staat om ai zijn scnuiaen te betalen. Maar thhns wilden wij die schulden verificeerenIk liad mij al voorge nomen, voor hern afstand Ie doen van het theater en een huiselijker leven te leiden, en nu komt deze geschiede nis van woekeraars tusschenbeïdei... Jeanne Rebours aan het tooneel Ach ja, dat is waar ook: Yaline d'Ar- gent stak er symbolisme in de keu ze van dit klinkende pseudoniem? is baar tooneelnaam en zij treedt op in Olympia en Folies-Bergère. Ja, nu herinner ik het meIs er nog iels? Ach jaop een schoonen dag in Januari 1908 reed zij met een Rus sische» bankier Léon Liliènslein in een auto door het Bois de Boulogne, toen, op een gegeven oogenhlik, de financier uit het in volle vaart rij dende voertuig sprong, op gevaar af, zijn nek te breken. Wat was er gebeurd? Een kibbelpartij was in het rijtuig ontstaan, en Jeanne Rebours „re bours" beteekent o.a. „ongezellig" alias Yaline d'Argent had den geld man een paar flinke „opstoppers" in zuiver Amerikaanschen' boksstijl toe gebracht, OTTO KNAAl?. BEÜR8-0YERZICET van de Firma E. SASSEN CO. J?arklaan 14 B. Telef. no. 2001. 12—18 Oct. 1912. De groote internationale beurzen hebben ook in de afgeloopen weck een zeer onregelmatige houding aan genomen. Niettegenstaande gerust stellende verklaringen van regee- ringspersonen, bleek men Zaterdag 12 Oct. door het uitblijven van den vrede tusschen Turkije en Italië en door de daaruit gevreesde complica ties onder de Europeesche mogendhe den, aan nageuoeg alle groote beur zen door een panischen schrik te zijn aangegrepen. Voornamelijk hadden onder den grooten drang tot verkoopen de beurzen te Parijs, Berlijn cn SI. Pe tersburg te lijden. Aan alle groote beurzen hadden de groote financiers reeds maatregelen genomen om den storm welke reeds verwacht werd, te bezweren, doch vooral te Berlijn b'eek het aanbod te machtig cn de koersen daalden van 10 tot 20%. Aan de beurs te Berlijn was de daling niet zoozeer aan Berlijnscbe verkoo pen doch meer aan opruimingen uit de provincie te wijten. Ook uit Parijs werd melding gemaakt van een pa niek welke was ingetreden op de groote onzekerheid waarin het pu bliek ten opzichte der houding van de groote mogendheden verkeerde. Te Londen heeft men sedert jaren niet aan zulk een onafgebroken stroom van verkooporders, zoowel uit het binnen- als buitenland, het hoofd ii bieden gehad. De verschillende fondsen waarbij eveneens Berlijn en Parijs geïnteresseerd zijn, hadden liet meest te lijden, doch ook die fondsen welke als behoorende tot de Britsclie waarden tot nu toe zich merkwaardig goed gehouden hadden, werden dezen dag eveneens medegesleept. Maandag bleek, door geruststellende verklarin gen, afgelegd namens de Oostenrijk- sche regeering, de stroom van ver kooporders te zijn gestuit, zoodat dc groote Banken welke hiertoe te voren besloten hadden, de markt konden steunen en zoodoende verdere onhei len voorkomen. Toen later bleek dat de vrede tusschen Italië en Turkije definitief gesloten was, kon de stem ming zoodanig verbeteren dat het be gin der vijandelijkheden tusschen Turkije en Bulgarije en Servië, waar van den volgenden dag melding werd gemaakt, hierop hoegenaamd geen invloed had. Zooals te dezer plaatse reeds als waarschijnlijk werd veron dersteld, bleek ook thans dat de beur zen den invloed van de oorlogsverkla ring van veel verder strekkenden in vloed gedacht hadden op het maat schappelijk leven, dan later bleek het geval te zijn. Overal konden de koer sen flink verbeteren en zelfs tie Staatsfondsen der betrokken landen konden in prijs opkomen. Bussen weiden door Bankiers der -regoering gesteund. De disconto-verhooging der Rank