Van lio 11 ten's mannen met lichaamsgebreken, zoo- als houten boenen, die op bruggen of pleinen (len licfdadiglieidszin van het publiek trachten op te wekken, to ver jagen. EEN GERUCHT. Onder dezen titel leest men in do „Leeuwarder Ct.": ,,Door de stad gaat liet gerucht, dat hier een doodslag zou zijn gepleegd. De dader zou reeds in hechtenis zijn gesteld: het slachtoffer, een knaapje, tengevolge van worging overleden. Die verhalen vinden hun grond in Iets, dat Zaterdag den 5en dezer ge beurd is. Toen de heer G. d en mid dag om 12 uur per rijwiel langs het Ruiterskwartier kwam, werd hij door een pijl, uit een boog afgeschoten, achter ecu der ooren geraakt. Om kijkende ontwaarde hij twee jongens, in de llaniasteeg. en aan hun triom fantelijke gezichten kon do heer G. 2ien, dut een van hen den pijl op hem ufgeschoten had. De heer G. ver volgde echter zijn weg en ging naar huis. Een uur later passeerde hij weer de llaniasteeg en zag toen een van do beide knapen. Deze de 10-jarige Hendrik Arend Sierdsnuv. wonende in genoemde steeg, had een pijl en boog in de hand. De heer G. stapte nu vuil zijn fiets, pakte den knaap bij zijn kraag en zeïde hem, dal. bij in 't vervolg voor zijn schietcrij een ander doel moest kiezen. II erna stapte de heer G. weer op zijn rij wiel, nadat hij den pijl, aan de punt waarvan zich lood bevond, midden door had gebroken. De knaap, die beweerde, dat bij het niet had gedaan maar een van zijn makkers, voegde zich weer bij zijn vrienden. Den volgenden dag, dus des Zondags, na als gewoonlijk weer op straat te hebben gespeeld, kwam Hen drik 's middags thuis; hij voelde zich onwel, had last van zijn keel en wil de graag naar bed. Des Maandags- morgens ging hij naar school, doch kwam tijdens de schooluren thuis. Zijn onderwijzer had hem aangera den naar huis te gaan. Een genees heer werd ontboden; deze schreef een gorgeldrankje voor. Des Woensdags werd de keel dik en de kleine patient kon er niets meer door krijgen. Toen de buren van de ongesteldheid hoor den, vernam de moeder, dat een heerj baar zoontje in de keel zou hebben geknepen, een feit, waarvan 't knaap je evenwel geen enkel woord had ge rept, toen hij over zijn keel klaagde. De ongesteldheid werd nu in ver hand met liet gebeurde gebracht en d,e politie met een en ander in kennis gesteld. Een agent begaf zich daarop met.den heer Cr. naar de woning van S'erdsma, Op een vraag van den po- litie-agent zei de het knaapje, dat de heer G. do man was. die hem in de keel had geknepen. Later stierf de knaap. De politie zefte intusschen haar on derzoek voort. Een agent van politie "nam in de woning van den heer G. dezen een verhoor af. waarbij de lieer G. ontkende het kind in de keel geknepen ie hebben. De Just:tie heeft inmiddels last ge geven het lijkje in beslag te nemen "en het over te brengen naar het Stads ziekenhuis, waar de sectio plaats vond. De geruchten, dat de lieer G. in hechtenis genomen zou zijn of op de vlucht gegaan, zijn evenwel volko men ongegrond. Niets van dien aard had plaats. Ten slotte zij nog vermeld, dat thans een ander kind van de familie Sierdsma door een keel-aumloening aangetast is." KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. MAASTRICHT. Aan „De Tijd" wordt gemeld, dat mr. F. J. J. Jans- -"sen, bet Kamerlid voor dat district, niet voornemens is, zich wederom ;een candldntuur te laten welgeval len. De ..Limburger Koerier" spreekt dit .bericht Legen. NIEUWE Dl A KON ESSEN INRICH TING. 