Haarlems Dm HET ROODE LIGHT. .rfeel en ëebügg stations moeten zijn beschadigd. De militaire gouverneurs van Bar celona en Valencia hebben twee lich tingen van de reserve onder de wa pens geroepen. Allerlei. HET VREDESCONGRES. Het vredescongres te Genève be leefde een kritieken dag door de aan neming van de motio van de Jong- Egyptenaren strekkende om Enge land uit te nood icon, Egypte zoo spoe dig mogelijk te ontruimen tegen het protest van de moeste Engelsche gedelegeerden in, om zich ter wille van deze motie in de politiek te be geven. Het congres verwierp eerst een voorstel van den Oostenrijker Fried, om alle politieke vraagstukken ter zijde te laten. De beraadslagingen hadden telkens een .hartstochtelijk en onstuimig ka rakter. De Amerikaa.nsche, Nederlandsohe on Engolsche gedelegeerden hielden daarna een afzonderlijke vergadering tor overweging van de vraag, of zij tuin. volgende vredescongressen nog dool zouden nemen. Ettelijke Engelsche gedelegeerden hebben bij wijze van protest tegen de aanneming van do motie van de Jong- Egyptenaren Geuèvo verlaten. DE STRIJD IN IERLAND. De plechtigheid van de ondorieeke- ning van het covenant, waardoor de onderteekenaars zich verbinden zich met allo macht te verzotten togen do invoering van ,,Home Rule", heeft Zaterdag plaats gehad iu de City Hali te Belfast. Nadat de plechtigheid afgeloopen was, werd eon stoet gevormd, die door do versierde straten trok. Alle werkzaamheden stonden te Belfast st<l. Van alle unionistische leiders zijn telegrammen van aanmoediging ont vangen. UIT MAROKKO. Generaal Lyautey zal zich naar Marakesj begeven, waai- hij heden, Maandag, wordt vorwaoht, om het be-stuur in het Zuiden van het land te organ iseeron. Voor zijn vertrek Daar Marakesj heeft hij de noodigo maatregelen ge troffen om de bewegingen van den troon-pretendeni El iiiba, die nog al tijd doende is een nieuwe harka te vormen, nauwkeurig gade te slaan. PROCES BORCHARDT—LEINERT. Zaterdag is te Berlijn uitspraak ge daan in het proces Borchardt—Lei- nert. Borchardt is wegens huisvrede breuk en verzet tegen de openbare macht tot 100 Mark boete, Leinert we gens ver-zet tegen de openbare macht tot 50 Mk. boete veroordeeld.. uiiuieniand UIT DE STAATSCOURANT. Bij konink besluit is benoemd tot gew. hooglceraar in de fac. der rechts geleerdheid aan de Rijks-universiteit ie Utrecht, om onderwijs te geven in de wijsbegeerte van het recht, het Staatsrecht en het adm. recht, jhr. mr. B. C. de Savornin Lobman te 's-Gravenhage. Is met ingang van 1 Oct. aan dr. H. A. Lorentz, op verzoek, eervol ontslag verleend als gew hoogl. aan de Rijks universiteit te Leiden, is hij benoemd tot buitengew. hooogl. in de fac. om onderwijs te geven in de theor. na- tnurk., en is benoemd tot gewoon hoogl. in die fac. om onderw. te ge ven in de theor. natuurk. dr. P. Eh- renfest, te St. Petersburg. Is bij de afd. Ilydrographie bij het Dep. van Marine, met ing. van 1 Oct. benoemd tot hydrog. teekenaar, P. C. CaLLenfels met gen. datum eervol ontslagen als luit. t, z. 2de kl. Is met ing. van 1 Oct. benoemd tot hoofd der lilde afd. van het Dep. van Oorlog, de ref. bij dat Dep. A. van Sliedregt. Is met ing. van 1 Nov. benoemd tot dir. van het post- en telegraafkantoor te Stadskanaal, C. W. G. van der Voort Maarschalk, thans comm. post lste kl. Zijn met ing. van 1 Oct. bevorderd tot comm. tclegr. 1st© kl. F. Cornelis en J. Overstrijcl en, met ing. van 1 Nov. J. J. C. van der Maas, allen thans id. 2de kl. Is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, Knottenbelt, oud-notaris te VJaardiogen. Zijn benoemd, met ing. van 12 Oct. bij den geneesk. dienst der landmacht-, tot off. v. gez. 1st© kl., de off. id. 2e kl. dr. H. Aldershoffmet ing. van 13 Oct., bij deu pi.en staf, tot le-luit., de 2de-luit. C. H. Rinsma, pi. adj. te Bergen op Zoom, en is in zij'n rang overgeplaatst bij het reg. gren. en ja gers, met ing. van I Nov. de le-luit. kwartierm ,H. van de Erve, van het 2de reg. veid-artillerie. Is bij den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aan gesteld lol ml!, paardenarts 2c kl., 'de veearts J. Ch. Witjens. Js aan den res.