sioo van het gemeentelijk grondbe drijf ej' raadde de uiterste voorzich tigheid daarin aan. Hij zeide, dat de oneenigheid in het college alleen een gevolg is van de principieel verschil lende .gevoelens der beide wethou ders, doch dat er desondanks zeer plezierig in het college van B. en W. wordt gewerkt, welke bewering hiel en daar een glimlach te voorschijn rico. De beide wethouders beantwoord den de diverse sprekers, ieder voor zoover liet zijn afdeeling betrof. Van den wethouder van onderwijs kwam de toezegging, dat het rapport over het bewaarschool-onderwijs nog vóór het einde van het jaar zal verschij nen. <-n van den wethouder van Open bare Werken, dat ofschoon de inkom stenbelasting in twee jaar tijds van 55 1<oi 110 duizend galden opgevoerd was. er geen roden bestond, de toe komst zoo donker in te zien. Want dat na enkele jaren van voorzichtig en zuinig beleid de oude toestand zou terugkomen, met dien verstande, dal do Ix-lastingon wel steeds stijgende zullen blijven. lüt de memorie van toelichting op do genieente-begrooling, die in ont vangst en uilgaaf wordt voorgesteld op f 413.C73.85, zien we nog, dat op 1 Januari Ï'J12 het aantal inwoners van Velsen bedroeg 19G82 en dit getal thans reeds ruim 20.000 is. De artikelsgewijze behandeling der begroeiing zal in een volgende zit ting beginnen. Vervolg Gemeenteraad Dc VOORZITTER deelt mede: A. dat zijn gesteld in handen van B en W. om advies: le. Een verzoekschrift van J. ftuig- rok e.a. te Uil legem,orn den weg langs de Lcidsche Vaart onder die gemeen te Le doen beharden; 2e. een verzoekschrift van C. P. W. Krïens, om het jaarlijksch subsidie aan liet Haarlemsch Muziekkorps te verhoogen tot f 15000; 3o, een verzoekschrift van liet Haarlemsch Comité voor hel plan 1013 om een subsidie ie verleenen van f2500; 4o. een verzoekschrift van F. van Ooit, om hem een'gymnastieklokaal .in gebruik te geven; 5o. Een verzoekschrift van bet Hoofdbestuur der Vereeniging „Noso- komos", betreffende de aanstelling van schoolverpleegslers; 6o. een verzoekschrift van de afd, Haailem der Noord-Holt. vereeniging ..Het Witte Kruis", betreffende dc op richting van een derde volksdouclie- badhuis; 7o. een verzoekschrift van do afd. Haarlem der Nederlandsche Vroed vrouwen vereeniging, om haar een lo kaal in het Proveniershuis in ge bruik te geven voor het houden van een cursus. B. Dat zijn ingekomen: 'lü. oen voorstel van B. en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit van l.Juli 1908, no. 15; 2o. de verslagen van de afdeelingen van den gemeenteraad, alsmede hel rapport van de Commissie van bij stand in het beheer der gemeen lefi- nanciiin, betreffende het onderzoek van de ontwerp-begrooting der ge meente, dienst 1913. 3u. het rapport der commissie, inge steld bij raadsbesluit van C Maart j.l. no. 6, betreffende "de mogelijkheid van de oprichting van een openbare leeszaal; 'io. een verzoekschrift van de Wed. C J. Paulen, om gedeeltelijke terug gave van betaald vergunningsrecht ere stellen in handen van B. en W. ter afdoening.) C. Dal door B. en W. aan C. Stee man, weduwe van P. W. Diekman, in Jc ven rioolwerker bij den diensL van Openbare Werken, en haar kind, een gezamenlijk pensioen is verleend var: j 220 per jaar. D. Pat door B en W. ingevolge het bepaalde in sub VI van het raads besluit van 17 Januari j.l., no. 18, is bepaald dat deze Verordening op de afkondiging van besluiten tut invoe ring, wijziging tot afschaffing van belasting en de verordenin regelen de de wijze van afkondiging der plaatselijke verordeningen (art. 17 der gemeentewet), op 1 Oct. 1912 van kracht zijn. E. dat zijn ingekomen le. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedge keurde Raadsbesluit van 4 Sept. jl. no. 8 tot aankoop van grond. 2e. een schrijven v.an dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 4 September jl. no. 8, tot wijziging van de regeling van het herhalingscndenvijs 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 25 September jl. no. 11 tot verhuring van grond 4e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 25 September jl. rio. 10, tot or.derbandsche aanbeste ding van den bouw van een draui- stróomschakel-aacleg. Vervolg discussie van punt 2. Na nog eenige discussie over re- da ctie-quaosties, waarbij de heer LOOSJES hei voorstel van B. en W. verdedigt, wordt tenslotte door deu heer TJEENK WILLINK voorgesteld om de liesJissuig te verdagen, naar aanleiding \an de meenmgsverschil- len over de woorden beursprijs en beurswaarde. De hoer BREGONJE stelt daarop voor, de verordening aan de commis sies te zeudeu, die haar nog niet ter behandeling hebben ontvangen. Bij acclamatie wordt het voorslel- Tjéonk Willink aangenomen. PUNT 3 li. cu W. stellen voor, 100.000 toe te staan voor de uitbreiding der Elec- H'ischo Centrale, die noodig is door de toeneming van het stroomverbruik niet alleen, maar ook door de toekom slige Yvisselslroomlevering iu en bui ten Haarlem. Noodig zijn een stoomturbine met een vermogen van 2000 K W, een wis selstroom-turbogenerator van 2U00 K W bij 0000 Volt, een cascade-omvor mer van GOO K YV, dié den wissel stroom verandert in gelijkstroom, pijpleidingen voor het turbooggregaat en eleclrische geleidingen voor den generator en omvormer. De heer TJEENK WILLINK kreeg eerst den indruk, omdat het zoo'u groot crediet gold, dat het tegen de usance zou zijn, om er hier het woord over le voeren (gelach). Spreker meent evenwel, dat B. on W. hier te weinig toelichting aan den Raad heb- )x>n gegeven, en herinnert aan de voorgeschiedenis van het voorstel. Pos is nog J 20.000 gevoteerd, maar nu blijkt, dat vergeten is een bedrag' van 100.000 aan te vragen een ver geetachtigheid, die geen lof verdient. Er zijn nu heelemaal geen gegevens betreffende groote toeneming van stroomlevering, en dus gaat iiet niet aan om op li October het stuk te ver zenden en zonder gegevens op 16 Oc tober er"over te laten stemmen. De heer HULS WIT acht de voor stelling, die de vorige spreker van de zaak heeft gegeven, niet geheel juist. Dio 100.000 waren niet vergeten 1 Zcodra men draaistroom gaat leve ren, moet men ook over reserve kun nen beschikken, lo dit geval moest men zorgen, een stroom van 1000 Volt aan de tram te kunnen leveren, en r.adat men dat bereikt had, moet nog voor draaistroom-reserve worden ge zorgd. Do eerste achtergrond van deze aanvrage is, dat men moet zor gen voor reserve. En bovendien moet men tijdig voor levering gereed zijn, want de fabrieken kunnen de machi nes pas binnen den termijn van een jaar afleveren. De lieer TJEENK WILLINK vraagt waarom bij de aanvrage van 20.000 niet is gesproken over de I100.000, die la Ier nog zoudeil komen. Verder hebben we indertijd besloten een dubbel stel machines te plaatsen, terwijl nu blijkt, dat hiervan afge weken wordt. Spreker heeft geenerlei aanmerking op het beleid van den wethouder integendeel maar hij meent, dat een voorstel althans met eenige toe lichting moet ingediend worden. Wat den contracten met de buitengemeen ten aangaat we kunnen niet votee- ren zónder eenieszins te weten wat dat voor leveranties zullen zijn. De lieer THIEL vindt het ook jam mer, dat alleen de brief van den di recteur met ten kort advies van de commissie van bijstand is overgelegd. De 20 mille, die kort geleden zijn aan gevraagd, dienden voor het afmaken van een gedeeltelijke