Gni de kosten voor levensonderhoud le verminderen. EEN NEDERLANDSCH VLIEGER NAAR SERVIe. De heer A. J. Bogaens, gebrevetoerd Nederlaaidsch avi.ateur, heeft zijn diensten aangeboden aan de Servi sche regeering, die dit aanbod aan vaard heeft. De heer Bogaerts zal binnenkort naar Servië vertrekken. {Tel.) ÜH. F. EBE'LS. Te Nieuw-Beert a is op 60-jturigen leeftijd overleden de heer II. F. Ebels, sedert tientallen van jaren Md van den raad.der gemeente B-eerta en lid van tal van besturen van vereenigin- - gen. Vele .jaren geleden werd de heer Ebels gekozen tot Lid der Eerste Ka mer door de Provinciale Staten van Groningen, welke benoeming hij niet aannam, omdat zijn gezicht toen reeds slecht was. Later is dal verer- - gord, zoodat hij bijna geheel blind AANVARING. Gisterenavond had eene aanvaring plaats tusschen het s.s. „Marguretlia I", eigenaar Leo de Vouw, komende uit Zijkanaal G. naar Rotterdam, en een sleeptrein van de Amst. Ball. Mij., sleepboot Margaretha Adriana'schip per Bosman, komende van IJmuiden. Eerstgenoemde boot heeft eenïge schade aan het berghout, van den Balt. sleep is de kop van één bak stuk en in de boot een deuk; het lek zat boven water, zoodat de sleep even als de andere boot zijn reis kon voort- setten. OVERREDEN. Door de stoomtram Rozendaal Willemstad is de werkman J. de Jong aangereden, waardoor deze zoo danig aan hoofd en borst verwond werd, dat hij is overleden. Stadsnieuws ESPERANTO. Esperanto i 1 de Engelsche pers. In Engeland wordt de Esperanto- beweging krachtig gesteund door de pers. De statistiek wijst uit, dat gedu rende 6 weken 10 bladen uitgebreide artikelen wijdden aan het nut eener internationale hulptaal een 20-tal maakte melding van de verbreiding der Esperanto-beweging11 bladen schreven over het nut der „Univer sale Esperanto Asocio" voor reizen- den 17 bladen over de waarde der hulptaal voor algemeene ontwikke ling. terwijl niet minder dan 30 ver schillende bladen het nut van Espe ranto voor blinden aantoonden. Over het Sste Int. congres te Kra- kau namen ontelbare bladen berich ten op. De bekende „Daily Herald", het 'arbeiders-dagblad, is zoo „up to date", dat het een contract slool, om geregeld, middels Esperanto, ver trouwbare inlichtingen betreffende al le vragen de arbeidersbeweging be treffende, te ontvangen. Een andere zaak, waarvan voorna melijk de „Yorkshire Telegraph" en „Star" melding maakten, was het be zoek aan verschillende steden van Di\ Vegh, een Hcrgaarsch .Staatsspoor- ambtenaar, die het alleen aan zijn kennis van Esperanto dankte, dat hij in staat was allerlei inlichtingen, om trent het spoorwezen in Engeland, in te winnen., Esperanto in de wetenschappelijke wereld. Onlangs had te Berlijn de tweede jaarvergadering plaats van den Esp. bond van Duitsche akademici. Een 50- tal wetenschappelijke mannen waren aanwezig. Dr. Ilaller uit Leipzig spiak over de internationale hulptaal en haar nut voor de wetenschap, welke gewoonlijk van internationaal belang is. Ingenieur Kohli uit Köthen sprak over de invoering van Esp. aar. in richtingen van hooger onderwijs. Dr. Schramm uit Dresden deelde mede, dat de Saksische regee.nng zich be reid verklaard heeft aan het Saksisch Esd. Instituut een jaarüjksche onder steuning van 1ÜÜU Mark toe te kennen. De bond heeft o. a. vertegenwoordi gers van de volgende faculteiten wijsbegeerte, rechtsgeleerdheid; ge neeskunde. godsdienst, militaire za ken. Het bestuur bestaat uitDr. Fuchs, prof. aan de Universiteit te Weenen Dr. Schmidt, geheimraad te Potsdam, Dr. Schramm uit Dresden en Dr. Seiffert uit Kötschenbroda. Vereenigingen in Haarlem e. o., die dezen winter een lezing over Esperan to wenschen te hooren, gelieven dit te berichten Kinderhuissingel 30. J. H. W. HABERMEHL. R.