NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30® Jaargang. Mn. 89 S3 B Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 2 OCTOBER 1919 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem B B de omstreken en franco per post 1.65 0.02 X 0.37 Ja 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOÖM. AD VERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 3 OCTOBER., Orgelbespeling In de Groot© Kerk, Van 2—3 uur. Schouwburg: Opvoering van „Das Buch ©iner Frau", 8 uur. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoor stelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Bioscoop Modern: Voorstelling. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Hotel Duin en Daal, Bloem endaal: 'Concerten: OM ONS HEEN No. 1594 Wij en Indië. Het is wel merkwaardig, dat wij in Nederland zoo weinig afweten van on to Oost-Indiseho bezittingen. Niet meer dan van Duitschland of Oosten- rijk-Hongarije. Ja, het schijnt wel of er op verschiller.de scholen meer aan- 'dacht geschonken wordt aan de berg ketens in Europa, waar niet éen op di honderd ooit in werkelijkheid mee t© maken zal hebben, dan aan Java, Bor neo, Sumatra en de rest, die tot Ne derland belmoren, die Nederland zeil zijn." En wonderlijk genoeg, schijnt de onverschilligheid grooter bij het middelbaar onderwijs, dan bij het la ger. Met uitzondering van eenigc prac- tiscli aangelegde leeraren wordt op de scholen voor M. O. Neerlandsch Indië precies behandeld als ieder ander „vreemd land". Onze Oost behoorde op de scholen, lager, middelbaar en hooger, een afzonderlijk leervak te wezen, zoodat onze jengens en meisjes van land en volk, van bestaansmidde len en toekomstkansen goed op de hoogte waren. Het lijkt er niet naar. De algemeen© indruk, dien wij Neder landers hebben van onze Oost-Indi sche bezittingen, is die van Dr. Bruis „hoe warm het is en hoe ver Warm en ver I Ach ja, wie zijn toe komst als m?t eer schaartje knippen wil, ziet op tegen do hitte van Indië hij moest liever om zich heen letten op de geringe kans van slagen in het overvulde eigen land en besluiten, in dit gedrang niet te blijven. Schaduw zijden heeft iedere loopbaan en die van onzen Oost, hoe vreemd het ook klinke, is de zon. Maar menigeen, die op zijn 50ste jaar in 't moederland nog niets bereikte, zal wenschen, dat hij zich door de Indische hitte indertijd niet had laten afschrikken, En ver I Een reis van enkele sveken en een snelle telegraafdienst mag dat ver heeten Daar mcesten wc over heen zijn, maar het lijkt er nog niet naar. De ouders, die tot hun kinderen zeggen „naar Indië ga je me niet, ik zou geen rustig uur meer hebben", zijn nog niet uitgestorven. Er komt in het leven van ons, ouders, een oogen- blik, waarop we terug moeten treden, een pijnlijk moment, waarin we het jonge leven dat naast ons opgroeide, vóór moeten laten gaan in de richting waarin het zich bewegen wil, niet zonder onzen goeder raad, maar stel lig wel zonder den druk van onze ouderlijke overmacht. „En ik dan is de smar telijke roep van menige moe der, die zoon of dochter in de wereld ziet uittrekken, ver buiten haar dage- lijksch bereik „Gij hebt uw taak afge daan", moet zij dan zichzelf kunnen antwoorden „de jeugd moet haar eigen bestaan leven, zij zal terugkee- ren als zij wil naar het ouderlijk huis, maar daaraan vastgeketend blijven mag zij niet." Het gaat op dit oogenblik goed in Indië. De cultures, waarvan het land voor een groot deel afhangt, mal>en het best en de vraag naar werkkrach ten is er groot. „Er zijn", vertelde mij een oud-Indischman, „dringend jon gelui noodig. Maar ze moeten goed wezen. In vroeger jaren trok veel dat niet kon, of niet wou, of niet