Hums Du TWEEDE BLAD Zaterdag 28 September 1912. Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk besluit vau 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging bier ter stode opge- riont met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen bunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van informatien en bet incaseeereu van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in banden stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ot. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Juli en Augustus 1912 zijn 68 vorderingen tot een bedrag t 4254.14 betaald; 19 vorderingen wer den afbetaald en 17 vorderingen uit gesteld. Bovendien hebben de leden het recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereenigirg de heeren Mrs. Th. do Haan Hugenholtz en A. H. J. MereLs, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht Ook in proceduren en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of bet bedrijf der leden. Bij elke vordering de rechtsgeleer den in handen gesteid moet 10 cL voor porto worden gevoegd, terwijl vau de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H IJ. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de siad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor information op buiten de stad woueude personen f 0.60 pl. 5 ct. portovergoeding moet werden betaald. Aan hei kantoor Jansweg 11 zijn eoupous a 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het b-reau van den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legiiimatiekaarten, waarop zij persoonlijk information kunneD vra gen, in andere plaatsen bii de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl Infor. en Schuldinvordering- bureaux en Handelsverenigingen aangesloten verenigingen. Deze in formatien kosten 25 cl. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed informee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den. waar zoovele geheel onbekende personen zich in onzo stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 ■vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tvveemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waurschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar oene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts ƒ3.50 jaurlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenigo is wat de Haarlemsche Han delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, dis hare leden in "t bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd heeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich mot het Informatie- en Incassowezen, ecno met olgemeene Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, hot werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kau de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCCXLVII. Er gelieuren toch zonderlinge dingen te Parijs. De kranten houden zich nu bezig met- de verdwijning van een.... gene raal. Pas verdwenen 7 Welneen sinds den 2den Septem ber van het vorige jaar heeft men liem in geen velden of wegen gezien. Nadat Alexandre-Henri-Frédéric Du mas, divisie-gereraal van de kolonia le infanterie, genoeg ijzer had gege ten, nam hij, nu dris jaar geleden, zijn pensioen en vestigde zich, met zijn tweede vrouw, in een mooi huis te Boulogne-sur-Seine, een van Parijs' voorstadjes. (Daar woont, tusschen twee haakjes, ook Mina Kruseman, Multatuli's tijdgenoote, diq haar brood verdient met het geven van zanglessen). Den 2den September 1911 stond de ze Alexandre Dumas na het middag maal van tafo! op en ging, zonder eenige uitlegging aan wien of wie ook te geven, de deur uit. Dc huisgenooten maakten er zich echter heeleniaal niet ongerust ovpr, aangezien eerstens eer generaal geen kleine jongen is en de ze krijg3ina j tweedens de gewoonte had oin na het middagmaal naar het Bois de Boulogne te gaan, ten einde er.... een sigaret te rooken. Vechtmen- sclien schijnen, ook als zij reeds ge pen sion neerd zijn graag vuur cn rook buitenshuis te zien. Sedert dien