luniEvs Dagblad HET BOODE LICHT. TWEEDE BLAD Maandag 7 October 1912 Buitenlandse!! Overzicht De Balkan-vulkaan blijft dreigend rommelen. De mogendheden en de Interventie De telegrammenstroom uit den Balkan is aan 't minderen, vooral 't gehalte der nieuwstijdingen neemt ai. 't Wordt alles zoo vaag, 't is of de berichtgevers er wat om heen zeu ren, nu ze geen feiten nieuws hebben. De diplomaten zijn bij hun werk zeer geheimzinnig geworden. Ook is 't officiéele blauwe potlood op <le proppen gekomen, met andere woor den; de censuur. De Servische regeering heeft een buitengewoon scherpe censuur bevo len. Brieven worden geopend, tele grammen van polilieken inhoud niet besteid, telefoongesprekken mogen alleen in het Servisch, Duitsch of Fransch gevoerd worden, en zoodra er eer: woord over de politiek wordt gezegd, wordt de verbinding gebro ken. Wat de bemiddelingspogingen der mogendheden betreft, wordt nog weinig definitiefs bekend. De onderhandelingen over een mo gelijke bemiddeling worden voort gezet. Afgebroken zijn ze niet, maar geslaagd nog minder. Wat er van 't spel der diplomaten uitlekt toont weer eens do verdeeld heid der Europeesche mogendheden. ft Wordt bewaarheid wat we Donder dag reeds schreven: „de verdeeldheid en de vijandschap tusschen do groote Europee sch o mogendheden veroor zaakt, dat er weinig kans is op een doeltreffende bemiddeling." Nu doet Engeland zich plotseling weer voor als de vriend van Turkije. Om dit te toonen gcnl Engeland niet mee met de voorstellen der andere mogendheden, om Turkije tot hervormingen iu Ma cedonië te dwingen. Integendeel En geland wil de souvereine rechten van Turkije geheel blijven eerbiedigen. Als dat zoo blijft, komt er van een bemiddeling niets, want de andere Balkan-volken werpen juist de Ma cedonische quaestie telkens naar vo ren. Zoo gaat 't dan onherroepelijk naai den oorlog! Of Engeland zich door deze hande ling wel de echte vriend van Turkije toont, willen we betwijfelen. Maar er is nog kans, dat Engeland tol andere gedachten komt. Ook van andere zijde wordt weel een spaak in 't wiel gestoken. De houding van Oostenrijk Hongarije. De over het algemeen goed inge lichte correspondent van de Vossi- sche Zeilung te Weenen seinde een vrij alarmeerend bericht: „De Fran se!) e en Engelschc pers komen voortdurend op voor een overeen kom.:;. tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rusland, op den grondslag van de localiseeririg van den Balkan-oor log Zoo n grondslag is voor Ooslcnrijlc- Hor. garijn onaannemelijk, wanneer de formule van dc localisatie van den oorlog bctcekencn zou, dat men den vier Balkanstaten de vrije band laat op 'j;-i geheel en Balkan voor hun oorlogsoperaties tegen Turkije. Delo- caiiseeri'ig is voor Oostenrijk-IIonga- rijc alleen denkbaar in den vorm, dat den Balkanstaten het gebied begrensd wordt, waarbinnen zij - oorlogen mo gen voeren. Een opmarsch van de Servis r.c troepen in den sandsjak Novibazur zou dc Ooslenrijksch-IIon- gnarsehe staatsbelangen op de gevoe ligste wijze raken, eveneens de bezet ting va.z Skoelari en Opper-.Mbanië do er de Monleneg rijnen en de lan ding van een Grielcsch legercorps in Saloniki. Deze begrenzing van het ooi-logslooneei gedurende den Turksch italiaanschen oorlog door de Oosteorijksch-Italiaansche overeen komst heeft in het afgeloopen jaar de Italianen verplicht, met het oog op de Oostenriiksch-Horigaarsche staatsbelangen noch de Albaneesche kust, norli Saloniki in den kring van hun militaire operatics te trekken. Er kan dus met beslistheid aange nomen worden, dat Oostenrijk-IIon- "srije het schenden van deze belau- ei: door welken Balkanstaot ook, niet duld n zal, en dat Oostenrijk in F U I 1 I t O BI Roman ui1 het Duitsch van A n n y v. Paahuys. Dc expeditie naar het