Hun tail F e u i 81 e t o ri HET EOÖDE LICHT. TWEEDE BLAD Woensdag 2 October 1912 •Servië Hadden gemobiliseerd on zelfa Italië Had, zooals kort geleden pas door een toeval bekend word, zeer ernstige militaire voorzorgsmaatrege len getroffen, maar toch kwam liet niet tot een botsing. Natuurlijk waar borgt ons niets, dat de troepen, die Turkije, Bulgarije, Servië, Grieken land en Montenegro nu gemobiliseerd hebben, even vreedzaam naar hunne kazernes zullen terugkeeren. De Frankf. Ztg. gaat dun de oorza ken van het tegenwoordige geschil na en eindigt hare beschouwingen al dus „Rest de vraag, en dat is ten slotte de voornaamste: wat willen Bulgaren en Serviërs met hun mobilisatie Het is niet onmogelijk, dat zij verblind genoeg zijn, om het oogenblik voor een dergelijke overrompeling van Turkije, als Italië een jaar geleden beproefd heeft, gekomen te achten. Maai- dat is toch niet het waarschijn lijkste geval. Meer voor de hand ligt het vermoeden, dat met deze gelijk tijdige mobilisatie een druk beproefd zal worden. Een druk op Turkije en een druk op de groole mogendheden. Een druk, waarvan Het rechtstreek- sche doel de autonomie van de natio naliteiten in Macedonië, liet einddoel echter de verdeeling van Europeesch Turkije zou zijn. Het is te hopen, dat deze poging tot druk omgekeerd tot een even krachtigen invloed van Eu ropa op de vredeverstoorders op den Balkan zal leiden, zoodat dezen de lust zal vergaan, om met hun onheil spellend werk voort te gaan." Servië's eischen. In regeeringskringen te Belgrado verklaart men. dat Servië de autono mie van Oud-Servië met inbegrip van den sandjak Novibazar on het vilajot Skoetcyi tot Adrianopel eisc'ht, wijl door deze oplossing alleen een duur zame vrede in Europeesch Turkije ge waarborgd wordt. De houding van Roemenië. Een kenner van de toestanden in den Balkan heeft aan een Duitsch journalist medegedeeld, dat Het meer dan twijfelachtig is, dat Roemenië zich zal iaten meesleepen door tegenwoordige gebeurtenissen. De ge ruchten van de mobilisatie van dezen staat zijn in elk geval voorbarig. Roe menië neemt voorfoopig de houding aan van een afwachtenden, belang stellenden toeschouwer, die in goede verstandhouding leelt met hel Drie voudig Verbond en met Turkije, die waarde hecht aan de correcte verstandhouding met alle andere mo gendheden. Maar Roemenie heelt er belang bij, dat Bulgarije niet te mach tig wordt. Het zal van de aanstaande gebeurtenissen afhangen, of Roeme nië zich verzetten zal tegen to groot» uitbreiding van Bulgarije. Zou Turkije dan hulp krijgen tegen Bulgarije De mogendheden. De groote Europeesche mogendhe- de sprekers vorst Schwarzenberg (don hebben aan de Balkanstalen nic-e- daarover aanvielen en ooit graaf gedeeld, dat zij tusschenbeiden zullen Bercbtcld betoogde, dat Oostenrijk komen in geval van oorlog, naar geen territoriale uitbreiding De mogendheden stellen blijkbaar streeft, verlangde Schwarzenberg een j al het mogelijke in het werk, om Het geheime zitting der delegatie. Hij j uitbreken van den strijd te wilde daardoor graaf Berchtold in do men en terwijl ze den kleinen Balkan gelegenheid stellen, den toestand staten tot kalmte aansporen, oefenen nauwkeuriger uiteen te zetten, en j ze te Konstantinopel een druk uit op dan zou de vorst waarschijnlijk Buiteniandsch Overzicht Ben algemeene Balkan- oorlog? De kans daarop wordt steeds groo ter. Do oorlogskoorts stijgt en Het wordt met de bedreiging van den vre de zeer bedenkelijk. Tooh zijn er nog factoren, die doen hopen, dat do Balkan-brand nog niet tal uitbreken, maar. Dit is wei zeker, de kans op oorlog Is grooter, dan die op het behoud van den vrede. En algemeen dreigt 't gevaar. Reeds wist men, dut Turkije, Ser vië, Bulgarije, Montenegro en Grie kenland hun legers mobiliseeren en dat ook Rusland verdachte manoeu vres houdt. Nu heeft ook Oostenrijk- Hongorije een deel van zijn leger