TWEEDE BLAD Zaterdag 12 October 1912 Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansvveg 11, geopend alle werkdagen van 95 uur. Telepboon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniglng hier ter stede opge- riolit met het duel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doelt allereerst de belangen hunner bundel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken vun iufónllutiën en het incasseeren yan dubieuse vorderingen. Voor posten welko men de vereeni- ging tor invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald. terwijl van alle vorderingen door de vereenigiug geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. lil Juli en Augustus 1912 zijn 68 vorderingen tot een bedrag van l 4251.14 betaald; 19 vorderingen wer den afbetaald en 17 vorderingen uit gesteld. Bovendien hebben de leden het recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging de beeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarue y4 alhier, die desgeweuscht ook in proceduren en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering de rech.sgeleer- den in handen gesteld moet 10 ct. voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten a pCt. moet worden betaald. II. 11. reciitsgeleer- deu hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geooideelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephouische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor information op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden tetaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons k 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan, het bureau van den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier tér stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitiinatiekaartenwaarop zij persoonlijk information kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onilerl. Infor. en Schuldinvordering- bureanx en Handelsvereenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in formation kosten 25 ct. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op (e wijzen dat goed informee- ren. vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen m de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- haarlemmer Halletjes ZATERDAGAVONDPRAATJE. Naar ik hoor zal Maandag a.s. een van onze meest bekende burgers ten oorlog trekken. Het is de directeur ran onzen schouwburg de heer van Gasteren, d.e indertijd door den ko ning van Montenegro geridderd is wegens de opvoering van een too- neelstuk door do vereeniging „Cre- mer" en deze gelegenheid wil aan grijpen, oiu dan ook een tegenbe- leeldheid te bewijzen. Men zegt, dat hij al bezig is, niet achter de coulis sen een van de toonoolzwaardcn scherp to slijpen, hoewel dat rnaar is in geval van nood, omdat de heer Van Gasteren niet voornamelijk bloedvergieter van beroep is. Veeleer stolt hij zich voor om des avonds bij bet kampvuur, waarom de Montene- grijnen op schilderachtige wijze ge groepeerd zijn, een heldendicht of bai'.ade voor te dragen. Zijn titel zal dan ook wezen: „bard des konings, bij het Montencgrijnsche leger". Be- I weerd wordt, dat toen men hem vroeg, toch te blijven en te denken aan het gevaar en aan de komedie, hij ten antwoord gegeven heeft: „juist daarom, ga ik, die eeuwige ko medie ben ik moe, w e r k e 1 ij k - h o i d wil ik zien". Er is dus niets meer aan te veranderen. Maandag morgen vertrekt hij met den snel trein .over W'oenen en wie hem nog eero de liand drukken en de compli menten aan vorst Nikita meegeven wil, kan dat een kwartier te voren op hef- Stationsplein doen. ITet is wel een veelbewogen tijd, waartp we leven, een periode van aelijkscfie irjet van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen In handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeden en gemakken aanbiedt, slechts ƒ3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al liet opgenoemde niet liet eenige is wat de Ilaarlemsche Han delsvereeniging doet; steeds hoeft zij een open oog gehad voor alle zaken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algeméén betroffen en altijd neeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doelïng is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commission gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze comrnissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstundsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zomen genomen roepen wij allen toe, hondelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, de-s te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Haarlem in de 19e eeuw. IV. Ons vorig artikel besloten wij met de reorganisatie der politie in 1875, heL jaar waarin de eigenlijke nacht wachts werden afgeschaft. Wij schre ven, dat burgemeester Iordens zich niet meer verantwoordelijk kon stel len voor de handhaving van den nachtdienst c-n daarbij argumenten aanvoerde, die nog van kracht zijn voor ons verouderd instituut van 4ua klasse agenten. Zooals wij weten wa ren voor dezen dienst aangewezen -16 agenten 3de klas, die om den anderen nacht dienst moesten doen voor een jaarlijksche bezoldiging van 156. Het hoofd der politie betoogde liet vol gende in de zitting vun 18 Augustus van genoemd jaar „Om te kunnen leven moeten deze „agenten een beroep uitoefenen, „waaruit het grootste gedeelte hun- „ner inkomsten moet vloeien. In don „regel zijn de agenten don ook werk- „of ambachtslieden. Nu blijkt het, „dat zeer dikwijls bij nauwkeurig on derzoek naar de plichtsvervulling „der nacht-agenten, overtredingen „worden ontdektte veel worden „agenten slapende op hun post gevon den, of nalatig in het doen der hun „opgedragen rondes. De menigvuklig- „heid der ontdekte tekortkomingen „vestigt bij mij de overtuiging, dat „de zekerheid voor een goed politie toezicht des nachts ontbreekt. Naar „mijn oordeel is hierin geen verbete- „ring te brengen, wanneer men de „tegenwoordige organisatie behoudt, „aangezien het niet kan uitblijven, „dat de nacht-agenten, die veelal ver- „moeid van h-un dagelijkse hen arbeid „in dienst komen, te afgemat zijn om „een wakker toezicht, te houden." En verder „Voor den nachtdienst bah oor en „agenten werkzaam te zijn, die uit fluitend hun middel van bestaan „vinden in het ambt van agent van „politie." Men ziet dus, dat burgemeester Ior dens zich reeds vóór bijna 40 jaar be slist uitsprak tegen het. tweeslachtige, namelijk half burger, half agent. Haarlem, dat in tal van gemeentelijke organisaties met den tijd is mcego- gaan, is in dit geval op het rloode punt gebleven en behoort nog tot de zeer weinige plaatsen, waar zulk een in-, stelling is. Immers onze ie klasagen- ten vormen niet het reserve-personeel daden. Waarlijk, Neerland's volk be zit nog energie. Zelfs is er nu een voorstel, om het huis aan de Kruis straat, dat pas ruim drie jaar onge bruikt is gebleven, beneden voor het gas en boven voor het bouwbedrijf te bestemmen. Zoo moet het wezen: da den, daden willen we zien. Maar as jeblief verstandige daden. Als je toch leest, dat een juffrouw haar mede- voorstandsters van vrouwenkies recht in Engeland oproept om, wan neer de regeering weer geen voor stel tot invoering doet. den 25sten December te middernacht een hon- gerkuur te beginnen, dan twijfel je aan 't menschel ijk verstand. Want waar gaan we heen! Als iemand uit. droefheid over iets dat ze niet krij gen kan, uit hongeren gaait, dan dient ze