heeft men den generaal niet moor teruggezien. Wat is er van hem geworden Dat vragen zich ook de vijf kinderen uit zijn eerste huwelijk af, waarvan twee in Italió en drie in Frankrijk wo nen. Madame Guilloteau, de tweede vrouw van dezen Alexandre Dumas, spreekt mede heur doodeüjke onge rustheid over deze zonderlinge ver dwijning uit De generaal deelt zij mede, was wel meer de deur uitgegaan zonder een woord te zeggen. Hij was iemand van een uitersi oi afhankelijke natuur, die de oprechtheid zoover dreef dat hij meermalen verklaarde aan wie maar hoeren wilde, dat hij niets van het hu welijk moest hebben. Gek, dat derge lijke menschen niettemin meer dan eens trouwen. Enfin... Doch bij elke van zijn vorige escapades wist al thans een zijner kinderen, waar papa heengestevend was. Ditmaal evei-wel bleef de gansche familie in onwetendheid. De generaal was plotseling vertrokken, zonder ba gage mee te nomen, en zelfs 2ïjn over jas had hij thuis gelaten. Hij had siechts 45 francs op zak. A propos, hoe weet men doze bijzonderheid Mevrouw Dumas wendde zich tot het ministerie van Oorlog. Tevergeefs, men wist daar niets van het geval af. Daarop richtte de ongeruste echtge- noofce zich tot de politie. Deze fouil leerde verscheidene maanden achter- Parijs en omstreken. Tevergeefs: Alexandre Dumas bleef onvindbaar. Sedert een jaar beeft de verdwe nen ijzervreter noch zijn pensioen, noch zijn onderstand van het Leg.oen van Eer in ontvangst genomen of doen nemen, Een zijner dochters, echtgenoote in een kunstschilder, geeft als haar besliste mecning te kennen, dat heur vader in een valstrik is gelokt. Se dert eenigen tijd schoen hij de vlucht uit het echtelijk huis te hebben be peinsd. In een brief, gevonden in zijn woning, somde liij de grie\en op, die hij tegen zijn vrouw had. Dat epistel, gericht aan een vriend, eindigde al dus: ,,Ik vertrek voor een onvoorzie ne reis van onbepauldeai duur." Vol gens die dochter moet heur vader zijn hart geschonken hebben aan een derde vrouw met welke hij niet aar zelen zou, zijn laalste levensdagen te slijten hij had den aanvalligen leeftijd van 65 jaar bereikt ook al verklaarde hij een afkeer van het hu welijk te hebben. Toen Alexandre Dumas de echte lijke woning verliet, kon hij beschik ken over 00 000 francs in contanten. De familie veronderstelt nu, dot de generaal in een valstrik gelokt, van bet geld beroofd en gedood is. Het Parijsche publiek, dat nu zoo zoetjes aan, na een ellendige zomer- vacantie met erbarmelijk weer, haar vroegtijdige ,,rentrée" in de lichtstad maakt, is uiterst nieuwsgierig naar de oplossing van diit raadsel. Het verwondert zich niet weinig over 't feit, dat eerst na een jaar journa listieke, dus algemeene bekendheid aan deze verdwijning van een hoo- gen oome als een generaal is gego- Antï-milltaristi.sche burgers bewe ren, niet zonder grond misschien, dat de verdwijning van een letterkun dige, een musicus, een schilder, een beeldhouwer en zelfs van een onbe duidend actricetje veel eneiler veel meer ruchtbaarheid erlangt dan die van tien generaals te zame De generaal Alexandre Dumas scheen dus niet goed met zijn twee de vrouw te kunnen opschieten. Er was, zooals men dat zegt. „incompa- tibilité d'hunienr" tusschen de beide echtelieden. Wellicht leverde de gene raal meer veldslagen thuis dan hij in Marokko of elders had gedaan. Te ootxleelen naar de verschillende gemengde berichten, begint die on- vereeni gbaarheid van humeur tus schen echtelieden op een soort van epidemie te gelijken. En nu het fe minisme bnitemrewone afmetingen gaat nemen en de revolver ook omïor do leden der schoone sekse aanhang vindt, lossen de echtelijke oneenig- heden zich hoe langer zoo sneller ©p. De twisten worden eenvoudig met revolverschoten beslecht. Zoo schoten in de laatste twee geloopen weken- twee lieve dames heur respectieve echtgenooten. Man nummer 1 bezweek aan de gevolgen man nummer 2 ontsprong den dans. Dit is tot daaraan toe. Niet alle men schen schieten goed rank. Doch