NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, Wo. 8990 Verschijnt dagelijks, behalve ep Zoa- en Feestdagen. donderdag 10 October taia a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: IptfL, Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Has.rlemƒ1.20 j Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J/j Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl-6«> il^f 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. fas*;!.!? SSguü, 'voi. 'HU.' :°oïï$ -i Redadie en Adn,inistra(ie! Groofe Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NIIMMF.lt BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 11 OCTOBER. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. B:osc. Theater, Gt. Maakt: Voor- Btelling. Bioscoop Modern: Voorstelling. Hotel Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. Bij onzen nieuwen (Vervolg van het Tweede blad). II. Na de benoeming. Om zes uur gistermiddag, hei 00- genblik, dat in Den Haag de „Staats courant" van de pers komt, hebben we net benoemingsbesluit omtrent Jhr. Sandberg gebulleüneerd, met de schets en portret, die in het tweede blad zijn afgedrukt, er bij. Omstreeks dien tijd konden alle Haarlemmers bet feit der benoeming weten. Elkeen wist het, behalve... de nieuwe Burgemeester zelf. Dat werd 'k gewaar, toen ik Jihr. Sandberg een half uur later telefo nisch gelukwensclite. Aan den anderen kant van den draad, in Abcoude, lachte de Burge meester vroolijk. U vertelt me daar een nieuwtje, want ik heb nog goen tijding van m'n benoeming. Dan kan ik u misschien nóg een nieuwtje vertellen, merkte 'k op. Uw benoem ng is geschied met ingang van 12 November. Zoo, dit vind ik wel aangenaam, want dien datum heb ik zelf verzoeht. Twcc-cn-een-half uur later zat ik weer tegenover den heer Sandfcerg in zijn woning te Abcoude, ditmaal om een indruk te krijgen van des Bur gemeesters meening omtrent de be langrijke Gemeentezaken, die z'ch in den laatsten tijd op den voorgrond dringen. De heer Sandberg had mij weerom met een zeer elegante welwillendheid dit onderhoud toegestaan, wat in de ze dagen van drukte. nog Ie meer op prijs gesteld behoort te worden. Dadelijk ontving de burgemeester mij in weerwil van 't gevorderde uur, en met een vriendelijk: „Dat vond ik aardig van u, dat u mij straks de be noeming meedeelde, want nog iheb ik zelf het officieels bericht "weerde hij de excuses af, die ik voor miin late komst maakte. Het gesprek dat een drie kwartier duurde, bleef in dienselfden prettigen toon. Od «te meest voorVomende wij ze antwoordde Jhr. Sandberg op wat ik van hem vernemen wilde en ons onderhoud was geheel in die aange- naam-aandoende stemming, die een gesprek, onder een hu selijk kopje thee gevoerd, pleegt te beheerschen. Op den voorgrond moet ik u zeg gen, zei de heer Sandberg, toen i! hem nader verzocht mij zijn opinie omtrent sommige gemeente-aangele genheden wel te willen meedeelen, dat ik natuurlijk als iedereen, aanspraak maakt op den naam van beschaafd mensch, een gevestigde meeniug heb, omtrent verschillende aangelegenheden, maai' wann beginselen toegepast moeten worden, zijn er natuurlijk allerlei omstandig heden, die invloed hebben op het in- practijk-brengen dier beginselen. Ik ban u dus wel in het algemeen mijn meening over sommige dingen zeggen, die u mij vragen zult, maar of de za ken te Haarlem zoo zijn, dat die the oretische ineeningen er