wel, wanneer ze iels aange naams krijgt, dat met een groot eet- feest te vieren. Zoo kan een schrij ver op den eersten November al dus redeneeren: „vandaag treedt de nieuwe auteurswet in werking, dn ar èet ik zes -heel© biefstukken op". En dan het drinken, ,,'t Regent vandaag te hard, ik voel me ongelukkig en, zal dus niemendal drinken". Maar als 't mooi weer is en de man zich prettig voelt: „op zoo'n dag moet ik extra veel gebruiken!" Het is eeumaal in deze wereld zoo gemakkelijk niet om zuiver logisch te redeneeren. Toen de kazerne in brand stondi, was iedereen vol lof over de vlugge manier waarop het vuur voornamelijk door de vrijwilli ge brandweer was gebluscht. En daar zie ik tot mijn verwondering, dat in de derde afdeeling van den gemeenteraad enkele leden, verwij zende naar dien brand, het bezit van een stoombrandspuilt .noodtakelij|k genoemd hebben. Als daar een motie voor den politiedienst, bij zeer hooge uitzondering gaat er uit hen een over in vasten dienst. Waar bet aan de overige agenten, hunne vrouwen en inwonende kinderen verboden is ne ring te drijven en zij zeiven er geen bijwerk bij mogen doen. is dit aan de 4de klas politïe-acenten toegestaan volgens art. 49 hunner ambfs-instruc- tio, 12 Juli 1912 vastgesteld door den burgemeester in overleg met den com missaris van politie. Vermeldenswaard is het zéker, hier to wijzen op enkele der emolumenten, die in vroeger jaren de agenten geno ten, doch die aan allen zijn ontno men, hetzij omdat zij in strijd waren met de waardigheid, of wiel omdat zij vervielen door gewijzigde toestanden. Hiervoor kwamen de ve.r schil lend© Iractementsverhoogïngen in de plaats In dit blad is vóór een paar weken reeds medegedeeld, dat de politieman nen specialiteiten waren in het op vangen van losloopende honden. Voor elk zoo'n dier kregen ze 50 cent en er waren er, die dikwijls 20 a 2.5 gulden bijverdienste met dit bedrijf wisten te halen per half jaar. Ook ontvingen de agenten voor het verleenen van hulp hii brand 1 en soms meer, een pre mie, die later werd Jèrnggebracht, tot 25 cent.. Voeg hierbij, dat het aantal branden tegenwoordig gelukkig veel zeldzamer is, dan volgt. Veruit, dat die oude agenten hot met hun lager salaris nog niet zoo kwaad hadden. Ook was het hun vergund, kermis-en nieuwjaar te wenschen en dit eerste geschiedde niet alleen bij de ingezete nen, rnaar ook bij de kermisreizigers en bij de eigenaars van inrichtingen c«p het kermisterrein. Dat dit een wan toestand was, zal niemand tegen spreken. In 1S93 of 1894 werd "dit streng verboden, doch de burgemees ter wns toch zoo welwillend, den agenten daarvoor een jaarlijksche schadeloosstelling toe te kennen. En het is om deze reden, dat er nu nog ongeveer een 20-tal agenten zijn, die nog stee-is met kermis /2.50 extra ont vangen (boven hun 5 gulden voor buitengewone kennisdiensten) voor het verbod, om kermisreizigers een goede week toe te wenschen. We! een bewijs dus, dat het hoofd der politie bij verbetering van toe standen ook het financieele gedeelte op het oog had. flet verbod van ker mis- en nieuwjaarwenschen aan de ingezetenen is nog niet zoo vele jaren in werking. Doch om tot de reorganisatie van 1875 terug te keer en, zij vermeld, dat met ingang van 1 Januari 1S76 de be trekking van agent 3e klas (de nacht- wachts) werd opzeheven. In plaats van deze 46 rner schort breloot de Raad het personeel der politie (e doen be staan uit.8 agenten der lst.e-, 8 der 2de- en 16 der 3de klasse. Allen moes ten zoowel nacht- als dagdienst ver richten. Tevens werd besloten tot aanstelling van 6 agenten der 4de klasse, die echter geen bezoldiging zouden genieten, maar alleen beloond worden, wanneer zij voor de agenten der 