12%, Bindjcy 31/4%, Medan 10 3/4%, Senombah 12%. Blijkbaar doordat Louden voor Rubberwaarden prijshoudend blijft on de rubberprijs geen neiging tot daling meer vertoont, zijn de nadeeli- go verschillen in deze afdcelingen niet zoo groot als onder deze omstan digheden wel verwacht mocht wor den. Amsterdam Rubber liepen van 225 tol 220 terug. Bandar van 95 '1/2 tot. tot 90. Oost Java Rubber van 140 1/2 tot 133 1/4. Kendang Lemboe van 165 \>t 155. Van Mijnwaarden waren Singkep !j>n gevoelig lager, zij notceren 240 te gen 256 1/2 na tusschentijds tot 226 1/2 te zijn teruggeloopen. Ge wone aand. lietahoen verloren 6%, de preferente eveneens, Oost-Borneo waarden ongeveer 3 lager. Rod- jang Lebong 250 tegen 264. Scheep- vaartaandeelen ondervonden den na deel igen invloed van de vrees voor een belangrijke stremming in het ver keer. Kon, Ned. Sloomv. Mij. reageer den van 127 tot 1251/2. Ned. Am. St. Mij van 1917/8 tot 182. Van diversen waren Marconi's 485 tegen 580. Peru-waarden op het voor beeld van Londen, alwaar door Pa rijs omvangrijke verkoopen werden uitgevoerd, gevoelig lager. De ge wone aandeelen liepen van 12 1/16 tot 10 11/16, de preferente van 55 11/16 tot 511/2 terug. Van Staatsfondsen waren Russen voor sommige soorten gevoelig lager. Zoo noteeren 4 Gr. Russ. Spoor 85 3/4 tegen 873/8. 4 I-Iope en Co. 831/2 tegen 85, 4% Servië reageerde van 75 tot 68,4% geunif. schuld van 1905 van 761/4 tot 741/2 4%, Hongarije liep van 891/8 tot 87 5/8 terug. Ned. Werk, Schuld voor de integra len 7/8 voor de drieën 1 voor de 31/2% bijna 1% lager niettegen staande prolongatie tot 31/4 31/2% terug liep. Binnenland OuderdomspEnslosnen. Enkele dagen geleden konden we de conclusies niededóelen, neergelegd in 'het rapport van de heeren D. A. van Krevelen en Frans Nctscher, die op veizoek van het. hoofdbestuur vau don „Bond voor Staatspensionnee- ring" een onderzoek instelden naur de werking van de „Old Age Pensions Acts" van '1908 en 1911. In het nu verschenen rapport, door mr. V. H. Rutgers uitgebracht aan den Miuister van Landbouw, Nijver heid en llandel, wordt o. m het vol gende ovei deze wetten gezegd Uit den aard der zaak is omtrent de gevolgen van èehe wet, die eerst be- gin 1909 in werking trad, voor het'<a" maatschappelijk leven nog niet zoo- f werkhuizen verpleegde oude lieden, veel te zeggen. Statistische mededeo- jc'10 wiet ingang van 1 Januari 1911 lingen, die hieromtrent licht zouden bet genot van pensioen konden tire- verspreiden, ontbreken geheel of zoo j den. Geheel overeenkomstig de voor goed ais gelieei. Geschriften, waarin spelling van miss Edith Sellers heeft de resultaten van stelselmatige waar-,de overgroote meerderheid dezer ver- neming van de werking der wet in ploegden van de gelegenheid om met r of kleiner kring zijn neengo- pensioen van 5 sh. het werkhuis Londen van 5 sh. zou moeten leven, zou dus niet meer dan 2 sh. voor voe ding en verdere uitgaven beschikbaar hebben. Dat men van 5 sh. zonder irneer niet kan leven dan in de uiter ste armoede werd mij, niet alleen te Londen, maar ook in een boerenstad je als Fakenham, met de meeste be slistheid verzekerd. Een sprekende illustratie van de verandering in den toestand der ar me ouden van dagen geeft de stijging der prijzen van lersche geborduurde zakdoeken. De uit de hand gebor duurde lersche zakdoeken zijn in Engeland zeer gewild. Zij kosten 6sh. tot 5 pond sterling het dozijn maar Ierland kan de vraag er naar niet meer voldoen; duizenden oude kant werksters hebben een pensioen gekre gen, dat hen betrekkelijken welstand verzekert, en hebben haar huisarbeid opgegeven. Een andere illustratie geeft de me- dedeelirig dat het door de pensioenen sterk