't Nieuwe gebouw van de Ned. Her vormde Diakor.essei.inrichting te Am sterdam, aan den Oveitoom gelegen, is Dinsdagmiddag in gebruik geno men. Alles is grcotsch ingericht, de kosten hebbe dan ook een half mii- lioen gulden bedragen. De voorzitter van 't bestuur Ds. ic. Borger hield de openingsrede, naar} aanleiding van 't Bijbelwoord: „De heerlijkheid van ciit laatste huis zal grooter zijn dan van het eerste, zegt de Heer der heiischaren, en in deze plaats zal ik vrede geven, zegt da Heer der heiischaren". (Uuggui 2 10). Daarna sprak mr. W. baron Roëll, vertegenwoordiger van de Koningin, die de beste wenschen van H. M. over bracht. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. Dinsdag had liet publiek ulvisschen plaats van do vijvers der Heidemaat schappij te Ernst. Als gewoonlijk werd onder veel belangstelling ge- vischt op karper, forel. zeelt en goud winden. Vol .af werden de vissollen van enkele vijvers govoed en werd door den hoofdopzichter der maatschappij. ci\ef van de vsehkwee- kerij, den lieer Pennekamp, rnededee- ling gedaan over de soort der visch. de behandeling, de leeftijd en verdere bijzonderheden. Daarna begon het af- visschen der vijvers, weer voorafge gaan van wetenschappelijke inlich tingen door den hoofdopzichter. (Tel.) GEMEENTE-SECRETARIS VAN ZAANDAM. Na een geheime zitting benoemde de gemeenteraad tot gemeen te-secre taris den lieer P. Kraan, hoofdcom mies ter secretarie te Zaandam. BLOEDVERGIFTIGING De 39-jarige landbouwer 1$. bij 01- denzaal kreeg dezer dagen een puistje aan «ie lip, dat hij openkrabde, met het gevolg dat hij gisteren aan bloed vergiftiging is overleden. Hij laat een weduwe met een kind achter. DE TAR1EFVVET. De Ncderl. R. IC. Lederbewerkers- bond St. Crispijn en Crispitiianus zegt in een adres aan do Tweede Ka mer, dat hij de verwerping van de Taricfwet ten zeerste zou betreuren en als een ramp beschouwen voor de Nederlandsche looierij eii voor do bij de geheele leerindustrie, de schoen makerij inbegrepen, betrokken werk lieden. EEN SCHAKING? Achter het Savoy-Hotel te Scheve- ningen, werd Maandagavond een on geveer 17-jarig meisje, G. R., aange troffen, die beweerde, uit Rotterdam te zijn ontvoerd. Omtrent deze ontvoering deed ztj het volgende verhaal: Maandagmid dag op de Binnenrotte te Rotterdam wandelende, werd zij plotseling op gepakt en in een auto gestopt. Een in de auto zittende heor wond haar een doek om liet hoofd, zoodat zij niet kon roepen en niets kon zien. In Dordrecht gekomen, dwong men haar bier en port te drinken, waardoor zij bewusteloos werd. Hoe zij in Scheveningen kwam, wist zij niet te zeggen, evenmin kon zij een signalement opgeven van den bestuurder der auto of van den heer die er in zat, noch het nummer van de auto. De politie, zoowel te Scheveningen als van het hoofdbureau, twijfelde ook in verband met de antwoorden, die het meisje gaf op haar gestelde vragen, aan de waarheid van dit ver haal en wees haar herhaaldelijk op de ongeloofwaardigheid er van. Zij bleef evenwel de juistheid van haar rnededeelingen volhouden. Gisterenmiddag is zij naar Rotter dam gebracht om aan haar ouders te worden overgegeven. (Tel.) DE IIEER DUYS WETHOUDER VAN ZAANDAM. In de raadszitting van Zaandam kwam aan de orde de benoeming van een wethouder in de plaats van den heer G. van Holk. Met U van de 18 stemmen (do heer Van Holk was afwezig) werd l>e- noemd de heer J C. W. Duys op den heer Feisser was 1 stem