doorgevoerd kunnen worden, is natuurlijk de vraag. Over de détails kan lk mij niet uitlaten, vóór ik mij in de Haarlem sche aangelegenheden heb ingewerkt. Het zou ook al te dwaas zijn, niet waar, en op Inbeelding gelijken, wan neer ik nu al daarover mijn meening ging geven, zonder van de toestan den behoorlijk op de hoogte te zijn. Dit accoord gingen we aan en ook de lezer heeft, wat hieronder volgt, onder de reserve, door den heer Saud- jrg gemaakt, te beschouwen. We spraken over belastingpoli tick, ;n van de belangrijkste zaken, nu de Hoofdelijke omslag dit jaar van 4.65 tot 4.9 gestegeu is. Is het" al bij do 5 pet.? vroeg de Burgemeester verrast, daar hij meen de, dat het percentage niet meer dan 4 bedroeg. Ter sprake kwam de kwestie van progressie in de belasting, verhoogïng van den aftrek van de som voor nood zakelijk levensonderhoud van f 5C0 tot f 600 en kinderaftrek, over welke za ken aan den Raad is gerequestreerd. De kwestie van progressie 'hangt m. i. samen met de hoegrootheid van het bedrag, dat afgetrokken wordt voor noodzakelijk levensonderhoud en met den kinderaftrek, merkte de heer Sandberg op. Zoo, vervolgde hij na ©enige meedoelingen daarom- J trent, f 500 voor aftrek van levens onderhoud vind ik betrekkelijk hoog, maar als er nog geen kinderaftrek bestaat, zooals u zegt, dan is het weer niet te veel, want te Abcoude is de som voor levensonderhoudsaf- trek f 400 en daarbij komt dan nog kinderaftrek. Dat wordt ook wel een f 500. En te Haarlem zijn natuurlijk 1 de toestanden geheel anders, dan op het platteland. Wat de progressie in den Hoofd, omslag aangaat, daar moet men toch ibeel voorzichtig mee zijn. Men moet de grens weten, opdat men de menschen niet naar buiten drijft. Was dat ook het argument te Haarlem, toen het voorstel in den Raad kwam? Ja, dat begrijp 'k, want Haarlem met Bloemendaal en Heem stede vlakbij lijkt mij een in dit op zicht nog-gevaarlijker gemeente, dan Amsterdam. Een ander bezwaar tegen progres sieve heffing ik stpreek zeer in het algemeen en doel dus niet op Haar lem is, dat hij de Raadsleden, die zich in het bijzonder vertegenwoor- digers der ingezetenen met geringe t inkomens achten, er toe zouden kun nen komen, om vóór kostbare voor stellen te stemmen, uit overweging, dat de kleine inkomens daar niet of niet noemenswaard door worden ge troffen. Maar als ten slotte het belasting percentage bij niet-progressieve hef fing zoo wordt, dat verhooging niet meer mogelijk is, dan zou men wel lot progressie zijn toevlucht moeten nemen. Want hoe is het? Het geld moet er zijn, dat staat vast. En dan m-oet men het ook zien te verkrijgen, waai' men dat vinden kan. En als dat niet meer van de gerin gere inkomens gaat, dan moet het wel van de gr note re komen. Is u ook voor eigen-aangifte? De Haarlemsche Raad heeft daar in be ginsel toe besloten, doch de ledaclie van de artikelen der verordening is nog niet vastgesteld, merkte ik op. De moeilijkheid met de eigen aangifte vind ik deze, antwoordde de Burgemeester, dat men zoo voor zichtig moet zijn om de menschen niet voor '1 hoofd te stooten. Kijkt u eens, als iemand zijn inkomen zelf opgeeft, en men slaat hem toch hoo- ger aan, dan maakt men hem feitelijk tot een leugenaar. Maar overigens hangt dit ook weer van plaatselijke omstandigheden af. Of ik ben voor openbaarheid der belastingkohieren? Ja, daar ben ik een sterk voorstander van. Dat scbijnt