-K a t h. Middenstand. Heden viert de afdeeling Haarlem van de R.-Katr. Middenslansvereeni- ging haar eerste lustrum. Onder lei ding van haar wakkeren voorzitter, don heer Anton Bosse, zal zij dit 'feest luisterrijk herdenken. Hedenmorgen werd het eerst kerke lijk gevierd en hedenavond wordt een feestavond gegeven in de looneelzaal van de Kroon. De heer J. A. A. Ver beek, uit Rotterdam spreekt de feest rede uit. De zangcluh Sancta Cecilia zal de feestviering met eenige zang nummers opluisteren. Ook- de -heer Joh. Nelissen zal zijn medewerking verlcenen, en verder worden eenige komische voordrachten gehouden. Na de pauze zal door Rector L. v. d. Berg een kort 'woord worden gespro ken. DE HANDEL IN AMERIKA. Wij lezen in „Het Wkbld. voor Bloembollencultuur": Een bericht uit New-York omtrent den verkoop van bolgewassen deelt het volgende mede: „Ai onze zaad- handelaars hebben het zeer druk en zeggen, dat de omzet van Hollandsche en Fransche bollen de grootste is sedert vele jaren. Ofschoon de groot ste drukte in den kleinhandel eerst bij koud, vriezend weer begint, zijn toch reeds zeer veel orders ontvan gen. Vermeldenswaard is, dat Hya- ciutheu op naam meer gevraagd wor den uau ooit, zooals alle zaadhande laars beweren. Fransche bollen kon den ook goed verkocht worden en de overschotten zijn uiterst gering. Het is nu reeds te voorzien, dat er van de Hollandsche en Fransche bollen, welke door de zaadliandelaars inge kocht zijn, wel zoo goed als niets zal overblijven, maar veel is nu dien aangaande nog niet te zeggen. Alles bij elkander genomen kan evenwel gezegd worden, dat de toestand in den boUenhandel niet gunstiger kon zijn, dan deze op het oogenblik is, en iiel seizoen zal ongetwijfeld bevre digend zijn." Uit Philadelphia wordt bericht: „Natuurlijk vormen de bloembollen op het oogenblik den hoofdschotel in den handel, en de reeds ontvangen orders voor dit artikel zijn dit jaar onge woon groot. Algemeen wordt ver wacht dat er dit jaar veel gebrek aan verschillende bolgewassen zal zijn." Een algemeen bericht zegt nog: „Een merkwaardigheid in den boUen handel van dit jaar is, dat speciale verscheidenheden en kleuren, in zoo goed als alle soorten van bolgewas sen, meer gevraagd worden dan ooit te voren, terwijl de vraag voor de „bollen in rommel", dit jaar minder merkbaar is. Tuinaanleggers vragen nu speciale verscheidenheden Het eiiido van den handel in de z g. rom- melbollen schijnt te naderen, hetwelk zeer tot voordeel van den handel zou zijn, omdat soorten op naam en spe ciale kleuren in betere kwaliteiten ge leverd worden, hetgeen leidt tot groo-. tere bevrediging van kooper en ver- ls coper." HINDERWET. B. en W. doen weten, dat bij hunne beschikking van heden aan C. H. llar- lendorp vergunning is verleend tot oprichting van eene palingrookerij ui liet perceel aan de Kleine Houtstraat no. 113. Hoog bezoek. De luitenant-generaal De Meester, commandant van hei veldleger, be zocht gisterenmiddag te 4 uur de in- fonleriekazerne alhier. Door den regi mentscommandant, kolonel Jhr. v. Spengler, rondgeleid, bezichtigde de