NIEUWS- ee ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaa*gang, N©. 9000 Verschijnt dagelijks, behahre op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 22 OCTOBER 1912 A yy ABONNEMENTEN A D VER'TENT IËN: PER drie maanden: ^ÈBÊÊ? ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem i a} Haarlem van 1—5 regels fhelke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der ai Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 ~Jf fAdvertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1.65 ÜHÊiÊW50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. CeïUustreert? Zondagsblad, 'voor Haarlem' J O-Siy, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. vë>-&> <5^ Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERS TE Hl AD. AüfcNDA WOENSDAG 23 OCTOBER. Vergadering van den gemecnte» raad, 1 1/2 uur. Soc. Vereenig ng: English Lecture Association. Lecture by Mrs. Philip Snowden, at 8 p. m. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Bioscoop Modern: Voorstelling. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Schoten: Openb. verg. Vrijz. Dem. Boud in het lokaal van den heer Staal, 8 1/2 uur. Bennebroek: Gemeenteraadsverga dering, 8 uur. Velsen: Vergadering \an den ge meenteraad, 1 1/4 uur. Hotel Duin en Daal, Bloemendaal: Concerten. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een Opmerking en een Waarschu wing over Argentijnsch Vleesch", in de rubriek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. EEN PRACHTWERK OVER HAARLEM. De uitgevers 11. D. Tjeenk Willink cn Zoon hebbe-i eei adres tot den ge meenteraad gericht, waarin ze te ken nen geven, met groote belangstelling kennis genomen te hebben van 't in dertijd door Burgemeester en Wethou ders bij den raad ingediend voorstel tot uitgave van Gemeentewege van een prachtwerk over Haarlem. Zij heb- beu de uiugclïjkheid eener dergelijke uitgave van uitge\ersstandpum over wogen en deelen mede, dat zij voorne mens zijn een standaardwerk over Haarlem uit tc geven, hetwelk in woord en beeld aantoont hoeveel aan trekkelijks onze stad èn door haar na tuurlijke ligging èn door haar ge meentelijke en andere instellingen aanbiedt. Wat aangaat de gegevens voor tekst en illustraties hepen zij op de mede werking van het gemeentebestuur te mogen rekenen voor de samenstel ling au den tekst mochten zij met den heer J. C. Peercbcom, den hoofdredac teur van „Haarlems Dagblad" reeds eenige bespreku-ger voeren. Uit de proeve van bewerking moge blijken, dat de ir.hGudscpgave van de zorg getuigt, waarmede het redact! iieele gedeelte zal worden bewerkt. Wat de illustraties betreft hebben de uitgevers gen-eend, naar een zoo ar tistiek mogelijke uilvoering iu licht druk te moete-i streven. Het werk. dat bovendien een paar gekleurde afbeeldingen zal bevatten, is geraamd op een omvang van onge veer 160 bladzijden druks, groot 4o. formaat en zal uitsluitend gebonden worden verkrijgbaar gesteld. Verder zullen eenige belangrijke firma's Haarlem en omgeving in de gelegen heid worden gesteld aari het slot van het werk een eveneens in lichtdruk uitgevoerde afbeelding van haar in richtingen te doen opnemen. Om de uitgave van dit prachtwerk te doen slagen, roepen de uitgevers den steun der gen-eente in, en verzoeken den raad B. en W. te machtigen dui zend exemplaren voor een bedrag van vijfduizend gulden aan te koopen, waartegenover zij zicli verbinden den prijs, waarvoor het werk in den han del verkrijgbaar zal werden gesteld, onder goedkeuring van B. en \V. vast te stellen. B. en VV. merken op, dat het door adressanten beoogde doel van gelijke strekking is als bet voorstel van B. en W„ dat in de raadsvergadering van 11 April 191?. is verworpen, „zon der dat ods zoo schrijven B. en W. do redenen zijn kenbaar gemaakt, welke tot verwerping van ons voor stel leidden." 