torenkamer tje had ruim een kwartier geduurd, vóórdat zij op de bovenste verdieping aankwam. Nu nog een smalle trap op en dan had men eindelijk het doel be reikt. Met een luid „oef" kwam de oude lieer hoven aan. Nu moet ik mij eerst een beetje oriénteeren, zei hij en keek rond. Het was een nauwe gang, waarin men stond, niet eej voudig gewitte muren eu laag van verdieping, een kleine deur vormde den toegang tot het to renkamertje. Den ouderwetsche sleu tel werd door Hector in het slot omge draaid, waarbij zich een leelijk knar send geluid deed hooren. liet slot ;waj zeker in langen tijd niet ge smeerd. De deur ging open en het drietal ging het kleino torenkamertje binnen. Ongeveer twee meter breed en mis schien dubbel zoo lang, maakte het den indruk van een kooi, een wonder lijk ingerichte kooi. De wanden waren dat geval gedwongen zou worden,' beslissende stappen te. doen tot het behartigen van zijn levensbelangen. De andere mogendheden o.a. Duitschland, Rusland, Frankrijk en Italië zijn 't over 't voorstel toi bemiddeling vrijwel eens, maar half Europa doet niet veel in den Balkan. Zal Turkije tusschcnlcomsl der mogendheden dulden Do Turkscho regeering heeft aan de groote mogendheden medegedeeld, dat zij, met het oog op de agressieve houding van de Balkanstaten, zich volkomen vrijheid van beweging voorbehoudt, in de overtuiging, dat de beschaafde wereld niet zal nalaten recht te doen wedervaren aan haar bezadigde en gematigde houding. Maar zelfs dat is niet in staat te be letten, dat Turkije zorg draagt veor zijn waardigheid, zijn veiligheid en zijn recht. Uit Konstantinopel wordt heden ge seind: Men acht hier den toestand uiterst ernstig. Indien de mogendhe den lang aarzelen, zouden de vijan delijkheden geopend kunnen worden. Er wordt medcdeeling gedaan van een interview met den Bulgaarschen minister-presiden t die o.a. verklaarde: „I-Iet voorbeeld van Italië heeft een aanstekelijken invloed gehad. De be woners van het Balkan-schiereiland meenden, dat het oogenblik gekomen was, van Turkije en van de mogend heden te verlangen, dat zij de Turk- sclie provincies, wier christelijke be woners vervolgd en gemarteld wer den, de vrijheid en den vrede zouden geven. Wij hebben alles gedaan, om Europa te overtuigen, dat ingrijpen de hervormingen in Macedonië moes ten worden ingevoerd. Na de moor den te Istip en Kotsjana, en de jongste uitdaging van Turkije dat mobiliseerde op het oogenblik toen Bulgarije zijn reservisten naar huis zond waren wij gedwongen tot mo bilisatie over te gaan. Servië, Grie kenland en Montenegro gingen ter zelfder tijd tot de mobilisatie over; en dit is een historische gebeurtenis, de samenwerking tusschen de vier Bal kanstaten, die Europa moet toonen, dat geen eerzucht, geen zucht naar gebiedsuitbrei ding ons leidt, maar dat wij onze maatregelen namen uit noodzaak om ons te verdedigen. Hadden wij uitbreiding van gebied gewenscht, dan zouden wij ons niet onder elkaar hebben verstaan. Maar wij zijn alleen besloten een einde ie maken aan het lijden onzer Christelijke broe ders in Turkije Dat is de grondslag van ons bond genootschap, en wij hopen, dat de openbare meening ons zal steunen, om ons doel te hereiken, dat niets an ders is dan den duurzamen vrede voor de Europeesche christenen in Turkije." Balkan-vorsten spreken. Troonrede van den Koning van Bul garije. In de troonrede, waarmee dc Ko ning de buitengewone zitting van de Sobranja opende, zeidc hij: De alge- meenc mobilisatie der strijdkrachten maakte de afkondiging van den staat van beleg door het gehcelo koninkrijk noodig. Gij zijt bijeengeroepen om goedkeuring te hechten aan het be sluit tot afkondiging van den staat van beleg en levens aan de andere wetgevende maatregelen, die door den moeilijken toe stand waarin