UILEI'S liUUI IET ROOQË LICHT. derde blad Doaderdas 10 October 1912 binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij konk. besluit is benoemd tot odsheer-plaatsv. in bet gerechtshof Amsterdam, mr. J. R. Voute, adv. j proc,onder toekenning van gelijk- Öig eervol ontslag als kantonrechter- aatsverv. aldaar. Is benoemd tot lector in de Inc. der heesk. aan de universiteit te Utrecht ond. te geven in de propaedcuti- he en toegepaste protheseloer, B. R. ikker, tandarts te Zutphen. Zija benoemd, met ing. van 1 Nov. S. Langemeijer, M. B. W. des Tom- beiden Delft, en H. L. Swart, bravenhage, tot adj.-ing. Rijkswa- rstaat, J. C. van Rhijn, Diemeu, tot ,z. Rijkswaterstaat 4e kl. en A. nits, Alkmaar, benoemd tot bureel- Obk' Rijkswaterstaat 3e kl. Is, met ingang van 1 Jan. 1913 aan T.' T. C. van Dam van Isselt, op ver- ek, eervol ontslag verleend als erz. van den centr. gezondheids- ad, met dankbetuiging voor de in e betrekking bewezen diensten en is 6 zoodanig beroemd dr. W. P. jysch, lid van dien raad. met toe- nning van eervol ontslag als hoofd- sp. van het Staatstoezicht op do Jksgezondheid voor Zuid-Holland en teland en met eervolle ontheffiqg ,r. de waarn. der betr. van id. voor jord Holland en Utrecht. Is aan de le-luits. W. J. van IToyte- 0, J. J van Diepenbrugge en P. H. Tenpken, allen 2de reg. huzaren, 'rslgen. adj. bij het korps, verg. ver- jnd tot het aannemen en dragen van I ordeteekenen ridder 4de kl. in de de van den Rooden Adelaar, en aan M. ord.-off., Ie luit van den gr. staf j. G. baron van Voorst tot Voorst, t het aannemen en dragen van de Hcteekenen van ridder in de Danne- ogorde. Is R. A. F. Lach de Bère, arts, met g, van 16 Oct. benoemd tot off. van z. 2de kl. bij de zeemacht. Is met ing. van 10 Oct. bevorderderd t luit. t. z lsle kl., de idem 2de kl. M. Manikus. Is met 1 Nov. kap t. z. KL VV. C. v. eyswijk Ris eervol ontheven van 't vel over lir. Ms. art.-insiiuctieschip kllona" en dit bevel opgedragen n kap.-luit. t z. W. B. K. Boom. JT LANG VERWACHTE RAPPORT Het rapport van mr. V. H. Rutgers sake de Engelsche Pensioenwetten, j höüdini naar de Ned. meldt, thans versche- aanleiding van de discussies in eeno vorige zitting. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. wel bet een en ander te zeggen hebben. Zij hebben de zaak nog eens ampel onderzocht en daardoor wel een nieuw gezichtspunt ontdekt. Maar »dit gezichtspunt leidt tot oen onver zwakt handhaven van de voordracht door B. en W'. Spreker zou willen vragen, of de voorstellers van de amendementen die van de voordracht afwijken, deze amendementen wel hebben getoetst aan de overeenkomst over de schenking tusschen den Staat ea den heer on mevrouw Drucker, l>e- kruebtigd bij de wet Yon 8 Mei 1910. Uit de artikelen dier overeenkomst blijkt, dai ten aanzien van nieuwe schenkingen de Staat zich verplicht, de oude en de nieuwe collectie één geheel te doen uitmaken, ©u dat de ge heel o verzameling in het Rijksmu seum moet worden ondergebracht. Naar spreker verder uiteenzet, is het niet waarschijnlijk, dat van do regeoriag een voorstel kan uitgaan, otn de overeenkomst te ontbinden. Bij den minister van binnenlandsche za ken heeit spreker er zich ten over vloede van overtuigd, dat de zinsne de in den brief van den minister, oat onderbrenging der nieuwe verzame ling alleen mogelijk is door vergroo ting van den Drucker-uitbouw, een uitvloeisel is van de onderhandelin gen tusschen de regeering en den lieer en mevrouw Drucker gevoerd over de nieuwe schenking. De minis ter achtte het zeer twijfelachtig, of nieuwe onderhandelingen ecuig re sultaat zouden hebben, de regeering verwacht daarvan geen heil. En B. en W". betsvijfolcn, of onder handelingen, door de gemeente ge voerd, eenig resultaat zouden heb ben. Verder wees spieker er op, dat de