mij een gezonde onderlinge controle. Te Amsterdam laat men ie mand in het kohier alleen zijn eigen aanslag zien en weigert inzage te geven van inkomens van anderen. Dat lijkt mij geen goed systeem. Een zaak, die op het oogeriblik ook te Haarlem van actueel belang is, betreft de verplichte winkelslui ting, merkte ik op. Dat vind ik een zeer moeilijke kwestie. Ik heb mij er nog al voor ge ïnteresseerd, toen deze zaak le Am sterdam behandeld werd en heb ook eerige Raadszittingen daar Liïge- woond. En nu zal u 't misschien mal vinden, maar ik ging verscheidene malen weg met den indruk: ..Wie 't laatst gesproken heeft, nad gelijk." Maar toch zou ik dezen overheids dwang in dit opzicht pas in de aller laatste plaats willen toepassen. Al- leer. dan, wanneer een zeer en zeer groote meerderheid der winkeliers er voor was. Onderlinge samenwerking van de winkeliers zou ik zeker de voorkeur geven. Een ander onderwerp, dat ik onder de aandacht van den Burgemeester ibracht, was de kermis. U zult zeker wel eens, lij 't niet In de eerste jaren, mede te praeadvisec- ren hebben, over een voorsiet tot af schaffing der kermis. Is u ook tegen stander daarvan? Vooraf moet ik zeggen, dat ik van de Haarlemsche kermis niets af weet. Maar hier te Abcoude, waar vier dagen kermis is, gaat nel er zeer fatsoenlijk toe. Natuurlijk is er wet eens een dronken man, maar vecht partijen of onordelijke dingen vallen er niet voor. Niemand neemt er dan ook aanstoot aan, behalve sommigen na tuurlijk, die godsdienstige bezwaren hebben. Ik zou er dan ook hier te Abcoude niet aan denken" om voor te stellen lot afschaffing over te gaan. Ik vertelde, dat het vooral op de laatste kermis zeer ordelijk was toe gegaan, hoewel er wel eens dagen geweest waren, dat er negen proces sen-verbaal wegens openbare dron kenschap werden opgemaakt. Maar dat is toch niet zoo heel veel, op zulk een groote bevolking, meende Jhr. Sandberg. De Burgemeester had heel wat schik over de volgende vraag, die ik hem stelde eu die zeker van actueel be lang is. Is u voor asphalteering? De heer Sanberg lachte gul-uit: 't Loopt lekker, heel pteizierig! Burgemeester vatte niet dadelijk, dat liet in Haarlem een strijdvraag was. Wat heeft men er eigenlijk te gen? De kosten? Of, dat de paarden er op uit glijden, want asphalt is wel lastig voor de paarden. IJc sprak met gepasten ernst.dat meer dan het koslenbezwaar de al- of-niet-deugdelijkheid van asphalt eon Haarlemsche kwestie was; in die ma te zelfs, dat men hier nog een nroef moest nemen. Burgemeester lachte eens, maar zei ten antwoord daarop niets. Hij bad zooiets gehoord van klinkers en as phalt, maar 't rechte, nexende Jhr. Sandberg, wist hij niet. Blijkbaar had hij iets vernomen van den k'iukers-en- keienstrijd uit de periode vóór do keien-cn-asphaltkwestie de ge --ente bestuurlijke gemoederen beroerde. Het gesprek kwam hierna op de po sitie van de gerneente-werklieden. Hoe is uw meening over het scheidsgerecht van werklieden? Te Haarlem bestaat een Commissie vari Advies. Ik betreur de instelling van een scheidsgerecht, op dezen grond, dat daaruit voortvloeit, dat de werklieden geen vertrouwen stellen in net colle ge van B. en W. Nu moet ik toegeven, dat ik hier alleen te maken had mot plattelandstoostanden. Zulke raken deed ik hier persoonlijk af. Dat ge moedelijke is juist ook een charme van het Burgemeesterschap in een kleine gemeente. Het