NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. rS E°- ™-n, luo Jaargang. W©. C9 S7 Verschijnt dagelijks, babahre op Zom- en Feestdagen. MAANDAG 7 OCTOBFYt *018 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 'ffi3 Haarlem van 1--5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der &j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J/f jSruS?'?-!tV Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing: Franco per post door Nederlandl.to 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant. Gwüustreerif Zondagsblad, 'voor Haarlem' Ó.31X Redactie en Administratie: Oroote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BES IAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EKRSTB RI AD. AGENDA DINSDAG 8 OCTOBER. Orgelbespeling in de Groote Kerft, /an 12 uur. Schouwburg: Mignon, 8 uur. De Kroon: Openingsvoorstelling Ja cob van Lennep, 8 uur. Soc. Vereeniging: De Jonge Voor- uitstr. Vrijzinnigen, Openbare verga dering, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Bioscoop Modern; Voorstelling. Stadsnieuws WELDADIGHEIDSCONCERT. De aid. Haarlem van de Nat. Chr. Geheelonth. Ver. heeft een weldadig heidsconcert georganiseerd, dat ge houden zal worden in het begin van November. Medewerking voor dien avond is toegezegd door de dames: mevrouw Van Tuyll van Seroosker- Aen, mej. de Clercq van Weel. mej. Haitsma Muiier, mej. Enschedé en den heer J. Luttik. De opbrengst is bestemd voor 't gebouw het „Blauwe Kruis", evenalsdat van den gehouden bazar. Dit laatste comité gaf Vrij dag een gezelligen avond, waarop de heer J. van de Wateren het financieel verslag uitbracht. Hieruit bleek o.a. dat de bazar heeft opgebracht de Bom van 1388,33. Ds. Montijn was Beker de tolk der afdeeling, toen hij den dames en heeren hartelijk dank betuigde voor hun veel en belange loos werk in deze. Ie ZALSMAN—CONCERT. Men schrijft ons: Toen Wanda Landowska, de be roemde clavecémbaliste, in Maart j.l. rich, behalve te Amsterdam, voor liet eerst in andere plaatsen van ons land deed hooren, veroverde zij stor menderhand de harten der muziek liefhebbers. De groote roep, die van haar en Haar instrument, bet oude Clavecim- bel, uitging, vond cok hier weerklank en talloos waren de verzoeken terug te komen. Aan dezen wensch beeft zij thans gevolg gegeven en zoo zal hier zeer zeker één der belang rijkste concerten van dit seizoen plaats vinden. Evenals de vorige maal zal ook nu weer Mevrouw Geertruida Vogel- Vladeraoken, sopraan-zangeres, de oude liederen zingen mc-t begeleiding van het Clavecimbel en de beer Ni-el Vogel stukken voor viool en viola d'amore spelen, eveneens met begelei ding van dit oude instrument. EERSTE PREDIKDIENST. Monseigneur N. Prins, de nieuwe Bisschop van Haarlem in de Oud-Ka tholieke kerk. heeft Zondagmorgen in deze hoedanigheid zijn eersten dienst verricht. Het kerkgebouw in de Koksteeg, was des morgens geheel gevuld, toen Bisschop Prins, geassisteerd door den Hoogeerwaarden heer Kenninck, pre sident van het seminarium te Amersfoort en den Eerw. heer Die- "endaal, pastoor te Amsterdam, den kerkdienst leidde. De plaats voor de assisteerende geestelijken was met paarse bloemen en wil-küutcn kleed versierd. Ter weerszijden vóór het altaar waren plantengroepen aangebracht en naast het altaar bloemenversieringen. In zijn prediking legde de Bis schop er den nadruk op, dat do belij denis alleen niet voldoende