FEDERATIE-EXAMENS. Do uajaarsexamens van de Federa ls van Handels- en Kantoor bedien den-Vereen igingen in Nederland zul len plaats hebben op den 3den en 4den December en wel het voorbereidend examen alsmede de vakexninens in N«Ierlandsche-, Fransche-, Duitsche-, Engolsche- en Spaansclie 'handelscor respondentie te Amsterdam en te Rot terdam, de vakexamens in boekhou den te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en 's-I-Ier- togenhoscb, BRAND DOOR RATTEN VEROOR ZAAKT. Te Kortgene brak brand uit, door het omvallen van een petroleumtoe- stel, in een arbeiderswoning, be woond door H. K. Door buren word de braud nog al spoedig gebluscht. Het huisraad was echter geheel of gedeeltelijk verbrand. Verzekering dekt de schade. Volgens verklaring van do vrouw van II. K. was 't kookatel door de rat ten omver geworpen. Den vorigen nacht brak in hetzelf de huis brand uit, doordat de ratten het nachtlicht hadden omvergeloo- pen. DIRECTEUR LANDSDRUKKERIJ. Voor de betrekking van directeur van de Landsdrukkerij, hebben zich pl m. 50 gegadigden aangemeld. DE INVOER VAN BEVROREN VLEESCII TE AMSTERDAM. De „Tel." meldt: Het bevroren vleesch moet met groote hoeveelheden worden aange voerd, zal de prijs beduidend lager dan van het andere vleesch zijn. De thans ingevoerde hoeveelheid is per pond slechts 10 cent ongeveer goedkooper, dan het inlaiulschc vleesch. Op die wijze is het doel., een goed volksvoedsel te doen invoeren, niet tc bereiken. Vandaar dat het pogen is, grooter aanvoer mogelijk te maken. Het plan moet zijn, als we goed zijn ingelicht. het bevroren vleesch met de daarbij beiioorende ingewan den aan het abattoir te laten keuren, van een bijzonder stempel te voorzien en te laten verkoopen op speciaal aan te wijzen verkoopplaatsen. Nu is de vraag gerezen, of de ge meente daartoe de bevoegdheid heeft. Dit zal door den stads-advocaat moeten worden onderzocht, alvorens verdere stappen van de zijde der ge meentelijke autoriteiten kunnen wor den gedaan. Een definitieve beslissing, zij het ook slechts voor het nemen van een proef, gedurende ecnigen lijd, is on der deze omstandigheden voorlooplg a i e t te wachten. DE STEENHOUWERSWET. Te Tilburg is een vergadering ge houden van steenhouwerspatroons, gevestigd in Noord-Brabant, Een groot gedeelte der vergadering was gewijd aan de bespreking van het ontwerp als maatregel van be stuur, ter uitvoering van art. 6 der Steenhouwerswét. Algemeen was men van gevoelen, ■dat, mochten deze maatregelen onge wijzigd worden gehandhaafd, het steonhouwersbedrijf een geduchtcn knak zou krijgen, tot groot nadeel, niet alleen van de patroons, maar ook van de werklieden. Na een opwekking aan alle aanwe zigen om de buitengewone vergade ring van den Ned. Bond te Utrecht tc houden, bij te wonen, waar uitslui tend de alg. maatregelen van bestuur zullen worden besproken, word deze v\ elgeslaagde vergadering gesloten, zoo meldt de „Tel.". DE JEUGD. Te Iersek© werd een dertienjarige knaap verdacht kwaad gesproken te hebben van een buurmeisje. Dit gaf op straat aanleiduig tot een twist, waarbij men tot dadelijkheden over ging, en de jongen zijn tegenpartij met een mes belangrijke steek- en su ij wonden in den rechterarm toe bracht, hetgeen veel bloedverlies ver oorzaakte, zoodat geneeskundige hulp dringend noodzakelijk bleek te zijn. SCHOENZWARTSEL. Van bevoegde zijde deelt men aan de Tijd het volgende mede: Blijkens de op verschillende plaat sen voorgekomen vergiftigiiigsgeval- len, waarover reeds meermalen werd bericht, worden op groote acnaal Voor het zwart maken van schoenen en ander lederwerk uit het buiten land stoffen ingevoerd, die voor de gezondheid gevaarlijke bestanddee- len bevatten. De Centrale Gezondheids raad heeft reeds gemeend in zijn maandblad op die stoffen de aan dacht te moeten vestigen. Als het vergiftige bestanddeel kan in het bij zonder de analine-olie worden be schouwd. Deze smeermiddelen, die alle