schenking der collectie Drucker d.d. 4 Mei 1912 geschiedde onder dezelfde voorwaarden als de vorige schenking. Daarbij merkt spreker op, dat de heer Drucker op 4 Mei geen kennis droeg van den brief, door dr. Cuy pers d.d. 27 April tot B. en W. ge richt. De lieer Drucker had toen nog het volle vertrouwen in de medewer king van dr. Cuypers. Voor B. eh Tv. staat de zaak zoo Men zou moeten kiezen tusschen ©en weigering van den verderen uitbouw of een uitbreiding, wellicht het be houd, der bestaande collectie. B. en •VV. meenen, dat alle voorstellen en moties zullen leiden tot uitstel en daardoor de door allen begeerde uit breiding in de waagschaal zullen stellen. (Geroep Stemmen Enkele sprekers voerden nog hei woord. De heer Wibaut bleef het nog vinden voor een nader overleg, als de motie bedoeld. Spreker meende, dat men zich niet te veel moet laten afschrikken door an den minister, die in tijd VALIDITE1TS- EN OUDERDOMS- VER2 EKERING. De Kamer van. Koophandel en Fa- eken te Winterswijk heeft besloten 1 adres van de Kamer van Koophan- i Ie Haarlem aan den minister DE CRISIS OP DEN BALKAN. September moeilijk anders kon spre ken dan hij in April deed. Ziet de re geering, dat het den raad ernst is, dan is voor haar de tijd aangebroken om te trachten tot een nieuwe rege ling te komen. De heer HENDRIX ontkende, dat door deze voordracht een aanval zou worden gedaan op, hel architectonisch hdbouw, Nijverheid en Handel, .schoon van den achter gevel van het arin wordt aangedrongen op schoi-Rijksmuseum. Spreker passeert nier ig van invaliditeits- en ouderdoms- viermaal per dag en heeft dit kun- «ekering in de ontworpen wet cn nen constateeren, daar de achtergevel )r de eerste, do risico ook over te van museum reeds bedorven, cn uan particuliere fondsen, te reeds weg is, door den Rembrandt- iUnen. j uitbouw en den Drucker-uitbouw. I Wat thans gevraagd wordt is, in I vergelijking met wat reed3 geschied De Nederlandsche spoorwegmaat-is een kleinigheid. Er is eigenlijk nappijen hemen niet meer goederen i niet veel meer overgebleven dan een Or Servië en Bulgarije ten vervoer binnenplaats met fragmenten, n, behalve goederen bestemd voorSpieker betreurde, dut die binnen- t I'.oode Kruis in beide landen, voor'plaats nog meer zal bebouwd worden, i Bulgaarschv militaire autoriteiten maai- men vergete niet, dat hiertegen- voor de directies van de Servische t over gewichtige belangen staan. Aan f Bulgaarsche staatsspoorwegen. I het zoeken van verdere oplossingen I zal spreker niet meedoen. Gesteld U NIEUWE DRUCKER-UITBOUW j voor de keuze óf een verdere bebou- AAN 'T RIJKSMUSEUM. I wing van de binnenplaats, welke De gemeenteraad van Amsterdam I spreker betreurt, óf de kans, dat de Ite de behandeling voort van 't i verzameling-Drucker aan ons land torste! van B. en W. inzake de ver- i zal ontgaan, kiest spreker het eerste, ■ooting van den aanbouw van 't De heer Posthumus Meyjes ver- jjksmuseum, waarin do schenking-klaarde zich zeer teleurgesteld door tucker is ondergebracht, met het de mededeelingeii van den voorzitter, jorstel van 't raadslid Posthumus daar deze even vaag waren als in de eyjes om geen toestemming te ver- vorige vergadering. Spr. had ver enen tot het vergroolen van den I wacht, dat de voorzitter pertinente inbouw van het Rijksmuseum, inededeelingen zou hebben gedaan na aarin de schenking-Drucker is on- bespreking met den heer en mevr. jrgebracht, maar terrein voor een Drucker. Spr. ging mee met het denlc- Icuw museum voor hedendaagscho beeld van den heer Wibaut om B. cn Bust beschikbaar te stellen. De heer I W uit te noodigen met den heer en Meyjes heeft het oog op hel ter- mevrouw Drucker overleg' te plegen, iin Joh. Vermeerstraat, naast het De Voorzitter deelt nog mede, dat ciligheidsmuseum. Voorts waren er: de heer