is, doch dat daarbij moet getracht worden naar het verrichten van goede wer ken, een practisch Chrstendom al dus. Aan het einde zijner toespraak be val Mgr. Prins zich in den steun en het gebed der gemeente aan, omdat hij de Bisschopswaardigheid niet ge zocht bad, doch haar als een plicht aanvaard, toen de geestelijkheid hem tot dit ambt riep. Do Gemeente zong den Bisschop een vers toe. Hinde vet. i W. hebben aan A. Colien ver gunning verleend tot oprichting van een distilleerderij van vruchten-essen ces in hot perceel aan de Nieuwe Gracht no. 62. Dooreen ruit gevallen. Vannacht om 'n uur of één werd aan het politiebureau een aangescho ten heerschap gebracht, dat even te voren door do groote spiegelruit vau den parfumeriënwinkel des heeren D., do Groote Houtstraat, was geval- N i e t onjuist. De Stads-Evlilie noemt een bericht, door ons gegeven, onjuist. Het luidde aldus „Het Broncomité, dat al ernstig aan „ontbinding dacht, zal aanblijven, „om zijn gewaardeerde diensten te „verleenen tot het helpen stichten „van een muziekvereeniging, die zich „nadat de financiéele positie van „Haarlem Muziekkorps voldoende ge- „regeld zal wezen, o. a bezig zal „houden met het doen geven van con certen door de leden dezer muziek- „vereeniging". De Stads-Editie beweert nu, dat het zóó moet wezen „In de gisteren gehouden vergade- „ring van het Broncomité is n.l. liet „dagelijksch bestuur opgedragen, te „trachten een Bamenkomst te verzoe- „ken met commissarissen der Maat schappij tot exploitatie van staal- „waterbronnen en de drie heeren, die „zich moeite geven voor de verdere „exploitatie van het Haarlemsch Mu ziekkorps, ten einde gemeen schappe lijk tot een oplossing te komen. „Van het resultaat dier besprekin gen zal het voortbestaan van het „Broncomité afhangen." Dat verschil 1 ij k t nu heelwat, maar wie van de zaak op de hoogte is, weef. wel beter. Het plan van de drie heeren is na melijk geen ander, dan het stichten van een muziekvereeniging, zooals wij zeiden en die stichting, op het voorbeeld van Arnhem en Utrecht, is dan ook de eenig mogelijke oplos sing. Alleen op de medewerking van het Broncomité zijn wij vooruitgeloopen. Maar die zal het Comité, vertrouwen we, aan de goede zaak niet onthou den. Gevonden. Het rijwiel, dat een slagersknecht van het terrein bij de Lakenkoopers- straat vermiste, is door een ander ge vonden, en alweer in 't bezit van den eigenaar. Vechtpartij. Zaterdagavond te ruim Ihalf één had ten huize van den winkelier \V. aan den Schoterweg een hevige vecht partij plaats. Een der vechtenden, die gedeeltelijk ontkleed was, en bovendien bij de worsteling nog flink werd gehavend, werd door de polite ingerekend en naai- de Smedestraut gebracht. Ondanks het late uur, trok het ge weldig rumoer nog vele nieuwsgieri gen. Een goede maatregel. In het park van toet Brongebouw heeft gisteren een agent van politie post gevat, om het gooien naar kas tanjes en beukenoten door de balda dige jeugd tegen te gaan. Die kan nu ook een oogje houden op de andere vernielingen. Baldadig. Toen een bewoner van de Nioolaas v. d. Laanstraat Zondagmiddag uit wilde gaan en z'n huisdeur opende, kwam een paal naar binnen vallen, die op een bordje 'het treffende op schrift droeg: „Verboden, vuilnis neer te werpen." De bewoner, in zijn rechtmatige verontwaardiging over deze straat jongens-aardigheid, deed van het ge val aangifte. Geld vermist. „Uit