ongeveer van gelijke samenstel ling scnijnen te zijn, worden onder zeer verschillende namen in den han del gebracht. Eenige daarvan zijn: Panterschwarze of Noire pauthère, Cerberol, Phanominal. Maar ook met anders genoemde middelen voor het zwart maken van lederwerken zij voorzient.gheid aanbevolen. M. J. TERNOOY APEL. Woensdagmiddag had ouder veel blijken van belangstelling te Amster dam de toruurdicbestelling plaats fan het stoffelijk overschot van den heer Mari J. Ternooy Apel, in leven loo- neélspgler te Amsterdam. Voor don Ilollandscheri schouwburg brandden de lichten met rouw om floerst. Voor het gebouw werden vier kransen op de lijkbaar gelegd, ook werd bij den schouwburg treurmuziek uitgevoerd. Een der kransen was van lierman lieyormons Jr., de andere van do directie en de artisten. Ook bij <len Frascatie-schöuwburg werden eenige kransen op de lijkwa de gehecht. Op de begraafplaats was ook veel belangstelling. Het woord werd ge voerd door den heer I-Ieyermans. POLITIE EN POLITIEK. Dezer dagen kwam in enkele bla den het bericht voor, dat door den Commissaris der Koningin in Noord- Holland was bepaald, dat buitenge wone gemeenteveldwachters zich heb ben te houden buiten den strijd dei- politieke partijen, en als lid eener vereeiiigiug aan dien strijd geen werkzaam aandeel mogen nemen. Bij informatie is aan 't „Hbld." ge bleken, dal deze bepaling reeds eeni ge jaren bestaat. De instructie voor de buitengewone gemeenteveldwach ters hel grootste deel van het Am sterdam sc. he politiekorps is buitenge woon gemeente-veldwachter is in verband met de bekende bcëedigïngs- kwestie opnieuw vastgesteld op 23 Januari 1912. Letterlijk luidt de bewuste bepa ling dier instructie als volgt: „Hij js verplicht zich te houden bui ten den strijd der politieke partijen e j in dien zin is het hem verboden, als lid eener vereenigïng, dan wel daarbuiten staande, in den strijd der politieke partijen, van welke richting ook, een werkdadig aandeel te ne men." DE GLASBLAZERSSTAKING. De glasblazersstaking is achter den rug Velen hunner zijn weer aan hel vvc-rk gegaan en de anderen volgen wanneer :1e vuren gereed zijn. Dins dagnacht is 't in een der fabrieken te Schiedam niet zoo rustig geweest als Uien wel zou hebben gedacht. Zij, die aan het werk gebleven zijn, werden door de nieuw aangekomene» gere geld doch vooral in 't schaftuur las tig gevallen en zelfs met steenen ge worpen, zoodat daarover klachten zijn. ingekomen bij de politie; er zijn er, die in meerdere of mindere mate letsel bekwamen, zoo meldt 't „Hbld." GEVALLEN. De 83-jarige heer P. J. Siegers, lid van Geclop. Staten van Zeeland, heeft liet ongeluk gehad op een der booten van den provincialen sloombootdienst op de VVesterschelde, dicht onder Ter- neuzon, tc vallen, waardoor hij zijn linkerbeen heeft gebroken. De heer Siegers werd met dezelfde boot naar Vlissingen teruggebracht en verder per brancard naar zijn woning al daar vervoerd. De heer Siegers is het oudste lid vun God. Staten van Zeeland en een der oudste leden van do Prov. Staten in ons land. „DE HOOP". Het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" is te Grimsby aangekomen. Alles wel aan boord. VERDRONKEN. Een 16 jarige koksmaat aan boord van het in het IJ te Amsterdam lig gend stoomschip „Austrian Prince" is over boord geslagen en verdronken. TWEEDE KAMER. De regeling van de werkzaamheden van de Tweede Kamer is {volgens t Hbld.) aldus gedacht, dat vijf zitting- weken bestemd zijn voor de behande ling der Invaliditeitswet, zoodat te verwachten is dat logen 19 Novem ber de beraadslaging over de Indi sche Begrooting voor 1933 ban wor den aan de orde gesteld. DE INVALIDITEITSWET. Naar „De N. Cl," meldt, heeft de lieer Treub ap liet ontwerp invalidi teitswet een aantal amendementen ingediend, die eigenlijk als een ge heel nieuw stelsel tegenover dat van het regeerïii'gsontwerp te beschouwen zijn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cta. per