*/an Houtcn's i Caca© EEN NIEUWE STADSDRUKKERIJ TE AMSTERDAM. Het ,,Hbld." verneemt, dat 15. en W. voorstellen zullen doen om een nieuw gebouw voor de Stadsdrukkerij te stichten, omdat het tegenwoordige go- bouw te klein is. Het nieuwe gebouw is gedacht tusschen den Amstel en liet Weesperplein. VROUWEN TEGEN DE TARIEF- WET. In Februari zond het hoofdbestuur te 's-Gravenhago van hot Vrouwen- comité van Actie tegen het ontwerp- Tariefwet aan de Tweede Kamer 63371 handteckeningon van vrouwen in Nederland (behalve Amsterdam) te gen het ontwerp-Turiefwet. De lijsten met handteokonirigon van Amsterdam waren door omstandigheden niet daarbij. Thans bericht het sub-coinité Am sterdam, dat die lijsten ten getale van 626, met 31200 liandteekeningen, uit sluitend van Amsterdamsche vrou wen, eveneens aan de Tweede Kamer zijn ingezonden. DE STAKING DER ELECTRICIENS TE AMSTERDAM. In het geschil tusschen de firma Alberts Kluft en haar stakende electricians is overeenstemming ver kregen wat betreft de arbeidsvoor waarden. Thans bestaat nog slechts een klein geschil, omdat de firma in de nieuwe overeenkomst wil opgeno men hebben, dat zij gelijk had in haar opvatting van het arbeidscontract daartegen verzet zich do hond. Do verwachting is echter, dat men het beden eens zal worden over den tekst der overeenkomst zoodut dan het werk Woensdag zal worden hervat. BADEN EN WARMTE. Omtrent het verloop van het bad seizoen 1912 wordt het volgende uit Scheveningen aan 't „Hbld" geschre ven; Het aantal in het afgeloopcn sei zoen genomen buitenbaden bedraagt 61830 en dat der binnenbaden 7169, zijnde 36752 buitenbaden en 232 bin nenbaden minder dan in het vorig seizoen. De invloed van de weersge steldheid is hier duidelijk merkbaar. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Zondag werd op initiatief van de afdeeling Leiden der S. D. A. P. te Leiden eene vergadering gehouden die ook werd bijgewoond door afge vaardigden uit een zestal plaatsen van het kiesdistrict Katwijk voor de Tweede Kamer, ter bespreking van de vraag of men in 1913 ook van so ciaal-democratische zijde een Candi da at in dit district zou stellen. De vraag werd in bevestigenden zin beantwoord en op het grostal als candidaten geplaatst de heereri dr. E. A. van Waarden te Amsterdam, L, Stenhuis te Delft en A. W. Heykoop, te Rotterdam. Dc heer Duijs werd met algemeene stemmen door de afd. Zaandam der S. D. A. P. candidaat gesteld voor de Kamerverkiezing in 1913. (Het Volk.) De vrijzinnig-democratische kies- vereendgiüg Burgerplicht te Nieuwe- Pekela, aangesloten bij de centrale, ■heeft den heer,Herman Snijders voor- loopig candidaat gesteld in het dis trict Veendam. EEN BOEFJE. De Tijd meldt; Destijds berichten wij van de ont snapping van een minderjarigen knaap aan zijne gele.ders uit den trein tusschen Maastricht en Beek De jongen, een Maastrichtenaar, ver blijvende in de tuchtschool te Nij megen, had voor het gerecht to Maastricht moeten verschijnen en was op den terugweg naar Nijmegen. Even voorbij Bunde sprong de knaap uit den trein en vluchtte naar Maas tricht, waar hij denzelfden avond in het hartje der stad werd aangehou den door een marechaussee, (na een achtervolging door een paar stratenf, om den volgenden dag andermaal naar de tuchtschool te worden ge transporteerd. De knaap, inmiddels 17 jajen ge worden, verblijft thans in het beken de opvoedingsgesticht te Heel (L Ilij had de kans schoon