een zak van een broek, han gende in een ongesloten kast, in de blikslagerij van de verffabriek in ueu Veerpolder" zooals het politierap port nauwkeuriglijk aanduidt wer den een portemonnaie met 5 en een dito met f 3.50 vermist. DE BETEEKEN1S VAN HET SPIRI TISME VOOR HET MENSCHE- LUK LEVEN.. Men schrijft ons: Over dit onderwerp zal eerstdaags een voordracht gehouden worden door den heer H. N. de Firemery te Bussum (Redacteur van het „Toe komstig Leven"), d'e daartoe uitge- noodigd werd door het toestuur der afd. Haarlem van de Spiritistische vereeniging Broederbond Harmonia. Dezo afdeeling ontstond den 5den Au gustus van dit jaar, toen op de Alg. vergadering van „de Vereenigingv ge wijd aan het onderzoek op Geestelijk Gebied" te Haarlem, besloten word, dezen naam te doen ophouden, en zich aan te sluiten bij den Spiritisti- ben Broederbond Harmonia, waar van het Centraal Bestuur gevestigd is te Utrecht, en die in de voornaamste plaatsen van ons land afdeelingen telfc Broodbakker ij „Vooruit- gang". Woensdag is het 12 1/2 jaar geleden, dat de broodbakkerij van de coöpera tie „Vooruitgang" voor het eerst brood afleverde. Eerst later werd aan de zaak toegevoegd de afdeeling kruide nierswaren en nog sinds kort de af-; deeling manufacturen MUZIEKUITVOERING Men meldt ons Voor een dankbaar publiek van pa tiënten, zusters en genoodigden gaf de heer Karei van Maas Jr. Zaterdag avond met zijn leerlingen-orkest een muziekuitvoering in Bethesda-Sarep- ta. Na afloop sprak Dr. Burkens, ge neesheer der inrichting, eenige welge kozen woorden tot den directeur, die met zijn bezielende leiding allen er toe aanvuurde, het beste vnn hunne krachten te geven en anderen van hun gaven te doen genieten. Dr. Bur kens hoopte dan ook. het orkest terug te zien. Het orkest stelt zich voor dezen win ter nog eenige .uitvoeringen op pb> lantropisch gebied te geven. NED. OPERETTE-ENSEMBLE. Zaterdag was er operette in „De Kroon". Het Nederl. Operette-ensem ble van Alph. Janmort Jr. gaf er voor de zuoveelste maal de „nieuw ste" Weener operette „De Dollarprin ses". Gewoonlijk kiest dit gezelschap voor zijn bezoeken aan onze stad den Zondagavond, op welken avond de pers in den regel niet vertegenwoor digd is. Daarom wilde ik deze gele genheid niet verzuimen om Janmart's Ensemble weer eens te gaan hooren eri zien. Spijt heb ik er niet van ge had. want er zijn in dezen kring in derdaad eenige zeer goede krachten. En zij vinden bij de bezoekers dezer voorstellingen de hun toekomende waardeering. Vooral mej. Pinksen verheugt zich in den gunst van het publiek; zij werd reeds bij haar ver schijnen op het tooneel toegejuicht. Eri 't moet ook gezegd: zij behoort tot de ras-tooneelmenschen, die niet al leen van hun rol steeds maken wat er maur met mogelijkheid van te ma ken is, maar tegelijk aan heel hun omgeving kleur en leven schijnen mee te deelen. Onnoodig dan ook te zeggen dat bij haar de rol van de pseudo-gruvin Olga in de beste han den was. Ze speelde en zong haar partij tot blijkbaar groote voldoening der aanwezigen. Jammer voor haar dat het begin der 2e acte was ge- schrapt.Maar wie zich dezen avond niet minder verdienstelijk maakte, was mevr. d'Oliveira Jonkers als Ali-1 ce. Daar was in haar spel karakter en in haar zingen en zij heelt een mooie omvangrijke stem veel muziek. In dit laatste opzicht stond zij met den heer Herre de Vos in de eerste