toegenomen theeve'rbruiik de theeprijzen zeer heeft doen stijgen, Zekerheid van het causaal verband zal hier wel niet zijn. Een tweede punt, dat naar voren springt bij het onderzoek van de wer king der wet, is de ontoereikendheid van de getroffen regeling. Reeds bij het tot stand komen der wet bestond daarover geen twijfel. Van de zijde der Regeering werd het uitgesproken, (lat de voorgedragen regeling slechts partieel was, een eerste stap vooral van de zijde der Labour Party werd op het ontoereikende van de regeling gewezen. Vooreerst schiet de regeling te kort in het bereiken van liet doel levens onderhoud te verschaffen aan arme ouden van dagen, omdat de leeftijds grens te hoog is. Bij het tot 9tand ko men der wet is dat meermalen uitge sproken, en de ervaring nevelt liet be vestigd. Velen kunnen zonder onder stand den leeftijd van zeventig j, niet bereiken. „Zoolang de pensio leeftijd zeventig jaar blijft", zegt het minuerheiüsversJag van de Konink lijke Commissie beknellende do Ar men- wetgeving, „zat ook bet moest uitgebreide pensioenstelsel de behoef ten niet kunnen vervuilen. Het is tus- schen zestig'en zeventig jaar, dat de meerderheid van hen, die tot zoover in staat waren onafhankelijk voor eigen levensonderhoud te zorgen, be zwijken voor den vreeselijken dwang aalmoes aan te nemen. Wij erkennen, dat ieder stelsel van Rijks pensioen noodzakelijkerwijze een be trekkelijk hooge leef tij dsgre.n s moet aannemen," Een belangrijk en sprekend gegeven ter beantwoording van de vraag, of een alleenstaand persoon van vijf sh. /en, is de houding legd, zijn niet aan te wijzen. Men is aangewezen op mededeel in- gen over indrukken, over losse feiten, waarbij uit den aard der zaak subjec tieve uppreciatie een groote rol speelt. Eenerzijds vindt men uitingen, diode 'goede gevolgen der wet hemelhoog verheffen anderzijds zijn er, die op het on volkomene en hef Willekeurige der wet, op onbedoelde, althans on- gowenschte uitwerkingen den nadruk leggen. Een oordeel over do gevolgen der wet voor het maatschappelijk le ven kan bovendien thans ook hierom nog slechts een voorloopi-g .karakter dragen, omdat het niet onmogelijk, maar veeleer wa arschijnlijk is, dat er gevolgen zijn, die eerst na verloop van tijd intreden, vooral zulke gevol gen, die bestaan in veranderingen in •zeden en gewoonten en in karakter eigenschappen var, het volk. Het eerste waarop de aandacht valt, de hoofdzaak, het doel zelf van iedere ouderdomsvoorziening, is de ontzag gelijke verandering, die in het. leven van ontelbare arme ouden van "dagen is gebracht. Daarover is verschil van meening uitgesloten. Zelfs een beslis te tegenstander der wet als dr. C. S. Loch moei verklaren, dat veel echte, droevige, fatsoenlijke armoede dooi de wet is geholpen. Toen de wet van 1908 tot stand ge komen was, Ls het National Commit- tee of Organized Labour (National Pensions Committee) blijven voortbe staan, met het doet verbeteringen en uitbreidingen van de wet na te stre ven. Wel het eerste punt op zijn nieuw program was aanstonds de verlaging van den pensioenleeftijd tot 65 jaar. Van eenige actie in die verlaten, geen gebruik gemaakt. Van 55.262 op 1 Januari 1911 verpleegden boven 70 jaar in werkhuizen in Enge land en Wales hebben in Januari 1911 slechts 5077 het werkhuis met pensi oen verlaten, (waarbij nog de vraag is, 'hoeve len van dezen na korter of langer tijd don strijd hebben moeten opgeven en in 'het werkhuis terug- koeren, In een van de verslagen der inspec teurs van den L. G. B., belast met hot toezicht op de armbesturen, wordt medegedeeld, dat van vijftien arm besturen, wier werkhuizen allerminst tot de beste van Engeland behoorden, twaalf