wist wat het kon of wou, naar de Oost daar waren ze dan nog goed genoeg voor. Maar die tijd is voorbij." „Waarom gaan de jongelui die wat geleerd hebben, er dan niet heen vroeg ik. „Omdat het den meesten niet conve nieert. Vele Indische ondernemingen, die leergeld betaald hebben op het stuk van ongeschikte jongelui, beta len de kosten van passage en uitrus ting niet meer en daar deze, op het zuinigst uitgerekend, gauw duizend of twaalfhonderd gulden beloopen, is menige onbemiddelde jongen gedwon gen aan dezen kant van het groote wa ter te blijven, al kijkt hij ook met ver langen naar de overzijde. „En zoo doen werkgevers en werk nemers denken aan het aloude ver haal Er waren twee koningskinderen, Die hadden elkander zoo lief. Ze konden niet bij elkaar komen. Het water was veel te diep. Ik herinner me, hoe een paar jaar geleden in een van do groote dagbla den een enthousiast artikel geschre ven werd over het gebrek aan werk krachten in Indië. Het gevolg daar van was een vloed van brieven aan den hoofdredacteur, allemaal varia ties op hetzelfde thema „hoe ko men wo aan een betrekking in In- dié En toen moest liij erkennen, dat hij het niet wister was geen tus- schenpersoon, geen stichting, geen bu reau, die daarvan hun werk maakten. Maar mijn Indische kennis gaf, toen ik hem daaraan herinnerde, verblij dend nieuws „we zijn bezig met een plaatsingbureau en er zal binnen kort wel meer van blijken." Dat antwoord geef ik dus al bij voor baat aan jongelui in Haarlem, die mij mochten vrager, naar den weg, die tot het doel leidt. Hebt nog wat geduld. Zoodra dit bureau op pooten staat zal ik er meer over melden. Er is nog een andere reden, waar om wij aandacht moeten hebben voor onzen Oost. We leven al sinds jaren, na de ont wikkeling van de moderne zeemach ten, in vrees voor annexatie van onze overzeesche bezittingen. Wie zal de roover zijn Engeland, Japan, Ame rika Of zulle ze, eenvoudiger nog, zonder er ruzie over te maken, den buit samen deelen Niemand weet het, maar de stand van zaken kan zóó worden, dat het bezit van onze kolo niën gevaar loopt. Maar wanneer, kan geen sterveling zeggen en de ca tastrophe kan ook nog vijftig of hon derd jaar op zich laten wachten. Intusschen letten wij in Nederland er veel te weinig op, dat nu al in onze bezittingen een vreedzame, stille, rus tige annexatie aan den gang is, die op den langen duur de groote voordee- len, welke we nu nog uit Indië halen, belangrijk verminderen zal. De vreem deling weet den weg naar onzen Oost te vinden. Engelschen, Denen, Duit- schers hebben er een goed jachtveld in gezien. Wie de Indische bladen leest, staat versteld over de tallooze Duitsche namen, die hij vindt in den handel, de industrie, de cultures, al leen niet onder de ambtenaren en bet leger. En zóólang kunnen deze Duilschers niet in Indië zijn, dat zij hun Hei mat uit het oog verliezen. Zij ko men er aan met de zakken vol Duit sche adressen en nauwelijks hebben zij eenigen invloed gekregen, c f de re laties in het vaderland worden met bestellingen begunstigd. Ziedaar een annexatie, die geen druppel bloed, maar ons wel de mooie Indische winsten kost Neërlandsch Indië voor do Neder landers Dat moot het wachtwoord zijn. En ons blad zal binnenkort too- nen, dat het naar zijn krachten daar toe ook medewerken wil. J. C. P. Stadsnieuws CHRISTELIJKE BESTUURDERS- BOND. In de jongste vergadering van den Christelijken Bestuurdersbond werd mededeeling gedaan van de verrich tingen door de commissie, die zich samengesteld had op verzoek van den Christelijken Bestuurdersbond, om te ijveren bij de Directie der Haarl. Brood- en Meelfabriek voor Zondags rust op die fabriek. Die commissie