rij. Laatstgenoemde tenorzan ger hadden we reeds vroeger hij het Rembrandt-theater gehoord. Mij dunkt hij is in de operette beter dan in de groote opera op zijn plaats. Zijn be weeglijke muzikaliteit en zijn, niet zeer groot, maar aangenaam geluid, gevoegd bij de losse, gemakkelijke manier om zich op het tooneel te be wegen, maakten zijn „Freiherr von Schlick" tot een der aantrekkelijkste figuren van de hier besproken voor- stelling. Blijft nog met lof te vermei- j den de „Daisy" van mevr. Samehti- ni. Zij leek me wel niet heelcinaal de onvervalschte „bakvisch", maar deed dikwijls toch heel aardig en ze zong b.v. het bekende Ringelreih-duet. met Herre de Vos, hoogst verdienstelijk. Van de heeren Frans Meermans (Fre- dy) en Jan Grootveld (Couder) valt, j muzikaal althans, niet veel te zeggen. De eerste is, geloof ik, niet onmuzi kaal, maar hij kon met zijn wat weérbarstig orgaan, niet goed uit den weg en hij leek buitendien wat verkouden. Zijn spel was niet onver makelijk maar niet zoo grappig als dat van Grootveld, die, als altijd,zijn publick hoogelijk amuseerde. Het orkest als die paar strijk- en blaasinstrumenten rondom een be daagde niano zoo'n weidschen naam verdienen kende zijn werk op 'n prikje, en de dirigent-pianist, de heer II. v. d. Nooten, kon het meest wel met een goedig knikje naar links of rechts af, om zijn troepjes bij elkaar te houden. PHILIP LOOTS. Alt ij d dezelfde onvoor- zichtigheid. Herhaaldelijk komt het voor, dat haastige reiziger? niet kunnen wach ten met uitstappen tot train of spoor stil staat, waarvan dan dikwijls een ongeluk liet gevolg is. Aan de E. S. M. komt dat ook menigmaal voor, terwijl dan dikwijls nog vóór uitgestapt wordt zonder dat de balcondeuren vaststaan. Menigmaal is het dan voorgekomen, dat een jas tusschen do dichtslaande balcondeuren aan stuk ken werd gescheurd, en de drager slechts door een toeval aan een onge luk ontkwam. Zaterdagavond om streeks elf uur kwam weer zooiets voor aan den Koninginneweg. De tram, die 10.18 uit Zandvoort was ge- straat 27, eon R.K. kerkboekje. J. komen kwam daar aan, toen een on- Biesbrouok, L. Heerenstraat 18," een geveer 20-jarige man ook vóór uit- halfhemd. F Lodde, Voorzorgstr. stappan zou vóórdat de tram stil koperen ro6d<J. s (,6 Vrf stond. De balcondeuren, die in den 1 winter dikwijls dicht zijn, werden i ^opluastraat lo, een portemonnaie opengemaakt, maar niet vastgezet, j inhoud- D. Posma, I-ange Wijn Zijn jas bleef tusschen de deuren zit- gaardstr. 23a, een potloodhouder. werd heelemaal verscheurd, evenals zijn pantalon. Het was geluk kig, dat de tram toch stoppen moest, want zonder dat ds wagenvoerder het bemerkte was de jODge man al een eind meegesleept. Hij had zich intus- schen ernstig bezeerd, en verklaarde zelf, dat hij niet lar? meer in die po sitie had moeten verkeeren, of hij had de pogirgen om zijn beenen ou der de wielen var daan te houden, moeten opgeven. ESPERANTO. HET ACHTSTE ESPERANTO- CONGRES TE KRAKAU Men schrijft ons Dit jubileum-congres, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der Es- peranto-bevveging weer op PooJsch grondgebied gehouden, waar het eer ste zaad werd uitgestrooid, was een uitstekena geslaagde bijeenkomst. Meer dan 1000 leden en afgevaar- diguen van 23 naties waren tegen woordig, waarvan wel die uit Japan, Mexico en Hindustan de grootste be langstelling wekten. Het Oostenrijksch ministerie van