regel. MEN AARZELT NIET MEBR Een onmerkbaar zaolit purgeermid del is het behoud der gezondheid; men aarzelt niet meer in de keuze, wanneer men eenmaal geprobeerd heeft hét HUNYADI J4NOS-BITTER- WAI'EII, dat niet de minste onaan genaamheid veroorzaakt en geen ver andering van levenswijze vordert: liet werkt zekerder dan elk ander middel, i GEMEENTE-VELDWACIITERS. In de middagvergadering gaf de voorzitter een beknopt overzicht van de geschiedenis der Veroeniging en wat ze gedaan had in de 10 jaren van haar bestaan ter wille van hare le den. Daarop werd net woord gegeven aan den heer nu-. A. Bruch, te Haarlem, die besprak een onderdeel van het Rapport der Commissie tot reorgani satie van liet politiecorjxs, namelijk 't al of niet wenschelijko van reorga nisatie der politie. Spreker stelde voorop hoe de politie veixleeid is in drie groepen: rijks-ve'.d- vvacht, marechaussé en gemeen te-po- Ht.ie. Deze drie onderdcelen worden ach tereenvolgens nagegaan en vergele ken. Daarbij deed hij uitkomen, dat door gemis aan overeenstemming en samenwerking minder goede toe-stan den voorkomen. En daarin ligt de aanleiding tot het wenschelijko van reorganisatie. De heer Van Oordt, officier der ma rechaussé acht een algemeene rijks politie hot meest afdoende: beter sa menwerking en minder kosten, lich ter functie van den burgemeester, geen tegenstrijdigheid tusschen ge meente- en rijkswetten. Eén enkel gecentraliseerd staats organisme derhalve. De Commissie van advies gaal min der ver. Haar voorstel is eon verzoe ning tusschen de rijks- en de gemeen- ie-politie. Zij vindt den tegenwoordi ge» toestand nog zoo kwaad niet, al erkent ze de bezwaren der tweeslach tigheid. De wijze, waarop zij de bezwaren wil temperen, worden door air. Bruch besproken In de eerste plaats samen smelting van marechaussée en rijks- veldwacbt. Verder wenscht de commissie in ge meenten boven de iO.UOU inwoners uit sluitend rijks-politic, in die van iü.OiXI tot 40.000 uitsluitend gemeente-pohiie nij goedvinden van li. M. de Ko- uii.gin; boven 40.000 inwoners rijks politie, uitsluitend gemeente-politic. Uit een theoretisch en een practisch belang is Mr. Bruoh het niet eens mot het denkbeeld-Van Oordtde grond wet toch legt de handhaving der orde in handen dor gemeenten. De ge meente heeft hot bestuur van haar eigen huishouden, hoeft dus recht op haar eigen politie. Spieker eritiseendc voider het denkbeeld van don heer Van Oordt, waardoor de eigenaardigheden der verschillende gemeenten geheel ter zijde zouden wonden gezet, waardoor verkregen zal worden een uitoefenen van het gezag van boven, af, met ter zijdestelling van plaatselijke gebrui ken en gewoonten. Dat do commissie op het platteland d.e politie niet in handen wenscht van. don gemeente-veldwachter, ligt in haar beschouwing (in de vergadering van 's morgens reeds gewraakt) over de ongeschiktheid van den gemeente veldwachter. In dit opzicht verschilde spreker aan de hand van eigen ondervinding en van beschouwingen van prof. Op- zoomer geheel van meeiiirig. Voor de handhaving van het gezag en do naleving van wetten en verorde ningen achtte spreker de voortduren de verplaatsing van den rijks-veld wachter zeker niet bevorderlijk. De gemeente-veld wachter staat niet aohter bij den rijksveldwachter, doch de gemeentebesturen en hooge autori teiten dienen de behulpzame hand te bieden tol veriioogiug van het ont wikkelingspeil van den politieman. Ook iio politie-vereenigingen dienen in die richting werkzaam te zijn. Voor zijn positie is vorder noodza kelijk betere salarieering, opdat voor komen worde het aannemen van fooien, wanneer dat liet geval nog mocht zijn. Spreker besloot met den wensch, dat de veroeniging bij haar volgend jubileum moge terugzien op hetgeen zo in deze richting hoeft gedaan, om den gemeente-veldwuchter mede de positie te hebben gegeven, die hem toekomt. (Applaus). De voorzitter dankte