-le-luit. W. N. L. Gortman, van de art. der landweer in het 24e district, op verzoek, eervol ont slag uit den miL dienst verleend. Is aan den res.-luit.-kol. C. A. F. F. R. J. Romswinckel, comm. in het 12o district, op verzoek, eervol ontslag uit den mil. dienst verleend. Is aan den res.-off. van gez. 2e kl. M. A. Jttmann, van den geneesk. dienst der landmacht, ter zake \an cn- geschikth. voor de verdere waarn. van den mil. dienst, wegens hchaamsgebr. eervol ontslag uit den mi!, dienst ver leend. Is met ing. van 16 Ocl. aan den lo- luit- op non-act. F. J. C. baron van Hardenbroek van Ammerstol, van de inf., ter zake van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den mil. dienst ver leend, onder toekenning van een per- sioeu van 510 's juai s. Js met ing. van 16 Oct. aan den 2e- Juit. E. Kreukel, van het 3e reg. vest.- art, ter zake van lichaamsgebreken eervol ontslag uit deu mil. dienst ver leend, onder toekenning van een pen sioen van f 200, voor den tijd van één jaar. Bij besch. v. d. Min. van Landbouw is, met ing. van 1 Oct., eervol ontslag \erleend aan dr. II. J. Slijper, ais tijd. leeraar aan de Rijks-landbouwwinter- scliool to Leeuwarden, en is, voor het tijdvak van 1 Oei 1912 t m. 3d Sept. 1913, wederom benoemd tot leeraar aan die school, F. F. Leupen, aid., en zijn, voor gen. tijdv. tot leeraar aan die school benoemd C. Brockcma, M. J. Veenstra, G. Zijlstra en W. Broers- ma, allen aid. AMSTERDAM BOVEN T IJ. Op een vraag van den heer Wibaut deeldo de wethouder Delprat in de jongste raadszitting mede, dat een al geheel uitbreidingsplan voor den over- Hunt van het IJ gereed was. Dit plan geelt een volledig stads beeld voor de i geheelen overkant van het IJ, niet straten, industrie- en bouwterreinen. Bovendien ziju er ver schillende plantsoenen m ontworpen, behalve de reeds bestaande parken aan den overkant, als het Vhegen- bosuh, liet Spreeuw eiipark en 't park aan de Oostzijde van het Noord-Mol- iandsch Kanaal. Het plan is zoo ge dacht, dat dit kanaal geheel tusschcn het groen komt te liggen. WEER EEN VERDUISTERING VAN DIAMANTEN. Een dlamai thandelaar uit da Van Woustraat t5 Amsterdam had aan een diamantbewerker twee partijen dia mant in commissie gegeven tot :n to- talé waarde van ongeveer 5000 gulden, ilet bleek, dat de diamantbewerker de hom toevertrouwde diamanten harl beleend. Bij de politie werd aangifte gedaan en de diamantbewerker werd aangehouden. BIJ EEN TWIST. Bij een bioscope-voorstelling op het marktplein te Steenwijk, kregen eeni- ge jongelui uit de nabij gelegen plaatsjes Onna en Zuidvecn, hoogloo- pende twist. Bij het naar huis gaan werd die twist voortgezet en ging men tot daden over. N., uit Zuidvcen, ontving uit een revolver een schot wond in de zijde. Als vermoedelijko dader is gevan kelijk naar Heerenveen vervoerd de boerenzoon W., uit Onna. De verwonde werd ter verwijdering van den kogel naar Zwolle vervoerd. PARTIEF.LE AANBESTEDING. Te Rotterdam werd vanwege den Nederlandscben stucadoorspatruons- bond een vergadering belegd tot be spreking van het onderwerp partiëele aanbesteding, waartoe alle bouwvak ken waren uitgenoodigd. Als inleider trad op de heer L. Warmolds, van Groningen, die 5 stellingen verdedigde. Spreker eindigde met den wensch uit te spreken, dat de bond, die den etrijcl voor partiéele besteding heeft aangebonden, daarin zal blijven vol harden tot de overwinning behaald is. Bij de