Drucker hem persoonlijk op in motie van de raadsleden Kl. de 4 Mei bij het. Koninklijk bezoek aan ries, Boissevain en De Jongh, en de de Drucker-collectie heeft niedege- lotie van het raadslid Wibaut, beide dceld, dat er volkomen overcenstem- Oudende een uitnoodiging aan B. en rning was tusschen hem (den heer f. om met de regeering en den heer Drucker) en dr. Cuypers in zake den i mevrouw Drucker in. overleg to Drucker-uitbouw. Uit spr.'s mond feden omtrent een andere oplossing, meest toen de heer Drucker verne- De lieer Kl. de Vries zei, gaarne te men, dat dr. Cuypers van een alwij- ien. dat B. en W. eerst eventueele kende meening had doen blijken in lededeelingen zouden doen naar een schrijven aan B. en W. B. en W. hebben zfch niet lot den heer en mevrouw Drucker gewend, omdat hun van terzijde en op zoo goede gronden de meening van den heer en mevrouw Drucker hekend was, dat zij het niet oirbaar achtten zich rechtstreeks tot hen te wenden, ten einde niet op den heer en me vrouw Drucker het odium te laden, dat zij zich tegen een andere oplos sing zouden verzetten. Nog wijst spr. er op, dat door de motie-Kl. de Vries ook trevraagd wordt hel doen verdwijnen van den Nacht wacht-uitbouw. De beraadslagingen werden geslo ten en ln stemming gebracht de mo- tie-Wibaut, die verworpen wordt met 25 tegen 18 stemmen. De motie-Kl. de Vries werd verworpen met 34 tegen 9 stemmen. liet voorstel van B. en W. werd goedgekeurd met 33 tegen 10 slem- men. Tegen stemden de heeren Kl. de Vries, Sclioch, Loopuit, Posthumus Meyjes, Wollring, Wibaut, Den Her tog, Ter Haar, Schut en Dekkers. Het amendement-Posthumus Mey jes verviel hiermee. De uitbouw komt er dus. BRUTALE AANRANDING. Men schrijft uit Hengelo aan de Tel.: Een brutalo aanranding vond in de buurtschap Woolde Achterhoek in de ze gemeente plaats. Een adhtjarig meisje van het echtpaar Waaijerink, op weg zijnde naar school, werd door een onbekend manspersoon in een bosch gelokt, onder bedreiging ihaar te zullen dooden. Later werd het weder in vrijheid gelaten. Nadat het meisje 'hare ou ders met het gebeurde in kennis had gesteld, werd de politie onmiddellijk gewaarschuwd en mocfht het den bri gadier der rijksveldwaclit te Hengelo gelukken den dader in den laten avond Ln een veeschuur te Hasselo op te sporen. Na met het meisje gecon fronteerd te zijn, wist men 'hem tot bekentenisto bron gen. De dader H. ten Cate, lompen koopman te Ensche dé, is tor beschikking van den offi cier van justitie to Almelo gesteld. KAMERVERKIEZINGEN. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering wordt aan alle kiesvereer.igingen in het land een schrijven gezorden, waarin wordt aangedrongen, bij de a. s. Kamerver kiezingen besliste voorstanders van Staatspensionneering candidaat te stellen. KLERKEN BIJ 'S RIJKS BELASTINGEN. Onder het opschrift „Loon naar Werken" is door den Bond van kler ken bij 's Rijks belastingen een bro chure in het licht gegeven, waarin wordt aangedrongen op een meer vol doende bezoldiging dézer ambtenaren. DIERENMISHANDELING Sedert eenigen tijd is dcor de rijks politie eenigè malen proces-verbaal opgemaakt tegen eigenaars van vee, dat met te volle uiers op de'veemarkt te koop werd aangeboden. De veehan delaars zien in deze vervolgingen een groote belemmering in den handel en in een vergadering van de Prov. Gro- ningsche vereen iging van veehande laars is dan ook besloten een der ge verbaliseerde leden vanwege de ver- eeuiging rechtsbijstand te verstrek ken. Zij meenen, dat het onmogelijk is het vee anders ter markt te bren gen dan met volle uiers, omdat daar aan alleen de melkopbrengst van de koeien beoordeeld en de waarde als melkkoe bepaald kan worden. Zij be weren, en dez- bewering wordt door deskundigen gedeeld, dat een volle uier noch pijnlijk, noch nadeelig