gezien u t liet ge sticht te ontvluchten, en kwam in ge zelschap van een rondreizend koop man, die hem uit medelijden opnam. De .woonwagen-reiziger verbleef thans te Weert. De eigenaar verzocht den knaap op den woonwagen te passen en een oog in het zeil te houden oj> den grazenden ponny. Toen de man en de vrouw thuis kwamen, zagen ze tot hun schrik, dal de ponny verdwe nen was en dat in den woonwagen een kist was opengebroken, waaruit een som van 10 gulden was ont vreemd. De marechaussees deden aanstonds in alle richtingen onder zoek, en later sverd het paar<l Ie Heythuisen teruggevonden bij een opkooper van paarden. De opkooper had het paard gekocht voor 20 gulden, De jeugdige dief is te Sitlavd door de marechaussee aangehouden, Bij zijn aanhouding, had hij geen cent meer op zak. liet boefje zal teir be schikking van de justitie Worden ge steld. VRIJ VAN BELASTING. Men schrijft aan de Tel.: Een rijke landbouwer uit Finster- wolde (Gr.) verstaat de kunst, om aan het betalen van gemeentelijken hoofdelijken omslag te ontkomen. Ilij reist van oord tot oord en zorgt, dat hij nergens langer woont dan hem veroorloofd is zonder in de termen te vallen van te worden aangesla gen in den hoofdelijken omslag. Zoo hadden de volgende plaatsen o.a. reeds de eer hem binnen hun muren te herbergen: Den Haag, Mid delburg, Zeist, Groningen, Lochem. Nijmegen. Apeldoorn en Yelp, ter wijl hij" ook al eens genoot van het natuurschoon over de Duits'clié gren- AXTI-REVOLUTIONAIREN. Vrijdag 1 November a.s. wordt te Middelburg eene buitengewone ver gadering gehouden van het provin ciaal Comité van Arili-Revolutionaire Kiesverenigingen in Zeeland, tol het voortzetten van de bespreking over evenredige vertegenwoordiging. Voorts komt aan de orde het voor stel der Kiesvereeniging te Goes in zake liet onderwijs, hetwelk luidt als volgt: a. liet vraagstuk omtrent de volko men gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs urgent te ver klaren; in de centra der provincie in ovei'leg met'de andere rechtsclie or gan isu lies, vergaderingen te beleg gen, waar de urgentie van de rechts gelijkheid op het gebied van het on derwijs worde aangetoond; c. aan de Dcputalen-vergaderiiig voor te stollen de volkomen rechtsge lijkheid tusschen de beide lakken van ons volksonderwijs op het program van actie te plaatsen; d. de andere provinciale comité's uil te uoodigen adhaesie te betuigen met het voorstel, opdat de kans dat dii punt op het program kome, zoo groot mogelijk zij. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 28 dezer, des avonds half negen. INVAL!DITEITS- EN OUDER- DOMS VERZEKERING. Hot hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionncerir.g lieeft aan de Tweede Kamer een adres gezon den, waarin het uit vrees dat uit het wetsontwerp op de Invaliditeits- en Ouderdonisvorzeke ring een partij wet zal geboren worden, verzoekt, liet niet aan 'e nemen. Ter motiveering van dit verzoek voert het aan: a. dat de samenkoppeling van ou- derdomsverzekering aan invaliditeits verzekering oorzaak zal zijn van een lo hoogén leeftijd voor het ouden- dagsjien.Mr.en en van te lage invalidi teitspensioenen; b. dat nog tol van janen na even- tueele invoering van de wet zoowel de oudend a gspensicenen als de invalida te tspansijenen zich zullen bewegen om een bedrag van f 2 per werk, ter wijl i 3 por week volgens den heer V. li. Rulgers (zie diens rapport' om trent de werking