gedachtenvvisseling wees de heer Doing uit Haarlem er op, dat hij in de partiëele aanbesteding een herleving van den bloei der vakken zieL Daardoor zullen de aannemers het werk niet meer kunnen opdragen aan beunhazen in de vakken, zooals thans nog maar al te veel ge schiedt. DE TWEEDE-KAMERVERKIEZIN GEN IN 1913. Naar de „Tel." verneemt, is door de Vrljz. kiesvereenigingen in Weststel lingwerf voor 1913 candidaat gesteld de heer L. W. J. K. Thomson. POGING TOT IIET DOEN ONTSPO REN VAN EEN TREIN. Men meldt aan de Tel.: Door de maréchaussee te Nieuw- Amsterdam, werd naar Assen over gebracht, Remmelt M., 24 jaar, fruit handelaar te Nieuw-Amsterdam, ver dacht van zich op 23 Sept. te hebben 'schuldig gemaakt aan het te Bargcr- Westerveen pogen om een trein van de Dedemsvaartscho stoomtramweg- maatschappij te doen ontsporen, door opzettepik een stuk van een spoor rail, dwars over den spoorweg te leggen, dio door dien trein werd be reden. Na verhoor werd de verdachte in het huis van bewaring te Assen opgesloten. PEST OP JAVA. Het regeeringsteïegram betreffende pestgevallcn op Java van 11 tot en mei 24 dezer luidt als volgt: „Afdee- ling Malang: 8U nieuwe pestgevallen, 77 dooden. Toelongogoeng: een geval. Madioen: 6 doodeiijke gevallen. Ko- diri: 34, vorige periode nog J2." EEN FUSIE OP SCHEEPVAART GEBIED. Tusschen da Vereeniging van ge zagvoerders en stuurlieden ter koop vaardij en do Vereeniging van ma chinisten op die schepen is een fusie tot stand gekomen met het doel samen te werken tit verkrijging van betere toestanden aan boord der schepen en van hoogere gages. Uit de besturen van die vereer igingen is een commis sie benoemd, die deze actie zal voe ren. EEN LANDWEERMAN BIJ DE MILII A IRE OEFENINGEN OVERREDEN? Naar aanleiding van 't bericht van Het Volk verklaarde do steilingscom- mandant, genraal Fabius, aan 't Hbld.: „ik kan niet andeis gelooven, dan dat het geheel'» bericht een canard !s, want ik heb er niets van vernomen en dan had liet mij toch officieel moe ten gerapporteerd zijn. Ik mag niet aannemen, dat eenige autoriteiten zoo in verzuim zou wezen, om 'n dergelijk belangrijk voorval niet omnidaoliji- te berichten. JIIR. Mr. G. L. M. H. RUYS DE BE ER EN B R O U CK Jhr. mr. (1. L. M. II. Ruys de Bec- renbrouck, Commissaris der Koni ng in in de provincie Limburg, is Zater dag 70 jaar geworden. Om zich aan eventueel© feestelijkheden te ont trekken, heeft hij zich voor een maand met zijn echtgenoot© naar Italië be geven. ROODVONK. Te Volendum zijn de scholen gesto ten wegens het lieerschen van rood vonk. TEGEN DE TARIEFWET. D8 KonLnkl. Stearine kaarsenfa briek „Gouda" te Gouda en de fir ma SchelljKiia en Ilolkema's bockhan del zonden adressen aan de Tweede Kamer, om de Tariefwet wiet aan te nemen, omdat deze nadeelig zal wer ken voor hun bedrijven. HET ECHTPAAR ROERDINK- IIOLDER. De Avp. deelt mede, dat het echt paar Roerdtnkholder Den Haag heeft verlaten om naar Antwerpen te gaan. Bij het afscheidnemen deelde juffr. R. aan kennissen mede, dat zij een groot bedrag aan geld had ontvangen om naar Antwerpen te kunnen gaan; den naam van de'n) gever inocJrt zij niet noemen. „Welingelichten" wisten te vertellen, dat het „wel dui zend gulden" was. Vermoedelijk is het echtpaar de grond in Den Haag ook wel wat warm onder de voeten gew or don, meent Do Avp. Volgens de Haagsche Ct. moet de reden van zijn vertrek hierin gezocht worden, dat Roerdinkhokler op zeke ren dag bij een van zijn kennissen zijn nood kwam klagen, dat hij geen raad meer wist hoe aan eten voor zich en de zijnen te komen. Enkele medelijdende vrienden namen daar op een paar zijner kinderen in huis en beloofden hem, pogingen in het werk te stellen om zijn vertrek naar het buitenland mogelijk te maken, op voorwaaaxle dat hij zijsi