usL ingaat met 2—0 in hel voordeel an V. W. Ook na de rust heeft V. W. het jeste deel van het spel. Toch weten nu Jok do Vicloria-mannetjes een enkele paal door te breken en als bij één 'an deze aanvallen een achterspeler jan V. W. den bal met de hand aan- 'aakt, geeft de scheidsrechter penal ly. Deze, slecht genomen, levert geen jloelpunt op, zoodat de wedstrijd ein- ïigt met een 2-0-overwinning voor f. W. Luchtvaart FOKKER TE BERLIJN. Zaterdagmiddag heeft Fokker bij de Berlijinsche herfstvliegweek an zijn zelf geconstrueerd, automatisch ptabiel vliegtoestel een tocht ge maakt. Hij steeg tot een hoogto van 9070 AI. Onder luid applaus landde hij weer behouden op het vliegter rein. Korthal. SWTFTH. O. C. III, 5-0. Deze wedstrijd, die te Zandvoort Zondagmiddag om 2 uur gespeeld zou worden, kon niet doorgaan, om dat II. O. C. III niet opgekomen was. Aangezien Iket Swift-bestuur hierom trent niets bekend' was en dus het Swift-twaalftal aanwezig is, werd gewacht tot kwart voor 3, maar H. O. C. was weg en bleef weg. EEN SPORTCLUB VAN ARTISTEN. In een nachtelijke vergadering in café „De Zon" te Amsterdam is de sportclub van artisten opgericht. In het voorloopig bestuur werd Louis Gïmberg van het Ned. Tooneel als voorloopig voorzitter gekozen, Stern- heini (van Royaards' gezelschap) als secretaris en Kohier (van het Rem- braiuU-theater) als penningmeester. Twintig leden traden toe, w.o. Louis de Vries. Begonnen wordt met korfbal; later zuilen ook schermen, turnen en voet bal beoefend worden. Verder werd het plan geopperd om tot s tij ving der kas een artisten feest te geven, waarbij ieder acteur of ac trice in zijn of baar lievelingsrol op treed t. Schieten KON. NED. BUND VAN OUD ONDEROFFICIEREN. In de gezellige vergaderzaal van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onder officieren aan de Sohouvvtjesiaan, liad Zaterdagavond een buitengewo ne vergadering plaats, niet het doel propaganda te maken onder de leden, voor het te stichten rust- en vacantie- oord. Te negen uur opende de voor zitter der afd. Haarlem met een geestdriftige toespraak deze verga dering en uitte den wenscii, dat het zaad, dat dezen avond onder de leden zou gezaaid worden, goede en rijpe yruolrten zou mogen voortbrengen. liierop verkreeg de spreker van de zen uvond, de beer J. A. llenken, van de afd. Rotterdam het woord en zette op duidelijke wijze uiteen, waarom jeu dergelijke sliohting voor den Bond zoo zeer gewensdht is. In de eerste plaats voor de repatrieerende Oost-Indische militairen, die, wan neer zij in het vaderland zijn terug gekeerd, dikwijls in verkeerde han den vallen, en zoodoende voor hun neeie volgend leven te gronde gericht worden. De heer G. J. Blei, medelid van de sub-commissie, zou hierover straks uitweiden. In de tweede plaats is het gevveusoht voor de leden, aspi rant-leden en donateurs, die hier huune vacantia in een gezonde streek, tegen billijken prijs kunnen door brengen. De vraag nu is: heeft het plan kans van slagen? Hierop moet spreker vol mondig ja antwoorden, en d:t wel op de volgende gronden: Hel terrein waarop het gebouw zal worden gesticht, en waarvan in briefkaartvorm afbeeldingen aan de leden werden verstrekt, is reeds ge schonken door den beschermheer der afd. Nijmegen, den heer W. Salo- monsky. Het ligt te midden eener schoone natuur, op een der mooiste punten van Nijmegen. Verder waren reeds do volgende gifteu toegezegd: f 1000 door den eere voorzitter van den Bond, Jiir. C. H. A. v. d. Wijck, f 250 door den heer F. B. s Jacob, oud-burgemeester van Rotterdam, en f 100 door den heer J. T. Creiner, oud-Minister van