hoer De Meester vooral dat gedeelte der kazerne, wat door den brand op 24 September geteisterd was. Het Tooneel De opgaande Zon, van Herman Hcijermans, door de „Tooneelvereeni ging". Voor den heer Van Gasteren was het een begrijpelijke teleurstelling, dat de Tooneelvereeniging gisteren avond met „De opgaande Zon" in- plaats van met „De Lijfgarde" kwam. Onze schouwburgdirecteur kent "n publiek en weet, -dat de Haarlemmers in het theater en \vaorsch;!n|>"k ook daar buiten liever lachen dan huilen. Tocli had hij op een vollere zaal mogen rekenen bij de opvoering van dit ondanks de te overtollige detailteekening en nu on dan hinder lijke tweeslachtigheid dikwijls sterk ontroerende drama van Heijer- maiis,. een werk, dat de vergelijking met het gros van de hier geïmporteer de stukken met glans kan doorstaan. De wederom gebleken weinige be langstelling voor de dramatische voortbrengselen van onzen meest be gaafden tooneelschrij ver is wel teeke nend en ook wel eenigszins bescha mend voor ons publiek. Van dit familiedrama, dat Heijer- mans naar onze meening ten onrech te den verklarenden bijtitel van „spel van den middenstandheeft gegeven dc tragiek van dit stuk ligt immers veel meer in de verhouding en het conflict tusschen Matthijs de Sterke en zijn dochter Sonja, dan in den strijd van den kleinen winkelier le gen het Warenhuis behoeven wij thans niet meer te schrijven. Om de opvoering in de geheel nieu we bezetting van de Tooneelvereeni ging te zien, zijn wij ditmaal naar den Schouwburg gegaan. En wij constateeren het met vreugde ze was in veel opzichten voortreffelijk, ju, liet was als geheel de beste voor stelling, welke wij tot nu loc van dit jonge gezelschap hebben bijgewoond. Al misten wij wel het nauw-slui- tei.de sameuspel van de vroegere Ne- derlandsche Tooneelvereeniging en aL bleven verschillende mededelen- den beneden liet peil van de nooit ge noeg gewaardeerde oude garde, die in de oorspronkelijke bezetting op trad. zoo was toch de indruk van het geheel niet minder groot dan bij de eerste voorstellingen. Dit' hebben wij voornamelijk te danken aan liet su bliem.- el van Willem van der Veer, die van Matthijs de Sterke een crea tie gaf, welke wij niet spoedm zuilen vergeten. W ij hebben reeds dikwijls de gele genheid gehad op de talenten van dezen jongen acteur te wijzen gister avond heeft hij overtuigend bowezen, dat hij een der eerste krachten van ons tooneel belooft te woiden. Van der Veer heeft door zijn fijn genuan ceerd en sterk spel ons nader go- bracht tot de zeer gecompliceerde fi guur van Matthijs de Sterke, een win-' keiier, waarvan Stuifzand met rcöht kon zeggen, dat hij ,,'n koopman van niks" was, maar een me us eb, die ons in deze verbeelding begrijpelijk en innig sympathiek tevens werd. Neen, deze man is geen partuur voor een Jensen, den directeur van „De opgaande Zon", en wij voelden daar door wel heel sterk, dat de midden stand door dezen winkelier builen-; gewoon zwak was vertegenwoordigd,; maar wat is hij een pracht—van een vader. I-Ieyermans heeft ons in de te©-: ikening. der verhouding van dien va der tot zijn kind wel iets lieel teers en. gevoeligs gegeven en Willem van der Veer en mevrouw Erfmann—Sasbach want' ook Sonja was in de toonee- len met „dornineetje" zeer mooi hebben de intenties van den autour in alle opzichten tot uitdrukking weten te brengen. Het tooneelije tusschen deze twee ïn liet vierde bedrijf