Tnrksche k r ij g p g e v a n g e- n e n in Montenegro. De krijgsgevangen Turkscbe officie-, reu zijn in het hoofdkwartier te Pod- 'goritza aan den koning van Montene gro voorgesteld. Z. M. ontving hen met do grootste vriendelijkheid en prees het heldhaftig gedrag van de Turksche officieren en soldaten bij de Verdediging van Detsjits en het fort Toezl. Zoolang gij in mijn land zijt «ei hij r.ullei mijn Montenegrijncn j u ridderlijke gastvrijheid toonen. Zij hebben de grootste achting voor dap-i .perheid, zelfs door hun grootsten cn' hi tier sten vijand getoond. Do officie ren waren zeer getroffen en schudden allen den kor ing de hand. Deze zei nog, dat hij hun gaarne verlof gaf, jiuu wapenen to blijven dragen. binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is, met ing. van 1 Nov. benoemd tot lste-opz. bij de constr.-wex-kplaatsen o de opz. J. G. Shelter. Zijn, met ing. van 16 Oct. bij den dienst der Rijkslandbouwproefsta- tions bevorderd: a. tot afdeelingschef, dr. K. Zijlstra, boofdassist; b. tot hoofdassis. C. J. Kole, ass. Is aan res.-kapt. T. J. Wynolrly Da niels, van de inf. in liet 21e landweer- distr., vergunning verleend tot liet aar-nemen en het dragen van de ver sierselen van officier d'academie. Zijn benoemd: a. bij de inf. 2de reg. tot kapt. Ie luit. W. K. C. Bcerst'echcr, v. h. 9e reg. b. bij de art. tot le-luit. bij liun tegenw. korps, de 2<le id A. C. Perk, 1ste reg. vest.-artP. M. R. Versteegh, 4de reg. veld-art. G. van Meurs, v. In korps torped.; J. v. Maa ien, 2de reg. vest.-art. gedet. bij het korps torped.: en W. F. 11. Zegevs, v. h. 3de reg. veld-art.; c. bij de mil. adm. tot kapt. int. de le-luit. G._ H. O. W. van der Nagel, v. h. 3de reg. inf. ge-! det. bij de intendance, werkz. ten bu- reele van den int. in de Stelling van Amsterdam; en is overgeplaatst in zijn rang, bij den gen. staf, de rcs.- kap. E. P. van Andel, v. li. 1ste reg. veldartillerie. Is: met ing. van 1 Nov. op aanvra ge eervol ontslag verl. uit den mil. dienst: aan gen.-majóor van den groo- ten staf L. de Bruyn, comm. der Stelling van 'l Ilolaridsch Diep en liet Volkerak, tevens bevelhebber in de lilde mil. afden kolonel Jhr. E. C. Boogaert, comm. v. h. Isle reg. veld- art. beiden ter zake van langd. dienst, alsmede aan kapitein A. J. Murks, v. h. 3de reg. inf, onder de verpl. om ter bescliikking te blijven en onder toekenning van een pensioen: voor den gen.-maj. De Bruyn van [2700, voor "kolonel jhr. Boogaert 2100 en voor kapt. Morks 1414; aan gen.-ma- joor De Bruyn is Hr. Ms. dank be tuigd voor de veeljarige en belangrij ke diensten door hem aan den lande bewezen en is kapt. Morks benoemd bij het res.-pers. der landmacht tot res.-kapt. bij de inf. der landweer, met bestemming voor de betr. van compagniescommandant in het 26ste landweerdistrict. NOG EENS DE ZAAK-VROONS. Nu de minister van marine heeft toongesteld niet in te gaan op het adres van den heer Vrooos, heeft de ze, „naar hij hoopt voor het laatst", zich met een adres tot de Tweede Ka mer gewend om nog eens zijn zaak te bepleiten. Daarin is o.a. afgedrukt een ver klaring van den oud-directeur en com mandant der Marine-werf Mac Leod, gedagieekend 1 October 1912, waarin deze zegt: „Ik beweer, dat het zenuwlijden van Vroons ontstaan is door de schan deiijke, grievende bejegening hem door den minister J C. Jansen aan gedaan, toen V. een diefstal had aan gegeven, die uit gebrek aan getuigen- hewijs niet kon bewezen worden, hoe-! wel V. zijne verklaring met eedo be vestigde, waarop de minister Jansen eischte, dat aan den door V. be-' ïchuldigden Tanis een verklaring; Werd uitgereikt, dat aan zijn on schuld niet getwijfeld werd. Was dit reeds een slag in het aan