hoogst merkwaardig is het feit, dat de jory van de Seine gemalinne num mer 1 vrijsprak en gemalinne num mer 2 een zware gevangenisstraf op legde. Tegenstanders van de instelling der jury vooral waar het de berechting van „crimes passionnels" betreft geven daarom den vrouwen ironisch den raad, bij een dergelijke beslech ting van geschillen raak te schieten. Moge iedereen het er over eens zijn behalve dan bovenbedoelde jury dat een vrouw niet het recht heeft, over het leven van heur heer gemaal I te beschikken, wél zijn er menschen, die de meening zijn toegedaan, dat het een geneesheer geoorloofd moest gijn, het lijden van een ongeneeslijk geachten patiënt to verkorten. Zoóals velen wel zullen weten, is deze kwes tie reeds dramatisch behandeld in .Un cas de conscience" van Paul Bourget. Een recent geneeskundig geval in die lijn heeft don li oogst bevoegden professor Marache de volgende ont boezeming ontlokt „Neen, absoluut neen, de ge neesheer heeft nimmer het recht, ©en aunslag te plegen op het leven van een zieke, die aan hem is toever trouwd. Er is geen enkel uitzonde ringsgeval, dat welke transactie ook machtigt of rechtvaardigt met het be ginsel, dat de grondslag is cn blijft van het geneeskundig beroep: altijd en overal moet de geneesheer de ver dediger van het menscheiijk leven zijn i blijven. ,,In de eerste plaats bestaat dc dwaling, deze dwaling, die den monsch eigen is. Welke geneesheer zou durven bevestigen, zich nooit te kun.nen vergissen, zich nooit vergist te hebben bij het uitspreken van een klinisch oordeel? Deze mogelijke twij fel Is in de diepte van het geweten van elk onzer." „Neen: de geneesheer, die bij oen zieke wordt ontboden, heeft on getwijfeld verscheidene plichten te vervullen, in de eerste plaats dezen, •dat hij zoo lang mogelijk het leven, dat hem is toevertrouwd en dat heen gaat. dient te handhaven dat hij zoo mogelijk zijn lijden moet vermin deren en tiid moet winnen, een beetje tiid, eenige minuten zoo noodig, want wie weet, welke gebeurtenis tusschen- tijds kan plaats hebben De genees heer kan soms de toekomst verkeerd inzien hoe groot zijn kennis ook zij, hij kan die toekomst nooit met zeker heid voorspellen." Wie onzer onderschrijft niet do meening van dezen grooten geleerde, tevens menschenvriend OTTO KNAAP. noodigd zullen zijn, zware eischen aan de geldmarkt zullen gesield wor den. Ook zulleu de voorschotten op de oogsten en de gelden bemodigd voor de zaken welke hiermede in verband staan, naarmate de herfst vordert en dus de grooxe transpor ten in voilen gang zijn, in niet ge ringe mate op de geldelijke midde len beslag leggen. De gezamenlijke oogsten, waarvan het onbeschadigd binnenkomen thans verzekerd is, zullen 20.3 procent gioo- ter zijn dan het vorig jaar en 6.1 pru- cent nieer dan het jaar 1910, hetwelk reeds een recordjaar was, terwijl ver geleken bij het zeer goede jaar 1909 de oogsten 16.2 procent grooier zullen zijn. Het is dus geen wonder, dat liet grootste deel van het beschikbare geld moet dienen om de ongekend groote oogsten een behoorlijke be stemming le verzekeren en in plaats van hot deii grooten financiers euvel te duiden, zal men hen wellicht dunk moeten weten, dat zij niet wenschen mede te wei ken aan een ongebreidel de speculatie, waartoe het publiek zich maar al te spoedig laat verlei-1 den en daarmede misschien de. na zware slagen, weder krachtig ontwik- j kelende handel en industrie in den aanvang reeds een onoverkomel ijken hinderpaal in den weg te leggen. De thans voor de oogsten b-noodig- de gelden zullen te zijner tijd. ver meerderd met de winsien, wederom ter beschikking van do markt gesteid worden en dan «uilen ook aandeel houders. door een geleidelijke koers- verbeteririg, wel mede profiteeren van de groote winsten, die nu voor han-l del en industrie in uitzicht zijn ge steld. Nog slechts ruim een maand van de Presidentsverkiezing verwijderd, trekt bet de aandacht, dat van de po litiek merkwaardig weinig notitie wordt genomen. Ofschoon intussehen