uitbreiding. De ze nieuwe 100.000 vormen een nieuw stadium in de zaak. Verleden jaar heeft de heer Gritlers ons zijn uitbreidingsplan verstrekt en een gedeeltelijke uitvoering daar van heeft eerst plaats geliad. Toen is ccN Iwexie som gevoteerd om het ge- bouw te vergrooien voor de machine, die in de toekomst noodig zou zijn. En aan dio machine, vroeger reeds waarschijnlijk geacht en geheel in de lijn van het groote plan-Glitters, zijn we nu too. Het voorstel wordt volko men gemotiveerd voor spreker door dc toenemende stroomlevernntie in de stud, We hebben nu voor het eerst een belangrijk winstcijfer ap de be- grooting, en deze uitbreiding is dus een gelukkig verschijnsel. De li-oor TIULSWIT dankt den heer Thiel voor zijn ondersteuning van het voorstel, en merkt nog op, dat de di recteur indertijd bij de aanvraag van f 20.000 de noodzakelijkheid der nieu we .machine in de toekomst heeft aan gekondigd. De lieer TJEENK-YVn.LINK meent, dat men alleen het-plan-Gritters ge heel kan gaan uitvoeren, als daartoe met zooveel woorden besloten is, en hst pian bij de stukken heeft gelegen. Noodig is liet, om te weten of we al of niet tot dé uitvoering van het plan zullen overgaan, dat we de noodige gegevens betreffende het bedrijf ter toelichting hebben- De heer THIEL weet niet, of de hees Willink zich goed voorstelt wat het eigenlijke- plan Gritlers is. Aan den lieer Glitters is indertijd ge vraagd, de toen kleine Haarlems cl ie centrale in een plan in aansluiting te willen brengen aan de centrale up-to- date. Hij heeft toen de lijn van de toe komst aangegeven en gezegdvoer van dit plan nu het eerste stuk alvast uit. Dol is gebeurd, iets uitvoeriger, en de principieel? beslissing over het plan is daarmee genomen. Nu gaan we eenvoudig in de lijn van het plan verder, en een paar maanden uitstel daarvan zouden, ons wel eens belang rijk geld kunnen kosten. liet voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke 'stemming aaii- g e il o m e n. - PUNT 4. B. -eii'W. stellen voor, om f 31500 te vote eren voor de inrichting van liet perceel aan de Kruisstraat nr. 45- 47, gedeeltelijk ten diens!© van het ge- ineen te-gasbedrijf en gedeeltelijk, voor den dienst van het bouw- en woningtoezicht. Verder, om door het gasbedrijf voor de daarvoor aange wezen lokaliteiten in liet genoemde perceel een jaarlijksch© huursom van f 3500 te laten betalen. De heer LEVÉRT heeft tot zijn ver wondering in een ander rapport ge zien, dal er geen sprake is van een inrichting van een openbare leeszaal in het huis in de Kruisstraat. Spre ker spijt dat, en hij stelt daarom voor d t punt te verdagen tot na de beslissing omtrent de oprichting van een openbare leeszaal. Den hec-r RIXKEMA bevreemdt dit voorstel. Het betreft hier een oude en veelbesproken quaestie, en nu eindelijk besloten is een deel van de zaken van het- gasbedrijf er onder te brengen, komt de heer Levert met een voorstel tot aanhouding. D.t is een oude geschiedenis, en de leeszaal waar spreker voorstander van is moet op een goede plaats komen, maar buiten deze zaak worden gehou den. De heer SCHR AM meent, dat door vele lieoren steeds voor de openbare leeszaal gedacht is aan het huis in de Kruisstraat, We moeten nu niet beginnen met hot, voor verschillende doeleinden af te staan, zoodat er la ter niet meer voor de leeszaal over beschikt zal kunnen worden. Welk bezwaar zou er -nu zijn orn eerst prin cipieel uit te maken waar de openba re leeszaal gevestigd moet worden? De lieer LOOSJES vindt het huis in <le Kruisstraat, wat de inrichting aangaat, ongeschikt voor openbare leeszaal. Wel zou het eerst heel goed voor andere doeleinden kunnen aangewend worden. Het