Humors Oud DERDE BLAD Woensdag 2 October 1912 Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is beroemd tot notaris te Driel, nn\ N. C. M. W. Kuch, advocaat en caudidaat-notaris te Kerkdriel; tot notaris te 's-IIeeren- berg, G. Knot, candidaat-notaris te Drunen; tot notaris te Arnhem, Chr. J. Engclberts, candidaat-notaris al daar. Is voor het tijdvak van 1G Oct. 1912 ijm 31 Aug. 1913, benoemd tot leeraar R. H. B. S. te Meppel, P. Roeske, al daar; tot leerares te Ileerenveen, mej. S. J. J. Jonkers, aldaar. Is de directeur van het post- en te legraafkantoor te Barneveld, H. Lij- baart, met ingang van 1G Oct., op verzoek, eervol van gemeld beheer outheven en benoemd tot commies te- legraphie le klasse, met bepaling, dat hij rang zal nemen onmiddellijk na den commies le klasse M. T. van Leer. Is toegekend de aan de Orde van Orarije-Nassau verbonden cere-med. in zilver, aan mej. A. M. van Ratin gen, huishoudster bij mevr. de wed. M. C. H. Bolsius-Stoltzenberg, Roer mond; in brons, aan mej. W. J. Schreyner, huishoudster bij de dames A. M. 11. en M. C. Ph. de Vassy, 's- Gravenhage, en aan P. Koppert, veld- arbeider in dienst van den heer K. Barendregt, Rozenburg. Is goedgekeurd, dai K. Punt, bur gemeester der gem. Almkerk, is be noemd tot secretaris dier gemeente en dat E. EL P. van Nahuys, burge meester der gem. Noordgouwe, is be noemd lot pl.-v. secretaris dier gem. Is aan J. W. Louws, wed. van den broeder in de orde van den Nederl. Leeuw T. Suk, Velseroord, met ing. van 14 Mei een toelage verleend van f 100 'sjaars. Is met 1 Oct. do schout-bij-nacht G B Tydeman, direct.-commandant der Marine te Amsterdam, bevorderd tot vice-admiraal. Is bij den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Iiulië tot tijd. off. van gezondheid 2e kl. benoemd en aangesteld de arts C. Chr. Meijer. Zijn gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indiü: voor den tijd van vijf ja ren: bij de infanterie, de 1ste iuits. W. G. M. Gaillard, J. Dctmar en J. J. de Man. ondersch. het 5de, 8ste en 11e reg. inf.; bij de art. de le luit. P. A. Brouwer, van de pantserfort-art.; voor den tijd van drie jaren, bij de genie, de le luit. J. J. Roeloffs Valk, van den staf. GROENTIJD TE LEIDEN. Volgens een in het laatste nummer der Minerva" voorkomend bericht worden in dezen groentijd te Leiden eenige niet onbelangrijke wijzigin gen ingevoerd, die alle strekken tot betere samenstelling der jaarclubs, waardoor men de clubfonmatie op gezonder grondslag hoopt te vesti gen. Zoo worden tweemaal 's weeks de groenen 's avonds in de z.g. ^groe nenkroeg' vereenigd, teu einde zon der inmenging van anderen, zonder angst voor „donderen," elkaar beter to leeren kennen. Deze groenenkroeg wordt in één der groote café s in een aparte zaal gehouden; alle groenen zijn verplicht er te erschijnen, waar op door het collegium nauwlettend wordt toegezien. Tot nog toe was het gewoonte den "Jdeü October clubsgewijs te eten in Amsterdam, waardoor vóór dien da tum ovemaast de clubs in elkaar ge zet werden. Waarschijnlijk zal door de bemoeiingen van het collegium worden verkregen, dat groenen het leest gezamenlijk vleien. Ook zal, opdat de inauguratie zoo plecntiig mogelijk zij en opdat de eerste-jaars bij die gelegenheid min der op kosten worden gejaagd, op dezen dag alleen een diner worden gegeven en de lunch vervallen. KAMERVERKIEZING IN OMMEN. Men zendt het volgende bericht aan de „Nad." Door net Centraal Comité der Chr.