UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is, met ing. van 16 Oei. benoemd tot commies bij het Dep. van Oorlog, de adj.-comm. O. Baron. Is, met ing. van 16 Nov., benoemd tot dir. van het post- on tele graaf k. to Oversch-e, A. Kwak, thans comm.- til. post. en telegr. is Hr. Ms. adj., luit-kol van den grooten staf, J. W. P. van Hoogstra ten, onder eervolle ontheffing uit zij ne, gein. betrekking, têruggepl. bij de art. en benoemd tot comm. v. h. 2de reg. veld-arL cn is hij benoemd tot adj. i. b. d. van H. M. de Koningin. is met ing- van 1 Nov. aan de ko lonels J. P. Koolemans Beynen en P. C. J. Noorduyn, comm. resp. van net reg. genietroepen en in het 2de genie-comm., op aanvrage, ter zake van langd. dienst, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend onder toekenning van een pensioen voor ko lonel Koolemans Beynen van f 2325 's jaars en voor kol. Noorduyn van f 2100 's jaars. Bij besch. v. d. Min. v. Buiten!. Za ken is A. J. Daniels, assist, bij het hoofdbest. der poster, en telegr., m. ing. van 15 Oct., benoemd tot 2e klerk aan gem. Departement. Bij besch. v. d. Min. v. Oorlog ad int. v. Marine :s luit. ter zee 2e kl. K. van Aller, dienende aan boord Hr. Ms. ,.Raaf", met 16 dezer op non-act. gesteld en met 1 Nov. geplaatst aan boord van Hr. Ms. Reinier Claeszen. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. Naar wij in het Dbl. voor Helder la zen, heeft mr. Ph. H. de Meester zich in antwoord op een vraag van het da- gelijksch bestuur der Centrale Vrijzin nige Kiesvereeniging aidaar, gaarne bereid verklaard eventueel eencandi- datuur van hei district Helder te aan vaarden. Ook de vrijzinnige k esvereeniging, te Nieuw-Dordrecht heeft met alge- meene stemmen dr. P. H. Roessingh te 's-Gravenhage candïdaat gesteld voor het district Emmien. De afdeeling Leeuwarden van de S. D. A. P. heeft als no. 2 op het grostal van caudidaten voor 1913 geplaatst den heer K. P. W. Besuijen aldaar. Mr. P J. Troelstra is no. 1, gelijk men weet. Z. K. H. DE PRINS NAAR ENGELAND. De Prins vertrok gisteravond met den trein van 's-Gravcnhage om z'ch via Vlis3ingen naar Londen te bege ven. PLAN 1913 TE LEIDEN. Op 't feestprogramma staan: een volksfeest, populaire lezingen over de historie, versiering van stralen, op tochten, illuminatie. Openbare gebou wen zullen ook versierd worden. In enkele musea zullen keuzetentoon stellingen plaats hebben. BRAND TE AMSTERDAM. Een hevige uitslaande brand brak gisterenovi nd omstreeks tien uur uit in de stroo- en vilthoeuenfabriek der firma Vivario, gevestigd in de_ aan grenzende perceelen Damrak 54 en Nieuwendijk 67.'Door voorbijgangers gewekt, haastte de heer Vivario, die zich reeds te ruste had begeven, naar den winkel. Do brandweer, onmiddellijk ge waarschuwd, was met zeer veel ma teriaal spoedig ter plaatse. In een oogwenk waren de slangen naar de daken der omliggende perceelen aan Nieuwendijk en Damrak en Onze Lie ve Vrouwensteeg geheschen, zoodat men weldra groote massa's water op de lager tusschen de huizen gelegen vuurzee kon werpen. Voor de nieuws gierigen, die zich in grooten getale op den Nieuwendijk en langs het Dam rak verdrongen, was de eigenaardige bekoring, welke een vlammenzee im mer biedt weldra verdwenen, want slechts nu en dan wees een fel opspat tende vonkenregen, dat de brand weer het vuur nog niet meester was. llei vuur werd tot de fabriek beperkt. Inmiddels lijden de magazijnen en omliggende winkels veel waterschade. De woonkamer van den heer Grue- ning o. a. was geheel ondergeloopen. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men in bet duister. Te zeven uur had men de fabriek verlaten, zan der iets bijzonders opgemerkt te heb ben. De brand zal geen invloed op het werk in de fabriek uitoefenen. Men vreest slechts, dat eenige noodzake lijke machinerieën door het vuur ver nield zullen zijn. Alles was verzekerd. Te middernacht kon de brandweer inrukken. LICHTING 1913. Bij konink. besluit is bepaald, dat de lichting der militie van het jaar 1913 bedraagt 23000 man, waarvan •400 voor den dienst ter zee worden bestemd. Het aandeel door elke provincie te dragen, blijkt uit den volgenden 6taat: Getal nngeBcHrd- venen, waarnaar het aandeel is Opgelegd Prov. berekend. aandeel. Noord-Brabant 2631 £098 Gelderland 3293 2625 Zuid-HoJland 6481 5167 Noord-Holland 6058 4S62 Zeeland 1113 887 Utrecht 1409 1123 Friesland 1598 1274 Overijsel 1797 1433 Groningen 1888 1505 Drenthe 950 757 Limburg 1591 1269 Totaal 28849 23000 DE KERMIS TE WOERDEN. De gemeenteraad van WoefTen heeft on eenine verzoeken, om de ker mis af te schaffen, met 6 tegen 4 stem-1 men afwijzend beschikt DE RELLETJES TE GRONINGEN. De Groningsche „IIbld."-borichtge- ver seint Gisteravond waren er weer een mas sa menschen op de Vischmarkt saam- gestroomd. De politie bleef de samen scholing voor den Franschen Bazar lijdelijk aanzien, in de hoop, dat de menigte zou uiteengaan, als in den Bazar de lichten uitgingen. Toen dat even na negen uur geschiedde, trok ken een paar honderd joelende jon gens en meiden naar de Zwanestrnat, waar zich de achteruitgang van don bazar bevindt, om de werkwilligen op te wachten. De menigte bleef staan en plotseling werd uit de bende een steen geworpen naar den commissaris van politie. Do steen viel vlak voor de voeten van den commissaris neer. Dit gaf aanleiding tot een charge, waar bij er geducht op de menigte werd in geslagen. Een ongeveer twintigjarige jongeling weigerde in de Heerestraat door te loopen en werd gearresteerd. Nog een paar malen moest van de wapens gebruik worden gemaakt. BRANDEN. Gisteravond zijn de huizen van P. Liet en J. Sanders te Leek (N.-H.) ge heel afgebrand. Verzekering dekt de schado. Te De Werken (N.-B.) is door onbe kende oorzaak de boerderij van A. Verhoeven een prooi der vlammen ge worden. Behalve het boerengereed schap is een partij graan en hooi ver loren gegaan. Verzekering dokt de schada. DE ENGELSCHE STAATSPEN- SIONNEERING. Het rapport omtrent een onderzoek naar de werking van de Engelsche wet op de ouderdomspensioenen, door mr. V. H. Rutgers, lid van de Twee de Kamer, uitgebracht aan den mi nister van landbouw, nijverheid en handel, en tr ans in druk verschenen, is gedateerd September 1912. In een voorwoord verklaart de rapporteur hoe grooten dank hij verschuldigd is aan zoovelen in Eng la-d, ambtena ren zoowel als particulieren, d e hem bij zijn onderzoek den weg wezen en behulpzaam waren. Het verslag geeft in Hoofdstuk I de geschiedenis van het tot standkomen van de ,,01d Age Pensions Acts, 1993 and 1911", in Hoofdstuk II de wer king der wet, administratief, in Hoofd stuk ITI de werking der wet sociaal. Voorts bevat het een 10-tal bijlagen. WETHOUDERSPF.NSJONNEER1NG. In de gisteren te Utrecht gehouden raadsz'tlïng werden de besprekingen voortgezet over het voorstel van mr. Van Bolhuis en mr. Werker in zake de wethouderspensïonneering. Met 22 tegen 6 stemmen werd beslo ten, dat pensioen zal worden ver leend, indien de wethouder d.en leef tijd van 