buis op zich zelf is ondergeschikt aan de openbare letszaal-cjuaestie. De heer DE BREUK betoogt, dat de toestand in het Bureau voor Bouw en Woningtoezicht onhoudbaar is. Het huis in de Kruisstraat ligt dicht bij het Stadhuis, en is uitstekend ge schikt ter voorziening in dezen toe stand. De heef LEVERT meent, dat men indertijd vond, dat de gaseasp?ctie best in liet koetshuis zou kunnen ge vestigd worden. Spreker heeft Verder een ander denkbeeld van een open bare leeszaal ban de corruuiss e eu de heer Loosjes. De heer SCHRAM is het niet den beer Loosjes eens, Gat het gebouw nu niet voor leeszaal geschikt is. Maar veler meening i; steeds geweest, dat de plaats zoo bijzonder geschikt er voor is en dat men wellicht ge bouw in den tuin zou kunnen plaat sen. De heer IIULSWJT meent, dat men van liet huis uit een zeer daadwerke lijke propaganda voor het gebruik van gas eu electrischen stroom zou kunnen voeren. En een sterke propa ganda is daarvoor noodig! Als men daar de noodige informatiën kan ge ven, en demonstration houden, is een huis in een hoofdstraat van zeer groote waarde. Daarom is juist de keus op dit huis gevallen. De heer MODOO acht den tegen stand van de hoeren Leverten Schram niet zooals 't behoort, al heeft spr. zich indertijd ook tegen het onder brengen van een dee-1 der zaken van 't gasbedrijf in het huis verzet. Maar nu verzet men zich in het belang van de leeszaal! Wel. even goed kan iemand eischen om eerst principieel te beslissen over de .bad- en zwemin richting! Met het voorstel gaat spreker thans mede, al is h ij geen bepaald bewon deraar van showrooms, waaraan de heer Ilulswit waarde schijnt te hech ten. De heer SPOOR zou er een show room, een bibliotheek en hst bouw en woningtoezicht willen inrichten (gelach), na hel huis tegen den grond gegooid te hebben. Dat kunnen we beter trachten dan dat we nu met het huis gaan handelen zooals voorgesteld wordt. De bovenverdie ping is slecht en laag van verdie ping, en binnen een paar jaar zullen er klachten komen óver den onvol doenden hygiëiïischen toestand. La ten we dus liever deze quaestie nog aanhouden. I-Iet voonsbei-Levert wordt in stem ming gebracht, en met 19 tegen 10 stemmen verworpen. Tegen stemmen de hoeren: Itru- seman, Kleijnenoerg, Modoo, Welse- naar, Visser, Rink erna, Seignette, Ilulswit, K rel age. Timmer, Van Sty rum, Thiel, De Braai, Loosjes, Hear kens Thijssen, Weyland, De Breuk, Schreudevs en v. d. Berg. En v o o r de heeren: Levert, Me lons, Tjeenk Willink, Lasschuït, Schram. Elffers, Bregonje, Spo-or, Siingenberg en Wilkens. liet voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. De VOORZITTER stelt voor. nu punt 8 te behandelen, met 't oog op het vergevorderde uur. Zoo wordt gedaan. PUNT S. De toelating van leerlingen en de vorming van zevende klassen aan en kele scholen maakt het noodig twee klassen te plaatsei op den Doelen, in de Kenauzaal en de Krijgsraadkamer. Voor het maken van privaten enz., is f 500 noodig. Het voorstel wordt z, h. s. aange nomen. PUNT 9. B. en W. stellen voor, eenige wij zigingen aan te brengen in de con cept-overeenkomst inzake gasleve ring aan do gemeente Haarlemmer meer. Aldus wordt besloten. PUNT 10. Op '1 November 1911 narn da Raad liet voorstel-Thiel c. s. aan, oui da verplichte eigen-aangifte bij den Hoofd. Omslag in tï voeren. Omtrent de wijze van uitvoering kwamen ver schillende voorstellen cm amendemen ten in. De Fii ai.cieele Commissie en 1). en W. zijn van oordeel, dal een ge splitste eigen-aangifte, in den geest van het voorstel-Krelage gewensclit is. Om dc eigen-aangifte nog met 1913 in ie voeren, achten zij liet niet gera den om thans meteen een beslissing