hadden bericht/dat niet één pensioengerechtigde liét werkhuis had verlaten, terwijl drie werkhuizen één verpleegde mét' pensioen hadden zien heengaan. Een ai Kier o inspecteur van den L. G. li. deelt mede, dat van 3.445 ver pleegden boven 70 jaar slechts 457 pensioen vroegen en verkregen, van wiq echter binnen een maand reeds 30 in het werkhuis terugkeerden twee verklaarden, dat zij het in het werkhuis beter haddeu (more comfor table) dan in een kosthuis. lien andere inspecteur'deelt mede, dat zelfs in die landelijke districten, waar de huren en loonen liet laagst zijn, verpleegden tot de conclusie kwa men, dat zij roet Eet pensioen alleen niet een zoo goed-leven zouden heb ben als zij in bet werkhuis gewoon waren. Van de verpleegden in de werkhui zen weigerde de overgroote meerder heid bet pensioen maar ook van de huiszittende armen waren er velen, die liever bedoeling bleven ontvangen, richting onmiddellijk na het invoe-!dau pensioen aan te vragen. Zoowel ren der wet kon geen sprake- zijn en het feit, dat de bedeelnig in sommige reeds in zijn finantial statement op 29 gevallen 5 sh. te boven ging, alsook April 1909 stelde Minister Lloyd Geer- de omstandigheid, dai bedeelden de ge, thans onder uilbundigen lof van geregelde bezoeken van den armbe- faet Duitsche verzekeringsstelsel, te-1 zoeker en den armendoliter oip prijs genover den eisch van verlaging van stelden, werkten daartoe mede. do leeftijdsgrens de veel meer drin- Moet atzoo vastgesteld worden, dat gende behoefte aan voorziening voor een pensioen van 5 sh. op zichzelf niet het geval va.n invaliditeit, van ver- toereikend is, om voor armoede le be lies van den kostwinner, van werk-J waren, de beteekenls van deze con- loosheid. Kort daarop verklaarde hij, j clusie moet niet worden overschat, dat de verlaging van de leeftijdsgrens De groote meerderheid der pensioen- tot 65 jaar 7.500.000 pond sterling per j trekkers is niet uilsluitend opliet jaar zou kosten; „a very conjectural pensioen aangewezen voor levenson- estimate" voegde hij er bij. Sedert derhoud. Allen, die voor 1 Januari heeft de Engelsche Regeering haar nu 1911 in het genot van pensioen kwa- tot wet verheven verzekeringsont.werp men, liaddeu sedert 1 Januari 1908 ingediend, en daardoor is de publiekegeen bedoeling genóten, dus andere belangstelling voor een verlaging van inkomsten, hoe gering ook, gehad den pensioenleeftijd zeker vooreerst voor hen was het pensioen -een© ver niet le verkrijgen, te minder, waar meerdering van hel inkomen, waar door de bepalingen der Verzekerings- vaii zij le voren, misschien in de wet in de behoeften van de nog niet J grootste armoede, loefden. zeventigjarigen, die niet moer werken kunnen, vour oen aanmerkelijk deel is vóórzien. Met is om deze redenen, dut het National Pensions Commit tee, naar mij leiders van dut Commit tee als mr. F. II. Stead en het lid van het Lagerhuis mr. G. A. Barnes, ver zekerden, een vrijwel slapend bt-slaun leid t. Dat het bedrag van het pensioen, 5 sh., niet voldoende is om de kosten van levensonderhoud te dekken, wordt algemeen erkend. Bij de behan deling van het ontwerp in 1908 werd dit reeds geconstateerd, 't scherpst •door een fel tegenstander van hel. geheele stelsel als mr. Harold Cox Gelijk deze toen in zijn rede van 15 Juni constateerde, en gelijk mij meer malen werd verzekerd van verschil lende zijden, moet te Londen 3 sh. ge rekend worden voor huur van één. kamer. De uensioentrekker. die in Ook onder de te voren huiszittende bedeelden, die na 1 Januari 1911 pen- sieqn ontvingen, waren or natuurlijk velen (de omstandigheid, dat zij bui ten bet werkhuis waren gebleven, wijst er reeds op), die hetzij nog eenig eigen