11 deze omstandigheden beeft de meerderheid van 't college van B. cn W. hoewel het streven van adressanten hoogelijk waardee- rende geen vrijheid om den raad tot inwilliging van het verzoek te ad- viseeren. B. en W. stellen dus voor, het verzoek van d- hand te .wijden. Het Haarlemsch Muziek- korps. Iu afwachting van die te nemen be slissing omtrent het voortbestaan van het Haarlemsch Muziekkorps, wordt door de orkestleden niet naar andere functies gesolliciteerd, of een andere betrekking aangenomen. HAARL. VEREENIGING VOOR HUISVLIJT. Deze vereeniging vergaderde dezer dagen in De Kroon. De heer A. van der Voort Azn., opende de vergadering en bracht de concept-statuten, zooals die door een commissie, bestaande uit do heeren Been, Cheriex, Van Gendt, Heringa, Merens en Peerebconi waren samen gesteld, onmiddellijk in behandeling. Deze werden, op kleine redactiewijzi gingen na en terlaging der minimum leden-oonlribu-Ue van f 1 op f 0.50, zonder hoofd, stemming aangenomen, waarna besloten werd hot te verk e- zen bestuur le machtigen op deze sla- tuten de Kon. goedkeuring aan te vragen en zoo noodig de voor de goedkeuring verlangde wijzigingen aan te brengen. Daarna had de bestuursverkiezing plaats en wel eerst voor een voorzit ter, waartoe gekozen werd de heer Dr. A. Cheriex. Verder werden verkozen de dames Mevr. P. de Boer en Mej. M. Berrie- nis van Berlekom, en de beeren D. Been (onderwijzer in har.de.' arbeid), Mr. A. H. J. Merens, W. T. M. van Rest, Ds. Vunderink, en L. v. Gendt. De aanwezige heeren Been, Cheriex, Van Rest en Van Gendt namen hun ne benoeming aan, aan de niet aan wezige dames en heeren zou kennis gegeven worden van hunne benoe ming. Na een woord van dank en 1 vu Ida aan d-e commissie welke deze verga dering en de oprichtingsvergadering had geleid, speciaal aan de heeren Van der Voort en Heringa mede na mens d-e aanwezigen door den heer Cheriex gesproken, sloot de voorzit ter de vergadering. (De Haarlemsche vereeniging voor Huisvlijt, opgericht op 3 October 1912, stelt zich ten doel de jeugd in hare ledig© uren nuttige en aangena me bezigaeid te vei schaffen. Zij tracht d-'t bij voorkeur te bereiken door het verstrekken van onderwijs in huisvlijt en eventueel door andere middelen die ha..r dool bevorderen. Ia de plaats van den heer Olto de Nobel, die afgetreden is, is benoemd toi Directeur van „Rotte s Mannen koor", de heer George Rijken, te Rot terdam. Bioscoop. Woeusdag 23 October zal men in den bcnouwburg twee onzer grootste tooneelspelers weer samen zien wer ken, n.L Mevr. Mann— Bouwmeester en den heer Louis Bouwmeester, als Jocaste en Ocdlpus iu het groote treurspel „Koning Oedipus". Het is den heer Nógërath n.l. mo gen gelukken van beide tooneelspe lers de medewerking te verkrijgen tot het vervaardigen van de film „Ko ning Oedipus die dan vertoond zal worden. ENGLISH LECTURE ASSOCIATION. Maandagavond trad te Amsterdam voor een volle zaai op Airs. Philip Snowden, de spreekster, die Woens dag a.s. te dezer stede ouder de ausjii- ciên van de English Lecture Associa tion een lezing zal houden iu de klei ne zaal der „Vereeniging Haar on derwerp aldaar was „oreat Women". Door een vaak geestig betoog, voor gedragen in keurig en met duidelijke articulatie uitgesproken Engelsen, wist zij liaar gciioor te boeien. O.m. zette zij uiteen de belangrijkheid van vrouwen als Catharine il van Rus land, van schrijfsters als Charlotte Brontë, George aiiot en Mrs. Burroti- mowning, terwijl zij op sociaal ge bied vooral de aandacht vestigde op b'lorencë Nightingale en Airs. Eliza beth Pry. Eend O, n. Een vrachtrijder, wonend op den Burgwal, deed aangifte, dui hij zes eenden van z'n erf vermiste. Do re cherche trok er op uit on vond do zes eenden gonoegelijk over gemold erf kuieren. Hadden ze zich misschien een poosje verstopt Dan is dit staal tje van eenden-humor schoon ge slaagd 1 Nor wat te