DERDE BLAD Zaterdag 5 October 1912 Maildienst naar Ned. Oost Indië. De verzending vau brieven enz. beeft deze week plaats als volgt: Over Genua, Woensdag 9 October. (Laatste busliohbing 3 u. 25 min. 's- morgeus). Voorloopige verzending reeds den vorigen dog, vóórmiddags 11 u. 15 m. Over Brind'isi, Vrijdag 11 October. (Laatste buslic/Miug 12 u. 30 s nam.) Behahe correspondentie voor Atjeh en Onderboori gbdden, Sumatra's Oostkust, Paleinbang, Riouw, Baul.a, Billrton en Borneo, alleen d e, wcike van een desbetreffende aanwijzing is voorzien. Over Amsterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 12 October. (Laatste buslichting 3 u. 25 m. s mor gens). Het port van met deze gelegenheid te zenden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 ct. per stuk, en dat van drukwerk 2 cent per 50 gram. Om nog met deze gelegenheid te kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 9.30 "s av. ten postkantore zijn bezorgd. Mededeeling. Velen onzer lezers zullen zeker met Ingenomenhed kennis nemen van het Kon. Besluit van 25 Mei 1912, no. 45, waarbij is bepaald, dat het port van postpakketten voor Engeland met in gang van 1 October bedraagt: Voor pakketten tot 1 K.G. f 0.50. Voor pakketten van 1 tot 3 K.G. f 0.70. Voor pakketten van 3 tot 5 K.G., f 0.95. Bij wijze van proef is sedert 1 Oc tober de gelegenheid o^er.ges'eld zoo gen. dringende"' pnkke'ten naar Dnitschland te vereenden. De afzender plaiike daartoe op pakket en adreskaart een strook ge kleurd papier, waarop in duidelijke zwarte letters met inkt het wuord „dringend". De kosten bedra gen. bei.ialve het gewone port, f 0.G0, te betalen door afzender of geadres- eerde. N.B. Indien het verlangen daartoe aan de Redactie wordt bekend ge maakt, zal het versch 1 tusschen „ex pres" en „dringend" do volgende week worden uiteengezet. OM ONS HEEN No. 1596 Coöperatie in Automobielen en Jachtgeweren. Een aantal gefortuneerde heeren hebben, zooals men m ons vorig num mer heeft kr.r.neu lezen, een coöpera tieve vereeniging Sportbelang opgericht, die aan hare leden voordee- len wil verschaffen, ontstaande uit een gemeenschappelijken aankoop, zooveel mogelijk direct bij de fabrie ken, van automobielen en jachtgewe ren. De coöperatie treedt in de laatste ja ren in zóóveel vormen op, dat wij ons over weinig meer verbazen, maar coöperatie in deze kringen en voor de ze artikelen is toch wel verwonderlijk. Coöperatie ontstond in die maatschap pelijke categorieën, waar men van een beperkt inkomen leven moest en door samenwerking kans zag, dingen van dagelijksche behoefte goedkooper te krijgen en, misschien gelegenheid te hebben tot aankoop van dingen, die men anders' zoo niet krijgen kon. Ue verbruiks-coöj'eratie is een staaltje fan ttuasi ui Kuusisnaar8 L. De stad Düsseldorf biedt tot Decem ber u.s. baron bezoekers een buiten gemeen kunstgenot, in haai' gemeen telijk museum, aimers nu met zoo bijsier belangrijk voor hen die niet speciaal ue Uussridorfer-school van huog kunslbelung aciilen, is de ver zameling van uen Buctapester mae- ceeu Maiczcll von Neines ais tijdelijk bruikleen ten toon gesteld. Wij hebben dezen beer Von Nemes reeds d:t. voorjaar, op de veiling van hei Weber-inuseum, te Berlijn ont moet. Eenigo van de hoogste bedra gen. daar besteed, kwamen op zi5n naam Ie slaun en nu werd verleden week juist weer uit Parijs bericht, dat dezelfue rijke meneer van een groote vai: Dijck, die aan de firma Knoedior behoorde, voor een millioen francs de eigenaar geworden was. Dergelijke verzamelaars kent Amerika er ver scheidene. Tegenover een Mr. Wide- ner, een Pierpont Morgan, een Frick, staat zelfs do heer Von Neines nog, als een aankomend knaapje tegenover den volwassen