rar. Bruch voor zijn rede en sprak den wensch uit, dat deze ook een volgende maal bereid zou worden bevonden, de leden over een dergelijk leerrijk onderwerp te onderhouden. (Applaus). Een der aanwezigen deelde mede,' dat hem een geval bekend is, dat een commissaris van politie weigerde toe stemming te verleenen aan een veld wachter om deel te nemen aan een cursus hulp bij ongelukken. Vandaar dat 'hij vroeg, of het niet wenschelijk was, dat een regeling daaromtrent van hoogerhand werd vastgesteld. Mr. Bruch antwoordde, dat zeer zeker medewerking van hoogerhand wenschelijk is, waar de veldwachter zich wenscht te ontwikkelen. Trarawerkon. Bij de werkzaamheden, die in de stad plaats vinden, in verband niet dén aaiileg van de nieuwe tram, komt nog meer. Zoo zal aan de Dreef een nieuw kruisstuk worden gelegd, waar thans de paardentram, en weldra de nieuwe electrisch© de Ceintuurbaan kruist. Aan den Koninginneweg zal de E. N. E. T. een groot gedeelte van de lijn vernieuwen thans is zij aan de Raaks bezig de lijn te verhoogen, wat, zco'ii groot werk is, dat aldaar een wissel is gelegd om de trams van daar tot aan <1© Manegebrug over één spoor te laten loopen. TIMMERL1EDENGILDE „St. JOZEF". Op de buitengewone algemeen© ver gadering van het R- Kati:. Timmerlie- dengilde Si. Jozef, die door den heer G. P. He tem, \oor het laatst als voor zitter werd geopend, en waar als spreker optrad de heer Van Zeeland, de bondssacretaris, werd na diens rede overgegaan tot het kiezen van een voorzitter. Gekozen werd de heer A. Smulders, die zijn benoeming aanvaardde Door den bondssecretaris werd hij hierna met eenige hartelijke woorden als voorzitter der Haarlemse he onder af doelïug geïnstalleerd. Tot candidaat voor de verkiezing van een lid voor het hoofdbestuur der afd. Haarlem van den Ned. R. Kath. Volksbond, werd benoemd de heer P. Sonnemans. OPERA ITALIANA. De heer M. de Hondt heeft hel muzi kale Nc-derland weer voor een poos gelukkig gemaakt met een ltaiiaansch Opera-gezelschap. Dinsdagavond maakte het zijn entrée in onzen Schouwburg, die bij die gelegen beid, althans op de hoogere rangen, maar matigjes bezet was. Misschien lag dit wel een beotje aan de keuze van het opgevoerde werk: Verdi's „Trovato- re". Het zou trouwens niet pleiten te gen den goeden smaak van ons pu bliek als het zich niet zoo bijster in teres.seer do voor die Italiaansche wraakzucht met de daaraan annexe moord- en brand partijen, al worden die griezeligheden dan ook verzoet door een dozijn of wat meest zeer ge- noegelijke melodieën. Want deze eer zal men Verdi nooit kunnen onthou den: zijn melodische ader vlooit in dit werk met schijnbaar onuitputtelijke kracht. En de Italiaansche operazan gers verstaan het deze melodieën tot baar recht, te brengen. Zij mogen hun stem al wat meer laten vibrooren dan wij voor mooi- eai hun hooge slotno ten driemaal zoolang aanhouden als wij voor gemotiveerd of zelfs voor mo gelijk zouden houden, in den regel kieken zij hun succes niet in senti mentaliteit of valseh pathos; hun mu zikaal' voelen- is echt. Dit hebben wij Dinsdagavond weer hij schier alle medewerkers kunnen waarnemen. Op de eerste plaats wel bij den muzikalen aanvoerder van "t geheel, den bewege- lijkeu maestro G. llubino. Hij heeft den avond dcor zijn orkest als ge dwongen te geven wal het maar te ge ven had. En dat was heel veel want het orkest was als opera-orkest (in onzen schouwburg) buitengewoon goed. Het strijkkwartet was altijd weer te schraal bezet, maar het woe kerde met zijn capaciteit. De blazers, vooral het koper, dikwijls voortreffe lijk. De pauken klonken hard en droog en stemden ook niet altijd mooi (het slotakkoord der opera weid daar door bijna onkenbaar), maar over :t geheel kan men voor 'i orkest niets dan lof over hebben. Onder de vertolkers der hoofdrollen muntten uit Sigr Mazzoleni (Graaf de Luna) en Sigra Magda Dorini (Leonora). Sigra Marrini heeft een mooie, frisse