NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, K®. 8©99 Verschijnt dagelijks, bshafea op Zoo- en Feestdagen. maandag 21 October tsia a HAARLEM S DAGBLAD A B ONNEMENTEN A D V E R T E N T N: u per dr,e maanden: jjflfl 'M/^W Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der b &ij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland„1.65 &J4T 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant 6 Afzonderlijke nummers 0.02H %r n j a r» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Greote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post »o.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Locrens Coster. Directeur J. C. PEEREBQQM. Igteèsh—Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTB BLAD. AGENDA DINSDAG 22 OCTOBER. Orgelbespeling in de Groote kerb, van 1—2 uur. Schouwburg: Voorstelling door de N. V. Tooneelvereenigdng, 8. uur. De Kroon: Tooneelwedstrijd ,,J. Lennep", 8 uur. Soc. Vereeniging: Concert Zang en Vriendschap, 8 uur. Biosc. Modern: Voorstellingen. Biose. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Hotel Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Naar aanleiding van liet verzoek van den Bond van Nederl. Onderwij zers, afd. Haarlem, deelen B. en W. mede, dat oproeping bij vacatures bij het herhailngsonderwijs steeds ge schiedt. In Juli 1910 werden alle Haarlem- sche onderwijzers in de gelegenheid gesteld te sollicitceren naar een be trekking bij het herhalingsondcrwijs. Van de 140 onderwijzers meldden er zich toen 16 aan, alsmede 2 onderwij- ressen. De 11 onderwijzers en onderwijze ressen werden uit dit 18-tal gekozen. Daar er zeer zelden een vacature ontstaat, hebben B. en W. na 1910 geen oproeping meer gedaan, dien dat weer noodig is, zullen B. en W. overgaan tot het doen eener op roeping. B. en W. stellen daarom voor het adres in hun handen te stellen ter af doening De H. F. C. verzoekt om de sloot langs de Spanjaardslaan te mogen dempen, om een beteren toegapg naar het voetbalveld te verkrijgen. De heeren Vincent Loosj.es en J. C. Peereboom, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris van het Haarlemscbe Comité voor Plan 1913, verzoeken den Raad namens het Co mité, een bijdrage van /25Ü0 te willen verleenen voor de in 1913 te houden feesten. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. B. en W. stellen voor uit den post veer onvoorziene uitgaven, dienst 1912, te willen voldoen een bedrag van ƒ7179,30. Daarbij is ƒ839,97 voor meer-loon nog uit te keeren aan Ge meentewerklieden, in verband met üe vertraagde invoering van het W erk lie denr eglemen t. OP DE LIJN. Eindelijk komt de redactie van de Blauwe Vaan met een opmerking, naar aanleiding van onze critiek op haar lichtvaardigheid in het opnemen ,van de stukken „Op de Lijn". Maar hoel Niet met een ruiterlijke verklaring van ongelijk I Zij tracht nog haar positie te red den door te beweren, dat men „ie mand moet laten ui tspreken, voor men hem antwoordt of veroor deelt." Wij hadden dus moeten wachten tot na de verschijning van het der de stuk. let wel in een weekblad; we hadden dus drie weken lang de valsche voorstelling moeten laten doorwoekeren, alsof dit alles in dezen tijd nog geschiedde I Hoe weinig begrijpt deze redactie Van journalistiek en publiciteit. En hoe onwaardig is het, in eigen verlegenheid de schuld te werpen op een ander: „sommigen, daartoe voor al aangevuurd door Haarlem's Dag blad, waren al met hun oordeel eu hun conclusies gereed, na het eer ste der drie artikelen, niettegen staande er zeer duidelijk onder stond, dat het vervolgd zou wor den 1" Wie eenmaal een verkeerd pad in slaat, moet dat ten einde toe afloo- pen. De redactie vindt op dat pad zelfs nog uitdrukkingen, die iemand het denkbeeld zouden moeten bijbren gen, dat de twee eerste stukken op he-t verleden sloegen I Genoeg er van, het is jammerlijk. Botsing.. Daar