gezicht van Vroons, die zijn overtui ging bezworen had, nog verder ging minister Jansen door te eischen dat aan V. een betuiging van ontevreden heid werd gegeven. Dit laatste is ech ter niet geschied, omdat ik den iniuis-J Ier officieel onder het oog bracht, dat hit door die verklaring Vroons im plicate van meineed beschuldigde. De minister trok toen zijn order in, niet Echter die ten opzichte van Tanis." De heer Vroons wijst er op „dat diet alleen een groot deel van hel Nedcrlandsche volk aai: mijn zijde staat, doch ook dat H. M. de Ko ningin herhaaldelijk deed blijken in de rechtvaardigheid van mijn zaak te gelooveu, niet het minst toen ik, ver oordeeld tot een boete van 15, duor H. M. van de gevangenis werd gered, iloor middel van een geschenk van flOO." ZONDER LICHT. Dinsdagavond omstreeks 6 uur, ont stond er defect aan de machine in de electrische oentrale te Vlissingen en korten tijd daarna kon geen stroom geleverd worden waardoor alle aan geslotenen van lacht verstoken wer den. Dat dit een groote consternatie "Veroorzaakte, is begrijpelijk, o.a. was het post- en telegraafkantoor geheel in duister gehuld. Het defect was binnen het uur her steld;. zoo meldt de Tel. EEN VERZONNEN VERHAAL. In de bladen kwam een vreeseüjk Verhaal voor over de ontvoering van een 17-jarig meisje, G. E., uit Rotter dam, dat in do duinen to Sclievenin- gen met een prop in den mond gevon den w Nadat zij door de politie te 's-Gra— venhuge aan die te Rotterdam was uitgeleverd, werd zij door deze op nieuw dn verhoor genomen en viel zij ten laatste door de mand, met te verklaren, dat het gebecle verhaal verzonnen was en zij eenvoudig met een jongmensch een snoepreisje had gemaakt, zoo meldt de Tel AANRANDING. Dinsdagavond werd bij Dinxperlo 'de landbouwer Nieubaus uit Spork, ter wijl hij op den grensweg reed, door eenigo personen aangerand. Met zwa re steenen werden de ruiten van zijn wagen verbrijzeld, waardoor de koet sier erg verwond werd. Een kind. dat in den wagen zat, werd onder den wagen geduwd. Ook twee Duitsclie on derwijzers werden op steenworpen onthaald. Daders nog onbekend. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. HAEMOFERR1N (Een nieuw staalpraeparaat.) Zooals algemeen bekend, is zijn liet do staal-praepuraten (eiwitstaai enz.) welke van oudsher bij voorkeur tegen algemeens zwakte als gevolg van bloedarmoede worden toegepast. Daarnaast echter wisten de uit os senbloed bereide haemoglobine-prao- paraten (hoematogcen enz.) zich even eens een plaats teveroveren en het was opmerkelijk, dat deze laatste dikwijls goede resultaten garen, waar staalpraeparaten faalden. Het lag derhalve voor de hand te trachten eene combinatie der staal- en haemoglobine praeparaten te ma ken door de eiwitstoffen, welke zich in zoo rijke mate 'in bloed bevinden, aan staal chemisch te verbinden. De vele pogingen, hiertoe in het werk gesteld, werden ten slotte met succes bekroond en het is gelukt een staal-haematogoen praéparaat te bereiden, dat na eerst gedurende ge- ruimen tijd in kleineren kring be proefd te zijn, door verschillende art sen hier te lande zeer gunstig is be oordeeld geworden als een bij uitsték bloedvormend versterkingsmiddel in gevallen van bloedarmoede, bleek zucht en alle daaruit voortkomende zwakte to es landen. Dit praéparaat, dat door Dr. H. Nunning's Pharmaceutïsch Chemi sche Fabriek té "s-Gravenliage bereid wordt en onder den wettig gedepo rteerden naam ..Haeoioferrin" in den handel wordt gebracht, overtreft do tot dusver gebruikelijke bloed- en staalpraeparaten verre in werkzaam heid en biedt bovendien het voordeel, dat liet noch in uiterlijk, noch in smaak of reuk ook maar eenigszins aan bloed herinnert en