Kolo niën. D t vormt met de kleinere gif ten en de reeds genomen aandeclen een som van f 8000. Het doel is voorloopig, oen gebouw te stichten bevattende beneden een ruime conversatie- en eetzaal, en bo ven 20 logeerkamers. Dit is voor de alleen wonenden, later zullen hier nog paviljoens worden bijgebouwd voor de gehuwden. Spreker uitte den wensch, dat ook de leden der afd. Haarlem, door het netnen van aandeelen, ihet koopen der z.g. v. d. Meijden-bons en prentbrief kaarten, of op welke wijze dan ook, zouden medewerken tot bereiking van het schoone doel. De heer G. J. Blei van de afd. Den Haag, hing hierna nog eenige tafereelen op van Oud- Indische Militairen, die in handen vielen van hyena's, die op hen loeren en geheel in het verderf worden ge bracht, en wees hierbij op do bro chure, geschreven door den heer S. Cnrpentier AJting, waarin deze ge vallen zoo duidelijk worden beschre ven. Alsnu werd aan de aanwezigen ge legenheid gegeven tot Ihet stellen van 'vragen. Hiervan werd nog aiL druk gebruik gemaakt: de inleider beant woordde die. De voorzitter der afd. Haarlem bracht hem daarna een woord van dank. Stadsnieuws „ONZE VLOOT". Door B. en W. van 's-Gravenhage zijn 75 stel der tweede serie School platen, die worden uitgegeven door de afdeeling Haarlem eu Omstreken van „Onze Vloot", aangekocht, om die uit te reiken aan alle lagere scholen te 's-Gravenhage, zoowel van het open baar- als van het bijzonder onderwijs. Dit geschiedde ook nu ruim een jaar geleden bij het verschijnen der eerste serio. Het voeren van vogels. Zondagmorgen had een aardig ta fereeltje plaats bij de fontein in den Hout. Op deze plaats staat een ze- kere Balfoort met een kraampje met negotie en eiken ochtend voedert hij de vogels. Zoo ook gisteren, ten aan schouw© van veel wandelaars Hij behoeft zich maar te vertoon«n en van alle zijden komen de vogels aan vliegen en bij elueu stap voigen zij nem, eten zelfs un zijn «and en zitr ten op zijn schouder; totuat alles op is, om zich dan weor langzamerhand te verwijderen. M e e r e n b o r g. Donderdag zal door het Haar- lemsch Muziekkorps, onder directie van den heer C. P. W. Kriens een strijkconcert gegeven worden voor de patiënten en verdere bewoners van net gesticht Meerenberg. Ned. R.-Kath. Volksbond. Bij ihet bestuur der afd. Haarlem van den Ned. R. Katii. Volksbond be staat het voornemen om in samen werking met de gecombineerde vak- besturen op ongeregelde tijden een propaganda-biu ad je ie doen versoi lij nen, ten doel hebbende het verzorgen der bondsbelangen en het propage ren van de organisatie. Het zai in ruimen kring worden verspreid. Droevig. Omstreeks 5 uur geraakte Zondag middag de 3-jarigü Jacob de Vries al spelende in een modueisloót nabij de gasfabriek. Levenloos werd het kind daaruit opgehaald en door voorbij gangers naar de ouderlijke woning in de Dijk straat overgebracht. De gewone domheid. Omstreeks half negen uur stal Za terdagavond in de Vrouwensteeg een jongen een tweetal bierfleschjes van een wagen. De bestuurder, dit bemer kende, achtervolgde hem en slaagde er in hem te pakken l© krijgen. Hij wilde den jongen een bestraffing ge ven, doch een der omstanders trok partij voor den rakker, zoedat per slot de bestuurder het leelïjk te ver antwoorden had gekregen, zoo hij den jongen niet spoed g los bad ge laten. Het komt in zulke gevallen meer voor, dat voorbijgangers in hun domheid voor dergelijke jongens par tij trekken en zoodoende het kwaad in de hand werken. Naar ons wordt medege deeld, is de voetbalclub H. S. AL, be staande uit personeel van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., die ©e- nigen tijd geleden was opgericht, ontbonden. Oorzaak hiervart is het afschaffen door de directie van den vrijen Zaterdagmiddag, daar de ver- eeniging op dien middag haar oefe ningen hield. TENTOONSTELLINGSCONFE RENTIE. Bij Kon. besluit van 1 October 1912 no. 25, zijn benoemd tot gedelegeer den der Nederlandsohe Regee.ring.bij de op 8 October te Berlijn te houden Internationale Tentoonstellingscon- f eren tie, de hoeren Jhr. Ch. F. van de Poll, alhier, en jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, te 's-Gravenjhage. W i I'd r ij den. Zaterdagavond zes uur ongeveer had een fietsrijder het ongeluk met snelle vaart van de Pieter Kiesstraat hals over kop in de Garen kokersvaart te rijden. Een wandelaar, zekere B.. had de tegenwoordigheid van geest hem zijn wandelstok toe te steken; mrt behulp daarvan en van een heer werd de drenkeling er uitgeheschen en naur de woning van laatstgefio&ude in de Pieter Kiesstraat overgebracht. La ter werd de fiets opgeviscói. De al te snelle jongeling kon na wat opgeknapt te zijn, zijn weg weer vervolgen. Werf Conrad. Naar wij vernemen is aan de werf Conrad alhier opgedragen het bou wen van een tweetal tinmolens be stemd voor Nederlandsch-Indië. OUDERS OPGEPAST. Op de Nassaulaan loopt in de laatste avonden een individu rond, als heer gekleed, met een slappen hoed op en een lange jas aan, die er op uit i3 jonge meisjes te lokken. Verleden weck probeerde hij dat hij een meisje van 14 jaar en Zaterdag avond 7 uur met een meisje van 9 jaar, dat hij reeds bij den arm nam met de woorden: „Ga je mede. dan krijg je een paar centen van me." Ouders, weest dus op uw iioede en stuurt geen kinderen de straat op zonder geleide. VERGADERING BOND VAN NED.. ONDERWIJZERS, AFD. HAARLEM. Zaterdag 5 October vergaderde de afd. Haarlem van den B. v. N. O. Medegedeeld werd o.m.. dal het lo denaantal do 200 al aardig begint te naderen, zoodat de leden nog eens in het bijzonder opgewekt werden te zorgen, dat we het binnen niet al te langen tijd hiertoe brengen. De commissie voor het Sinterklaas feest is als volgt samengesteld: de heer Wienia, voorz., de lieer Kramer, secr., mej. Wijers en de heer Rezel- man, bestuursleden, terwijl de heer P, de Boer als gedelegeerde van 't afd.-bestuur zitting heeft. Met op 1 na algernc-ene stemmen verklaarde men zich voor het hoofd- besluursvoorstel, om 500 voor de sta kende glasblazers uit te trekken. Mét aigemeene stemmen wus men voor liet houden van een aigemeene vergadering. Van de verschillende voorstellen voor den beschrijvingsbrief werden een 6-taL gesteund. Er werd verslag uitgebracht van de propaganda-ver- garlering te Alkmaar en de kiesrecht- meeting in Den Haag. Met vervoer naar Haarlem was gisteren, door het mooie najaarsweer en de groote voetbalwedstrijden, van j dien aard, dat de Eleclrische Spoor extra diensten moest inlasschen. NED. BOND VOOR VROUWEN KIESRECHT, afd. HAARLEM liet bestuur van den Ncderl. Bond voor V. K. besloot binnenkort een ge zellige bijeenkomst voor de leden en genoodigden uit te schrijven, waar een of meer spreeksters (sprekers) een korte rede zullen houden en die door enkele muziekstukjes zal worden op- luisterd. Ter bevordering van de ontwikke ling der vrouw op staatkundig ge bied cn om haar voor de uitoefening van het kiesrecht voor te bereiden, werd tevens besloten een cursus voor leden en belangstellenden in te rich ten. De reeds aangekondigde lezing zal door verhindering van mevrouw Boissevain—Pijnappel eenige weken uitgesteld moeten worden. 