t© nemen over de andere aanhangige za ken (kinder-aftrek en verhooging van liet bedrag van noodzakelijk levens onderhoud). Daarom stellen B. en W. thans voor, art. '10 en 17 der lielastingsverorde- ning te wijzigen (wij namen hierover reeds een uitvoerig stuk op). D© heer VAN STYRUM herinnert er aan, dat in de vergadering van 1 Nov. 1911 besloten is om het voorstel- Thiel c.s. tot ©ene volgende vergade ring aan te houden. Hel is niet juist van B, en W. om dit voorstel nu met de ingediende amendementen in ©en hoek te jagen, en met een eigen voorstel te komen. Spreker stelt voor, nu het voorstel-Thiel in behandeling te nemen. De VOORZITTER memoreert dat de controleur der gemeentebelasting over de zaak is gehoord. Maar zijn advies moest door de drukte met liet belastingkohier lang blijven rusten. De Commissi© van financiën kreeg 't advies ten slotte, maar toen bleek, dat er zooveel aan vast zat, dat de commissie aan B. en W. adviseerde zich eerst ie bepalen tot de quaestie van eigen aangifte. Anders zou men niet met 1 Januari 1913 al tol invoe- n ng van dat laatste kunnen over gaan. De heer VAN STYRUM dankt voor deze inlichtingen, maar acht dit geen'antwoord op zijn leuierkingeu. Ihj heeft in de betreffende raadspor- téfeuille geen woord over zijn eigen indertijd ingediend© amendementen gevonden. De wijze van behandeling door B. en W. acht spreker niet de juiste. De heer THIEL merkt op, dat het je niet allijd overkomt, steun van een tegenstander te vinden als je voorstel „onder tafel wordt gedouwd' (gelach). Bovenal interesseert spre ker de zaak. die in cili voorstel be lichaamd is. en daarom heeft hij niet geopponeerd tegen het indienen van dit voorstel van 13. en Y\ Maar het is niet erg heuscli, dat geeft spr. toe, dal het den amendementen des hee ren Van Sty rum nu -vergaai is alsof ze heelemaal niet ingediend zijn. Evenwel betreft liet ten slotte hier een forrneele fout, en spreker voelt voor aanhouding van het voor stel van B. en W. niet. liet voorslel-van Styrurn wordt met 20 tegen 9 stemmen verworpen. Tegen stemmen de heeren: Kru- seman, Menens, Kleijnenberg, Mcdco, Schram, V/isser, Rinkiema, Bregonje, Seignette, Ilulswit, Thiel, De Braai, Loosjes, Thijs; en, Weyland, De Breuk, Siingenberg. Schranders, Van den Berg en Wilkens. Voor de heeren: Elffers, Levert, Tjeenk Willink, Lasschuit, Welse- naar, Spoor. Timmer, Krelage en Van Styrüm. De hec-r DE BRAAL vertrouwt dat spoedig cok aandacht zal geschonken worden aan de adressen, die wijzi ging der verordening beoogen. De heer SCHREUDERS wijst er op, dat het hier een voorstel is dat van den. controleur is uitgegaan, en niet van de financieel© commissie, zooals men u'l de woorden van den voor zitter in den loop van h?t debat zou hebben kunnen opmaken. De commis sie heef het slechts even onder oogen gehad. De heer BREGONJE wijst er op, dat de stukken betreffende de wijzi gingen nu al sinds September van het vorige jaar op het stadhuis lig gen, en dringt nog eens aan op een zoo spoedig mogelijke behandeling van die z'ft'ken. D© VOORZITTER herhaalt, dat men d© verplichte eigen aangifte niet met 1 Januari had kunnen invoeren als alle andere zaken nu ook behan deld hadden moeten worden. De heer LASSCHUIT stelt aanhou ding van het aanhangige voorstel voor, opdat ook de andere punten on der oogen kunnen worden gezien. Bij de nrtikelsgewijze behandeling merkt de heer VAN STYRl M op, dat hij zicb nog beter met het voorstel- Thiel c.s. kon vereeuwigen, dan nu met dat van B. en W. Gaan we van de belastingplichtïgen eischen dat ze huu inkomen gesplitst opgeven, dan zal dat aanleiding geven tot groote moeilijkheden in de toekomst. We moeten dezen stap