65 jaar heeft bereikt, of ge durende achttien al dan niet achter eenvolgende jaren wethouder is ge weest. Me+ 25 tegen 3 stemmen werd ba- sloten, dat pensioen wordt verleend, indien hij, zonder aan de bovenge noemde voorwaarden te vold-oen, uit hoofde van ziekte of z'els- of li- cheamsr-ebreken van bi ij venden aard ongeschikt 13 zijne betrekking bij voortduring waar te nemen. Vervolgens werd met 16 tegen 12 stemmen besloten, dat pep si oen wordt verleend, indien hij, zonder aan de in dit artikel genoemde voor waarden in znk© leeftijd en aantal dienstjaren te voldoen: a. na candïdaat te zijn gesteld, niet als lid van den Raad werd herkozen: b. kennelijk buiten zijn wil niet weder candiaaat werd gesteld voor het lidmaatschap van den Raad, en c. kennelijk buiten zijn wil niet als wethouder werd herkozen. Alle ingediende amendementen werden door den Raad verworpen. Vervolgens werd de behandeling tot 's avonds verduagd. Het pensioen werd o.m. bepaald op 1/240 van de volle jaarwedde voor elke maand van het wethouderssctiap Het pensioen zal echter 2/3 van die volle jaarwedde niet te boven mogen gaan. De eindstemming van het ge heel© voorstel werd aangehouden tot een volgende vergadering. TEGEN WATER-, BODEM- EN LUCHTVERONTREINIGING, Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging tegen water-, bo dem- en luchtverontreiniging heeft t voornemen, tegen het volgend jaar een buitengewone algemeen© verga dering bijeen te roepen en tot het bij wonen daarvan vele buitenlanders uit te noodigen. Lr is reeds zekerheid verkregen, dat tal van personen uit vreemde landen in die vergadering zullen tegenwoordig zijn, en ver schillende personen van naam uit het binnen- en buitenland hebben zich reeds bereid verklaard om als in leiders op te treden voor de behande ling van onderwerpen van algemeen belang voor het vraagstuk van de water-, bodem- en luchtverontreini ging. De bedoeling is, dat vooral ook de internationale samenwerking bij maatregelen op dit gebied besproken zal worden. De vergadering zal twee dagen du ren en naar alle waarschijnlijkheid worden gehouden te Amsterdamhet comité voor de Eerste Nederlondsche Tentoonstelling op Scheepvaartgebied heeft vergaderzalen toegezegd. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd: voorbereidend kerkelijk examen, de heer J. C. P. v. Erkel; eerste natuurkundig examen, de hoeren P. J. Maats k Staling en A. Endta en mejuffrouw E. Carpentier Alting; tweede natuurkundig exa men de heeren D. Hubert en X. E. Karnpschuur; •candidaats-examen rechten de boeren A. de Jongh en M. Schmedtng; candidaals-examen klas sieke letteren, de heer A. Roobol; candidaats-exatmen theologie tweede gedeelte, de heer J. Hofker; eind-exa men Ne<l.-Ind. adm. densl do heer A. J. Spits. Leiden. Geslaagd. Candidaalsexo- men. Rechten do heeren H. J. Morren en W. G. F. Jongejan. Tweede na tuurkundig examen, de heer G. O. E Ligrmc (met tevredenheidsbetuiging) en de beer J. A. Hendriks. Utrecht. Gesl. ennd. ex. Rechten de heer C. E. B. C. Stern. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het eerste natuurkundig exa men door de heeren J. F. Kreiken, H. Donde1? en J II. Franssen; het can- di laatsexamen in de scheikunde door 'eri he« r B. G. B. Schollen. Delft. Teclmische Hoogaschool. Ge slaagd voor propaedeutisch examen werklirgbouwkunde, de heeren G. H. van Hengel W.Jzn. en C. H. Holgen. DE PROMOTIE HONORIS CAUSA van den heer A. E. H. Swaien, lectoT in de Engelsche taal- en letterkunde aan de universiteit te Groningen, heeft plaats Donderdag 17 October in de aula der Rijksuniversiteit. Sport en Wedstrijden VOETBAL. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Westelijke eerste klasse. Rotterdam: V. O. C.Quick. Den Haag: H. V. V.Ajax. H. B. S.Sparta. Haarlem: H. F. C.D. F. C. Breda: VelocitasHaarlem. Reserve klasse. Amsterdam: A. F. C. II—Velocitas II. Den Haag: Quick II—V. O. C. II. Utrecht: Hercules II—H. V. V. II. Dordrecht: D. F. C II—II. F. C. II Rotterdam: Sparta IT—H. B. S. II. Oostelijke eerste klasse. Wageningen: G. V. C.Go ahead. Hengelo: Tubantia—P. W. Deventer: U. D.Wïlhelmina. LUCHTVAART. FOKKER'S SUCCES. Uit Hamburg wordt ann de Tel. ge seind De Russische regeering liceft bij Fokker een 6-tal vliegmachines be steld. zijnde liet merk, dat bij een proefneming te St. Petersburg onlangs gehouden, het meest voldeed. Fokker verzocht ons tegen te spreken, dat hij aan zijn ééndekker een automatische opstijging-inrichting heeft de door hem ontworpen éér dekker is automa tisch stabiel en heeft daarom geen stuurinrichting voor liet evenwicht noodig. Ook Brazilië bestelde bij hem 20 machines. OVER DE MIDDELLANDS'CHE ZEE De Itaiiaansche vlieger, Nino Cag- liani, is Dinsdag van Pisa naar Das- tia gevlogen. Hij steeg om 2.17 des middags op. Toen hij 5Ü0 meter hoog was verdween hij in de richting van Bocca d'Arno. Vandaar volgde hij de kust tot Livorno, om daar over zee Materia te bereiken. Drie Itaii aansche kruisers gaven de richting aan. Zonder eonig incident landde Cagliani behouden te Bastia o;n 4.10. (Tel.) NEDERLANDSGH DÜURRECORD VERBETERD. In tegenwoordigheid \an generaal J, Bruce en eenige andere officieren steeg Heiuriob v. d. Burg, directeur der vliegschool Molenheide, Donder dagmorgen om 6.37 op, met het doel het Neder land sche duurrecord te ver beteren. Dit record staal sinds 27 November 1910 met 30 minuten 43 seconden op naam van Henri Wijnmalen. Wegens zwaren mist moest Van der Burg om 7.13 landen. De vlucht werd gecontroleerd door den heer P. J. do Jong uit Leiden. Van der Burg wilde later opnieuw vliegen. PAARDENSPORT. DRAVERIJEN TE LJSSE. Gisteren lmdden de jaarlijksc.be dra verijen op de korte baan te Lisse plaats. De dedi eming was groot, de regeling ever wol minder goed. De tus- schenpoozen tusschen de ritten duur den bovendien veel te lang, zoodat om 7 uur toen liet pikdonker was nog 7 paarden aangebleven waren on wel: Aura, Bonnie M.. My Girl. Cleo D., Catherine L., Cicerone en Auto. Be sloten werd heden de ritten voort te zetteneen uteuwe gebeurtenis op paardensport-gebied. Overigens een zeer onaangename geschiedenis voor allen, die niet te Lisse of omstreken woonachtig zijn. De Troostprijs ad 50 was voor Adriaan, eig. Oppelaar (L. Ensing)_; 2e prijs 25, voor Nera, eig. J. W. Schuyl (J. Schuyl Jr.) Aan de ochtend-draverij namen £2 paaiden deel. lie: resultaat was le prijs, 80, Cicerone, eig. J. Koster (Koster Jr.)2o prijs 40, Nera, eig. J. W. Schuyl (Schuyl Jr.)3e prijs, 20, Bartinus, eig M v. d. Berg (eig.) 4e prijs, 10, Die Jungfrau, eig. D. de Vliegen (eig.). (Tel.) HARDDRAVERDEN. De Kennemer Sportclub, die de Zon dag 6 October door baar georganiseer de harddraverijen uitstekend zag sla gen, heeft tegen Zondag 20 October weer groote harddraverijen uitge schreven op het landgoed „Kranen- broek". F.r zal weer een harddraverij worden gehouden van Nederlandse'ie paarden en een internationale hard draverij. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Rona Cacao Cacao is een uitstekende dagelijk- sclie drank, verre te verkiezen boven koffio en thee. Cacao is opwekkend, zonder een nadeeligen invloed op de zenuwen uit te oefenen. Vooral voor kinderen is deze drank daarom zeer aan te bevelen. In den strijd tegen het misbruik van alcoholische dran ken is cacao een machtig wapen. Van Hou ten's Rona Cacao neemt onder de goedkoops en goede soorten een eer ste plaats in. RONA is inderdaad de volksdrank bij uitnemendheid. De smaak ia heerlijk. Dikwijls wordt de fout gemaakt, dat men te veel cacao in een kop doet. Dat is bij dit krach tige product niet noodig. Om een heerlijken kop te bereiden, doet men in een kop eerst 2 A 3 theelepels sui ker en dan een theelepel Rona cacao (ongeveer 6 A 7 gram). Daarop giet men kokend water en roert daarna om, indien men waterchocolade wil maken. Wil men melkchocolade, dan maakt men van de suiker en de ca cao eerst met een weinig koude melk een papje en giet daarna den kop vol met kokende melk. Als men grootere hoeveelheden wi] klaar maken, neemt men 2 1/2 A 3 eetlepels suiker (onge veer 70 gram) en 1 1/2 A 2 eetlepels (35 gram) Rona cacao op 1 Liter melk. Men mengt dit in een schaal tot een papje met «fat kokend water en roert dit papte in de kokende melk. Zoo men wil kan men het nog een naar minuten laten doorkoken. Op een van deze wijze toebereid -uerkriigt men heeriï'ke chocolade en dat dit pen goedkoope drank is, zal voor ie der duidelijk zijn, want uit een Kilo Rnua cacao van f 1.50 maakt men ongeveer 200 koppen. Stadsnieuws KiekJ as uit da Rechtszaal. Belast in g-waa tduikers. Er is wat voor deze beklaagden te zeggen, maar ook iets tegen. 't is aardig dat ze zooveel van die ren houden, dat ze een hond tot huis vriend nemen, maar 't is niet te ven ded gen, dat ze de verplichting, om voor detze hondenbelasting te beta len, ontduiken. Voor dit laatste stonden ze nu voor de rechtbank. 't O. M. eischte zooveel geldboete, dat deze menschen 't voortaan goed- kooper zullen vinden de belasting geregeld te betalen. Maar... de geldboete komt in de rijksschatkist. Zou 't niet billijk zijn als 't bedrag der belasting daarvan eerst werd afgetrokken voor de ge meentelijke schatkist. Ons gemeente bestuur heeft de dubbeltjes ook noo dig. Al te loslippig. Dat is een Haarlemmer die den re chercheur Brunt leelijlce woorden 'heeft toegevoegd. De openbare aanklager vorderde wegens beleediging 3 weken gevan genisstraf, "een zware straf, maar deze beklaagde maakt 't de politie soms zeer lastig, zoo verzekerde 't O. M. Een dierenmishandelaar Eienige Amsterdammers waren roet een werkpaard en wagentje naar Zandvoorl gegaan, om te fuiven. De dagjesinensohen hadden toen ze aan de badplaats kwamen al te veel biertjes op. 't Paard moest 't ontgelden. Een winkelier stuurde en eloeg den viervoeter onbarmhartig met de zweep. De rijksveldwachter De Bruyn lieeft wel 20 keer achter elkaar z'.en slaan. Beklaagde gaf toe wel wat te veel de zweep gebruikt te hebben, maar zoo erg was 't niet. De eigenaar van 't paard een sleepers kar-verhuurder zat ook in den wagen. Hij werd nu als getui ge a décharge gehoord en zei: t is ©eu werkpaard en dat meet geslagen worden als 't wil loopen. Een mooie theoriel merkte de president op. 