van de Engelsche pensioenwei), reeds ontoereikend is voor <wii ouden menscln, en ongeveer f 2 "per week invaliditeitspensioen 'n bespotting is van hetgeen een invali de werkman slinkt noodig heeft voor het onderhoud van zich en zijn ge- c. dal de vveezem-enbe even groot zal wezen voor 1 of voor 6 kinderen be neden de '13 jaar, terwijl de Duitsciie wet tot aan het lüe jaar de rente uitkeert, stijgend met het tal te verzorgen wee zen; d. dat in het. Nederlandse he ont werp een- wed u wennen te wordt mist, lei-wijl hef" 'juist de weduwe van een verzekerde is, die een kleiner of grooter aantal jaren de halve pre mie op haar huishouden heeft moe ten besparen, wat door verhooging Van de prijzen van vele behoeften, als gevolg van de in te voeren Tarief- wet, nog moeilijker viel dan anders; e. dat het dwingend afnemen van een halve premie van 10, 12 of 15 ets. per week, van loonen, die op ziclizelf reeds het leven houden binnen <k grenzen van armoede, naar de mee- ning van adressant vloekt tegen alle begrip van Christelijkheid en huma niteit; f. dat jaarlijks f 1.200.000 aan ad- minisirat ekoslen zullen veVloren gaan, terwijl eon minder dwingende, minder bureaucratische regeling van de invaliditeitsverzekering als derdeel van ziekteverzekering, mo gelijk is, ind en eeriig© staatssteun verleend zou worden aan wat reeds opbloeide en nog zal opblceïen uit liet volk zelf; g. dat het aanhangige wetsontwerp in hoofdzaak slechts het mannelijk deel van één. zij 't ook talrijke volks klasse. 'helpt, namelijk de klasse der Ioontrekkendeiv. terwijl in zake 1 oudendagsjiensioen in den overgan; tijd vele anderen, die het evenzeer noodig hebben, zullen hebben méde te betalen voor de in het genot van een rente gestelden, terwijl zij zelf daar door zwaarder te lijden zullen heb ben (gewezen patroontjes, gewezen zelfstandige werkers en de meeste vrouwen); h. dat in Duitschland ]>er 1CO0 zie len dor bevolking slechts 9 menschen van 60 jaar en ouder eon pensioentje genieten krachtens de verplichte ver zekering, terwijl dit getal in Dene marken en in Engeland 20 bedraagt, uit, welk feit wel duidelijk hst onvol doende en onbillijke van verplichte verzekering blijkt; i. dat blijkens een onderzoek, in een,ige gemeenten van ons land op mi nutieuze wijze ingesteld, art. 357 van •het,-ontwerp oudeudagspensioen zal toekennen slechts, 1 yan de 3 men schen van 70 jaar, die zulks nöodig hebben, terwijl de één, die het ont vangt, soms de minst behoeftige is van de drie. VALSCHE AANGIFTE. „De Tel." meldt: In de afgeloopcn week kreeg een bewoonster van de Egelantiersgraclit t" Amsterdam de boodschap, dat haai man een ernstig ongeluk had beko men en naar 't Biunen-Gasthuïs was overgebracht. Geheel overstuur holde do jufrouw naar het Gasthuis, haar dochtertje meenemend. Doch daar kwam ze tot de ontdekking, dat haar mun er zelfs niet geweest was en dus waarschijnlijk nog gezond en wel er gens rondliep. Dat bleek later ook werkelijk 't geval te zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 per rage» Uitstekende dag-elijksche drank, verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwek kend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Machtig wapen in den strijd tegen misbruik van alcoholische dranken. 