1ste-, 2de- of 3de klasse dienst deden. De salarissen van het vaste personeel werden aanmerkelijk ver beterd. De hervormingen der politie na 1887 vallen buiten het kader dezer ar tikelen. Toch willen wij uit de tegen woordige inrichting enkele zaken ine- dedeeleu, die onzen lezers niet be kend zullen zijn. Even vóór zijn af treden stelde burgemeester Boreel een ambts-instructie vast voor de diena ren van politie in overleg met den commissaris, den heer Van Goor. De ze instructie verscheen in druk. In de eerste plaats blijkt hieruit, dat de indieeliug op militaire leest is ge schoeid. Wait men in andere takken van dienst niet kent, ontmoet men hier, namelijk een duidelijke om schrijving van ambtenaren en beamb ten. De ambtenaren bekleeden rangen (van den hoofd-inspecteur tot de ad- junct-inspeeteurs), de beambten (de klerken met de agenten) graden. De anciënniteit in rang, graad of klasse is op dezelfde wijze geregeld als in het leger, evenals de eisch van on voorwaardelijke gehoorzaamheid der minderen aan de meerderen. Ook bij 'de kleeding treffen wij er uitdrukkin- 1 gen in aan, die ons aan een „Inwen- digen dienst" herinneren. Zoo lazen wij, dat in uniform het dragen van „model handschoenen" verplicht is, dat zij niet mogen ontbreken op ap- over in den Raad gebracht wordt dan zou ze aldus moeten luiden: De Raad, van oordeel, dat sinds onheu gelijke jaren de vrijwillige brand weer alle branden, ook de felste, heeft bedwongen tegen zeer ge ringe kosten, overwegende dat een stoom- brandspuit alleen daar nut kan hebben, waar zeer hooge gebou wen zijn, die men in Haarlem "weinig of niet vindt; bedenkende, dat een stad, die met haar tijd. meegaat, in het be zit van een stoombrandspuïH! dient te wezen, omdat dit bij het meubilair van een behoorlijke ge meente behoort, overtuigd, dat de belastingbe talers er goed voor zijn, besluit tot aanschaffing van een stoombrandspuit van prima quaüleit daar een gemeente nieis ten halve doen mag, en gaat over tot de orde van den dag. In deze derde afdeeling bleek trou wens wel duidelijk, dat we leven in een eeuw van stoom en snelheid. Ge wezen werd op de wenschelijkheid om alle aanhangige zaken door den Raad te laten behandelen, vóórdat de nieuwe burgemeester in functie treedt. Dat is wat anders, dan om de veertien dagen vergaderen, zooals door een ander lid wordt gewenscht. Naar ik hoor heeft de wensch om alle aanhangige dingen vóór den 12den November het tijdstip waarop de nieuwe burgemeester zijn ambt aanvaardt, af te maken, bij Burge meester en Wethouders groote kans van slagen, onder één voorwaarde evenwel, dat Raadsleden en ambte- naren in die vier weken het Stadhuis péls, dat zij zindelijk gepoetst voor den dag moeten komen, geen j>ara- pluie mogon dragen of een horloge ketting op zichtbare wijze, enz. enz. Het militaire saluut ontbreekt even min, doch is alleen wat veranderd, wat het halt en front maken be treft. Wij lezen, dat ieder politieman zijn meerderen in rang, graad of klasse op militaire wijze moet groeten, „door „6 pussen van te voren de rechter- „hand loodrecht en gestrekt aan de „rechterzijde der klep van het hoofd deksel te brengen, de vingers en „duim aaneengesloten, de handpalm „naar voren, terwijl de meerdere „daarbij wordt aangezien en het „hoofd rechtop gehouden. De linker- „hand gestrekt tegen en terzijde van „het linkerbeen. Stilstaande groeten- ,,de, nemen zij de positie aan en slui- „ten de hielen." Voor den burgemeester moei op 6 pasren halt en front worden gemaakt. Uit deze enkele artikelen hl ijkt wel strenge tucht en het groote verschil van deze organisatie met die van vóór een eeuw, toen de heeren op klompen liepen. Wij eindigen hiermede onze be