goed. Maandag arresteerden twee agem- ten den chauffeur J. W., terzake open bare dronkenschap. Do man hod eon woordentwist met 'n metselaar gehad, I die daarmee eindigde, dat genoemde metselaar in een sloot terecht kwam. Blijkbaar was de quaestio niet uit sluitend mondeling behandeld. De chauffeur, die wegens drie over tredingen van de Motor- en Rijwiel- wet nog gesingnaleerd stond, werd ter beschikking, van den Ambtenaar gesteld. De Metropool van 't Leger des Heils. Door de heeren Ds. Gerth van Wijk, t3 Bennebroek, Dr. A. H. de Hartog, Jhr. Mr. Van Lennep, te Heemstede, Mr. De Haan Hugenholbz, Jhr. Mr. Teding van Berkhout en L. Graaf van Randwijck. te Aerdenhout, en de da mes mevrouw KerkhovenCious, te Aerdenhout, en mevrouw Ernst An- kersniil, wordt in een circulaire vol daan aan het verzoek van hei Leger des Heils, om speciaal de aandacht te vestigen op de pas geopende maat schappelijke inrichting ie Haarlem. Hartelijk bevelen de onderteeke- naais de jaarlijksche aanvrage van het Leger aan. Want de Toevlucht heeft veel geld gekost I ORGELBESPELING op Donderdag 24 October 1912, des nam. van 2—3 uur, in de Groote- of Sint-Bavokerk alhier, door den Heer Louis Robert. Program a: 1. Praeludium Es gr. t-, J. S. Bach. 2. Concerto F gr. t, G. F. Handel. Allegro moderato. Andante Maestoso. Adagio. Allegro. 3. Andante oon moto, A. P. F. Boëly. 4. Bridal song, James H. Rogers. 5. Pastorale, Alex. Grolman! 6. (Pedaal) Etude symphonïque, Enr. Bossi. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 12 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 2 meubelmaker, mo delmaker, 2 metselaars, 3 opper lieden, 1 stucadoors, 1 witters, 2 machinebankwerkers, 1 monteurs, 4 grofbankwerkers, 2 metaaldraaiers 1 vuurwerkers, ketelmaker, 1 burgersmeden, 4 machinisten, 3 sto kers, 1 electricians, 1 instrument makers, 2 koperbankwerkers, 1 ko perslagers, 3 loodgieters, schoen, maker, zadelmaker, kleerma kers, 10 schilders, i behangers, 2 stoffeerder, 1 bloemisten, 1 tuin lieden, l grondwerkers, 2 bakkers banketbakker, slager, 1 krui deniersbedienden, 2 kellners, 10 ma. gazijnknechts, 13 loopknechts, 4 huis knechts, 2 sigarenmakers, kantoor, bedienden, boekdrukkers, 2 letter zetter, lithograaf, binders, 8 losse werklieden dienstboden, 16 werksters, 2 naaisters, 1 kook sters, 2 huishoudsters, 3 vrou welijke kantoorbedienden, wm keljuff rouwen, steenhouwers, voegers, Koetsiers en voerlieden boerenknecht. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Aanbesteding. Bij do heden gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een dienst gebouw, waarin veldwachterswoning, arreslanteniokaal en brandspuitberg- ploats, aan de Glip, is ingeschreven door: Louw en Lubbers, te Haarlem, voor ƒ7078; S. P. Adriaanse, te Heem stede, voor 6675; G. D. Oosten, te Haarlem, voor 6661; Th. Smit, te Heemstede, voor 6379; J. Al. Win- ntibst, Haarlem, ƒ6258; J. Al. Zand- voort, te Haarlem, ƒ5880; L. Ziere, le Heemstede, ƒ5853; J. Al. van der Vlerk, le Haarlem, ƒ5834; G. A. Scholten, te Haarlem, ƒ5683; J. H. v. d. Putten, te Heemstede, ƒ5589; Ze mel en Veldwijk, te Haarlem, ƒ5508; E. J. v. Donselaar, te Vogelen zang, 5454 en P. Rozenhart, ie Heemstede, ƒ5200. Aan laatstgenoemden inschrijver werd de bouw gegund. ging liet IJ er in geslaagd overeen- inrichting „Zuiderbad" omtrent hel geven van een serie maandelijkscne zwemfeesten in deze inrichting, ge durende de wintermaanden. Deze wedstrijden zullen plaats vin den des avonds van 8 tot 10 uur en voor het publiek toegankelijk zijn. Als datum van het eerste feest werd vast gesteld 12 November a.s. Het programma zal o.a. bevatten eenige nummers voor abonnenten der inrichting, benevens een waterpoio- match tusschen de eerste zeventallen der Rotlerdamsclie Zwemclub en der Zwemvereenigïng „Het IJ". Ongetwijfeld zullen deze zwemfees ten belangrijk