lie, voor de Azucena-rol wat te jonge altstem en zij zong haar partij muzikaal; maar, jammer ge noeg, vooral ook voor sommige en sembles niet altijd rein. De tenor Sigr. Siroli heeft een eigenaardige week, niet direct aangenaam timbre, dat zich rnoeielijk bij de andere siem- men aanpast. Alleen in de hoogte heeft zijn stem glans. Hij zingt goed eu gemakkelijk, maar zijn voordracht was dikwijls erg slap. De koren der mannen klonken heel bescltaafd; die der vrouwen gewoonlijk slecht en on zuiver. Het geheel marcheerde flink, dank de pittige leiding. ^Maestro Ru- bino 'houdt er van zijn tempo zoo snel of zoo weinig langzaam tc nemen als maar even lijden kan. Bij een volgend optreden der Italianen hopen we een minder afgeleefd werk en een beter bezette zaal te zien. SOIRéE-CATS. De Soirée inusicale, die de heer E. A. Cats gisteren in ,,De Kroon" had georganiseerd, boteekende voor de bezoekers daarvan een paar uren van veel wezenlijk kunstgenot. Wij ken nen sedert lang den concertgever als een zeer geacht vioolleeraar en een van aanleg en vorming degelijk muzi kaal beoefenaar van zijn mooi instru ment. Ook dezen avond heeft hij op nieuw zijn aanspraken op onze waar-j deering en sympathie doen gelden. In samenwerking met een jonge Amster- damsclie pianiste van aanzienlijk ta lent mej. Fanny Gelbart heeft hij ons de meest beteekenende ©ogenblik-, ken van den avond bezorgd. De genot-, volle voordracht van Mozart's F-ciur-' Sonate was al aanstonds een veelbe lovende opening van 't programma. In technisch en ideëel welverzorgd sa menspel, fijnge\oelig genuanceerd, klonken ons Mozart's sierlijk belijnde beurtzangen tegen en in ongestoord! genieten konden we ons verheugen aan de bevredigende consequenties en de weldadige tegenstellingen, die in de drie deelen van dit werkje onze aan dacht geboeid hielden. Iets minder lof heb ik voor de later gespeelde drie kleine nummers Légende van Wie- niawski, Contratanz van Beethoven (Burrnester) e-i ,,Burleska" van Josef Suk. liet laatste een aardig, geestig stukje deed het beslist het best van de drie. Maar met liet slotnummer van den avond Grieg's Sonate in C-mol werd weer schitterend revanche ge nomen. Mej. Gelbart had in de vrij zware pianopartij alle gelegenheid haar groote vaardigheid en muzikali teit aan den dag t leggen. Vooral de aanvang van het „Allegretto espressi- vo" werd dour haar bijzonder fraai gespeeld. uok de heer Cats kon voornamelijk in dit iniuzikual meest belangrijkej deel zijn zangerigen toon en zijn ex pressieve kracht doen bewonderen. Als uitvoering mag echter de Sonate in haar geheel als het glanspunt van den avond gelden. liet vocale gedeelte van het program ma was ojigedragen aan mevr. C. E. de Vogel, sojuaan, van Hilversum. Zij zong uitsluitend Fransche nummers. Een beetje jammer vond ik de keuzo van die lange „Légende de Loreley van Albert Berlclin, De woelige, wei nig poëtische en wel eens wat kinder achtige tooi schildering, die de compo nist hier geeft kon althans mijn sym pathie niet winnen. Ja, een maat of wal muziek heb ia or toch wel in ge hoord uai wus bij de versregels „a i'ecno j'ui conté ma peine l'eeho re- péta ma compiuinte, et j'ai connu que ma voix était douco" en wat in een volgende stropnc daarmee correspon deert. Alle respect overigens voor mevr. De Vogel's trefzekerheid.op dat stuk eischt deze „Légende" nog al wat. Veel meer hel; ik genoten van dio twee vermakelijk dwaze dingen van Moussorgsky „Oh, raconte, riiaiouch- ka" en „Fi done réspiëgle 1" Prachtig die onbeholpen declamatie en die éénige uitdrukking 1 Ook in het Chanson populaire „Pierre et sa Mie", van Tierrot, en in het XVe eeuwsche Chanson Margoton gaf mevr. De Vogel voortreffelijke staaltjes van voordrachtskunst. Zij had natuurlijk heel veel succes en deed haar talentvolle begeleidster, mej. Betty L. de Leas Laguna, pianis te te Amsterdam die vooral in do Loreley-legende veel technisch kunnen en