uitgebracht, terwijl 3 stemmen in blanco waren uitgebracht. Óp een desbetreffende vraag van den voorzitter verklaarde do lieer Duys do benoeming aan te nemen, in de veronderstelling, dat de Raad met dez© benoeming het gemeentebelang op hel. oog heeft gehad en niet, oen po litiek spelletje, om eens te zien in hoe verre soc i aa t-dten toe raten in staat zijn tot opbouwen, waartegenover hij nu reeds te kennen gaf, dat het hem niet mogelijk zal zijn, het lek to stoppen, dat het schip door verkeerd manoeu- vreeren van zijn tegenstanders heeft opgeloopen. Verklarende bij zijn ho> - ding ten opzichte van B. en V\. en de meerderheid van den Raad te zullen volharden, naan hij de benoeming voorlüopig tot de periodieke verkie zingen in 1913 aan. Door uen heer Feisser word de ver- kiaring afgelegd, niet te zullen vra- 1NGEZONDEN MEDICI)KKI.1NGEN x, 30 ris. per rarer. Goed toebereid (vooral niet te veel van deze krachtige cacao in een kop), geeft RON A tegen uiterst lagen prijs een heerlijken drank. Versterkend voor de zenuwen, terwijl koffie en thee verslappend werken. RON A is daarom zoo aan te bevelen als dagelijksche drank voor kinderen. De volksdrank bij uitnemendheid. jen wie aan de bestuurstafel zitten, doch wat van de bestuurstafel zal worden aangeboden. De Voorzitter bepaalde zicli lot liet uitspreken van den wensch, dal de benoeming zou zijn in het belang der gemeente („tlbld."). Stadsnieuws School voor K u n s t n ij ver heid. Ons wordt verzocht te melden, dot aan de School voor Kunstnijverheid alhier, voor artisten des avonds een bijzondere gelegenheid bestaat om vier maal in de week, van Dinsdag tot en met Vrijdag, zelfstandig naar liet naakt model te teekenen. De directie zorgt voor ee nbehoorlijk lodel, terwijl de electrischo verlich ting uitmuntend genoemd kan wor den. Nadere inlichting vindt men jn de advertentie. A d li a e s i e. In een vergadering van de Kamer van Koophandel te Deventer werd be sloten adhuesie.te betuigen mol een motie der Kamer te Haarlem in zake het ontwei-,p-wet ter verzekering van invaliditeits- en ouderdomsvorzeke- yïrig. PI.T'TMVF.F.-TENTOON STELLING. De onder-afdeelïng Haarlem en Omstreken der V. P. N. houdt eerst daags haar jaarlijksche teril0011 stel ling. Tot teploonsteïïïngs-bestuursle- den werden gekozen de heeren G. H. Stouten, voorzitterB. A. Dammers, lste secretaris-penningmeester D. F. Volkers, 2de secr.-peim. .J. van De- enter, J. J. Philips, L. Viergever, J. au Hart, \V. v. d. Veld, commissa- ■issen. HEVIGE BRAND. Dinsdagmiddag brak te Vijfhuizen een hevige brand uit, welke op enkele plaatsen aan den Zuidkant hier ter stede te zien was. Bij een onderzoek ter plaatse inge leid, bleek ons, dat de bakkerij van bakker Braakhuis, die vóór ruim een 12 jaar naar Vijfhuizen vertrok en vóór dien in de Kleine Houtstraat al- bier. een bakkerij bad, iu lichte laaie stond. Vurige vlammen sloegen wijd uit :i winkel, waaronder de brand door een defect aan den oven was langekomcn. De bakker zelf was niet thuis; zijn •rouw en talrijk kroost, benevens ee- nige dieren, werden bijtijds bij de bu rn iu veiligheid gebracht. Het duurde geruimen tijd oor wa ter werd gegeven, maar toen het dan ook zoover was, was men hel vuur ■rij spoedig meester. Hel woonhuis, benevens de bak kerij, brandden geheel uit. De brandweer stond onder leiding ;an den burgemeester van Haarlem mermeer, Mr. Slob, die persoonlijk zijn bevelen gaf. We hadden ook nog gelegenheid op te merken hoe