3 juffrouw ging dus opgewekt r naar huis, maar de onaangena me verrassingen waren voor dien dag niet voorbij. In den tijd dat ze was geweest, had ze bezoekers gehad, die een kistje met geld en ee- nige kleederen weg hadden genomen. De jufrouw dus naar de jiolitie, die •en nauwgezet onderzoek instelde vri wat bleek ten slotte? Dat de juf frouw builen weten van haar man om, de ongeluk-scène en den diefstal in elkaar had gezet, 't Kistje met geld werd in een dakgoot gevon den en de oude kleeren onder een trap. De politie nam haar maatregelen, dat de juffrouw voor geen tweeden keer zooiels uithaalt. WINKELSLUITING. Te Baarn worden door de R. K. Middenstandsvereeiiiging pogingen aangewend om te geraken tot een negenuur-sluiting der winkels, vast gesteld bij gemeentelijke verordening. ONTSLAG DIJ HUWELIJK. Gedeputeerde Staten van Utrecht hébben hun goedkeuring onthouden aan eene door den gemeenteraad van Soest vastgestelde salarisregeling voor de onderwijzers dor openbare lagere scholen, op grond dal daarin was op- genomen eene bepaling betreffende het verplicht ontslagnemen door on derwijzeressen bij huwelijk. De Raad heeft in zijn jongste zitting deze be paling uit de verordening geschrapt. INBRAAK IN EEN STATION, in den nacht is in' het station te Venraay ingebroken. Er schijnen (volgens de „Tel.") beroeps! ui aan het werk te zijn geweest, daar de ruiten, na ingesmeerd en mot oen diamant bewerkt te zijn, zijn ingedrukt, buit is zeer gering, daar de brandkast het tegen hun werktuigen kon uit houden. Vermist wordt pl.-m. f 8 aan los geld en een vcrbandtrommel. BLOEDVERGIFTIGING. De landbouwer W. v. M„ te Koot wijkerbroek, gem. Barneveld, die de vorige week door een haan over de hand gekrabd werd, is thans aan bloedvergiftiging overleden. Hij laat een vrouw met 9 nog jeug dige kinderen achter. VERDRONKEN. Te Bodegraven is hel zesjarig zoon tje van v. d. W. in de Meije te water geraakt en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. TRAMONGELUK. De 12-jarige knaap, die Vrijdagna middag aan het Stadhoudersplein Den Haag door een tram van lijn werd aangereden, is aari de gevolgen van de aanrijding overleden. BRAND. Zondagavond kwart over tieu ont stond brand in de garage van den lieer Koning óp Oud-Bussum. Binnen enkele minuten was liet personeel der model-hoeve bezig liet vuur te bestrij den. Zoo is het mogelijk geweest den brand te beperken tot de garage, die door den aanwezigen voorraad ben zine enz. geheel in vlammen ojiging, waarbij twee auto's verloren gingen. (1-Ibld.) HONDENTROUW. Men schrijft uit Oude Pekcla aan de „Prov. Gron. Ct": Een buitengewoon geval van hon dentrouw valt hier te vermelden. Ruim drie jaar geleden vertrok de fa milie O. van hier naar Amerika en liet hun hond achter. Het trouwe dier is sedert dien tijd niet van de wo ning. thans door anderen betrokken, le verwijderen. Na afloop van z'n kleine zwerftochten komt bet beest steeds weer voor het huis van zijn ouden baas, waar een medelijdende buurman het van het noodigc voedsel voorziet. D*B NOOD EN VAN HET POST-, TE LEGRAAF- EN TELEFOON PERSONEEL. Hét comité van samenwerkende or ganisaties van post-, telegraaf- c-n te lefoonpersoneel lmd Zondagmiddag te Amsterdam een openbare vergade ring belegd ter bespreking van de staatsbegrooting voor het jaar 1913 in rverband met de nooden van het j>ost-, telegraaf- en telefoonpersoneel. Als spreker trad op de heer W. P. G. van Helsdingen. Een motie werd aangenomen, waar in aan de regeering verzocht wordt te willen overgaan tot een verhooging der lagere tractcmenten en maatrege len te willen