muzikale intelligentie aan den dag had gelegd daarin deelen. Vermeid zij nog, dat in deo loop der uilvoering aan de medewerkende dames fraaie bloemeu werden overhandigd. PHILIP LOOTS. Uit de Omstreken VELSEN. Woensdag vergaderde de raad de zer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Ver Loren van Themaat, die van verlof terug was. Afwezig waren de heeren Sluiters, Mulder en Van Rhijn. Een klein incidentje was het begin, naar aanleiding van de stormachtige voorlaatste vergadering. De heer Ze gel ontkende gezegd te hebben, wat hem in de besprekingen in den mond was gelegd, dat de iiret-werkerskjas- se overbodig zou zijn. llij had gezegd, dat ze een aanhangsel van de arbei dersklasse is. De heer Vermeulen hield vol, dat de heer Zegel zich zoo uitgedrukt had. De Voorzitter zeide, dat de bemerking van den heer Ze gel zal genoteerd worden. Besloten werd aan den lieer Drost, deskundige voor de waterleiding, na mens den raad een rehabiliiat ebrlef te zenden, waarin erkend wordt, dat enkele gebezigde uitdrukkingen op een misverstand hebben berust, doch dat geen der raadsleden de bedoeling heeft gehad den goeden naam van den lieer Drost aan te randen. Het gold hier de uitgesproken mee ning, dat de heer Drost n.te( met be- kwamen spoed aan het rapport had gewerkt en een daarvoor genomen vacantia niet voor dat dool benut. Een uitvoerige discussie ontstond over de aanvraag van de firma Olio en Gonnermann, om te mogen bou wen in afwijking van de rooilijn. Do groote moeilijkheid was of do weg, waaromtrent afwijking ge vraagd werd, een openbare weg was, waarvoor een rooilijn bestond, dan wel een Notweg, waarvoor geen rooilijn is vastgesteld. Enkele raadsleden meenden, dat do weg langs het kanaal de verkeersweg is en dat toegestaan mag worden, daaraan te bouwen rneer dan 10 Me ter uit de as van dien weg. Anderen waren van meen-ng, dat eerst principieel moest uitgemaakt worden of de Notweg, die thans 34 jaar voor het publiek verkeer heeft opengestaan, al of niet een openbare weg is geworden en zoo ja, of afwij king van de rooilijn van dien weg zal worden toegestaan. De heer Zegel ste'de voor, dat, aan gezien voor dat gedeelte beoosten (Te ponten geen rooilijn is vastgesteld, aan de aanvragers toe te slaan t6 mogen bouwen op denzelfden afstand van den Notweg, waarop zich be staande woningen bevonden. De heer Vermeulen meende, dat de Raad daarmede niet uit het moeras komt. Na eenige wijziging door den lieer Polderman in bet voorstel Zegel aan gebracht, in dier voege, dat do Raad zich niet principieel over de al of niet openbaarheid van den Notweg uitspreekt, werd dit voorstel aange nomen en aan de firma Olie en Gon nermann de ge-, raagde bouw toege staan. Tegen stemden de heeren Vermeu len, Ilandgraaf en Iluyg. Na de pauze was de heer Mulder ter vergadering gekomen en werd aangevangen met de behandeling der begrootingen. Die voor het gasbedrijf wijst bij een ontvangst van f 53462 een batig saldo van f 3800 aan. De daarin voorgestelde salarisver- hooging' van den administrateur met f 300 werd door den wethouder Ver meulen bestreden, evenals de verhoo gingen dier werklieden-salarissen. Zijn voorstel om de begrooting aan te nemen, zonder dce saiarisverhoo- ging werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen on de heg rooting als boven vastgesteld. Die voor het schaalarmbestuut wordt in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op f 8563.48 1/2, die voor het R. K. Armbestuur op t 8197.76; voor de Kamer van KoojXiandel en fabrie ken op f 400, voor de gecontracteer de wegen op f 2000. Alvorens aan de gemeen te-begroo tte g werd begonnen, hield de heer Landeweerd een algemeene beschou wing. Hij pleitte daarbij vooreen ge meentelijk grondbedrijf, als voorbeeld aanhalende, dat particulieren thans zuilen proliteeren van de waarde vermeerdering van grond door de demping van de Jan Gijzenvaart; voor hetere behartiging van het openbaar