inkomen hadden, hetzij door kinderen of andere verwanten ge huisvest of ten deele onderhouden werden. Het aantal pensioeiitrekkers werkelijk alleen op het pensioen voor levensonderhoud aangewezen, is dns vermoedelijk slechts ©en kleine min derheid. Daarbij moet no,g in "aan merking worden genomen, dat go- huwde paren, wanneer bekte echtge- noolen de leeftijdsgrens hebben over schreden, 10 sh. pensioen ontvangen. Hot is 'dus volkómen onredelijk om te zeggen, gelijk ik het van een arbeider hoorde, dat een pensioen van 5 sh. niets beteekent, maar het is juist, dat zulk oen pensioen dengene. die geen of bijna geen ander inkomen heeft en die volstrekt ongeschikt is orn te wer ken, stelt, voor de keus tusschen deeling (het werkhuis) en bittere ar moede. 'T KASTEEL GOUDENSTEIN. Te I-Iaafton is men begonnen met de ruïnen van hét kasteel Gouden- stein „op te knappen". Dit kasteel, ook wel bekend als het slot van Haatten, is in 1672 door de Franschen verwoest, zoodat er weinig meer van staan bleef dan een slanke, ronde to ren, ongeveer 20 meter hoog, welke volgens een oude Icckening in 1719 nog een spits had, ongeveer 10 me ter hoog. MEDISCHE IIULP. We lezen in 't „ïlbld.": Naar aanleiding van ons artikel „Onvoldoende zorg voor drenkelin gen" bracht de inspecteur, meer in hei bijzonder belast met het toezicht op de krankzinnigen buiten de krank zinnigengestichten verpleegd, de heer J. van Deventer Szn., Donderdag een bezoek aan Naarden. Dit bezoek gold echter niet zoozeer oen onderzoek in le stellen naar het geval van de drenkelinge, die, of schoon spoedopneming door den ge neesheer te Naarden was verzocht, in de ziekenverpleging te Hilversum niet werd opgenomen omdat men daar zonder onderzoek concludeerde, dat de patiënte krankzinnig was. Indien de drenkelinge werkelijk krankzinnig geweest was, zou de wei gering tot opneming op dien grond gemotiveerd k unne n genoemd wor den en om er tegen te waken, dat aan krankzinnigen, idioten, onmaat- schappelijken, enz. een dergelijke weigering zou kunnen ten deel val len, was de heer Van Deventer ook te Naarden. Wel zal het bezoek van dr. Van De venter een goed gevolg hebben; im mers naar aanleiding van het locale geval met de drenkelinge zal aan de Ziekenverpleging en het Diacones- senhuis te Hilversum én aan eventu eel nieuw op te richten ziekenhuizen in de nabijheid worden gevraagd, of deze bereid zijn in spoedeischende ge vallen, vólgens het oordeel van den geneesheer, die de patiënten zendt, dezen op te nemen, indien de kosten worden betaald door de gemeente, die daarvoor aansprakelijk is, tenzij de bloedverwanten dit betalen. Mochten deze inrichtingen daartoe niet bereid zijn, dan zal aan den chef van den mil. geneesk. dienst dr. Quanjer, worden gevraagd om in de rail. hospitalen, in casu te Naarden, cru gelegenheid tot opneming van zulke patiënten in spoedeischende gévallen gereed te houden. Mocht ook dit pogen l'alen, dan zal de barak te Naarden voor dergelijke gevallen moeten ingericht worden, evenwei met aanstelling van deskun dige wijkverpleging, terwijl dari voor andere gevallen of voor tijdelijke 1 ij- kenberging een ander gebouwtje in gereedheid zal moeten gebracht wor den. Door al deze nieuwe maatregelen hoopt men herhaling van weigerin gen, zooais op 30 Sept. j.l. met de drenkelinge te Naarden en te Hilver sum plaats hadden, in het vervolg te Voorkomen. BOND VAN STAATSPENSIO- NEERING. Het vérleden week geïnstalleerde comité, van actie van den Bond voor Staatspensioneering voor de verkie zingen in 1913 is met bekwamen spoed aari den arbeid gegaan. Tot voorzitter is gekozen de heer v. d. Velden te Rotterdam, Lot se cretaris de heer II. J. Hagelen te hem