nog veel gebeuren kan dat den toe stand kan wijzigen, beschouwt men toch in Wallstreet algemeen de ver kiezing van Wilson als verzekerd, waarmede dan een tijdperk van de mocratisch bewind zal worden inge- 'luid. Men heeft in Wilson voldoende vertrouwen om te verwachten, dat hij niet door radicale en bruuske maat regelen den thans in gang zijnden bloei in handel en industrie zal ver storen. Zelfs wordt beweerd, dat het opschorten der door de spoorwegen voorgestelde tancfveriioogingen en kel geschiedt, om bij het toekennen hiervan rekening te kunnen houden met de stemming, die dan in regee- ringskruigun ten opzichte der spoor- wegpolitiek zal heerschen. Vroeg of laat zal, naar men in be voegde kringen aanneemt, een ver hooging der vrachtprijzen niet kun nen uitblijven, doch men vreest, dat vooraf de toestand voor de spoorwe gen eerst nog ernstiger zal moeten worden De spoorwegen zullen waar schijnlijk aan de werklieden eenige concessies moeten toestaan, waartoo de arbitrage-commissie, naar men verwacht, <>p grond van de gunstige ontvangsten in de laatste twee maan den, wel geen l>eletsel aanwezig zal achten. Zijn dan de loonen eenmaal verhoogd dan zal ook, daar de ont- vangs'en van een record-jaar niet als maatstaf kunnen worden naitgcrio-: men, mede met het ooe op de duur dere materialen, aan de spoorwegen een matige verhooging der tarieven wel niet onthouden worden. Ter beurze van Amsterdam was de stemming in navclging van New-York in den loop der week zeer opgewekt en hoewel tegen het einde der week de koersen hier en daar iels terug liepen, zijn toch de voordeelige ver schillen vrij belangrijk. Op de industrieele markt konden Steels, op de viortdnrend gunstige be richten uit de staalnijverheid, van 75 3/8 tot 7813/16 verheleren. na tus- schentijds een koers van 79 3/16 te hebben bereikt. Ook Republ. Iron Steel waren gezocht en ruim 5 pCt liooger op geruchten, dat een nieuwe combinatie van verschillende onaf hankelijke fabrieken gevormd zou worden en waarbij de Rep. Iron éi- Steel ook zou behc-oren. Van koperw r.arden waren Amalga mated 21/2 pCf honger op de ver wachting dat. nu de Anaconda, wanr- van de Maatschappij een groot be drag aan aandeelen bezit, haar divi dend beeft verhoogd, ook de Amalga mated wel spoedig zal volgen en het BEDR8-0VERZICHT van de Firma E. Sassen en Co. Parklaan 14 B, Telefr.o. 2061. 21—27 Sept. 1912. In de afgelocpea week hebben de groote internationale Beurzen aan vankelijk een opgewekte houding aan den dag gelegd, doch tegen het einde der week veroorzaakte de minder gunstige politieke toestand in den Balkan, voornamelijk voor wat de Continentale beurzen betreft, eenige verslapping, welke hier en daar tot een kleine prijsverlaging aanlesdin; gaf. Hoewel voor een on middellijk gevaar geen vrees behoeft te bestaan, blijft men toch met het oog op mo gelijke complicaties, bij het aangaan van engagementen, de noodige voor zichtigheid betrachten. Geldt <lit voor de Europeesche beur zon, in de Uni'.e waar men zich niet anders dan bij hoogst ernstige poli tieke verwikkelingen in de oude we reld hieraan iets gelegen laat lig gen, heeft de Beurs een sedert lang ongekende levendigheid aan den daj gelegd. Het sein hiertoe gaf de op net einde der vorige week gepabl- ceerde haaks taat, een surplus aanwij zende van 6.6 millioen dollar tegen 1.67 millioen de week to vor .n. Waar alle gegevens hoogere prijzen op de fondsenmarkt wettigden en men tot nu toe enkel bevreemd was voor eene déroute der geldmarkt bij een le vendige koopbewegmg ter beurze, meende men in deze bankstaat het bewijs te zien, dat de monetaire toe stand lang niet zoo ongunstig was als men vaat sommige zijde meende to moeten doen geloovcn. Was vrees voor een gespannen toestand op de geldmarkt tot nu toe het eenige beletsel voor een rijzing (men geeft thans algemeen toe, dat wanneer ee nigo maanden gcieden* een rijzing van eenig belang was ingetreden, men thans door hot noodzakelijk op vragen der beleeningen, een daling In