van Engeland van 4 op 5 pCt. en die der Fransche Bank van 3 op 3 1/2 pCt. had op de stemming geen nadeeligcn invloed, daar deze verhoogingen ver wacht werden en voorwat betreft het Engelsche disconto, door bekendma king van het bestuur eenige dagen voor de verhooging dat zij geen pa pier beneden 5 pCt. meer in disconto wenschte te nemeu was de veiliooging met zekerheid te wachten. Wellicht dat eenig ongunstig bericht uit den Oosthoek van Europa aan de beurzen nog een enkelen onpreliigen dag kan bezcigen, het feit, dat de mo gendheden ten opzichte der te volgen gedragslijn tot overeenstemming zijn gekomen is, gevoegd bij de omstandig heid, dat vele zwakke posities in ster kere handen zijn overgegaan, van vol doende gewicht om de verdere ontwik keling der gebeurtenissen kalm uan te zien. New-York, dat tot nu toe door liet groote opnemingsvermogen de bewon dering van Europa had opgewekt, bleek onder het vooruitzicht van een vacantiedag niet bereid liiermcde nog verder voort te gaan en de koersen zakten dan ook op den eersten dag dezer berichtspèriode hier te lande, mede ten gevolge'van het feit, dat de arbitrage geen steun kon vcrleenen, ver onder parite'in. Toen echter na den vacantiedag bleek, dat de houding der Europeesclii. beurzen veel kalmer was geworden, kon New-York In de gunstige berichten uit de IJzer- en Staal-industrie en den algemeen ver beterenden toestand in handel en nij verheid wederom aanleiding vinden, om het groots vei li ouwen, dat meii in de herleving van het land stelt, in hoo- gere koersen tot uiting te brengen, Amerika heeft in deze dagen van spanning ■iuu.uuu tiandeelen van het buitenland overgenomen en in het feit, dat dit, ondanks de aanstaande presi dentsverkiezing en de daarna te wachten tarieflierziening, tegen slechts weinig terugloopende prijzen kon ge schieden, heeft aïlerwege de overtui ging gevestigd, dat Je 'nnerlijke toe stand van den handel en 't vredietwe- zen niets te wenschen over laat. Men is dan ook aan de overzijde van den Oceaan zoo zeer overtuigd, dat de schitterende oogsten zooveel welvaart over het land moeien brengen, dat een ooriog tu3scnen ao uaiKonstaTen on derling hieraan geen afbreuk kan doen, integendeel, men rekent er zelfs oj>, dat de industrie van dezen oorlog door leverantie van oorlogswerktui gen nog zal kunnen profiteeren. Nu do verkiezing van Wilson tot president nagenoeg met zekerheid kan worden verwacht, wordt deze factor, ook al doordat het publiek te veel door de za ken wordt in beslag genomen, om zich met de politiek bezig te houden, als zijnde van weinig helcelcenis, uitge schakeld en houdt men nog enkel re koning met de moeilijkheden, welke hier en daar met de arbeiders, die meer loon eischen, ontslaan. Ter beurzo] van Amsterdam hadden Amerikanen aanvankelijk, toen dc steun van New-York ontbrak, onder de koortsachtige stemming mede te lijden. Dientengevolge zakten Comm. Steels van 7713/16 lot 75 in. De ijzer en staal-industrie blijft zich echter zoo gunstig ontwikkelen en de prij zen worden, ondanks het feit, dat de fabrieken voor het eerstvolgende half jaar geheel zijn uitverkocht, nog steeds verhoogd, zoodat New-York blijkbaar in deze gunstige gesteldheid aanleiding vond, den koers verder door aankoopen te doen verbeteren, tengevolge waarvan de prijs weder 'tot 77 13/16 opliep. Car Foundry's liepen van 60 tot 58 terug, doch her stelden zich weder tot 60 1/2. Arn. Hi de Leather vielen onder den druk der realisaties van 29 9/16 tot 27 terug, doch konden op de voortdurend gun stige berichten uit de leder-industrie tot 30 3/4 opkamen. Central Leather natoeren op 317/8 na 291/2 nagenoeg onveranderd. Het