korpsen opgeroepen, om zijn rechten In den Balkan te handhaven. Maar wat verstaat men daar in de Dorau-monarchie onder Balkan-rech ten Zal Oostenrij k-H o n g a. r ij e Sandjak Novibazar bezetten Het orgaan van do Oosten rijk- eche militaire partij, schrijft over do in de kringen van het legerbestuur- bestaande opvattingen het volgende Toen in het midden van de vorige week het alarmeeren de gerucht ver spreid werd, dat Bulgarije reeds den oorlog verklaard had, trof het Gos- tenrijksche legerbestuur onmiddellijk een i ge maatregelen, die duidelijk toonden, dat men in deze kringen bij het uitbreken van een oorlog zich niet tevreden wilde stellen met de rol van een afwachtend toescnouwer. Zoodra de verontrustende berichten uit den Balkan binnen kwamen, wei-den alle verloven van officieren ingetrokken. Met alle beslistheid kan worden ge legd, dat het legerbestuur vast beslo ten is bij een oorlogsverklaring van Servië en Montenegro, aan Turkije het binnen rukken van troepen dezer beide staten in het Sandjak Noviba- za.r niet toe te slaan, maar dit dis trict onmiddellijk door Oostenrijfesche troepen (e laten bezetten. Bijna alle .voorbereidingen daartoe moeten reeds getroffen zijn. Dit was ook de reden, waarom vorst Karl Schwarzenberg in de delegatie vroeg, of Oostenrijk, in geval van troepenbewegingen aan de Bosnische grens, niet voorzichtig heidshalve eenige strategische pun ten moest bezetten- Toon vorschillen- ooik de Porte, wel wat duidelijker hebben gespro ken. Maar na de redevoering van den sociaal-democratischen afgevaardigde Ellenbogen, die scherp tegen oorlog» drijverijen polemiseerde, delegatie Het voorstel met de hervormingen in Macedonië niet te wachten en door invoering hiérvan de aanleiding tot een bloedig conflict te vermijden, Het is natuurlijk de vraag, of deze diplo- -wierp "de matieke invloeden sterk genoeg zui- vorst len zijn, om de onder de Balkan-vol- Schwarzenberg. ken opgewekte hartstochten te bo llet sciiijnt niet onmogelijk, dat ook dwingen. Want dit blijkt wel uit alle thans, erenais in den laatsten tijd berichten uit het Balkangebied, dat van AehrenthaTs bewind, een scher pe tegenstelling tusschen het leger bestuur mi ue leiding van het minis terie van buitenlandsche zaken merk baar zal worden. VY at willen de Balkan volken van 1' u i- k ij e de geestdrift voor een oorlog tegen de Turken in Bulgarije en Servië hoog is gestegen, en hét blijft dus nog steeds een vraag, of de regeeringen, ook in dien zij zwichten voor de argumenten der groote mogendheden, in staat zul len zijn, den strijdlust hunner bui- De üui'en B Turkije schijnen de i"? ,bedw!"W- 'lSlk S'sval 15 verzoeking niel leniger te kunnen ""J ?^»r, dot do inwle zeer erne ,g neeismaï 0111 vui do leelvuldige KVS'!i? dat »«■",?- buiten en binnenlandsche noouOT ?„e,JL"00!?,15 ™n ?,en Ven den „zieken man" len eigen luie '°s «nttetcnomiMai loert linar op pui m ié L-ekken. den Balkan al reeds zoo lang op een Neg is bei beslissende woord, dat seleeenlieid, om don Turk te lijf te de ei landen oerles tusseben de seiegooheid toj «l «g T"k- r.««"öi?jsïiï r-4 4 ..oorlogsvèrklurïng", en hot Is te K® grijpen, dat ae Lunchten uit Sofia Belgrado op tie beurs eeü paniek be werkt hebben. Toch is de oorlog nog niet uitgebroken en het gevaar kan nog voorbij trekken. Do mobilisa tie is wel bijna altijd de stap, die aan de oorlogsverklaring voorafgaat, maar niet elke mobilisatie eindigt tuet het kruisen van de getrokken zwaarden. In de Bosnische crisis, in 1908, Heeft Europa 'een toestand be leefd, die misschien nog meer gespan nen en voor den wereldvrede beden kelijker was dan de tegenwoordige w JSPSfflP toestand. Oostenrijk-Hongarijo en 1 den den oorlog in den Balkan zullen en Servië, door een of- en defensief verbond vereenigd tot volkomen sa menwerking hebben besloten, is het bovendien wel zeker, dat ook Monte negro en Griekenland het