- IIisl. Urne in het district Ommen is de volgende motie aangenomen liet Centraal Comiiè der Cliristeiijk- liistorische Unie in het district Om men, voltallig vergaderd te Almelo, op Maandag 30 September, overwegende dat het Centraal be stuur van aangesloten kiesvereeni- giiigen geheel buiten alle besprekin gen is gelaten betreffende de candi- daatstelling in het district Ommen, besluit met een eigen candidaat uit te ko men bij de aanstaande verkiezingen, voor welke verkiezing met nlgeiiiocno stemmen candidaat werd gesteld mr. 2E baron Mackay T.Pz., te 's-Graven- hagc." Uil het district wordt aan de ,,Ned." nog gemeld, dat deze loop van zaken gevolg is van een door de auti-revolu- tionnairen gepleegd verzuim, waar van de plaatselijke Chr. Ilist. Iües- vereeniging te Nijverdal, die van den aanvang af voor een eigen candidaat ijverde, gebruik heeft gemaakt, om de Maandag saamgekoinen leden van de districts-centrale tot het bovengemel de besluit te bewegen. Nijverdal er kende niet de autoriteit van het Pro vinciaal Bestuur in zake een Kamér verkiezing. Nu was door twee leden van dat Provinciaal Bestuur officieus met de anti-revolutionnairen geconfereerd, met de conclusie den zetel te laten aan de a.-r. partij. Aan de Dlstricts- Centrale vim de C.-H. werd echter door de a.-r. geen enkele mededeeling gedaan, misschien in de veronderstel ling, dat de zaak in orde was. Iloe het zij, verzuim of misverstand, deze loop van zaken is er het govolg van. KOLONLU.E BETREKKINGEN. Ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-In- dié kunnen worden gesteld personen, die in het bezit zijn van een door de „Maalschappij tot bevordering der Bouwkunst" uitgereikt diploma van bouwkundig opzichter, ten einde voor- loopig voor een tijdvak van 5 jaren, met den titel van bouwkundig opzich ter, ter beschikking van den directeur der burgerlijke openbare werken daar te lande te worden geplaatst. Zij zullen benoembaar zijn tot ar chitect bij den waterstaat en 's lands B. O. W. in Nederlandsch-Indië, na dat zij met, gunstigon uitslag het exa men voor die betrekking hebben afge legd, waaraan moet voorafgaan een voldoend examen voor opzichter bij den waterstaat. De programma's van die examens zijn verkrijgbaar bij de afdeeling Per soneel van het Ministerie van Kolo niën. Aanmelding bij gezegeld adres vóór 15 October bij het Departement van Koloniën. Nadere bijzonderheden geeft de Staatscourant No. 228. Pers-OverzicM PART1JBENOEMINGEN? Onder dit opschrift sdhrijft 't Alg. „Handelsblad": In sdheepvaartkrinigien werd met groote bevreemding kennis genomen van de benoeming van den heer Land weer tot inspecteur der Scheepvaart inspectie, hoewel deze reeds 12 jaar buiten het scheepvaartbedrijf staat. „Vooruit", het vrijzinnige orgaan voor Hilversum, vermeldt nu, dat de benoemde is de schoonzoon van het in de coalitie invloedrijke Christel ijk- Historische Tweede Kamerlid, ds. De Visser. De „Nieuwe Rott. Ct." schrijft: De benoeming van jhr. mr. B. C. de Savornin Lohmaa lot hoogleeraar in het staatsrecht, opvolger van prof. De Louter, zal aan velen wellicht, ge lijk aan ons, wat onverwacht zijn ge komen, en ben eenigszins hebben ver baasd. „Tot nu toe was het bij juristen niet bekend, dat de Iheer De Savor nin Lolunan onder de beoefenaren van liat staats- en het administratie ve recht, van welke wij er verschei dene uitnemenden in ons land heb ben. zoo'n op den voorgrond treden de plaats innam." Naar het blad verneemt, is de heer De Savornin Lohman dan ook niet de man geweest, die de faculteit te Utrecht als bovenal in aanmerking komend, om een plaats in haar mid den te vervullen, heeft voorgedragen. "De aanbeveling van de faculteit moet hebben bestaan uit mr. C J H. Sche pel, vice-president van de arr.