dientengevol ge zelfs door kinderen gaarne en zonder tegenzin genomen wordt. Het is aangenaam van smaak, wekt in hooge mate den eetlust op en werkt niet stoppend op de spijsvertering. Daar 'het geenerlei schadelijke be- standdeelen bevat, kan het zonder bezwaar langeren tijd achter elkaar gebruikt worden. Ten slotte zij nog vermeld dat de prijs per 1/2 L'.térflesch voldoende voor ongeveer 20 dagen f 2.be draagt, zoodat het gebruik van Hae- moferrin zicii belangrijk voordeeliger stelt dan dat van andere praepara ten. Leger en Vloot DE „GELDERLAND'. Hét pantserscliip „Gelderland" is van Nieuwediep naar de Middelland- sche zeo vertrokken. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Brake! de lieer Ph. J. Vreugdenhil, candidaat te Terheijde, bij Monster. GER. KERKEN. Bedankt voor liet beroep fe Zuid- woldo (Dr.) ds. M. Rooscboom, te Hil- legersberg. NED. ISR. GEMEENTE. De heer J. de Wilde, te Heerenveen. is benoemd tot godsdienstleeraar bij de Ned. Israëlietische gemeente te Pa ramaribo. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd liet propaedeuiisch examen in de geneeskunde, door mejuffr. S. M. A. Janse Padt en den heer II. C. C. Wagner; het eerste natuurkundig ex. dour den beer H. H. J. Crasbom. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de lieer J. Donner, geboren te Assen. AANVAARDING HOOGLEERAARS- AMBT. Maandag den 21eu October zal dr. Gustave Cohen, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Fransclie taal en letterkunde aan de universiteit van Amsterdam, dit ambt openlijk aan vaarden door het uitspreken eener rede in de aula dier lioogeschool. Pers-Overzicht ZAANDAM EEN SOCIALISTISCIIEN WETHOUDER. ,,'t Alg. Handelsblad" schrijft o.a.: Het bericht, dat de Zaaridamsche gemeenteraad met 14 van de 18 stem men (uit 19 bestaat de Raad) bij eer ste stemming den lieer Duys in '.t col lege van Burgemeester en Wethou ders heeft benoemd, is zeker geschikt de aandacht te trekken. Is dit toch niet da eerste maal, dat een gemeente vun beteekenis, een bedrijvige stad als Zaandam, nu in haar dagelijksch bestuur eenen sociaal-democrati schen voorman betrokken ziet? Wi; ueuschen de persoonlijke zijde, die dit Zaansche geval allicht heeft, geheel buiten beschouwing te laten, en zoomin de persoonlijke verhoudin gen als de persoonlijke ge schikt he den, waarover men hier zou kunnen redeneeren. in aanmerking brengen. De zaak heeft ln wijderen kring be teekenis. En in zooverre willen wij zeggen, dat wij de noviteit niet be treuren. Het is een volkomen verkeerd standpunt, zoowel voor de niet- als voor de wel-socialisten, to meenen, dat bekwame sociaal-democratischej raadsleden geen wethouder zouden moeten zijn. Het is een on verbidden ij ke noodza kelijkheid, dat een partij, die een zoo geprononceerdo plaats in het staatkundig leven 'inneemt uls de so cialistische heden ten dage ten on zent doet, ook een direct aandeel heeft in de laaien en moeilijkheden van het bestuur der publieke zaak. Voor zich zelve kan zij daardoor slechts aan verantwoordelijkheidsge voel en ernst winnen. En voor hare tegenstanders vloeit er uit voort, dat de oppositie de duig-en, waartegen zij opponeert, beter zal leeren door gronden, en misschien, nu en dan, een béétje meer waardeeren, Bovendien zal niemand ontkennen, dat de S D. A P hakwame krachten naar voren weet tie brengen, die, al moet 't dan heeteii: huns ondanks, ook aan de tegenwoordige samenle ving ten goede kunnen komen. Zoonis bekend is, heeft de sociaal democratische wethouder i!n den Raad van Zaandam geen socialistische meerderheid achter zich. De Raad bestaat uit zeven socialisten, vier li beralen. twee vrijzinnig-democraten, drie anti-revolutionairen, twee ka