uitbreken van een strijd tusschen Turkije en Bulgarije en Servië niet werkloos zul len aanzien. Breekt een oorlog uit, dan zal het een algemeene Balkan oorlog zijn en kan Turkije er zeker van zijn, van alle zijden te worden aangevallen. Te Berlijn is men heel pessimistisch gestemd. De hoop, dat do mogend he- den den oorlosr in rlen Ra.lkan »nll«i voorkomen, is bijna geheel opgege ven. Aan den goeden wil der diploma ten wordt niet getwijfeld, maar men meent, dat de mogendheden te weinig invloed in den Balkan hebben. Voor al omdat de toestand nu zoo gecom pliceerd is. De officieele kringen te Konstantino pel achten de pogingen dor groote mogendheden tot het behoud van den vrede voor een deel niet ernstig, in elk geval echter zonder eenig vooruit zicht. Zij zijn dus voorbereid op het begin der vijandelijkheden. Verzekerd wordt, dat vooral Duitsch- land alles zal doen om *t uitbreken van den oorlog te voorkomen. Ook Oosteni ijk-Hcngarije zal nog een poging wagen. Stookt Rusland achter de scherra en? De Berliner LokalAnzei- g e r publiceert een artikel, nuar vorm en inhoud stellig officieus. Daarin wordt erop^gev. ezen, dat niet de mobi lisaties in de Balkan-landen het pu bliek en de beurs een schrik op het lijf gejaagd hebben, maar de groote vraag„W ie steekt daar achter? Wie heeft het gedaan ge kregen, dat vier staten als Bulgarije, Servië, Montenegro en Griekenland, met zulke uiteenioopende belangen, die zoo dikwijls vijandig tegenover el kander hebben gestaan, plotseling ge meenschappelijk en eensgezind optre den r - Met argwaan wordt naar het Oosten gezien. In veler oogen heeft door de onverwachte ontwikkeling van de Balkan-quaestie, de proef-mobilisatle van gedeelten van het Russische leger corps in het Weichsel-gebied, die tot nu weinig do aandacht trok, plotse ling een reusachtig groote beteekenis gekregen. En wanneer die zienswijze juist is, dan kan men den toestand niet somber genoeg inzien. Men begint in de Europeeiscihe kan selarijen in to zien, dat men duet ge- gevaar, dat van de kleine Baltkan- staten dreigde, te onverschillig Ihceft opgevat en dat men niet bijtijds den kuvioed heeft uitgeoefend, die noodig was. Maar men dient er op te letten dat men nu nog niet weet, door wel ke oorzaak eigenlijk de zaak zoo plot seling aan het rollen i6 gebracht. Neg op het einde van de vorige week luid den de berichten van alle buitenland sche vertegenwoordigers geruststel lend. Reeds uit het plotselinge ver trek van den koning van Griekenland, die gerekend (had lang te Kopenhagen to blijven, kan men zien, hoe onver wacht de crisis gekomen is. Waar om? Dat zal men misschien nooit booten. Thans ev enwél moet de kalm te bewaard blijven. Bij alle kabinetten in Europa bestaat niet alleen het' vaste voornemen conflicten te ver mijden, doch zij zijn ooik beslist over tuigd, dat dit gelukken zal. Tot een dadelijk er op slaan zal Het zeker niet komen, daar het gros van de gemobi liseerde legers eerst in 'het binnen land vastgehouden zal worden. Het eenige gevaar schijnt dus te liggen in de eventueel© grensconflicten en. pan-Slavüscliie stroomingen buiten 't Balkan-schiereiland. Reeds om deze redenen zuEen en moeiten de mo gendheden snel handelen, en Turkije tot enkel© concessies dwingen, tot welke iheit nu wel zal moeten beslui ten." Het is zeer duidelijk, niettegenstaan de het betoog omtrent de prcef-ntobili- saties, dat dit artiikel gericht is tegen Rusland, dat Du-tsoiiluJKl des de hou ding van Rusland in deze aangele genheid absoluut niet vertrouwt, het aan de Russische regeering toe schrijft, dat de Balkan-stoten zoo plotseling eensgezind uit den hoek gekomen zijn tegen Turkije. Ook te Weenen schijnt men do di plomaten te Petersburg niet te ver trouwen. Volgens den Weenschen correspondent van den „Berl. Lokal- Anz., heeft Oostenrijk, natuurlijk op t vriendschappelijke!! Icon, to Petersburg laten vragen, wat Rus land eigenlijk bedoeld heeft en be reiken wil met deze proef-mobilfsntie. Rusland heeft nog eens verzekerd, dat 't in den Balkanhoek alleen een proef-niobilisatie heeft gehouden, die iet in verhand staat met do ande re Balkan-quaestie. 