kan zijn voor het beest. Mr. S. C. H, Romkes zal in deze zaak, die Zaterdag 19 October voor 't Kantongerecht te Groningen zal wor den behandeld, de verdediging op zich nemen. (HbkL) RIJKSPOSTSPAARBANK. Verschenen is het jaarverslag over 1911 van de Rijkspostspaarbank. In verband met het voorschrift, ver vat in de Spaailankwet, werd thans voor.de eerste maal een on derzoek ingesteld naar liet tegoed op .Spaarbankboekjes ten name van in- leggers, die dertig j aar hebben laten 1 verloopen, zonder eer ige inlage ge- i daan of eeuige terug-betaling of bij- j solu'ijviug van rente verzocht te heb ben. Als verjaard. Id den zin van voor- noemd wetsartikel, bleken 214 boekjes I met een gezamenlijk saldo-tegoed van 1 102,36, welk bedrag van het den in- leggers verschuldigde saldo werd af gevoerd. Het aantal der werkgevers, die bij schriftelijke overeenkomst of regle ment sedert 1 Februari 1909 een zeker bedrag yan het loon (het z.g. staan geld) ten name van hun personeel bij de Rijkspostspaarbank belegden, was 141, met te zamen 5293 boekjes, tegen 137, rnet 5125 boekjes op Dec. 1910. De percentsgewijze verhouding blijken de uit de splitsing der inleggers naar hun bedrijven tusschen het totaal der in 1911 ten name van werklieden uitgegeven boekjes, wordt uitgedrukt door het cijfer 33.6 vergeleken bij 1910, over welk jaar dit cijfer 33.5 was, een stijging dus van 0.1. Het gezamenlijk getal en bedrag der inlagen waren in 1911 getal 1.971.304, bedrag 81.263.478.8 1/2 in 1910 getal 1.964.710, bedrag 78.859.369.96 1/2 dus meer in 1911 getal 6594, inlagen met 2.404.108.82 1/2. Het getal der terugbetalingen be droeg 1.081.212 in 1911 tot een bedrag van f79.064.702.95 1/2 tegen 1.066.395 terugbetalingen in 1910 met een be drag van f79.125.664.46, zoodat 14.817 terugbetalingen in 1911 meer werden gedaan dan in 1910, doch in t geheel toch I 60.943.50 1/2 minder werd terug betaald. Het gemiddeld saldo-tegoed op spaarbankboekjes beliep In 1907 por boekje 108.83 1/2 en per hoofd der bevolking ƒ25.32; in 1908 idem 108.18 1/2 idem ƒ26.03 in 19U9 idem 109 68 idem f 27.41 in 1910 idem 108.79 idem ƒ27.63; in 1911 idem 109 80 idem ƒ28.39. De gunstige resultaten van den, met 1 Nov. 1907 iu werking getreden, dienst der 9taatsschulöboekjes blij ken uit het navolgende Van 1 Nov. 1907 tot uit Dec. 1911 hadden plaats: 45.379 inschrijvingen tot een bedrag vaa ƒ24.123.600, tegen 9742 afschrijvingen ad ƒ6.321.450. Het aantal Staatsschuldboekjes ver meerderde in 1911 met 3140 en liet ver schuldigde nominaal saldo met 3.912.500. Dientengevolge waren aan liet einde van dat jaar in omloop 18.787 boekjes met een nominaal sal do van 17.802.150. BOTSING. Gistermiddag heeft er op den Sta tionsweg te Leiden, vlak bij den over weg van de Hollandsche spoor, een botsing plaats gehad tusschen de ran- gcerende stoomtram Haarlem-Leiden en de juist vertrokken electrische tram Leiden-Katwijk Enkele wagens wer den beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken hadden er niet bij plaats. AANGEREDEN. Gisteravond is op den Rijnsburger- weg onder Oegstgees* mevrouw S. v. Gr. door de electrische tram Leiden- Katwijk aangereden en ernstig aan 't hoofd verwond Zij lijdt eenigermate aan hardhoorigheïd en bad de tram niet liooren aankomen. Letteren en Kunst Het Tooneel TE AMSTERDAM. „DE LIJFGARDE", blijspel in 3 be drijven van FRANZ MöLNAR door de Tooneelvereeniging (directie Heijermans en Verkade). Wij-hebban gisterenavond den heer Eduard Verkade bewonderd om zijn moed, want er behoorde werkelijk een i iet ireringe dosis durf toe, om te Am sterdam niet een Hollandsche vertoo ning van „Der Leibgardist" aan te konnen na de prachtige voorstellingen, welke het ensemble van het Neues Scfhauspielhans uit Berlijn van dit amusante stuk heeft gegeven. Die vol maakte