treffen, die een vlug en afdoend onderzoek naar de gegrond heid der verschillende grieven van het personeel mogelijk maken en waarbij de vakvereenigingen -van het personeel zullen worden gehoord. EEN NIEUWE BLOEMBOLLEN CULTUUR. Een firma te Noordwijk heeft tus schen 350 en 400 duizend beste tul penbollen geleverd aan landbouwers i i de omstreken van Bolsward en Wonseradeel. Met feestelijkheden werden zij geplant, met vlag-uitste- ken en vreugdeschoten, het eerst bij den heer Ypma, te Arum, onder lei ding van den leverancier, den lieer N U. Alkemade, lid der genoemde firma. Friesland heeft zijn bloembollen cultuur begonnen. KON. OXDEROFFICIEREN- SCHERMBOND. Men roeldi ons uit Leiden, dat het twaalfde wapenfeest van den Kon. Onderofficieren-schermbond aldaar zal worden gehouden van 16 tot December. liet zal bestaan in een na- tionalen schermwedstrijd (korps personeel), waaraan geregeld door'n 300 schermers wordt deelgenomen, de eersten in de kunst. Hel streven van den Bond geniet den steun van legerbestuur en burger autoriteiten. De Min. van Oorlog il zooveel moge lijk ieder in de gelegenheid stellen ian de wapenfeesten deel te nemen. De „K. O. S. B.", omler bescherm heerschap van Z. K. 11. den Prins, be staat uit onderofficieren van alle wa pens, land- en zeemacht, en werd op gericht 13 Jan. 1901. Hij telt een 500 leden, 90 kunstlievende en 5 eere-1 den. Voor het a.s. wapenfeest is te Lei den een feestcomité samengesteld. EEN KRASSE MAATREGEL. De burgemeester van de Drentsche gemeente Westerbork heeft een kras sen maatregel genomen om te voor komen dat minderjarige meisjes zich ophouden in de lokaliteiten van gunning- en verlofhouders. Den ex ploitanten van dergelijke inrichtin gen is schriftelijk aangezegd, dat d aan hen verleende vergunning tot het maken van muziek op gramophones enz. zal worden ingetrokken, als zij het desbetreffend verbod overtreden. Pers-Overzicht DE BURGEMEESTER VAN ZAAN DAM. Dr. E. van Dieren schrijft o.a. aan de „Tel.": In dit artikel zal ik liet hebben over de geestelijke pijniging, waar aan de heer Elïas, burgemeester van Zaanflam, nu reeds bijna anderhalf jaar lang heeft blootgestaan, en die nu zoo kwellend mogelijk is gemaakt door de benoeming van het raadslid J. E. W. Duys tot wethouder. Om mijne bedoeling goed te doen uitkomen, zal ik eerst een droevige geschiedenis moeten ophalen: Onge veer 30 jaren geleden-werd ir Sclieveningsche duinen een afgrijse lijke moord gepleegd op een kind. De dader had tevoren een dreigbrief ge schreven, en toen de fotografische af drukken hiervan alom voor de win kelramen hingen, werd het hand schrift door een onderofficier her kend als dat van een gepasportuerden collega, en natuurlijk gaf hij hierv aanstonds kennis aan de justitie. Maar, helaas, in dien lijd waren er in het leger tal van domme men schen, die meenden, dat men een „kameraad" nooit ofte nimmer raden" mocht, zelfs niet al bleek de ze bij nadere kennismaking een aller gemeenste boef te zijn! „Eens kameraad, altijd kameraad" dat was de domme, valsc-he leuze, waarop zij hunne valsche begrippen van ridderlijkheid baseerden. Gelukkig dacht koning Willem III cr verstandiger en ridderlijk er over. li ij bezorgde den door zijn „kamera den" gesarden onderofficier een be trekking buiten het legermaar ook dóór werd het getreiter door sommigen voortgezet, zoodat de man, die zijn plicht had gedaan, met zelf moord eindigde. En nu het Zaandamsch'e