het vaderland ver keert, worden voorgeschreven. Do gezanten der groote mogendheden ga ven dezer dagen'elk zelfstandig aan de Bulgaarsche regcoring den raad niet in de gebeurtenissen in te grij pen, maai- aan de groote mogendhe den tijd te laten tnsschenbeiden te komen ter voorkoming van den oor log. De Bulgaarsche regeering gaf te kennen, dat Bulgarije den loop dei- gebeurtenissen niet kon tegenhou den. Er bestaat alleen vooruitzicht op een succesvolle tusschenkomst indien men Turkije dwingt de geëisebte her vormingen in te voeren. Intusschen het schijnt niet geheel en al onmogelijk dat voor het einde der volgende week nog geen collectie ve nota der vier Balkanstaten, betref fende de hervormingen in Macedonië zal worden verzonden, en dat even min andere maatregelen zullen wor den genomen. Na de voorlezing der troonrede stel de de Kamer groote sommen beschik baar voor militaire doeleinden. De troonrede van Koning Peter van Servië. De koning opende de Skoepsjtina met een troonrede. Dc troonrede verklaart, dat de Skoepsjtina in buitengewone zitting is bijeengeroepen wegens de ernstige gebeurtenissen in de onmiddellijke nabijheid van het Jand. ..Wij zijn," zoo zeide de Koning, „diep onder den indruk van den on- duldbaren toestand, waarin onze ge- met een zwarte fluweelachtige stof bekleed, hetgeen aan het geheel iels geheimzinnigs, iets sombers gaf. Een zware schrijftafel nam geheel den lin kerwand in beslag, daarvoor stond oen breedo leuningstoel met verbleek te brocaatzijdo overtrokken. Op de schrijftafel lagen dikke boeken. Overoude vodden zijn daarbij, be weerde Hector, en zo handelen alle maal over astronomie en alchemie. Het torenkamertje, voegde hij er verkla rend aan toe, moet de lievelingsv'er- blijfplaats van mijn ©vcr-ó\ ergroot- rnoeder Carolina Buclienau, geweest zijn. Een eigenaardige vrouw was zij ongetwijfeld, te oordeelen naar het geen men van haar weet, wat van haar bij ons nakomelingen is bewaard gebleven. Geiieelc nachten lang zat zij hier boven, keek naar den sterrenhe mel en hield zich met chemische expe rimenten bezig, zegt do overlevering en het moet wel waar geweest zijn. want in de schrijftafel, Hector wees er op, zijn ontelbare lang vergeelde aanteekeningen van haar eigen hand over allerlei waarnemingen en ontdek kingen. Tot nu toe is er geen enkele nakomeling geweest, die belangstel ling genoeg had om meer dan vluch tig in deze nalatenschap te snuffelen, voegde hij er lachend aan toe. De ontvanger en Mariaime luister den opmerkzaam, maar nu lieten zij hun blikken verder over het vex-trekje loofsgënooten in Turkije verkeeren.. •Maar desniettegenstaande mogen wij iu het belang van den vrede in het Europeesche oosten niet uitsluitend rekening houden met het eenparig gevoelen van het volk. „In plaats dat hervormingen wer den ingevoerd, die aan onze geloofs- genoolen het leven en een vreedza me ontwikkeling waarborgen, werden wij verrast door de mobilisatie van het Turksche leger aan do grens. Do groote mogendheden, ik con stateer het mot bevrediging en diepe erkentelijkheid hebben vriend schappelijke raadgevingen tot Tur kije gericht, deze zijn echter vruch teloos gebleven. Op de Turksche mobilisatie kun nen wij niet anders antwoorden dan met de mobilisatie van het Servi sche leger. Onze positie is zoo dui delijk mogelijk. Wij moeten maatre gelen nemen ter verzekering van do veiligheid en in overleg met de an dere Christelijke Balkan-mogendhe- den al het noodzakelijke kunnen be dingen voor een werkelijken en duurzamen vrede in den Balkan." Na afloop van de rede weerklon ken de kreten: „Leve de Koning, leve de Christelijke Balkan-alliantie!" Het corps diplomatique woonde de zitting hij. Baar 't wapacpwelfl. Zeker is, dat de iu de cx-isis be trokken landen voortgaan met hun oorlog s toebereidselen zoodat deze nu welhaast gereed moe ten zijn. En dan? Ook Roemenië gaat een woordje meespreken. Er wordt wel is waar niet gemobiliseerd, maar bijna 'tge- heelc leger 80.000 man is voor manoeuvres onder de wapens geroe pen. 