man. Doch voor Euro pa is de hoer Von Nemes onder de al- lereersten te tellen en qualitatief, wat de goede keuze aangaat, die zijn col lectie verraadt, behoeft hij vermoede lijk niet zoo heel ver uit te wijken voor de Amerikaansche vleesch-, pe troleum- of spekmagnalen. Wanneer «nen in het veen ia. ziet men op geen van het eerste, de coöperatieve wo ningbouw van het tweede. Maar coöperatie voor weelde-artike- len is nieuw. Zoo mogen toch jacht geweren en automobielen nog altijd beeten, al zei ook een geestige Fransch- man, dat de auto niet meer is een sport, maar een transport. Ais vervoermiddel is hij nog altijd eenige malen duurder, dan de fiets op korte en de spoortrein op lai.ge afstanden. Onze Fransoos is dus bezweken voor den mooieu klank >an zijn vergelij king spoals hel meer gaat, maar juist is die niet. Jachtgeweer en auto, het staat vast, zijn artikelen vau weelde en nu is het wat vreemd, dat iemand, die een luxe-artikel bezitten wil, ver mindering zoekt vai. den prijs, liet klinkt misschien vreemd, maar waar is het toch, dat voor velen de aan trekkingskracht van woelde-arükelon juist schuilt in den hoogen prijs. Meer nog dan bij andere diugeu blijkt dat bij edelgesteenten. Wie zou nog dia manten willen dragen, als ze niet veel geld kostten Geen sterveling. Daar om is er iets tegei strijdigs in het ver krijgen van Luxewaar tot vermin derden prijs. Laat ik daaraan dadelijk toevoegen, dat naar mijn inzicht de nieuw ge stichte vereeniging in "t geheel geen coöperatie bedoelt, althans niet in den zin, die aan dat woord gehecht wordt. Coöperatie heeft in den regel tot doel het gezamenlijk aankoopen (of ver vaardigen) van een en hetzelfde arti kel, dat daarna tot den laagst mogelij- ken prijs aan de ltden uitverkocht wordt. Het vervaardigen komt voor Lij de coöperatieve bakkerij, het oankoo- pen, om een zeer eenvoudig voorbeeld te nemen, bij een brandstof-coopera- tie. Het voordeel zit dan in de gelijk soortigheid der benoodigde artikelen, want wanneer onder de leden der brandstof-coöperatie de een deze en de ander gene scort van brandstof wenschle, zou het voordc-el gering we zen of totaal verdwijnen. Hoe staat het nu met den coöpera tieven aankoop van automobielen? Zullen veertig of dertig heeren in een en dezelfde buitenlandsche fabriek gaan koopen V Dat gelooft toch nie mand. Een ander genoegen van luxe artikelen liet immers in de verg e- 1 ij k i n g. Reed iedereen een Spijker, een Charron of een Mercedes, dan zou het plezier er weldra af wezen. De veelsoortigheid houdt er <ie liefhebbe rij in. Dat weet ieder, die wel eens naast den eigenaar in diens auto zat Maar als er geen sprake kan wezen van een grooten, gezamenlijken in koop bij één en dezelfde fabriek, dan is hier ook al geen zuivere coöperatie meer, maar eenvoudig een vereeni ging tot het goedkooper verkrijgen van automobielen. De jachtgeweren laat ik rusten, daar heb ik geen kijk op en mogelijk is het, dat daarvoor éé.i enkel merk het bes te en eenige is. maar voor de auto's gaat dat niet op. Automobilisten zelf zullen moeten erkennen, dat de eerste klasse merken elkaar maar weinig ontloopen en dat de keus ten slotte afhangt van ondergeschikte eigen schoppen een vc rm van carosserie, de manier waarop de kap is aange bracht en zoo moer, niet van het voor naamste onderdeel, den motor. Eerste klasse auto's hebben dien alle goed. Goedkooper willen de leden van de vereenigin-; dus hun wagens hebben en in hun circulaire geven zij daarvan de reden op de handelaars verdienen 20 a 30 procent en meer en dat vinden zij te veel. Eerlijk gezegd kan ik deze winst nu niet zoo buitengewoon vinden. Omdat ze niet netto is. Daarvan moet af het personeel, dikwijh uren