tholieken en een vacature ontstaan door het bedanken van den liberalen heer Van Holk. Het dagelijksch be stuur bestaat thans uit een liberaal, een socialist en een katholiek. Blijkbaar heeft dus de lieer Duïjs, behalve de stemmen van de linker zijde, ook van de rechterzijde een of meer stemmen gekregen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. DUITSCHLAND—NEDERLAND. De wedstrijd DuitschlandNeder land, op 17 November a.s. te Leipzig te spelen, zal geleid worden door den beer Ilerzog uit Budapest. AMATEUR-INTERNATIONALS. De wedstrijd EngelandBelgië wordt op 9 November a.s. to Leicester gesneeld. Ven-der speelt Italië in het begin van Januari a.s. in Engeland. (..Tel."). HOCKEY. DE HAAGSCIIE HOCKEY-DAG. De loting voor den Zondag a.s. te hooiden Haagsclien Hockey dag luidt (naar de „Tel." meldt) als vol.gf„; Eerste ronde. A. 10.50 u. Victoria—Hilversum; B. 10 u. Gooische H. C H. H. V. II; C. 10 u. H. D. M. —Amsterdam IXI. D. 9 u. Delft,—H. II. V.' I; E. 10 u.- Togo IAmsterdam II. F. 10 u. Odi.s IMusschen II. G. 11 u. Utrecht—Baarn. Tweede rondo. 11. 11.40 u. Winner A—Winner B.; I. 11.4 Ou. Victoria IIWinner C; J. 10.50 u. Amsterdam I-Winner D; K. 10.50 u. Odis II—Hilversum II L. 11.40 u. Winner E—Dordrecht; M. 11.40 u. BloemendaalWin ner F; N. 12.40 u. Togo IIApeldoorn; O. 12.40 u. Winner G-Musschen I. Derde ronde. P. 1.30 u. Winner IIWinner I; Q. 12.40 u. Winner JWinner K; R. 1.30 u. Winner LWinner M; S. 1.45 u. Winner N—Winner O; Demi-finales. T. 2.30 u. Winner P—Winner Q; U. 2.45 u. Winner R—Winner S. Finale. y. 4 u. Winner 'iWinner U* VLIEGEN. DE DOUDENLIJST. Dinsdag is te Choux de Fonds, Zwit serland, een vliegongeluk gebomd. De Italiaansche aviateur Cabbioni vloog er, vergezeld van één passa gier, Piffer, redacteur van een Zwit- sersch blad. Do aeroplane viel echter met hel noodlottig gevolg, dat Cab bioni dadelijk dood was en Piffer doo- delijk gewond werd opgenomen. Des middags overleed de laatste eveneens. JACHT EN LUCHTVAART. vliegende jacht. De combinatie is niet nieuw, want men weet dat wijlen Latham, een even stoutmoedig vlieger als harts tochtelijk jagor, in Afrika al vliegend getracht hoeft te jagen. Védrines heeft het nu ook gedaan. Hij heeft boven het boscli van Erpin met zijn vliegtuig dienst gedaan als opdrijven van pa trijzen. Hij zocht het terrein al en dreef de koppels naar de plok, waai de jagers hadden post gevat. De proef neming is schitterend geslaagd. Stadsnieuws V r ij e- e n orde-oefeningen. Voor dit examen zijn te Amsterdam geslaagd de hceren J. A. Kool, J. Pan man en G. II. Koudijs, van Haarlem. HERSTEMMING VOOR DEN GEMEENTERAAD. We herinneren er aan, dat morgen de herstemming zal plaats hebben ter benoeming van een lid van den Ge meenteraad voer het derde kiesdistrict der gemeente Haarlem (vacaturc-C. G. Loomoijer Jr.) en wel uit de volgende candidaten P. J. van Kessel, Kou- denhorn 82, en A. Nagtzaam, Langen- dijkstrant 26 en in de vaeature-G. Middelkoop uit de volgende candida ten T. van Everdingen, Brouwerska de 29 rood, en Dr. K. E. de Jong, KI. Houtweg 17. De stemming vangt aan des mor gens te 8 uur e i duurt tot des namid dags 5 uur. Wegens het groot aantal biljetten van onwaarde, dat bij de eerste stem ming werd uitgebracht, herinneren sa er aan. dat ieder kiezer weliswaar twee stemmen uit moet brengen, "dus twee hokjes zwart moet maken, maar dat hij op elke kaart slechts één candi daat mag aanduiden. Maakt dus op el kekaart slechts één hokje zwart, anders is uw stem van o n- w a a r d e 1 PROCESSIE NAAR NOORDWUK. Zondag 20 October zal in het 11. K. Vereenigingtsgebouw te Heemstede, een vergadering worden gehouden, waarin zal worden gesticht een ver- eeniging voor