niet doen. In Am sterdam heeft men ook de gelegenheid voor de menschen opengelaten, om zich te rangschikken in een van de klassen. Laat men voorzichtig zijn met in voeren van een systeem van eigen- aangifte, en 'net niet niet groote spron gen doen. Hoe moet het gaan met de menschen, die niet de schoone boek houding hebben die noodig is om alle vragen van B. en W. te beantwoor den? De ukase van den controleur heeft indertijd, ook wegens den- inhoud, groote ontstemming gewekt. Er zijn handigheidjes gebruikt, die niet in sprekier's smaak vallen. Hij dient thans zijn indertijd in gediend amendement opnieuw in. Dit luidt a. v.: „Ieder belastingplicht ge is gehou den o-pgaaf te doen van zijn .inkomen, hetzij door opgaaf van liet bedrag, afgerond in dier voege als in art. 5 is bepaald, hetzij door zich te rang schikken in een© der -bij dit artikel vermelde klaseen. (Volgen de bestaan de klassen van art. 10) De heer THIEL herinnert aan hel denkbeeld van deu heer Krelage, om de vragen uit te breiden. Daarop is men to! de vragen gekomen, die hun oorsprong vinden in de :,ukase" van den controleur (zooals de heer Van Styrum die noemt). De heer KRELAGE had in de com missie voor de bezwaarschriften de ervaring opgedaan, dat de menschen niet naar eigen inzichten hun inko men behoorlijk weten op te geven. Hij ontkent nu, dat men de door den heer Van Styrum gewraakte vragen niet zou mogen doen, en verklaart dat hij, spr.. volstrekt niet met „slim migheidjes" heeft willen handelen. Do verplichte aangifte is spreker onsympathiek, en hij heeft alleen zijn voorstel gedaan omdat men er aan toe was deze door te moeten voeren. De VOORZITTER merkt op, dat ona- dat de Raad principieel tot eigen - aangifte had besloten, 13. en W. heb ben getracht om dat besluit ^waarvan zij tevoren tegenstanders waren ge weest) nu zoo goed mogelijk uit t© voeren. Tot do „slfmmigheldjes", die de heer Van Styrum noemde, hebben B. en W. wel moeten komen door 't geen d©-verordening, die de Raad zelf indertijd vastgesteld had, hun voorschreef. Het amendement-Van Styrum wordt aangenomen met 23 stemmen tegen 1 (gelach). Alleen de Voorzitter is tegen. Hierdoor vervalt dus de gesplitste aangifte. Het geamendeerde artikel 1 wordt nu aangenomen z. li. s. De heer SPOOR acht het veel ver standiger óm de zaak nu niet door te zetten. Het heele plan wordt ver anderd eu gewijzgj; we kunnen aat zoo in eens niet overzien. Laten we de zaak desnoods in handen van een De lieer VAN STYRUM vindt uit sta oniioodig, e.i ;.e «eer ililLL slut zich daarbij au.:. Alleen vraag 18 van het besciir ij ingsbiijjt moet belangrijk ingekort women, en dat is alles wat er te .doen is. Laten we nu de geluk-.i-e eenstemmigheid van den Raad goed gebruiken! De heer VAN STYRUM acht het onaannemelijk dal de Raad nu nog met vraag 18, zooals door B. en W. is voorgesteld, zou meegaan. Dat gaat niet, na de aanneming van spreker s amendement. De heer LASSCHUIT wil de zaak liever aanhouden (geroep: Nee-nee!) Hij stelt voor, om li. en W. op te dra gen een nieuw concept-beschrijvings- b-ijet te ontwerpen (rumoer en bewe- Op vraag IS in art. 2 zijn twee amendementen ii gekomen, 't Eerste van den heer SLINGENBERG, die voorstelt iemand zijn inkomen te doen opgeven zonder aftrek van f 500 voor noodzakelijk levensonderhoud, en "t tweede van der. heer VAN STYRUM, 't geen de volgende lezing van vraag 18 van het biljet voorstelt: „Hoe groot is uw totaal inkomen, zonder aftrek van noodzakelijk levens onderhoud? (op te geven, h e t z ij het bedrag van het inkomen, afge rond naar beneden voor inkomens van minder dan f 803 tot veelvouden van f 50! en voor inkomens van f 800 en daarboven tot