en tot penningmeesteres nie uw Le GrandGoudschaal te Rot terdam. in algemeene trekken is de werk wijze vastgesteld, waarbij besloten vérd vooral in die districten, waai' de kans groot is een voorstander geko-, te krijgen, de krachten té con- centreeren. Me-t de vorming van een strijdkaa, waarvoor de grondslag reeds gelegd verd op de algemeene vergadering an den Bond, zal nu een begin wor den gemaakt. Aan de afdeelingen van den Bond .al zoo spoedig mogelijk een uitvoe- ig plan van actie worden gezonden, ei'wijl tevens gevraagd zal worden, dat elke afdeeling een barer leden zal aanwijzen om voortdurend met liet comité in relatie te blijven. DIEFSTAL VAN EEN POSTZAK. I-Iet politle-oriderzoek met belrek- :ing tot de aai.houding in Den llaag van den beambte der posterijen en te legrafie- vau D., die verdacht wordt betrokken te zijn in den ten vorigen gepleegde-i diefstal van een fiets met een postzak met aanzienlijken geidelijken inhoud aan aangete-eken- de brieven, enz., is voortgezet. Ver schillende getuigen zijn in deze zaak gehoord. De beweringen van den aan gehouden© omtrent de herkomst van de op hem gevonden,'van den diefstal afkomstige Russische effecten, zouden in strijd zijn met verschillende gege vens, waarover de politie reeds uit aan haar verstrekte inlichtingen be schikt. Ook moet het niet onwaar schijnlijk worden geacht, dat v. D. in den loop van het jaar getracht heeft geldswaardig papier in Den Haag to verzilveren of to doen verzilveren. v, D. vertoeft nog steeds aan het hoofdcommissariaai van politie. PLAN 1913. De te Dordrecht tot stand gekomen commissie voor het Plan 1913 heeft besloten tot het houden van een ten toonstelling van schilderijen en teekenuigen, waaraan verbonden zal worden een 'historische tentoonstel ling betreffende Dordrecht. Een plan tot het houden van boot tochten worden nader overwogen. MIDDELEN TEGEN LOOD VERGIF TIGING. ïe Amsterdam heeft zich een com missie gevormd die zich ten doel stelt een onderzoek in te stollen of er middelen •kunnen aangewend wor den ter voorkoming van chronische loodv-ergiftiging bij de AnisLerdam- sche schilders. De commissie is sa mengesteld uit 'de geneeskundigen professor R. II. Saltet, voorzitter; L. H-eyermans, secretaris; E. J. Abra hams, D. van den Rergh, A. I. Krop- veld Jr., C. T. van Valkenburg nuwarts) L. K. Wolff (oogarts) en de heeren J. P. Wibaut, scheikundige, P. Ide, med. stud. De commissie kreeg de toezegging van steun, van de zijde der Arbeidsinspectie en der Se h i 1de rsgezell enorgani sat ie. - EERSTE STEENLEGGING G BOUWEN NED. HEIDE MAATSCHAPPIJ. Men meldt- uit Arnhem aan de Tel.: De eerste steenlegging van de ge bouwen van de Nederlandsche ll-ei- d-e-Maalsciiappij, aan Welke inrich ting door de gemeente Arnhem kos teloos een groot terrein aan den Apeldoornsch-en weg bij S-onsbeek is afgestaan, heeft den lien. Nov. a. plaats. Met den bouw van het aquavi wordt reeds dezer dagen aangevan gen. AANRANDING. Te Kortezwaag, nabij Gorredijk, is een landbouwerszoon uit Lippenhui zen, terwijl 'hij koeien langs den Weg dreef, zoodanig door mollenvange toegetakeld, dat voor hersenschud ding gevreesd wordt. De politie doet moeite om de daders op te sporen, zoo meldt de Tel. EEN DREIGBRIEF AAN DEN BURGEMEESTER. De burgemeester van Amsterdam heeft dezer dagen aan zijn woning een dreigbrief ontvangen. De brief is in handen gesteld vau de politie, die den schrijver tracht op to spo- DE BALKAN-OORLOG EN DE HANDEL. De Tel. meldt: Daar bij het-lezen van de berichten over den Balkan-oorlog allicht bij onze lezers de vraag zal rijzen of ten gevolge van dezen oorlog de Amster damse!]