dividend der Amalgamated werd deze week van 4 pCt. op een 6 pCt. basis gebracht. De koersbewe- ging was in dit aandeel groot. Van 881,'4 tcriiggeloopen tot 85, kon de koers weder opkomen lot 90 7/8, om de week op 89 5/8 te verlaten. Am. Sm el tings noteerden 863/16— 82 1/4—86 1/4. Standard Milling rea geerden van 28 1/16 tot 27 5/16, doch herstelden zich tot 29 3/16. De prefe rente notceren 63 3/4 tegen 62 7/8. Spoorwegaandoele» hadden onder de voortgezette liquidaties aanvanke lijk eveneens geducht te lijden. Uni ons liepen van 171 5/8 lot 168 1/2 te rug, docii konden later tot 172 3/4ver beteren en reageerden daarop weder 'tot 170 3/4. Do gunstige spoorweg- ontvangsten waren ooit voor de ove rige aandeélen een goede stimulans. South L'ueif. noteeren 109 3/4 na 111 tegen 110 3/4, Atchison Topeka rea geerden van 108 5/16 lot 106 en kwa men op tot 108. Van de kleinere sha res vallen hoegenaamd geen ver schillen te vermelden. Van alle was hel aanvankelijk verlies 1 fi 2 pCt., doch dit kon overal weder worden ingehaald, bij sommige zelfs over schreden. Comm. Kansas City Southern 1». v. noteeren 291/8 tegen 28 5/16, na tusschent ijds tot 261/2 te zijn tcruggeloopen. Canadian Pacifies konden het geleden verlies van 8 pCt. niet geheel inhalen. Zij noteeren 267 1/2 tegen 269 7/8. Tweede Prof. Mux. Nat. 11,11. of Mex. noteeren 26 13/16 tegen 27 3/4, op de ongunstige berichten over d>e heerschende revo lutie. De lokale markt gaf voor Petro- leuimvourden aanvankelijk gevoelige dalingen te zien. Koninklijke liepen van 514 14 tol 492 terug, doch konden weder tot 516 opkamen. Geconsoli deerde noteerden 2251/4202—2265/8. Do overige waarden volgden op een afstand. Intern. Rum. Petr. reageer den van 144 1/2 tot 131, kwamen daar na op tot '153, doch liepen onder winstaanbod vvetler terug tot 1411/4. Van Hubberwaarden vatteen gevoe lige daling in Amsterdam Rubber te vermelden. Zij vielen van 230 op 216. Deli Batavia Rubber daarentegen rea geerden van 130 tot 1201/2, doch kon don weder tot 129 opkomen, Kali Tele- pa.k noteeren 1361/2 tegen 1321/2, na tusschentijds tot 141 te zijn opgeloo- x>oji. In Scheepvaart a;uideelen was, nu door het sluiten van den vrede tus schen Turkije en Dtal dc vrees voor de sluiting tier Dardanellen is wegge nomen, hot he is iel belangrijk en kon don de gunstige berichten over de vrachteiiJiKirkt en de goede vooruit zichten der scheepvaart in 't alge meen weder op den voorgrond treden. Ned. Am. Stoomv. Mij. verbeterden van 182 tot 187 1/2, Kon. Ned. Stoomb.- Mij. noteeren 126 14 tegeri 125 1/2, na tusschentijds tot 120 te zijn terugge- loopen. Java-China-Japanlijn verlo ren echter 4 Stoomv. Mij. Neder land 3 1/4 Oostzee 6 -hooger. Marinewaarden, voor de preferen- fe aandeden, na van 19 7/8 tot 18 9/16 te zijn teruggcloöpen, onveranderd, de bonds eveneens. Tahaksaandeelen konden, na een gevoelige daling wederom een krach tig herstel ondergaan, waarbij de koereen zich in do moeste gevallen nog hoven die der vorige week kon den verheffen. Amsterdam Langkat noteeren per saldo 4 Bindjey 2 Deli-Batavhi 3 1/2 Deli Mij. 9 Senornbah 6 3/4 hoog er. Waar de zware aandeden gemiddeld te voren een tiental procenten waren taruggo- loopcn kan het herstel zeer belang rijk genoemd worden. Omtrent de nieuwe tabak heeft men dan ook vooral met het oog op de gunstige ontwikkeling der labaksmarldt in Amerika goede verwachtingen. In Mijnwnarden konden Ketahoens voor dc gewone aandeden 2 7/8, voor do preferente-aandeelen 3 1/2 monteeren. Singkepttn vielen van 240 op 230 1/2, doch herstelden zich krachtig tot 259 1/8. Staatsfondsen waren ibij dc kalme re opvattingen omtrent