veelvouden van f 100, het z ij de klasse waarin de belastingplichtige zich rang schikt). De lieer SLINGENBERG trekt zijn amendement thans in. De beer THIJSSEN heeft bezwaar tegen het aangeven van veelvouden van f 100, 't geen de lieer TIIIEL niet deelt. Het amendement-Van Styrum wordt door B. en W. overgenomen, en is dus aangenomen. Er wordt geen eindstemming gehou den, en hiermede blijkt de verorde ning te zijn aangenomen. PUNT 12. In verband met bet Raadsbesluit van 25 September stellen B. en W. voor, tot wederopzeggens toe een gym nastieklokaal van een school des Dinsdags- en Dinderdagsavonds ter beschikking te stelleu van het Comité ter beoefening der gymnastiek voor meisjes der afdeeliog Haarlem van den Bond voor Lichamelijke Opvoe ding. i De heer MERENS merkt op, dat vol gens het voorstel den verzoekers nog geen vrij vuur en licht is toegestaan. Voor hen is dit een belangrijke quaes tie, en spr. w ijst er bovendien op, dat de gemeente wel wat scheutig kan zijn tegenover een vereeniging, die haar nooit om subsidie gevraagd heeft. De heer LOOSJES vreest, dat alle andere vereenigingen, die gemeente lokalen in gebruik hebben, ook om vuur en licht zc-uden komen vragen. De heer THIJSSEN steunt het idee van den heer Merens. De heer ivLE 1NEX13ERG vindt, dat ais een vereeniging deze kleine oij- drage niet betalen kan, de zaak onge zond is. Laten we nu niet meer gaan afwijken van de beslaande bepalingen. Het voorstel van B. en YV. v.ordt aangenomen. PUNT 14. B. en YV. stellen voor, om (op ver zoek van dit college) aan B. en W. van Bloemend aal vergunning te ver leenen, om voor verbreeding.van den Vogrienzuugschen weg gebruik te maken van een gedeelte berm van deu weg langs de Leidschevaart. Wordt z. h s. aangenomen. PUNT 15. B. en W. stellen den Raad voor, om aan den heer P. F. de Bozvles, hande lende in opdracht van zijn nader te noemen principaal, op zijn verzoek een strook gronds vari 308 M2. aan de Julianastraat voor 15 de M2. te ver knepen. Tegen de plannen voor het op dien grond te bouwen woonhuis heb ben B. en YV. geen bezwaar. Aldus wordt besloten. PUNT 6. Ds afdeeling Haarlem van den Boiid van Nederlandsche Gemeente werklieden geeft te kennen, geboord te hebben, dat de directie der gemeen telijke eleclrische centrale voor de toekenning der 1ste, 2de en 3de perio dieke vorhoogiiig alleen wil laten tel len de jaren in vaste n dienst bij de gemeente, terwijl (volgens adres sant) in het bedoelde raadsbesluit al leen van dieustjaren gesproken wordt. Gevraagd wordt aan den raad ook de jaren iu lossen dienst te doen meetellen. B. en YV dealen mee, dat alle hoof den van takken van dienst, behalve één, de bepaling zoo hebben opgevat, dat de losso dienstjaren niet moeten meetellen. 13. en YV. vinden dit het juiste standpunt, eu stellen voor, af wijzend op het request te beschikken. De heer BREGONJE verzoekt, diit punt alsnog te behandelen. De VOORZITTER Als er geen dis cussie over komt. (Gelach). De VOORZl i TER beantwoordt be vestigend een vraag van den heer THIEL. of het nu de bedoeling is. voortaan 'do dier.stjaren van hen, die los waren, maar eigenlijk in vasten dienst hadden behooren te zijn, mee te tellen. Hierna wordt 'het voorstel van B. en YV. aangenomen. De li-rer PE BB AAL stelt voor, nu punt 11 te behandelen, maar vereenigt zich daar.-.a met het advies van don heer SLINGENBERG, orn de zaak hij de begrooting iu behandeling te ne men. Aangehouden zijn dus van de agen da de punten 5, 6, 7, 11, 13 en 13. PUNT 17. Benoeming eener commissie inzake het vraagstuk der winkelsluiting. Benoemd worden de heeren Elffers, Weyland, Van Ross urn, Y'iszer en Thiel. PUNT 18. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van leden der Ka mer van Koophandel en Fabrieken. Benoemd worden: de wd burgemees ter tot ambtshalve voorzitter, en de lieeren W. A. J. van de Kamp en J. H. Visser tot leden van 't stetnbi reau. De overige leden van den Raad zijn plaatsvervangers. PUNT 19. Commissarissen van de Stads-apo theek bevelen ter voorziening van de vacature-C. G. Loomeijer Jr., aau, do heeren D. A. Swens en A. P. C. Nu- man van Son. Benoemd wordt de heer Swens. PUNT 20. B. en YV. stellen voor de heeren R. Soetan Casajangan Soripada te 's-Gravenhage eu A. E. d'Oliveira te Hilversum te herbenoemen, onder scheidenlijk als leeraren in de Malei- sche taal en slci ographïe aan de 1L B. S.-Handelsschool voor 1912—1913. Aldus wordt hésloten. Bij de Rondvraag zegt de heer BRF.cnN.IE dat bij klachten heeft gekregen over de g:s- verlichting op verschillende punten in de stad. De heer HULSWIT antwoordt dat gegronde klachten steeds onderzocht worden. De heer TIIIEL krijgt op een des betreffende vraag ten antwoord, dat de plannen en teekeningen van de raadscommissie voor de openbare leeszaal ter visie z in gelegd. De heer ELI'FERS heeft geconsta- teerd, dat we nog eer. burgemeester tf goed hebben (daverend gelach in den persoon van jhr. rnr. Sand- berg. Is al officieel bekend, wanneer die in functie zal treden De VOORZITTER antwoordt, dat officieel nog niets daarvan bekend is. De vergadering wordt om halfzes ge sloten. Koloniën DOOR EEN OLIFANT GEDOOD. Op de onderneming Samerito in Siantnn, liiebiwn een paar Javaan- sc'be koelies, die in het bosch waren gegaan om stokken te zoeken voor den rubberaariplant, een ontmoeting gehad met een rcusachtigen olifant. Door veel lawaai te maken, hoopten zij het dier te verschrikken, maar bet mocht niet baten. De olifant viel Iien aan en doodde met zijn verschrikke lijke, wapenen een der Javanen. Gemengd Nieuws AUTO-ONGEVAL Tusschen Versailles en Parijs is de zer dagen een auto-ongeval voorgeko men dat betrekkelijk g ;ed afliep, maar den inzittenden angstige oo. genblikken bezorgd hoeft. De auto reed niet vrij groote snel heid, toen de chauffeur o'oor een beroerte getroffen werd en dood bleef. De wagen snelde onbestuurd voort, slingerde langs den weg en de twee dames die in de auto zaten konden ieder oogeubh'k verwachten tegen dc boomen langs den weg ver- pletferd te worden. Rij een spoorweg overgang slingerde de auto zijwaarts, reed door een haag, waardoor de vaart aanzienlijk verminderd werd, en botste eindelijk tegen een tele graafpaal. De inzittenden waren als verlamd van schrik, maar hadden geen kwetsuren bekomen. AANRANDING. Te Nantcrre heeft dezer dagen een zeer brutale aanranding plaats ge had. De nude heer Brebion werd, toer. hij 'smiddags van zijn kantoor huis waarts keerde, op straat aangevat en io een automobiel gesleept, die dade lijk m?t volle vaart w egreed. In den wa ger. werd hij beroofd van zijn geld en kostbaarheden en vervolgens nabii Neuilly uit de auto geworpen, zoodat hi," bijna in de rivier terecht kwam. Van de daders geen spoor. VERDUISTERING IN T GROOT. Te Parijs is lot zeven jaar tucht- Ihuisslraf veroordeeld de oud-presi dent van de afdeeling effected van de Suezka na aIma31chapnij Lepreus, we gens verduistering van 2 miliioen frs. DE DU1TSCI5K AMBASSADEUR TE LONDEN. Naar vernomen wordt zal de ge heimraad. prins Lichnowskv, tot En- gelsch gezant le I-onden worden be noemd. HET EUCHARISTISCH CONGRES Het Eucharistisch Congres zal Ir 1913 op Malta worden gehouden, NOODLOTTIGE BRAND. In een oude-man.nen.huis te Quim pel* ontstond brand, waarbij vijf per sonen in ide vlammen omkwamen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7