't O. M. eisebte tegen den dierenmis handelaar f 30 boete of 10 dagen hechtenis. De Amsterdammer vroeg een lich tere straf. Een lastige strooper. Een andere Zanavoorter moest te recht staan wegens verzet tegen de politie en beleediging van een jacht opziener. Tegen dezen dorper vorderde 't O. M. 2 maanden gevangenisstraf. Deze strooper 'was niet verschenen. Hij was wellicht aan 't stroopen, want 1 duin werd nu juist niet be waakt, alJe jachtopzieners uit Zand voori waren in 't Paleis van Justitie te Haarlem. De gelegenheid was te schoon, om niet te benutten! Lastige menschen. De rijksveldwachter van Heems kerk kan t blijkbaar niet vinden met eenige jonge Heemskerkers. Een dorpsgenoot stond nu terecht wegens beleediging van den ordebe waker. Tweemaal acuter elkaar heeft hij dit feit gepleegd. De veldwachter vertelde dat hij vroeger een boerderij heeft bewoond als noodwoning. Op een nacht, toen bij zelf wegens diens'-aken op pad was, hebben de Heemskerkers een kozijn uit zijn woning gebroken en den ezel uit den Btal in de huiska mer gejaagd. Dat noemden ze een lolletje. Uit de behandeling der zaak bleek, dat de gespannen verhouding is ge komen door een civiel-proces, over den uitgang van een pad. 't O. M. weea er op, dat er meer achter deze zaak zit. De rijksveld wachter ia een kalm man, maar een deel der bevolking treitert hem. Een zware straf is noodig. Daarom luid de de eisch 2 maanden gevangenis straf. Mishandeling. Eenige Hillegommers waren aan 1 bollenrooien en kregen ruzie over 't werk. De een gaf den ander een klap in t gezicht. "t O. M. vorderde nu tegen den een 5 gulden boete of 3 dagen hechtenis. Nog een beleedigde poli tieman. Een Zaandammer was dronken en beleedigde een politieman. Tegen den Zaandammer werd 14 dagen gevangenisstraf geëischt. Een vrouw mishandeld. Ook dit gebeurde in Zaandam. Vrouw Schoen is geslagen door een man die^ bij haar echtgenoot een praatje kwam maken, 't Was zoo erg dat de vrouw er vele dagen boodpijn van heeft gehad. De mishandelaar was onder den invloed van sterken drank. De eisch luidde tegen dezen Zaan dammer die als een woesteling be kend staat, twee maanden gevange- ni3straL KON. NED. BOND VAN OUD ONDEROFFICIEREN. In het Bondsgebouw aan de Schouwtjeslaan had Woensdagavond een feestelijke bijeenkomst "laats voor de leden met hunne dames. Te negen uur werd deze door den voor zitter geopend, die na een hartelijk welkomstwoord aan allen, aan de dames in het bijzonder, nog even de gelegenheid te baat nam, om de me dewerking van allen, nu in zoo grooten getale tegenwoordig in te roepen, voor de groote dingen die op handen zijn. In de eerste plaats de verwezenlij king van het plan tot het stichten vRn een Rust- en Vacautie-oord, en in de tweede plaats voor den grooten na- tiorialen schietwedstrijd. Dat het Bestuur op die medewer king staat zal kunnen maken, bleek wel uit het luid applaus, dat hierop volgde. Hierna werd een aannvang ge maakt met de wedstrijden in schie ten, kaarten en domineeren. Zij had den den volgenden uitslag: Schieten, le prijs, L. de Raad, met 97 punten, 2e prijs II. J. Bouman, met 93 punten, 3e prijs H. M. Koe nen, met 89 punten. Kaarten, de heeren L. A. Boers, J. A. de Gee, M. Sandyck en R. B. A. Theel, en met domineeren door de dames v. d. Burg en mej. Tromp. Met een toepasselijk woord werden de prijzen door den voorzitter aan de respectieve winners en winstera uit gereikt. Deze eerste feestavond kan als een uitstekend geslaagde beschouwd wor den. PENSIOEN. Aan het personeel van de H. IJ. S. M is per dienstorder het volgende bekend gemaakt Pensioenregeling. Onder verwijzing naar de dienst orders Nos. 5786 en 5787 N. S., wordt aan liet personeel medegedeeld, dat de nieuwe pensioenregeling thans bij de wet bekrachtigd is. De met de ti