-recht- bank te Utrecht en mr. G. W. J. Bruins, hoofdcommies ter provinciale griffie van Zuid-Holland, lelden, als wij 'het wel hebben, tevens doctor in- de Staatswetenschap. Zelfs moet er van de zijde der faculteit, toen daar vernomen werd dat voor een benoe ming van dén heer De Savornin Lok man geijverd wend, een schrij ven zijn uitgegaan, waarin werd medegedeeld dat, indien de Regeering geen keuze wenschte te doen uit de twee door de faculteit aanbevolenen, in elk geval nog andere rechtsgeleerden eer voor een benoeming in aanmerking verdienden te komen, dan mr. Leh man. Aan wien in de rechtsgeleei de wereld geen leek is, zal dit niet be vreemden. Aan „Het Volk" wordt van bevoeg de zijde het volgende gemeld: „De benoeming van dr. G. II. Coops tot inspecteur van het middel baar onderwijs verwekt in leeraars- kringen groote verontwaardiging. En zeer terecht. Wat todh is het geval? „De lieer Coops heeft de verdien ste, tot de weinige vromen onder de na t u u rwele n sch ap pel i j k gev o rmdo mensahen te heUiooren. Maar dit is dan ook vrijwel zijn eenige verdien ste. Noch op onderwijsgebied, noch op wetenschappelijk gebied heeft de benoemde ooit iets van beteekenis ge presteerd, terwijl onder de leeraren M. O. toch tal van bekwame man nen te vinden zijn. „Wat de wetenschappelijke praes- taties van den uieuwbenoemden in specteur betreft, zijn weinige weten schappelijke bijdragen, in tijdschrif ten verschenen, worden door vakrnen- sohen niet ernstig genomen of hebben aan ernstige ciitiek blootgestaan. Of bet eeoi of liet ander: of de Regeering was van een en ander niet op de hoogte en du.n benoemt, ze er maar op los, of de Regeering was dat wel, en dan is liet boven dit stukje geplaatste opschrift," maar dan zonder vraag- teeken, zeer zeker op zijn plaats." Rechtszaken EEN HALSSTARRIGE BOER. Voor het Kantongerecht te Wags- ningen heeft terecht gestaan iemand uit Beekbergen, ter zake, dat hij op den Rijksstraatweg van Arnhem naar Apeldoorn niet heeft willen uitwijken voor automobielen. Den loden Mei haalde jhr. M. J. Th. van de Poll, te Vaassen, hem in en gaf zeer luide sig nalen, welke het boertje wel deden omkijken, maar geen aanleiding voor hem waxen met zijn wagen het mid den van den weg te verlaten. Toen de auto hem voorzichtig wilde passee- ren, stuurde hij zelfs zijn paard naar links en sloeg met het dikke eind van zijn zweep naar de inzittenden. De chauffeur greep het paard bij den teugel en jhr. v. d. P. den voer man bij den schouder om zijn identi teit vast te stellen. Deze zette hierop zijn paard aan, met het gevolg, dut jhr. v. 'd. P. "de wielen over zijn voe ten kreeg. De ambtenaar van hel O. M., consta- teerend, dat bekl. blijkbaar een ver woed vijand van automobielen ie, wat in den tegenwoordigen tijd niet meer te pas komt, meende hem dit door een strenge straf te moeten aflee- ren en eischle f 25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis Denzelfden dag en op denzelfden weg had de heer K. Limburg een ge lijksoortige or.tmoeting met bekl. ge had. De heer L. werd door hem uitge vloekt, terwijl een.poging om met zijn zweep de inzittenden van de auto te raken, door het aanzetten van den motor gelukkig geen gevolgen had. In deze zaak stelde" de ambtenaar den- zelfden eisch als in de vorige. HOOGE RAAD. Voor den Hoogen Raad is gepleit in de zaak van J. van V., landbouwer te Uden, door het gerechtshof te 's-Her- togenbosch tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens doodslag, op 15 