Uit de Dardanelles wordt bericht Een Gr-eksoh stoomschip, dat verlof had gekregen door de Dardanelles to vare», ontving van den consul van Griekenland bevel, terug te koeren. Do Tr.rksche autoriteiten beletten het evenwel te vertrekken, onder voor wendsel, dat het schip wel verlof had de straat in te varen, maar niet om er uit te gaan. Oekoiiingvan Griekenland to Weenen. Do koning van Griekenland heeft op zijn thuisreis aan den Oosten- rij ksch-Hongaarschen minister van buitenlandsche ■zaken, graaf Berch- told, een bezoek gebracht. Binnenland DE KONINGIN-MOEDER zal a.s. Dinsdag van Soos ld ijk over Utrecht en Bazel naar Milaan ver trekken. UIT DE STAATSCOURANT. Bij konk. besluit is, met iug. van 1 Nov. benoemd tot insp. van het kadas ter bij het Dep. v. Financiën, E. J. A. Weygers, thans ing. verificateur van het kad. in de 1ste div. te Groningen. Is goedgekeurd, dat aan M. Hoogen- boom, burgem. der gem. Noordwelle, op verzoek, met ing. van 16 Oct. eer vol ontslag is verleend als secr. dier gein. Is benoemd bij het res. pors. der landmacht, bij de inf. der landweer, tot rcs.-luit.-kol. de res.-majoor II. J. Roelofs, commandant in het 24ste dis trict. Bij res. v. d. Min van Kol. zijn gest. ter besch. van den G.-Gen. van Ned.- Indië D. Gre\elink, om te worden be noemd tot adsp.-ing. bij den waterst en s lands B. O W. en N. L. Hoiwer- da, om te worden aar,gest. tot adm.- aniht. voor Java en Madoera. Bij besch. v. d. Min. van Oorlog ad int. van Marine zijn de luits. t. z- lstö kl. A. F. Hansen en J. A. Jager met 16 dezer eervol ontheven van het bevel, res;>. over Hr. Ms. „Raaf en „He li i.'.g", en eerstgen. gepL bij het Dept. van Marine, laulstgen. a. b. van Hr. Ms. „Gelderland is luit. t. z. 2de kl. K. van Aller overgepl. a. b. van Hr. Ms. „Remie.- Clae&zen" en zijn de luits. t. z. 2de UI. G. van Hetoren en K. Tadema, resp. a. b. van Hr. Ms. „Koningin Emma" en „Reinier Claes- zen", op non-activ. gesteld. BIJZETTING OSCAR CAP,Ré. liet stoffelijk overschot van den heer Oscar Carré, directeur van het circus aan den Amstel te Amsterdam, is Woensdagmiddag bijgezet in den fa miliekelder op „Zorgvliet". Het lijk kwai-i uit Kopenhagen te Amsterdam aan en werd uit liet Wees- perpoort-station ter aarde besteld. In de eerste-klasse wachtkamer hadden zich de naaste familieleden en vele vrienden en bekerden van den over ledene verzameld een zeer groot aan tal kransen, palmtakken en bloem stukken la? in deze wachtkamer opge stapeld. Zij' waren zoo vele blijken van sympathie van collega's, bloedverwan ten en vrienden, als laatste hulde aan den overledene gebracht. Achter den lijkwagen volgde een open landauer met de bloemstukken. De stoet begaf zich langs het circus gebouw naar de begraafpluats. Aan het balkon was van zwart flu weel een versiering aangebracht, ter wijl de electrische lampen, die brand den, met zwart omfloers waren. Op tiet oogeublik, dat de stoet pusseercie, deed de muziekkapel van bet circus sen trourmarseh hooran. De lijkwagen hield even stil, waarna nog een groot aantal kransen van het personeel en personen, aan het circus verbonden, op den lijkwagen en in het Yolgnjtuig gelegd werden. Een der kransen r», a- drocg het opschrift„Aan onzen on- vergetelijken directeur Oscar Carre". Daarna werd dooi een dichte haag vuil menschen over Weesperzijie en Aiuotchlijk naar het kerkhof Zorgvliet gereden. Up nel kerkhof was de belangstel ling zeer gro_L Een muziekkapel sjx eJde een koraal. De droeve plech tigheid werd bijgewoond door de we duwe van den heer Carré en door zijn kindereu, inej. V. W. Carré, Ernst Carré, catcben AmaboCarré en Maxirniiiaan Carré. Ds. Van Wijk, predikant dei' Evan- gehsch-Luthersche gemeente, eu de heer