de bestuurder verkeerd uit week kwam de handwagen der fa. L. Zaterdagmiddag op de Melkbrug in botsing met een expeditiewagen op Amsterdam. De wielen waren zooda nig In elkaar geraakt, dat de paar den moesten worden afgespannen en men er pas na eer half uur tobben in Slaagde de wagens los te werken. Het geval, dat eenige belemmering in het verkeer gaf, daar automobielon moes ten omrijden, lokte nog al bekijks uit. DE AUTEURSWET EN MUZIEK UITVOERINGEN. Door inwerkingtreding der Au beurs wet 1912 wordt het gemoed van me nig rustig Haarlemscb burger veront rust. Zooals men weet, aal deze wet met 1 November 1912 in werking treden. Intusscken zou eenie wijziging van de auteurswet 1881 slechts een klein gedeelte der burgers, in hoofdzaak schrijvers en uitgevers intieresseeren, ware het niet, <lat de nieuwe auteurs wet ons heeft gebracht, behalve ©ene wijziging in de auteursrechten der schrijvers van letterkundige werken, een geheel nieuw stel rechten, het welk door de auteurswet wordt be schermd. Werden toch door de Auteurswet 1881 alleen beschermd de werken van letterkundigen aard, de nieuwe wet betrekt in den kring der beschermen de auteursrechten eveneens monde linge voordrachten, muziekwerken, bouwkundige en phiotographische of kinematographasch© werken (art. 10 der wet). Door de bescherming van muziek werken v-ooral, wordt de wet nog al ingrijpend. Hiervan toch is het gevolg, dat iin verschillende café's geene znuziek-1 stukken op de phonograaf en andere instrumenten mogen worden gegeven zonder toestemming van den compo nist of zijn rechtverkrijgende; dat bij tooneelvoorstellingen het gebruikelij ke orkest geen stukjes ten gehoore mag geven zonder dezelfde toestem ming, ja, zelfs dat kerkconcenten en uitvoeringen van Bach met de nieuwe Auteurswet rekening zullen moeten houden. Van deze nieuwe regeling hebben een aantal peis omen gebruik ge maakt,- om ook voor Holland de aan dacht te vestigen op de „Société des Auteurs, Compositeurs et Edileurs de Musiquc", hetgeen in 't Hollandsch vertaald beteekent: Vereeniging van schrijvers, componisten en uitgevers van muziek. Deze Vereeniging, uit Frankrijk en België- naar hier overgewaaid, stelt zich ten doel ©enerzijds uit te oefenen de rechten van auteurs, en oompoois- ten, anderzijds om krachtens dit door hen verkregen auteursrecht verlof te geven op te voenen die muziekstuk ken, tooneelstukken enz., waarvan door hen het auteursrecht is verkre gen. Dit verlof wordt niet gegeven, zon der dat er behoorlijk voor wordt be taald. Op zichzelf is hier natuurlijk niets tegen; maar wat ziet men thans over geheel Nederland en ook ihi Haarlem gebeuren? De vertegenwoordiger van iedere stad zendt circulaires aan ieder, die met nieuwe auteurswet in aanraking zal komen, vooral aan 'hen die ge woonlijk muziekuitvoeringen doen ge ven, en speciaal aan caféhouders, waarin phonographen, pianola's e.d. plegen bij te dragen tot verhooging van de in deze café's heerschende feestvreugde. In deze circulaires wordt uiteenge zet: Dat de nieuwe Auteurswet met 1 November 1912 in werking treedt; dat het hierbij verboden is, op verbeurte vaat hooge boeten, o.a. muziekstuk ken ten gehoor© te geven, zonder toestemming van den componist of zijn rechtverkrijgende; dat men deze toestemming kan be komen tegen vergoeding, van ge noemd Société; dat men vooral in zijn e'gien belang handelt, zoo spoedig mogelijk zich bij den vertegenwoordiger van deze Société aan te melden, om. reecls nu het verlof te verkrijgen (en tte daarvoor verschuldigde penningen te betalen). Mag men de geruchten geloovien, dan zal de vertegenwoordiger voor Haarlem en omstreken van 1 Novem ber 1912 af de café's afloopen om zich te overtuigen of er ook muziek wordt ten gehoor© gegeven, waarvoor door hem geen verlof is verleend, en wordt zulks geconstateerd, don zal hij met de hem vergezellende getuigen een