Btraat-de- monstratics zou nalaten. Zulks Is geschied, men heeft daar op bijna 700 gulden bijeen weten te krijgen, welk bedrag hem is ter hand gesteld, om vooreerst in zijn levens onderhoud te kunnen voorzien. GRATIE VERLEEND. Destijds word er melding van go- maakt, dat bij vonnis van het kan tongerecht te Med'Cmibli-k de veehou der C. U. van Hoogwoud werd ver oordeeld tot een geldboete van f 25, wegens het verknopen van aan mond en klauwzeer lijdend vee. Bovendien werden de daarbij betrokken rundo- TWEEDE BLAD Maandag 30 September 1912. Buitenlandsch Overzicht Oe crisis Id dao Balkan. In den Balkan blijft het zeer woelig. Een meestal zeer goed ingelicht correspondent van een Duitsch blad in Ween-en geeft een overzicht van de opiDies der verschillende diplomaten omtrent den afloop van de Balkan- Crisis. De Fran sc hen zijn zeer optimistisch, de Russen daarente gen zeer pessimistisch. Dit pessimis me is gebaseerd op informaties van de Balkan-rogecringon. De Russische diplomatie houdt bovendien voeling mot alle volkskringen in den Balkan, en kan dus den toestand beter beoor- deelen dan andere diplomaten. De O o s t e n r ij k s c h-H ongaar- s c h e diplomaten zien den toestand niet zoo somber in als de Russische collega's. Zij hopen nog steeds, dat ceu Bulgaa rsch-Turkscho oorlog ver meden kan werden. Do Oostenrijk- sche regeering soliat do kans van vre de en oorlog op 4 tol 1, hetgeen reeds ernstig genoeg ia De Engelse he diplomaten zijn het eens met de Oos- tenrijksch». Wie zal gelijk krijgen Een telegram uit Petersburg be vestigt het bericht, dat de mogendhe den op initiatief van Rusland aan Turkije een collectieve nota zullen overhandigen, waarin zij dringend aanmanen, onmiddellijk de geëischte hervormingen iu Macedonië in te voeren. Turkije heeft hot met alile Balkan- volken aan den stok. Vooral met Ser vië. Uit Belgrado wordt geseind, dat de Servische regeoring aanzienlijke ver sterk ivc-n naar de Turksche grens .i rom is te Oeekjoeb" door Tur kije l eri.rg gelegd op een zending Ser visch Tu logsmaterieel. Turkije wil het verdere vervoer niet toestaan, tenzij Servië zich verbindt Biois to ondernemen tegen Turklje- Do Servische ge-zant verklaarde, dat Servie zijn politiek niet had gewijzigd e.i de vriendschappelijke betrekkin gen met Turkij'e wensch te te handha ven. Een ontwijkend antwoord De gezant heeft dit antwoord naar Belgrado gezonden en wacht thans nadere instructies af. Men verwacht, dat do quaestie spoedig op bevredi gende wijze zal worden opgelost. De Grioksche gezant te Konstanti- (nopel heelt, naar aanleiding van de beschieting van het stoomschip „Rou- melia" in de haven van Vathy, een vertoog gericht tot de Turksche re giering en den eisch gesteld, dat de schuldigen gestraft zullen worden, dat verontschuldigingen aangebeden zullen wenden en dat een schadeloos stelling zul worden betaald. Nader wordt gemeld, dat de Turk sche regeering haar leedwezen heeft betuigd over het voorgevullene en dat zo zich het recht voorbehoudt- om na gedaan: onderzoek de schuldigen te straften. Vermoedelijk zal Griekenland over dit geval nu wel tevreden zijn, maar do gespannen verhouding zal nog wel blijven bestaan. Volgens -een o-fficieeLe mededeeljng antwoordden dc 'koning en de regee ring van Montenegro aan de groote mogend heden, dat Montenegro niets zal ondernemen, tegen het verlangen dier mogendheden, maar dat niette min de vredelievende houding der Monter.ogrijnsche regeering afhangt van den goeden wil, dien de Turksche regeering bij het handhaven der orde eau de grenzen aan den dag zal leg gen. On Saiuos is 't ook nog nils. Wederom zijn 800 man Turksche troepen uit het Aziatische vasteland op Samos geland. Deze troepen openden het vuur op de opstandelingen, die zich daarop naar het binnenland terugtrokken. Met de Ma/lissoren gaat het ook nog n'et. Turksche vaartuigen, die soldaten naar Toezi zouden overbrengen, wer den docr Malissoren verrast. Dezen doodden 70 soldaten en namen er 32 gevangen. Ook wat Rusland -betreft komt er onrust. Er zijn plotseling orders uitgevaar digd tot mobilisatie van zeven leger corpsen met hoofdkwartieren te War schau, Lodz en zestien andere steden in het rijk. Feuilleton Roman ui' het Duitsch van Anny v. Panhuys. 