het leven geroepen zou hebben) dan is hef te vreezen, dat de tegenwoor dige beweging niet van langen duur zal zijn, daar het le voorzien is, dat bij de kwartaalswisseling op 1 Oct. wanneer groote bedragen voor ver vallen ooupons en divi denden be-dividend van 4 op 6 pCt. "sjaars zal brengen. Am. Sineltlnga in sympathie hiermede 3 pCt. hooger. Car Four,drys 62 3,3 tegen 59 7/8. Huiden en leeraandeelcn waren gun stig gestemd op den bevredigenden gang van het bedrijf. Hide Leather kwamen van 3u 1/8 tot 32 9/16 op. na tusschentijds 33 11/16 te zijn geweest. Central Leather noteerden 317/16, 341/4, 32 112. Standard Milling kwamen voor de gewone aandeeleu 1 1316. voor de pre ferente bijna 1 pCt. op. Un. Cigars ver beterden van 56 tot 58 3,3. In Spoorwegaandecleii valt, voorna melijk op grond van de gunstige ont- vangstcijfers, een gunstige stemming te vermelden. Unions verbeterden van 172 5/8 tot 175 7/8, South Pacific van 112 tot 115. Balt Ohio wonnen 1 pCt.. Missouri K. T. 1 1/4, Missouri Pacific 31/8. Kansas City South 1 3/8. De drie laatste soorten verbeterden hoofdzakelijk tengevolge van do gun stige ligging (en opzichte van hei Pa namakanaal. Erie en Southern Bail- way waren oi veranderd. Denvers 1 pCt. en Atch. Topeka bijna 2 pCt. be ter. Op de lokale Markt bleven scheeps- aandeelen hun gunstige stemming, welke te danken ts aan de voortdu rende stijging der vrachten, ook deze week handhaven. Kon. Ned. Stoom boot Mij. monteerden van 129 5.8 tot 13i 1/2. Kon, Holl. Lloyd wonnen 21/2 pCt. De overige aacdeelen nagenoeg onveranderd. Ned. Am. Stoomvaart Mij verloren 2 pCt. Pref. Marina kwamen van 20 51 16 tot 21 1/3 op, de gewone aandeelen verbeterden van 5 3/8 tot 511/1G, de 4 1,2 pCt. Obligatieu van 661.4 tot G6 3 4. In Rubberwaarden was de stem ming, tengevolge van de onbevredi gende prijzen welke te Londen voor het, artikel bedongen werden, met uit zondering van Amsterdam Rubber, welke van 2281/2 tot 237 konden ver beteren. lusteloos en voor verschil lende aandeelen vallen geringe ver liezen te vermeiden. Deli Batavia ver luien 2%, Preanger Rubber 41/2 Lampongs 2 In de afdeoiing der Petroleurnaan- deelen was de stemming verdeeld. Tegenover een daling van Geconsoli deerde van 2751/2 tot 2731/8. staat een rijzïr.g in Koninklijke van 5311,3 tot 5371,4. Perlak verbeterde van 851/4 tot 89. Overigens waren de verschJlen onbelangrijk. Van Cultuurwaarden waren Vor stenlanden vast gestemd en verbeter den van 1601,2 tot 161. Handelsver eeniging msterdam 3d/2 lager. Tabaksaandeelen waren vast. Me- dans konden van 266 7,8 tot 268 opko men, Deli Cultuur van 1331/2 tot 137, Senembah van 578 tot 584 3/4. Overi gens waren de verschillen niet noe menswaard. In de Mijnbouwafüeeling trad voof verschillende aandeelen welke deu laatsten tijd gevoelig gedaald waren, een rijzing in welke voor wat betreft Ketahoen en Redjang Lebong op grond van de bekende gegevens niet gemotiveerd lijkt. Op den laatsten dag zaklon de koersen echter weder in en het slot is op de laagste prijzen. Ge wone Ketahoens kwamen van 361,8 tot -441/2, de preferente van 381 4 tot 56 op. Redjang Lebong verbeterden van 252 tot 274. Oost-Bol ..co van 613/4 tot 651,2. Singkeptin aandeelen ondergingen op de voortdurende stijging der tin- prijzen, een seusationeele rijzing van 852 tot 2733.4. Van diversen valt een betere stem ming voor Madoera Stoomtram le vermelden. De gewone aandeelen monteerden van 39 3 4 tot 417/8, de preferente van 961/2 tot 102. Peruwaarden waren lager, de ge wone op 12 9/16 tegen 133,4, de prefe rente op 56 7/16 tegen 58 5/8, welke da ling van Londen uitging, alwaar men bij de veertiendaagsche liquidatie tot de ontdekking kwant dat groote hausse-posities in dit fonds loopened zijn en zoodoende voor de marktposi tie wel eenig gevaar bestond. Groo te geforceerde verkoopen waren hier van het gevolg cn dit kon slechts te gen terugloopc-nde prijzen geschieden. Mexico syndicaat noteeren 161.8 tegen 19. Staatsfondsen waren vast gestemd voor de 31/2 