Crasse, administrateur van don Circus, spraken eenige toepasselijke woorden, waarna de heer M. Carré de aanwezigen dankte voor de hulde, aan de nagedachtenis van zijn vader iiowezen. MARINEPERSONEEL. Naar uit Den Helder aan „Het Volk" wordt gemeld, hebban Zondag op uïtnoodiging van den Bond van Minder Marine-personeel de hoofdbe sturen der voornaamste militaire vak- vëroeingingen van zee- en landmacht vergaderd ter bespreking van een eventueele actie ter verkrijging van een meer democratisch tuchtsielsel. Met algemeens stemmen word uitge sproken, dat het militaire tuchtrecht niet meer onverkort in handen van één man (den commandant) moet zijn, maar dat er daarnaast moeten komen op ieder schip en in leder garnizoen raden van tucht. HET PALEIS TE AMSTERDAM IN VERVAL. Van hoogenhand moet opdradht ge geven zijn onverwijld een onderzoefk iu Ie stellen naar den toestand in de frontispice van het Paleis aan den Dam, uit welke dezer dagen een stuk beeldhouwwerk naar beneden viel. Een heele stellage wordt opgebouwd om d.t onderzoek te kunnen doen en tot herstel over te kunnen gaan. Nauwkeurige fotografische opnemin gen en schetsen zullen alsdan tevens worden genomen, om juiste gegoveus te bobben voor mogelijk voider her stel, wanneer later weer een of ander deel mocht verweerd blijken» Dr. G. H. COOPS. Omtrent den nieuiw benoemden in specteur bij het M. O., den heer dr. G. tl. Coops, schrijft 'het N. v. d. D.: Do heer Coop3, geboren 6 Februari 1870 te Doetïnchem, werd aaa do Clir. Kweekschool voor Onderwijzers aldaar opgeleid en slaagde als on derwijzer in 1888. Achtereenvolgens was hij onderwijzer aan de Christe lijke s, holen Ie Zei hem. Oosterbeek, Doetïnchem en Dedemsvaart. In 1895 deed hij als extraneus eind examen aan het Gymnasium te Dae- tinchem. Nadat hij eenige jaren pil-1 vaatlessen in de scheikunde had ge- nomon bij den directeur der II. B. S. te Zwolle, deed hij in 1898 candi- daat3-exarnen In do wis- en natuur kunde. Hij legde toen zijn onderwijzersbe- trekfcinig neer en ging in Utrecht stu- deeren,, waar hij in 1900 zijn docto raal deed in de soheikunde en in 1901 promoveerde, beide cum lande. Weldra werd hij benoemd tot her- aar aan de II. B. S. te Bergen-cp- Zooni, welke betrekking hij in 1903 verwisselde mei die van leeraar In de scheikunde aan de Rijks-Land bouwschool. Toen deze werd gesplitst In een Mid<L Nederl. Landbouwschool len een Middelb. Koloniale Land bouwschool, werd de 'heer Coops be noemd aan laatstgenoemde. Van zijn hand versohenen enkele werkjes op scheikundig gebied. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. De afdeeling Leiden van de S. D. P. heeft den heer L. de Visser, te 's-Graverihage, candid aat gesteld voor de Tweede Kamerverkiezing in 1913. OMMEN. Mr. .E. baron Mackay, te 's-Graven- hage, heeft, zoo meldt de „Nederl.". voor de hem door de Centr. Chr. His torische Kiesvereeniging in het dis trict Ommen aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer bedankt. Naar „Het Vad." uit wel ingelichte bron verneemt, heeft mr. D. Fr>ck zich, ten behoeve der liberale partij, bereid verklaard, de hein aangeboden candi datuur voor Ommen te aanvaarden. DE KERMIS TE N ARDEN. De gemeenteraad heeft met 6 tegen 3 stemmen besloten, een volksstem ming uit te schrijven over de vraag, of het besluit inzake afschaffing van de kennis al of niet gehandhaafd zn.1 worden. Verklaart de meerdenheid van de inwoners zich voor het be houd van de kermis, dan zul de ker mis nog op den gewonen tijd (ulto. October) plaats hebben. INBRAAK IN EEN KLOOSTER. Dinsdagnacht zijn te Sittard in brekers binnengedrongen in 'het klooster der Ursulinen, zonder dat het hun echter gelukte 'hun slag te slaan. Slechts