schouwingen over ons politiekorps, waarvoor wij wel wat meer plaats ruimte vroegen dun ons plan was, doch in hooiuizaak omdat ons bleek, dat voor de geschiedenis en ontwik keling eene bijzondere belangstelling bestaat. Ter afwisseling willen wij als slot van dit artikel iets uit hot Haarlem sche leven van voor een GO a 70 jaar vertellen, om do volgende maal weder geregeld voort te gaan. Het Spaarne was destijds een zeer belangrijke rivier. De doorvaart van vrachtschepen was voor onze stad een belangrijke bron vun inkomsten, en uit de registers blijkt, dut er jaar lijks minstens 30.1X10 schepen passeer den in beide richtingen. Wat van Friesland naar de Zuidelijke rivieren van ons land voer, passeerde hier grootendecls en de vrachtschippers gaven de voorkeur aan dezen water weg, daar het IJ en de Haarlemmer meer een open gelegenheid voor door varen aanboden. Bovendien was Haarlem, in bet midden gelegen, een .goede diepe haven, waar zij zich van alles konden voorzien en de schippers lieten zich bij harde vorst liever hier dan elders invriezen, ook omdat zij in dien tijd nog andere werkzaamhe den konden waarnemen. Het Spaarne dat in die dagen een belangrijken golfslag vertoonen kon, was voor Haarlem ook in een anderen zin niet onvoordcelig. Als men het water te gen de hoofden van de Gravesteenen- brug en Melk brug met schuimend ge weld zag opspuiten, liet liet zich wel aanzien, dat daarin een goede water- verversching voor de grachten en singels moest gelegen zijn. En nie mand kon toen voorzien, dat er om standigheden zouden komen, waar door de stroom zooveel van zijn kracht zou verliezen, dat aan 't droog maken der grachten moest worden ge dacht en de uitloozing van 't fabrieks water een bedreiging voor de ge zondheid dor inwoners zou worden. Het varen was toen nog de hoofdzaak en de schipperij aan het Amsterdam- sche Veer beleefde een ongekenden bloei. Uit Amsterdam kwamen tal van menschen, om hier de schoon© omstreken te bezoeken, niet alloen in de trekschuiten, want dezo waren overvol, maar ook per rijtuig of te voel. Ook het reizen naar vergelegen streken was toen geen mode, de Haar lemsche familiön beperkten haai' reis lust tot kleine uitstapjes en zochten vooral liet genoegen thuis. Het was zooals Mr. Gerlings schreef nog oen handhaving der oude tradities. De omstreken werden niet ver smaad, Hartjesdag werd niet verge ten, op dc kermis te Overveen zag men ettelijke bezoekers, en de Hille- gommer kermis bracht half Haarlem op do been. BEURS-OVERZICHT van de Firma E. Sassen en Co., Parklaan 14B, '1 olefno. 2051. 5-11 Oct. 1912. De factoren welke de vorige week ce stemming op de internationale niet verlaten. Andera komt de boel niet af. Voorloopig vergaderen B. en W. dan iederen morgen te zeven uur. Daarna komt de Raad bijeen te negen, beraadslaagt tot één, drinkt dan koff:e tot twee en zet de beraad slaging voort tot vijf uur. Daarna worden de leden op de Groote Markt gelucht tot halfzes. Middagmaal in de Oude Raadszaal. Halfzeven voort zetting van de beraadslagingen tot tien. Gezellige kout voor wie dan nog mocht kunnen praten, tot half elf, elf uur naar bed. Kribben zijn op de zolders van t Stadhuis opgesteld, voor de wethouders met een rood bandje in de hoofdkussens. Dinsdag vergaderen den heelen dug de Raadscommissies: wie daar niet in zit mag naar huis gaan en een beetje orde op zijn misloopende zaken gaan stellen, mits hij 's avonds vóór tienen weer binnen is. Blijft hij in gebreke, dan gaat Schipper, de concierge, hem met den sterken arm halen. Alleen op die manier schijnt het mogelijk te wezen, alle aanhangige zaken, binnen vier -weken tot een ein de te brengen. B. en W. zijn naar ik hoor, bereid om het offer te