gevalletje. De sergeant, die zijn "plicht deed door een gevaarlijken boosdoener on schadelijk te maken, wérd tot zelf moord gesard door menscheri, die er valsche begrippen van ridderlijkheid op nahielden. I-Iet onridderlijke raadslid Duys werd daarentegen tot wethouder van Zaandam gekozen door menschen, die zélfs een kleine fout meencn te mogen straffen met onophoudelijke geestelijke kwelling. Als de burgemeester van Zaandam ook in tweede instantie veroordeeld wordt, dan hoop ik, dat 11. M. onze Koningin Wilhelmina hem op hetzelf de oogen blik gratie zal willen verlee- iien, daarmede een les in de ridder lijkheid gevend, zooals Haar vader hot deed dertig jaren geleden. Stadsnieuws Uitvoering. Zaterdag geeft do gynrn. vereen. „Bato" luiair 41e uitvoering met me dewerking van den heer A. M. Vrugt. Er zullen eenige murmergroepen ge geven worden. .T u b i 1 11 November a.s. zal het 40 j'aar ge leden zijn, dat G. Scholten, werkzaam in de afd. zadelmakerij van de Cen trale Werkplaats der II. IJ. S. M, bij de maatschappij in dienst trad. Kinderzang. Het kinderkoor „Hosanna", direc teur de heer Wesselius, zal 31 Octo ber een uitvoering geven. Ten gehoo- e wordt o.a. gebracht de cantate Vogelerifee" en de groote cantate van A. F. Leijsen, „Leiden's Strijd en Ze gepraal." W e 1 d a d li Ig fh e i d s c o n e e r t. Door een hier ter stede gevormd co mité is het plan beraamd, om ten vooivleele van de weduwe J. A. van der Mo ij en haar zeven jeugdige kin deren, wier man, een gegageerd Oost- Indisch militair, op IS Mea jL is overleden, een weldadigheidsconcert te geven. D l zal plaats hebben op Vrijdag 8 Nov., in de Vereeniging. Men heefi zicli reeds in verbinding gesteld mei do muzïekvereeniging Na Arbeid Kunst", die evenals het gemengd dubbel kwartet IL P., direc teur den heer Ilenri Pielage, mej. Cliarlotte Blooker (zong) en mej. Gre ta Blooker, (l>. geleding;, hun meae- erkitig zullen verleenen. Het plan mocht dit wenk met succes kroond worden, de vrouw aan een zaakje te helpen, ten einde zelf het onderhoud van haar en haar zin te kunnen voorzien. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De tentoonstelling van Silhouetten welke in het Museum van Kunstnij verheid te Haarlem geopend is, za tot en mot den 27 October worden M-lengd. Dezer dagen werd voor deze ten toonstelling nog ontvangen een op muziek gesteld heldendicht, betrek king hebbende op den Boerenoorlog in de Transvaal, geïllustreerd met -schaduwbeeld-en door L, Bomblatt. Onlangs brachten een twintigtal leerlingen der leerschool, behoorende bij de Rijkskweekschool een bezoek aan genoemde tentoonstelling, het welk zeer gunstige resultaten had daar het den leerlingen aanleiding gaf, ooit zelve eenige proeven op 'het gebied dier knipkunst te wagen, die werkelijk zeer verrassend zijn. De directie 'beefl gemeend deze proeven voor een ieder wie-n ze belang inboezemden ter bezichtiging te moe ten stellen en heeft ze derhalve aan do tentoonstelling toegevoegd. Typografen. Door den heer D. J. Tork van hier, zal in een vergadering, daartoe uit geschreven do o*- de Commissie van Maatschappelijk Werk, afd. Haar lem Alg. Ned. Typ. Bond, worden be handeld het onderwerj): ,,l>e aanslui ting Ned. Verbond van Vakvereeni gingen." De Typografenbond is nog niet aangesloten bij bovengenoemd Ver bond. STUKKEN VAN DEN RAAD. KELDERLUIKEN. Onlangs bleek, dat de afdekking van een kelderingang voor een per