bestond uit de hoe ren Rector L. van den Berg, de raads leden Weyland en Visser en Mr. Bruch. De Directie kon in den huidigen stand van zaken geen enkele toezeg ging doen, doch wel bleek dat de Di rectie reeds sinds lang overwoog om de fabriek den gcheelen Zondag stop te zetten, doch onmiddellijk van alle maatregelen daartoe heeft afgezien, toen van zekere zijde werd begonnen met pressie uit te oefenen. In geen geval schijnt de Directie den schijn op zich te willen laden van te bezwijken voor bangmakerij. Houdt de pressie op, dan zal men verder kunnen zien. Dc commissie blijft in stand. Door den Bond is overwogen om aan de gemeente te verzoeken de ar tikels 1638 c en d Burgerlijk Wetboek in de bestekken op te nemen. Men achtte echter wenschelijk om te voren daarover het advies in te winnen van de Kamer van Arbeid. Dit adres is ingekomen en luidt in zooverre gun stig, dat de Kamer het in principe geheel eens is met den Bond, maar zij meent dat niet de aannemers, doch de gemeente de risico voor haar re kening moet nemen. Met deze opvat ting is de Bond het niet geheel eens. Aan den gemeenteraad zal een request verzonden worden, om to verzoeken de bedoelde bepalingen in de bestek ken te doen opnemen. De bestuursverkiezing werd uitge steld tot eeu volgende vergadering. Umtreut bet verleenen vau steun aan de stakende glasblazers, werd overwogen dat de vereenigmgen, bij den Bond aangesloten, reeds steunen en er dus geen aanleiding voor den Bond bestaat om ook van zijn kant de stakers nog eens te ondersteunen. Al dus werd besloten. DE BEGROOTING. lieden wordt de gemeentebegrooiing behandeld in de aldeeiingen van den Baad. Drukkers-Studiekring. In de Maandagavond gehouden ver gadering van den Typ. Studiekring voor Drukkers werden de winter- werkzaanïheden geregeld, en zullen er dezen winter lezingen worden ge houden over de Papiersoorten, luk ten, Druktechniek, benevens een maal per maand een cursus in de Ned. TaaL A.s. Zondag zullen de leden van dezen kring een bezoek brengen aan de Papierfabriek van den heer G. U. Bührmann te Amsterdam, en aan de Cliché-inrichting van den heer D. Sohnabel, te Amsterdam, tegelijker tijd met den Typ. Studiekring van Zaandam. Aangifte werd gedaan door den heer R. W. F. S., <lat een jongen bij den winkelier G. op de Oude Gracht op zijn (S.) naam een revolver ihad gekocht. De politie onderzoekt (het geval. Twee process© n-v e r b a a 1 werden Dinsdag door de politie op gemaakt tegen personen, die de Gier straat bereden tn de verboden rich ting. Een verhuiswagen kwam Dinsdagmiddag onder het viaduct aan den Kruisweg in aanraking met de draden der eleetrische geleiding. Het liep goed al. Alleen viel de bovenlost van den wagen, en werden de dra den beschadigd. ASPH ALTEER ING EN TRAM- WERKEN. In de Barteljorisstraat is men nu druk bezig met het maken van het be- tonbed. Bij de Groote Markt staat de molen, waarin de stoffen, die samen het beton vormen, fijn gemalen wor den. Met kruiwagens wordt de specie naar de plaats gereden, waar het noo dig ia Van den Kruisstraat-kant af is men aangevangen en men heeft nu reeds bijna de halve straat van be- tonbed voorzien. De werkzaamheden trekken veel belangstelling. In de uroote Houtstraat is men nu bezig met het opnemen van de oude tramrails en het maken van de nieu we tramhaan. Set Brongebouw. Men zal zich herinneren, dat ten vorigen jare door het bestuur van de Soc. Vereeniging ernstig overwogen is, de exploitatie van het Brongebouw op zich te nemen. Juist toen een daartoe gevormde Commissie zou trachten, financieelen steun te krijgen van Haarlems burgerij, bleek, dat liet Brongebouw voor een jaar aan den heer Van Gort verpacht