opvoering lag ons allen nog zoo versch in het geheugen, dat bet eigenlijk een waagstuk mag worden genoemd om de vergelijking daarmee te durven volstaan. Waarschijnlijk beeft de heer Verka de zelf wel het gevaar van dit stoute stuk gevoeld, doch hij zal van de idee zijn uitgegaan, dat liet allerbeste nog niet het goede behoeft uit te sluiten. En het zou zeker jammer zijn geweest als dit geestig gevonden blijspelletje aan het groote publiek zou zijn ont houden, enkel en alleen, omdat Dmtr sellers met dit werk ln onze schouw burgen hebben geschitterd. Voor Qien, die den inhoud van Möl- nar's spel niet kennen, geven wij hier nog even de intrigue weer. De hoofdpersonen uit „De Lijfgarde" zijn een tooneelspeler en een tooneel- speelsler. Zij is niet alleen op liet tooneel, maar ook in het gewone le ven een grande coquette, ihij een echtgenoot, voor wien zoo'n wispeltu rig vrouwtje een steeds pijnigend en onzeker bezit is. Om haar op de proef te stellen, geeft hij voor, vier dagen van huis te moeten om gast rollen te spelen, doch al heel spoedig zien wij hem terugkeeren in de ver momming van een luitenant der lijf garde. IHj zal al zijn tooneelspelers- gaven aanwenden om zekerheid om trent zijn behaagziek vrouwtje te krij gen en dan begint het spel tusschen den tooneelspeler en de tooneilspeel- ster. In een loge zitten zij sainen bij een opvoering van „Le Bohème" en terwijl wij een gedeelte van Puccini's opera hooren, zien wij den acleur en de actrioe hun knappe komedie spe len. Voor den tooneelspeler is deze nieu we rol 'n groot succes, maar voor den echtgenoot belooft zij ietwat pijnlijk te worden, totdat het vrouwtje plot seling in lachen uitbarst. 4ij h ul hem zoo spot zij al nu twee minuten herkend. Of de actrice op dat oogenblik komedie speelt, is niet recht duidelijk bij de opvoe ring der Diiitschers zouden wij '/.eg gen, dat zij hem wèl, bij die der Hol landers, dat zij hem niet herkend had maar zeker is het, dat de ac- tour zich door haar geraffineerd spsl laat overtroeven. En hij vindt hel ten slotte toch maar beter en verstandi ger om als acteur dan als echtgenoot échec te lijden. Het zou niet billijk zijn om de ver- loon'ng der Hollanders met die der Duitschers te willen vergelüken. Tn de verschillende opvoeringen van „Nur ein Traum" hebben wij gezien, hoe Roy aards en Het Nederlandsch Tooneel het bii den troep van het Schausnielhaus moesten afletten en wij hadden moeilijk kunnen venvach ten, dat de nog zoo jonge Tooneel vereeniging nu een uitzondering op den regel zou maken. Wij moeten het waardeeren, dat Verkade niet geco- pieerd heeft, maar een eigen, een ge heel zelfstandige opvatting heeft ge volgd en het doet ons genoegen te kunnen constateeren, dat het blijspel van Mölnar ook iu dezen anderen vonm het publiek heeft bezig gehou den en vermaakt. Verkade speelde de uiterst moeilij ke en technisch zeer zware rol van den tooneelspeler en laten wij dade lijk zeggen, dat hij het over het alge meen zcér knap heeft gedaan. Hij bracht in dezen tooneelspeler al thans in het begin voornamelijk den „komediant" naar voren. Voor dezen man is het heele leven kome- diespelen; hij acteert en declameert voortdurend. Als hij met zijn vrouw er, zijn vriend, den criticus, in zijn kamer is, gebaart en spreekt hij alsof hij op de planken staat. De meest ge wone zin is voor hem een „claus", hij snijdt alles op met een pathos, alsof hij telkens op een „open doekje" spe culeert. Dezo opvatting zoo verschillend aau die van Eugen Burg gaf aan deze rol een nieuwen kant, al vonden wij, dat Verkade het nu en dan al thans in het begin wat sterk over dreef. Later bond hij zich meer in en bereikte hij daardoor ook een grooter effect. Den garde-officier gaf hij als 'n béto Simplicissimus-luitenant en hij had in deze rol vooral als hij