enkele bedragen, sa men ongeveer 2 gulden, werden me degenomen. Verschillende sloten zijn geforceerd. JU RIST E N-VER. EEN IGING. In de onlangs gehouden bestuurs vergadering van de Nederlandsche Ju- risten-Vereeniging zijr gekozen tot voorzitler jhr. mr. E. N. de Brauw en tot onder-voerzittor mr. D. P. D. Fa- bius. In de in 1913 to 's-IIertogenbosch te houden algemeene vergadering van de Nederlandsche Juristen-Vereeniging zullen de volgende onderwerpen be handeld worden I. Privaatrecht. Is liet gewenscht hem, die door zijn niet onrechtmatig handelen gevaar voor schade doet ontstaan, aansprake lijk te stellen, ir.dien de schade wer kelijk intreedt Zoo ja, welke beginselen behooren daarbij richtsnoer te zijn rnoet de regeling zijn algemeen of is het ver kieslijk haar te beperken tot bepaalde onderwerpen Praeadviseursprof. mr. I. Henri Hijmans, hoogleeraar te Amsterdam, en mr. H. J. van Leeuwen, Raadsheer in liet Gerechtshof te 's-Hertogen- boscb. II. Publiekrecht. Moeten de Grondwet en de wetge ving op de onteigening gewijzigd wor den met het oog op a. da onteigening van roerend goed en rechten b. de onteigening par zóne c. het orgaan, hetwelk verklaart, dat het algemeen nut onteigening vordert Praeadviseurs mr. J. Kruseman, Raadsheer in het Gerechtshof te Am sterdam, en mr. dr. R. Kranenburg, Rechter in de Arror.disseinents-Recht- bank te TieL STAKING GEëINDIGD. De werkstaking in de Tilburgsche Verzinkerij is, na onderhandeling met het hoofdbestuur van den Ned R K. Metaalbewcrkersbond, geëindigd. Woensdag hebben de stakers "t werk hervat, terwijl de ontslagenen weder aangenomen werden zonder inwilli ging hunner eischen om loonsverhoo- ging. STUCADOORSPATROONSBOND. Woensdag is te Rotterdam de alge meens vergadering van den Nederl. Stucadoorspatroonsbond gehouden. De voorzitter, de heer P. Jonkhoff, uit Groningen, wierp een terugblik op de 10-jarige periode, welke sinds de oprichting van den Bond is voor bijgegaan, daarbij vooral den oprich ter, nu wijlen den heer W. F. Steen- ken, huldigend. Spreker betoogde vervolgens het nut van goede vakopleiding en riep daartoe de medewerking van de auto riteiten in. Bij wijze van hulde aan den voor zitter werd hem namens alle leden door den heer Doing een voorzitters hamer aangeboden, waarvoor de heer Jonkhoff hartelijk dank zeide. De voorzitter herinnerde, dat de se cretaris en de penningmeester mot den Bond hun tienjarig feest vieren, waarmede hij hen hartelijk geluk- wenschte, daarbij herinnerende aan de diensten die belden aan den Boud bewezen. Voorts bracht hij hulde aan de ten toonstellingscommissie, met name do heeren II. Doing, te Haarlem, en A. de Giist, te "s-Gravenhage. Bepaald werd dat de volgende jaar vergadering zal worden gehouden te Leeuwarden. Blijkens het jaarverslag bestaat het getal der leden thans uit 226. Herkozen werd tot eerste penning meester de heer H. van Vreeswijk, tot bestuursleden de heeren W. F. Abo- ling en J. H. Marten, tot leden dei- commissie van redactie de heeren II. Doing en H. van Vreeswijk. Besloten werd een telegram van hulde te richten aan do Koningin ©n .II. M. uit te noodigon tot een bezoek aan de tentoonstelling. Een dergelijke uitnoodiging werd gericht tot den Mi nister vau Landbouw, Nijverheid en Handel. Een voorstel Rotterdam wordt aan genomen, dat de N'ederlandsohe Stu cadoorspatroonsbond bij regeering en gemeente er op zal aandringen, dat op de arnbachts- en kuustu ij verheids- scholen, academies on andere inrich tingen van onderwijs, waar vak- of vakteekenondenvijs wordt gogeven, speciaal een regeling wordt getroffen, die rekening houdt met de opleiding in het stucadoorsbedrijf. RAADSVERKIEZING TE AMERS FOORT. Bij de in district III gehouden stem ming voor den Gemeenteraad (vaca ture-W. H. Kam, lib.) kwamen 686 van de 860 kiezers op. Uitgebracht werden op de heeren A. J. M. Goote (unü-rev.) 238, J. Hof land (S. D. A. P.) 39, A. C. R. O. Lein- weber (lib 222 en N, E. Rost (vrijz.) 