Haarlem, Heemstede, Hillegom en Lisse, om een plaatselij ke bedevaart to voet en por fiets naar de bedevaartplaats van St. Jeroen te Noordwijk, te doen. Tevens zal in de ze vergadering een vast bestuur wor den gekozen. POLYHYMNIA. Den len December a.s. zal het 121/2 jaar geleden zijn dat de gemengde zangvereeniging „Polyhymnia", dir. de heer Wolt. Grootendorst, werd op gericht. Ter gelegenheid van dit ju- bilé zal de vereeniging een feesicon- cert geven. In het „Blauwe Kruis'" hield gis terenavond het ziekenfonds „Archi medes", bestaande uit personeel van de Centr. Werkpl. der H. IJ. S. M. zijn jaarvergadering. Door secretaris en penningmeester werden de jaarver slagen uitgebracht, waaruit vooruit gang der vereeniging bleek. De boe ken zullen nagezien worden door de hceren De Lugt en v. d. Voort. Als 2de penningmeester en commissaris werden herkozen de heeren Creemers! en v. Amstel. Den heer Folkerts, die j 121/2 jaar penningmeester der veree-, nïging is, werd door den voorzitter dank gezegd voor hetgeen hij voor de vereeniging gedaan heeft, als blijk van waardeering werd hem een kistje sigaren aangeboden. Voordrachtavond. Woensdagavond had in liet „Blau we Kruis" alhier, een voordracht avond plaats door de afd. Haarlem van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. De 2e voorzitter, de heer M. H. Groenendaal, opende de vergadering, sprak er zijn genoegen'over uit dat deze zoo goed bezocht was, en gaf vervolgens het woord aan den heer A. Klok, voor de inleiding van het onderwerp: „Wij gaan vooruit". Duidelijk deed spreker uitkomen den grooten groei en vooruitgang, die meer en meer te constaloeren valt ln de geheel-onthoudersbeweging. Allereerst de propaganda onder de kinderen, ook gevoerd onder de ou deren, die geleid heeft lot het besef, (lat het drinken voor kinderen, zeer nadeèiig was. Ook .de drankbestrijding onder de groote massa werd uitgebreid, wat wel het beste bleek uit de cijfers van liet hoofdelijk gebruik. Gaf dit cijfer voor 1900 nog aan een alcoholver- bruik per hoofd over alle inwoners, van 8.23 Liter, in 1910 is dit gedaald tot 5-22 Liter sterken drank. Spreker'besloot zijn rede met eenige cijfers te noemen over het ledental der Ned. Ver. in het bijzonder, waar uit bleek, dat de Ned. Ver. sinds 1899, tpen zij zich plaatste op het standpunt: bestrijding van den alco hol. door dien' niet te gebruiken, slecds steeg, en thans reeds tot ruim 15000 geklommen is. De spreker verwierf een luid ap plaus. In de pauze werd thee rondgediend door een aantal dames-leden. Na de pauze gaf de heer Vester eenige voordrachten uit oude alma nakken; ook mej. Vester en de heer Reinalda deden zich nog hooren, waarna de vergadering gesiuten werd met een woord van dank aan de me dewerkenden. Jaarfeest. Woensdagavond vierden dc leerlin gen van de Kinderzangvereeniging „De Lofstem" het 2-jarig bestaan de zer zangvereeniging. Het bestuur en de leerlingen wa ren daartoe te zamen gekomen in een der lokalen van het gebouw der Haarl. Jongeiingsvereeniging, in de Lange Margarethastraat. De ongeveer 180 leden tellende zang vereeniging, kwam te 8 uur bijeen, om daarna door gemeenschappelijk gezang, of door de vele voordrachtjes welke de jeugdige leden ten cehoore brachten, zich langen tijd bezig te houden. Ook het bestuur liet zich niet onbe tuigd, zoo hield. o.a. een der bestuurs leden een voordracht, voorstellende de schoolklas met eenige leerlingen, uitgevoerd door dat bestuurslid een eenige jongens en meisjes, waarom hartelijk gelachen werd. Een groote attractie was wel de tombola, waarvoor aan elke deel neemster of deelnemer een kaartje werd uitgereikt. Dan werd het rad In werking gesteld, rrrrrrt, ging het, en de kaarthouders stonden met glinste rende oogjes te zien, op welk cijfer het rad zcu stil houden. Dat het feestje den kinderen be viel, behoeft niet gezegd. Eerst te on geveer 10 uur eindigde men, en gin gen de kinderen opgewekt naar huis. S. D. Vrouwenclub. Begin Januari zal Mej. v. d. Vlies, meer bekend als „Enka", een spreek beurt vervullen voor de afd. Haarlem der S. D. Vrouwenclub. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Hervormingsdag. 31 October a.s. zal de Chr. Zang vereeniging „Ex Animo" zich doen hooren tijdens de bijeenkomst in heit kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeen te, die gehouden zal worden ter her innering' aan den Hervormingsdag. Z ANDVOORT. Bij den heer P. op Groot Bentveld, alhier, is ingebroken. Door openschui ving van een raam is men binnenge komen. Er wordt vermist aan gelds waarde 21 en een gouden horloge. Gemengd Nieuws EEN DUEL. Wegens geschillen op de renbaan, die al uit Juli van dit Jaar dagteeke- nc.n had irranJ Köniasmark de leden van het latuur van de Homer ren baan hij Hamburg tot een tweege vecht uitgedaagd. Na lang over en weer gepraat Hébben de Hamburg- sche senatoren v. Berenberg-Gossler eu di'. Starnmann do uitdaging aan genomen en geduelleerd. Het tweege vecht op pistool, met. den eersten is met een verzoening geëindigd, zonder dat er bloed vergoten werd. Maar in het duel van don graaf niet dr. Starn mann heeft de laatste een schot- in het onderlijf gekregen. Men verwacht echter dat hij zal herstellen. Men zal nu in de Bürgerschaft een interpella tie houden over het aannemen van uitdagingen tot een tweegevecht door senatoren. EEN STANDBEELD VOOR PRESI DENT KKUGEP, TE PRETORIA. Eon jaar vóór den oorlog bood de lieer Sam Marks, iemand die met een concessie voor het maken van sterken drank voel geld had verdiend, aan het volk der Z.-A. Republiek 10.000 pond sterling aan, om daarvoor een stand beeld van President Ivruger te laten maken. De Afrikaansche beeldhouwer Van Wouw werd met liet ontwerpen en vervaardigen belast. Op het Kerk plein te Pretoria, recht tegenover de Kerkstraat, waar eiken dag de presi- dentieele koets kwam uitrijden, om den president naar het Gouverne mentsgebouw to brengen, verrees reeds het voetstuk toon echter de beelden, (lie in Rome gegoten waren, arriveerden, brak de oorlog uit en had men aan andere dingen te denkon dan aan liet voltooien van standbeel den. Kort geleden mi heeft (le. Stadsraad van Pretoria ondernomen het stand beeld te voltooien. Gelukkig beston den (le modellen nog, waarnaar de boekbeelden en bas-reliefs waren ge goten. Eerlang zal dit op het leege voetstuk komen Inmiddels heeft men de omgeving van dit steenen gevaarte reeds wat verfraaid. De stadsraad heeft er een sierlijk bloembed om la ten aanleggen en zal daaromheen een hek plaatsen. EEN FINANCIEEL SCHANDAAL TE BRUSSEL. De Belgische bladen bevatten uitvoe rige bijzondorheden over een finan cieel schandaal de uitgifte van val- scliè stukken ad 500 fr., tot een bedrag van ongeveer 10 milliocn francs. liet „Hbkl. van Antwerpen" meldt daaromtrent Onbekenden plaatsten vóór eenigen tijd in het publiek, beneden den koers, obligaties der spoorwegmaatschappij GentTerneuzen die valsch waren. Om niet betrapt te worden gingen zij (ie coupons eer.igc dagen vóór den vervaldag, ten huize der houders uit betalen. Een toeval bracht de zaak aan het lichteen bezitter van een aanzienlij ke hoeveelheid van (lie waarden, geld noodig hebbend, wilde eenige coupons waarvan de vervaldag aanstaande was, uitwisselen. De wisselagent, Dij wieh hij ze aai.bood, "deed hem opmer ken, dat dc stukken valsch waren. En zoo kwam dc zaak aan liet licht. Twee wisselagenten, die verdacht zijn, de