't Kan waar zijn I Vooral in Bulgarije Stijgt de oorlogskoorts.. Zondag zijn te Sofia zeer oorlogs zuchtig.?, betoogingen gehouden. Groote monschenmenigten verza melden zich op de pleinen en aan de stations, waar reeds dien dag, al was de mobilisatie dan nog niet 'officieel afgekondigd, groote troepenmassa's aankwamen, om verder naar de zui delijke grenzen te worden gediri geerd. De weinig© officieren, die hier blijven, roepen Jiun vertrekkenden kameraden toe„De vrijheid of de dood 1" Nooit heb ik zoo schrijft een journalist ooggetuige soldaten met meer geestdrift, zien vertrekken naar hetgeen zij dan hot oorlogstoo- neel mee non te zijn. Zij maken op mij den indruk van mannen, die hun hoogste vreugde verkregen hebben. Allen zijn prachtige gestalten en hun houding maakt den besten indruk. De Bulgaarsche regeering heeft in de voornaamste steden den staat van beleg laten afkondigen, om den toe stand meester te blijven. Reeds nu zijn Turken in Bulgarije lastig gevallen. In de Turksche wijk van de stad Roestsjoek wierp de bevolking steunen naar de moskee, zoodat geen ruit heel bleef. Ook in Bulgarije staan handel en verkeer bijna stil, zelfs de postdienst. Alles is aan het werk voor de mobi- lisatia. Ook in Servië is het volk oorlogs zuchtig. Ook daar vaderlandslievende betoogingen, waarbij volksliederen gezongen zijn als uiting van de goest- j drift voor den oorlog. Studenten de den zelfs aan deze 'betoogingen mede. In alle landen, waar de mobilisaties bevolen zijn, heerscht nu veel ver warring. Vooral in Servië en zijn hoofdstad Belgrado. De handel staat totaal stil, daar een 'sMelrfe rijk buiten Europa gebod van troepen ontblooten, zonder gevaar ie loopen, dat ook dit dreigt uiteen vallen, en bovendien moeten er, ■het leger in Europa op oorlogsvoet te brengen, 151.000 reservisten opgeroe pen worden, en van dezen komt slechts een klein gedeelte uit Europa, en de rest uit Klein-Azië, en natuur lijk kost het nogal veel tijd, eer die mannen aangekomen zijn. Het oordeel van een. deskundig e. Een hooggeplaatst Duitsch gene raal, die lang in Turks-hen dienst ge weest is en instructeur was bij het Turk9Che leger hoogstwaarschijn lijk de beroemde veldmaarschalk Von der Goltz-pasja heeft aan een jour nalist medegedeeld, dat het, volgens hom. zeer twijfelachtig is, of hel den Balkanstaten gelukken zaJ, om Euro- peesch-Turkije onder elkander to ver- deelen. „Turkije is zóó sterk, dat het, zonder bondgenootschap nut de bu ren, het we! klaar kan spelen. Turkije is besloten alle consequenties 1c- trek ken en het handelt niot anders dan een huisvader, die de noodige midde len gebruikt om zijn eigendom te be schermen." De generaal is overtuigd, dat Tur kije verstandig zou doen, vrede te sluiten met Italië, cmdat Tripolis toch verloren is. Komt de vrede niet tot stand en landt Italië troepen in Griekenland of aan de Klein-Aziati- sche kust, dan is Turkije militair sterk genoeg om het ook tegen dezen vijand op te nemen In Klein-Azië zal het den Italianen gaan als in Tripo- waar zij ook niet verder komen groot gedeelte van het personeel voor 'dan de kuststreken, en dan nog onder den dienst is opgeroepen, waardoor bescherming der scheepskononnên. sommige kantoren geheel en al leeg staan. Het tramverkeer is gestaakt, daar de meeste conducteurs onder de wa pens zijn geroepen en paarden en rij tuigen door het ministerie van oorlog gerequireerd. zijn. Er heerscht een levensgevaarlijk •gedrang voor de handelsbank, door dat zooveel spaanders hun geld kwa men opeisclien. De vijanden van Turkije zullen nog loei ijk op hun neus kijken, De Arnau- ten zouden zich dan als de besle vrien den der