zat prachtige momenten. Zijn ounoo- zei en toch beschaafd gezicht en zijn accent waren kostelijk. Het too- neeltje aan do theetafel met zijn Onze Laclihoek IN SCHOOL. Whn, noem jij eens drie feiten, waaruit blijkt, dat de aarde rond is. De boeken zeggen 't en u zegt i en ma zegt 't. Professor (in het college). Wan neer we in een lucht'edige ruimte een viool aanstrijken, zóó dat ze een klank voortbrengt, dan zien we dat we niets hooren. MACHT DER GEWOONTE. Boekhoudster (als een heer haar een huwelijksaanzoek doet). Ik kan uw aanzoek niet zoo zonder meer beantwoorden, ik heb nog twee of fertes ontvangen. SCHOOLVORMING. Twee heeren, die samen school ge gaan vyaren en elkaar na langen tijd weer ontmoetten haalden op van vroegere sohoohveeën. Dat ellendige jaartallen-k-eren vooral gruwelijk was dat. zegf Ja. en wat onthoud je d'r van. Ik lieb al die rommel vergeten op één jaartal na. En dat is? 1499. Wat gebeurde d'r toen dan? Ja, dat weet ;k niet meer. dame de compagnie tegenover .mijn heer de graaf" was onweerstaanbaar komisch. Van Keickhoven hebben wij wel eens beter gezien zijn typeering van den criticus \\as vrij kleurloos en zijn spel was mat. Als geheel een voor stelling, waarover de Tooneelvereeni ging heel tevreden kan zijn. Het suc ces was zeer groot, wat behalve aan het fijne eri geestige blijspel van Möl nar ook voor een belangriik deel aan de opvoering waa te danken. Naar wij vernamen komt.de Tooneel vereeniging 18 October in Haarlem. Als wij de keuze voor den heer Van Gasteren moesten doen, dan zouden wij zeggen „De Lijfgarde", of nee, wij zouden zeegc-n ,.De Gardeluite nant", want de Lijfgarde is een be spottelijke vertaling. Mevrouw Cuy oers zon vreemd opzien, als de heele lijfgarde in haar loge kwam I Voor de Haarlemmers is dit stuk als „geknipt". En vergelijken met de Duitschers kun nen ze niet, want bij de Duitsche voorstellingen hebben ze tot nu toe ge schitterd door afwezigheid. J. B. SCHUIL. BOUWMEESTER TE LONDEN. 21 October treedt Louis Bouwmeester voor het eerst in het Palodium te Londen op met „De Greep". Vcorloo- pig is met hem gecontracteerd voor voorstellingen geduremie drie weken. Over eenige maanden bego-ft zich de heer Bouwmeester naar Amerika. (Tel.) INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Het Loven" van 8 October 1912 be vat: H. M. de Konihgin-Moeder opent het opvoedingsgesticht ..Valkenheide" te Maarsbergen. De dreigende Bal- was dan ook voortreffelijk. De I kan-oorlog. De bijzetting van Oscar aanbidding der 3 vrouwen voor dit j Carré's stoffelijk overschot. De I paskwil .ui, een mensch maar_tM aardbeving in Turkije. - liet lijden der politieke gevangenen in Rusland. hof-man" weet ulwerddauroml zoo oer-komisch. Jammer, dat liet in het tweede bedrijf, waarin hij moest staan en loopen zooveel minder werd, toen bleef er- van den militair wel wat heel weinig over en acteerde de tooneelspeler bepaald slecht. Naar onze meeniug zou deze gardeluite- naut ook in de uitingen van zijn pas-1 1€TCrs oenagen. sie oubeweeglijk-strak en „akelig cor- reet" moeten blijven. Maar uitstekend was de heer Verkade weer in liet 3ds bedrijf. Toen speelde hij met een i verve en een nuanceering, die wij eerlijk gezegd niet van hem ver waait hadden. Mevrouw Julia Cuypers was de too- neelspeelster. Het talent van mevr. Cuypers eigent zich meer voor de uit beelding van de rampzalige tooneel- speeister uit Van. Riemsdijk's ..Silvia Silpmbra" dan van dit wufte, coquet- te en canailleuze actricetje uit Mül- nar's blijspel. Zij heeft een neiging tot aanzetten, tot „zwaarder maken" 1 van een rol, wat dit lichte werk inoei- lijk kan verdragen. Vandaar, dat bij (haar soms ernst scheen, wat au fond toch niets meer is dan geestig vornuftsspeli Een lichter en luchtiger opvatting zou deze rol vooral in het 