was van diep ontroerende innigheid. In de bekentenis aan het slot kon den wij mevrouw Erfmanu minder waarde eren daarin deed zij ons zooals trouwens doorgaans in derge- lijkerdramatische uitvallen te veel aan de waanzinnige Anna uit Mea Culpa denken doch overigens heb ben wij ook van haar spel en in het bijzonder van haar stil spel zéér kunnen genieten. Sonja is een der beste rollen, welke wij tot nu toe van deze'actrice hebben gezien. Van de bijrollen noemen wij Ver heven, die van den simpelen groot vader een tonchant typetje maakte, al kon hij ons Van der Horst niet geheel doen vergelen, Van der Poll, die Stuifzand met waardeerbare sober heid speelde, en Brandenburg, een goede knecht. Mevr. Faassen zagen wij met genoegen weer als Doortje Merlen, terwijl'wij daarentegen me vrouw De BoerVan Rijk, die nooit genoeg te roemen kracht van dit ge zelschap, zeer misten in haar oude rol van Anna Marie, enz. Aan Tilly Lus en Charles Gil buys dachten wij gisteren nu en dan met weemoed te rug, toen wij Mientje Klirig en Frits Bouwmeester als Margo en Naphtnlie zagen spelen. Dat liet publiek laclilo "tijdens de scène tusschen Naphtnlie Oïi Sonja waarom toch zulke Rus sische nihilisten-namen naast de zoo gemoedelijk klinkende Matthijs en Doortje? zal den heer Bouwfnoes- iter wel de overtuiging hebben ge schonken, dat er nog iels aan zijn uit beelding ontbrak. De windniaolune had men blijkbaar in den trein laten liggen; van den Noordenwind merkten wij ten minste niet veel, waardoor dat praohtzhine- tje van Matthys, dat hij nog eens de 'stilte in zijn huis wilde hooren, nu Vrij gék „deed". Ook het brandappa- raat was waarschijnlijk in Amster dam achtergebleven, waarom men OU liet al-verte rende vuur maar met beagaalsche lucifers nabootste. Met uitzondering van deze mislukte „uiterlijke" effecten, viel de regie zeer te loven. Volgens liet program ma komt den heer Erfmann die buitendien Jensen zeer natuurlijk speelde daarvoor onzen dank toe- Of zou'de -hear Erfmann misschien de „metteur en scène" en Ileijermans de regisseur zijn geweest? Je kunt het bij I-Ieijermans-stukken nooit zeker weten! Wij hopen voor de Tooneelvereeni ging, dat bij haar eerstvolgende voor- steUïng op 31 October de Haarlem mers in grooter getale zullen opko men. En als wij rekening houden met den smaak van ons publiek, dan ge- looven wij dit ook wel te mogen voor spellen, want De Lijfgarde is een geestig en amusant blijspel, dat in de aankleeding en-vertoon in g der Too neelvereeniging hier zeker zal vol doen. j. b. scnuiL. tooxeelwedstrttd jacob van lennf.p. De tooneel wedstrijd, door Jacob v. Ténnep uitgeschreven, is gisteravond goed ïmgezet; er was veel publiek in De Kroon en het succes der 3 opge treden vereenigingen was groot, „In- ter No-s" uit Rotterdam gaf „liet Ka merschut" van' Heijérmans, de'vér-' 'eenig.ing „Door alle "oefening ten bes te' uit Deh Haag „Zieles tornien" van Cath. Schippers en ,,D, I. T. O.' uit 'Rotterdam „Vader", een uit hel En-' gelscli vertaald tooneelspélletjé. Daar de jury' in den wedstrijd kri- ,liek heeft uit ie oefenen, moet de pers zwijgen en hebben wij dus alleen het welslagen van dezen eersten avond Ie constateeren. N. V. „HET TOONEEL", Eerstdaags geeft-he't gezelschap van -de N. V. „I-Iet Tooneel", dir. Willem ltoyaards, in den schouwburg Jans- weg. eene voorstelling van „De afge vaardigde van Bombignac", blijspel in drie bedrijven van