November 1911 gepleegd op zijn dienstbode, Johanna Maria van der Wielen. Volgens de aanklacht had hij dit meisje opzettelijk van het leven beroofd, door haar de keel dicht te knijpen. Hij had haar vervolgens te gen en onder een paard in zijn stal geworpen. Mr. L. W. van Gigch, advocaat te Amsterdam, ontwikkelde drie cassa tie-middelen. Conclusie O. M. 14 October. ONTPLOFFING IN EEN VUUR WERKFABRIEKJE. Den 29en Juli ihad een ontploffing plaats in een vu onver kfabriek te Sloten, met het gevolg, dat een al- daaT werkende jongen van twaalf jaalr aan het hoofd zwaar gewond werd. Den eigenaar V3n het fabrie&je, dat bij die gelegenheid geheel af brandde, werd als beklaagde ten las te gelegd: lo. overtredfng van de Arbeidswet, door een jongen bene den 13 jaar te hebben laten werk ver richten, 2o. overtreding van de Hin derwet, wijl beklaagde van B. en W. geen vergunning had voor bet be drijf. Beklaagde bekende voor 't kanton gerecht, te Amsterdam liet hem ten laste gelegde, maar beweerde niet geweten te hebben dat de bij hem in dienst zijnde jongen nog geen 13 jaar was, wijl die jongen zelf en diens moeder hadden gezegd dat hij wel Ï3 jaar was. Verder, dat hij de vergunning niet had aangevraagd wijl het antwoord daarop meestal ee nige maanden uitblijft, waarop be klaagde niet kon wadrten in den drukken tijd (de maanden MebAu gustus] van de vuurwerk-fabricage. De kantonrechter merkte op, dat dit een reden te meer was geweest orn zoo gauw mogelijk die vérgunning aan te vragen. Als getuigen weiden gehoord de gemeente-veldwachter van Sloten, de jongen wien het ongeluk overkomen was en diens vader. De jongen er kent, dat hij en zijn moeder aan' be klaagde hebben gezegd dat hij 13 jaar oud was, ofschoon hij het niet was. De vader wist daarvan niets. In het fabriekje was geen arbeidslijst aan wezig en de jongen was niet in het bezit van een arbeidskaart. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was van oordeel dat, hoe wel deze overtreding van de Ar beidswet op zichzelf van minder ern- stigen aard is, deze hier, in verband mot do Gvertredir.g van de Hinder wet, ernstige gevolgen heeft gehad. Aangezien welt-g en overtuigend is bewezen wat beklaagde is ten laste gelegd en deze zioh heeft schuldig gemaakt aan buitengewone onver- ar. t woordelijkheid door een kind ont plofbare materialen te laten fabrioee- ren, requireeide de ambtenaar voor de eerste overtreding een geldboete van f 50 of 10 dagen hechtenis en voor de tweede overtreding een geld boete van f 100 of 40 dagen hechte nis. Uitspraak 15 October e.k. troleur van Rambi was het geheele geval onbekend; een spIon lichtte den ads.-x-esident te Djember in, waarna met krachtige hulp van het bestuur te Bondowoso het onderzoek begon nen is. Dit bracht bovengenoemde Bei ten aan hot Echt. Wapenen waren voorhanden, de aanslagen waren om zoo te zeggen voorbereid. De zaak is dadelijk zeer krachtig aangepakt, want inderdaad is het verschijnsel van zulk een samenzwe ring waar enkele jaren geleden iets dergelijks reedes heeft plaats ge had ,en toen ook krachtig onderdrukt weid door den huldigen regent van Bondowoso zeer ongunstig; laat 't zijn wat het is. Is het een handels- streek van den Chinees, die geld wil verdienen door deze entreeheffing en contributie-ontvangsten, dan is het toch verdacht, zulk een motief te ge bruiken, en vooral dat ruim een goe de honderd Madoereezen dadelijk te vinden zijn, dat geldelijk offer te brengen om zich te kunnen aaneen sluiten tot omverwerping van het ge zag. INGEZONDEN MEDEDEKLINGEN 30 Cts. per regeL Koloniën DE