afgestaan om den kooper te leeren rijden, de recla me, menige tegemoetkoming in den vorm van extra korting of onderdee- len, die voor weinig of niets er bijge daan worden, daarvan zal ook menig maal afmoeten een uitgaaf, die om den lieven Yrede wii voor garantie doorgaat, maar die de handeluar van turfje. De lieer Nemes heeft reeds vele musea gelukkig gemaakt door min of meer bijzondere geschenken aan te bieden, door zijn gehcele pri- vé-collectie thans in Duitschland te exposeeren, verplicht hij nog meerde ren. Het is een eigenaardig soort inen- schen, deze groot-kunst-verzameiaais. Er zijn er bij wien een koopmansach- tige bijgedachte nooit vreemd is. Die, wanneer zij hunne verzamelingen te gen een mooiun prijs van de hand kunnen doen, daarvoor wel te vinden zijn. Na den verkoop beginnen zij dan weer op nieuw. Toen de zooveel furore makende veiling Doifus te Parijs dezen zomer achter den rug was, is uaar men zegt, de heer Doifus van voren af aan begonnen en koopt thans links en rechts do beste moderne werken, die hij krijgen kan. Zoo zijn ook den heer Nemes al reeds meermalen commer- cieele bijbedoelingen toegeschreven, en hoorde Lk b.v. verzekeren dat door hem de stille verwachting gekoesterd wordt, dat de stad Düsseldorf zijn ge heel museum zou aankoopen. Doch de willekeurige bezoeker behoeft zich gelukkig met deze geheele politiek niet in te laten en profiteert in ie.icr geval van het genot, dat een eenig- mooio collectie hem bieden kan. Eenig-rnooi en, wat nog belangrij ker vaak is harmonieus. Er heeft, eene leidende gedachte bij de vorming ervan geheerscht ;de heer Nemes heeft goede adviseurs gehad. Zoowel bii de keuze der oude Vlamen en Hol landers, als bij de modernen en zelfs de fabriek niet vergoed krijgt. En dat in doorsnee de automobielhandelaars greote winsten maken is geen publieke opiniewie daarvoor een maatschap pij stichten wil, zal wel gauw gewaar worden, dat hij niet zoo heel gemak kelijk geld loskrijgt. Er is meer. De handelaar die een auto geleverd heeft, doet ter wilie van de relatie en tot reclame van zijn merk, allerlei dingen kosteloos of voor weinig geld, die hij straks, wanneer de wagen buiten hem om gekocht is, zeker achterwege laten of duur bere kenen zal. Maai' zullen de samenwerkende hee ren inderdaad hun wagens goedkooper van de fabriek betrekken 7 Er schiet inij het verhaal te binnen van een Bloemendaler, die in 't bui tenland een auto ging bestellen bij een fabriek, welke destijds 111 Nederland nog geen agent bezat. Hij vond zich, zei hij later zelf nogal gewichtig, dat hij een bestelling kwam doen, maar nauwelijks in de fabriek getreden voel de hij zijn heteekenis geweldig slin ken, omdat hij hoerde, hoeveel aulo's daar eiken dag werden afgele verd en begreep, hoe onbeduidend daartegenover zijn bestelling.was. Zoo is 't overal. De eerste klasse fabrieken zijn groote lichamen, die niet op een bestellinkje uit Nederland zitten te wachten en bovendien nooit anders zaken doen dan door tusschen- komst van hun agent Zij wenschen geen leveringen rechtstreeks aan par ticulieren, niet al den last daaraan verbonden va» kleinigheden, die moe ten worden nagezien, een onderdeeltje, dat pas gemaakt moet en al de andere dingen, die de agent immers van hen overneemt. Van garantie sprak ik nog niet eens. Die heeft alleen wat te bedui den, wanneer de man die ze geeft in de buurt woont, een garantie die over de grens moet worden verkregen, heeft niets te beduiden. Het komt. meen ik, hierop neer, dat de automobilisten, die zich hier ver eenigen, de rol va» den tusschenman onderschatten. Zij zullen hem, denk ik. beter waardeeren, zoodra zij be proeven hem uit te schakelen. En daarom moet men hen in deze