den politikken toestand cn onder den invloed van steun welke voor Russen van regee- ringszijde geboden werd algemeen l>e- ter. 4 Rusland Hope liepen aanvan kelijk terug van 82 3/4 tot 81, doch verbeterden tot 84 5 8, 4 Rusland 1894 kwamen van 80 1/2 tot 84 15/16 op, 4 Servië notceren na van 68 verder tot 66 te zijn teruggeloopen, per saldo 69 3/8, 4 Turken 4 nooger. Nco. Werk Schuld, voor de integralen 66 3/16 togen 65 15/16, 3 obügatién 79 7/16 togen 78 7/16, de 3 1/2 3/4 hooger. Geld op prolongatie 3 3/4 na 3 3/4 k 4 INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN k 30 Cts. per regel. Be triomf der Plek Pillen. De Pink Pillen hebben geilnionifeerd over de kwaal die Mevrouw S. H. Hoppener ondermijnde. Daar deze dame sedert vele jaren ziek was en zonder succes verschillende genees wijzen had gevolgd, hebben de Pink Pillen des te meer verdienste deze ge nezing te hebben bewerkt. Zieken, denkt er wel aan, dat de Pink Pillen geen. 'grillig, middel zijn die de-zen ge nezen en voor anderen niiets uitwer ken. Neen, de Puik Pillen die gij bij uwen drogist koopt, zijn van dezelfde samenstelling als die welke Mevrouw Hoppener heeft genomen en haar zoo goed genezen hebben. De Pink Pillen zullen ook u genezen. ..Wanneer men sedert jaren ziek is, wanneer men verschillende genees wijzen heeft gevolgd on tal van ge neesmiddelen heeft genomen, is het verklaarbaar, niet waar, dat men aan de genezing wanhoopt," alzoo sdhreef Mevrouw Hoppener. „Dat was mijn geval en ik wilde er niets meer aan doen. Men heeft er zoo op aangedrongen dat ik de Pink Pillen zou nemen, men heeft er mij van vele zijden zooveel goeds van ge zegd, dat ik toen heb besloten er ge bruik van te maken. Stel u mijn ver bazing voor toen ik van het begin der behandeling af waarnam, dat de Pink Pillen mij goed de den, mij op wie de genees middelen tot nog toe geen de minste uitwerking hadden gehad. De Pink Pillen 'hebben mij onmiddellijk goed gedaan, ik hen voortgegaan ze met vertrouwen in te nemen en zij hebben al mijne kwalen doen verdwijnen. Se dert langen rijd was ik ondermijnd door bloedarmoede, ik had geene krachten meer en ik was ongescliakt eeTiig gering werk te doen. Dank zij de P. rik Pillen ben ik niet rneer bleek, heb ik een goede eetlust en lijd ik niet meer. Got. S. H. Hoppener, Zoomstraat 71 A, Rotterdam". Duizenden vrouwen, duizenden jonge meisjes verkwijnen, verstoken "Van krachten, verstoken van vreug de. Langzaam aan heeft een doodolij- ke bleekheid hare wangen ontkleurd, hare oogen zijn befloersd, haar gang is slepend geworden en iedere bewe ging verraadt haar zwakte, haar uit putting. Indien haar lijden wordt verwaarloosd, verergert het en wel dra verschijnen de onherstelbare ver schijnselen der tering. Indien uw vrouw of uw dochter of uw zuster zich beklu .gt over zwak te. over steken in de zijde, over hoofd pijnen, over pijnen in den ruig; indien zij geen eetlust meer heeft, indien haar karakter somber, haar geest langzaam wordt, houdt de bloedar moede haar cn hare klauwen. Zij heeft rijik en zuiver bloed noo dig. Geef haar op stond de Pink Pil len voor Bleeke Mensohen, want de Pink Pillen geven krachten, eetlust en een goede spijsvertering. Zij ver sterken liet zenuwgestel en deen de bekoring en de vreugde weervinden die een goede gezondheid bezorgt. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 de doos en a f 9 de 6 doozen aan het Generaal-Depöt der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 huis, te Amster dam; J. J. Göppinger, Haar lem, W. A. Schouten, drog. te Lisse; en in alle goede apotheken en drog s- terijen. Binnenland OUDE MUNTEN. Bij hot uitgraven van de funda menten van de afgobroken huizen der Versteeg te Hosselt zijn gevonden 78 oude zilveren munten tusschen een vloer en de gewelven van een kelder. Ze zaten waarschijnlijk in een lin nen zakje, dat, vergaan, in de nabij heïd lag. Ze waren voor een deel goed bewaard gebleven. DE TOESTAND T\' DE GLASINDUSTRIE. Wij maakten reeds melding van on geregeldheden welke, in weerwil van de getroffen overeenkomst, de gewe zen stakers in de glasfabriek De Schie te Schiedam, hebben veroorzaakt. Do directie der genoemde fabriek Heeft zich gewend tot prof. dr. J. G. Slee wijk te Delft, di ii secretaris van de Bc- middolingsconur issie, met het volgen de schrijven Wij zouden u bij dezen willen mede- deëlen, dat van de overeenkomst, clat wederzijds geer rancnnemaatregelen zullen worden gebruikt, door de arbei ders wordt afgeweken. Woensdag zijn nl. een tweetal werk willigen op danige wijze mishandeld, 'aarvan een zóo errstig, dat hij zich onder behandeling van 'een dokter heeft moeten steller. Wij zouden u willen verzoeken, hier in druk te willen uitoefenen, waar door herhaling van dergelijke feiten worde voorkomen en danken u hij 'oorbaat zeer voor de te nemen maat- egelen. Den volgenden dag ontving de di rectie van prof Slees wijk het volgend antwoord Reeds Woensdagavond na het ver schijnen van de berichten in de bladen in zake de aar- uw fabriek door de ar beiders onderling gepleegde gewelde narijen en nog vóór de ontvangst van uw schrijven hadden wij reeds over legd, wat ons in deze to doen stond. De door ons gedane stappen zullen nu ten gevolge hebben, dat nog heden een bestuurslid der Nederiandsclie Vereenïgïng van Glas- en Aardewer kers zich naar Schiedam zal begeven om den arbeiders aan to sporen zich van verdere liar dlaslelijkheuèn te ont houden. Bovendien zal in het eerstvol gend nummer van ,,De Glas- en Aar dewerker" een officieel© mededeoling verschijnen, behelzende lo. een oproeping aan de arbeiders om naar hun vroegere werkplaatsen terug te keerer 2o. een veroordeeling van de ge pleegde mishandelingen Ik vertrouw, dat u zich met onze handelwijze zult kunnen vereenigen en spreek de hoop uit, dat de vrede on der de arbeiders iu uw fabriek verder niet verstoord moge worden. Waarop dc directie van De Schie het volgend telegram zond aan prof. Van Sleeswijk Dank voor maatregelen en schrij ven. Nieuwe ernstige onregelmatighe den zijn Donderdagnacht voorgevallen cn worden Donderdagavond door de politie in nog heviger mate tegemoet- gezien. Wanneer de arbeiders niet on middellijk ophouden met hun unfair optreden, zullei wij dit moeten be schouwen als verbleking der gemaak te overeenkomst, die ons van onze ver plichtingen ontheft. EEN HOTEL-RESTAURANT OP DEN DAM TE AMSTERDAM. We lezen in do Tel.: Van zeer betrouwbare zijde verne men wie, dat er, behoudens goedkeu ring van den Ra.ad natuurlijk, over eenstemming verkregen 'is tusschen de gemeente en de Engelsche combi natie, die hot middenterrein van den Dam in erfpacht wenschte te nemen. De combinatie, die in hoofdzaak met Engelsdh en Fransch kapitaal werkt, Hollandse! ie geldmensohen zijn er slechts .vo-or een zeer klein ge deelte bij betrokkenis van' plan op 'hét terrein een groot zaken'hotel te bouwen, d. w. z. een Tiotri vooa" rei zigers, niet voor families. Door den aesthclisch adviseur van Publieke Werken, den architect Van der Mey, werden nieuwe plannen voor den bouw ontworpen. De com binatie voelde niet veel oor een win kelgalerij, zooals oorspronkelijk ge projecteerd was en de Raadhuis 'Dam-comnirésie achtte dezen eisch niet bindend. De hoofdzaak was voor haar, da<t er ook 's avonds tegenover -t Paleis, zoowel