brengen en ook tal van Raadsleden voelen zich welwillend voor het plan ge stemd. Alleen schijnt het regelen van de presentiegelden nog eenig be zwaar moe te brengen, maar ook dit bezwaar zal tot oplossing komen. En de doctoren in den Rand opperen de ze moeilijkheid: zal niet de nieuwe burgemeester, ons na vier weken van zoo geweldige inspanning ontmoe tende met bleek© gezichten en holle oogen bevreesd worden, dat do Haar lemsche gemeentepolitiek een heel ongezond vak is? Éen van de ledén. In xiin lijd een beurzen beheerechten hebben ook de ze week weder haar invloed doen gelden. Was men aanvankelijk ge neigd, door het uitblijven van ongun stige berichten, de toekomst niet te donker in te zien en aan hel welsla gen der bemiddelingspogingen der mogendheden te geloven, toen echter bleek, dat Montenegro aan Turkije den oorlog bad verklaard zakten de koersen op alle groote beurzen in de meeste gevallen nog ver onder het laagste pe 1 van de vorige week in. Men vreesde dat, nu door de klein ste der Balkanstaten, zeer waar schijnlijk niet goedvinden der overige verbonden landen, den oorlog was verklaard dit spoedig dóór de ande ren zou worden gevolgd en zoodoen de de pogingen der mogendheden orn den strijd te voorkomen niet liet ge- wenschte gevolg zouden h«bb..n. Ook maakte het bericht, dat de Russische Staatsbank aan de Servische regee ring een crediet van twintig miiboen francs heeft verleend een zeer ongun- stigen Indruk en meende men uit de ze houding te mogen opmaken, dot Rusland met de bedoelingen der Bal kanstaten is op de hoogte geweest en zeer waarschijnli'k de pogingen zul hebben aangemoedigd. Toen echter de oorlogsverklaring van Montenegro niet spoed'g door die der andere Stoten werd gevold!werd de houding der beurzen veel kalmer, op de redeneering da', zoolang ce diplomatieke onderhandelingen nog worden voortgezet alle kans op be houd van den vrede nog niet is ver vlogen. De koersen konden daarop h er en daar iets opkomen. Op den laatsteD dag echter bleez men, ten op.--K.hte van de vertraging van de oor.ogsver- kiaring der overige Balkanstaten, meer over te bellen tot de redelive ring dat deze stalen blijkbaar nog n.et geheel met de mobilisatie gereed zijn en de tusschenkomst der mo gendheden toch geen oorlog meer zal kunnen voorkomen. De grootste dalingen kwamen aan de beurzen te Parijs en Berlijn voor. De Fransche rente, welkt zich de vo rige week goed op prijs hield, zakte tot 88.80 in, een koers, sinds 18S8 iliet voorgekomen. Ook de Russische Staatsfondsen waren gevoelig lager, doch de specu latieve soorten, waaronder Rio unto, die van 2060 frs. tot 1880 frs. terug liepen, hadden wel het meeste te lij den. Servische en Bulgaarsclic Staats fondsen waren procenten lager. Ook te Berlijn heerschte een koorts achtige stemming. Behalve Russen, Serven, Bulgaren en Turken, welke •laatste van 891/2 tot 82 terugliepen, waren op deze plaats industrioele waarden en speciaal die, welke in de betrokken Tanden belangen hebben, tientallen procenten lager. Zoo h.v, noteerden Gelsenltirchen 189.20 tenen 202.30. Van de Europecsche beurzen kon Londen nog de meeste kalmte bewa ren. Natuurlijk waren ook daar die fondsen, welke te Parijs en Berlijn werden genoteerd, lager, doch overi gens hielden zich de Britsche waar den tamelijk wel op prijs. De koers der 5 pCt. Montenegrijnsche leening, die einde 1909 tegen 97 pCt. aan de Londensche markt is gebracht, zakte deze week van 97 pCt. tot 75 pCt, in. Resumeerende kan dus worden ge constateerd, dat, blijkens de koorsbe wegingen op de groote beurzen, voor al op het vasteland van Europa, 'de toestand nog donker wordt ingezien. Wellicht is een oorlog, doch dan met de zekerheid, dat deze