proef neming rustig laten begaan. Ze komen wel weerom. En een stuk als dat van den hee- L. in d e Auto, waarbij met boycot van de handela ren gedreigd wordt, maakt, zou ik als onpartijdig buitei.staander zeggen, de zaak eer erger dan beter. Hard tegen hard benadeelt beide partijen en een boycot is in een tijd van scherpo concurrentie een moeilijk ding, voor al tegenover een groep gefortuneerde personen. Een ongezonde onderneming sterft altijd haar eigen dood. Zonder bestrij ding heel gauw, me1 bestrijding veel langzamer, omdat men ze dan juist met kunst en vliegwerk in 't leven houden wil. Dit moeten de hande laars, vóórdat zij tot represaille-maat regelen overgaan wel bedenken. Hier is feitelijk een quaestie van zelfver- trouwen. Meent de tusschenhande- laar, de agent, dat hij inderdaad een nuttige positie inneemt, dan kan hij ook rustig den sjioedigen terugkeer van zijn clientèle verwachten. Ik "durf hem. hoewel ik leek ben, die toch wel voorspellen. De 6tichter van deze vereeniging is blijkbaar geen practisch man en dat er vrijwat leden zijn, bewijst nog lang niet, dat zij geestdrift voor zijn derkbeeld gevoe len. Wie ervaring heeft op dit stuk weet heel wel, dat menigeen van een vereeniging lid wordt, alleen om dat een vriend of kennis dat vraagt. J. C. P. Disiteafondsch Overzidit De dreigende ooriog in den Baikan. 't Belangrijkste in de Balkan-woe lingen is, dat t als zeker kan wor den aangenomen, dat niodernsten. tieeft de vergeestelijkte zijde van het kunstwerk meer dan tie zuiver en uitsluitend picturale kant er van gegolden. In geen particuliere collectie is de lijn zoo zuiver getrok ken, die van de typen uls Van Gogh en Céranne terug loopt over Manet en Goya naar den hartstochtelijken Greco. Met Goya en El Greco zijn de twee zwaarte punten tevens van Nemos" collectie genoemd. Deze laatste, pas in de laatste tien jaar in den stroom der moderne kunstinzichten meege voerd. opgehaald uit een bijna verge telheid. in ieder geval onttrokken aan de nonchalance waarmede hij door de kunsttheoretici van een vorig ras behandeld was, is thans de meest ge zochte vertegenwoordiger van dat ge mis kunst, waarbij de nitspro-ken zielsbeweging, het emotioneele van- binnen-uit, met verwaarloozing vaak van den uiterlijken vorm de eerst te stelle voorwaarde is. Het is merk waardig zooveel overeenkomst er In de mensch-opvatting bij El Greco en bij Vun Gogh bestaat. Toch ligt er drie honderd jaar tusschen beider scheppen. Domenicus Theotocopuli is zijn familienaam en hij was ureten- ser van geboorte. Na veel zwervens kwam hij in Span je terecht en vestigde zich te Toledo. Hier werd hij bekend en kreeg hij den korteren (bij)naara) van El Greco, den Griek, uls hoedanig hij gemeenlijk wordt aangeduid. Zijn levensjaren vallen tussc-hen 1547 en 1614. Eerst mi komt zijn arbeid tot zijn recht, eerst nu, terwijl het inzicht dat tusschen de vrede tusschen I t a li 8 en Turk ij e verzekerd is Heelemaal in orde is 't zaakje nog weJ niet, maar "t varkentje is toch op een oor na gevild. De onderhande laars zijn 't namelijk eens geworden over de hoofdlijnen van 't vredesver drag en zijn nu uit Zwitserland naar hun landen teruggekeerd om "t ver drag door hun regeeringen te laten ratificeeren. 