als aan den Warmoes- straatkant licht zou stralen, en dat zal geschieden aangez.en het in de bedoeling ligt bet benedengedeelte geheel als restaurant iu te richten. Op de eerste verdieping komen groote toonkamers, teu gerieve der ■reizigers, die uitstallen willen. De show-rooms zullen geheel i.aar de laatste eischen worden ingericht; speciale aandaoht zal bij den bouw aan het licht worden gewijd. Boven de toonkame:s kruien dan de logeerkamers. Het geheel belooft zóó te worden, dat bet met de grootste hotels in het buitenland zal kunnen wedijveren. SPOORWEGVERBINDINGEN OM AMSTERDAM. Betreffende de voorsteilen der Re geering in zake de spcorwegverbin- dingen om Amsterdam verneemt bet Hbld., dat de bedoeling is een aan vang te maken rn-öt het verkrijgen ■van een beteren toegang i-ot het Gen- traal-staition, de vergrooling van het gebouw en de emplacementen en de verbetering van de wegen ten Oos ten van het station. De ringlijn om cle stad is in deze voorstellen nog niet opgenomen. Alvorens met' id© Nverkza/ajnibedem aangevangen lean worden, zal er ech ter nog wel eenigen tijd verloopon. Bij de uitvoering der verken moet met verschillende specifiek Amster- damsohe belangen rekening worden gehouden en in verband daarmede zijn de onderhandelingen, ook die be treffende de verdeeling der financi eels lasten tusschen die Regeering, de Gemeente en de Spoorwegmaatschap pijen nog niet geëindigd. ACTIE ONDER DE WEVERS. In een vergadering van tapijt-fa brieksarbeiders te Hilversum werd <:e nieuwe loonregeling besproken, die daar op de vijf fabrieken welke voor export werken, is ingevoerd. De pa troons in dezen tak van 'industrie hebben zioh vereenigd en besloten om 1 den handel op het buitenland wat moer loonend te doen zijn en den ver koopsprijs en het arbeidsloon gelijk te maken. Dal gelijk maken van 'het arlxeidsloon lieleekonde voor liet gróótste gedeslte der wevers een loonsverlaging, voor enkelen een kleine loonsverhooging. Deze nieuw regeling weid door de wevers niet aangenomen. Een besproking met do patroons leidde niet tot een resultaat, wait bet gevolg 'had, dat de wevers gevraagd hebben voor 1 Nov. a.s. een nieuwe loonregeling voor te stellen, die niet in ihiun nadeel is. DE STAKING DER ELÈGTRICIENS. TE AMSTERDAM. Door IbèmidfdeLing van wethouder Delprat worden besprekingen ge voerd over de beëindiging van 'hel. oönfUdt tusschen de firma Alberts en Kluft en 'hare stakende eleetrieiens WINKELSLUITING, Te Drachten (Fr.) ds uit de adres sen aan don Gemeenteraad vóór en tegen wettelijke 9 uur-wiiukeistudting geldeken, dat sommige winkeliers op beide adressen geteekend hadden. OVERLEDEN. De persoon, die drie weken gele den nan de wagen werkplaats der H. IJ. S. M.. to Amersfoort, bekneld ge raakte onder een vallende deur van een goederenwagen, is thans aan de gevolgen overleden. VERDRONKEN. Te Lippenhuizen is hel 2-jarig kind van W. van een sclüp te water geval len en verdronken. DE VRIJZINNIGE SAMEN WERKING. Do Hnagsche correspondent van ,,.de Telegraaf' meldt: Naar wij vernemen, zullen op Za terdag 16 November a s. de drie vrij zinnige partijen elk in aJgcmeene ver gadering beslissen over het door de hoofdbesturen voorgestelde onlwerp- progra.m voor de samenwerking in 1913. De Lilterale Unie vergadert dan te Amsterdam, de Vrijzinnig-Demo cratische Bond te 's-Gravenhage en de Bond van Vrij© Liberalen to Utrecht. Het program wordt <1© vol gende weck gepubliceerd. De berich ten, di© omtrent den inhoud ©r van verschenen, zijn in hoge male onvol- lledig. MET f 1200 ER VAN DOOR. De vertegenwoordiger van de Le ver's zeep Maatschap pij, kantoor hou dende te Rotterdam, heeft op