tot de Balkan staten beperkt blijft, tc verkic-zen bo ven dezen onbevrediger.den toestand, en zooals zoo vaak gebeurde, zal waarschijnlijk ook ditmaal bij het uit breken van den strijd, de invloed daarvan op de koersen, althans van die, welke daarmede slechts in ver wijderd verband staan, zeer gering zijn, in aanmerking nemeodo het la- go peil, waarop de meeste fondsen reeds zijn aangeland. New-York is zoo ver verwijderd van goed rederijker, heeft evenwel be loofd, op den dag van de installatie, al de leden met wat verf roode wan gen te schilderen. Natuurlijk zal in die dagen het Stadhuis met zijn kostbaren inhoud extra goed bewaakt moeten worden. De derde afdeeling weet er al weer raad op. „Voorgesteld wordt", zoo lees ik in 'i verslag van haar verga dering, „de bewakers van het raad huis, inplaats van door een tweeden persoon, te doen vergezellen door eenen goeden politiehond". „Eenen goeden", het staat er dui delijk, de rapporteur, de heer Elffcrs is blijkbaar de verbuigings-uitgan- gen van school nog niet vergeten. Ziehier dan een keurig verbogen po litiehond. Eenige toelichting tot het voorstel wordt niet gegeven. Inder tijd vernamen we, dat de eene waker die rondliep, af en toe last had van bangheid, zou de tweede daar ook door aangestoken wezen? 't Is waar: een hond Is niet bang voor schadu wen en uit lijsten turende geschil derde koppen, zoo'n dier is te stom, om bang t© wezem Maar wanneer dan ook hier de dierenwereld de menschenm-aatsqhappij overtreft, waarom ter wereld, zoo vraag ik, ne men we dan niet liever een nog veel geweldiger beest, bijvoorbeeld een leeuw? Een tweedehands-leeuw, een zonder nagels en tanclen bijvoor beeld, zou heel goed kunnen dienen. Als hij maar brult is t al mooi genoeg Dan beeft 's nachts al wat boos en slecht is op zijn be enen, bij 't hooren van die geduchte stem en zelfs de bronzen Lourens Janszoon, kijkt angstig naar de deur van 't Stadhuis, of die wel stevig dicht is. Zoowel in de tweede als in de der- het terrein van het mogelijk Earo- peésch conflict en is, behalve door de geldmarkt, zoo weinig daarbij be trokken, dat het zich blijkbaar niet daarover meent te behoeven te ver ontrusten en de algemeene verbete ring, die handel en industrie in de Vereenigde Staten de laatste maan den onderging» gepaard met den ovor- vloodïgen oogst, die thans wordt bin nengehaald, dienen zoodoende weder als krachtiger hausse-argument, dan de invloed, die duurder geld en on zekerheid aangaande de presidents verkiezing in de tegengestelde rich ting vermag uit te oefenen. Het aantal onuitgevoerde bestellin gen bij de Steel Córp. bedroeg op liet einde der maand September 6.552.000 ton tegen G.163.O0O ton einde Augustus en 3.612.000 ton eirtde September 1911. Ook werden verschillende artikelen opnieuw in prijs verhoogd. I-Iet deze week bekend gemaakte regeeringsrap- port betreffende den stand der gewas sen, stelde nog eens duidelijk liet fraaie resultaat van den oogst in het licht. De oostelijke spoorwegen kwamen met de machinisten overeen de loonen met 10 pCt. te verhoogen. Dit feit ging nagenoeg onopgemerkt voorbij, niette-- genstaande over deze gevraagde loons- verhoogïng zooveel te doen geweest is. Bij de ongui stige dispositie der Europeesche beurzen was New-York genoodzaakt het van die zijde voort durend en in groote bedragen aange boden fonds, op te hemen. Dat deze plaats hiertoe, tegen slechts een wei nig wijkende prijzen bereid bleek, kan als bewijs dienen, dat de bankiers In de Unie overtuigd zijn van een nade rende bloeiperiode, waarvan danool alle gegevens aai wezig zijn. De industrieel.: afdeeling der Ame- rikaansche Markt liep bij het groote aanbod van het publiek langzamer hand