Turken betoenen, daar het rasverschil tusschen Serviërs, Bulga ren en Arnuuten zeer groot is. De bergschutter, die de guerilla uitne mend kent, zou aan Servië en Monte negro zooveel te doen geven, dat het geheele Turksche leger gebruikt kan worden voor de eerste gevechten te gen Bulgarije. Turkije zou onmiddel- Volgens te Weenen uit Konstanü-jjij.; den heiligen ooi-Jog proclanieeren. nopel ontvangen berichten is de Bul- Het tooneel van den oorlog zou door gaarsche gezant bij de Porte doorzijn het RHodope-gebergte in twee deelen regeering reeds teruggeroepen en zou gesplitst worden. Hier kunnen het uitbreken der vijandelijkheden oogenblik kunnen worden verwacht. Een nieuw Griekse li- Turksch incident. Onze Lachhoek Wat dunkt u van koude baden, dokter? O, die: kan ik u zeer warm aanbevelen. UIT EEN POLITIERAPPORT. Jozef Meier werd gearresteerd, wijl hij ondanks de aanmaning der poli tie, geen samenscholingen ie vormen, niet uit elkander ging. BEGRIJPELIJKE BESCHEIDEN HEID. Elly, je bent stec-ds door een ring van mannen omgeven 1 Ja, maar een ring van één man was ine heel wat liever! UIT DE KAZERNE. Sergeant: Muller, wat is de eer ste vereischte voor een soldaat om met militaire eer begraven te wor den? Recruut: Dat-ie dood is, sergeanti Binnenland Turken 500.000 man bijeen brengen. Bovendien kan Turkije met zijn pant- tjeikruisers, die niet legen Italic ge bruikt worden, de geheele Bulgaar sche kust bestrijken. Bulgarije bezit De Turksche regeering besloot opslechts enkele torpedobooten en ook alle Grieksc-he schepen, die zich in de Servië mag zich wel tweemaal beaeu- Turksche wateren bevinden, beslag t© kon, voor hei den oorlog verklaart, leggen, ten einde deze voor het trans- want aan zijn westkust staat het Oos- port der troenea te gebruiken. tenrijksche legerkorps gereed oin in te grijpen. De Hinting van Ilaii5 DeoorlogtussehenItanesnTnrkUe De Italiaansche bladen betoonen zich over het algemeen niet ingenomen Voor de eerste maal z.ji. va.,.vcge met de wending- die de zaken in den e j^kscne regeennj- Op^a Balkan hebben êer-omen strekt omtrent ae kosten, die de oor-i De „ilessagero" hoopl/dnl de vijan-jlOK «-» tot «inde A.igtews voor delijkïeden Jog veruijdio tuilen Lun- t**m heeft meegetoaei t. nen worden. Maar in geval van oorlog! ^venng jmllioon iranken iverden ssEStSsrc» svirsf» den status quo wil handhaven, ander- ^„skosten tan veiscmnenuen zijds echter in oorlog is met Turkije. logskosten van verschillenden aard en voor bijzondere door den oorlog nocdig geworden leveringen uitgege ven. Dus te zamen nagenoeg honderd millioen gulden. Allerlei. UIT MAROKKO. Na een expeditie van twee maanden in het gebied ten oosten van Fez, is het Fransche detachement-Pein in de hoofdstad teruggekeerdDe kolonne heeft heftige aanvallen van de stam men rond o m Fez te doorstaan gehad. Het gebied der Hayaïna heet thans gepacificeerd. De troepen hebben hun operaties uitgestrekt tot een kleine 40 K.M. van Taza. DE SPOORWEGSTAKING IN SPANJE. Volgens de laatste berichten neemt de stakingsbeweging steeds toe. Uli Barcelona wordt geseind, dat de pogingen, om tot een vergelijk te komen, mislukt zijn. De stemming onder het spoorweg personeel had tot resultaat, dat 65409 v. -......-v. stemmen voor en 1418 tegen de sta- infanlerie, 1920 ruiters en 43 batte-king werden uitgebracht. Hel bestuur van den Bond van Spoorwegpersoneel gaf aan de autoriteiten kennis van de afkondiging der algemeene staking. De regeering ham reeds maatrege len met het oog op de algemeene sta king. Een trein met militairen is nabij Barcelona op een tram geloopen. Bij de ontstane botsing werden 8 perso nen zwaar gewond. Een elders op wacht staande sol daat is door een trein overreden en gedood. In elk geval is Italië niet verantwoor delijk voor den tegenwoordigen toe stand. Het heeft alle mogelijke offers gebracht om den vrede in Europa te ■handhaven. De legers. 