'tKomt dus in orde. Turkije zal verklaren, dat 't ten gevolge van den toestand op den Bal kan niet langer in staat is Tripolis te verdedigen en zal daarom aan dit land autonomie verleenen. ilierop zal Italië Tripolis voor geannexeerd ver klaren, hetgeen Turkije stilzwijgend zal laten geschieden. Turkije krijgt van Italië een flinke geldelijke schadeloosstelling, hoeveel precies wordt nog niet bekend ge maakt, Ue oorlog tusschen Italië en Tur kije behoort dus tot 't verleden. Voor den Balkantwist is dit van groot belang Nu heeft Turkije de handen geheel vnj om 't niet de kleine Balkan staten klaar le spelen. Daardoor is 't oorlogsgevaar in den Balkan ook aan 't afnemen. Turkije krijgt nu "t geheele leger en de vloot weer ter beschikking en 't heeft veel geld. En met geld kan men wonderen doen, vooral in een duren modernen oorlog. De kleine Balkanstaten hebben een ledige schatkist en heel weinig crc- diet. Door den vrede in Tripolis is Tur kije nu voor de andere Balkanlanden een veel geduchter vijand geworden dun 't voor enkele dagen was. 'lis daarom niet onmogelijk dat ze nu een toontje lager gaan zingen, "lis de gewoonte van Servie, Montenegro en Bulgarije orn alleen drukte en oor logsrumoer le maken alsde vij and tijdelijk in moeilijke omstandig heden verkeert. De Turkse he Vloot De Turken zijn nu blij, een groot gedeelte van hun vloot in den oorlog tegen Italië gespaard te hebben. Nu komt de marine hun goed van pas. De vloot is uit de Dardanellen waar ze wachtte uit vrees voor aan vallen der Italianen naar Koiistau- tinopel gekomen, om zoo noodig in der. Balkan-oorlog in de Zwarte Zoe de baas te spelen. Want ter zee is Turkije in den Bal kan-krijg heer en meester, wantin het land der blinden is één-oog ko ning 1 ouigarije heeft geen schepeu, die tegenover de lurksehe vloot kunnen worden gesteld. De geheele JJulguar- 8cho vloot bestaat uit une immer no torpedobooien, een oude torpedu-avi- su, twee lilcmc jacuteii en een ouue kanonneerboot. Geen dier schepen is gi ooter dan 900 ton. De Turkscne vloot die weinig kon uitvoeren vegen de moderne, groote, goedgewapende Itahaanscne schepen is onoverwinnelijk tegenover de zo Uuigaarsclie flottielje; zij kan de ha vens blok koeren en desnooas bumbar- deoren en de geheele Bulgaarscue kust beheerscheu. Bovendien kan 'Turkije, ouder bescherming van zijn vloot, op de vele in den Gouden Hoorn eu in de Zwarle Zee gelegen handels vaartuigen bclungrijive iruepennius- sa's naar de Bulgaarsclie kust ver- De bemiddelingspogingen der mogendheden. Een officieus Duitscii blad sciirijft: lerwijf in militaire Kringen m Ber lijn ue opvatting neerscm, dal liet te laai is om een cuninct tusscnen lurkijeende Baikan-stalen le ver mijden, en dat 'Turkije besloten heeit, tliuns reeus uen sinju te beginnen, die toen uvea- korter of langer tijd ko men moet, was Vrijdag in diploma tieke en zeer goed ïiiguncnte kruigeu ecu stemming merkbaar, die bijna door optimisme zich onderscheidde vau de sleiimini/g der vorige dagen. Wat uoou'ZakeiijK was, en m de laat ste maanden volkomen outnrak, was nu aanwezig, namelijk vastbera den overeenstemming tus schen de groote mogendhe den. om gemeenschap pel ij k op te treden. Dus eindelijk 1 Over den vorm en den tijd van de gemeenschappelijk te nemen slappen, wordt vuorioopig nog liet zwijgen be waard. Mocht het even wei gelukken, de groote mogendheden er toe te be wegen, dat zij officieel, formeel en collectief ue garantie op zich nemen voor bet doorvoeren der hervormin gen, steeds door Turkije beioofd, dan zal hel verwondering weaken, welk argument uen Balkaii-siateu dan nog overblijft voor den oorlog, wanneer uiterlijk en innerlijk in kunst onder scheidt zich baan breekt, en Van Gogh boven Whistler, Redon boven Zorn door de besten gesield wordt. Een be langrijk denker als Maurice Barrês is het, die eerst onlangs een werk over den mysterieusen tooveuaar van To- iwlc publiceerde. En kunstgeleerden als Paul Lafoud en zoovele anderen houden zich met den Griek bezig. Niet mmder dan lien Greco's bevat de Neines-verzameling. Zondert men een enkel portret uit dan zijn liet, naar de gewoonte van zijn tijd, bijbel- sclie