proces-verbaal opmaken en do be voegde autoriteiten uitnood i gen eeno strafvervolging in te stellen. Erg sympathiek schijnt deze zaak niet. Was dit echter het eenige wat tegen deze wijze van optreden van de Socié té ware aan te voeren, het zou mij de pen niet hebben doen opnemen. Er is echter iets anders, en wel hot verzwijgen door de Société van ©ene bepaling in de Auteurswet 1912, welke het mij wenschelijk doet schijnen, in bet algemeen belang deze regels te schrijven. Do wetgever hoeft zeer wol begre pen, dat het voor de betrokken perso nen al te nadeelig zou zijn, indien hij zonder overgangsbepaling op den da tum van do inwerkingtreding dezer wet plotseling voor ieder tot strafbaar feit zou stempelen, datgene, wat zon der eonig gewetensbezwaar tot dien datum word gedaan. Vandaar art. 50 dor wet, waarin wordt bepaald, dat hij, die voor 1 September 19Ï5 op de toen geoorloofde wijze eonig werk van letterkunde, we tenschap of kunst openbaar maakte, dit alsnog gedurende twee jaren na de inwerkingtreding van de wet en mitsdien tot 1 November 1914, mag blijven doen. Ergo mag een musicus of iemand, die een phonograaf, pianola of welk instrument ook, in het openbaar (waaronder begrepen is een besloten kring, welke tegen betaling toeganke lijk is, ook al geschiedt die betaling door de voldoening van een contribu tie of op andere wijze) doet bespelen, dit tot 1 November 1914 ongestraft blijven doen met hetzelfde ré pertoire, hetwelk hij vóór 1 September ten geboore bracht. Voorloopig heeft hij dus alleen voor muziekstukken welke op 1 September niet door hem ten gehoore werden ge bracht, het verlof noodig krachtens de nieuwe Auteurswet. Het is bepaling, circulaire geen melding maakt. Men betale dus vooral geen „auteurs penningen". lo. Vóór 1 November 1914 voor eenig verlof tot het opvoeren of ten gehoore brengen van muziekstukken, waartoe men gerechtigd was onder de oude auteurswet, en welke men vóór 1 September 1912 ook opgevoerd heeft. 2o. in het algemeen aan niemand, die niet afdoende aantoont het recht te bezitten, verlof voor do pu blicatie te geven. De ondernemei's van publieke verma kelijkheden, caféhouders en allen, die door de bepalingen van de nieuwe Auteurswet in hun bedrijf gehinderd worden, kunnen m. i. niet beter doen, dan zich eveneens te oaganiseeren in een krachtige vereeniging. Tegenover de organisatie van de eigenaars der auteursrechten van mu ziekwerken pleatse men een minstens even stevige organisatie van hen, die deze muziekwerker publiceeren la ten dan de beide vereenïgingen met elkander contracteerendit zal onge twijfeld in het belang zijn van het pu bliek. Ten slotte nog een kleine opmer king. Het is tot nu toe gebruikelijk, dat de photo's van de gelukkigen, die zijn verkozen tot lid van den Haar- lemschen Gemeenteraad, in de dagbla den worden gepubliceerd. Men zij hiermede voortaan voorzichtig Ook photogvaph'isch© werken, waaronder valt een portret, worden beschermd door de Auteurswet. Opzettelijke in breuk op het "Autersrecht daarvan, waaronder ook kan vallen het opne men van een portret, in een dagblad, kan worden gestraft met een geldboe te van ten hoogste 5000 1 Haarlem, 21 October 1912. Mr. M. SLINGENBERG. Gefopt. Gisterenmiddag om ongeveer 1 uur stonden in de Barteljorisstraat eenige; personen schijnbaar met belangstel ling naar de étalage te kijken van liet wapenmagazijn. Plotseling haalde éen hunner een revolver uit zijn zak, die natuurlijk ook door de anderen be zichtigd weid. Een agent van politie had hun ech ter gadegeslagen, en liep nu op hen af, met het verzoek „of hij dat ding ook eens zien mocht." „Welk ding?" „Natuurlijk die revolver, die je in je zak gestoken hebt." De revolver werd te voorschijn ge haald en den agent overhandigd. De ze rukte aan den trekker en nu bleek het te zijn.... een eleclrische zaklan taarn. Tableau 1 Gearresteerd. Wegens bedreven