't Verschil? Ootlogsmaleriêel voor Servië en Bulgarije. De Servische regeering vroeg Oos tenrijk-Hongarije verlof 212 waggons met oorlogsmateriêel ie mogen door voeren. Bulgarije vroeg eenzelfde ver gunning voor 189 waggons. Het mateiiëel is uit Frankrijk en Duitschland afkomstig en de fabrie ken zouden de afzending vertraagd hebbcix. Een oorlogszuchtige I Do Servische gepensioneerde ma joor Kesex-its heeft uit verdriet, dat hij wegens zijn hoogen leeftijd niet meer in dienst kon gesteld worden, zelfmoord gepleegd. De Turken houden betoogingen ten gunste van den oorlog. To Konstantinopel hebben deze plaats in de gx-oote Achmcd-moskee. Daarvan wordt de volgende beschrij ving gegeven: Van alle kanten stroomen betoogers met muziek en vaandels en voorrijdex-s naar de moskee. De optochten kruisen hier en daar ti-oepen i-eservisten, die ook met muziek, onder het gejubel der menig te naar de vergaderingen trekken. Voor liet spreekgestoelte wekken de bekende liberale sprekers het volk tot den oorlog op en oogsten daardoor stormachtigcn bijval. Opmerkelijk is hef, dat in de redevoeringen der libe ralen Engeland als vriend van Tur kije genoemd wordt. Koning Ferdi nand van Bulgarije wordt uitgeschol den voor bastaard. Een spreker eiseh- te het opsteken van de vaan van den profeet, als teelten van den heiligen oorlog, een andere spreker las Koran-verzen voói-, een ander sprak de hoop uit, dut dc Muzelmannen hun wasschingon spoedig in den Donau zouden kunnen doen. Na de vergadering trokken de deelnemers in optocht met vaandels en muziek door Pera naar het paleis, waar de Sultan van hot balken een redevoering hield en liet patriottisme van de bevolking prees. Voor hel huis van den minister van buïtenlandsche zaken schreeuwden de manifestanten: „Wij willen oorlog en geen conferen ties!" Dc minister riep uit het ven ster: „Weest kalm, er is nog recht op deze wereld 1" Later bracht de menigte ovaties voor het paleis van den Engelschen gezant en maakte lawaai voor de ge zantschappen en consulaten der Bal kanstaten. Niettegenstaande de wo ningen van deze gezanten en consuls door politie bewaakt werden, kon deze niet verhinderen, dat in dc ge bouwen van de Italiaansche en Bul gaarsche gezanten en het Gi-ieksche consulaat verscltillende vensters inge worpen werden. De politie verhinder de de verdere ongeregeldheden. Zondag zijn de ongeregeldheden herhaald. Weer zijn er ruiten inge worpen, bovendien werden de verte- genwoordigei-s van Griekenland en Bulgarije op grove wijze belcedigd. Een menigte van 40.000 personen heeft te Oeskjoeb een betooging ge houden ten gunste van den oorlog en vijandige kreten geuit voor de consu laten der Balkanstaten. Te Cesarea manifesteerden 20.000 personen vuur* den ooi-log. gaan. Tegenover de schrijftafel aan den rechter wand, stond een kleine kast met dubbele deux-en, waarin aller lei eigenaardig gevormde glazen, bui zen en retorten lagen. De voorwerpen, die Carolina Buchenau bij haar che mische proeven noodig had, zei de jon ge baron. De oud-ontvanger ging nu in den leuningstoel zitten. Het trappenklim- inen heeft mijn oude boenen vermoeid gemaakt, zei hij daarop, en het klonk als een verontschuldiging. Met do hand geteekende sterren kaarten hingen overal en tegen don langen wand als zeldzaam contrast van alles wat in het kamertje te vin den was. hing een rond schild van donker gewoi-uen metaal, dat naar het midden toe in een punt opliep. De rand was versierd xuet vreemde arabeskon en teekens. Marianuo wees op het schild en