ceel niet in overeenstemming was met de voorschriften. B. en W. schreven den eigenaar aan en deze veranderde den toestand. Had de eigenaar dit niet gedaan, dan had de gemeente... hern daartoe niet kunnen dwingen, omdat de strafbejialing op de overtre ding niet op de afdekking betrekking heeft. De Rechtsgeleerde Commissie stelt nu voor, om art. 34 der Politieveror dening zóó te wijzigen, dat de straf bejialing op de overtredingen in het maken van keldergaten en ingangen ook op deze soort overtredingen van toepassing zal zijn. den, waarna hij hel woord gaf aan den spreker van den avond, den zeer eerw. heer L. van den Borg, adviseur, die in een gloedvolle rede liet onderwerp be handelde „Katholiek leven" en voor- al de bondsleden opwekte tot deelne ming aan de gesloten retraites. Een hartelijk applaus beloonde den spre ker voor zijn woorden, waarna nog eenige huishoudelijke zaken werden behandeld aleer de voorzitter de ver. gadering sloot. ASSOCIATION FRANQAISE, Vrijdag a.s. begint do Association francais^ te Haarlem haar winler- ca.mpag.ne met een conférence van Mr. Jean Blaize, die in den vorigen winter zijn toehoorders zoo treffelijk heeft vermaakt. Zeker zal ook zijn voordracht: deslarmesauriro de leden der A. F. boeien. Er staan voor dit se zoen nog meer goede sprekers op het programma: Prof. Dr. G. Cohen, die juist gisteren zijn professoraat aan de Amsterdam sche Universiteit aanvaardde, Prof. Salverda de Grave van Groningen, de vermaarde Zuidpoolreiziger Char cot e.a. Verwacht wordt ook een Parijsch tooneelgezelschap, dat on der leiding van Prof. Cohen in den Schouwburg la fomme mute van Rabelais opvoeren zal. De winter zal dus voor de leden der Association francaise veel goeds en schoons brengen. Het streven der vereeniging onder vindt dan ook van de zijde der ver tegenwoordigers van Frankrijk een zeer gewaardeerd-:- belangstelling. De FranSche gezant in Den Haag, Zijne Excellentie Marcellin Pellet en de consul te Amsterdam, de lieer L. Lnb- bé, hebbon zich )>eiden als.licl der vereeniging doen inschrijven, met het voornemen zooveel mogelijk de con. férences bij te wonen. In het bestuur is een wijziging ge. komen door het aftreden van Mr. F. G. en Mevrouw Schalkwijk. In hun. ne plaats zijn tot bestuursleden bo- noemd de heer M. Jessurun, alhier en Mej. B. Velic-winkel te Bloemen, daal. Op den avond der eerste conféren ce, Vrijdag a.s., kan men zich aan de zaal als lid opgeven. VOORDRACHT. Op de voordracht voor leeraren in bet boekhouden M. O. aan den Han delscursus te Heei-enveen zijn ge plaatst de heeren II. J. Bekkering te Heerenveen, J. de Bruin .Tr. te Lei- den, G. J. Habermehl te Haarlem. VERLOF DRANKWET. Door P. Bos is aan B. en W. ge vraagd om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het benedenlokaal van hot perceel aan de Kleine IIout< straat no. 55. - TER AARDE BESTELLING. Te Buitenpost (Fr.) is het stoffelijk overblijfsel van Treintje Balk die Zondag bij Haarlem op zoo tragische wijze den dood vond, aan den schoot der aarde toevertrouwd. In den rouw stoet merkte men o m. op den heer J- Jongeneel en eclitgenoote, uit Haarlem, bij wie de overledene in astbetrekking was, den heer Wal- als vertegenwoordiger van de E. S. M. Vijf sierlijke kransen, waaronder an den heer Jongeneel en van de E. S. M., dekten de lijkkist. Aan de roeve werd uit hoofde van de alge- leene aandoening, niet gesproken. (Leeuw. Crt) IIOOGE RAAD. De