1NVALIDITEITS- EN OUDER- DOAISVE-RZEKER ING. Do Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem heeft in haar jongste vergadering de volgende mo- tio aangenomen en ter kennis ge bracht van <len minster van land bouw, nijverheid en handel, de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Kamers va.n j Koophandel en Fabrieken met ver- zoek aan deze laatste instemming to betuigen: Do Kamer van K. en F. te Haar lem, konnis genomen hebbende van het ontwerp-wet ter verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. betreurt, dat de regeering zich, al thans voor zooverre liet betreft de ondernemingen van handel en nïjver- ihe-'d, baseert op een oi:d -rz< ek inge steld in 1895, terwijl toch als b kend mag worden ondersteld, dat julsl na dien tijd. door vele ondernemers maatregelen zijn getroffen ter voor ziening in de geldelijke nadeelen voortvloeiende uit invaliditeit en ou derdom van hun personeel, geeft in overweging alsnog zoodani ge wijzigingen in het ontwerp aan ie brengen, dat de invaliditeils- en ou- cterdomsverzekering gescheiden wor den on wel in dier voege dat althans voor de eerste, ook als d'-aagstcr van liet risico worden toegelaten onder- nomingsfondsen, mits voldoende aan bij de wet te stellen ëisöhen. Ter mo ll veering van dezon wensch wiisl de kamer op de ervaringen, opgedaan bij de Ongevallenwet 1901, waarbij de risico-overdracht heeft geleul tot groote besparingen en tot een groot© samenwerking van be'ansh bbenden ter voorkoming van ongevallen en tot beperking van misbruiken. Ook bij de invoering van de invaliditeitswet 2iillen zien overeenkomst' ge facturen doen gelden en zal toelating van ri sico-overdracht een gunstigen in vloed uitoefenen. De kamer wijst hierbij op het eigenaardige feit dat de wet volgens art. 33—34 wel erkent de risico-overdracht voor publiek rechterlijke lichamen en zulke waar bij do peqsioenvoorwaarden publiek rechterlijk zijn geregeld, waaruit is af te leiden, dat de regeering de voordeelen dezer overdracht voor haar eigen bedrijven inziet. Het eerste Hodcrlamlsctia Crematorium. Op ©en der fraaist© plokjes van Kennemerland verrijst het eerste Xe- derlandsehe Crematorium. Men is althans met den bouw druk bezig en verwacht, dat deze inrichting voor lijkverbranding in het begin van het volgend jaar gereed zal zijn, Een vijf tigtal leden van de vereeni- gingi, die het crematorium sticht, hoeft Zaterdagmiddag, na afloop van de jaarvergadering te Haarlem, een tocht naar liet bouwwerk onder nomen. Het sierlijke gebouw wordt opge trokken cp een heuvel op do begraaf plaats „Westerveld" bij Driehuizen, het gehuchtje in de gemeente Vel- sen. „Westerveld" is de laatste rust plaats van de deftige en voorname lieden uit de beide Hollanden. Het is hier een wonder-mooi belommerd plekje in de duinen. Zwaar is er bet loof en dik het mos, dat er de hellin gen dekt. Niets stoort er de rust dan nu en dan een trein uit de richting Alkmaar, die beneden in liet dal tus- schen het prachtige landgoed „Duin en Kruidberg" van den oud-Minister Cremer en de begraafplaats door rijdt. Maar de overige uren van den dag zijn het enkel de vogels, die hier geluid doen beo ren. Op een heuvel, die 12 1/2 M. hoog is, verrijst het Crematorium, dat zél ve weer 26 M. hoog is en dus de din gen van rondom staf g overheerschen zal, als straks de hooge koepel ge heel afgebouwd zal zijn. Zaterdag is de eerste spant van eesteld. Langs een monumentale trap van drie meter hoogte klimt men van den heuvel op, om in ihet gebouw te ko men. Ilier treedt men de aula bin nen, een ruimte van 10 1/2 M. in 't vierkant, waar straiks de gekleurde ruiten in den zestien kantige koepel en de muuiheklecding een paarsen toon