diefstallen aan de suikerfabriek te Halfweg in de vorige maand, is alhier gearresteerd zekere de R. de man heeft bekend, die dief- stallen te hebben bedreven, toen hij er werkzaam was en is ter beschik king gesteld der justitie. TENTOONSTELLING. De afdeeling Haarlem en omstre-1 ken van het V. P, N. zal van 20 tot 22 December in do „Vereeniging" een onderlinge tentoonstelling houden. Overdaad. In den laatsteu tijd schijnt men het met het uitdraaien der gaslantaarns op de Dreef niet zoo erg nauw te ne men. Of draaien de kwajongens die overdag weer aan Brandde eenigen tijd geleden een geheele rij van het Houtplein tot aan Heemstede, dikwijls kan men brandende lantaarns op den dag daar waarnemen, o. a. gisteren ook weer twee, dio den geheelen dag door gebrand hebben. ORGELBESPELING op Dinsdag 22 October 1912, des na middags van 12 uur in de Groote- of SinUBavokerk alhier, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludlum et Fuge, f 'kl. t., J. S. Bach. 2. Sonate op. 23, A. G. Ritter. 3. Melody, Alex, Guilmant. 4 Romance sans Paroles, J. Bonnet. 5. Chant Pastoral, Th. Dubois. 6. March© Goth; que, Th. Salomé. Electr. tram. Te Hnarlemmerliede, in het hijzon der te Halfweg, wordt de snelheid der elektrische trams nu gecontroleerd en daardoor in het Oostelijk deel van het dorp al zeer lar gzaam gereden, inge volge de oorspronkelijke voorschrif ten. „PROZA EN POëZrE". Het, mannenkoor „Proza en Poëzie" gaf Zaterdagavond een uitvoering met bal na. De talrijke aanwezigen genoten eerst van Strauss' „Schonen blauwen Donau" en daarna van de „Frosch- cantate", een grappig dingetje, waar mee het koor veel succes had. Na den zang was het tooneel aan de beurt. Twee leden der vereeniging lieten zien, hoe het „Kee en Piet op een Koninginnefeest" verging. Hierna zong men het zangspelletje„Op zoek naar zangers" en vertoonde verder een klucht-in-één-bedrijf van Mr. Lamberts Hurrelbrinck „In naam der Koningin". Het publiek amuseerde zich zeer en onderhield een prettige stemming, ook op het bal, dat nu volgde. Treurig Zondagavond om halftwaalf werd een zestienjarig meisje, dat in verre- gaanden staat van dronkenschap ver keerde, op een handkar van de Baan naar liet politiebureau gebracht. Het geval is in onderzoek bij de politie, omdat de verdei king wordt gekoes terd, dat door een ander het meisje zooveel drank is toegediend. HINDERWET. B. en W. hebben aan D. J. v. Dam, voorheen D. W. Rookmaker en Zoon, vergunning verleend tot oprichting van een kleerenwasscherij, drogerij en strijkerij in de perceeien aan de Frankeslraat xrrs. 25-27, waarbij als beweegkracht zal worden gebezigd een electromotor van 2 P.K. P. C. Bouwmeester. De heer P. C. Bouwmeester, hoofd der school no. 1 (Tetterodestraat), is zeer ernstig ziek. Zijn toestand is se dert eenige dagen zorgelijk. J u b i 1 e u m-S t a p. De eigenaar van den bekenden boek handel in de Groote Houtstraat, de heer J. M, Stap, was gisteren 25 jaar in deze zaak. Het personeel wilde dezen gedenkdag voor den heer Stap niet ongemerkt laten voorbijgaan. Het versierde het kan toor met bloemen, om er den patroon Zondagmorgen feestelijk te kunnen ontvangen. De heer Stap werd na mens het personeel aangesproken door den heer Koert, die den jubila ris een wandelstok met züveren knop en een mand-met-bloemen aan bood. Talrijk waren ook de bloemge- schenken en andere bewijzen van be langstelling, die de heer Stap mocht ondervinden. Contra-diner. De oud-burgemeester, Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, bood gisteren op z'n landgoed te Velsen den hoofdambtenaren der gemeente een contra-diner aan. Aan tafel verwelkomde de heer Bo reel zijn gasten, waarna achtereen volgens de heeren C. J. Gonnet, ge meente-archivaris, F. T. Roeters van Lennep. gemeente-ontvanger, II. J. F. A. A. M. van Goor, Commissaris van; Politie en M. J. E. Kriens, havenmees ter-inspecteur, den