en de 3 soorten, inte gralen echter iets lager. Geld op prolongatie 4 1/4 Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Wat gaat de tijd toch snel en wat 's ons aanpassingsvermogen toch /root. Van een doodarmen kellner wordt in een tooneelstuk verhaald, dat hij vier ton erfde, maar dadelijk na de tijding weigerde een ton af te staan om aan een overijld contract te ontkomen, zeggende: „van minder dan vier ton kan ik onmogelijk leven 1" Zoo iets overkomt maar weinigen en daarvan heb ik zelf ook geen erva ring, maar ons talent tot aanpassing blijkt toch wel hieruit, dat niemand meer met verwondering kijkt naar onze paardentram, die de Koning- 6tiaat inschiet We zijn daar al aan gewend. De politie was dat in de eerste da gen nog minder gewoon, zoodat een overijverig agent do tram wou aan houden, toen die, togen het algemeen verbod in, de Gierstraat van twee kanten bereed. En voor de bewoners van Smede-, Koning- en Gierstraat, was 't ook nog een nieuwtje. Nieuws gierig kwamen ze over de deuren en door de ruiten kijken- zelfs meende ik op veler gezicht een trek van trots te zien blinken. Een straat met een tram is eenmaal deftiger, dan een zonder. Bewoners van de Koningstraat moeten, naar ik van weinig, betrouw bare zijdo verneem, denken over een request aan den Raad, om hun straat nu te verhoogen in rang en Keizerstraat te noemen. De tegen woordige Keizerstraat moet dan maar herdoopt worden, meenen zo, in Twee de Barrevoetestraat, wat ook logischer is omdat de nabijheid van Barrevoet en Keizer, zooals die tegenwoordig be staat. er in de werkelijkheid niet mee doorkan. Een van mijn beste vrienden, die zijn bezigheden in de Groote Hout straat heeft, voelt zich, door de om legging van de tram, diep ongelukkig. Het werk gaat hem niet vlot meer af. „Vroeger," zoo zegt hij, „hoorde ik re gelmatig door alle andere geluiden heen, het bellen van de tram, ting, ting, het klep, klep van de paarden hoeven en het dreunen van dc daar- achteraan rollende tram. Als dat 's avonds na elf uur niet meer voor bijkwam, kon ik niet meer werken: 't werd tc rustig om mij heen, ik kon de stilte wel snijden. Nu komt ook overdag de paardentram niet meer langs mijn huis en al zijn er nog ge luiden genoeg overgebleven, dat goeie, oude Haarlemsche geluid is er niet meer." Zoo zijn er meer. Ik ken een fabri kant, die het op zijn kantoor niet kan uithouden, wanneer de fabrieksmolor stopgezet wordt. Gerust durf ik dan ook, tegen de waarheid, dat de mensch rust noodig heeft, deze stel ling verdedigen: „de mensch heeft behoefte aan lawaai: welk en hoe veel hangt van neigingen en ge woonten af." Hiermee is de anders raadselachti ge aanwezigheid van draaiorgels op de openbare straat voldoende ver klaard. Mijn vriend zal zich over het ge mis van tram- en paardengeluiden dienen te troosten. Dank zij het hier voor besnroken aanpassingsvermogen zal hem dat ook wel lukken. Eén voordeel heeft hij er in ieder geval mee behaald. Hoe poëtisch de paar dentram naar zijn opvatting ook rol de, de paarden trapten heel prozaïsch in plassen en modder. Op natte dagen bestond er geen Groote Houlstrater, die kans zag om zijn ruiten schoon le 'houden. Ze werden onbarmhartig van onder tot boven bespat. Daarvan zijn de bewoners nu voor goed ont slagen. Onze Raad heeft vele bekwame stylisten. Toen Woensdag bleek, dat een bepaling in het contract tot leve ring van ga6 aan Haarlemmerliede niet heelemaal duidelijk was, boden vier, vijf, het kunnen ook zes Raads leden geweest zijn, een redactieverbe- tering aan. Dit acht ik een gelukkig verschijnsel. Een gemeenteraad kan eigeniiik nooit te veel goede stylisten hebben, ware het anders, dan waren de discussies te gauw aan een eind, en wat zouden, vraag ik, de leden van den Raad dan met hun gebroken achtermiddag uitvoeren? Maar de taall Die laat aan keurig heid iets te wenschen over. In de be paling kwam het woord afname voor en bij de wijzigingen van het halve dozijn Raadsleden, werden ver schillende woorden, mitsgaders