Oorlog zond een officieel vertegen woordiger. De Oostenrijksch© Spoor wegmaatschappij had in hei afgeloo- Ickelsheimer, Anthoniestraat 12 R, een kinderportemonnaie met In houd. D. Gij zen. Lange Molenstraat 12 D, ©en jongensjasje. T. de Bont. Molensteeg 11 zwart, een zakje met bloembollen. W. H. Uitenbosch, Sparirnwouderstraat 37, een dames- taschje. Jan Zwart, Pree'dent Steynstraat 51, een spoorstok. M. Mok, Lange Veer straat 23a, een da- mestascto met inhoud. J. Willem- se. Bakkerstraat 68, een handschoen. W. A. Nieman, GasthuisJaan 109, >en faisant. B. Sleeman, De Clerca- straat 89, een doublé broche, met portret. H. v. Vel zen, Brouwers straat 108, ©en portemonnaie met geld. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Lastig volk. Zondagmiddag omstreeks half drie pen jaar een rijk geïllustreerdegidsPoseerde de 79-jarige v. d. V. den van het mooie land in grooten getaleSchoterweg ter hoogte van de R. If. gratis verspreid en gaf den congres-begraafplaats, toer daar ook drie on- sisten een aanmerkelijke reductie Ve-geveer 20-jarige brooddronken lui met le Esperanto-cursussen nadden deeen tweewielig:- kar bespannen met Poolsche hoofdstad voorbereid om epn hit, kwam aanrijden. Met welk een aanzienlijk aantal vreemdelingen doolbleek niet duidelijk, maar de jon- van heinde en ver te kunnen ontvan gen. Reeds aan het station bevond zich een gced georganiseerd ontvang- bureau, waar ile Esperantisten wel kom werden geheeteu en inlichtingen verkregen omtrent hun logies, waar voor het congres-comité uitstekend had gezorgd. De voornaamste gebeurtenissen do zer week waren het ontbijt, aangebo den door burgemeester en raadshee- ren, die zelf het congres in Esperanto toespraken. Esperanto-diensten in de Protestantsche en Katholieke Kerken in de Joodsche Synagoge, de groote jubileumfeestavond, het costuumbal, gelui wilden met alle geweld, dat de grijsaard op hun wagen plaats nemen zou. Om van hen af te komen keerde de oude man terug, ook het paard werd toen in die richting gestuurd wat zich nog eens herhaalde, lot ein delijk v. d. V het Zwarte Wegje naar den doodweg insloeg en ook daar nog gevolgd werd door de lastige lui. Ge lukkig dat inmiddels een volksmenigte was ontstaan, waardoor de kerels met hun schandelijk hinderen ophielden, zoodat de hcei v. d. V. zijn weg naar de stad kon vervolgen. kantoren eischen als voorwaarde voos het leggen en nebben van gasbuizen ia hun gronden en eigendommen, zui len iz cu betalen. B. en W. achten hut uitlijn uat uu particulieren, die ten kuste van net gasbedrijf een bevuor- reciite positie Uaunitu te verwerven,, daarvoor een hoogereu gasprijs zul len betalen. UITBREIDING KANTOREN GAS BEDRIJF. Door de sneue uiureidng van het gemeentelijk gusoeuryi rs ae beschik bare Kantoorruimte te Kiem gevvor- uen. B. en \v. nebben een ontwerp laten maken voor een uitbreiding, waurvau uo kosten op lbo-l.63 ge raamd worden. Zij stellen voor, hiertoe over le gaan, een bedrag van hoogstens lbti5 voor de uitbreiding te be stemmen en de kosten te verhalen op het gasbedrijf, dat dit jaar vermoe delijk ongeveer 801)0 winst zal ma ken. VERHUUR VAN GROND. B. en W. stellen voor, een gedeelte grond te IJmuiden te verhuren aan den heer C. de Mayer aldaar, die het voor opslagplaats wil gebruiken. ZANDVOORT. AVIATISCHE PROEFNEMINGEN. Zaterdagmiddag was op het strand ten Noorden vau Zandvoort de heer Boerlage bezig, in zijn