Alex. Bisson. In dit successtuk van het Thé&tre Fran- (jaise treden op de dames: C. Spoor Carelsen, Ilenriëtte Demmink, Gusta van Gelder, Sara llèyblom en de hoe ren: Hermann Schwabs Daan van 01- lefen, Ch. Gilhuys, Ko Arnoldi en v. Driest. De regie is van Hermann Schwab. Periodiek blad. De afdeeling Haarlem van den Alg. Nod. Timmerlieden bond ,Door Een dracht Verbetering", gaf heden het eerste nummer uit van een periodiek verschijnend blaadje, genaamd „Pro pagandablad". Zooals de titel reeds aangeeft, bevat liet blad alle propa gandastukken, benevens een opwek king lot bezoek aan een vergadering, waar de lieer L. v. d. Wal, Bondsse- cretaris, zal siirekeh over het onder werp „Waarom modern georgani seerd Vervroegde Winkelslui ting. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Kantoor- en Handels bedienden, zal a. s. Maandagavond, te 10 uur, een openbare vergadering houden in een dei' zalen van het Blau we Kruis. Als spreker zal dien avond het woord voeren de heer Ed. Fimrnen, Bondssecrtaris, die spreken zal over het onderwerp „Vervroegde Win.kel- uiting". Met opzet is dc tijd van aanvang ge steld op 30 uur des avonds, om daar door de winkelbedienden in de gele genheid te stellen deze belangrijke vergadering te bezoeken. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen daartoo uit te noodigen de Raadscommissie inzake het vraagstuk vervroegde winkelsluiting, bestaande uit do heeren Elffers, Weyland, Van Rossum, Visser en Tb iel. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Dezer dagen werd te Heemstede ge opend do Tuinbouw-wiritercursus voor de Bloembollenteelt: deze nieu- vc cursus werd opgericht en gaat uit an de R.-K. Bioemistwerklieden-Ver^ eeniging „St. Isidorus", afd. Heemste de; als hoofd van den cursus is aan gewezen de héér C. H. Gecvers te Haarlom; de bloembollenteelt wordt or dei wezen door den lieer W. van der taan le Voorhout. ZAND VOORT. Door den .architect j. II. W. Leli- man is bii onderhandsche aanbeste ding de houw van een villa te Zand- voort opgedragen aan den lieer A. Koper teZaridvoort. Pers-Overzicht DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. De lieer Duys, die blijkens hel stuk van Proi. van Einbden meegewerkt heeft aa,n het instellen van een rech terlijke vervolging tegen Jhr. Mr. Elias, heeft aan 't „Alg. Handels blad" "een uitvoerig schrijven, gezon den om zijn houding in deze te ver dedigen. Hij schrijft o.a.: De pas-vervalsc-bing stond echter niet op zichzelf, dat weet de beer pro fessor even 'goed als de best inge wijde. De pas-vervnlsciiing vvas de drup pel, dié dient emimer' deêd' overloop'eii. Da| weet ieder Zaandammer, brave professor, dat weet ook gij! Jn de „Voorpost" van 28 September en 5 October is een lange reeks feiten genoemd, dié haast iéder op zichzelf voldoend© waren om den lieer Elias reeds terstond uit zijn betrekking te ontslaan, ton minste als men nog eenige moreel© cïschea aan den bur gemeester stelt. Uitvoerig gaven we zo weer. Heel Zaandam kent ze-, cn niet hot niïnst aan onzen onVernioei- den strijd ook daartegen dankt de sociaal-domocrat.ie dien reusachtigen groei, die in de Zaanstreek valt te be speuren. Moet >ik die feiten hier alle- rnemo- reeren'? IIoo uitvoerig zou mijn ar tikel dan wel niet v/ordc-n! En ook: En bij al doze feiten kwam nu op 31 Mei (dezelfde vergadering, waarin ik de vervalsching van jhr. Elias ontdekte) het Volgende: In diezelfde