zullen doen heerschen. In deze hal zullen de belangstellenden do plechtigheden kunnen bijwonen. Ge durende de redevoeringen staat de lijkkist op een podium, een verhoo ging. die zo If eon zaal vormt en een oppervlakte heeft van 7 bij 6 Meter. Aan beide zijden van deze zaal zijn vertrekken ontworpen, die uitzicht geven op het podium met het kata falk. De kamer tor linkerzijde is be stemd voor de familie van den over ledene. De bloedverwanten nemen van hier uit deel aan het laatste eerbewijs aan den doode. Rechts is een sect'e- kamer voor mogelijk lijkonderzcek. Aan de achterzijde van de aula, dus tegenover het katafalk is boven een gaanderij voor het koor en het orgel. Wanneer de redevoeringen geëin digd zijn, daalt de lijkkist in een ■hydraulische lift naar omlaag. Ter wijl de opening Ln het katalalk zich sluit, komt de lijkkist neer op een wagentje, dat op een draaischijf-.n- rails geplaatst is en zoo de kist naar den lij moven rijden kan. Er is plaats voor tv.ee ovens, één onder het vertrek, waar de familie bijeen is en één onder de sectieka- urer. Zoolang het aantal verbrandin gen daartoe nog niet noopt, zal er maar een oven worden gebouwd. De vebrandliigsinriciitangen worden hee- teluchtovena, m sschien oLeoi ens. Het ligt in de bedoeling, zooaJs el-, ders ook geschiedt, dat ue familie wachten zal, totdat de crematie heeft J plaats geliad. Dan wordt de asch van den overledene in een urn gesloten. Wanneer men dit wenscht, kan de familie de lijkurn meienemen, anders wordt zij in het z.g. columbarium ge plaatst. Dit is een ru.inle onder dei groote zaal, waar de uirnen op stc-l-1 lingen worden geplaatst. De kosteu van liet gebouw zullen ongeveer f 750Q0 bedragen. Met den bouw is de Vereeniging voor lijk verb rujiding aanvankelijk niet zeer gelukkig geweest. De werk zaamheden werden zeer vertraagd. Maar nadat de architect ontslagen was de aigemeene vergadering be krachtigde dit ontslag Zaterdag kwam er flinke voortgang in liet werk onder de architectuur van den heer P. van Dijk te Amsterdam. Uit voerders zijn de Gebroeders Koolhaas, eveneens te Amsterdam. Zooals men weet, zijn velen van oordeel, dat de „Wet betrekkelijk liet begraven van lijken, enz." verbran ding1' van een lijk verbiedt. In ait. 1 dezer wet wordt nl. bepaald, dat elk o verleden persooi? in een g-.sloten kist begraven wordt op een begraaf plaats," tenzij de Burgemeester verlof verleent 'n lijk niet te doen begraven, maar- te doen ontleden (voor genees kundige doeleinden) of te doen bewa ren. In hoeverre nu dit „bewaren" rekbaar is en of het bewaren van de asch ook daaronder te brengen is, zal de rechter moeten uitmaken. Hel plan *s nl., als het gebouw ge reid is, een crematie te doen plaats hebben. Men verwacht dan een pro- ces-verbaal en als gevolg daarvan een procedure. Beslist de Hooge Raad. dat lijkver branding met geoorloofd is, dan meent nven, dat or wel eon meerder heid in de Kanier, nu-of-iater, te vin den zal zijn, voor een wetswijziging. Men ontveinst z'.ch echter de moge lijkheid niet, dat het gebouw, evenals het crematorium to Hagen, in DuitsolaDd, jarenlang ongebruikt zal blijven staan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cta. per regeL Uit de Omstreken IJMUIDEN. DE LOON ACTIE ONDER HET STOOMVISSCHERIJBEDiRIJF. De Tel.