176 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Goote en Leinweber. EEN PROCURATIEHOUDER VOORTVLUCHTIG. De Tel. meldt nog nader: Sinds Zaterdag j.l. is de Amster- damsche procuratiehouder van een te Rotterdam gevestigde firma in scheepsagenturen, die te Amster dam een bijkantoor heeft, spoorloos verdwenen. Een door de firma inge steld onderzoek heeft aan 't licht ge bracht, dat de jonge man, die bet volste vertrouwen van zijn patroons genoot, gedurende de laatste maan den een bedrag van rutm f 16 0C0 verduisterd heeft. Zijn vrienden hadden er zicb reeds lang over verbaasd, dat die jonge man op zoo'm grooten voet leven kon. Zijn kamers waren rijk grmeubeld, herhaaldelijk maakte bij verre auto tochten en zijn vacantie bracht hij dezen zomer in een der deftigste bo bels van Scbeveningen door. Men koesterde echter geen achter docht en veronderstelde, dat den jongen man t een of arder buiten kansje ten deel was gevallen. Zijn ontvluchting beeft nu de waarheid aan het licht gebracht. Zoowel de Amsterdamsch© als de Roiterdamsche politie zijn van het geval in -kennis gesteld en stellen alles in het werk om den voortvluchtige te vinden. BOND VOOR STAATSPENSIONEE- R1NG. 't Hbld. meldt: De Bond voor Staatspensioneering met zijn tienduizenden leden heeft, zooals bekend is, op zijn laatste, te Leeuwarden gehouden, jaarvergade ring besloten in het volgend jaar krachtl:? aan de practische politiek te gaan doen; zonder onderscheid te maken in de politieke overtuiging der Kamercandidaten met alle moge lijke en wettelijke middelen alleen hen te steunen, die zich voor Staats pensioneering verklaren en daarvoor een fonds te vormen. Woensdagmiddag is te Amsterdam door het Hoofdbestuur de commissic- van actie, waaraan de betrekkelijke werkzaamheden worden opgedragen, geïnstalleerd. De commissie bestaat uit mevr. Le Grand—Goudschaal te Rotterdam en uit de heeren C. Bak ker te Amsterdam, H. J. Hagelen te Arnhem, B. Kanis te Amsterdam, J. Keur, te Leeuwarden, C. van der Vel de te Rotterdam eu als contact met het Hoofdbestuur de heer A. Voor brood te Arnhem, algemeen secreta ris van den Bond. EEN BROOD-TENTOONSTELLING. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal van 22 tot en met 29 October weer een broodtentoonstel ling gehouden worden, verbonden met een tentoonstelling van machines, ge reedschappen. grondstoffen en ande re hulpmiddelen van de brood- en banketbakkerij. Do tentoonstelling wordt georganiseerd door de Brood- bakkers-Patroons-Vereeniging „De Voorzorg". DE STRIJD IN DE CONFECTIE- INDUSTRIE TE AMSTERDAM. De Kamer van Arbeid in de Con- fectie-bedrijven heeft haar bemidde ling aangeboden in zake het conflict in de confectie-industrie. VERDEDIGING VAN INDIë. Ter vervanging van nu wijlen vice- ndmiraal Hoekwater als lid der Staatscommissie voor de verdediging van Ned.-Indië, wordt genoemd de nieuwbenoemde vice-admiraal Tyde- man. TWEEDE KAMER. De afdeelingen der Tweede Kamer waren nog Woensdag aan de alge meene beschouwingen over de Staats- begrooting. HET GEBOUW DER TWEEDE KAMER. Naar, volgens 't Hbld. verluidt, zouden de plannen tot verbouwing van de Tweede Kamer met een gevel aan de lvapelsbrug voorloopig blijven rusten en zou een plan van ruimer en grootscher uitbreiding van het ge bouw der volksveitegenwoordigingin studie genomen zijn. POLITIE-PERSONEEL TE AM STERDAM. Aan den Gemeenteraad is een adres gezonden door clen Amsterdamschen Politiebond met het verzoek: le. In