't Bulgaarsche leger telt hij volle mobilisatie 288 bataljons van lOüö geweerdragenden, Uus 288.0UI strijders, ongerekend nog de aanvul- liiigstroepen en de 72 bataljons land storm. De brigade cavalerie telt C regimen ten en ae ruiten-divisie regimenten. De veldartillerie heeft 1US batterijen, 54 van zes en 54 van vier stukken. Dan zijn er nog pioimiers; spoor weg- en felegraafbrigades, enz. De discipline en geoefendheid van het Bulgaarsche leger wordt alge meen geroemd. Het Servische leger schat men op ongsveer 158.OW manschap pen. 65ü0 ruiters eu 420 kanonnen. Griekenland heeft 86.400 man rijc-n (172 kanonnen;. Met andere woorden deze drie geallieerden zul len tusschen de 6 a 7 honderdduizend man ttïgen Turkije in het veld kunnen brengen. Daarbij komen dan waar schijnlijk nog de Montenegrin- scire nranschappen, dut wil zeggen, alle strijdbare Montenegrin nen tus schen het 20ste en 45ste, zoo r.oodig het 60ste jaar. Men schat hun aantal op ongeveer 60.000, beschikkend over 11 batterijen, of te wel een veertigtal kanonnen. Het Turksche leger is, met zijn on geveer één en 'n kwart millioen man schappen, sterker dan die zijner te genstanders hij elkaar, maar de vraag is hoeveel van al die mannen Turkije in het veld kan brengen ten eerste kan het toch moeilijk het uitge- I5EN MASSA-ARRESTATIE. Uit Petersburg wordt geseind 200 bandieten woonden de begrafenis bij van Kossovsky, een. recidivist, die in Odessa is gedood. De politie arres teerde 162 hunner. STAKING ZUIDERGASFABRIEK TE AMSTERDAM. Er is een staking uitgebroken ondef de klinkers werkzaam aan de Zusdcre gasfabriek. Naar van de zijde van het federatie bestuur van de metaalbewerkers wordt medegedeeld, was de looneisch 30 cent per uur. Deze werd niet inge willigd; wel toonden de aannemers zich bereid een uurloon te betalen ven cent voor de eigenlijke vaklieden 28 cent voor de sjouwerlieden, doch i moesten de aannemers vrij zijn ten aanzien van het nemen van ran cune-maatregelen. En bovendien zou het loon voor vaklieden die als sjou werlieden werkzaam zijn, 28 cent per uur bedragen. Hierop werd door de arbeiders niet ingegaan. De staking omvat 31 man. EEN MANIE. Bij de firma L., vischhandelanr te Amsterdam, werden in de laatste da gen meermalen van Rotterdam uil te lefonische bestellingen van visch ge daan, naar men opgaf voor de firma te Rotterdam. De bestelde visch werd <lan uit Amsterdam verzonden en men hoorde er verder niets meer an. Maar bij onderzoek bleek, datile firma H. van niets wist. Toen nu de firma L. weer per tela, foon een dergelijke bestelling kreeg, nam zij de politie in den arm. In over leg met deze werd uit Amsterdam per boot een ledige kist verzonden. Toen de boot aan ae Maaskade te Rotter dam aankwam, begaf zich een man aan boord, die deze kist opeischte uit naam van de firma H. Hij werd aan gehouden door de rechercheurs, die zich reeds voor de aankomst van de boot aan de Maaskade op post bevon den. Het bleek te zijn J. van S., die acht dagen geleden uit het krankzin nigengesticht te Medemblik is ont vlucht. Een paar jaar geleden heeft li ij zich aan dezelfde praktijken schul dig gemaakt. Toen had hij een munie om kippen en worst te bestellen. EEN 100-JARIGE. De weduwe Reijerse, verpleegde irt het gasthuis te Goes, hec-ft onder vele blijken van belangstelling haar lOOcn verjaardag herdacht. WINKELSLUITING TE ASSEN. Op een verzoek van de afdeeling A sen van den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, een verordening in het leven te roepen op de verplich te winkelsluiting, werd, na een enquê te. indertijd door B. en W. voorge steld om afwijzend op het verzoek t© beschikken. In verband met een ver zoek van hei bestuur der vereeniging werd daarna door den Raad besloten de beslissing aan te honden tot ook het resultaat van de intusschen door do afdeeling ingestelde enquête bekend zou zijn. In de thans gehouden