© liandel directe nadoelen derv ndt, hebben wij ons tot enkele lerzakekundigen met deze vraag ge wend, die ons echter terstond al ge- 'uststelleji konden. Wat bv. den graanhandel betreft, zoolang de Dardnnellen niet gesloten zijn, ondervindt men weliswaar moei lijkheden, b.v. door het; stijgen -der •aohtprijzen, doch ver-der onder vindt de handel geen last. En daar Rusland niet in ieder eval nog niet bij den oorlog -be trokken ia, gaat d-e graanhandel op Zuid-Rusland ook rustig zijn gang, behoudens enkele moeilijkheden. Naar de directie van de Koninklij- Ned-erlandsche Stoomboot-Maat schappij, die met d-e Zwarte Z-ee een geregelden dienst onderhoudt, ons med-edeeld-e, beeft de vaart tot dus ver nog geen-erl-ei vertraging ten-ge il ge van den ooi-log, ondervonden. JONGELINGSVERBOND. Het Nederl. Jongelipgs-Ver-bond 'houdt in het voorjaar van 1913 zijn algemeene vergadering te Am sterdam. Ditmaal zullen er drie da gen gewijd wórden aan d-e verschil lende werkzaamheden. Het verbond telt tegenwoordig ongeveer 480 afd-ee- ngen met pl.m. 14.000 leden,. Mr. G. VISSERING. Men méldt aan de N. R. Ct.: De nieuw benoemde president der N-ederlandsche Bank, mr. G. Vêsse- zal zich waarschijnlijk in zijn hoedanigheid van financieel raads man der Chineescbe reg-eering, t-oc'h nog eerst naar Peking begeven, al vorens op reis naar liet. moederland te gaan, ter aanvaarding van zijn betrekking. man en M. Rozenheek; voor het eerste natuurkundig examen de hee ren W- J. Jansma en M. Weysters; voor het eerste gedeelte van het arts examen de heer J. R. Bos. INGEZONDEN MEDEDEELJN-GEN 30 Gts. per regel. DOODGESLAGEN. Donderdagavond heeft een paard den zoon van deu landbouwer N. te Castricum doodgeslagen. EXAMEN BOEKHOUDER VAN HET KADASTER. In Februari a.s. zal te 's-Gravenha- ge het examen voor de betrekking van boekhouder van het kadaster worden gehouden. Hieraan hunnen deelne men de teek-e-naars van het kadaster, die minstens twee jaren als zoodanig zijn werkzaam geweest; ook kunnen worden toegelaten zij, die gedurende tien jaren-, onmiddellijk aan liet examen voorafgaande, als klerk bij de kadastrale boekhouding zijn werk zaam geweest. Aanmelding vóór 1 Jan. bij ver zoekschrift tot d-en Minister van Fi- Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het eerste natuurkundig exa men door de heeren C. A. Kruik en U. J. Huber en het eerste eandidaats- examen in de theologie' door de hee ren R. Swart en R. C. de Lange. Amsterdam (Vrije Universiteit). Ge slaagd voor het tweede gedeelte can- didaatsexarnen theologie (cum iau- de) de heer C. Koppenooi. Delft. (Technische Iloogeschool) Geslaagd voor propaedeutisch exa men mijnbouwkunde de heeren A. I-Iarting, J. A. A. Mekel en A. G. II. Straalman, Leiden. Geslaagd voor het artsexa men eerste gedeelte de heer G. Noor- duyj}. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de staatswetenschap op stellingen de heer mr. G. Kolff, geb. te Rosmalen. Groningen. Geslaagd voor het theo retisch geneeskundig examen, twee de gedeelte, de heeren II. K. Bouw Maautsverwissellng. Ni-els doet als de Pink Pillen een zi-eke van ged aanlever wisselen, maakt van een kwijnend, verzwakt wezen, een vlug en krachtig m-ensch. De gedaanteverwisseling doet zich bij wijlen niet zulk een snelheid v dat zij aan een wonder doet denken en dat men van de Pink Pillen beeldspraak zeggen kan „dal zij d-e 'ziekte als met de hand vvegneme: Wij schilderen u heden het 1-oop der gedaanteverwisseling af van een jeugdige persoon in d-en Haag, Mejuffrouw J. Vrouwenveld-er, gebo ren R-emm-erswa-al, van Mierisstra-at, 99. „De Pink Pillen, schrijft zij, heb ben een hardnekkige bloedarmoede doen verdwijnen dé mij gemiraen tijd ondermijnde. Mijn ziekte begf m-et een langzaam verlies