SAMENZWERING TE BONDO WOSO? De „N. Soer. Ct." deelde nader nog het volgende mede: Te Rambipoedji woont een Chi nees, met name The Tjmg Tjang, en een Javaan, Moehamat alias R-eso Widjojo. Deze beiden hebben niets meer of minder gedaun dan een com plot gesmeed met de daar wonende Madoereezen om alle Europe es che ambtenaren in den omtrek te ver moorden. Wapenen waren reeds voor handen en bij het onderzoek is ge bleken, dat de beide hoofdaanleggers in volleu ernst hun plan hadden op gezet en zouden hebben uitgevoerd. Op een goeden dag was de Chinees, in overleg met den Javaan, bij de Madoereezen gekomen en had hun met overtuiging medegedeeld, dat Java niet langer meer voor Holland zou zijn» maar dat het land zou toe- behooren aan de Clüneesche republiek Of de xnan profetischea blik heeft, we willen het niet hopen en 't is zeer onwaai-schijnlijk, maar laat het ge val een kleine wenk zijn, dat de re geering krachtiger optreedt. Hij, Tlie TjLng Tjang, stond in connectie met de republiek en ieder, die tot het complot toetrad, tegen een entree van f 1.43 en een maandelij ksche con tributie van f 0,10, zou de mooiste baantjes onder het nieuwe bestuur krijgen, van vvedono tot schrijver bij den controleur. Ruim 'honderd Ma doereezen sloten zich aan, en zeer zeker zou de bende samenzweerders zich .hebben uitgebreid, indien niet krachtig ware ingegrepen. Den oon- Als 9(j aw kind gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Stadsnieuws BIOSCOOP-MODERN. Verleden week hebben we melding gemaakt van de oefeningen der Roo- de Kruis-transportcolonne, die te IJ- muiden en Haarlem zulke welgeslaag de oefeningen houdt. De bioscoop is het weer, die in breeden kring gele genheid verschaft om een indruk van de oefeningen te verkrijgen. In de „Bioscoop:modern" in de Bar- teljorisstraat, zijn de films te zien, die te IJmuiden en Haarlem opgenomen zijn. Men ziet de aankomst der Trans portcolonne met Dr. Hiensch bij de „Evertsen", later arriveeren de auto mobiel en de rijwielbrancards. De ex tra-trein voor het verwonden-vervoer, ziet men aankomen. Dan ziet men de helpers aan 't werk. De gewonden worden op draag baren van boord van de „Evertsen" naar het „Witte Kruis'-gebouwtje ge bracht en van daar afgehaald door de auto en brancards. Dan ziet men de aankomst van de auto's met den Prins en zijn gevolg, de voorstelling der autoriteiten en 's Prinsen bezoek aan de „Evertsen"." Zoo wordt een volledig beeld van de oefeningen gegeven. De film is wel' de moeite waard, gezicii te worden. Behalve dit hoofd-nummer worden nog een uantal deels grappige, deels mooie beelden, die een bezoek aan dit bioscoop-gebouw mede aangenaam maken, te zien gegeven. WETENSCHAPPELIJKE CINE MATOGRAFIE. Door B. en W. van Rolteidam is voorgesteld om aan de Maatschappij voor wetenschappelijke cinematogra fie, te Haarlem gevestigd, een subsi die van 250 te verleenen voor het vervaardigen van een film van den Nieuwen Waterweg en de Rotterdam- sche Havenwerken. Hooge waterstand. Gisteren is, na eenige weken stil stand, het stoomgemaal aan Spaarn- dam weer in werking gesteld. DE SCHAAPJES OP HET DROGE. Gisterenmiddag om 5 uur werd per disselwagen een koppel schapen op een der vrachtbooten aan bet Spaar- no gebracht. De wagen, die met de achterzijde naar den walkant werd gebracht, ging eyen te ver, en kwam hierdoor niet de wielen tusschen den waL en de boot te hangen. Met men- schen- en paardenkrachten mocht men cr in slagen den wagen weder op den wal te brengen. De schapen, die gelukkig behouden op het droge kwamen, volgden evenals de