afgetreden Burge meester in waardeerende en huldi gende woorden uiting gaven van hun gevoelens ten opzichte van Jhr. Bo reel. Asphalteering. Als 't weer nog-al niet slechter wordt, dan het is, hoopt men morgen klaar te komen met de asphalteering der Barteljorisstraat. Zooals 't nu al gedeeltelijk het geval is, zal dan da delijk de geheele straat opengesteld worden voor 't voetgangersverkeer. Voor het rijverkeer wordt de straat echter pas in het laatst der week ge opend, daar de onderliggende heton- laag nog niet de vastheid heeft, om thans al zware lasten van wagens dra gen. PERSONEEL DER FIRMA BEIJNES. Naar men ons mededeelt, is in de jaarvergadering van de fabrieksver- eeniging der Kon. Fabriek van Spoorwegrijtuigen van de firma J. J. Beijnes, in het Blauwe Kruis una niem besloten om voor 't behoud van den vrijen Zaterdagmiddag te stem men. Ook besloot men om aan een reeds langen tijd ziek lid der ver eeniging, als tegemoetkoming een som van 25 uit de kas toe te kennen. L e 1 ij k e streek. Zaterdagavond kocht een juffrouw uit de Duvenvocrdestraat, op de visch- markt alhier drie schelvisschen en liet die door een man naar haar woning brengen. Op de Zijlbrug koos de mau 't hazenpad en liet de juffrouw in den steek. Het mensch stond te huilen van verdriet, nu zij geld en schelvisschen kwijt was. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken UIT BLOEMENDAAL, Onze berichtgever schrijft: Onder leiding van mejuffrouw Cool, de bekende spec.aliste.. op Let gebied van mossen, zwammen en paddestoe len had Zondagmorgen de reeds door aangekondigde excursie plaats naar Boekenrode, LeiduLn eu Woestduin. Ongeveer een 24 personen uit Haar lem, Bloemendaal, Amsterdam, had den zich aangesloten. Met de tram ging het eerst naar den Aerdenhout, en verder werd tot één uur bosch en duin doorkruist en veel interessants gevonden onder de 75 soorten padde stoelen die gevonden werden. De gif tige Amanita Mappa, groote en kleine parasolzwaro, honingzwam, ame- tihystzwam, de smakelijke eetbare. Clit-Nebularis en Fiaecida, de oorle- peltjeszwum, myoenasoorten enz., enz., en de nog onbekende Helvetia Elasftica. Het weer liet zich eerst niet erg gunstig aanzien, maar zoo n enkel regenbuitje is spoedig vergeten als men zooveel belangrijks ziel eu daar bij zoo'n goede leiding heeft. Merkwaardig is hei, in die duin streken, niettegenstaande de hooge liiggiing, zooveel weekerpianien te omwaren, terwijl men onder beuken- hoornen geen eukele paddestoel of iets van dien aard aantreft. De harmonie der heerlijk fijne kleu ren, de schoone bouw der paddestoe len leveren goede motieven voor deco ratieve kunst en twijfelen wij niet, dat wanneer maar eens meer een en ander bekend is, dit aanleiding zal geven tot imitat.e voor het maken van allerlei voorwerpen van kunst en smaak. Een tachtig soorten paddestoelen komen in ons land voor, waarvan er slechts enkele giftig zijn, terwijl de andere:een zeer smakelijk voedsel opleveren. De voedingswaarde staat tusschen de aardappel en de peul vruchten. Jammer is het dat in ons land het zoeken van paddestoelen niet tot een bedrijf is gemaakt, en men geen markt vindt, waar men zich van dit door sommigen zoo ge waardeerd voedsel kan voorzien. In Dui'tschland kan men in dezen tijd van het jaar op die groeikenmarkten paddestoelen vinden. Do zwam vroeger gebruikt voor tondeldoozen, zagen wij op een omge vallen boom weLig tieren, vroeger als bloedstelpend middel eveneens ge bruikt, thans evenwel geheel verdiron- gen dooi' meer nieuwe kunstmiddelen. Aan mejuffrouw Cool zij hier open lijk dank gebracht voor haar goede leiding, waaraan weder niets ont brak. SCHOTEN. Door een kar van de gemeente-reini ging werd in de President Steinstraat een wagen, beladen met groenten, van den groentenhandelaar v. O. alhier, aangereden eu beschadigd. Een volle kist bokking vloog over de straat