bijdragen tot de ver breiding der zwemkunst en de verbe tering der zwemsport. Rechtszaken Sport en Wedstrijden ZWEA1MEN EN WATERPOLO. EEN HAAGSCIi ZWEMFEEST. In den loop van de maand Novem ber zal de Haagsche Zwemclub, die dan éón jaar bestaat, een avona- zwemfeest houden in de overdekte in richting der residentie. De Rotter- damsche en Goudsche Zwemclubs en de llaarlemsche Waterpoloclub H. V. G. B., hebben de uitnoodiging, om aan dat feest mede te werken, aan vaard. EEN MOOIE PROPAGANDA. Naar 't „Hbld." verneemt, is de ac tieve Amsterdamsche Zwemvereei.i- DE MOORD IN DE VAN IIOGEN- DORPSTRAA'f TE AMSTERDAM. Van B., die terecht had gestaan we gens moord op zijn drie kinderen le Amsterdam, is door de Amsterdam- sche rechtbank veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De eisch was levenslange gevange nisstraf. DOOD DOOR SCHULD. Voor de Haagsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden A. de V., 21 jaar, timmermansknecht, wo nende te Leiden, die op 24 Mei, rij dende op de fiets onder Oegstgeest te ongeveer zes uur, langs de Haarlem mervaart een voetganger had aange reden, waardoor deze viel en een schedelbreuk kreeg, waaraan hij stierf. Beklaagde was zeer zenuwachtig en schreide luid, de handen wringend. Toen hij ©enigszins bedaard was, deelde hij zijn toedracht van de zaak mede. Vóór hem uit liepen drie man nen, waarvan er één een kruiwagen bii zich had, en hij oordeelde, dat er ruimte genoeg was om te passeeren. Hij meende, dat de getroffene achter ruit moet zijn gesprongen. Toen be klaagde, die ook gevallen was, op stond. zag hij een bewusteloozen man lisgen, die uit de ooren bloedde. Trof. Boeke, als deskundige ge hoord, bleef bij het door hem uitge brachte schriftelijke rapport omtrent de doodsoorzaak. Een broeder van don om het leven gekomen© verklaarde, dat er aan weerszijden genoeg ruimte was, maar een der wielrijders kwam tusschen hen doorgereden en viel toen met ge- tuige's broeder op den grond. Er was zooveel ruimte aan den eenen kant, dat er wel een rijtuig langs kon. Door de wielrijders was niet gebeld. Getui ge had het zóó druk met zijn gevallen broeder, dat hij nu niet met zekerheid kan verklaren, dat beklaagde de wielrijder is, die het ongeluk veroor zaakte. Getuige's broer is naar het ziekenhuis te Leiden gebracht, waar bij den volgenden ochtend overleed, zonder tot bewustzijn te zijn geko men. Beklaagde hield vol, dat er wel ruimte was tusschen de twee mannen (de derde liep achter), maar niet naast hen. Getuige, die rechts achter zijn ge vallen broer liep, vlak achter denge- ne, die naast den getroffene liep, ver klaarde nader, dat beklaagde zóó hard moet gereden hebben, dat er geen tijd voor hem was om uit te ha len. Zijn broer is niet op zij tegen de fiets aangesprongen. De afstand tus schen zijn beide broers, die vóór hem liepen, was te gering dan dat er een rijwiel door zou kunnen. In ieder geval was liet niet noodig. zoo verklaarde de tweede broer, die naast den aangeredene had geloopen. om tusschen hem en zijn broer door te rijden, daar er wel tweemaal meer ruimte naast hen was. Een derde getuige had den indruk gekregen, dat beklaagde met een ka meraad oon het hardst reden, wat door beklaagd© werd ontkend. Volgens een anderen ooggetuige hadden de drie gebroeders wel een borrel op, daar zij naai' sterken drank riekten, toen hij even te voren met hen sprak. Zij waren echter niet on bekwaam en liepen rechtuit langs den weg. bubstituut-officiar van justitie Mr. Van KLeffens, requisitoir nemende, ging de afgelegde getuigenverklarin gen na Beklaagde had langs beide zijden kunnen passeeren, als hij niet zoo woest-dol gereden had. Wellicht had hij tusschen de beide mannen doorgekund, ais Hij wat kalmer gere den had. liet O. M. achtte bewezen, dat beklaagde door zijn schuld den dood van een der drie voetgangers heeft veroorzaakt. Derhalve