13) Hij gaf Willmann een bruin bank biljet. Wees nu echter zoo goed en laat je wat opknappen. Hij aarzelde voort te gaan, maar toen besloot hij vlug: Zoo kan men zich werkelijk niet onder dc menschen in jé ge zelschap vertoonen. Peinzend keek hij een oogenblik foor zich heen en toen zei hij haastig en heel zacht; Je bent toch niet in Hongarije of ergens anders in schuld geraakt, ik bedoel zoodat men je nu zoekt? Wees onbezorgd, waarde vriend, onbezorgd, je kunt je overal met mij vertoonen, je behoeft niet bang te zijn om mijnentwil ergens in ongelegen heid te zullen komen, zei Willmann. Uiterlijk, weer streek hij met zijn hand over de door den regen verval len jas, zi ik er wel armoedig uit, maar innerlijk des te zuiverder en Voornamer. Innerlijk ben jij van ons iteiden beslist de armzaligste, gichelde i Officieel wordt de mobilisatie aan gekondigd als een proef, maar daar zij totaal onverwacht kwam, heeft de tijding buitengewoon groot opzien ge baard. De mobilisatie zal duren tot 6 October. De oorlog tuisclieiiItaliSsnTarkJJs Oorlog voeren kost geld. Vooral de- zo oorlog voor Italië. De P o p o 1 o Romano bevat op grond van officieel© gegevens eon overzicht over de koeten van den oor log voor Italië. Het blad geeft een be rekening van de bedragen, die bij ko ninklijk besluit voor de kosten van den oorlog zijn aangewezen, en komt dan tot het resultaat, dat tot nu toe 403 millioen Lire zijn uitgegeven, 331 millioen voor het departement van oorlog en 72 millioen voor liet depar tement van marina De kosten per dag zijn gemiddeld 1.182.000 Lire. Die kosten worden gedekt door saldi van de beide vorige begroetingen, te zo men 122 millioen de rest zal worden gevonden door de overschotten op de begroetingen van 19121918. In Nederland heeft men geen over schotten op do begrootingen En Italië is nu van plan, do zaak •nog steviger aan te pakken, 't Duurt blijkbaar te lang. Uit Home wordt geseind Men vorwacht in goed ingelichte kringen, dat er zeer spoedig een vloot- beweging zai plaats vinden van Italië m dc Aegeische Zee. Ook hot leger zal nog moer kosten vracen. De Italiaansche regeering heeft, nu Ihet verzet van de Turken en Ara-bi e- irten nog zoo sterk is gebleken, beslo ten nog 15.000 man daarheen te zen den. Er is weer wat gevochten. Een tele gram uit Misurata meldt, dat de Tur ken en Arabieren een aanval deden togen liet Italiaansceh fort Tiik an bi- gen het front der westelijke Italiuun- scti© verschansingen. De Turken en Arabieren werden tot vellen aftocht, naar Gheean gedwongen. Verzekerd wordt, dat zij aanzienlij ke verliezen leden. De Italianen had den 3 dooden en 17 gewonden. Over de vredesonderhandelingen hoort men nu niet veel meer. Afgebro ken zijn ze evenwel nog niet, maar veel vorderen doen ze blijkbaar ook niet. ua spoorwegstaking In Spanje De stacking breidt zich uit. Volgens een telegram uit Valencia hebben ook de beambten van do cen trale spoorwegmaatschappij van Ar- ragon besloten aen arbeid neder te leggen. Met 2086 tegen 64 stemmen besloot ook de nationale vereeniging van spoorwegpersoneel tot staking. De meerderheid, waarmede dit besluit genomen werd, is veelzeggend. Ven vermoedt nu wel, dat het tot een algemeene staking zal komen. Op het spoorwegnet in Catalonic zijn al 9500 stakers. Het personeel van de spoorwcgwerkplaatsen