een-dekker met een nieuwen motor van eigen vinding rijproeven te doen, waarbij hij natuurlijk veel bekijks had. De machine is geconstrueerd uit een houten geraamte, dat met linnen bekleed is, en waarvan de deelen bo vendien door ijzerdraad stevig beves tigd zijn. Zij is klein van model; de 3- cjlindermachine is 30 paardenkrach ten sterk. Bij gunstig weder zal do heer Boerlage zijne proeven, natuur lijk bij ebbe, voortzetten. Hij bereikte nu, tijdens het rijden, al een aanzien- lïjke snelheid, maar zal nog eenige wijzigingen aanbrengen. HOOFDDORP. t *v-r pr" nationale kleederdrachten bewonderd dikant der Geref. Gemeente. konden worden. des voormiddags door De. Dijk Verder oe prachtige opvoeringen j van Sloterweg naar aanleiding van van „Mazeppa", een Poolsche trage- Ezechiël 33 vers 7 lol zijn dienstwerk die van Von Olowaehi, door Poolsche I zijn ingele.d, heeft de meuwe pre- EWera"">d*airt der Gerei. eemeeMe alhier, expres voor geleerd hadden. i Naast de gewone bijeenkomsten hadden tijdens het congres afzonder lijke vergaderingen plaats van Espe ranto geneesheeren, chemici, journa listen, juristen, onderwijzers, katho lieken, theosofen, vrijmetselaars, ve getariërs, enz., alle geheel in de hulp taal gehouden. De heele stad was vroolijk versierd ter eere van het feest, Esperanto- vlaggen wapperden van de meeste 'hotels, grootere winkels en openbare gebouwen. Elk restaurant, hotel of winkel van eenige beteekenis had zijn Esperanto- sprekende bedienden, het spoorweg station had zijn staf van Esperanto- beambten en een speciaal Esperanto- postkantoor was door de overheden ingericht, een gemak, dat door de geestverwanten zeer op prijs werd ge- ateld. Inderdaad heeft de gemeente raad al het mogelijke gedaan om do bezoekers hartelijk te ontvangen, en gaf niet alleen een flinke subsidie, om de organisatiekosten van hot congres te helpen bestrijden, maar stond den congressisten ook het vrije gebruik der tram toe gedurende de geheele weak. Alles te zamen was het feest een schitterende manifestatie van de le venskracht onzer beweging. J. H. W. HABERMEHL. (Eenheid). G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: C. Verbrug- gen, 2e Z.-Polderstraat 27, een kin derportemonnaie cnh. f 0.36. A. Brand, Voorzorgstraat 59 rood, een knipmesje. J. Verzijibergen, wo nende Schneevoogistraat 12 rood, een portemonnaie met inhoud. Gemeen te-Reiniging (kantoor) een rol films van een bioscope. M. Stokhuizen, Wagenweg 223, Heemstede, een da- mes-portemoxmaie met inhoud. P. v. Heems, Brouwersvaart 1-46, twee zegels. G. Post, Spaarne 1, een broehe en een oeintuur. J. Dnin- Ds. E. Schouten, gisterenavond zijn intrede gedaan. Naar aanleiding van Psalm 122 vers 69, schetste Z.Eerw. in een trei fende rede de taak die hem wacht en de verhouding tusschen ge meente en leer aar, zooals die moet zijn naar Gods Woord. Na de met stille aandacht gevolg de predieatïe richtte hij zich ai het bijzonder tot den kerkeraad, dien hij dankte voor het in hem gesteld er- trouwen en voor de hartelijke ont vangst 'hem en zijn echtgenoot© be reid; tot den consulent Ds. J. Dijk, voor zijne hartelijk© bevestiging van dien morgen, alsmede voor diens ar beid in de gemeente tijdens de vaca ture; tot de vertegenwoordigers der burgerlijke gemeente, nl. Burgemees ter en Wethouders; tot de afgevaar digden van de naburige kerken en eindelijk tot de gemeente, waaraan hij zich in deze ure van harte ver bond. Door ds. Dekker van N.