Raads vergadering is dat resultaat ingeko men. Daaruit bleek, dat van de 338 winkeliers zich 171 vóór en 98 tegen de verplichte winkelsluiting hadden verklaard 19 hadden zich onverschil lig verklaard, terwijl 50 er zich niet over wcnschien uit te spreker.. B. en W. zullen in verband hiermede de zaak opnieuw overwegen en in da eerstvolgende vergadering advies uit brengen. VERG. EX. COMMIES DIR. BELASTINGEN. Op 1 April 1913 en volgende dogen zal te Arnhem 'het verg. examen voor kommies dar directe belastingen, in voerrechten en accijnzen wenden ge houden, ter vervulling van 100 plaat sen, welk© in 1913 of later mochten openvallen. De verzoeken can toelating moeteil\ op zegel geschreven, vóór 20 Dec, hij het Min. van Financiën zijn ingeko men. Roman uit ht>t Duitsch van Anny v. Panhuys. 15) Felix Buchenau kwam op het bordes het naderende rijtuig tegemoet, hij had zijn monocie in het oog geklemu en de oude heer liep nu de tredc-n af, schoof Hector, die eerst uit het rijtuig gesprongen was en Marian ne bij het uitstappen de hand wilde geven, snel opzij en stak het jonge meisje de hand toe. Welkom op Buchenau Aan zijn arm ging Marianne het huis binnen, nadat hij ook haar vader beleefd de hand gedrukt had. Binnen in haar gezellige woonkamer ontving de barones de gasten. Onder den blik van die goedige lieve vrouwenoogen, die als onderzoekend op haar rustten, verdween het laatste beetje verlegen heid in Marianne en toen werden er hartelijke, zachte armen naar haar uitgestoken en barones Buchenau om helsde de kleine actrice Marianne Roszner. Marianne juichte van jube lende vreugde, zij voelde, dat zij in /deze armen een vergoeding voor haar te vroeg overleden moeder luid gevon den. Nu zou ik ook wel eens aan de beurt willen komen, zoo kwam Felix Buchenau tusschenbeiden en kuste het jonge meisje hartelijk op beide wan gen. Zij kwam, werd gezien en over won, iei Hector. Hij had het wel ge weten, Marianne zou bij zijn ouders zeker in den smaak vallen. Zij moest eigenlijk in haar reine, onbedorven schoonheid bij iedereen een goeden indruk maken. Hoe schitterend goud bruin kwam het overvloedige haar bo ven het smalle, blanke voorhoofd uit en lice edel welfden zich de donkere wenkbrauwen boven de diepblauwe oogen. Hector keek trotsch glimla chend zijn vader aan als wilde hij zeggen Heb ik te veel gezegd En de ze was vol vriendelijke belangstelling voor Marianne en ieder kwartier be viel hem het natuurlijke ongedwonge ns van het jonge meisje beter. Ook papa, de oud-ontvanger, maakte met zijn bedaarde manier yan doen een goeden indruk. In 't bijzonder veelde Marianne zich tot de barones aangetrokken cn de oudere vrouw babbelde met het meis je over haar e enigen zoon. lloe hij als kind was en later opgroeide. En Marianne luisterde met een blos op het gelaat en schitterende oogen naar de verhalen van zijn moeder, waaruit bleek, dat hij in weerwil van zijn vele luchthartige streken toch altijd een flinke vent was geweest. En op een volgenden dag sprak Do- ra Buchenau ooit met haar over het roode licht. Hoe zij daartoe gekomen was, zou zij zelf niet hebben kunnen zeggen. Misschien dacht zij er te veel aan en werden die gedachten onwil lekeurig door haa-" or.der woorden ge bracht. Marianne wilde om die spook- gesc-liiedenis beginnen te lachen, maar een blik op het ernstige gezicht van Hector's moeder deed haar het lachen inhouden. In weerwil daarvan echter waagde zij het op te merken Het is een oude sage, zcoals er misschien zooveel zijn, zooiels wordt altijd gezien, maar zelf ziet men het nooit. Ja, toch wel, mijn kind, de baro nes huiverde als onder den invloed van een beangstigende herinnering, ik zag bijv. het roode licht met mijn eigen oogen. Maar u zei toch, mevrouw, dat de koetsier en het kamermeisje het den 1 aalsten keer, dat hot zich ver toonde, zagen. En ikzelf I maar dat hield ik lie ver voor mij, tegenover