gemoedelijk het bij zoo n dorpsbrand toegaat. Geen afzetting door politie, riiels hoegenaamd; personeel dat bezig was met liet laden van bieten, in schuiten in de Ringvaart, geen 100 meter van den brand af, werkte rus tig cn lustig door, het bekommerde zich niet over de fel uitslaande vlam men; alleen een tiental arbeiders reed zoo* spoodig als dat kon gaan, een handspuit naar de Ringvaart, logde de':slangen uit, e'n begon te pompen, óón, twee, één, tweo. Eerst eén fjauwe waterstraal, daar na wat krachtiger, en ongeveer een half uur 11a het water geven, Icon men het vuur zichtbaar zien minde ren. Toen zijn wij ook maar heenge gaan. Rubriek voor Vragen Geabonnecrden hebben het vooi recht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbuur, in te renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden wordeu geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig moge-lijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Tot wien moet ik mij wen den, om lid te worden van de footbal ei ub I-Iaailem? ANTWOORD: Indien 11 inlichtingen wenscht omtrent het lidmaatschap vaü Haarlem, raden we u aan, u le wenden lot den 'lieer J. D. Bijleveld, Groote Houtstraat 104. Deze is pen ningmeester der vereeniging. Uit de Omstreken HILLÊGOM. Hoog bezoek De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zal Vrijdag a.s. een bezoek aan deze gemeente brengén. BENNEBROEK. De aangifte voor bet herhalingson- derwijs. cursus 1912-1913, kan geschie den bij liet hoofd der O. L. "school lot en met 19 October a. s. SLOTEN. OVERTREDING ARBEIDS- EN HINDERWET. Door den kar tonrechter te Amster dam werd uitspraak gedaan in de zaak tegen den eigenaar van het vuur werkfabriekje te Sloten, dat op 29 li jl. door een ontploffing geheel kf- brendde, waarbij een 12-jazrige jon- gvn zwaar aan het hoofd werd wond. Beklaagde bad 1e geen verg ning -voor het bedrijf van het fabriek je, 2e een jongen- beneden de 13 jaar werkzaam. Voor de eerste overtredi werd beklaagde veroordeeld tot geldboete van ƒ59 of.40 dagen hechte nis, en.voor de overtreding der ar beidswet tot een geldboete van 30 ol 20 dagen hechtenis en een geldboete van 2 of 2 dugen hechtenis. IJMUIDEN. Elve. Het gestrande stoomschip Elve is Dinsdag in den vooravond vlot geko- Geheelonthouding. Maandagavond vergaderde de af- deeling IJniuiden der Nederlandsche Vereeniging tot afsclialling van alco holhoudende dranken met 23 leden, 1 adspiranllid en 2 gasten. De notulen der vorige vergudering werden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de aftredende 2de secretaresse word door den voorzitter dank be tuigd voor wat zij in het belang der voreeniging gedaan had. Door de afgevaardigden naar do kiesrechtmeetiug werd verslag uitge bracht. wat ook door den penning- meester gedaan word omtrent den toestand der kas, Tiet bestuur werd gemachtigd óen der leden tot bode te benoemen. Er worden onderhandelingen ge voerd met znstervoreenieingen om trent het goveti van een propaganda- avond met oen bioscope. Dc alcohol- cursussen wórden gesteund met ƒ10. liet 1 «stuur zal eene commissie vor men. die zal trachten een reciteer- wedslrijd le organiseeren. Bij de rondvraag worden èenige op merkingen ter konnis van het bestuur gebracht. De v ugadering. die rleclit bezocht was, word opgeiuïsu-rd door oen bijdrage van oen paar leden cn zingen uit don liedérbundel. Sedert de vorige vergadering wer den vier leden van de ledenlijst afge voerd. ZANDVOORT. UIT DEN