was. Naar wij vernemen zet de heer Van Oort die pacht niet voort, zoodat deze 31 Dcc. a.s. afloopt. Aan het bestuur der Sociëteit Ver eeniging is thans gevraagd, of deze instelling als gegadigde kon worden beschouwd, maar het bestuur heeft, met instemming van het College van gecommitteerden, besloten daarop ontkennend te antwoorden. De Soc. Vereeniging zal dus het Biorigebouw niet exploiteereu ROODE KRUIS-TRANSPORT- COLONNE. In de Militaire Zieken inrichting al hier hield gemelde vereenóging gis terenavond. te 8 uur eene algemeen© vergadering onder le-ding van den Off. van Gezondheid le klasse Dr. Hienscb. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van het hoofdcomité van het Nederland scfhe Roode Kruis, waarin aan Leider en leden der co lonne zeer erkeuteiijkeu en wannen dank wordt betuigd voor de toewij ding, geestkracht en opgewektheid, waarmede allen hun zware taak bij de oefening op 2-G September hebben vervuld. Vervolgens werd door don dokter de oefen ng besproken welke bespre king te 9 uur eindigde. Mededeeling werd gedaan dat in November de gewone cursusavonden weder een aanvang zullen nemen. Voorts wekte de voorzitter de leden op om door trouw deze cursussen te volgen mede te zorgen, dat de Haar- lemsche Roode Kruis-transportco- lonne steeds zal blijven beschikken over goed geoefende leden Ruim 30 leden waren tegenwoordig en het was voor hen eene verrassing bij 'het sluiten der vergadering door den voorzitter te worden uitgenoodigd naar de boscoop in de Barteljoris straat te gaan waar op de komst der colonne was gerekend. De verrichtingen van de vereeni ging op 26 September te IJmuiden, het transport der gewonden uit Hr. Ms. Evertsen naar liet gebouw van bet Witte Kruis, de aankomst \on Z. K. H. de Prins, het transport ge wonden naar hef, station te IJmuiden, waren getrouwelijk op doek gebracht en werden vertoond. Zeker een aar dige voorstelling voor de leden, die er bumie medewerking aan hebben verleend. Verdwenen Café. Heden is het bekende café ,,'t Nach tegaaltje", gelegen op de grens van HaarlemHeemstede, gesloten. Zoo als men weet, wordt het afgebroken en getrokken bij de houtzagerij der firma De Haan. Effecten. Te Amsterdam zijn dezer dagen ver kocht 31/2 pCt. Obl. Gemeente Haarlem. Leening 1904, 91 1/2 pCt. Aand. Haarlemselie Hypotheekbank (10 pCt. gestort) 200 pCt. STEUN AAN HAARLEMSCII MUZIEKKORPS. Met genoegen kunnen wij melden, dat de heerea Breda Kleijnenberg, Rinkema en Schreuders reeds eenig succes hebben op hun pogingen om de ingezetenen te bewegen tot steun voor Haarlemsen Muziekkorps. Verschil lende stichtingen, ondernemingen en particulieren hebben voor den tijd van 5 jaar een jaarlijksch subsidie toegezegd, zoodat nu gerekend kan worden op een som van een kleine ƒ2000.per jaar. Dit bedrag is nog niet voldoende voor een garantie, doch de hoop is niet uitgesloten, dat het genoemde be drag aanmerkelijk zal stijgen. Is eenmaal de garantiesom vol doende, dan zal opgericht worden een vereeniging „Ilaarlemsch Muziek korps". Indien deze zaak slaagt en de burgerij dus zelve toont daadwerke lijk belang te stellen in het welvaren van haar Muziekkorps, dan is het ooeenbiik aangebroken om een be roep te doen op de gemeente. ÏUCHTLOOSHEID. Het park van het Brongebouw is vcor het publiek toegankelijk, wan neer er geen concerten worden ge- goven. Dat ervaarde men gisteren, tij dens de Arrondissementsvergadering, tot zijn schade, toen tijdens dc belang wekkende voordracht van Mevrouw Boldingh—Goemans en Dr. Gunning benden jongens in den tuin groot ru moer maakten en in de veranda ra votten. Maar er is erger nog. De jeugd doet ook zooveel mogelijk haar best, om in 't