de dienstbo den mocht ik er r.iots van zeggen, an ders was de opgewondenheid onder die menschen nog grooter geworden, dan zij nu al was. Tegenover mijn man en Hector durfde, ik er eerst niet. goed over spreken, zij zouden mij uit gelachen en gedacht hebben, dat ik in overspannen toestand verkeerde. Daarom hield ik het maar voor mij. Zij stond van den gomakkelijken stoel op, waarin haar in 't zwart gekleede kindergestalte als verloren was weg gekropen en ging voor het venster staan. Kom bij mij, Marianne, ver zocht zij en het jonge meosje ging naast haar staan. Deze kamer is de laatste van den rechter zijvleugel, zei de barones, niet waar over hei midden van het slot heen zie je juist de drie torens. Ja ^neer wist Marianne niet te zeggen. Wat de barones haar zooeven gezegd had, had haar aan 't schrikken gebrachtzou Hector's moeder lij dend zijn^zouden haar hersens door de oude spookhistorie abnormaal ge worden zijn. De arm der kleine vrouw legde zich om Marianne's middel. En bier vóór liet venster, zat ik eens op zekeren nacht, toen ik den slaap nic-t kon vatten, mijn slaap kamer is hier vlak naast en ik keek naar buiten. Daar kwam van achter een donkere wolk de maan to voor schijn. Gedachtenioos richtten mijn blikken zich op don toren en daar de barones beefde, als was zij door koorts bevangen, daar zag ik het roode licht. Maar liev.o mevrouw, dat was ze ker verbeelding, zei het meisje beda rend en daarbij trilde onwillekeurig haar eigen stern ook. Het was geen verbeelding, kind, en al kijk je mij nu ook nog zoo vol twijfel aan, ik kan je bezweren, wat ik gezien heb. Plotseling kreeg zij een hevige kleur en zei ze zacht nu heb ik, onvoorzichtige, je mooi geluk door mijn leelijke spookgeschiedenis ver duisterd. Vergeef mij, Marianne, en vergeet wat ik verteld het. Maar mevromv, wat zou ik u moeten vergeven, het meisje kuste de vrouw hartelijk de hand, maar ik zal nooit kunnen vergeten, wat ik van u vernomen hel). U mag niet zooveel over deze dingen tobben, het kon oeiis schadelijk zijn voor uw gezondheid. Je hebt gelijk, mijn kind, maar 't is sterker dan ik ben. Verheel je, iedc- ren nacht sta ik nu hier en kijk naar den toren of het terugkomt Wat terugkomt Hector was ongemerkt binnengeko men en deed die vraag. Vóórdat de barones hot verhinderen kon, liet Ma rianne zich ontvallen Het roede licht 1 01 Hector glimlachte. Mama schijnt aan dat geheimzinnige roode licht te gelooven, laat je door haar bijgeloof als je blieft mot aansteken, Marianne. Maar daarbij komt mij wat in de gedachte, er kwam een pein zende trek op zijn gelaat, ik heb on langs iets opgemerkt, dat misschien op ©enigerlei wijze met zekerheid kan ik het hog niet zeggen, - met. het roo de licht samenhangt. Ik vond een spoor en zal probeeren dat spoor te volgen, Misschien zal ik daardoor met zekerheid kunnen zeggen, dat dit roo de licht daarboven in den toren feite lijk op waarheid berust en ook werke lijk gezien wordt. Marianne stootte een gedrukt ge voel, dat zich van haar had meester gemaakt, met kracht van zich of. Maar Hector, js waarschuwt mij voor het bijgeloof en jijzelf... Laat mij uitspreken, lieveling, viel hij haar in de rede Tegelijkertijd echter hoop ik aan te tonnen, dat dit geheimzinnige roode licht op heel na tuurlijke wijze ontstaat. Ja, maar Hector, ik begrijp niet, mevr. v. Buchenau zei het op angstig vragend en toon. Dat is ook niet noodig, mamaatje en eigenlijk kan ik er ook nu nog niets zekers van zeggen. Ik kan mij natuurlijk ook vergissen. Binnen kor ten tijd hoop ik mij echter duidelijker te kunnen uitdrukken. Hij .wendde zich tot Marianne. Mijn vader wandelt op het oogenblik met jouw vader in liet park, de beide heereu kunnen liet goed samen vinden. Hij verheugde zich erover, want hij had er een beetje tegenop gezien don oud-onlvnnger met zijn vader in ken-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5