vroeg hoofdschud dend: Hoe komt dit oorlogswerk tuig in zoo'n stil studeerkamertje. Hector fronste de wenkbrauwen: Ik weet er iiiets van, lieveling. Misschien hoeft de geloerde vrouw het van een barer reizen meegebracht. Zij maakte heel groote reizen, in weer wil van alle moeilijkheden en bezwa ren, dio toen nog aan het reizen ver bonden waren. Of een van imijn voor vaderen heeft hot nagelaten. Een Sa- raccensch schild moet het zijn en ook heeft het eens aan oen ongeloorico Organisatie van den opstand in Macedonië. Uit Belgrado werd geseind: De Macedonische organisatio in Sofia heeft de voorbereidingen voor den opstand in Macedonië beëindigd. 30.000 geweren zijn in de laatste we ken in Macedonië binnengesmokkeld. 42 Bulgaarsche resex-ve-officleren ls de leiding van do georganiseerde Ma cedonische benden opgedragen. De bekende Bulgaurscho benden-aan voerder Sandanski is reeds met 0000 man ln Macedonië. Macedonië zal op staan zoodra do verbonden Balkan staten Tm-kijo den oorlog vex-klaren. De benden hebben hevel gekregen, zooveel mogelijk op te treden tegen het Mohammedaansche element, om het tot vluchten te dwingen. De op stand in het sandsjak Novibazar wordt georganiseerd door de patriot- tenvereeniging in Servië. Deze sand sjak zal opstaan, zoodx-a Servische troepen de grenzen overschrijden. De Servische bevolking van den sandsjak is eveneens met Mauser-geweren en handbommen gewapeud. Het incident aan de Monlencgrijn- sche grens. Uit Bosnië wordt geseind: De Montenegrijncn drongen Novi bazar binnen en verrasten een Turksch kamp. Zij werden vervol gens door versterkingen omsingeld en verloren 100 man aan gesneuvelden Do commandant der Montenègrij- nen werd naar Cettinje teruggeroe pen. Men hoox-t onafgebroken het gebul der van kanonschoten. Verzekerd wordt, dat een treffen plaats had in de streek van Berana. Do Turken wierpen de Montenegrij- nen terug. Ds oorlog tasscben Itallö en Turkije Italië moet nu in Tripolis nog met de Arabieren oorlog voeren. Al moge de vrede met Turkije ook aanstaande zijn, zoo ontveinst de Iialiaansche regeering zich blijk baar niet, dat zij daarmee nog niet in het bezit van dc Afrikaansche pro vincies is. De oorlog in grooien stijl zal geëindigd zijn, maar de bloedige guerilla met de fanatieke Arabieren en Berbers, zal nog duizenden offers eischen. Terwijl de berichten over de a.s. sluiting van den vrede elkaar de zer dagen opvolgden, zond hel leger bestuur het nieuwe, groote militaire luchtschip, dat in Juli en September beproefd werd, naar het Afrikaansche oorlogstooneel. Tegelijkertijd werden ook nieuwe lichtingen opgeroepen, die zich uiter- 1 ijk heden, Maandag, moeten melden. Het betreft hier een macht van 40.000 man. Allerlei. MINISTER VAN STAAT BEER- NAERT. Een telegram uit Luzern meldt, dat de Belgische minister van Staat, Bcemaert. overleden is. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Uit San Juan del Sur wordt ge seind: De regccringstroepen herna men Masaya, waar 300 Europeesche vluchtelingen, onder wie ook Hollan ders, waren opgesloten in concentra tiekampen, waarin zij bijkans van honger omkwamen. Dc gezant van Nicaragua te Washington heeft van den Nicaragu- aanschen minister van buitenland- sche zaken het volgende telegram ontvangen: „Masaya is heden stor- xuenderhand genomen, wij verloren 100 man aan dooden en 2Ö0 aan ge wonden. De Amerikanen namen Coyotcpe; vier man sneuvelden, zes werden ge wond. Correa bezette Darraca, Zelendo vluchtte met zijn aanhangers, maar werd op 8 K.M. afstand van Masaya gevangen genomen en bezweek later aan zijn wonden. De veldslag, waar aan de Amerxkanen deel henben ge nomen, schijnt een der bloedigste te zijn geweest, sedert jaren in Midden- Anierika geleverd." Binnenland PRINS HENDRIK heeft het beschermheerschap aan vaard van de tentoonstelling van nij verheid enz., in Juni en Juli 1913 te Sittard te houden. VERKIEZINGEN TE OMMEN. Naar do „Zwolsche Ct." meldt, is dn de vcx*gadicriai|g van de Ohm sk ills t. kiesvereeniging te Den Ha-ui be sloten tegenover den candidaat der centrale Anti-rev. kiesvereeniging in do vac.