-correspondent meldt: In antwoord op het gewijzigd voor stel van de afdeeling IJmuiden van den Algeui. Nederlandschen Zee- mansbond, om in plaats van f 7, zes gulden per man en per maand voor tegemoetkoming in de voeding te geven, heeft de reedersvereeniging bericht, dat zij het toegezegde cijfer van f 5 geen wijziging w'l doen on dergaan. ZANDVOORT. Vrijdag 11 October as. zullen op het strand tusschen paal 61 en 6i schietoefeningen worden gehouden, zoodat dan liet strand aldaar on veilig zal zijn. Alet ingang van 1 Januari a.s. is de tol aan de Zandvoortsche laan bij den Kostverloren straatweg alhier, verpacht aan don heer R. van Bove- ren, te Loosduinen. Aan den heer C. Beekhuis alhier, is opgedragen de levering van vier waggons van 10 ton cokes, ten dien ste van de centrale verwarming van het Raadhuis en school C alhier. Gemengd Nieuws DE RAMP VAN DE „TITANIC". Uit New-York wordt geseind: Het „Federal Court" heeft de eige naars van de „Titanic" veroordeeld om schadevergoeding te betalen tot ten hoogste een bedrag van 96.000 dol lars. De eischen van personen, die bij do ramp schade leden of familïebetrek kingen verloren, bedragen meer dan een inillioen dollars. EEN AANVARING. Zaterdag had op de beneden-Eibe, in de nabijheid van Glücksl.odt, een aanvaring plaals. De naar Amerika vertrolckende stoomboot van de Ham- burg-Amerika-lïjn „Vandalia" stoot te op een drijvend dok. Het schip zonk onmiddellijk. Kort hierna kwam van Cuxhaven de stoom boot „Graetia" van dezelfde maat schappij, die op het wrak van de „Vandalia" stootte en ook zonk. Van de bemanning werd niemand vermist. De „Vacdalina" was een schip van 2430 ton, de „Graetia" van 2800 ton. SPOORWEGSTAKING IN SPANJE. Op de Spaansche spoorwegen heerscht. groote verwarring, waarvan iiet gevoig is, dat vele treinen deraii- leeren. Bijna alle treinen komen met groote vertraging binnen. Een aige meene staking van de spoorwegbe ambten schijnt onvermijdelijk. De re- geerlng roept ook alle spoorwegbe ambten, die tot de tweede reserve be-1 hoorei! oo. Uit Barcelona wordt geseind: De slaking der spoorwegbeamb ten is geëindigd. Er is een schikking getroffen en de dienst zal Maandag hervat worden. Uit Almeiria wordt bericht, dat de directeur van de Zuidermaatschappij alle stakers ontslagen heelt. NOODLOTTIGE BRAND. Bij een brand te St. Bernhard, in Canada, zijn tien kindoren om het leven gekomen De ouders hadden zich naar een bal begeven en de kin deren waren in huis opgesloten, toen de brand uitbrak. De brandweer was niet in slaat tijdig hulp te bieden en de ouders, die, inmiddels gewaar schuwd, toegesneld waren, zagen de kinderen voor hun oogeu in de vlam men omkomen. EEN SPOORWEG-ONGELUK. Bij VVestport in Connecticut heeft een ernstig spoorweg-ongeluk plaats gehad. De Sprïngfield-express, van Boston naar New-York, is ontspoord, de locomotief kantelde, de ketel spiong en de trein geruukte in brand De opgaven van het aantal gedooden wissen tusschen acht cn twintig. Ook zijn er veie gewonden. Onder de gedooden zijn eenige dames. De meeste slachtoffers zijn levend ver brand, daar het onmogelijk was, hen tijdig tusschen de omgevallen wa gens, waartusschen zo beklemd zaten, weg te balen. Ooggetuigen van de ramp verklaren dat de trein veel te liard reed er mag over liet kruispunt bij Westport slechts meteen snelheid van 15 mijlen gereden worden, maar getuigen ver klaren, dat de snelheid van den trein wel driemaal zoo groot was. TREURIG ONGELUK. Te Tuscumbia in Alabama steeg een luchtballon op. Een afhangend touw slingerde zich bij de opstijging om het been van een knaap, die mee naar boven werd gevoerd. De jongen kon het touw nog grijpen en klauter de er langs naar boven naar een aan den ballon hangende trapeze, waar aan de luchtreiziger toeren zou ver richten. De man, het ongeval ziende, wilde daarop met den knaap met de parachute dalen, maar het toestel ging niet open en beiden stortten neer. Zij waren dadelijk