voorstellingen als de Annoucia- tie en de Ontvangenis, verschillende Heiligen en perioden uit het leven van Christus Het is het mysterie van groote kunst dat geopenbaard wordt: in weerwil van misteekening en een bijna gewelddadige overdaad van kleur doet elk werk groolsch en mach tig Er zoude eene aparte studio te schrijven zijn, alleen over de handen der figuren op Greco's schilderijen. Zij zijn bizar en van een vreemde ge kunstelde houding, het zou u niets verwonderen zoo ge plotseling zes vingers aan éciie hand zoudt zien en toch... hoe sterk wordt door een nog zoo verwrongen positie der vingers een bepaalde zielstoestand gesugge reerd. En Greco's hevige Icieur-stellingen, z'j hebben het hartstochtsrijke, op het eerst aanvoelen verwarrende van mu ziek van een ultra-modernen Richard Strauss. Groote vlakken geel, rood en blauw rennen op elkaar in, onder he melluchten die in één stuk passie, zware, drukkende accoorden van wit. zij niet van hun kant zich schul dig willen maken aan onrecht. Tot zoover de spreektrompet der Duitsche regeering. We hopen, dat dit optimisme niet beschaamd zal worden I Uit Weenen wordt geseind, dat nu zelfs tusschen de Balkan-vijanden Rusland en Oostenrijk Hongarije overeenstemming is verkregen. Dit zou bewijzen, dat Oostenr.-Hong. Rusland gerust heeft gesteld over zijn bedoelingen, zelfs als Servië den Sundjak Novibuzar binnenrukt. Rus land daarentegen zou beloofd hebben niet toe te stemmen in een gebieds uitbreiding van Servië. Beide lan den zullen zich dus in een in o g e 1 ij k e oorlog van in menging onthouden en ook ijveren om den oorlog te voorkomed Het initiatie! tol het doen van voor stellen aan de mogendheden, om aan Rusland en Oosten rij k-Hongarije de zorg voor de directe interventie op te dragen, is van Frankrijk met toe stemming van Rusland. De antwoor den van Engeland en Duitschland hierop worden spoedig verwacht. Het daagt dus weer oen beetje in 't O' «ten. «uk al schijnt het licht nog niet overal. Als de pogingen tot beni'W lir.g nu maar niet le laat komen. Ui' Konstantinopel wordt namelijk gesoind Een gerucht wil, dat de Turksche regeering ver klaard heeft, von geen h e- middeling der mogendhe den meer te willen weten. Maar in dat geval kunnen de mo- eend.heden ook nog Turkije dwin gen, de interventie te dulden. Dat zon de moei li ticheden evenwel verzwa ren. De oorlogszucht is nog niet bedwon gen. vooral niet onder 't Turksche volk. De Turken worden nu ook o orlogszuclitig. Uit Konstantiuopel wordt geseind Het station eu üe geheele omgeving wemelt van soldaten. Voortdurend vertrekken treinen mot materiaal en tioetien. Ue stemming oer soldalen en officieren is hoopvol. Br melden zich veel vrijwilligers aari. De reservisten iretcken juLxnenu door de stad, en de geestdrift voor den oorlog stijgt hier voortdurend. De studenten meldeu een groote manifestatie. Zij trokken door de straten met muziek en banie ren. die het opschrift droegen „V oór den oorlog 1" Vijandige beluügingen hadden plaats voor de gezantschappen van Griekenland, Bulgarije, Servië en Montenegro. De menigte schold: die ven 1 moordenaars! enz. Bij hun betooging in de straten van Stamboel en Pera riepen de studen ten Weg met Bulgarije Weg met Servië Weg met Griekenland 1 Weg met Montenegro Eri Leve Roeme nië Leve Frankrijk 1 Leve Enge land 1 De berichten over 't dooden van Mohammedanen in Bulgarije en Ser- vio verwekken in Turkije veel opwin ding. lieden, Zaterdag, zal een groote be- tooging van alle partijen plaats heb ben ten gunste van den oorlog. Het Jong-Turksche comité publiceert een manifest, waarin met bet oog op het gevaar er op aangedrongen wordt, dat iedereen zijn best zal doen, het vaderland te beschermen. Alle