va.n, eetlust; ik had geen kleur meer en mijn, spijl vertering w-erd zeer xn-oeilijk en tege lijk zeór pijnlijk. Ik 'had niet, veel wil van hetgeen ik at, want ik vermager de snel en mijne krach tel, n vorn derden iederendag. Mijne gezondheid ging achteruit en alle dagen onder vond ik nieuwe ongesteldheden, sche le hoofdpijnen, du:z-el.ingen, verblin dingen, benauwdheid. Ik had dikwijls over de Pink Pillen hooren spreken, ik ken zelf vele personen die door de ze pillen genezen zijn. Toch nam ik ze niet dadelijk, maar beproefde eerst de genees middelen die mij waren voorgeschreven. Daar deze echter geen uitwerking hadden, nam ik d-e Pink Pill-en. Da Pink Pillen hébben mij dadelijk v-eel goed gedaan. Na één doosje te hebben gebruikt, had ik nlijn eetlust en. een w-einig mijner krachten weergekregen en was ik minder benauwd. Ik heb d-e behande ling een igen tijd voortgezet en ben volkomen genezen." Men kan niet genoeg de aandacht vestigen op d-e eigenschap die d-e Pink Pillen hebben, bloed te geven m-et ie dere dosis, hét bloed d-e zuiveren en het zenuwstelsel te versterken. Deze verschillende eigenschappen maken hen tot een onmisbaar geneesmiddel voor d-e bestrijding van ongesteldhe den door de seizoensverandering te g gebracht. Door met iedere dosis bloed te geven, wekken de Pink Pillen werking van alle organen op, ge ven kracht -en eetlust. Door liet bloed te zuiveren bevredigen zij l-egen uit slag, branding en puisten die in dit seizo-en. zoo dikwijls voorkom-en. Door de zenuw-en te versterken, herstellen zij d-e slijting van 'het zenuwstelsel, dat altijd meer inge-spann-en is in h-e-t slechte jaargetijde. De Pink Pillen zijn onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, neu rasthenie, algemeene zwakte, maag kwalen, rheumatiek, zen uw verzwak king, schele hoofdpijnen, zenuwpijn, heupjicht. D-e Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 d-e doos en a f 9 de 6 doozen aan het Generaal-Depöt der Pink Pillen,- Van Eegh-enlaan 22 huis, t-e Amster dam; J. J. Göppinger, Haar lem, W. A. Schouten, drog. l-e I.isse; en in alle goede apotheken en drogis terijen. gende wedstrijden op liet programma staan Rotterdam V. O. C.Quick, Den 1-IaagI-I. V. V.—-Ajax. II. B. S.Sparta, Haarlem II F. C.—D. F. C, Breda VelocitasHaarlem. In Haarlem krij-gen we dus den wedstrijd H. F. C.—D. F. C. te zien, De II. F, C.'ers zullen zich zeer moe ten Inspannen om in dezen strijd de overwinning of een gelijk spel te be halen. Haarlem heeft meer kans op een overwinning tegen Velocitas. Voor de Westelijke reserve eerste klasse sjjeelt I-I. F. C, II in Dordrecht tegen D. F. C. II. Voor de Oostelijke 1ste klasse staan op het programma Wagen in gen G. V. C.—Go ahead, Hengelo Tu-bantia—P. W. Deventer U. D.Wilhelmina. Gemengd Nieuws Tepnlst! Dr. Hommci's Haematogea WAARSCHUWING I Sport en Wedstrijden VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. We herinneren er aan, dat Zondag voor -de Westelijke 1-Ste klasse de vol- EEN INSPECTEUR VAN POLITIE VERMOORD. De Londeusche „Tel."-correspon dent schrijft Ik schreef pas iets over de verme. telheid van inbrekers, die hier onge merkt hun slag weten te slaan. Ze zijn er ook van een zeer gevaarlijk soort, die niet tegen een moord op- Dat is Woensdagavond gebleken te Eastbourn-a. Er kwamen d-en laatsten tijd in dia badplaats van Engoland's zuidkusl herhaaldelijk inbraken voor. De po litie was er derhalve op haar qui vive en bewaakte zorgvuldig de talrijke villa's aan bet strand. Een viertal vreemde snuiters, c!ie onlangs te East bourne opdaa.gden, werden door de tectives in het vizier gehouden, maar probeerden niettemin hun slag te slaan. Woensdagavond boorden de dienst