de geneeskundige behande ling van het politiepersoneel zoodani ge wijziging te brengen, dat de ge meente-arts, die voor de geneeskun dige behandeling van het politieper soneel is aangewezen, niet tevens con troleerend geneesheer is 2e. Do benoodigde gelden te votee- ren, teneinde: lo. alsnog over te kunnen gaan tot invoering van een wekelijkschen rusU dag; 2e. den 24-urigen dienst zoodanig te wijzigen, dat deze aanmerkelijk wordt bekort, zonder dat de gedeeltelijk vrije Zondag om de 14 dagen komt te vervallen. OVERTREDING BOGKMAKERS- VERBOD. Door do rechöi'dhe te 's-Gravonihago is aangehouden een persoon, in dienst van L. Z. en I. de J., die hun kantoor te Scbeveningen gevestigd hebben. Op den aangehoudene wer den versclullende papieren gevon den, dïo aanleiding waren, dat tegen Z. en Do J. proces-verbaal word op gemaakt ter zake van het bookma kersverbod. SLAAPZIEKE. In de buurtschap 't Loo bij Zelhem deed zich dezer dagen een geval van slaapziekte voor. In het midden der vorige week werd de arbeider G. L. plotseling ongesteld. Van 't aardappel land moest hij per voertuig naar huis worden gebracht, waar hij weldra in .slaap viel. Thans is hij overleden zon der tot bewustzijn te zijn wederge keerd. DROOGDOK GESTRAND. Een Nederlandsch droogdok is, ten gevolge van den storm, bij Ferrol ge strand. De bemanning werd met groote moeite gered. BRANDEN. Te Baarn is de bovenverdieping van de villa Veld en Bosch aan den Am sterdamschen Straatweg uitgebrand. Het perceel bekwam veel waterschade. De inboedel was verzekerd. VERDRONKEN. Te Zuidland (Z.-H.) is een 4-jarig jongentje van J. v. d. II.. dat zijn va der eten zou gaan brengen, bij een hek te water gevallen en verdronken. GETROFFEN. To Oldehove (Gr.) is de werkman P. V. bij het afbreken van een huis onder neerstortend houtwerk geraakt en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Uit Gratbem (Linrb.) wordt gemeld, dat daar bij het afgraven van zand op een diepte van ruim een meter oude bronzen voorworpen zijn gevonden een comfoortje met drie pootjes en twee hoekig© oortjes, een kandelaar en de punt van een degenscheede. SAMENWERKING DER VRIJZINNIGEN. Naar d.? „Tel." verneemt wordt sinds eenigen tijd door de hoofdbestu ren van Liberale Unie, Vrijzinnig-de- mocratischen Bond en Bond van Vrije Liberalen overleg gepleegd inzake een eventueele samenwerking der vrijzin nige partijen bij de verkiezingen van VJ13. Er is een commissie gevormd, waarin venegenwooidigers der drie partijen zitting hebben en deze com missie voert de besprekingen. On langs heeft zij de beraadslagingen ©enigen tijd geschorst, om den hoofd besturen gelegenheid te geven, hun ooi-deel uit te spreken over de aan vankelijk bereikte resultaten. Nadat dit geschied was, is door de commissie dezer dagen het overleg weer voort gezet. STAKING GEëINDIGD. De staking van klinkers aan de Zui dergasfabriek te Amsterdam is na be middeling van den directeur, den heer Visser, geëindigd vandaag wordt de arbeid hervat. J. T .CREMER. Naar de „N. Ct." verneemt, moet de heer J. T. Cremer voornemens zijn af te treden als president der Neder landsche Handel Maatschappij en zou hij dan vermoedelijk begin Fe bruari deze functie nederleggen. SiadsaféKw» Benoemd. Voor het tijdvak van 1 Oct. 1912 t. m. 30 Sept. 1913, is benoemd tot leer aar aan do middelb. kol. landbouw school te Deventer, dr P. A. van Vel- zen, te Haarlem. POGING TOT ZWARE MISHANDE LING. Het gerechtshof te Amsterdam be handelde gisteren in hooger beroep een zoak tegen een 36-j'ari- landbou wer. Piet K., te Haarlemraerliede Deze man was op 11 April 1.1. door de Ilaarlemsche rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot zware mishande ling van een