requireer- de spreker beklaagde's schuldigver klaring. daaraan en zijn veroordee ling tot zes maanden hechtenis. Mr. Briët betoogde, dal vaststond, det de drie gebroeders den geheelen weg innamen en dat er naast hen geen ruimte was. Afstappen was, naar pleiter uiteenzette, onmogelijk. Pleiter meende, dat beklaagde niet anders heeft kunnen doen, dan hij deed, en dat een noodlottige samen loop het ongeluk veroorzaakte en pleitte op dien grond vrijspraak. Uitspraak, over acht dagen. Koloniën MOORD OP EEN DETACH EMENTS- COMMANDANT. De Prear-gerbode verneemt uit Ma kassar, dat de delachementscomman- dant der ^.vapende politie Dennhou- wer(?) nab:j Soka door vier gewapen de lieden aangevallen en vermoord is. De aanleiding tot de misdaad is on bekend. AARDBEVING. Te Madjalengka zijn in de laalste dagen aardschokken gevoeld en rom- melinge ngehoord. Bij de onderneming Sadarèhè zijn de telephoonpalen om gevallen. Te Madjalengka zelf zijn verscheidene huizen ingestort. De twee laatste nachten heeft de bevol king buiten geslapen. De assistent-re sident deed voor haar bamboe-loodsen bouwen. EEN ROOVERSGESCIIIEDENIS. In den nacht is in een geheim speel hol te Bandoeng, gelegen in kampong Tjitepoes, een bende Alacauers bin nengedrongen. Zij beroofden de dobbe laars met geweld en zetten hun eisclien kracht bij met messen en revolvers. Aan één Chinees werd een arm nage noeg afgehakteen andere kreeg een schampschot aan het hoofd, een dei de een kogel in den rechtervoet, ilet was in het speelhol een leven als een oor deel. De politie werd telephonisch ge waarschuwd. Do novers gingen op de vlucht. Later werd in obscure steeg jes een zestal hunner gearresteerd zij werden in het bezit bevonden van messen en revolvers. De vechtend© partijen waren twee Chineesche ccngsies, meldt een later bericht. Des morgens is op den Moskeeweg een Chineesche opiuinsmokkeiaar, die de vechtpartij aan de politie mede deelde, door Macauers aangevallen zoo zwaar gewond, dat hij onder net vervoer naar het hospitaal overleed. OP EEN RIF GELOOPEN. Het stoomschip Pontunak vra boot van den Rotterdamschen Lloyd, van Makasar naar Soerabaja ver trokken, is bij d© Kangeun-eilauuen op een rif gHoopen, een kreeg vóór een lek waaruoor het voorren in water liep. Draadloos gaf de Pontianak van 't ongeluk ben cut aan het station Sito- bondo. Voordat hulp kwam op dagen, was het scb p met eigen middelen wede rvlot genomen en zette de reis voort naar Soerabaja, alwaar aankwam. Naar de agenten mededeelden, kan de schade neg niet worden opgege ven, omdat wegens den sterken stroom en... de aanwezigheid var zooveel haaien ter reede van Soera baja niet gedoken kan worden. Het schip zal, wegens gebrek aan dokgeiegenheid, vermoedelijk naar Singapore vertrekken om daar her steld te worden. BEZOEK VAN DEN PORTUGEE- SCHEN GOUVERNEUR VAN TIMOR. Van Timor werd aan het Soer. Ilbd. geseind: „Het Portugeesche stoomschip Pa- tria met den gouverneur van Portu- geesch "Timor aan boord kwam op de reede van Koepang voor anker. D© adjudant van kolonel Vau Rietscho ten ging naar boord om hem af te halen. Om 5 1,2 uur kwam men wal en werd de hooge bezoeker ver welkomd door den 1 ut tenant-kolonel Burton en den assistenUresiden! Een oogenhlik later had do ontvangst het residentiehuis plaats. Een ©ere wacht van 40 man was opgesteld en de eerewijn werd aangeboden. Be- leefdheids-speeches op de wederzijd- sche regeeringen werden gehouden. Na een bezoek van drie kwartier ging de gouverneur weer naar h ord na voor elke uitnoodiging te hebben be dankt. De resident bracht een tegenbezoek. Telegrammen Da oorlog In den Balkan. PARIJS, 21 Oct. Uit Londen wordt in de „Temps" geseind: Uit Sofia wordt aan de bladen bericht, dat Bul garen zich meester zouden hebben ge maakt van Kirkilisse en dat aan bei de zijden belangrijke verliezen wer den