boden ©oner villa, door gravin Szta- r-ay bewoond, buiten een verdacht ge luid. Zij waarschuwden d-e gravin, idle juist zou uitrijden, snel terug keerde en, met den koetsier van hei rijtuig, een onbekend persoon zich bij de voor-deur verschuilen zag. Een inspecteur d-er geheime politic, Walls -geheeten, was op de promena- le in de buurt, hij werd geroepen en rende op bel liuis toe. De vreemdeling wist inmiddels op de veranda der eer ste verdieping te ko-men. De inspec teur zag hem en riep hem toe, naar beneden te kome-n. Ilij antwoordde, icl-at te zullen doen, ging naar binnen, terwijl de in-specteur hem bij d-e open voordeur opwachtte. Toen -gebeurd' liet. drama. vreemd-elj-mg kwam d-e trap af hollen, trok een revolver en loste twee schoten op den inspecteur, die, ge troffen door een kogel in zijn been en door een anderen in zijn hart, op den igrond viel. De moordenaar, die zijn slappen hoed i-n de woning had ach tergelaten, holde de straat op, in de richting der stad. Voorbijgangers za gen heni de plaat poetsen, maar ont hutst door de schuten en de snelheid Ier gebeurlenissen, allicht ook doo.r 'roes voor h-et wapen, deden zij geen pogiing, deu booswicht slaande te houden. 1-Iij heet een eind verder op een tramwagente zijn gesprongen en zich aldus s'nél uit de voeten te heb ben gemaakt. Voorbijgangers zagen tegelijkertijd ©en man i-n e-en dogcur snél op do promenade een heuvel afrijden, ter wijl een tweede rnan snel wegliep. Po litiemannen zetten den moordenaar achterna, Een wielrijder werd daar toe ook aangezocht, maar de vogel -vas gevlogen. In vijf auto's doorzoch- ieu politiemannen do stad en haar omtrek, maar zonder een der rekels te ontdekken. Tot op lieden had er nog g-e-en arrestatie plaats. Toen men den insjrecteur opnam, leefde en -kermde hij nog. Maar vóór de komst van een dok-tor had hij dea laatsten adem uitgeblazen. Deze dramatische gebeurtenis ver oorzaakte te Eastbourne veel sensa tie. En de villa-bewoners gevoelen zich daar niets op huil gemak. BONNOT MAAKT SCHOOL. Toen de nachtploeg van h-et perse neel van het station Escouen—Ezan- ville rn-et het werk gereed was en naar de wachtkamer terugkeerde, zag een der beambten i.u liet stations- góbouw vier individuen, die, zich ontdekt zi-end-en, ijlings vluchtten. Er werden eenige revolverschoten gewisseld, doch zonder resultaat.. Bij onderzoek bleek, dat een groot bedrag aan contanten en geldswaar dige papieren was gestolen cn dat de dieven per auto waren gekomen en weer verdwenen. In een nabijgelegen plaatsje heb ben zij daarop ingebroken i-n een kapperswinkel waar zij eenige scheermessen en toiletartikelen mee namen. De commandant der gendarmerie te Corbeil heeft een brief ontvangen van d-en volgenden inhoud: „Waarde heer, de elfde afdc-eiing van deu vriemienbond van Bonnot deelt u mede, dai een van deze nach ten een klein bezoekje zul worden gebracht aan het bureau van de So- ciét-é Générale en de sousprefeetuur. Saïut et égalité Het stuk was geteeke-ud door „den c'h-ef van de elfde afdeeling, Arsène Lu-pin," zooals men weet de hoofdfi guur in talrijke Fransche detective romans. DE NEW-YORKSCIIE POLITIE De jury in het proc-es Becker is nog niet bijeen. Er waren al reeds ell vau de twaalf gezworenen aangewe zen, maar van dc-z-e zijn er twee vrij gesteld w-eg-ens ziekte in hun gezin, zoodat er nog drie gezworenen ont breken. Merkwaardig is liet zeker, ■dat 'het O. M. de diensten heeft in geroepen van den uit het dyna- mi-etproces te Los Angeles ver- I maarden parti c-u lieren detective Burns ter bewaking van de jury!© den. Ieder jurylid zal door dectectk ves nauwkeurig worden bewaakt.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6