kijklus- tigen met belangstelling deze de monstratie. DE STUCADOORSWERK-TEN TOON STELLING TE ROTTERDAM. Onder de lijst der bekroningen vin den we de volgende: een verguld zil veren medaille aan Jöh. Hackfort en Doing te Ila'.''exn (plafond); een eer volle vermelding aan J. de Vries te Haarlem, en de afdeeling patroons- zoons; Doing te Haarlem een bronzen medaille in de afdeeling leerlingen; Joh. I-IaokPort te Haarlem een bron zen medai.lle in de afdeeling teeken- werk; in de afdeeling collectieve in zending patroons verkreeg Haarlem een eervolle vermelding, in de afdee ling patroons beton-imitaUe vei-kree? B. D. de Vries te Haarlem een eer volle vemielding; ook de inzending der Kunstnijverheidsschool te Haar lem behaalde een eervolle vermelding in de afd. inrichtingen van onder wijs. VIJF IN *T ZAKJE. Onze Hout ds thans een Do rado voor de jeugd, die daar naar hartelust de rijpe beukenootjes, kastanjes en eikels zoekt. Maar door eenige jongens ia daarbij een afper- singssysteom ingevoerd, dat ons doet denken aan een rooverij in 't klein. Groote lummels wachten nl. de klei nere kinderen op, die welgemoed en vol vreugde met gevulde zakken, huis waarts keeren en eïsdhen van hen gewoonlijk vijf stuks van de gevon den vruchten, onder den uitroep „vijf in '1 zakje". Dit is hord voor de kleinen en voldoen zij er niet aan, dan worden ze beroofd van hun ge- heele bezitting en krijgen nog slaag toe. Dit spelletje is niet nieuw, maar dit jaar bijzonder in zwang. In geen enkel opzf.c'ot is liet goed te keu- x-en en het werkt ook aanstekelijk op andere kinderen, in wier bream iets dergelijks niet zou opkomen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museum van Kunstnijverheid weid gedurende de maand September bezocht door 849 belangstellenden. Uit de aan liet Museum verbonden boekerij werden 252 boek- en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden. De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werd door 147 dagleerlingen bezocht, terwijl zich voor den avondcursus, die 1 Oc tober is begonnen, 82 leerlingen heb ben aangemeld. RAAD VAN BEROEP. De Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) alhier is voor deze maand samengesteld, behalve uit voorzitter en griffier, uit de heeren: J. VV. A. Beijnes, le Haarlem, en P. M. Duijvis, te Zaandijk; leden-werk gevers; A. Brakel en M. L. A. Klein, beiden te Haarlem, iedon-werknemers: E. Levert, te Haarlem, en H. Dier- dorp, te VVestzaau, pl.v. leden-werk gevers; en C. Niemöller, te Haarlem, plv. lid werknemer. STUCADOORSVAK Men schrijft ons: Dinsdagavond werd door den heer A. W. Yveissman, architect te Haar lem, voor de leden van den Ned. Stu- cadoorspatroonsbond eu genoodigrden een belangwekkende voordracht ge houden over stucadoorswerk van voorheen en thans. Na een definitie gegeven te hébben van het stucadoorswerk, een versieringskunst die tevens dóór het penseel van den schilder nog meer loonend is te maken, ging hij de ge schiedenis van de vroegste tijden af na. Reeds bij de Egyptenaren was de slucadoor een kunstenaai', zoo ook bij de Romeinen. Later bloeide de kunst in Europa, ook in Italië, in Frankrijk tijdens Lodewijk XIV en XV. Hier te lande werd zij gesteund door Willem ILL en daarna kwam de tijd der gilden, die naast de andere vakkeu ook het stueadoorsvak hoog hielden. Bij den gildentijd stond spr. in hel bijzonder uitvoerig stil. Toch ging er iudertijd een gejuich op toen het bevel kwam ds gilden te ontbinden. Werd in de 18e eeuw nog fraai werk geleverd, daarna kwam het tijdperk van ver vat. Legde men er zich vroeger