tels O ntwerp-lieglenient voor het pensioenfonds voor het personeel der II. IJ. S. M." en „Ontwerp-voorschrif- ten tot uitvoering van het Reglement voor het pensioenfonds voor het per soneel der H. IJ. S. M." aan het per soneel uitgereikte reglementen zijn thans geen ontwerpen meer, doch de finitieve reglementen, in overeen stemming waarmede het personeel op de in zijn bezit zijnde exemplaren het woord „ontwerp" met de pen moet doorhalen. Bovendien moet aan het slot van het eerstgenoemde reglement als datum van vaststelling met de pen ingevuld worden 21 -September 1912. DE RAAD VAN ADMINISTRATIE. EERSTE ZALSMAN-AVOND. Donderdag werd in de welgevulde concertzaal van „De Kroon" de eer ste Zalsman-avond gegeven door de vermaarde, ook te Haarlem niet on bekende klavier- en clavecimbelspeel- ster Wanda Landowska, met mede werking van Geertruida Vogel-v.Vlade- racken (zang) en den heer Niel Vogel (viool en viola d'amore). Al ware liet ook alleen maar om die wonderbare „Chromatische Phantasie und Fuge" van Bach, dan zal deze concertavond in onze herinnering een heel bijzon dere blijven. Het claveeimbel waarop Wanda Landowska dit werk voor droeg was zoo niet hetzelfde dan toch een van gelijk fabrikaat (Pleyel) eri dezelfde afmeting als waarvan ik bij het vorig optreden der kunste nares een beschrijving heb trachten te geven. Hoe meesterlijk en smaak vol Wanda Landowska van de beide klavieren en de onderscheidene peda len van haar antiek instrument weet partij te trekken om haar voordracht tot een machtige en in hooge mate boeiende en bekorende kunstuiting te maken, daarvan hebben we ons gis terenavond opnieuw met de grootste voldoening kunnen overtuigen. Ui terst fijn en met volmaakte duidelijk heid bracht zij het rijke passagewerk der Phantasie tot zijn volle recht maar dit alles werd nog in de scha duw gesteld door haar innig muzika le, volstrekt schoone wedergave der Fuga, waaraan zij dank zij haar fijne intelligentie en de verbazende gemakkelijkheid waarmede zij de in gewikkelde techniek van haar instru ment beheerscht een kleur en een climax wist te geven als waartoe een heel orkest althans een Baclfseh orkest maar nauwelijks in staat zou zijn. Het laat zich moeilijk gis sen welken indruk Wanda Landows- ka's Bach-interpretatie op een beden- daagsch klavier ons zou hebben ga geven; maar meer bevredigend zou die zeker niet hebben kunnen wezen, 'Toch is haar talent ook als besp ul ster van den modernen conccrtvJcu. gel allesbehalve alledaags^ zooais bleek Uil 2£Sr technisch zeer geache veerde en fijngevoelig muzikale ver tolking van Haydn's Sonate ,'n li- mol. Hiermede heb ik de beide hoofd werken van liet programma ge noemd. Het overige gcruaktc daarbij min of meer op liet tweede plan. Wat nog volstrekt niet heeft te bcteekenen dat liet onbeduidend was. Hef zou ai heel onbillijk tegenover den lieer Vo gel zijn, als hier niet met ingenomen heid werd gesprokeu van zijn talent- volle voordracht der Sonate Trite du Diable van Tarlini en aan zijn voortreffelijke behandeling du- viola damore waarop hij een Suite van Ariosli mooie muziek waarin de componist, gelukkigI, weinig partij trekt van de eigenaardigheden van het instrument en een vrij onbe duidend bis-nummertje ten gchooro bracht en bovendien medewerkte in de begeleiding van ecu door mevr. Vogcl-v. V'laderacken gezongen Aria van Ariosto. Laatstgenoemde, zeer verdienstelijke zangeres is ook sedert lang geen onbekende meer voor ons. Dezen avond zong zij behalve de ge noemde