Turk sche bladen zijn vóór den oorlog. Nu dringt zich de vraag op: zou Turkije nog een oorlog willen voor komen. De Turksche minister van buiten landsche zaken zei legen een Duitsch journal'st „Het gaat zoo niet langer. Wij wa ren geduldig en hebben gewacht, of het misschien anders zou worden. Nu is ons geduld uilceput. Alleen is het verschrikkelijk, dat het geen oorlog, maar een slachting zal worden, want de verbittering is niet te be schrijven. Wij zijn besloten, ons zoo krachtig mogelijk te verdedigen. De groote mogendheden hebben overal op den Bafkan stappen gedaan tot ge ruststelling. De kleine mogendheden hebben evenwel hiernaar niet geluis terd. Thans wachten wij de beslissing af en dan Toch hopen we, dat als 't er op aan komt de Turken ook nog wel voor een vredelievende oplossing te vinden zijn. De Turksche regeerders zijn al thans nog druk aan 't overleggen met de diplomaten der groote mo gendheden. Zijn de Serviërs wel geest driftig voor den oorlog'? Daarover wordt uit Belgrado ge seind De toestand is zeer ernstig, omdat i met üiep-blauw loslaten. Francesco de Goya is de tweede, in aantal en belangrijkheid in Von Ne- mes-verzomeling. Er is daar van hem een geiieraalsportret, veel goud op blauw, met een zoo nobele oplossing dezer au fond prolzige effecten, dat het portret u bijblijft als een der paar- ien in deze schatkamer. Gasparini heet de geportretteerde en even wel luidend als die naam klinkt, even ele gant lieeft Goya hem neergeborsteld. Wij kennen Goya in Holland niet, 'k Geloof althans niet dat er eenig schilderwerk van hem hier te vinden is Misschien zijn er in het Prenten kabinet eisen van hem. Er zijn par ticulieren die zijn graphische vjriên: „De verschrikkingen van den oorlog, de Stierengevechten, de Spreekwoor den" bezitten. Toch moet. wie de 19e eeuw8ciie kunst wil begrijpen, zijn studies bij den Spanjaard Goya, die in het tweede decennium dier eeuw zijn werkzaam leven eindigde, begin nen. Zonder hem. die zelf weer naar Ve lasquez cn Rembrandt gezien had. kan Manet niet verklaard worden en zonder dezen weer worden ten onzent kunstenaars als Breilner niet in ver band tot de groote draad die door alle kunst heenloopt gezien. Een en kele Goya te bezitten is tegenwoordig voor eon verzameling al een feit van beieekeois: Nemes laat er hier vijf zien. Eén er van, een Carnaval, is een prachtig staal van Goya's opvatting. Er zit iets duivelsch in zijn figuren, de Spanjaarden uit zijn tijd die met Onze Lachhoek HET DERDE GEVAL. Rechter: is u gc-Lrouwd? Beklaagde: Neenl Rechter: Dus vrijgezel? Beklaagde: Neenl Rechter: Maar wat dan? Beklaagde: Geëngageerd! Uwe nieuwe chauffeur rijdt wer kelijk uitstekend, mevrouw. Niet waar? Eu toch was het hem zeer moeilijk om een betrekking te krijgen. De man beeft namelijk zoo'n ongtilukbigen naam. lioe heet hij dan? Pauneman 1 AANGEBODEN DIENSTEN. Dronken vriend heeft gebeld, dea nachts twee uur. Mijnheer komt uil het raacn. Hei, wat is er? Ben vun uw vensters staat open. dank u, kunt u niet even zeg gen, welk? Dat waar U uitkijkt. alle mannen van 18 tot 60 jaar, die in staat zijn wapens te dragen, onder da wapens geroeiien zijn. In enkele dee- len van het land zijn de mannen zelfs ouder dan 60 jaar. Het gevolg \an dezo mobilisatie is, dat het vorkeer volkomen stilstaat- In geheel Belgra do waait maar één vlag, namelijk die van het paleis des konings. De bevol king beschouwt den toestand uls een niet le vermijden kwaad, doch zonder geestdrift voor den oorlog. Binnen enkele dagen zal de beslissing over oorlog of vrede vallen. Deze beslissing ligt in Sofia. Eenice weken geleden zei reeds een Servisch minister „Wij richten ons naar Sofia. Slaan de Bul garen er op