RAAD. Dinsdagavond 1.111 acht uur is de Raad, gepresideerd door den burge meester, in vergadering bijeengeko men. Afwezig zijn bij de opening der zit ting de lie eren Backman» en Schaap. Er is één vacature. De verschillende berichten van aan neming van benoemingen, en dankbe- tuigiugon voor genomen besluiten (111 ous vorig nummer vermeid) worden alle voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt, de 111 functie-tre ding van liet onderwijzend personeel van school C op 1 Januari Ie bepalen. Ecu d-er banoemdö onderwijzers kan pas den '15den Januari komen, naar aanleiding wuarvun de beer SLAG- VÉLD ."den wensch uitspreekt, dat voortaan bij de sollicitaties zal wor den opgegeven op welken termijn men in functie kan treden. De VüORZlTTER.nierkt op, dai het in het onderli ivigo.geval maar ten absentie van één onderwijskracht tij dens 14 dagen betreft. Daarin kan ge makkelijk tijdelijk voorzien worden. B. en W. bieden I-er vaststelling de gemeentebegrooling aan, sluitend in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van ƒ291.173.34 1/2. Medegedeeld wordt, dat de heer Roodei'burch, districtsschoolopziener, heeft gemeld, overwegend bezwaar te hebben tegen eön aanvulling der voordracht voor oen hoofd van school C, zooals de Raad die wenscht. De hoer SLAGVELD vraagt, of or geen andere weg is, om do almacht vaai memoer Roodeiiburcb, die doet alsof hij in Rusland regeert, een beet je te fuiken. Volgens de wet maken B. cn W. de voordracht in overleg met den school opziener op, maar hier schijnt de laatste dut maar alleen te hebben ge daan. De VOORZIT I ER antwoordt, dal B. 011 W'. wel degelijk onderzocht heb ben naar de op de voordracht ge plaatste personen, en dal toen bleek, dat die hier op hun piauïs zouden zijn. Spreker merkt verder op. dal hij geen' heil ziet in da vergelijkende exa mens, die zouden kunnen plaats heb ben als B. en \V. en de schoolopziener niet tot overeoiistonianuig geraken. De heer VAN DER PLAS ziot in, dat liet vechten legen de bierkaai zou zijn. (Is verder onverstaanbaar aan de perstafel). De heer SLAGVELD wenscht, alvo rens tot stemming voorde benoeming wordt overgegaan, de volgende motie voor te stellen De Raad, enz., kennis genomen hebbende van de weigering des districts-schoolopzie- ner om den heer II. Voigei, sedert ruim zes jaar onderwijzer- met ver plichte hoofd.icle aan school B, op de voordracht voor hoofd dier school te plaatsen, spreekt als zijn meening uit, dat de heer V. krachtens zijn an- tecendenlen bijzonder geschikt is en ben volle verdient te Zandvoort aan bet hoofd eener school te staan; betreurt uit dien hoofd? rcoóriioem- '4e weigering dis iii strijd mét de be langen der gemeente Zandvoort; spreekt er zijn. afkeuring over uit,' dat. deze distriels-schoolopzienei' met volslagen miskenning van andeier wenscken en inzichten de macht, rem bij de Wet verleend, aanwendt om slechts eigen persoonlijke opvattin gen door te drijven; en gaat over tot de orde van den dag. De VOORZITTER acht deze motie te persoonijk om haar hier aan te nemen. De heer SLAGVELD is het daar mee niét eens, cn wenscht een uit spraak va» den Raad. Spreker wijst er op, dat de lieer V. tot volle tevre denheid waarnemend schoolhoofd is geweest. De VOORZITTER vindt het te kras, dat hier door den schoolopziener per soonlijke Opvattingen zouden zijn doorgedreven. Dat staat niet te on- zcr beoordeeling. Ds motie wordt niet ondersteund, en maakt dus verder geen punt van