op toe uit te voeren wat groote kunstenaars ontwierpen, later bepaalde men zich tot nabootsen en geraakte men hoe langer hoe meer achteruit. Later kwamen de ambachtsscholen, maar aan bevordering van hel stueadoors vak werd weinig gedaan. Naast onderwijs in de iheoiïe behooren ook vakscholen. Waar echter alles op aankomt, de geheele geschiedenis leert dit, is dal het ambacht en de kunst steeds be hooren samen te gaan. Daardoor wordt het ambacht tot een kunstam bacht verheven. Na deze inleiding vertoonde spr. een prachtige serie lichtbeelden van schoon stucadoorwerk, uit verschil lende tijdperken en landen. Hij hoopte duxx ook den stucadoors te hebben aangetoond dat de weg voor hen open ligt om te komen tot dit, wat allen verlangen, verheffing van het vak, Gev. Voorwerpen. Terug ie bekomen bij: H. van Nimwegen, Saenredamslr. 30, een snoeimes. J. Stoeltje, Gen. de Wetstraat 63, Schoten, een vloer mat. A. Baars, Pieterstraat 15, een flanel. F. lloxiting, Dr. Leydsstraat CS, Schoten, een postduif. J. Ver schuren, Heerensingel 39 rood, eeu bril. C. Bloemzaad, 2de Zuid-Pol derstraat 5, een paar damesschoenen. D. Slenders, L. Raamstraat 2, een knipmes. P. G. Boon, Anegang 10, een portemonuaie met inhoud. J. Schreuder, Saenredumstraat 13 rood, een hondje. M. W. Tijsseling, Ke- naupai'k 15, een broche. J. A. La- maire, Dx\ Leydsstraat 80, Schoten,' een tabaksdoos. VV. Knoop, Leid- sche Vaart 1UU, een bril in etui. D. Bxuakman, Ged. O. Gracht 128, een rozenkrans. Bureau van politie, een R.-K. kerkboekje. A. Weijers, Rol- lax:dstraat 2f, een lantaarn. Fr. Kruijff. Barendsestraat 33, een kin derdasje. SCHOTEN. Aan de school aan den Rijksstraat weg (dorp) zal op 16 October gelegen heid bestaan des namiddags van 2 lot 4 uur, tot kostelooze inenting. SANTPOORT. Gisterenavond hielden de heeren C. G. Dekker, hoofd der school en tuiiibouwonderwijzer. alhier, en J. Braun, bloembollenkweekcr te Noord- wijk, in het café van den heer J. Th. Böhm, een voordracht over kunstbe- mesting, respectievelijk over dc aan wending daarvan bij gi'oenten- en bloembollenteelt. Beide heeren wisten op boeiende en geestige wijze van de vele belangstel lenden de aandacht levendig te hou den en door voorbeelden, aan de practijk ontleend, aan te toonen, dat kunstbemesting verre de voorkeur verdient boven stalbemesting. HILLEGOM. Klokkenist. De klokkenist Maaskant heeft na een diensttijd van meer dan 40 jaar als zoodanig ontslag gevraagd. Ge zondheidsredenen brachteu hein er toe het baantje neer te leggen. Beroep. De Ned- Ilerv. Gemeente heeft Ds. Hospers van W'orkum naar hier be roepen. ZANDVOORT. Dinsdagavond herdacht de worklie- denvereeniging Onderling Hulpbe toon al'hder, feestelijk haar 20-jarig bestaan. Uitgenoodigd door het Har moniegezelschap, onderafdeeling van genoemde vereeniglng hadden leden, donateurs en begunstigers zich bege ven naar het circus dat bijna geheel gevuld was. Het px-ogramnia bestond uit muzieknummer3: voordrachten en goocheltoeren en werd zoowel het een als het ander uitstekend uitge voerd. De eere-voorzitter, de heer J. Beeck- man, burgemeester, sprak een woord van dank namens al de aanwezigen. In December zal nog een feestavond gegeven worden. Sport en Wedstrijden Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Het is onze plaatselijke hockey club „B. H. C." na een getob van eenige jaren gelukt, do beschikking te krijgen over een prachtig speel veld. Bouwwoede was wel veelal oor zaak, dat men telitens naar een nieuw veld moest uitzien en het ge volg was, dat men dan tevreden moest zijn met