-Vennep werd namens allen, den predikant hartelijk dank gezegd voor de vrien delijke woorden door 'hem gesproken, waarna den nieuwen voorganger door de gemeente staande werd toegezon gen Ps. 134 vers 3. Beide keeren was hei kerkgebouw stampvol. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. BENOEMING VAN EEN* ONDER WIJZERES. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School F te Santpoort zijn ge plaatst: 1. G. Hopkes, te Erica; 2. A. Mentinkberg, te Oostzaan; 3. A. M. J. Pronk, te Alkmaar. DE GASPRIJS. W. stellen een aanvulling INGEZONDEN Van ingezonden slokten, geplnaüt ol niot geplastai, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhond deeer iskrïek steil de Radactie sioh niet aansprakelijk. veld, Delftstraat 23 zwart, een post- J voor der bepalingen i. z. den gas- duif. Bureau van polit'.©, een doos prijs. De gemeente zal voor het door met inhoud. Een sleutel. Agent v. ',aar te betrekken gas (voor ge- Oelsoh leesboek. 4\. Bies. Koning- enz., die gratis aansluiting hunner Haarlem, 6 October 1912. M. de R. De heer W. ten Boorn maakt in het nummer van Zaterdag 5 October j 1. eenige aanmerkingen op onze circu laire, verspreid tot bevordering der candidatuur-Van Brederode. Wij zouden ons ditmaal aan on waarheden hebben schuldig gemaakt, lo. Is het niet waar, dat de Christel.- Hist. Unie in eiken werkrnanscandi- daat een gevaar ziet. Als de heer W. ten Boom één bewijs kan leveren, dat zij een werkman gesteld hebben, zul len wij die bewering intrekken. Een maal steunde zij de candidatuur- Smulders in district I (dat als „rechts" bekend staat)de nedèrlaag dier candidatuur werd aan dien „steun" verweten, van harte was d:e steun zeker niet. Ook uit de verkla ring, dat de verdere inhoud van onze circulaire door elk „ernstig man als verkiezings-bombast beschouwd zal werden", is te concludeeren, dat do eisch van alle werklieden (zie het standpunt van „Patrimonium") „af trek voor kinderen bij belastinghef fing'' bij den „arbeidersvriend'' \V. t. B. niet gunstig ontvangen zal wor den. 2o. Ging het niet om den werkman, doch om „het recht van een zetel in iden Raad De Christ. Hist. Unie is dus vóór evenredige vertegenwoordi ging dat wisten we niet, nooit iels van gehoord. Van Brederode kunnen wij dus geluk wenschen, want zelfs de heer W. t. B. stemt toe, als hij eerst maar weet, dat de 20 doctoren al. drie raadsleden in hun midden hebben en de ruim duizend bouwvak-arbeiders niet één. 3o. De heer Th. B. was niet ge steld, er was slechts sprake van om hem te stellenwaar de onwaarheid in schuilt, snappen wij niet. Als <li» Christ Hist. Unie hem gewild had, dan was hij officieel gesield gewor den aan haar „niet-willen" (om wel ke reden dan ook) is het te wijten, dat dit niet is gebeurd. „Een gemeenteraadslid moet niet zijn een kleinzielig partijmannotjo", oegt do heer W. t. B. die even te voren zoo te keer gaat over het recht van zijn partij op een zetel. Commen taar overbodig. Wij willen knollen voor citroenen verknopen. Volkomen juist (behalve dat vericoopon, integendeel, tv ij wil len de arbeiders het geld in den z;ik laten) wij willen, dat de arbeiders niet letten op de (politieke) kleur, doch op de (voedingslwaarde. Zoo'n zure citroen vult de maag niet. P. J. J. KLEIN, Secretaris afd. Haarlem A. N. W. V.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1