behandeling meer uit. Alsnu wordt lot stemming overge gaan. Op de voordracht staat nr 1 de heef Rijks nr. 2 dé heer Van As- peren en nr. 3 de heer Kuyper. Van de 8 stemmen zijn er 2 op den heor Rijks, 5 op d::i heer Van Aspe ren en 1 In blanco, De heer Van As- peren te Heer Hugo waard is dus honóemd. Bii de Rondvraag herinnert de heer v. d. PLAS aan de bepaling in de politieverordening, dat het verboden is op Zondag luid keels ie venten. Dot is vermoedelijk toch bedoeld in he|. belang der heili ging van den Zondag. Nu is een korf- halwedstrijd gehouden, waarbij een muziekkorps tijdens den kerkdienst heeft gespeeld. Het is gewenscht, dergelijke dingen te vermijden. De VOORZITTER rmtwoordt, dat door hein vergunning ;s verleend on der conditie, dot niet tijdens den dienst in de R. K. kerk muziek ge- maakt zou worden. Spr. heeft zich door navraag bij den geestelijke óver. Luigd, dat men zich aan deze bepa ling heeft gehóuden. De heer v. d. PL/VS neemt hiér nota va.n, maar dringt, toch nog eens óp beperking in dergelijke gevallen aan. De openbare vergadering wordt, 11 iels meer aan de "orde zijnde, om half negen gesloten. Gemengd Nieuws TREURIG MIJNONGELUK. Volgens een telegram uit Queen- slown in Victoria, zijn er meer dan 90 mijnwerkers begraven in de North Lyell mijn, waarin Zaterdag een brand uitbrak/' Een groot deel der mijnwerkers slaagde er nog tijdig in. zicli te redden ,raaar de geweldige rook in de mijngangen belette de in dc diepere gangen arbeidende mijn werkers naar boven te komen. Het reddingswerk is in vollen gang en vier mannen zijn reeds levend boven gebracht, maar er zijn ook al lijken gevonden, zoodal: men ernstig vreest voor het leven der zich nog in de brandende mijn bevindenden. TEGEN DE REC LAMEBORDEN. In Silezië zal met ingang van 1 No vomber hef plaatsin van reclamebor den langs de- spoorlijnen of langs de oevers van den O Ier binnen een af stand van 300 meter verboden zijn. Reeds geplaatste reclameborden moe ten binnen drie maanden verwijdend werden. ONTPLOFFING; In oen ververij te Weenen zijn dooi een benzLhe-ootpkvffing elf personen om het leven gekomen. TREINONGELUK. Een volksmenigte, die te Lachen van een vliegveld terugkeerde en zich aan het station voidrong, kon niet snel genoeg plaats maken voor een binnen rij denden trein, met bet ge volg, dat 6 personen overreden zijn, waarvan 3 oogenblikkelijk dood wa- Kerk en Schooi ACaDEMIM.HL examens. Amsterdam. (Vrije Universiteit}. Be vorderd tot doctor in de godgeleeid- iieia de heer J. G Ubbink, op proef schrift „liet proginotisrae van Wil-* liam James." Utrecht, Bevorderd tot doctor In da plant- en dierkunde op proefschrift: „Die rotierond? Nutation und der Gcotropismus de: Windepflanzen" de hoer C. E. B, Bremekamp, geb. te Dordrecht. Utrecht. Eerste natuurkundig exa men óe heer K. do Snoo doctoraal examen rechtswetenschap de heeren J Milius, J. A. Rosenveldtcandi- daats-examen Ned. letteren de heer I). van MuJsen, Leiden. Geslaagd Candidaats-exa- men wis- en natuurkunde de heer L. A. Tromp. Candidiiats-examen rechten de heer G. II. Dïjkmans van Gent. had meegedeeld en wie zij in werke lijkheid was. Natuurlijk was men ten hoogste verontwaardigd over de Poolschc en Marianne zei zacht: Ik had van het eerste oogenblik 'af dut ik dez? mevrouw v. Ruppen ontmoette, een gevoel, dat zij .mij haal "toedroeg. En vanmergeu, toen ik met vader in de 01 1 bijtkamer kwam, keek zij mij zoo vreemd aan, bijna verbaasd en daarbij zoo boos, zoo ontzettend boos. Ju. volgens berekening, der Pool- sche móést u vanmorgen ook al mijlen ver van hier weg ziji- geweest, zei me vrouw llerbei Maar luister eens, hoeren én dame. ging zij voort, - als ge mij belooft over alles, wat ik u bier vertel tegenover iedereen te zwij gen. dan zul ik u in 't kort de geheele sciiakingsgescl'.