aria twee nummers vau Bach G.Bist du bei mir, gch' ich mit FreudciV' cn de aria „Mein glaubigei Herze") en twee fijne, geestige liede ren („O, ma tendre musette" van Mon- signy en „Menuet d'Exaudet") alles met haar bekende muzikaliteit en fraaie zangtechniek; eu met zooveel succes dat zij het laatstgenoemde lied moest herhalen. Volledigheidshalve vermeld ik ten slotte dat Wanda Lan dowska baar solo-programma vol tooide met een heel vervelende „Pas- sacaglia" van Handel en een aller aardigste en origineele „Danse popu laire" uit de 16e eeuw, beide stukken voor claveeimbel, eu dat zij op bet zelfde instrument alle zang-, viool- en viola d'amore-soü meesterlijk bege leidde. PHILIP LOOTS. Hard aangekomen. Een fietsrijder reed Donderdagmid dag in de Tempeliersstraat, terwijl bij even omkeek, met vaart tegen ecu ijzeren paal der E. S. M. aan. Met een smak viel de ongelukkige neer, aan hoofd en borst nogal ern stig gewond, liet bloed vloeide uif hei oor. Bij een omwonende werd de man binnengebracht, waarna geneeskun dige hulp werd gehauld. Botsing. Donderdagavond ongeveer 8 uur had op hot Spaarne eeu botsing plaats tusschen de elcctrische tram en een handwagen, geduwd door een 14-jarigen knaap, die nogal goed af liep. De tram kwam met flinke vaart bij de Melkbrug afrijden, teen de jon gen, die bij een dor booten van Bus moest wezen, nog dacht le passeeren, doch door de tram werd aangere den. De knaap deed een harden val en kwam onder den handwagen te recht. Toen hij opstond, liep bij mank en had een der polsen eenigs- zins bezeerd. "Van den handwagen was do as geheel verbogen. De tram bekwam geen schade. Rubriek voor Vragen Geabonueorden bobbeu het voorrecht, vrugen op verschillend gebied, mils voor beantwoording valbuar, in te zenden bij do Radactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geboet kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam cn woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht gescWppkon. VRAAG. Op hoeveel wordt mijn in komen berekend als ik f 19.80 bedrijfs belasting moet betalen ANTWOORD. Op 1700. VRAAG. Mijn loon is 16.30 pei week en ik werk in Amsterdam tn moet /2.6Q forensenbelasting betalen. Ho© hoog is dan mijn plaatselijke di recte belasting ANTWOORD. Wij kunnen dat niet beantwoorden zonder uw aanslagbil jet te zien. VRAAG. Hoe hoog moet mijn inko men zijn als ik in de bedrijfsbelasting ben aangeslagen voor f 37.40? ANTWOORD. 2500, tenzij u ook in de vermogensbelasting valt, dan is het 2100. VRAAG. Ik ben aangeslagen in da bedrijfsbelasting op f 2.20. Op hoeveel wordt dan mijn inkomen berekend ANTWOORD. Of f 700. Uit de Omstreken SCHOTEN. Forensen. Wegens het verlaten van deze ge meente als woonplaats heeft de heer J. Hijkoop, als le secretaris van liet comité in zake de Forensen-belast'ng, bedankt, bet secretariaat wordt ttens waargenomen door den heer J. Nio- möller. VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Veisen op Woensdag 16 October 1912, voorm. 10 1.2 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken en medeiee lingen. 2. Brief aan den heer D. Drost in zake de waterleiding. 3. Adressen: J. B. D. Oll-e, om afwij. king van de rooilijn. 4. Behandeling der begrootïngen voor 1913: a. van het gasbedrijf; b. van ce armbesturen; c. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken; d. van de gecontracteerde wegen; e. van do gemeente met bescheiden en het rekkelijke adressen. 5. Belastingzaken.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6