het po litiebureau kennis gegeven, dat zijn bediende L. B. voor hem een bedrag van f 1200 heeft geïnd en daarna niet op het kantoor teruggekeerd is. en die doen zien, dal het hier niet gaat om eenig godsdienstig beginsel, zooals zoo vaak ten onrechte wordt beweerd dat hier geen spruke is van „kerstening" door de Regoering en verzet daartegen van do zijde der bevolking,-maar dat do geheole „be- weging" oen betrekkelijk doodgewone zaak is, nl. een zich verzotten van den Javaan tegen de uitbuiting door den Chineeschen kleinhandel, en een, zéér gerechtvaardigde, poging om den Javaan zelf te maken tot tusschenper- soon, tusschen groothandel en con sument." Aangedrongen wordt oip lankmoe digheid van het bestuur en de „Sare- kat Islam" niet definitief op te hef fen. „Waarom moeten de batlikerijen haar brandhout, haar wit goed, haar was van den Chinees betrekken? Erger nog, is het niet om zich te schamen dat de Javaan de rijèt, door hem zelf geplant, van den Chinees koop en moet? Welk geheim past de Chinees toe dat hij o.llc concurrentie m kan en allo rijst van de dossa opkoopt, om ze met grove winst we der aan den planter terug te verkoo pen. Zoo denkt de inlandsche handel, die zich vereenigd heeft tol de „Surekat Islam". De handelaar hooft den stoot gege» en tot de oprichting. Hij heeft, gemeend de groote menig te aan zich te binden om haar in de .hand te hebben, als eenmaal de han delsplannen werkelijkheid zijn gewor den. Elk lid zal alleen in de toko's an ..Sarekat" zijn inkoopen mogen doen. Dat dachten zij. Het is misge- loopen; voordat eenig begin van han del was te bespeuren, is die groote menigte uit den band gesprongen, maar toch buiten de schuld barer leidslieden". tetteren en Kunst TENTOONSTELLINGEN 1913. In een© te Arnhem gehouden be stuursvergadering der ,,Vereeniging tot het inrichten van gemeentelijke tentoonstellingen van levende mees ters", is in beginsel besloten in 1913 aldaar een tentoonstelling van kunst werken te houden. Rechtszaken EEN OPLICHTER. Voor het Arnheinsche hol stond in hooger beroep terecht J. G. B. 22 jaar, reiziger te Nun speet. Deze beklaagde richtte een spaar kas op, liet daarvoor drukwerken ver vaardigen en gaf spaarboekjes uit. Vervolgens stelde hij agenten aan, die deze spaarboekjes plaatsten, liet geld werd met beklaagde afgerekend, die het ten eigen bate aanwendde. Zekeren v. d. B. te Ermelo stelde hij aan als agent. Deze droeg het ontvan gen geld aan behaagde af, doch kreeg, toen eenige spaarboekjes volwaren en hij beklaugde vroeg om de beloofde goederen "geen antwoord. Ook ver- den door bekl. brandverzekeringen gesloten, waarvan hij de premies den zak stal: Een boertje beloofde hij 300.als hij eerst 7.5U voor kosten kreeg, 't Boortje hoorde niets meer van hem. Den 13den Juli werd beklaagde aan gehouden en 3 Sept. jl. door de Zwol- sche rechtbank veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. In hooger beroep ontkent beklaagde de men- schen te hebben willen oplichten. De advocaat-generaal requireert bevestiging van het vennis a quo. De verdediger Mr. M. v. Gelein Klunja refereert zich aan hel oordeel der Rechtbank. LOTERIJ WET. - De kantonrechter te Terneuzen heeft een hoofdagent van 'Tijdgeest en Lo'tisico, wegens overtreding Loterij wet, veroordeeld tot f 5, sub sidiair vijf dagen hechtenis, Een •agent van For tuna werd vrijge?] ken. Koloniën 'T GELD VERDWENEN. Uit eon brief, door de Koloniale Bank te Semarang a angel eek end ver zonden naar de onderneming Gon- dnng Lipoero in Djocja met 5000, is al liet geld ontvreemd. De brief kwam leeg aan, de enveloppe was open ge weest cn weer dicht geplakt. Tiet geld werd