ïedenis vertellen. Ieder beloofde wat de blonde vrouw verlangde en cloze begon: Waarom mevrouw v. Huppen juffrouw Rosz- ner haatte, heeft de baron u al ver teld. De Poolschc bedacht nu het plan, juffrouw Ucszner hief onmogelijk le maken, en wijdde haar aanstaande, den heer Casitnir Richarski daarvan •in om zich meteer. van zijn hulp te ver zekeren. Deze had een kennis, Will- mnim genaamd, die bereid was hem daarbij behulpzaam te zijn. Een kerel als een boom is hij. Hij was vroeger kamerdienaar bij een Hongaarschen graaf en leerde in die betrekking ook hoe een auto te besturen, hij is zelfs naar 't schijnt een heel bekwaam chauffeur. Voor een goede machine duurt de reis var. Berlijn uit ternau wernood anderhalf uur. Men doet het sneller dun met den trein, die eenigc omwegen maakt, zei de baron ter opheldering. Mevrouw Herbert, knikte. Intusschen wist mevr. v, Ruppen hier onderdak te komen. Twee (lagen geleden kreeg zij plotseling bij een bezoek hier aan huis hartkramp, glimlachte de ex-ontvan ger.. Zoo' zei de detective, iu elk geval bereikte zij" door die coinédie-, want meer is die ziekte natuurlijk niet geweest, dat zij hier kon blijven. Zij wilde te weten komen in welke ka mer mejuffrouw Roszner logeerde. Dat alle logeerkamers in de parierrever- dieping van denzelfden vleugel lagen, wist zij al. Toen zond zij, zooals voor uit was afgesproken, een brief met expresse bestelling aan haar Pool- schen vriend, natuurlijk in hun moe dertaal. Daarin was in korte woorden aangegeven, doov welk venster juf frouw Roszner gebaald moest wor den. —Een telegram: papieren in or de, deelde aan de intrigante dame mee, dat alles stipt zou worden uitge voerd. Een automobiel, die Willmann bestuurde, was al met achterlating van een waarborgsom gehuurd. 011 des nachts vertrokken de beide waardige heeren uit Berlijn. Richarski ken', de omgeving pre cies, en Willmann had op een kaart vooruit alles goed nagekeken. De blin den hier zijn alleen maar met een grendel aan de een© zijde gesloten, deelde de intrigante in haar schrij ven ook nog mee en men kan met eenige handigheid door zijn hand tus- schen de wijd van elkaar slaande houtrichels te steken den grendel ge makkelijk van buiten af los maken. Een ruit moest uitgesneden worden om hel venster open te maken. Een in chloroform gedrenkte doek werd klaar gehouden, vertelde de detective verder, een lange dik ke mantel, evenals een sluier urn de bewustelooze in tj pakken, wus ook voorhanden. Alles gebeurde, zooals men het zich had voorgesteld, op oen kleinigheid 11a, de heer Willmann, die voor het afhalen door het venster enz., zorgde, moest, zich vergist heb ben, hij verwisselde rechts en links en haalde Wera v. Ruppen in plaats van juffrouw Roszner, Omdat ook Ri charski freule v. Ruppen niet persoon lijk kent, is deze vergissing niet. zoo onbegrijpelijk. Afschuwelijk! huiverde Marian- ne. Als ik bedenk dat... zij hield op. Hector nam haar hand en kuste haar. Goddank, lieveling, heeft zich dit-' maal het oude spreekwoord bewaar-1 held; wie een kuil graaft voor een an der .valt er dikwijls zelf in! De geschaakte, ging