in Barcelo na heeft zich ook bij de staking aan gesloten. Be legeering neemt maatregelen te gen de stalling. Na afloop van den kabinetsraad vorklaanden de ministers, dat do re geering de noodige besluiten had ge nomen naar aanleiding van de spoor wegstaking. De maairegelen, tol wel ke besloten is, zullen toegepast wor den, naar gelang de omstandigheden zulks noodig maken. Men zal evenwel niet overgaan tot h a afkondigen van den staat van be leg. Do gouverneur van Barcelona heeft bekend gemaakt, dat een zoo goed als normal© d'iénst verzekerd is. De stations en de telegraafkantoren zijn door militairen ibezet. Telegram men voor particulieren, worden ge weigerd. Zooals men weet heeft de regecring dc soldaten opgeroepen voor den treindienst. Eenige reservisten, die naar hun regiment te Barcelona te- ruigKeerdn, vielen uit den trein, en werden in beueurenswaardigen toe stand naar hot hospitaal gebracht. Er worden pogingen gedaan, den strijd te beëindigen. De president van het Catalaansohe stakingscomité heeft machtiging go- kregen om over een schikking te on derhandelen. Het onderhoud met de maatschappij zal heden, Maandag, plaats hebben en bij gunstigen afloop zal de arbeid Dinsdag hervat worden. Tot een resultaat heeft dit evenwel nog niet geleid. Nu heeft ook de president van do kamer van handel te Barcelona zijn bemiddeling aangeboden. De stakers hebben dit aanbod aanvaard. De Spaansche autoriteiten spreken beslist tegen, dat er op spoorwegen C'allen van sabotage zouden voor ge nen zijn. Er zijn ongeregeldheden voorgeko men to Santiago, Linas, Mataro, Fra- weia, Fiqucras, Sabodell en Rens. De gendarmerie kwam tusschenbeidon er werden schoten gewisseld. Mate- bij en haalde een paar handschoe nen te voorschijn. En nu zal ik mijn best doen ergens in de nabijheid mijn garderobe wat op te laten knap pen. Hij greep naar zijn hoed. Waar en "wanneer ontmoeten wij elkaar? Ik zal tijd en adres voor je op schrijven. Richarski scheurde een blaadje uit zijn opschrijfboekje en schreef daar vlug eenige regels op. Boni De ander stak het stukje papier zorgvuldig in zijn zak. Bon jour, Richarski, tot straks. En voor dat hij de kamer uitging, draalde hij zich nog eens om en zei zacht, maar het klonk dreigend: Probeer niet. mij om den tuin te leiden, dat zou tot je eigen schade zijn. Toen ging hij heen. Toen Willmann de trap afging, kreeg hij een gewaarwording aisor voor hem uit de smalle gestalte der machineschrijfster de treden afsloop, en hij moest een oogenblik later over zijn eigen verbeeldingskracht lachen. Het arme, verlegen meisje zat op het oogenblik stellig in een of ander ar melijk kamertje en stilde haar hon ger met een of andere goedkoopo, slecht toebereide spijs. Mooie oogen moei dio machineschrijfster hebben, dacht hij weer. Hoe hij daar zoo op kwam, zou hij niet hebben kunnen zeggen, maar dat idéé had nu een maal bij hein postgevat, en als hij weer naar Richarski ging, moo6t hij zich daaromtrent zekerheid verschaf fen. Gevolgtrekkingen maken was een liefhebberij van hem. Door het gesprek met den Pool had hij een flauw gevoel in de maag ge kregen, daartegen hielpen een paar cognacjes. Nadat hij zijn verlangen daarnaar bevredigd had. liep hij de boulevards op en bekeek opmerkzaam alle winkelétalages. Heercnconfectie was hier genoeg, en spoedig ging Willmann dan ook een winkel bin nen en zei wat hij wenschte. Men verzocht hem voor het passen een langwerpig vertrek binnen te gaan. Twee bedienden waren druk met hem bezig en na eenigen tijd had hij een net costuum van grijsgestreepten stof en een langen, donkeren ulster uitge kozen. Omdat hij zoo buitengewoon lang was, was het niet zoo gemakkelijk geweest passende-kleederen voor hem te vinden. Hij betaalde aan de kas, en verzocht de oude