een ongelukkig tex^ rein. Het nieuwe veld ligt aan de Zo- merzorgerlaan, achter Ihotel Zomer- zoi-g en kan een waai' sportterein ge- noamd worden, waarmede we de cluh geluk wenschen inogen. Woensdag 9 October zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer C. Fris bij de firma Bijvoet en Zoon (Stoomwasch- inrichting) in betrekking kwam ener nu sedert jaren meesterknecht is. Dat hij er door patroon en werkman ge zien is, is ruimschoots bij zijn 25-jarig jubileum gebleken. IJMUIDEN. Uit he t viisscliersbed rijf. Dinsdag vorguderdo do afdeeling IJmuiden van den Algemeenen Ne- deiiajidsdhen Zeemansbond en stoot niet in to guan op 'hot reedex-s- aanbod tot betaling van f 5 voor voe ding, doch f 0 te vragen. Oorspronke lijk was zeven gulden verzocht. VOETBAL. DE HJi.C.HAARLEM-DAG. A.s. Zondag is 't de H.F.C.—Haar lem-dag. Zes elftallen van Haarlem en zes van H. F. C. zullen elkaar in den competitie-strijd ontmoeten. De zes matches zijn aldus verdeeld: Op 'l Ilaarlem-veld: Zondagmorgen: Haarlem IV— II. F. C. IV. Haarlem VI—H. F. C. VI. Zondagmiddag: Haarlem I—H.F.C. I. Op l Il.F.C.-veld: Zondagmorgen: H.F.C. II—Haarlem IL H.F.C. Ill—Haarlem IIL H. F. C. V—Haarlem V. V. O. C.—H. V. V. Naar de N. R. A verneemt, ho staal cr groote kans, dat do wed strijd V. O. C.—H. V. V., die Zondag gespeeld zou moeten worden, niet doorgaat in verband met den toe stand van hot terrein. 5-JARIG BESTAAN. Den 9en October a.s. -zullen ter ge legenheid van het vijfjarig bestaan der voetbal ver een igïng ..Vitesse" te Heemstede (Meer en Bosch) voorheen Dudok de Wit. seriewedstrijdeu ge houden worden, uitgeschreven door bovengenoemde veronïging. Gespeeld zal worden In 2 afdelingen, als prij zen zijn medailles beschikbaar ge steld. VOETBAL IN FRANKRIJK Zondag werd te Parijs do finale van de Challenge Intexnatioual de Paria gespeeld, waarvoor de C. A. de Vxtry eu do Serveite F. C. van Genève zich geklasseerd liadden. De Parijzenaars namen in de eerste helft de leiding. Toen na de rust de Zwitsers gelijk hadden gemaakt, begonnen eenige Fi'anschen dusdanig gemeen te spe len, dat binnen enkele minuten drie Zwitsers gewond waren. Tusschen Vascout van de C. A. de Vitry en Ni- colaïdes vau de Servctte werd een fonmeole bokspai'tij op touw gezet. De aauvoei'der. der Zwitsers verliet ten slotte met zijn elftal het terrein. Bij de I.igue de Football Associa tion werd tegen de C. A. de Vitry een klacht ingediend. Er waren ruim 2000 toeschouwers, die zich evenmin on betuigd lieten. (Tel.) VOETBAL LN ENGELAND. Gisteren werd de wedstrijd Engel- sehe League—Zuidelijke League ge speeld. De Engelschen wonnen met 2—1. EEN ARTISTEN-SPORTCLUB. Naar het Hbl. meldt is er in Amster dam onder tooneelspelers en -speel sters een artisten-sporiclub opgericht. Men -zal zich bezig houden met korf bal, turnen, roeien, lawtennis, zwem men en fietsen. DAMMEN. EEN SIMULTAAN-SéANCE VAN HOOGLAND. In een simultaan-voorstelling, gis terenavond in het V. A. D. te Amster dam gespeeld, heeft de heer Hoog land in 3 uur tijds van 35 partijen et 30 gewonnen; 3 verloren en 2 remise gespeeld. LUCHTVAART. VAN BERLIJN NAAR PARIJS. Door een sigareitenfabrikant van Budou-Baden is een prijs van 10.0CÖ Mark uitgeloofd voor den \lifeger, die het eerst de vlucht Berlijn—Parijs binnen 24 uur volbrengt. Ken vlieg-- mooliinefabrikant heeft een ééndek- Tter uitgeloofd voor den Dualsdhor, die liet eerst deze overlandvluclii maakt. DE DOODENLIJST. In Amerika groeit de doodenliist ook geregeld aan. Nu meldt men weer

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9