scheidsgerecht bovendien een instelling, ..ie ik daarom niet wcnschelijk acht, omdat dit feitelijk een college is, dat zich stelt boven B. en W. Wanneer de werklieden een scheidsgerecht verkieslijk vinden, omdat zij op de samenstelling er van invloed hebben, dan merk ik op. dat zij toch ook al is het indirect invloed hebben op de samenstelling in het College van B. en W. Overigens ben ik er voor, dat de crklieden bij geschillen zelf door B en W. of den betrokken wethouder alleen, gehoord worden. Dan acht u een scheidsgerecht voor de politie zeker ook een onge- wenschte zaak? Bij de politie acht ik een scheids gerecht voor den Burgemeester, nis hoofd-der-politie, onaannemelijk, al reeds weer, omdat men het scheids gerecht boven hem stelt. Bovendien, bij de politie als bij de gewone tak ken van dienst, zou de goede ver standhouding er onder leiden, wan neer een scheidsgerecht een uil- spraak deed, tegenovergesteld aan het advies der chefs. Dezen sunnen dan moeilijk goed meer met den betrok kene samenwerken. Een commissie-van-advies voor de politic zou echter van nut kunnen zijn. lk had een politiezaak genoemd en vroeg daarbij eens naar des Burge meesters opvatting van zijn verhou ding, als Hoofd-der-politie tot den Raad, inzake het verstrekken van in lichtingen. Ik beschouw het geven van in lichtingen over politie-aangelegenhe- deden aan den Raad als een welwil lendheid. Niet, dat ik er afkeerig van ben, om inlichtingen te «reven, maar dit is de moeilijkheid, dat, wanneer de Burgemeester eens weigort infor maties te geven, men er dadeliik iets achter zou zoeken, zeide de heer Sandberg. Zoover waren we gekomen, toen de tijd drong, om heen te gaan. want de laatste trein, die te Amsterdam nog aansluiting geeft, gaat niet zoo heel laat uit Abcoude. Er waren ech ter nog wel eenige; punten, waarover ik Jhr. Sandberg's meening aan de lezers wilde vertellen. Burgemeester wist er raad op. Morgenochtend moet ik ie Haar lem zijn voor een audiëntie bii den Commissaris der Koningin en om den waarnemend Burgemeester te be zoeken, dan wil ik u gaarne nog eens te woord staan, als het kan, aldus loste hij de moeilijkheid op. III. Met den Burgemeester te Haarlem. 't Kón, want vanmorgen vroeg-al had ik een telegram- van Jhr. Sand berg, dat 'hij mij wachten zou in het Gouvcraements-gebouw vóór de au diëntie bij den heer Van Leeuwen. En op het aangegeven uur zaten we in een kamer in 't gebouw aan de Jansstraat, waar ik het interview voortzette. De kwestie van het al-of-niet wen- schelijke van 'het maken van winst u't Gemeentebedrijven een theoreti sche kwestie, die meer concreet wordt belichaamd in voorstellen tot gasprijsverlaging, beeft den Ilaarlem- schen Raad meermalen bezig gehou den. Ik roerde daarom in ons ge sprek dit vraagstuk aan De Burgemeester merkte het vol gende op: Oorspronkelijk is het de bedoe ling geweest, bij het naasten en zelf- stichten der bedrijven, om op de goedkoopste en geriefelijkste wijze de ingezetenen te bedienen. In theorie is er dan ook maar een eerlijke weg, nl. geen winst te maken uit de bedrij en, ojxlat de klanten dezer inrichtin- ;en geen belasting gaan hetalen voor andere ingezetenen in. den vonn van winst der Erekoóhte producten. Maar in de praktiik is dit niet doorvoer baar, want dan zou de Hoofdelijke omslag met eenige procenten stij gen. Of nu te Haarlem de gasprijs verlaagd zou kunnen worden, dat is