los. dan doen wij mee Nu wordt uit Servië geseind, dal de toch al slappe oorlogsgeestdrift, dio te Belgrado viel waar te nemen, nu geheel verdwenen is. Dal is meer dan teekenend! En Servië ondervindt nu al de na righeid van de crisis. Alle handel staat stil, de prijs der levensmiddelen is al met 100 en 150 gestegen. De stemming in Bulgarije. Uit Sofia wordt geseind „Een paar duizend studenten, niet militaire muziek aan het hoofd, brachten den Griekschen en Servi- schen gezanten en ook den gezanten vu n de Triple Entente levendige ova ties 't Geroep klonk: oorlog tegen de Turken 1 De mobilisatie geschiedt in groote orde en met de grootste snelheid on der buitengewone geestdrift. Alle zaken, banken en kantoren zijn gesloten, hnndel en nijverheid staan volkomen stil. Onder de soldaten en officieren neemt de oorlogszuchtige stemming toe. Van de bevolking ge looft niemand meer aan de rnozeliik- heid van een vredelievende oplossing dn«r uiterventio der groote mogend heden." Do samenzwering der klei ne Balkan-s taten. De entente der kleine Balkan-stalen moet als volgt luiden: Wannee.r Turkije een der Balkun- moueidheden aanvalt, dan moeten ■ook de drie andere onmiddellijk op- treden. Macedonië moet de autonomie krijgen met een eigen gouverneur en een eigen leger, Epirus kornt in d« sfeer \an Invloed van Griekenland, Oixl-Serv-ë in die van Servië, terwijl Bulgarije de bescherming over Mace donië op zich neemt. De vier mogend heden eischen de mvoering der bepa ling van artikel 23 van het verdrag van Berlijn voor Macedonia. Wan neer Turkije niet dadelijk toestemt, verklaren de Balkan-staten den oor log. Bulgarije neemt op zich, 300.000 man, Servië 200.000, Griekenland cn Macedonië ieder 80.000 man te leve ren voor den Balkan-oorlog. In Griekenland. 1GOOOU soldaten zijn uu onder d9 wapenen geroepen. De kroonprins is als commandant van 't leger naar de grenzen vertrok ken. Bij zijn vertrek oracht de bevol king bem een geestdriftige betooging, Voor de Christenen in Macedonië. Het officieuse Servische blad Somo« prava verklaart Daar aile mogendheden het eens zijn over de onverdraaglijkhetd vun den toestand der Macedonische Chris tenen en de noodzakelijkheid van hervormingen, zal Servië met zijn ac tio wachten tot de groote mogendhe den bij Turkije stappen gedaan heb ben en hun pogingen vruchteloos ge- hun opgeplakte neuzen toch met een zekere macabere grandezza feestvie ren. Hij is in zijn dergelijke stukken even hartstochtelijk als Greco; doch hij is meer schilder, hij houdt gemak kelijker evenwicht in zijn compositie. Een Honoré Daumier moet van zijn werk gesmuld hebben. Die Carnavals- typen zullen we een vijftig jaar later bij Daumier terug vinden. Het vijftal schilderijen bij Nemes is zeer uiteenloopend. Een groot stuk met spelende jongens is bijzonder knap werk, doch is niet zóó typisch- Goya als de Carnaval. Het is alsof hij in die jongens een moderniseering van een Murillo heeft willen geven. Van bijzondere Goya qualitetl is dan echter weer een damesportret, me vrouw Joaquina Cantado, voorstel lend. Met bijna niets is dit fijn psy chologische portret geschilderd; tcor- we« gedoezeld uls met tastende vin gers. zonder eenige penseelstreek. Er is maar één schilder die dat ook zoo voelde, ook zoo een portret in de zui verste essence geven kon en van wien een enkel portret naast dezen Goya het uit zou houden: ik bedoel Jozef Israels. Na honderd jaar ontmoeten twee exquise geesten elkaar, beiden in hun sfeer nieuw-leven brengers. Kunststu die wemelt van deze schijnbaar toe vallige congruenties. Een volgend maal nog iets over do rest der ver zameling. J. H. DE BOIS. 1 Octob. 1912.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9