Hooge Raad heeft uitspraak ge daan in de zaak var. J. B., landbou wer en veehcuder te Haarlemmermeer door de rechtbank te Haarlem terzako an het vervoe. van koeien, aangetast door en verdacht van mond- en klauw zeer, veroordeeld lot f 5 boete of 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van de eeschatte waarde van de koeien ad 970.04. Geconcludeerd was lot vernietiging van het vonnis met verwijzing van de zaak naar hot gerechtshof te Amster dam. aangezien de rechlbunk had overgenomen ee i deskundigenoordeel, hetwelk berustte op niet van elders be wezen feiten. De Hooge Raad vereenigde zich mot deze conclusie. ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE TANDHEELKUNDE. Maandag i= in hooger beroep voor 't NED. R.-KATH. VOLKSBOND. Maandagavond hield de afd. Haar lem van den Ned. R.-Kath. Volkshond een algemeene vergadering in haar gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer Guskens, opende die met gebed, waarna hij de aanwezigen inet hartelijke woor den welkom heette, om vervolgens ove: te gaan tot de volgende mededee- lingen lo. Dat op 16 December verkiezing zal plaats hebben voor 5 leden van het hoofdbestuur, opgaven van candidaten daarvoor kunnen- worden ingezonden vóór Vrijdag 6 December bij het hoofd bestuur. Aftredend zijn de heeren Toeven, Borghouts en Vollaerts, welke weder herkiesbaar zijn, terwijl de heeren Overtoom en Heijboei- zich niet meer herkiesbaar stellen, de eer ste wegens ziekte, de tweede wegens vertrek uit deze gemeente. 2o. Dat op 10 November zal gehou den worden de herdenking van den Patroon-heilige van den Rond, waar voor in alle kerken een II. Mis zal wor den opgedragen. 3o. Dat de jaarfeesten ditmaal zul len gehouden worden op Zondag 27 en Woensdag 30 Octobei, op Zondag 3, \Voensdng_6 en Zondag 10 November a. s Verder, dat verschillende verbe teringen in de regelingen van die avonden zal gebracht worden, o. a. door het uitbouwen van het tooneel. Na deze niededeelingen installeerde de voorzitter met eenige goed gekozen woorden weder een 13-tal nieuwe le hof te Amsterdam behandeld de zaak tegen een kunsttandenmaker, die wa gens onbevoegd uitoefenen van da tandheelkunde hij had een juffrouw te Haarlem twee kiezen getrokken le gen betaling van I 4 door den kanton rechter te Haarlem was veroordeeld tot f 100 boete. subs. 10 dngen hechte nis. Het vonnis werd bevestigd door de rechtbank te Haarlem de zaüK kwam in hooger beroep bij den lloo- gen Raad en dit college verwees do zaak ter nadere berechting naar nét Amsterdamsche hor. Bekl. gaf Ie kennen, dal hij de ope ratie deed nu zijn vader in de kamer te hebbon geraadpleegd, maar de pa tiënte alsook de kamerverhuurster, dio haar pols had vastgehouden, verklaar den niemand anders dan bekl. iu liw vertrek le hebben gezien. De advocaat-generaal eischte vornlo tig in# van het vonnis cm redenen van vorm ,doch veroordoeling van be- kluagde lot de daarbij opgelegde strut J. SCHOTEL. To Rotterdam is overleden de hee' J. Schotel, in leven ingenieur en ar- cliilect aldaar. Hij maakte tal van ontwennen van paarden- en stoomtramwegen in ons land, en ook de eerste electrische tram met bovengrondsche geleiding in ons land, mm. die te Haarlem, werd uit gevoerd naai zijn ontwerpen, iri ver eeniging met dc firma Siemens cn Halske te Berlijn. Inmiddels had hij zich ook toegelegd op den aanleg van waterleidingen»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6