vergadering kwam hij den Raad in een adres van eenige clirstelijke en sociaal-democratische .gemeen tewerk! iedenTorga nisal.ies zake lotsverbetering. Een exemplaar van dit adres was volkomen coiree' niet de handieekeningen der bestuur ders onderteekend, doch heluas on ge- zegeld. Vlak voor de raadszitting hadden nu dc?e arlieiders, hun ver gissing bemerkende, dit adre3 fluks ook nog even op zegel overgeschre ven, maar, aangezien men alle on derteekenaren van het on gezegeld adres niet zoo spoedig meer bereiken kon, had een der bestuurders de na men der anderen er heel netjes onder geschreven, niet in den vorm alsof 't een handteekening was, maar in ge woon schrift, op dezelfde wijze als i honderden adressen als Kamer lid ontvangt, waarvan de z.g. ,,on- derleekéinng" beslaat in gedrukte na- men der adressanten. Dit, zijn ©ven- n vnlsche handl.cekeniingen, als wanneer men de namen er onder schrijft, zonder de handteekeniingen na te bootsen. Niettegenstaande de burgemeester dit ook zeer goed weet, werden 'dn de oorlaatste raadszitting deze volko men te goeder trouw zijnde onschul dige arbeiders door hom uitgemaakt voor al wat Ie el ijk was. J.hr. Elias sprak daar van het pla aksen van „valsche handteekeningen", van „valschheid ïn geschrifte", Ja, „als officier van Justitie het te weten kwam, zou er nog wel gevangenis straf op kunnen ziften.' enz. enz. Ook schrijft de heer Duys: Jhr. Elias zelf zoowel als de kden an den Raad welen, dat na de pas- vervalsching er een fweedc zaak is resohi'ed en door ons werd ont 'e.kt, die op staanden voet, zonder pardon, (let wel als we hem nu eens zoeken wilden, zooals men 't zoo gaarne voor stelt) veel ernstiger gevolgen èn strafrechterlijk èn wat zijn burge meesterschap betreft, zou hebben, dan de tiieele pas-geschiedenis. In de pas- geschiedenis is, al blijft de zaak ïn moreel opzicht een schandaal, mis schien juridisch nog de mogelijkheid om door middel van de noodïge juris terij en haarkloverij den dans te ont springen. In deze .andere zaak even wel, dat weet jhr. Elias evengoed als wij, zou er absoluut geen o .1 komen aan zijn geweest. Ieder van de raads leden herinnert zich natuurlijk die raadszitting en ieder zal zich herin neren wat wij bij die gelegenheid hébben gezegd." De heer J. Decker, raadslid van Zaandam schrijft aan 't Ilbld. o.a.: Welnu, wees verzekerd dat wat mij en meerdere raadsleden betreft, in dien wij on.s gevoel alleen lieten spre ken, wij reeds eerder onze opinie omtrent de wijze van aanvatten' cn doordrijven dezer zaak zouden heb ben geuit. Met opzet echter hebben we dit nagela'ten.niet nllt gemak zucht' of vrees om ons te branden, doch wel uit vrees voor iets anders. Wijoordeelen, dat nu d.e zaak zich .eenmaal in .handen der rechterlijk* macht bevindt, we ook het recht zijn loop moeten laten, in het goed ver trouwen dat jurisprudentie geen ijcle- le klank zal blijken te zijn. Intusschen verheug ik mij er in, dat hoogstaande mannen in ons land zich geroepen gevoelen om door sym pathiebetuiging schrijnend leed té verzachten. Vergun mij, dat ik tevens deze ge- legeuhedd te haat neem om een ver keerden indruk weg te nemen dien de verkiez ng van den heer Duys tol wethouder de vorige week, hij u en wellicht ook bij anderen, kan hebber gewekt. Genoemde heer heeft bij die gele genheid mijn stem, en zonder twijfel ook die der meeste raadsleden, gehad uil overweging, dat waar de S. D. raadsfractie