2de bedrijf zeker ten goede ko- I Mevrouw Van Kerckhoveu—Jonckers j maakte weer iets heel bijzonders van do „moeder". Soms leek het ons 'n De jaarlij ksche rij jool der Amster damsen© Studenten. Voor een en kelen keer geven we een aantal kiek jes, ter Illustratie, hoe men niet fo tografearen moet om den „Leven" vorstelijke schoonheid aLs söhriifsfer. Eenige tooneelen uit 't Café-'je. het eerste successtuk van het nieuwe FrascatS- gezelsdhap. De pest in de Hamburg- sche haven. Een revolver tegen in brekers. Het le\ en in carieatuur. Iets over eikelcacao. Vrouwen flirt. Pers-Overzicht DE ONTWORPEN T.EGER- ORGANISATIE, ïn twee artikelen ouder bovenstaan den titel bespreekt in Het Vad, gene raal Eland Hoofdstuk VIII der Staats begrooting. waarin 'hij het een be denkelijke fout adht, dat deze berust op aanneming van de wetsontwerpen betreffende de kustverdediging en de Iegerorganisatie, welke eerst nog mondeling behandeld moeten worden Ibeetje te dmt, maar toolwat leefde! vóórdat men aan de tesrootiag kan 'die figuur Haar spel in de loge als beginnen. Feuilleton ïoman ui' het Duitsch van Anny v. Panhuys. 22) De barones was druk bezig, hier en tiur op de ontbijttafel het een en geler recht te zetten. JFelix von Bucheuau kwam met een rooi ijk „goeden morgen" binnen, ga in!. kuste hij de beide dames de arid. Hector volgde hem op den voet. Honger brengen wij mee, rria- ïaatje, riep hij vroolijk uit, wij fibben al een (Enken rit achter den B2. Ook hij begroette zijn moeder en pi' fust met een handkus. Nu ging c deur weer open, Roszner en zijn pclitei- Marianne kwamen aan het Inbijt. Bij de algemeen© begroeting Jtlc men weinig op mevrouw Jnd- hgn, die met wijd ope: palkte bg' ii naar Marianne Roëziier keek, Isof zij een geest zag. Alleen liet Hige meisje zelf merkte het zonder- nge gedrag der Poolse he op en zij throk hevig van den blik vel haat, len de mooie vrouw liuar toewierp. Heeft mijn dochter vanmorgen vroeg een wandeling met u gemaakt, juffrouw Roszner vroeg mevrouw Von Ru poen nu. Neen, mevrouw, antwoordde Marianne beleefd, maar koel, ik heb freule Von Ruppen vandaag nog niet gezien. Dan is zij zeker alleen in het park gaan. wandelen, Wera houdt er thuis ook veel van, 's morgens Ln de vroegte rond te dwalen, zei mevr. Jadwiga, tot de anderen gewend. Het opgewekte gelaat, waarmee zij de Ontbijtkamer was binnengekomen, was zichtbaar ontevreden geworden. Kwam Wera nu maar gauw, zoodat zij dadelijk na het ontbijt vertrekken konden. Lang zou zij het .hier niet meer uithouden. Onrustige gedachten gingen baar door bet hoofd, en toor nige gedachten kwamen bij haar op. Haar plan, haar wraakplan was mis lukt, daar stond dat geraffineerde wicht, die kleine tooncelspeelster, in levenden lijve voor haar, en zij had hier immers niet behooren te zijn, als Richarski, o, de lafaard had zeker op het laatste oogenblik angst gekre gen en Eet haar nu in den steek. Dadelijk morgen zou zij hem gaan op zoeken en hem haar meening in het knappe, laffe aangezicht slingeren. Hij wilde met haar trouwen en was niet in staat, een hartewensch van haar te vervullen. Want een harte wensch was het van haar, dit meisje uit het Oosten van Berlijn aan de kaak te stellen, dit meisje, dat liet waagde, haar oogen op te beffen tot een baron Von Buchenau, dien mevr. Jadwiga voor Wera bestemd had. Waar mijn dochter toch blijft, de stem van mevr. Jadwiga klonk eenigszins driftig, ik zou u wel wil len verzoeken, barones, niet langer op het te laat komende meisje te wachten uw zoon, zij lachte ge dwongen, klaagde immers zoo straks al over grooten honger. Hot is heerlijk frisch buiten, zei Hector, en freule Wera zal zich van louter genot daarover een beetje verlaat hebben. Mijn maag moet nog maar evon geduld hebben, voegdo hij er vriendelijk aan toe. Als u