geleden. PAKIJS, 21 Oct. Volgens een offi cieel bericht hebben de Serviërs zich meester gemaakt van de Turksche blokhuizen langs de grens en van het jdaatsje Bajenovic en hebben zij de hoogten van Rujan, 15 K.M. bezuiden de grens, bezet. N1SJ, 21 Oct. Aan het „Wiener Tageblatt" wordt uit Nisj geseind, dat een troep Servische vrijwilligers eenige dagen geleden het sandjak is binnengedrongen en daar vervolgd werd door Albaneezen. Ongeveer honderd Serviërs sneuvelden en meer dan honderd werden gewond. KONSTANTINOPEL, 21 Oct. De gouverneur van Adrianopel heeft een jiroclamatie uitgevaardigd, waarin hij den bewoners raadt spaarzaam om te gaan met de levensmiddelen, met het oog op een mogelijke belegering. Hij raadt hun, die daartoe in staat zijn, aan de stad tc verlaten. ATHENE, 21 Oct. Het eskader van de Aegeïsche Zee is gisteren aan gekomen voor Castro, de hoofdstad van Lemnos. De commandant noodig- de de autoriteiten uil om zich terug tc trekken en liet heden het anker vallen te Mouros, waar hij troepen aan wal zette, die de stad zullen be zetten. Hij bepaalde, dat van heden af de havens van het eiland geblok keerd zullen zijn eri gaf aan schepen van neutrale mogendheden 24 uur tijd om de haven van Lemnos te verlaten. KONSTANTINOPEL, 21 Oct. Do berichten omtrent den opmarseh der Grieken naar Elassona hebben riiet de minste ongerustheid gewekt. Ver moedelijk zal men hen verlokken zich ver van hunne basis te verwijderen, opdat de aanval der Turken totaal vernietigd zal zijn. Rondom Elassona wordt nog voort durend gevochten, de Grieken hebben reeds meer dan 1500 man verloren. SOFIA, 21 Oct. Er heerscht hier groote verontwaardiging over het bombardement van Kavarna en an dere handelshavens, waardoor een aantal werven, magazijnen en parti culiere w'onüigen vernield zijn en dat in strijd is met het internationale recht. KONSTANTINOPEL. 21 Oct. (8 uur 'savonds.) Een plaatselijk corres- pondentiebureau bericht, dat de ge vechten rondom Elassona voortdu ren. Aan de Grieksche schepen in da Zwarte Zee is een uitstel van drie da gen verleend, om door de zeeënglen te varen. Een telegram uit Koteprulu bericht, dat er hevige voorpostengevechten geleverd zijn iu de buurt van Tcha- rona Palauka en Pilatch. Een telegram uit Serlidje bericht, dat duizend Grieken gedood zijn in de gevechten bij Elassona. Volgens een telegram van den commandant der Zwarte Zeevloot, wilden tijdens het bombardement van Varna, drie Bulgaarsche torpe- donooten buitengaats komen. Zij werden echter door het vuur van de Turksche vloot beschadigd, en zagen zich genoodzaakt, de haven weer bin nen te loopen. De beschieting duurt voort. KONSTANTINOPEL, 21 Oct. De minister van oorlog deelt mede, dat de hoofdmachten van de Servische en Turksche legers nog geen contact gekregen hebben. De Turksche vloot die voor Ka varna kruist, naderde de haven en zond een sloep uit, om te parlemen: teeren met de Bulgaarsche autoritel len aldaar. De sloep werd van den wal af onder vuur genomen, de vloot beantwoord de dit vuur en de Bulgaren vlucht ten naar de batterijen op de heuvels gelegen, en beschoten vandaar oo vloot, die krachtig antwoordde. Het bombardement duurt voort, maar het vuur der batterijen verzwakt langzamerhand. DE KROONPRINS VAN MONTENEGRO. PARIJS, 21 October. (Reuter). De „Petit Parisien" ontving een tele gram uit Berlijn, meldend, dat vol gens een gerucht de kroonprins van Montenegro door de Turken krijgsge vangen zou zijn gemaakt. TURKSCHE SUCCESSEN? KONSTANTINOPEL, 21 October. (Reuter). Een afdeeling Turken heeft een Bulgaarsche troepenafdee- ling over de grenzen en in de hinder laag gelokt. De Bulgaarsche troepen macht werd vernietigd. Hoe groot de verliezen der Bulgaren zijn, is niet te schatten, maar ze zijn zeer groot. De Turken maakten twee kanonnen buit

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1