-dr. A. Kuyper de candidatuur- M. AE. baroix Mackay T.Pzit. te Den Haag te .handhaven. KAMERLID BARON VAN DEDEM. Naar de „Nederlander" verleemt, heeft de heer A. Bai-on van Dedem, Kamerlid voor het district Zvroüle, te kennen gegeven, dat hij zich voce de toebehoort. Hij ging vlak bij het be wuste voorwerp staan: Bekrast en vol builen dooi- alle zwaardstooten, zei hij, een Duitsch ridder moet liet op een kruistocht van een Saraceen hebben buit gemaakt en het daarna mee naar huis genomen hebben als herinnering aan warme, bloederige uren in het morgenland. De oude heer Hoszner stond op: Nu moeten wij er toch eens werk van ma ken naar de oorzaak van het roode licht een onderzoek in te stellen. Maar dadelijk verscheen er een trek van radeloosheid op zijn gelaat: Open hartig gesproken, veel na te snuffe len sch Lint hier niet te zijn, en wat ik aan voorwerpen Ixier om mij heen zien, kan onmogelijk mot het licht in verband staan. Marianne was dat met haar vader eens. Midden in de kamer staande, zei ze langzaam: Laten wij nu eerst eeus nagaan wat er hier in den toren te vinden is. Ten eerste, sombere, zwarte muurbekleeding, dan sterren kaarten en tee ken in gen, een groote schrijftafel, een leuningstoel, twee stoelen, een kast, een afschuwelijk donker tapijt en het schild, mee<r is cr niet to vinden. Zij ging op eeai stoel zitten. Ik geloof niet, Hector, dat wij de oplossing van het raadsel van hot roede licht zullen vinden. Wij moeten bet vinden. Zoo vlug verkiezingen in 1913 niet meer' wensebt beschikbaar te stellen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde vaxx Orauje- Nassau, W. R. KaJshoven, predikant bij de Neder-Duitsch-Hervormde ge meente Elspeet; is J. A. M. van de Mortel benoemd tot burgemeester der gemeente Lin den; is aan di\ A. W. J. Erena, op zijn- verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der' gemeente Hou- thexn. WINKELSLUITING. B. en W. vaxx Arnhem dienden een outwei-p-winkelsluiting in, waarin voorgeschreven wordt, dat bepaa-de winkels niet geopend mogen zijn voor 's morgens 5 uur en na s avonds 11 uur op Zaterdag, den dag voor Hemelvaartsdag, van 29 November tot 6 December en van 17 tot 24 De cember. Op andere dagen mogen ze niet geopend zijn voor 's morgens 5 uur en na 's avonds 9 uur. Uitgezon derd zijn apotheken, inrichtingen waarvoor bij verordening sluitings uren zijn vastgesteld, alle localiteilen bestemd voor gebruik ter plaatse van aldaar verkochte eet- en drinkwaren en winkels ln stations. Overtredin gen worden gestraft met hedlutenis van hoogstens 6 dagen of geldboete van f 25. Te Drachten heeft zich een comité gevormd om zoo mogelijk voor deze plaats de verplichte negen-uur-win kelsluiting te verkrijgen. U t dc ge houden stemming is thans gebleken, dat ziali vóór die sluiting hebben ver klaard 118, daartegen 42 winkeliers, terwijl 33 stembiljetten In blanco zijn ingeleverd, 't Ligt thans in de be doeling liet gemeente-bestuur to ver- zoeken eene verordening in 't leven to roepen, als op dat punt Ie Ame'ler- dam bestaat INVAL1BITEITS- EN OUBER- BOMSVERZEKERING. Door de "Vereeniging van Neder- landsehe Werkgevers is aan de Twee de Kamer een adres gezonden in za ke de -verzekering van werklieden te gen geldelijke gevolgen van Invali diteit en ouderdom. Onze beschouwingen samenvattend, zegt adressanie, verwerpen wij dus het beginsel der dwingende regeling, geven verre de voorkeur aan van overheidswege geleide en gesteunde