park te vernielen wat kan. Een der lauben hebben de jongens al op verschillende plaatsen vernield, zoo dat dit tentje gestut moest worden. Toen zijn zij er boven opgeklommen en zijn door 't dak heengezakt. Ver der trekken en snijden zij van de hoo rnen geheele takken af en onlangs hebben zij een groote eleetrische boog lamp van het veranda-dak gehaald en naar beneden gegooid. liet wordt toch wel wat erg; ook hierom, wijl de bengels rustige bezoe kers uit het Brongebouw-park weren. Gouden huwelijksfeest. Op 22 October as. herdenkt het echtpaar H. Boerée den dag, waarop het vóór 50 jaar in ondertrouw ging het huwelijk werd voltrokken op 5 November 1SG2. De aanstaande jubilarissen zijn nog zeer kras en wonen Lange Boogaard- straat 11 rood. Van 't Kantongerecht Vanmorgen bleven tot heel laat de deuren dicht, daar er kinder zaakjes berecht werden, en toen dc zitting eindelijk publiek werd, kwam er een geheele reeks van overtredingen van hinderwet, veiligheidswet, leerplicht- mótor- en rïjwiehvet enz. aan dc or de. Een serie, die niets van belang bevatte. VAN EEN STROOPER. Daarna kwam de zandschipper- strooper v. d. T. weer voor den Kan tonrechter. Opnieuw beklaagde hij zich erover evenals verleden week dat het licm onmogelijk was ge maakt tegen een aantal vonnissen, waartoe hij te Leideu veroordeeld was, in verzet te komen. Volgens zijn beweren was hij aan de hem ten laste gelegde feiten on schuldig, daar deze waren gepleegd door een naamgenoot v. d. T., met een y. Tusscben bekl. en den ambtenaar van het O. M. ontstond hierover een vrij scherpe discussie. De volgende week komt v. d. T. weer voor, doch dan zal een getuige a. décharge worden gehoord. DRONKENSCHAP. De 22-jarige B., vroeger orgel draaier, daarna los werKcnan en thans lijdelijk inwoner van het Huis aan den Harmenjansweg, had zich te verantwoorden wegens het zich op 26 Juni j.l. in staat van dronkenschaji bevinden op den openbaren weg, en ten tweede vvegeuè het dragen van een boksbeugel. Voor deze feiten werd resp. 5 en 10 boete gevorderd. De kantonrechter vermaande beki. voortaan beter op te passen. Uitspraken. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan K. Z., te Haarlem, overtreding der Drankwet, twee maal 1.0 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis. A. J., te Haarlem, en 23 anderen, loepen op verboden grond, 2 boete of Uvee dagen hechtenis, en 3 boete of drie dagen hechteuis. J. 11. K., te Haarlem, en 21 ande ren, overtreding Politieverordening Haarlem, ƒ5 boete of vier dagen hech tenis, 3 boete of 1 dag hechtenis, 2 boete of een dag hechtenis, 1 boete of een dag hechtenis, en 0.50 boete Of een dag hechtenis. K. S., te Wormerveer, en 5 ande ren, overtreding Motorverordening Wijk aan Zee en Duin, 2 boete of 2 dagen hechtenis. M. v. d. M., te Watergraafsmeer, en 6 anderen, overtreding Moterver ordening Bloemendaal, f 3 boete of 1 dag hechtenis, ƒ2 boete of twee da gen hechtenis, 1 boete of een dag hechtenis, en 0.5Ö boete of een dag hechtenis. G. van E., te Amsterdam, overtre ding Politieverordening Zandvoort, 1 boete of een dag hechtenis. J. N. J. van A., te Amsterdam, en F. J. A., te Haarlem, overtreding Mo- torkenteeken-besluit, ƒ2 boete of twee dagen hechtenis. \V. H., te Haarlem, en 12 anderen, overtreding Motor- en Rijwielregle ment, 2 boete of twee dagen hechte nis, en 1 boete of een dag hecht. Voorts werden er nog 69 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, tot 21 dagen, 7 dagen, vijf dagen en drie dagen hechtenis, f 5 boete of drie dagen hechtenis, ƒ3 boete of drie dagen hechtenis, en ƒ2 Loote of twee dagen hechtenis. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. De heer G. B. Cos, werkzaam alfl baas-fitter aan de gasfabriek te Scho ten, is benoemd tot opzichter aan da gasfabriek te Bussuiu. Sociale cursus. In de afd. Schoten van <len Ne<J. R. Katlh. Volksbond zal dezen winter weder een sociale cursus worden ge houden, die voor alle katholieken van 16 jaar af toegankelijk is. Leider is de WelEerw. heer Janus, kapelaan te Schoten. HEEMSTEDE. Onderwijs. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier, is benoemd mej. A. M. Klots, te Haarlem. HAARLEMMERMEER. Waarschuwing. Nu het bietenrijden uit het land op den openbaren weg weer is aangevangen, is het wenschelijk, vooral nu met dit natte weer, eveu in herinnering te brengen wat ge meente- en polderverordeningen hier omtrent voorschrijven, n.l. dat nie mand met rij- of voertuigen op de ge meente- of polderwegen mag rijden, zonder de wielen te hebben gezui verd van de aanhangende klei, als anderszins. Eeu ieder zij dus bij voorbaat reeds gewaarschuwd tegeu bekeuringen. Te water. Bij het goedspoelen kreeg dc huis vrouw van v. d. V. een toeval en ge raakte in de ringvaart te water. Met moeite werd zij gered, doch het duurde geruimen tijd aleer de genees heer. wiens hulp was ingeroepen, haar weer tot bewustzijn had. Vermoede lijk zal zij nog wel nadeelige gevol gen ondervinden van dit ongeval. Binnenland Bevorderd. Bij koninklijk besluit is de schout bij-nacht G. F. Tydeman, directeur en commandant der marine te Am sterdam, bevorderd lot vice-admi- raal. 16000 VERDUISTERD. De procuratiehouder v. d. H., van het te Amsterdam gevestigde bijkan toor der firma C. Zoon te Rotter dam. is spocrloos verdwenen. Hij wordt verdacht ten nadcele van deze firma een bedrag van 16.0U0 verduis terd te hebben. (N. R. Crt.) DE OPLOSSING VAN HET HAAG- SCHE SCHCUWBURG- VPAAGSTUK. 't Vad. schrijft Naar wij vernemen, is eerlang een oplossing van het schouwburgvi ang- stuk in een voor alte partijen bevredi genden zin te wscl len. Zooals bekend mag worden veron dersteld, is het gebouw van het Ko ninklijk Conservatorium voor de Mu ziek aan de Nieuwe Beestenmarkt sinds lang te klein en ongeschikt voor zijn bestemming. Niet alleen ontbreekt de noodige ruimte, ten gevolge waar van reeds leerlingen moesten worden afgewezen, maar ook voldoen de voor handen localiteiteo. niet aan de be- scheidenste eischen, dis daaraan mo gen worden gesteld. Reeds Jnreu zijn dan ook bij het Gemeentebestuur plannen in overweging om, hetzij door verbouwing, hetzij dc-or het stichten van een geheel nieuw gebouw, in de behoefte aan meer en doelmatiger ruimte te voorzien. Aan den andereu kant echter zijn de kosten van het stichten van een ge heel nieuw gebouw, die op 3 a 4 ton worden geraamd, nog al bezwarend. De Commissie van Toezicht van het Conservatorium heeft nu het oog la ten vallen op den ouden Schouwburg, en met het gemeenteliestuur worden besprekingen gevoerd over het inlich ten van dat gebouw als Conservato rium voorde Muziek, waarvoor het na eenige veranderingen, bijzonder ge schikt wordt geacht. De Schouwburg zaal zelf zou dan woiden ingericht als-concertzaal voor de openbare les sen. indien wij goed zijn ingelicht, zou dit denkbeeld in het college van B. en W. veel steun vinden, waaraan waar schijnlijk ook de overweging niet vreemd is, dat men dan op eenmaal van het netelige Schouwburg-vraag stuk af zou zijn ïu den onaangenamen vorm waarin dat thans verkeert. Ook zou door deze oplossing tege moet gekomen werden aan do lK-zwa- ren tegen het verdwijnen van den ouden gevel, aai gezien dezo geheel in tact zou kunnen blijven. Dat een voorste' in dezen geest in den Raad veel bijval zou vinden ach-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1