en werd waardeloos. De schade, welke hierdoor ontstaan ie, zal door de ge meente worden vergoed. Voor de betrekking van baas-fittei aan de gemeei.te-gasfabriek alhier hebben zich 70 sollicitanten aange meld viel een bewijs, dat de ge meente-betrekkingen te Scholen niet slecht zijn. Prof. Kohinstamm, van Amsterdam, komt hier spreken over invaliditcits- en ouderdoms-verzekering bijzon derheden vindt men in de adverten tie. Concurrentie. Terwijl Zondagmiddag o. a. de koetsiers O. en M. van Haarlem wacht ten met hun gerij bij het voetbalveld alhier, ontstond tusschen hen twist over het innemen der standplaats, die zóo hoog liep, dat een ledige llesch als wapen werd gebruikt, waarmee M. op het hoofd werd geslagen. Dj politie, die intusschen ter plaatse was geko men. wist erger te voorkomen en nam het fleschjg in beslag. Woest rijden. Zaterdagmiddag werd de U-jarige P. Dijkstra, wonende Tedine van Berkhoutstraat te Haarlem, door een Schot,enschcn bakkersknecht met een rijwiel aangereden. Deze reed zóó woest, dat hij na het ventje omverge worpen te hebben hem dwars over 't lichaam reed. Wonder mag het he eten, dat dit zoo go en is afgeloopen en dai de knaap er alleen met den schrik en een behuild hoofd is afgekomen. Daar hier de schuld alleen bij den bakker gelegen is, zal hij er vermoe delijk wel meer van hooren. HAARLEMMERMEER. Te Aalsmeer besloten de vereeniging van exporteurs en de afdeeling der Tuiubouw-Maatschappij voor hun goe derenvervoer niet meer van de spoor gebruik te maken, zoolang de ge* wenschte verbeteringen in den treinen loop niet worden ingevoerd. HALFWEG. De heer T. Gielstra, onderwijzer aan de Chr. school alhier, is benoemd tot hoofd van zoodanige school ie An- deist Wegens te grooten aanvoer en plaatsgebrek is het rijden van beet wortelen uit IJ- en Haarlemmermeer- polder naar de suikerfabriek tijdelijk- gestaakt moeten worden Ter voorziening in de predikants vacature bij de Gercf. Gemeente al hier, is het vclgendo tweetal opge maakt Ds. Vari Anken te Pernis en Greene wegen te Nijverdal. VELSEN. B. en W. 'deelen mee, dat reeds thans, in afwachting van een nader voorstel aan den Raad, bij het uitbe talen van loon door het Gemeentebe stuur zooveel mogelijk gelijke loonen als in het particulier bedrijf worden uitbetaald en de werklieden der Ge meente bij ziekte en op feestdagen de verzuimde dagen uitbetaald krijgen. B. en W. stellen een nieuwe rooilijn voor de Corverslaan vast. Deze komt niet 5 M., doch 7 1/2 M. uit de as van den weg. De heeren Netscher, Mulder, Hand- graaf, Landeweero, Huyg, Vermeulen, Polderman, De Boer, Zegel, Vooren, Sant en Brink stellen voor, op de be grooting 650 uit te trekken voor een schrijver bij de politie, om alle agen ten weer in de: politiedienst te kun nen brengen. Het salaris zal na 2, 6, 10 en 12 jaai telkens met 100 klimmen. Binnenland AANGEREDEN. Op den hoek van de Laan van N.-O. Indië en den Leidschen straatweg te ts-Gravenhage, kwam een motorrij wiel in botsing met een paard en wa gen. De bestuurder van de motor fiets kwam daardoor te vallen en heeft vermoedelijk een schedelbreuk bekomen. In bedenkclijken toestand werd hij overgebracht naar de Roo ds Kruis-kliniek, nadat de eerste hulp was verleend door den gemeentelij ken geneeskundigen dienst. MISDAAD Men meldt uit Alkmaar aan de Courant" Ongeveer een paar jaar geleden werd iu den Singel alhier het lijk ge vonden van een onbekend mansper soon, die 's avonds te voren nog in café's was geweest, toen Duitsch sprak en in het bezit werd gevonden van een portomonnaie met geld en een horloge met ketting. Bij' het vin- deo van het lijk waren geld en hor loge verdwenen en werd in de onmid dellijke nabijheid een parapluie ge- vonde>n, welke sporen toonde, van als een voorwerp van verweer te hebben gediend. Niettegenstaande de vele door de

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1