mij een genoegen wilt doen, wacht dan als 't. u belieft niet langer op mijn dochter, bracht de mees teres van Birreudorf hiertegen in. Felix v. Buchenau keek vol verlan gen naar de gced bereide tafel en ci teerde Wie niet komt op rechten tijd, moete maar eten wat overblijft! Eerlijk gezegd, mijn maag komt al in opstand. Hij keek zijn vrouw aan en Dora v. Bucl-enau nam haar huisvrouwe- lijke plaats aan de tafel in, waarmee zij aan de anderen het teeken gaf, ook te gaan zitten. De beide heeren v, Buchenau en de ontvanger Roszner v.uten bijna de eenigen, die voor ge sprek aau tafel zorgden. De barones was vriendelijk, maar de slecht door gebrachte nacht en de achteloosheid au Wera von Ruppen hadden haar n gedrukte stemming gebracht. Ma rianne zat zwijgend voor zich te kij ken, zij dacht over de booze blikken van de Poolsche, die haar een oogen- bLik te voren bij haar binnentreden ais dolken d-oobboord hadden, na. Ook mevr. Jadwiga sprak maar juist zooveel als de beleefdheid van haar eischte. Ilaar.woede op Richarski werd steeds grooter. Dien zou zij lee- ren, een vast gegeven belofte niet te vervullen. Dat had zij moeten ver moeden, dan zou zij zeker niet twee vervelende dugen hier hebben rond gehangen en de zieke gespeeld. Snel vlogen haar allerlei gedachten don" het hoofd. Den brief had Richarski ter rechter tijd gekregen, anders zou gisteren dat telegram niet zijn geko men. Dat was immers quasi een be vestiging van haar brief en tegelijk de aankondiging, dat alles zou beuren zooals was afgesproken. Mevrouw Von Ruppen at werktuige lijk een beetje, zij verkeerde in koorts achtige opgewondenheid en daarbij liet Wera nog steeds op zich wach ten. Ik begrijp mijn dochter niet, zei ze hoofdschuddend, zij weet toch dat het rijtuig van Birreudorf om half tien komt om ons te halen, en nu is het al negen uur. Zij wierp een blik op de wijzer plaat van de hooge stuanklok naast het buffet. Misschien is zij op haar kamer, het zou toch kunnen zijn, dat zij zich niet heel wel voelde, zeide baron Feüx. Neen, ik heb zooeven al aan uw vrouw gezegd, dat Wera vandaag al vroeg uitgegaan moet zijn, want toen ik, na opgestaan te zijn, aan de deur tikte, die onze beide kamers ver bindt, gaf zij geen antwoord. Hé, T- zei de baron. En toen dacht ik, dat zij met uw zoon en juffrouw Roszner een kleine morgenwandeling was gaan maken, ging mevr. Jadwiga voort. Voor dat ik ontbijten ging, keek ik vluch tig haai- kamer binnen en omdat zij er niet was, meende ik haar gauw hier te zullen aantreffen. En de wijzer van de klok ging ver der, en allen verbaasden zich ln het geheim over het opvallend lang weg blijven van Wera. Het ontbijt zou gauw afgeloopen zijn. Telkens weer wondden de- blikken van mevrouw Jadwiga zich naar de klok. De huis vrouw begon nerveus op haar stoel heen en weer te schuiven, zij wist niet recht, wat zij doen zou. Niemand at meer en men kon toch niet altijd zoo blijven zitten, omdat een jong meisje ter -wille van een wandeling vergat zoo beleefd xe zijn, tijdig aan het ont bijt te verschijnen. Een dienaar kondigde het rijtuig vau Birreudorf aan. Al vijf minuten over half tien, mompelde mevr. Jadwiga. Hector v. Buchenau sprong op. Ik zal de freule gaan zoeken, r zonder een antwoord af te wachten snelde hij. naar buiten. Eerst na «en half uur keerde hij ademloos terug. Ik kan fieule Von Ruppen niet vinden, verklaarde hij. Het scheen wel, of hij nog meer wilde zeggen, maar hij zwoeg. Dat is toch vreemd. Felix Buchenau belde. De oude die naar Frans kwam binnen. Heb je vanmorgen vroeg freule Von Ruppen gezien, Frans vroeg hij. Frans was een oud factotum, die van alles op de hoogte was, wat er in huis gebeurde. Fraiis wiegde zachtjes zijn grijs hoofd Neeiv mijnheer de baron. tWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9