jongen boer, Wilderom, dien hij op den weg bi- de keel had gegrepen, op den grond geworpen en met een zwaar ploegijzer gegooid, on der het uitspreken van de woorden: „lk maak je kapot!" Daarna, toon de jongen den worp met de ploegschaar ontweken was, had bek), hem nogmaals bij den keel gegrepen. De bekl. ontkende met het ijzer ge worpen te hebben; hij werd op den we" door den jongen gesard en toen is hij van de fiets, waarop wat ijzeren voorwerpen gebonden waren, afge stapt. R" die gelegenheid viel het ploegijzer op den grond. Den jongen heeft hij wel aangepakt, zoodat deze bij het ontw'iken op den ru" viel. Voor de rechtbank hadden twee ge tuig en deze lezing van het voorval be vestigd en werden wegens meineed vervolgd en veroordeeld resp. tot 1 jaar eu 6 maanden gevangenisstraf. De jongen, zoowel als een andere boer, die te hulp was gekomen, hiel den hun verklaring vel dat de bekl. wel degelï-k met de ploegschaar naar den jongen geworpen heeft, toen deze op den grond lag. De jongen riep toen dien anderen boer te hulp, die reeds op do vechtenden attent was gewor den door het roepen van beklaagde: „Snotneus, ik moet je nog hebbent" De adv.-gen., mr. baron v. d. Feltz, wees er in zijn requisitoir op, dat men eerst getracht heeft te bewijzen, dat de eene getuige onmogelijk den jon gen heeft kunnen liooren, men heeft zelf3 deskundigen gehoord, om de draagwijdte van de men schel ij ke slem te onderzoeken. Spr. acht dit onder zoek overbodig, omdat niet meer was na te gaan, hoe de omstandigheden den bewusten dag precies waren. Waar hier twee getuigen de feiten hebben gezien, is het misdrijf bewe zen. Ook met de qualificaties van poging tot zware mishandeling en mishande ling kan zich do adv.-gen. vereenigeu. Spr. vroeg bevestiging van het beroe pen vonnis. Als verdediger trad op mr. P. J. J. v. d. Biescn. ONGELUK II. IJ. S. M. In de nieuwe draaierij der Centrale Werkplaats heeft Dinsdagmorgen een ongeluk plaats gehad. De metaal draaier Verkruisen geraakte tusschen een draaibank en bekwam hierdoor een bloedende verwonding in het aangezicht. Na door den heer Kroos- wijk verbonden te zijn, ging hij naar zijn woning op den Heerensingel. DE STUCADOORSWERKTENTOON- STELL1NG TE ROTTERDAM. In de ons gezonden lijst der bekro ningen zijn eenige onjuistheden ge slopen. Een verguld zilveren medail le is gewonnen door F. Ilackfort en J. Droog; H. Wagenaar behaalde een bronzen medaille; B. D. de Vries be haalde een eervolle vermelding, niet met imitatie-betonwerk, maar met or nament-gipsmodellen, AANVARING IN... DE NIEUWE GRACHT. Gistermiddag kwart voor 5 uur had er in de Nieuwe Gracht een aanva ring plaats tusschen een de&sohuit en een motorboot gen „Willem II", toen zij tegelijk de Jansbrug wilden doorvaren. De motorboot liep met volle stoom op de dekschuit in en botste daarna tegen de brug. Het liep echter zon der schade en ongevallen af. Wel had de aanvaring een scheldpartij tenge volge tusschen de twee stuurlieden, die veel rnenschen op de brug deed stilstaan. Na Arbeid Kunst, Zaterdag 12 October geeft de Mu- zieJevereenigjiiig „Na Arbeid Kunst" een uitvoering in ihet Brongebouw met medewerking der Tooneelveree- niiging „Uit Vriendschap Saamge- bracht." RAAD VAN STATE. In een gescliil tusschen de gemeen tebesturen van Haarlem eu van Dok- kum over de verplichting tot betaling vau verpleegkosieu teu behoeve vau eene armlastige krankzinnige, is de gemeente Doxkuni als de woonplaats van die armlastige tot betaling aan gewezen. ENSEMBLE SOLSER EN HESSE. Hoezeer Sol&er en Hesse ook vroe ger al bij 't gaarne-lachend publick in de gunst stonden, hun naaiu als voiksleven-uitlj-eelders 'hebben zij ver worven mot „De Bruiloft van. Mietje", dat een