terug. Steels begonnen de weck op 80 3/4 en eindigden op 7713,16 ex 1 1/4 pCt. dividend. Car Foundrys note©ren. 60 ex 1/2 pCt. div. tegen 62 9/16. Am. Can. echter 44 15/16 tc-gen 43 7/8. Standard Milling 1 7.8 voor de gewone en 2 pCt. voor de preferente aandeelen lager. Am. Hide Leather zakten van 31 13/16 tot 28 1/2 in, doch konden zich op gunstige berichten over den leerhandel herstellen tot 29 5-8. De koperstatistïek geeft een ver meerdering van den voorraad aan op einde Sept. van 16 millioen pond. Hoe wel deze vermeerdering niets veront rustends in zich heeft, daar tie geheele beschikbare voorraad nog slechts voor het verbruik van 2 weken toereikend is, was toch onder deze omstandighe den de invloed hieivau op den koers van Amalgamated sterker dan een mo gelijke aaustaauda verböogïug van t dividend. Zij zakten van 91 9/16 lot 881/4 in. Am. Smeltings noteeren 86 3/16 tegen 89. Unit. Cïgurs verlóren bijna 3 pCt. Spoorwegwaarden hadden mede en- der de groote liquidaties te lijdon. Niettegenstaande de gunstige ontvang sten over de afgeloopen maand, welke over de loopende maand nog beter be loven te worden, was de algeme.na .agitatie voor vele houders te sterk en moest New-York steun bieden door groote bedragen op te nemen. Unions liepen van 176 7/8 tot '171 5/8 ex. 2 1/2 pCt. div. terug, South Paci fic reageerden van 113 5/8 tot 110 3/4, Atch. Topeka- van 110 3/8 tot 108 5/10. Ook de. kleinere shares hadden onder den al gem eenen verkoopsdrang te lij den en reageerden 1 a 2 pCt. Marinewaai den op het voorbeeld van de andere scheepvaartaandeelen mede lager, voor de preferente 1 1/4 pCt., voor de gewone aandeden 1/2 pCt-, voor de bonds 1 pCt. Begrijpelijkerwijze deed de algemee ne onrust ook zijn invloed op de lokale Markt gelden. Van deze waren bet vooral Petro leum waarden, welke, vooral voor de maatschappijen welke in of bij dc» Balkan terreinen bezitten, gevoelig terug liepen. Gecimsulideoi-dcn daal de» verder van 2563/8 tot 2243,"i na tusschentijds 21S le zijn geweest Ko ninklijke liepen van 5291/4 tot 5141,-4 terug. Intern. Rum Petr. noteeren 144 3/2 tegen 157 1/2. Orions 112 3, i tegen 119 5/16. Tabaksaandcclen waren mede ge voelig lager. Deli Batavia verloren 21%. Delï Cultuur S Deli Mij. de afdeeling is er op aangedrongen, dat de aanslagbiljetten van de belas ting wat vroeger zullen worden rond gezonden. In dien geest heb ik bij' buren, vrienden en kennissen nooit zoozeer wenschen opgemerkt. -Wel zou het hun aangenaam wezen, althans wan neer daartegen geen technische be zwaren bestaan, dat de biljetten in 't geheel niet worden uitgereikt. Ze houden dan wat meer geld over om dat te besteden aan de belasting op do publieke vermakelijkheden, die door een of meer leden van de twee de afdeeling gewenscht wordt. Deze belasting zou 'het niet geringe voordeel opleveren, dat een van de tegenwoordige ambtenaren het daar voor noodige werk in de avonduren gemakkelijk zou kunnen waarne men. Het komt namelijk betrekfc.-iijk zelden voor, dat een publieke ver makelijkheid bezocht wordt door een talrijk pubb'ek. De weinigen die ko men, moeten dan ook maar extra be talen. Weliswaar volgt daaruit, dat de belasting dan ook niet veel op brengen zal, maar er is eenmaal geen heffing te vinden zonder scha duwzijde en Tiet gepruttel over be lastingen wordt langzamerhand sa ui en vervelend. Ik zou hiermee voor dezen keer kunnen eindigen, wanneer ïk niet' vernomen had, dat nu al overtuigend gebleken is, dat do nieuwe burge meester beter dan wie ook in Haar lem thuis behoort. Of is het soms niet waar, dat in het duinlandschap van Kennemer- land een „Sandberg" op zijn plaat» is? FIDEUO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5