dood. Vervolg Bimcnland, OV F RB EDEN. Een jongetje, dat in de Marnix- straat te Amsterdam door een tram wagen beide beeneu werden afgereden is in het Wühelminn-gasthuis overle den. VEREENIGING VOOR DE STAAT HUISHOUDKUNDE-EN DE STATISTIEK. Onder leiding van prof. mr. D. P. D. Fabius hield de „Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statis tiek" Zaterdag te Utrecht haar verga dering. De secretaris-penningmeester, dr. C. A Verrijn Stuart, deelde in zijn jaar verslag mede, dat het ledental der ver eeniging in 't afgeloopen jaar van 720 tot 733 steeg Het periodiek aftredend bestuurslid dr. C. A. Verrijn Stuart, werd in zijn functie herkozen. In de plaats van mr. D. van Blom, die niet hei kiesbaar was benoemde de vergadering mr. Ph. Fai- kenburg, te Amsterdam. Besloten werd de volgende aigemee ne vergadering te Leiden te houden. Nadat de verschillende huishoude lijke punten afgehandeld waren, kwam aan de orde du bespreking der prae-advièzen van de boeren C. van Dorp en mr. A. Tope, over „taak, in richting en werkzaamheid van ar beidsbeurzen en de roeping der over heid te dien opzichte". Vele heeren voerden 't woord. DOODELIJKE VAL. De schilder Bakker had het onge luk van het dak van een huis in de 2e Nassauslraat te Amsterdam te vallen, niet het noodlottig gevolg dat de man eenige minuien later overleed. EEN MOOIE AANHOUDING. De politie te Zwolle heeft een goede vangst gedaan De heer Hendrikscn vermiste een kostbaar bontwerk, ter waarde van ongeveer f 75, dat tevoren in den winkel was uitgestald geweest. Des middags kreeg genoemde heer weer bezoek van een vrouw, die hij wel van aanzien kende, en die zijn argwaan had opgewekt. Toen zij dan ook vertrokken was, zonder iets te koopen, werd een agent van politie gewaarschuwd, die haar volgde naai de Diezerkade, waar ze iti een woon schip verdween. De agent, die de schippers\rouw ook hier volgde, wist haar al spoedig tot de bekentenis te brengen, dat zij twee kostbare bontwerken (ter waar de van pl. min. 150) had entvreemd. Natuurlijk werd z-j toen, als verdacht van diefstal, meegenomen naar het politiebureau. Later is door recher cheurs en den agent een huiszoeking ingesteld in het bewuste woonschip, ahvaar een magazijn van de meest uit- eenloojiende artikelen bleek aangelegd te zijn, welke goederen vermoedelijk alle ontvreemd zijn bii winkeliers te Zwolle. Wat er al niet voor den dag kwam is moeilijk te zeggen. Kleding stukken van allerlei aard, een heelo verzameling schoenen, ook klompen, doeken, een rond kaasje, koeken, pij pén, enz., enz. Blijkbaar was alles van baar gading geweest. De vrouw, M. T., huisvrouw van J. D., is ter beschik king gêstclcl van den officier van jus titie. Verschillende winkeliers hebben reeds hun eigendom herkend. IIET DEBAT TROELSTRA MET WIJNKOOP. De Leidscho correspondent van Het Volk meldt, dat rnr. Troelstra de uit- noodiging, om voor de afdeeling der S. D. A. P. aldaar te spreken, hu«t aangenomen, met de mededeeling, dat hij, indien Wijnkoop vooraf schrifte lijk verklaart, zich zonder voorbe houd aan <le leiding der vergadoring te onderwerpen, ook deze nu als deba ter zal toelaten. Mr. Troelstra heeft deze mededee ling als juist bevestigd. KAMERVERKIEZING IN 1913. De liberale kiesvereeniging te Em- men heeft dr. P. II. Roessingh te 's-Grnvenhage voorloopig candidaat gesteld. Pers-Overzicht OVER EEN BENOEMING. De „Nieuwe Courant" bevat een uit voerig artikel van dr. W. W. van der Meulen, waarin de benoeming van den heer De Savornin Lobman tot hoog leeraar te Utrecht verdedigd wordt. Ziehier de conclusie van bet artikel: Om te resumeeren, de