kleeren in een doos aan het adres van Richarski, dat hij opgaf, te zenden. Bij het be talen stiet hij onwillekeurig met zijn arm tegen een jonge, goed gekleeue dame, die naar een jongenspakje vroeg en zich allerlei exemplaren liet voorleggen. Pardon, mompelde Willmann ter loops. De dame keek op en een paar groote, amandelvorinlge oogen van licht goudbruine kleur, keken hem oen oogenblik doordringend aan, iets scherp dwingends lag in dien blik. Na een kort „bitle" keek dc dame weer naar de jongenspakjes. Zulke oogen moet de machine schrijfster hebben, bedacht Willmann. Wat toch dwaas! zei hij daarop tot zichzelf, wat kunnen mij de oogen van dat verlegen meisje schelen, dat van haar inkomsten van het bureau „Steeds tot hulp bereid" haar be scheiden bestaan moet halen. Op goed geluk slenterde Willmann nog een beetje rond, keek alle vrouwen aan en riep toen oen rijtuig aan, want sinds de acht dagen, dat hij tn Berlijn was, had hij zich in deze we reldstad nog niet genoeg kunnen oriënteeren. Hij noemde den koetsier het adres van het restaurant, dat Ri charski voor hem had opgeschreven. Naar het centrum der stad werd hij gebracht, in een op het Alexander- plein uitkomende straat kwamen zij aan het doel van hun tocht. Willmann vond Richarski al op hem wachten en dat bracht hom In een goede stemming. Hij vertrouwde den Pooi nog altijd niet Zoodra hij zijn geld binnenbad, mocht hij doen wat in zijn hoofd opkwam, vóór dien tijd echter moest hij hem in het oog houden, daar zette zijn drijfveer tot zelfbehoud hem toe aan. Ik heb do eerste fiesch al be steld, zei Richarski, ik weet wel niet of dit merk je bevalt. Hij schoof den ander de fiesch toe. Ik drink alles, luidde het ant woord Een klein achterkamertje was het, waarin het tweetal plaats nam. het eenige venster keek uit op een klein, gepleisterd gangetje, dat men met eenige phantasie wel 'n binnenplaats zou hebben kunnen noemen. En aan het eind daarvan verhief zich de vur- le achtermuur van het huis er naast. Schilderachtig is het niet. zet Willmann, en wees uit het venster. Richarski gaf dat toe: Nu we zijn toch ook niet van plan schilder studiën te maken. Overigens is het hier echter aar dig, zei Willmann ongegeneerd- Dit kamertje is ook geschikt voor gasten, dio zich niet wenschen te ge- neeren, gaf Richarski ten antwoord. Hij nam ziin glas in de rechterhand: Prosit, Willmann. PrositI de glazen klonken. Richarski bestelde eenige spijzen, waaraan Willmann zich te goed deed. Zoo goed heb ik het in langen tijd niet gehad, zei hij met voldoening. Later, de tweede fiesch was al aan do beurt, maar Richarski zelf dronk weinig, begon de Pool weer voorzich tig over dc geldvordering van Will mann te spreken. Kijk eens, hij trok daarbij een gezicht, alsof hij tot een leugen on mogelijk in staat zou zijn, ik zit wer kelijk momenteel niet al te best in het geld. Ik heb den laatste» tijd veel verloren, verschillende dingen ren, ter waarde van 1 3014, Verbeurd verklaard, ten behoeve vajj 'a Rijks kas. De Koningin heeft thans aan den veehouder gratie verleend, zoodat de verbeurd verklaarde «om aan licio zal worden terugbetaald. CHRISTELLJ K-l 1ISTORISCHE UNIE. liet hoofdbestuur van de Christ- lijk Historische Unie maakt In do Ned. voorloopig bekend, dat do eerstvol gende algemeene vergadering is be paald op 23 Januari 1913; de \et gade- ring zal te Amsterdam goh o-den worden. INDISCHE VLOOTCOMMISSIE. Naar aan de N. Ct. tor oore kwam, zal de technisch© subcommiss'i zak© de vlootverdediging van Ned. OosHndië reeds In do komende maand met haar arbeid gereed ko men. Men weet dat de Minister van Oorlog, ad int. van Marine voorzit ter is dezer subcommissie. NOG TERECHTGEKOMEN. Het tekort van de onlangs te M«- deniblik gehouden Land hou wten L: or- stoBng zal