vrijwillige voorziening, die niet al leen aan loontrekkende arbeiders, doch aan allo gegadigden ten goede komt, dool» endien uwe Kamer niet temin het stolsel der aanhangige wetsvoordracht aanvaardt vragen wij althans deze eerio verbetering, splitsing van. invaliditeits- en van ouderdom-s-verzekering, waarbij de eerste, voor zoover zij niet valt on der de Ongevalle nwet, won Ie over gebracht bij de ziekte-verzekering, de laatste verbeterd worde door toeken ning van ouderdoms-pensioen op 60- jarigen leeftijd, met toekenn'ng van een 'iiooger pensioen indien dit eerst later wordt genoten. DOOR POLITIEHONDEN UITGE BRACHT. Toen do landbouwer v. D. te Clinge (Zeeuwsch Vlaanderen) 's morgens in zijn woonkamer kwam, bleek daar al les door ongewenschte gus:eu dooi- zeehi. te zijn en 250 aan Hollandsch en Belgisch papïei- en zilvergeld en eenige voorwerpen van waarde te zijn buitgemaakt. Sporen van braak waren aanwezig en de politie trok met een politiehond direct op onderzoek. Dat. deze schrandere viervoeters een goede hulp zijn, bleek ook nu weer. Zéér spoedig weid op Belgisch Clinge een Belgische deserteur aangehouden die door de gendarmerie werd opge borgen; op aanwijzing van dc-zen werd spoedig ook de tweede dief, een veldarbeider te St. Janstecn, ingere kend. Op beide aangehoudenen werd een belangrijke som gelds bevonden. EEN ONTROUW POLITIE BEAMBTE. Een der klerken aan het bureel van gevonden voorwerpen aan het hoofd bureau van politie te 's-Grave-nhage, as in hechtenis genomen, onder ver denking zich in den loop der tijden verschillende als gevonden gedepo neerde voorwerpen te hebben toege- eigend. De verdachte moet ree is het feit bekend hebben, zoo meldt 't IIbid. zal het zeker niet'gaan, maar er moet toch een of andere natuurlijke verkla ring voor het verschijnsel to vinden wezen. Er zijn toch immers geen spo ken, en te oordeelen naar hetgeen ik oriJangs bij zonsondergang opmerkte, zooals ik pas al vertelde, moet er een verklaring voor te vinden zijn. Hec tor strekte zich behagelijk in den an deren stoel uit en het voorbeeld van de beide jonge menschen opvolgend, zocht de oude den leuningstoel weer op Wat zou je over-over.? lootmoeder daar wei van zeggen, als zij ons kon vertellen, waar het schild vandaan komt. Ik zie haar in gedachten hier in dit torenkamertje zitten. Marian ne zette hierbij een plechtig peinzend gezicht. Hector schertste een beetje met haar ernstigeu toon. ^-Waarschijnlijk zou zij ons met waardigheid begroeten en ons dan van de sterren, de ïhuan en do zon of van haar wonderlijke pruepai-alcn vertellen. De ontvangen- lachte. Dat zon aardig zijn- Ja, ging Hector v. Buchenau voort, misschien zou «ij ous dan ook vertellen, waar het schild van daan komt. Anders ziet het er hier boven stoffi ger uit, maar onlangs xia de laatste verschijning van het spook, toen wij hier nog «ons rond keken, hebben Onze Lachhoek MINA EN DE SOLDAAT. De vrouw van notaris Schmï'.z had een nieuw dienstmeisje in dienst ge nomen en las haar goed de les. We hebben elkaar dus goed begrepen, Mina, een soldaat mag hier nooit in huis komen I Den volgenden Zondag wordt er g«- beid, Mina snelt naar de deur. De notarisvrouw hoort echter juist nog hoe dc meid de deur nijdig in het slot werpt en daarbij uitroept: Een soldaat mag hier nooit ill huis komen I De commandant wilde met zijno vrouw eene bcleefdheidsvisite komen brengen 1 VERBETERING VAN IIET NOORD- ZEE-KANAAL. Naar aanleiding van de Ln het al gemeen verslag der afdeeltn gen van den Amsteidauischen gemeenteraad gedane vragen aan B. en W. Jtce het staat met do onderhandelingen met het Rij.k, inzake de verbetering van het Noordzee-kanaal, verneemt de Tel., dat het met deze voor Anv- 9terdam zoo belangrijke zaak aldus is gesteld: Herhaaldelijk is tusschen