benoeming van den heer De Savornin Lobman lot hoogleeraar in het staatsrecht ver dient van het standpunt van ware ver draagzaamheid principieel geen afkeu ring. Immers het geldt hier liet uitoe fenen van een geestelijken invloed, dien men van liberaal standpunt heeft te eerbiedigen. Het staal, hiermee heel anders dun met die van een inspecteur van het middelbaar onderwijs, die 1e adviseeren heeft aan welke eischen van het practische leven liet onderwijs zelf, zoowel als zijn leeraren hebben to voldoen en waarbij dus een onjuiste benoeming van iemand, die zich vuu zijn schuilhoek uit hiervan niet op de hoogte liceft kunnen stellen, niet goed gepraat zou kunnen worden met het beroep, dat hij de rechtsche beginse len belijdt. En eindelijk wat den persoon van den nieuwen hoogleeraar betreft, men verlate zich hierbij gerust op het door de Ulrcchtsche faculteit aan dezen doctor juris verleende „cum laude", een eerbewijs, dut toch meer beteckent, als zij zichzelf respecteert, dan louter een intercollegiale beleefdheid tegen over den promotor. De redactie van de „Nieuwe Cou rant" teekent boven het artikel aan, dat liet haar instemming heeft. Het komt haar voor -- schrijft zij dat, mogen de goede vormen door de re geering hij deze benoeming niet zijn in acht genomen, de daad van de be noeming zelve van liberaal standpunt niet de crinek verdient, welke in een deel der liberale peis tegen baar ge richt werd. De hoofdvraag is voor do redactie of de beuoemde wetcuschap- pelijk op zoodanige hoogte staat, dat hij voor een beioeming met recht ia aanmerking kou komen op deze vraag antwoordt dr. Van der Meuten bevestigend, prof. Kernkamp (impli- cite) niet ontken end eu de Utrecht sen© faculteit verleende bij de promcj tie den hoogsten graad. Het is waarlijk niet de eerste maal, dat een jonge man, gelijk men hei noemt, .up zijn proefschrift professor is geworden; daarin steekt dus bet buitengewone van deze benoeming niet. Ook het vurige temperament van den benoemde behoeft aan de weten schap geen schade te deen meent het blad. Stoomvaartberiehten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Medar, van Java naar Rot terdam, vertrok 5 Oct. van Port Said Het st. Jacatra, van Java naar Rot terdam, passeerde 4 Oct. Gibraltar. Het st. Vondel, van Amsterdam n. Bataiia, vertrok 4 Oct. van Lissabon. Het sl. Kangean. van Amsterdam n. Batavia, vertrok 5 Oct. v. Suez. Het st. Singkawang arriveerde 2 Oct. van Amsterdam te Batavia. Het st. Singapore arriveerde 5 Oct. van Amsterdam to Batavia Het st Potsdam arriveerde 5 Oct. v. New-York te Rotterdam. Het st. Tabansn, van Rotterdam n. Java, passeerde 5 Oct. Kaap del Arnii. liet st. Ophir, van .Tava naar Rot terdam, vertrok 5 Oct. van Marseille. T-Iet st. Rotterdam vertrok 5 Oct. vrn. van Rotterdam naar New-York. liet st. Bali, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Oct. te Ham burg. Het st. Prinses Juliana, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 5 Oct. Y. Singapore. Het st. Frisïa, van Buenos Ayres n. Amsterdam, vertrok 5 Oct. nam. 12 uur van Vigo. Het st. Sieterdijk, van Boston en Philadelphia naar Rotterdam, pass. 5 Oct. 's nam. 5 uur Scilly. Het st. Zaandijk, van Baltimore n. Rotterdam, passeerde 5 Oct. 's nain. 5 uur Dover. Het st. Wilis, van Rotterdam n. Ja va. vertrok 5 Oct. van Colombo. Het st. Kedin, van Rotterdam naar Java, passeerde 4 Oct. Peuiche. Burgerlijke Stand ZANDVOORT. ONDERTROUWD: A. de Wid en E. van Groen. GETROUWD; 11. G. Peilerin en J. C. van Duiven- K. VinkenHuisman, d. C. M. Schilpzand—v. d. Molen. <1.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7