onderwijs en bezuiniging op 't bouw bureau drong aan op bewaarschool- onderwijs en op het aanstellen van een financieele commissie uit den raad. Hij erkende, dat de jaarwedden der wei houders, verleden jaar van f 4ud op S00 gebracht, nog te laag zijn, doch durfde wegens de gemeente- fiiianciën geen vorhooging voorstel len. De heer Brink drong aan op voor stellen voor eeu nieuwe schoolgeld heffing. Hij wensciite een mcerklassi- ge heffing mei progressie. De heer Van Tuyll heeft den indruk gekregen, dat er onvoldoende samem werking is tusschen de heide wethou ders. De heer De Boer constateerde, dat de invoering der progressie niet ten gevolge heeft gehad liet vertrek uit de gemeente van meer gegoeden, doordat het tegendeel waar is. De heer Polderman drong aan op invoering van eigen aangifte voor de inkomstenbelasting en openbaarheid van de vergaderingen van liet collego van B. en W., gezien de weinige sa menwerking in dat. college. De Voorzitter wees op de groote ri- heelemaal niets met dat zaakje van gisteren te maken. Niets te maken gilde mevrouw Jadwiga nu uit, niets té maken. Alles in de war gestuurd heb jij en de drom mel mag weten hoe ik het nu niet Wera in het reine breng. Maar praat nu toch eens eindelijk verstandig, zoodat ik begrijp, wat je wilt, stoof nu Richarski op. Hij wus woedend. Als dit optreden van Jadwi ga zijn dank voor de toch altijd ge vaarlijke schaking der tooneelspeel ster zou zijn, dan zou het warempel heel wat beter geweest zijn, als hij zich niet met dat zaaltje bemoeid had. Verstandig moet ik praten, na dat jij en ie mooie bondgenoot, dut is hij zeker, zij wees met den vinger op ilmann, zco'n dommen streek hebben uitgehaald Als je liet dan nog niet begrepen hebt, dan zal ik het je nog eens duidelijk zeggen. Je hebt in plaats van het actricetje mijn eigen dochter meeger ornen, je vriend is de verkeerde kamer binnengegaan, de ezel schijnt nog niet te weten wat rechts of link3 is. Wat? Richarski deinsde achteruit. Is dat waar, Jadwiga? Zeker is het waar. Op Buche- nau verkeert ieder in groote opge wondenheid en het gelukte mij met moeite, den baron te bewegen, voor- loopig de politie er buiten te laten en liet verdwijnen van Wera geheim te houden, door te zeggen, dat ik geloof de dat er heeleniaai geen kwaad in stak en dat ik Wera wel zou vinden. Natuurlijk houdt man daardoor op Buchenau Wei-. nu voor een licht zinnig persoontje, besloot zij woe dend. Willuann had van dat heen en weorpraten geen woord verstaan, om dat hij de "Pool sol ie taal niet kende. Om den mond der schrijfster lag een licht spotlachje, maar dat merkte natuuirJijik niemand, orndat niemand op Martha Schulz lette. En waar is mijn dochter? riep nu Mevrouw Jadwiga als een woe dende kat. Bij eeu dame, antwoordde Ri charski. Dat weet ik, je hebt mij gezegd dat je de tooneelspeelster bij een da me onder dak wilde brengen. Toen interesseerde mij dat verder niet, om dat het een vreemd, meisje betrof, maar nu men mij mijn eigen kind heeft weggesleept, nu moet ik weten wie die dame is; waar Wera zich be vindt. Ik zal natuurlijk naar die dame rijden en de zaak weer in orde bren gen. beloofde Richarski, je doch ter kan men gemakkelijk liet een of ander op den mouw spelden. Stel je maar niet voor, dat dat zoo gemakkelijk zal gaan. Mevr. Jadwiiga keek nog altijd don- ker Willmann zat bedaard en gemoe delijk voor zich uit te kijken, aJs ging de geheel© zaak hem heek-maal niet aan. Hij keek terzijde naar juffrouw Schulz en overlegde juist of hij mis schien op zou staan en zich met haar onderhouden zou, totdat dat paar had uitgesproken, toen Richarski de schrijfster wegzond, om briefkaarten te halen. Ik word een beetje weggestuurd, dacht Martha Solutie., omdat het ge zelschap niet gestoord wenscht te worden. En zij verdween met haar deemoedig gezicht en neergeslagen oogen. Nauwelijks had zij de deur achter zich gesloten of de Pool stoof op Will- limann af: Hoe kon