natuurlijk een vraag, d e ik nog niet overzien kan. Weer >een ander onderwerp, dat de Raad vaak bezig houdt, is de aan gelegenheid van de scheiding van be- gdheid tusschen B. en W. en de Raadscommissies. Is u er voor, om die scheiding soherp te stellen en hoe denkt u zich de verhouding iusschen de heide col teges? informeerde :k. Ik zou er wel voor zijn een scherpe scheiding te maken, altijd als dat kan; maar dat is nog de vraa; meende de heer Sandberg. Wat hel geven van inlichtingen en het advies vragen aan de Commissies uit den Raad zou ik daarvan een ruim bruik willen maken; maar bet kan natuurlijk voorkomen, dat B. en V het advies moeten ter zijde leggen. De zaak van de openbare leeszaal gaf do Burgemeester aanl ding tot de volgende opmerkingen: Ik 'heb eens. uit belangstelling, te Apeldoorn een dag doorgebracht om de openbare leeszaal te bekijken. Tk ineen zeker, dat deze veel nut kan stichten en bijdragen tot de algemec- ne ontwikkeling. Maar ik vraag mij af, of men het nut niet overschat, dezen zin n]., dat ik er nog niet zeker van ben, dat er zulk een groot aan tal ingezetenen gebruik van zullen maken, dat de uitgaven gerechtvaar digd zijn. De oploss ng van dit vraag punt zou bij mij den doorslag moeten geven, of ik al dan niet voor stichting eener openbare leeszaal zou zijn. Als het tot belastingverhooirins leiden moest, zou ik er niet S"oedig toe komen, om de stichting te bevor deren. Ik beschouw zulk een leeszaal altijd min-of-meer als oen luxe. Voor de samenwerking met de ge meentebesturen der omringende dor pen verklaart e de Burgemeester z:ch een groot voorstander, meo met ihet oog op vergrooting van het afzetge bied van de producten der Gemeente bedrijven. Voor gemeenschappelijke bedrijven had Jhr. Sandberg aJtijd veel gevoeld, getuige zijn actie vour een geuieenschappel ij ke waterleiding in de drie provinciën en voor één elcctrische centrale voor de Vecht streek. Jammer vond de Burgemeester het dan ook, dat sommige dorpen in de omgeving van Haarlem zelfstand!; waren gaan werken op het Gemeente- bed rijfsgebied. Ten slotte bracht ik n«g de kwes tie van hel woningvraagstuk voor de arbeiders en die van het spoorwegha- venplan ter sprake. Maar uitteraard had de heer Sand berg over deze special© vraagstukken nog geen meening gevormd, hoewel het wel bleek, dat hem daaromtrent het een-en-ander bekend was. Ik meende verder niet meer te mo gen vergen van de welwillendheid Jar. Sandberg, die mij nu zelfs tot driemalen too heeft willen ontvangen; een buitengewone hoffe lijkheid, waarvoor ik h er onzen Bur gemeester gaarne nog eens wil dank zeggen. Hoewel de onderwerpen op zulk een omvangrijk g-bied wel niet anders dan te-booi-en-ie-gras konden gegrepen worden, geeft hetgeen Jhr. Sandberg mij daaroyer heeft willen vertellen, wel een algemeenen indruk de denkbeelden van onzen nieu wen Burgemeester, Wat voor de lezere zeker een zaak van-belang is. JAC. C. M. Jr. Heden gebruikte do nieuwe Burge meester de lunrh met de Wethouders en den Secretaris in Holel Funckter. Stadsnieuws Bij de benoeming van onzen nïeu- eri burgemeester geven wij hier een iïjslje van onze burgemeesters in de 19e eeuw, over welke betrekking men uitvoerig kan lezen in Haarlem s Dag blad van 28 Sept. jl. Zij waren bij de invoering van het definitieve stadsbe stuur in 1816 Jhr. David Hoeuffl, president Jodocus Correlis Sibmacher. Mr. Herman