thans 7 leden telt het grootste aantal v.ui alle partijen het behoorlijk is, dat de lieer Duys, Het voedingsmiddel hetwelk niet duurder geworden is, is Quaker Oats. Oeen ander voedsel is zoo smakelijk, zoo voed zaam en zoo voordeelig in het gebruik. Neemt eens een proef gedurende 30 dagen en ge zult bemerken hoe versterkend het voor Uw huisgezin is en hoe gering de kosten Uwer huishouding zijn. Gratis-Lepels vcor Quaker Oats Consumenten. Tn de Quaker Oats pakken zijn bons, waarvoor prach tige, zwaar verzilverde lepels, geheel kosteloos verkrijgbaar zijn. Quaker Oats wordt alleen in pakken verkocht om het .voor verontreiniging door vuil en stof van de straat te vrijwaren. even vooruitspringenden knop, toen was het laatje gemakkelijk open te krijgen. Een verroest sleuteltje lag daarin, anders niets. Met dit sleutel tje maakte de baron de gi-oote mid denlade open, waarin eenigo cahiers en verscheidene losse blaadjes papier logen. Tot nu toe heeft er zich nog nie mand bijzonder voor geïnteresseerd, de aanteelceningen van onze geleerde overgrootmoeder nauwkeurig na (e kijken, zei de oude baron. Als heel jong mensch heb ilc er eens in gebladerd, maar het was mij te vervelend, ik hen er niet recht uit wijs kunueu worden. Hij haalde den inhoud van de Iade te voorschijn en nu begon het vijftal ijverig in de cahiers en oude papieren te snuffelen, maar geen woord over het roode licht vonden zij. Even kwam de ondergaande zon nog uit de wolkenzee te voorschijn en weer zag men het licht bloedrood. Daarop nam Hector het schild van den wand en zette het op den grond, waar het door geen enkele zonne straal bereikt kon worden, nu lag het torenkamertje in half duister zooals to voren. Merkwaardig, zei Hectorzie eens, hier waar het schild de fluweel- bekleeding van den wand eigenlijk het meest moest beschermen, is een grootc scheur in de stof en bijna ziet liet er uit, alsof hij er expres is in ge maakt. Dat is hij ook beslist. Grijp eens verder, Hector, mis schien zit er wat interessants achter, een geheim vak of iets dergelijks, schertste de heer lloszner. E11 Hector stak er twee vingers doorheen en riep vol verbazing uit Ik voel ee i sjileet in den muur. Er ?,al een barst in den muur zijn, hernam Felix Buchenau. Neen, die spleet is heel leelijk ge maakt en zit recht achter de scheur in liet fluweel, klonk hel terug en voorzichtig stak llector zijn hand ver der in de opening. Het maakt een ge luid als van papier en voelt ook zoo aan. Zoo. daar heb ik het Hij trok zijn hand terug en hield nu tusschen duin- en wijsvinger een in- elkaar gekreukt stuk papier. Drommels, dat ziet er werkelijk geheimzinnig uit. De baron wilde naar het papier grijpen. Maar llector hield het vast. Neen, papa, ik Leb hel ontdekt en wil nu ook hel genoegen smaken liet te openen. li ij vouwde langza am liet groote stuk .papier open. waarvan de randen geel geworden waren. Dooi' onze overgrootmoeder ge schreven, zei hij daarbij. Hij had do kleine dunne letters, di© ook op de pa pieren in de schrijftafel stonden, hor kend. Zijn oogen vlogen over de. regels, toen vouwde hij het blad papier weer zorgvuldig op. Het is de volledige ver klaring van het roode licht cn komt tamelijk wel met mijn veronderstel ling omtrent de oorzaak van.liet voo- do licht overeen, maar ik zou het lie ver beneden willen vooiTezoii, beneden in de gezellige huiskamer van mama, na ds thee. Men verklaarde het