nu r.aar men verwacht, gedekt zijn, zelfs zonder het waar borgfonds. De pas gehouden groote verloting, waarbij de onverkochte lo ten aan de trekking deelnamen, as voor hot comité bijzonder gunstig; de hoofdprijs: 10 vette koeien, wan roe f 3000, alsmede nog 13 (van dc- 20) hoofdprijzen, henevens nog ongeveer 500 kleinere prijzen, vielen het comi té ten deel. Zoo komt alles nog terecht, Mr. G. VISSERING. Mr. G. Vissering, de nieuwbenoem de president-directeur der Nederiand- sch© Bank, is voornemens don 31en Octolier per s s. „Rembrandt" dc reis van Batavia naar Amsterdam to a n vaarden. „DE HOOP". Het Hospitaal-Kerkschip De IIoc-p is to Grimsby binnengeloopen om een patiënt t© landen. GEVALLEN. Het paard van den landbouwer J- B. Schulingkamp te Zwolle if- bij Groottlo op hol geraakt. S. schijnt daarbij van den wagen gevallen te zijn, met het gevolg, dat hij zijn nok- w er vel brak en dood word opgeno men. OVERREDEN. De 56-jarige O., to Gouda, dio doof een sleeperswagon was overreden, is in het Van Iterson-ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Dr. A. KUYPER. Een in het gemeente-museum van 's Gravenhagc belangstellend stadge noot hoeft het gearuarolleerde portret van dr. A. Kuyper. door H. J lla.v-.r- man, ten geschenk© aungobeden. KAMERVERKIEZING OMMEN. De Centrale Antirevólutionnaira KiesvereenigiDg in het district Om men stelde in de vacature-Knyper candidaat voor de Tweede Kamer den heer mr. H. van der Vegte, lid dei Ge deputeerde Staten ven Ovr-rijsi-I. Naar De Ned. verrn-mt heeft het Hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie eenstemmig geadviseerd, bij de tus- schentïjdsche verkiezing in het dis trict Ommen, den zetel te laten aan de antirevolutionnairen; schoon het recht om hem te betsv.sten werd er kend, achtte men het niet wensche- lijk van dat recht thans gebruik te maken. Als voorloopige candidaten z:jn van vrijzinnige zijde gesteld de hoe ren F. B. Löhnis, te Zwolle, en Salo mon®, fabrikant, te Nijverdal. De afdeeling Hardenbcrg en Om streken der S. D. A. P. heeft als can didaat gesteld A. B. Kleerckoper. In een te Almelo gehouden verga dering der Centrale Vrijzinnige K:cs- vereeniging in het district Ommen. ;s tot candidaat gesteld mr. D. Fock, oud-gouverneur van Suriname. INTERN. VREDESCONGRES IN 1913. Naar men uit Genève bericht, heeft het aldaar samenzijndc 19e Vredes congres besloten, dat hot volgend jaar 't Internationaal Vredescongres te 's-Gravenhage zal worden gehou den, waarschijnlijk in het einde van Augustus erf het begin van September., liepen mij tegen, hij sprak met ge dempte stem, maar ik zal toch mij:! best doen je tevreden te stellen. Willmann knikte. Ik wist wél, dat je tot andere gedachten zouöt ko men. Richarski sprak verder: Maar in één keer kan ik jo het verlangde niet geven. Ditmaal tienduizend, ik heb groote sommen geld uitstaan, ::oo gauw mogelijk, op zijn laatst over een paar weken, krijg je dan de rest. Willmann was den spreker met geen enkel woord in de rede geval len. Nu schonk hij zich de rest uit de fiesch in en zei ook op halfluïden toon: En wie garandeert mij, dat je in deze paar weken niet heelc- maal opraakt en er vandoor gaal? Mijn eigen belangen. Wat weet ik daarvan. Richarski trok de wenkbrauwen samen: Ga op mijn voorstel in, op dat wij het eens worden. Willmann dacht na Wat bleef hem verder over dan dat te doen? Hij mpest het ten slotto toch wagen. Do Pool zou zich wel wachten een dom heid te begaan en zich zijn wraak op den hals te halen. Langzaam zei hij dus: Ik zal er dan maar op ingaan. Zij drukten elkaar over de tafel heen de hand. Waar woon je hier? vroeg Ri charski, nadat hij een sigaar had aan gestoken en er een derde fiesch voor liet tweetal stond.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5