Arroldm- Croramelin. Mr. Cornells van Volkenhurg. In 1824 bleef bij de wijziging alleen urgemeester Jhr. Dav:d Iloeufft. tot 836. Daarna C. .T. de Briijn Kops 18361858._ Mr. P. M. Tutein Nolthenius, 1858 1859. Mr. C. Fock, 1859—1866. Mr. E. A. lorden», 1666—1893. Jhr. Mr. J. W. G Boreel van Hoge- landen, 1893-1912. Jhr. Mr. W. B. Sardberg, 1912— VAN EEN KIND ZONDER NAAM. Wij ontvangen van den heer D. v. d. Knoop, Paper-torenvest 80 rood, een ngezonden stuk, waaruit blijkt, dat p 14 Juli 1912 iri het St. Elizabeths- asthuis een dochtertje van hein werd geboren, dat tol op heden geen naam heeft, omdat de directie van het Gast huis verzuimde het kind binnen den daarvoor bestemden tijd ten bureele an den Burgerlijken Stand aan te ge ven. De inzender vindt dit en terecht zeer onplezierig en wenscht door publiciteit de anrdaclU der betrokken autoriteiten op dit geval te vestigen. „Wat men in onzen tegenwoordigen tijd ook al van nieuws hoort, toch komt het alle dagen niet voor, dat een kind in dezen modernen Lijd den leef tijd van 3 maanden heeft bereikt cn nog altijd nog zonder naam is"', schrijft de vader. Na ontvangst van het stuk liobben wij aan het Gasthuis een onderzoek ingesteld, daarbij bleek ons, dat in- derdaar door drukke bezigheden of anderszins in het St. Elizabeths Gast huis op 14 Juli jl. verzuimd werd het kind tijdig bij den Burg. Stand aan te geven, een verzuim, waarover de di rectie haar spijt betuigde en dat dan ook zeker niet meer zal voorvallen. De dokter, die bij de geboorte tegen woordig was. gaf als naar gewoonte een briefje af aan de verpleegster haar taak was. dat aan den portier ter hand te stellen en d.* laatste gaat d; aangifte doen bij den Burgerlijken Stand. Maar de verpleegster gaf het briefje te laat aar, <len portier en toen deze daardoor aangilte deed na ver strijking van den daarvoor aangege ven tijd, weigerde de ambtenaar van den Burgerlijken Stand de inschrij ving, vóordut de Rechtbank daartoe een vonnis had gewezen. Natuurlijk gaat daunnede eenige tijd gemoeid, e i zoo kan het wel voor komen, dat een kind daardoor een haLf jaar zonder naam is. De Haarlemsche Rechtbank heeft echter vlugger gewerkt en reeds op 1 October jl. vor-nis gewezen en zoo kun nen wij aan d.> ouders mededeelte^ doen, dat hun kind sedert 1 October 1912 niet meer naamloos is, doch in de registers van deri Burgerlijken Stand staat ingeschreven als I m k o W i 1 h e l m i n a, dochter van D. v. d Knoop en M. L. v. d. KnoopVriend. Eten gelukwensch met deze spoedi„ en goede oplossing dezer zaak ga hierbij. Dat de vader van dit vonnis heden morgen nog geen kennis droeg, ligt wellicht in het feit, dat de wet nog een termijn toestaat voor het gaan in hooeer beroep, waarvan in zoo'n ge- natuurlijk niemand gebruik maakt. Had hij zich echter tot den advo caat in zijn zaak, Mr. Van Slooieu ge wend, diiu had li ij reeds voor enkele dagen bovenstaande geruststellende niededeeiiug gekregen, evenals het be richt, dat zijn trouwboekje en de ge boorte-akte hem spoedig ter hand zul len woiden gesteld. Het Koloniaal Museum. Het huis aan de Hazepaterslaan, daarin sinds Mei een gedeelte der col lection van het Koloniaal Museum zich bevindt, dient thans als bergplaats voor een collectie vezels, voor een deel van het herbarium der Botanische Veieeuigiiig, er, verder ook als werk plaats. De Museuniberging zal ook na de eventueeJo overdracht uan het Kolo