hand in de zaak te hebben, worden vermist. De beheerder-afgevaardigde M. W., die zich' uib eigen beweging Vrijdag bij bet parket aanmeldde, zou sedert, dien dag verdwenen zijn. Ook werd er dadelijk, op bevel vau den rechter van instructie, onderzoek gedaan in de verschillende banken van Brussel, om te weten of die W. deposito's of loo- peude rekeningen in die banken bezit. De valsche obligaties waren tame lijk grof nagemaakt en zij dragen zelfs namen van personen, die op het tijd stip der uitgifte niet. in het bestuur der maatschappij zaten. De justitie heeft de drukkerij ont dekt. waar in den laatsten tiid meer dan 50,000 obligatie? .werden gemaakt. Nader wordt gemeld, dat de chef van den exploitatiedienst der spoor wegmaatschappij aangehouden werd, onder verdenking van medeplichtig heid. Maandagavond heeft (le wisselagent J., van Brussel, na het eindigen der beurs, zich in zijn woning met een re volverschot van het leven beroofd. Die zelfmoord is uitgelokt door de zware verliezen welke hij in deze zaak heeft geleden. Zij bedragen meer dun 750,000 fr. DE NIEUWE KOMEET is de laatste dagen, bij helderen he mel, goed waargenomen, iets ten zui den van alpha van dc Slang. Zij staat thans ten noorden daarvan. De ko meet is met liet bloote oog waar te nemen; en iji een binocle is zij fraai zichtbaar, zoo meldt de N. R. Ct. EEN RUN OP GALICTSCHE SPAARBANKEN. Naar uit Krakau aan de Tel. ge meld wordt, werd in geheel Gallicië het gerucht verspreid', dat de regee ring 'in geval van oorlog beslag zou leggen op alle ïnleggelden in de spaarbanken en de bankbiljetten haar waarde zouden verliezen. Door dit onzinnige gerucht ontstond er .in ge heel Gallicië een ware run op de spaarbanken, die vooral te Lamberg en te Krakau een buitengewonen om vang bereikte. Meestal werden klei ne bedragen terug gevraagd, die na tuurlijk onmiddellijk uitbetaald wer den. Do stadhouder van Galicië liet in alle Gallicische'steden een procla matie uitvaardigen, waarin hij de be wuste geruchten volkomen ongegrond verklaarde. Desniettegenstaande duurde de run voort. Speculanten kóóp en voor weinig geld de spaar bankboekjes van het opgewonden pu bliek op. HET DU TT SGH-F R AINSCHE CONGOVERDRAG. De „Norddeutsche Allgemeine Ztg.' deelt officieus mede, dat de Duitscbe en Fransehe commissies, die de Con- gogrenzen zouden vaststellen, inge volge het bepaalde in het. Marokko- veixlrag van verleden jaar, het tot nu niet eens geworden zijn over de Congo-eilanden, omdat er verschil van meen ing bestaat of de Congo zelf dan wel de rechter Congo-oevers de grens vormt- van bet nieuwe gebied door Duitschland vorwoi'ven. Wanneer geen overe ens temmin| verkregen wordt, zoj. liet scheidsge richt 'in den 1-Iaa.g het laatste wood moeten spreken. „Dal de Franscln regeering het daarop zal laten aan. komen," zegt de Norddeutsche au. gerneine Ztg,. „schijnt twijfelachtig daar de argumenten, die van Fran sehe zijde tegen het. afstaan der Con go-eilanden te berde gebracht won den, door Duitschland met 'hetze! f dg recht aangevoerd kunnen worden te gen de Fransehe eilanden in de Scori en het niiet uit te maken is of njol Frankrijk een grooter belang er bij heeft de Scari-eilanden te krijgen, dan de Congo-eilanden te behouden.' EEN AANSLAG OP ROOSEVELT. Dr. Wilson, de democratische can didaat voor het presidentschap, heeft al zijn verkiezingsredevoeringen af gezegd, met het oog op het ongeluk dat Roosevelt heeft getroffen. Nu pre sident Taft niet aan <le campagne deelneemt, verklaarde Wilson dat. hij niet alleen de campagne wil voortzet; ten. De doctoren verklaren dat Rooso velt's toestand goed is, al zijn tem peratuur en pols wat lager dan nor maal. Volgens den New-Yorkschen