de deflecti ve voort, werd naar zekere Meta Liit- tow gebracht, zoo heet de hoogblon de, tamelijk in 't oog vallende persoon met haar meisjesnaam, die de ge scheiden vrouw van Cnsimir Richars ki is en die altijd nog als was in zijn handen moet zijn, omdat zij zich vroe ger door hem heeft, laten verleiden, aan allerlei misbruiken tegen de wet mee te doen. Zoo, hierbij dronk zij haar koffie oj>, nu weet u zoo tame lijk wel, hoe zich alles heeft toegèdra gen; wat ik weet, heb ik hoofdzakelijk aan het toeval te danken en aan mijn grondige kennis van de Poolschc taal. Ik bewaakte nl. den gevaarlijken Pool, om andere redenen, omdat bij in hevige mats den woekeraar speelt tegenover verscheidene jonge lichtzin nige menschen en omdat hij voor schotten van arme menschen aan neemt onder hel voorwendsel, dat hij hun gelden voor ce,i hypotheek of iets dergelijks zal bezorgen. De voder van één dier jongelui wendde zicli tot ons bureau om den kerel zijn schan delijke practijken onmogelijk te ma ken. Het materiaal, dut ik bijeen wist te brengen is voorlcopig voldoende om hem voor langen tijd uit de samenle ving te doen verdwijnen. Tegelijker tijd kwam ik ook nog interessante din gen omtrent zijn verleden cn zijn be trekkingen tol dien Willmann te we ten. Maar dat is voor u van geen be lang. Voor alles verzoek ik u nog eens geen woord an alles, wat ik u verlei de, los te lalen. Jk vertelde bet u al leen maar om u te verklaren, hoe ik in het geheim van Mevr. v. Huppen in gewijd werd, en ik kwam, zoouls ik u al vertelde, om u mee te doelen, waar juffrouw Roszner op dit oogenblik is. Zij lachte. Omdat n 1 echter deze dame niet in haar nachtrust gestoord werd. kan het u onverschillig zijn, hoe de Puni sche het tegei ever haar dochter ver antwoordt Want 7.ij weet of hoort toch gauw genoeg door Richarski, waar de freule zicli ophoudt. ITarl ik iets van die verwisseling vermoed, dan zou ik u natuurlijk mei lastig ge vallen zijn, besloot zij. O, wij zijn u zeer, zeer verplicht, zei nu de baron, want zonder u zouden wij nu hier zitten en ons bet hoofd breken over den brief, waarin mijn aanstaand schoondoebtertje ons vaarwel laat zeggen. Nu moet ik echter afscheid nemen, zei de detective, en op hetzelfde oogen blik trad Frans binnen om te vertel len, dat bel bestelde rijtuig voor stond. De baron stopte de jenge vrouw op het laatste oogenblik voorzichtig een gesloten couvert, in de hand. zij nam het zonder gemaaktheid met zachte» dank aan. Later opende zij liet. en eet blos van vreugde trok over haar ge laaf.twee honderd mark aau baiikliil jetten. Werkelijk, baron Buchenau had den kleinen dienst, dien zij hem bewijze» wilde, goed beloond. Nu, zij kon het geld wat goed gebruiken voor zichzelf en voor haar kleinen jongen. Met denzelTden trein, waarmee da detective naar de hoofdstad terug ging, reisde ook mevr. Jadwign v. Ruppen naar Berlijn. Zij liad. nr» op Birrendorf teruggekomen te zijn, ving een handiaschjt gepak1., wat ud bij zicli gestoken er zich toen naar Stor- kow laien lijden De detective sloinl voor het venster van haar coupé dor de klasse, tóen zij zag hoe er op bet laatste oogei blik een dame kwam aangesneld. De conducteur rekte cp een toegeroepen bevel van den chef een coupé eerste klasse open en liielp de dame bij Iu i instappen. De Poolsche, mompelde de jonge vrouw, nu daar kan Casimirtje ge noegen aan beleven, als zij bij hein komt (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6