je nu toch zoo onmogelijk dom zijn, je bent natuurlijk de ver keerde kamer binnengegaan, dat kan ik mij zoo voorstellen. Het derde ven ster van rechte, het, was toch gemak kelijk genoeg te tellen. Willmann stotterde verschrikt: Ik dacht Wat jij dacht, laat mij volkomen koud, viel Rieltarski hem woedend in de rede. je liebt natuurlijk niet opgelet, toen ik je de situatie uitlegde. Ik "moest, terwijl hij de tooneelspeel- ster zou halen, hij de nuto blijven, zei hij als verojitschuldiging tot Jad wiga, anders had het natuurlijk niet kunnen gebeuren. De Pool&che begon minachtend te lachen. Al dat praten dient nu nergens meer toe, on ik moet nu zelf ten slotte de kastanjes uit het vuur halen, die de beide heeren hebben la ten boderven. Ik wil qogenblikkelijk naar Wera. Zij stampte met haar voet op den grond. En ik zou nu einde lijk don naam van de dame wel wil len weten, bij wie ik mijn dochter kan vinden. Als ik jou laat gaan, komt het toch weer verkeerd uit. Maar Jadwiga. Hij wilde nader bij luiar komen. Laat mij met rust, stoof zij op. Dus, waar is mijn kind? Ricliarski aarzelde nog altijd den naam te noemen, want als Jadwiga hoorde, dat zijn gescheiden vrouw hier in Berlijn woonde en dat ihij haar zoo nu en dan ontmoette, dan was de impulsieve, voormalige gravin in staat, dadelijk met hem te breken, en dat wilde hij veel liever vermijden. Wat hij nog aan liefde te geven had, dat behoorde de mooie vrouw, die eens in lang vervlogen jaren liet ge lukkigste en beste in zijn leven ge weest was. Maar hij moest aan het aandringen van Jadwiga wel toegeven, misschien merkte zij heelmaal niet, in welke verhouding de blonde Meta eens tot hem gestaan had. Juist keerde Mar tha Schulz met de briefkaarten tèfug. Maar hoe overdreven stij>t Richarski anders uok was, nu kwam het niet in zijn hoofd op, een woord los te laten over hot feit dut de schrijfster zoo lang was weggebleven.Martha Schulz iia-i voor zicnzelf nog een belangrij ken stap gedaan, en Richarski en Willmann zenden verstomd gestaan hebben, als /.jj vermoed hadden, dat de machinesclirijfster bij de naastbij- zijnde politiewacht een bezoek liad afgestoken. Schulz, zei Richarski lot haar, toen zij weer op, lliaar gewone plaats wilde gaan zitten. Ik moei weg. Eu tot Jadwiga .gewend zei hij; Ik breng je zelf bij die dame, ten minste tot voor haar huis, onderweg heb je dan tijd tot kalmte te komen, dan komt alles wel weer terecht. Martha Schulz greep naar hoed en mantel en zei op zuchten toon goeden dag. In het voorbijgaan keek zij Will mann vriendelijk aan en haar groo te oogen hadden iets verlokkends. Dat meisje interesseert mij werkelijk, dacht Willmann en volgde na een korten groet, die noch de Poolsche, noch, Richarski beantwoordde, de machineschrijfster. Zij stond nog be neden bij de huisdeur en was bezig een paar dikke wollen handschoenen aan te trekken, toen de lange man naast haar ging staan. Zie le wel. meisje, ge hebt toch mijn -zin moeten doen en mij uw oogen Juten zien, lachte hij trinmfee- rend. Martha Schulz ging langzaam aan den linkerkant naar beneden, Will mann, die natuurlijk naast haar bleet loopen, bemerkte niet, dal zij meteen onderzoekenden blik om zich heen keek, nu sloeg zij den hoek om en een zijstraatje in, Willmann bleef aan haar zijde. Ga nu alstublieft hccn,i verzochf Ziii Dat valt. mij niet in, zei hij zuur zoet glimlachend, ik zou nog zoo graag wat met u babbelen. En ik wensch ook mijn wil door te zetten, zei Martha Schulz. Daarvoor hebben zulke beschei den menschenkinderen als gij, geen talent, spotte hij. Toen keek zij hem open en door- dringend aan. weer schrok hij van den blik dezer zeldzaam wonder- schoone oogen: Over een minuut heeft u mij stellig verlaten. Hij lachte harder, maar opeens werd zün gelaat vaalbleek cn keek hij ontsteld naar twee mannen, die hem plotseling rechts en links bij dt armen grepen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6