verzonden in bijzijn van getuigen en de brief was op het postkantoor te Djocja geopend. UIT DE INLANDSCHE WERELD. Over de geschorste vereeniging „Sa rekat Islam" te Solo leest men in de N Vorstenlanden do volgende mede- deelingen, die een kijk geven op den aard der beweging in Midden-Java. Gemengd Nieuws BERLIJN IN HET DONKER. Uil Berlijn wordt aan de N. R. CL geseind: Doordat er brand ontstaan was in een van de electrische stations mid den in de stad was Vrijdagavond tus schen 8 en 9 uur hel verkeer in de Leipz gerstrosse, I'ötsdamerplatz en omtrek een uur lang gestremd. In de huizon ging het electrisch licht uit n de schouwburgen die in dit ge bied liggen, moest de vertooning af gebroken worden. Na een uur was alles weer in orde, maar het ongeval had groote verwarring geslicht, die echter in allerlei openbare gelegen heden met groote vreugde begroet werd. MARCONI. De te Rome verschijnende Tribunn ribt Spözzja, verneemt dat Murconi een operate 'heeft ondergaan aan 't rechteroog, waard boy men hoopt dat hij 't gezichtsvermogen aan 't andere oog zal kunnen behouden. Uit een ander bericht schijnt to Wijken, dat het gekwetste oog is weg genomen. EEN DREIGENDE STAKING. Sinds eenige dagen keerscht onder it personeel van dc spinnerij in Noord-Fra nkrijk een zekere onrusta Verschillende, categoriën «rheidÖs eischen loonsvei'hooging. Eenige honderden personen zijn reeds in sta king gegaan. Men denkt dat zij de ar beiders in andere vakken tot stalling zullen overhalen, zoodat men een al- gemeene staking tegemoet ziel, UIT MEXICO. Het schijnt nu dat president Ma dera. die tot dusver over de verschil lende revolutionnaire bewegingen de baas kon blijven in oen zeer moeie- lijke jxisitie zal komen. Een neef van den ex-jnesident Porfirio Diaz heeft zich aan het hoofd gesteld van een nieuwe revolutionnaire beweging, waarbij zich nu ook al de andere rebel len aan voerders zullen aansluiten Do naam Diaz zal bij velen in Mexico nog .el indruk maken en uit de verkla- ing der regeering zelf blijk! ook, dat ze thans wel overtuigd is met den meestgevaarlijken tegenstander te doen te hebben. Generaal Diaz heeft zich van Vera Cruz meester gemaakt, llij kwam hier met slechts weinig vol gelingen binnen, nam den garnizoens commandant gevangen en aanvaard de hel bewind over de stad. Verzet ond hij daarbij niet, de te Vera Cruz aanwezige troepen, mariniers en po litiebeambten sloten zich onmiddel lijk bij Diaz aan. Nu zal de strijd be ginnen, want Madero heeft al zijn be schikbare troepen lust gegeven naar Vera Cruz op te rukken. Maar cle ge makkelijkheid, waarmee generaal Diaz to Vera Cruz cle regeering icon aanvaarden, de bereidwilligheid der troepen om zich bij hem aan te slui- teu is wel een ongunstig teelcen voor den tegenwoordigen president. VON NORMANN. liet bekende conservatieve lid van den Duitschen Rijksdag en (len Land dag, de voorzitter van de conserva tieve Riiksdagfraclie. Von Nermann, is op 69-jarigcn leeftijd overladen. Leger en Vloot BEVORDERINGEN. De kolonel van den gen. staf II. L. «in Oordt wondt eerstdaags benoemd tot generaal-majoor. comm. der stel< ling van' 't Hollandsch diep en liet Volkerak, tevens bevelhebber in dc II Ie mil. afdeel'ing. Hij wordt als di recteur der hoógere krijgsschool ver vangen door den majoor van den gen, staf M. C. van der Hoog, ohef van den staf der 3e div/sie te Breda, die reads te 's-Gravenhage is aangeko men. (N. R. Ct.) Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen (toez.) te Tempel (Gr.) ds. A. Bazuin te Lobith (Geld.); te Loon op Zand (N.-Br.) ds. J. H. F. Remime te Rijssen-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6