caricatuur wei-is-waar, maar toch elementen van luet aehierbuurt- gedoe-op-z'n-echtst bevat. Met kunst heeft 't niets te maken, ook niet met realistische leunst, daar is het te dwaas en ormogeJ ijk voor en zijm al le verhoudingen er in verloren ge gaan. Maar 't pakte. Waarom? Om dat een groot deel van 't publiek nu eenmaal niets op heeft met ernst in den schouwburg en feestelijk bedankt voor t sericusc, als "t eens danig lachen kan. En 't Ensemble van Sol- ser en Hesse laat niet na deze nei ging van de uitgaanders zeer vernuf- tiglïjik te exploïteeren. Een bruiloft eerst gaf lachensstof, waarom n:et een begrafenis? Zelfs eerder eea be grafenis met treurende erfgenamen, zooals die nu geënsceneerd is in: „Ga je mee de erfenis deden van O ome Hein!" van den iheer Schimitz. Met dit stuk trolk het gezelschap te Amsterdam avond-aan-avond Volle zalen, en zal dit nu ook wel te Haar lem gaan deen, gezien het succes, dat gisteravond bij de eerste voorstel ling is geoogst. Als we een vergelijking moesten maken tusschen de bruiloft en de begrafenis, dan zouden we de eerste voorkeur geven, als kleuriger eu echter. Hier zijn de volkstypen wel uit 't leven weggepakt, maar wat zij doen en zeggen, schijnt oils meer ai te wij ken van 't werkelijke, dau in de brui- loit. Maar voor zwaarwiahtig gere deneer er over is dit stuk niet ge schikt. Er is maar één criterium: hoeveel en hoe hard er wordt gelachen. En gisterenavond heeft het nog aan de qualiteit, noch aan de quantiteit in dit opzicht gemankeerd. Vooral het eerste tafereel in den ko- menijswinkel en het laatste in „Tlïe Empire" verdienden dit. Dit waren de aardigste en ook best geënsceneer de tooneeltjes. „Mie", die, in travesti, natuurlijk door Solser werd voorge steld, had in dit gc-deelte, evenals ei genlijk in het geheele stuk, het groot ste aandeel in het succes. Met haar waren de komenijsbaas (Hessc), Wimpie (Pilger) en Tante Aal (Mevr. Solser-Willemsens) de meest aardige typen. Een lofwoordje verdienen ook de „beelden" uit 't Panopticum, die zeer hardnekkig beelden verbeeldden. Vooraf ging een stukje, dat even eens zijn plicht deed, en de zaal in een genoeglijke stemming bracht 't Was een Duitsch kluchtje, dat in 't Hol- landsch langademig: „Mijnheer is naar Berlijn geweest", heet. Het orkestje maakte een zeer goe de uitzondering, vergeleken bij de andere muziekjes, die we wel eens zoo ter vervroolijking van een schouw burgavond hooren. Alreeds zijn twee herhalingen aan gekondigd van deze voorstelling. Men rekent dus op voel publiek. Dat zal wel niet ontbreken, Vrijdag- en Zon dagavond, denken we. AANBESTEDING. Door het bestuur der „Vcreeniging tot christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeelapd" werd aanbesteed het bouwen van twee paviljoenen op het terrein vari'de slichting te Ber gen-op-Zoom. Minste inschrijver do heer J. Machïelse te Haarlem, pavil joenen 104 425 en woningen 10540, VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL. B. cot W. maken, bekend, dat op Dinsdag don 5en November 1912 ©on© verkiezing (periodieke) zal plaats hebben van 4 leden van de Kamer van Koophandel en Fabridken in deze gemeente, waartoe dcor kiesgerechtigden voor die Kamer stembriefjes kunnen worden inge leverd ten Raadhuize, van des oor- middags 9 tot des namiddags 1 uur. STEMMING VOOR DEN GEMEEN TERAAD. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat op D nsdag, den 8en October 1912 eene stemming zal plaats iLobben ter benoeming van één lid van den Gein een loraad voor het derde kiesdistrict (vacature Z. Mid delkoop), en wel uit do navolgende candidaten: II. van Bnederöde Jr., Rolland- straat 7. E. van Everdiugen, Brouwerskade 29 rood. Dr. K. E. de Jong, KI. Houtweg 17 En ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad voor het derde kiesdistrict (vacature C. G. Loomeijer Jr.), en wel uit de navolgende can didaten: G. J. Droste Jr., Kennemerplein 9. P. J. van Kessel Gzn Kouden- horn 82. A. Nagtzaam, Langendijkstraat 25. De stemming vangt aan des mor géns te 8 uren en duurt tot des na middags te 5 uren. De stembureaux zullen zitting hou den als volgt: dat in heit stemdistricl A: in het schoolgebouw aan ibet Leidsoh© plein, plaatselijk gemerkt uo. 39 (tihans school no. 5); dat in het stemidistrict B: ('Iioofd- stembureau) in het schoolgebouw aan do Tempeliersstraat, plaatselijk gemerkt no. 1 (thans School no. 6); dat in (het stemdistricl C: in het schoolgebouw aan het Klein Heilig land, plaatselijk gemerkt no. 12 (tlhans School voor U. L. O. left. A. OVERPLAATSING OFFICIEREN. Blijkens beslissing van den gene- raol-majoor commandant der 1ste di visie is do le-luitenant Jhr. De Savor- nin Lobman op 5 October a.s. overge plaatst bij het le regiment infanterie, met bestemming voor hot garnizoen Assen. LEZING MEVROUW TIIIERBACIL Men schrijft ons Vele lezeressen zullen zich zeker nog herinneren, hoe in Maart 1.1. me vrouw Thierbach, uit Keulen, voor de „Vereeniging Vakschool voor Verbe tering van Vrouwen- en Kinderkle ding" hier een lezing hield over hare vindinghet tunica-kleed, een zeer practische japon, die met eenige han digheid in den tijd van zes uur ge reed kan zijn. Op haar aanschouwe lijke wijze gaf de spreekster ©en uit legging vau constructie, maainemen, etc., door voor de oogen van het pu bliek een dergelijk kleed t© knippen en in elkaar te zetten. Hoewel de opkomst groot was, bleek later, dat er nog vele dames in Haar lem teleurgesteld waren, omdat zij deze voordracht hadden gemist. Do „V. V. v. V. v. V.- en Kinderkleeding" is er echter in geslaagd, mevr. Thier bach tot een tweede tournée door ons land over te halen en de I-laarlem- sche afdeeling, in samenwerking met de Huishoud- en Industrieschool, kon daardoor aan haar verlangen vol doen, de spreekster andermaal uit te ncodigen tot een bezoek aan Haarlem. Eerstdaags zal zij (zi© advertentie) ia de Industrieschool hare methode nog maals uiteenzetten. Te water. Een jongen, die per fiets op den wal kant reed, raakte Woensdagmiddag o:u een uur of vijf nabij de Turfmarkt in het Spaarnc. Het onvoorzichtige jongmensch werd, eu benevens z'n v[- hikcl, opgeviseht met behulp van een haak en een dreg. Geld vermist. Iemand vermiste haar portemon- naie, inhoudende f5, uit den zak van een mantel, die in 't gebouw der Ned. Ilerv. Gemeente op do Nieuwe Gracht hing. Hinderwet. B. on W. hebben aan de firma Gebr. Menens vergunning verleend tot uit breiding van haar fabriek in de per- ceelcn aan het Zuider Buiten Spaarne nrs. 74 en 76, door het stichten van een bijbouw eu het verheelcn van dien bijbouw met de bestaande fabriek en wel op een gedeelte van het aangren zende terrein. En aan de firma Droste Co. ver. gunning verleend tot uitbreiding van do cacao- en chocoladefabriek in liet perceel in den Veerpolder no. 25, door het vergroot©" van het bestaaude ke telhuis, gelege-i op een gedeelte van het fabrieksterrein, en het daarin bij plaatsen van een liggen den stoomketel met een stoomdruk van G.2 K.G. en een verwarmii gscppervlak van pL min. 51 vierk. M. Gev. voorwerpen. Terug te bekomen bij C. Ruigrok van der Werve, Spaarn- wouderstraat 86, een damesringetje. Bureau van politie, een huissleutel G. de Ritter, Bakkerstraat 74, een kin- porteinonnaieJ. Schippeis, Brou wersstraat 73, een stuk zeildoek M. van Vierson, Luitensteeg 19, een hon- dentuig T. Rejack. Roosvcldstniat 14,

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6