niaal Instituut, met lo. Januari, be stendigd blijven. Schoorsteenbrandj e. Een scuoorsteenbrandje, dat Woens dagmiddag unhrak in 't perceel Uude Gracht 2? a rood, werd door de bewo ners inet zout gcbiuscht. Verbreeaing Haarlem merweg. In tien Raad van Amsterdam kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om hen te machtigen met het Kijk een overeenkomst aan te gaan in zak© de verbloeding van den Ilaarleminer- eg. Deze overeenkomst hoeft de strek* king, het mogelijk te maken, dat ten behoeve vuu do waterleiding een buis- leiding van 30zal kunnen gelegd worden in den Haarlemmerweg. De gemeente zal voor hare rekening no men de kosten van aankoop of ont eigening ten name van den Slaat van de gronden eu de vergoedingen voor de af te breken opstallen. De gemeen te verbindt zich verder tot betaling aan het Rijk van een som van /35.000, wanneer do provinciale subsidie van (7U.OOO, waarop bij het ontwerpen der •erbreeding gerekend wordt, niet mocht worden verkregen. Verder vra gen B. en W. machtiging, om mede te werken tot tijdelijke omlegging van de bestrating tusschen Sloterdijk en Halfweg. Voor een en ander worden credieteu gevraagd van (230.000, 35.000 en 50.000. Do voordracht w erd zonder hoofde lijk© stemming aangenomen. J u b 11 Onder zeer veel blijken van sympa* tliie eu belangstelling, zoowel van de zijde van de directie als van het per soneel, vierde heden de heer W. v. d. Heijde zijn 25-jarig jubilé als machi nist bij de stoomboot-maatschappij W. Bus". Behalve vele gelukweu- schen gewerden den jubilaris eenige bloemstukken en stoffelijke blijken van belangstelling. De machinisten- vereeniging der maatschappij bood ihem o. a. een fraai marineren pen dule met candelabres aan. HET HUIS IN DE KRUISSTRAAT. B .en W. stellen voor, het beneden gedeelte van het perceel, met ©enige bij te bouwen lokaliteiten, te doen dienen voor monsterkamer, klachten bureau, inspectie, glneikamer, wissel kantoor. magazijnen en fïtterij met wagenbergplaats, een en ander ten dienste van het gasbedrijfin het bovengedeelte wenschen B. en W. den dienst vau het bouw- en woningtoe zicht, thans gehuisvest in het geheel onvoldoende perceel aan de Koning' straat, te huisvesten. De bouwkosten worden, voor zoo veel het gasl>odiijf aangaat, geraamd op 23.500. liet meubilair op 2890, voor liet bovengedeelte raamt men de bouwkosten up 50W, van inrichting en meubilair op ƒ3000. Het gasbedrijf zaé voor deze wo rn ing 3500 por jaar huur moe-ten be talen. B. on W. herinneren aan een voor- eslc-l van 1 September 1909, van de hoeren Modoo en zeven andere Raads leden, om niet de administratie vau de lichtfabrieken over te bren gen naar het huis in do Kruisstraat, maar alleen de nfdeelingen inspectie, magazijn en fïtterij. De Raad over de Begrooting. We ontvingen het verslag van de lste afdeeling over de Begrooting voor 1913. Rapporteur in deze afdeeling vvaa de heer H. B. Weijland Jr. Voorzitter: de heer Dr. H. D. Kru- seman. Aanwezig de heeren: L. Modoo. A. Rit.kema, Dr. W. E. Merens, Mr. J. Spoor, J. B Lasschuit, J. H. Visser en H B. Weijland Jr. Afwezig de heeren: Jhr. Mr. F. W. van Styrum met kennisgeving en A. van Rcssum. De wenschelijkheid werd uitgespro ken. om een vaste Raadscommissie voor sociale aangelegenheden in te stellen, in verband met de uitbrei ding van het personeel, de toepassing

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1