de zinsbouw, wel gewijzigd, maar aan het schoone woord afname hiel den ze allen vast met al de warme liefde, die germanismen in onze taal gewoon zijn te ontmoeten. Afname en haar leelijke zusters opname, toename en in den laatsten tijd zelfs inname in den zin van ont vangst, hebben al lang de goed Ne- derlandsche woorden afneming, opne ming, toeneming om hals gebracht. En dat is dan dezelfde Raad die lecrareD in de Nederlandsche taal be noemt voor de Haarlemsche jongens! Een cursus in, of liever voor, nog be ter gezegd tegen germanismen, zou den Raad zelf niet kwalijk passen. In dit vak, namelijk het opsporen van Duitschigheden, bezitten we in Haar lem een specialiteit. Het is geen geheim meer, dat de redacteur van do Chari vari-rubriek in de Groene een mede- ingezetene is, wiens levenstaak ver band houdt met Groot Brittanjo en Ierland en die ontspanning zoekt in Nieuwe Systemen, Shakespeare en de Grondwet van 't Koninkrijk der Ne derlanden. Ik kan niet helpen, dal de rij wat bont is. Wie aan deze aan duidingen nog niet genoeg heeft, schrijve een briefje aan den vermaar den Sherlock Holmes, die hem, daar 't immers een Engelsche aangelegen heid geldt, wel gauw zal weten in te lichten. Ik voor mij prijs die veelzijdigheid. Onlangs heb ik iemand ontmoet, die sinds Jaar en dag nooit Iets anders dan houtschroeven maakte, neen, dat niet eens: liet maken. Hij was een braye man, maar zooiets zou me toch gruwelijk vervelen. En toch kan de veelzijdigheid ook overdreven wor den. Of gaat het niet te ver, dat een eD dezelfde jongeling, die nu twee jaar de H. B. S. met 3-jarigen cursus bezoekt, in dien tijd Franschc les heeft gehad van zes leeraren, de heeren Pauw, Vau Goor, Van der Werff, Smit, Van Meerten en Fehr? De jongen heeft ongetwijfeld inte ressante vergelijkende studies kunnen maken over stelsels van onderwijs, maar daarvoor komt hij toch niet in de eerste plaats op school. Wat meer eenheid zou hem beter gepast hebben. De leeraren doen het natuurlijk ook niet voor hun pleizier en zoo wordt niemand er beter van, want wat de gemeentekas er door schijnt uit te sparen, weegt tegen de nadeelen natuurlijk niet op. Er blijkt uit dit leerzame verhaal meteen, hoe noodig een leeraar in 't Fransch is voor de school van Dr. Borgman alleen I En Zandvoort krijgt een water- te vens uitzichttoren. Je zult er, behal ve water, ook nog wat anders kun nen krijgen, want er komt een restau rant in. Ik vind het een goed en een kloek besluit, daar Zandvoort een dergelijke attractie zeer goed kan gebruiken. Maar hoe is het met het strijkie? Dc maatschappij zit op dit oogenblik eenmaal zoo in elkaar getimmerd, dat er zonder muziek niets le beginnen is. We varen met muziek, eten met muziek, aan Zandvoort de eer ons voor de eerste maal te laten klimmen met muziek. Of komt er een lift? 't Doet er niet toe, muziek moet er b!j wezen. Niet alleen zullen we bovenop dezen toren een mooi gezicht over 't land hebben, maar ook over zee. Als de Engelschman met zijn dreadnoughts of vreesnietsen stiekum onze kust na deren wil om daarop een landing te doen, komt hij stellig bedrogen uit Van den uitzichttoren af speuren we hem in de verte en nemen dienover eenkomstig onze maatregelen (welke die zijn zullen, weet ik niet, maar gaat mij als burger ook uiet recht streeks aan). Misschien wordt er daarom van Engelsche zijde bezwaar tegen den toren gemaakt Ook hel fort te Vlissingen kon immers bij de bu ren geen genade vinden. Zoo gaat het: de een mag bulhon den houden, den ander wordt niet eens een klein keffertje getrund. Maar 't gemeentebestuur van Zandvoort mag wel eens naar Londen schrij ven: „Mijnheer de Koning, heeft U eventueel natuurlijk ook iets tegen onzen water-uitzichttoren?" Twee harmoniekorpsen In Heem stede hebben aan een mede-ingezetene Poot een serenade gebracht. Vroeger speelde iemand wel eens op zijn pooL De Heemsteedsche mu sici mochten zeggen: „wij hebben voor onzen Poot gespeeldI" FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5