daarmee eens te zijn, en llector verliet met het schild in zijn arm als laatste het torenkamer tje, dat hij achter zicli op slot deed. Wij zullen het Saracenenschild een plaatsje in de bibliotheek .geven, zei hij, daar is een wand, die altijd in de schaduw ië, cjok geen straal van de maan kan daarheen, verdwalen, cn daarmee is er dan aan het roode licht van Buehenuii een einde gekomen.... Na de thee zat de familie van don Baron met den heer Rosznér on Ma rianne in de kamer der barones en Hector haalde uit zijn portefeuille het schriftuur van Carolina "v, Buchenau. Doodelijk stilzwijgen heerschtc in het vertrek, toen Hector begon. De Geschiedenis ven het Saracc- hensohild. Dat staat ex lil. boven, zei de lezer er verklarend bij, om daarna dadelijk voort .te gaan Ik ben een oud Saracenenschild en na allerlei zwerftochten naar de heilige stad Rome in den winkel van etui ouden koopman terecht gekomen. Daar werd ik ontdekt door een vrouw uit Duitschland, die Carolina v. Bu chenau heette, en die veel geld voor mij gaf. Zij nam mij uit hel mooie llorne mee r.aar haar koud vaderland. Zij had \an den koopman gehoord, dat ik een Saracenenschild was en de kracht bezat, als er zonneschijn op mijn middelpunt viel, om een rouden gloed af te geven, ik heb veel tegen standei's met mijn glans bij helderen zonneschijn de oogen zoo verblind, dat zij niets meer konden zien ca den houw van mijn meester niet af lwnden weren.Hij was een zeer wijsman, mijn meestor hij had eau toovermeng- sel in het miiJaeljiunt van hel schild gedaan, toen hel gemaakt werd, maar niemand heeft ooit geweten, hoe hij liét loovermengsel had bereid. En toen heeft Carolina Buchenau, die liet liefst dicht bij den liemel c-n in gesprea met do hemellichamen was, mij een plaatsje in haar torenkamertje gege ven, vvuur mij bij een inooien zonson dergang de laatste stralen treffen moésten en rood fonkelend licht het stille vertrekje vervulde. Zij heeft ook allerlei vreemde dingen gebrouwen, mevrouw Carolina, bijna zooals mijn móester in het palmenkuid, en Leeft er veel over nagedacht, hoe mijn meester liet indertijd had klaarge speeld, mij zoo'ri buitengewoon groo te kracht te geven. Zij heeft het echter nooit gevonden, hoeveel zij daarover ook heeft gepeinsd en moest ten slotte inzien, dat men ïn den ouden tijd zoo veel geweten heeft, wat nooit tot den tegenwoordïgen tijd is doorgedron gen. Eu op zekeren dag babbelden de mensehen in het slot, dal ei' zoo nu en dan 's nachts in den middelsten toren een rood licht brandde en daar vver« den allerlei bijgeloovige dingen bij verteld. En Carolina Buchenau liecft zich daarover verheugd, omdat men haar 'nu met rust en vrede liet in den toren, waar zij bij haar trouwe boeken zat. Ze lieeft ook gelachen om de een voudige menschen, die niet wisten, dat wat zii een rood spooklichl noem den. niets" anders wns dan de gloed volle schijf van de maan, die 's nachts in 't geheim een oud Saraceuenschila kuste. Maar zij behield de wijsheid voor zich, om ongestoord in haar be minden toren te huizen en bekommer de zich er niet om, dat men liaur een wonderlijke vrouw noemde. Toen I-lector geëindigd had, had men een speld op deri grond kunnen hooren valfen. Zoo stil was het kleine gezelschap. Ja, die dat heeft geschreven, h wel werkelijk een wonderlijke vrouw geweest, zei Felix v. Buchenau euidé lijk peinzend. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6