cor- respondent van het „Berliner Tage- blatt" heeft het onderzoek van Roose velt's wonde het resultaat gehad, dal de wond diep en in hooge mate be denkelijk is. Uit Chicago wordt geseind: Een belangrijke verbetering is in getreden iLn den toestand van Roose velt. Rechtszaken VERDUISTERING VAN DUIGEN. Tegen C. A. W. B., 52 jaar, expedi teur, wonende te 's-Gravenhage, en C. J. v. <L W., kantoorbediende bij de N. V. Transport Maatsclrappij v. h. van der Slik Co. le Rotterdam [waarvan de eerste beklaagde direc teur was), beiden gedetineerd en dooi de rechtbank te Rotterdam wegens verduistering van duigen veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf rnet aftrek van de voorioopige hechtenis, heeft (le advocaat-generaal bij bel Haagsclie gerechtshof ver oordeeling van ieder der lieklaagden tot I jaai gevangenisstraf geëischt. Letteren en Kunst NATIONAAL MUZIEKFEEST. In het nummer vari „Toonkunst- Nieuws", het blaadje dat orgaan is van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, leest men aangaande het in den afgeloopcn zomer te Am sterdam gegeven Nederlandsch mu ziekfeest: „Het doet ons leed, na afloop van het 'overigens welgeslaagde feest te moeten zeggen, dat de financiëcle uitkomsten allerbedroevendst zijn ge weest. Voor een deel moet de geringe opkomst geweten worden aan het al te zomersehe weer van de dagen van de feestweek, maar ontkend mag niet. worden dat de opkomst van liet betalend publiek bedroevend gering is geweest. Vandaar dat de ontvang sten verre beneden de begrooting zijn. gebleven en ook zijn de uitgaven, zooals dat meer gebeurt, ten slotte niet meegevallen. Behalve de subsi dies van het Rijk, het Concertgebouw en van de Maatschappij zelve, welke geheel dienen moeten voor het te kort, moet helaas ook nog een be langrijk bedrag voor het deficit ko men van particuliere zijde, waardoor hel Muziekfeest en congres voor onze Maatschappij feitelijk mogelijk werd gemaakt." Stoomvaartberichten Het stoomschip Koning Willem I. van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 16 Oct. te Sabang. Het stoomschip Vondel, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 16 Oc tober van Suez. Het stoomschip Prins der Nederlan den arriveerde 14 October van West- Indië te New-York. Het stoomschip Hollandia, van Am sterdam n. Buenos-Ayres, arriv. 15 Oct. te Santos. Het st. Delfland v. Amsterdam n. Buenos-Ayres, arriv. 15 Oct. te Mon tevideo. Het st. Zaanland, v. Amsterdam n. Buenos-Ayres, vertrok 15 Oct. van Te- noriffe. Volgens draadloos berioht via Crookhaven bevond het st. Noordani. v. New-York n. Rotterdam, zich 16 Oct. des middags te 12 u. op ongeveer 150 mijlen West v. Scilly. Het st. Rindjani, v. Rotterdam a Java, arriv. 16 Oct. to Marseille. Het at. Prinaess Alice, v. Rotterdam n. Japan, a-rriveerde 15 Oct. to Ge nua. Het stoorosohip Nias arriveerde 16 Oct. van Amsterdam tc Batavia. Het stoo-mschip Krakatau, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 16 October Gibraltar. Het stoomschip Menado, van Ham burg naar Java via Antwerpen, pas seerde 16 Oct. ii.in. 1 uur Cuxhaven. Het stoomschip Fl'isia vertrok 16 October van Amsterdam naar Buenos Ayres. I-Iet stoomschip Hollandia, van Am sterdam naai' Buenos Ayres, vertrok 15 Oct. van Santos. Het stoomschip Sloterdijk, van Bot terdam naai- New-York, Baltimore en Newport News, passeerde 16 October, nam. 5.45, Lizard. Het stoomschip Sommelsdijk, van Rotterdam naar Cuba, Mexico en New-Orleans, vertrok 16 October v.m van Havana. Het stoomschip Gornotalo, von Ro.- terdam naar Java, passeerde 16 Octo ber Finisterra. Het stoomschip Menado arriveew 16 Oct, van Rotterdam te Hamburg.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10