Rijk en gemeente over de uitvoering der plannen, hoofdzakelijk neerkomende op vedbreeding van de sluizen te IJ- muiden, gecorrespondeerd. Op dit oogenblik verkeeren die on derhandelingen in dit sitadium dat de regeering, zijn we goed ingelicht, van Amsterdam een som van vele millioe- nen verlangt, als bijdrage in do enorme kosten die de uitvoering der werken zal eischen. Zulks onder het motief dat speciaal de Amsterdam- soke haven van de aan te brengen verbeteringen en de grootere door- vaartwijdte der sluizen te IJmuiden, zal profitecren. DE GLASBLAZERSSTAKING. De uit Schiedam vermelde staking aan de glasfabriek U. T. O. van do hoeren Jansen en Co. heeft slechts korten tijd geduurd. De stakers al daar lieblien het werlc hervat, door dien biuai was toegezegd, dat eene herhaling van levering van flesschen aan bedoelde distillateurslix-ma zou aohtei'vvego blijven. Daarbij werd be loofd den nachtarbeid te zullen af schaffen. MIDDERNACHTZENDING. De Koningin schonk aan de Ned. Middernachtzeiidingsvereeniging 50 en de Koningin-Moeder 75. LOTING NIETIG VERKLAARD. Gedeputeerde Staten van Gelder land hcblien do op 20 September te Wijdten plaats gehad hebbende lo ting verniet gd, uit hoofde van een daarbij plaats gehad hebbende onre gelmatigheid, welk© op den uitslag van de loting van invloed heeft kun nen zijin. Er zal binnenkort een nieuwe loting plaats hebben. BESLAG OP SLEEPBOOTEN. Uit Hamburg wordt geseind: De beide Hollandsche sleepbooten Douau en Schelde, di-o van Flensburg een voor Hamburg bestemd dok sleepten, dat 's nachts met de Hapagstoomboot Vandal iu. in botsing kwutu, zijn, op verzoek van Hupug, in beslag geno men. EEN SPELLINGQUAESTIE. Met den Minister van Justitie werd vanwege dc llaagsche afdeeling van den Onderwijzersbond besproken de mogelijkheid om ook in de vereenvou digde spelling op hare statuten do koninklijke goedkeuring te verkrij gen, in verband met de voorstellen van de Staatscommissie voor het spel lingvraagstuk. De Minister kon ech ter geen antwoord geven; over dio spellingquaestio had hij nog niet ge dacht. Do afd. zal zo nu in de vereen voudigd© spelling ter goedkeuring zenden en afwachten, wat het resul taat zal zijn vuji 's Ministers overwe gingen. TUSSCHEN VERLOOFDEN. Te Aimcrvecr.schekanaal heeft J. S., van Wildervank, oji zijn vroegere ver loofde B. drie revolverschoten gelost, zonder haar te raken. Daarna richtte hij het waj)en op zichzelf en verwond de zich aan liet lioofd, echter niet ge vaarlijk. Zie vervol? Binnenland op pagins 3, Tweede Blad. twee dienstboden d© opdracht gekre gen, hiea- alles schoon te maken. De angst voor de spocikkamer had haar heeieruaal in de war gebracht. De ontvanger zat behagelijk rond te kijken en verheugde zich dat het roo de licht van Buchenau naar het scheen niet zoo spoedig was to ver klaren als Hector genieend had. Het zou werkelijk schuilde geweest zijn, als het prachtige spook nu geen spook bleek te zijn. Neen, bij zoo'n oud slot, bij zoo'n somber torenkamertje lx?- hoorde eenvoudig een spook, en het was verkeerd, dat te willen ver drijven. Het allermooiste zou zijn, dacht de oude. als ik zelf het rondo licht mocht zien, als mij dat eens vergund was. Dal moest opwindender zijn <luu de meest spannende roman. En hij stelde zich vuor, hoe dat wel zijn zou. Marianne en llector babbelden op halfluidcn toon niet el kaai- en waren volkomen vergeten met welk doel zij hier gekomen waren. Zij spraken over hun jong geluk en over de toe komst, die zoo helder cn vol goede beloften voor hen lag. En toen kwa men zij op Wera v. Ruppen en Hector vertelde Marianne van dc door Mevr. Jadwiga geïmproviseerde wandeling in de laan en van de grappige wijze waarop Wera de dingen opvatte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5