NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 9002 Verschijnt dagelijks, behaiee op Zo»- en Feestdagen. DONDERDAG 24 OCTOBER 4919 A ABONNEMENTEN A D VERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: ~^kÊÈsÊ>'=^*>>3 Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel ir.eer ƒ0.20. Reclames 30 Ceni per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der *|m3 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 /J fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. GfiHustreenf Zomia^sblad, 'voor Haarlem' i i i i '.OXX Redadie en A4rai,,bh»tlei Gr00te Houtstraat 53. de omstreken en franco per post s 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Louretis Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot da plaatsin* van advartentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dir NI MM Kil BES 1 AA T UIT TIEN BLADZIJDEN. GEUS TE BI AD. AüENDA VRIJDAG 25 OCiOBER. Schouwburg: Optreden van Soleer en Hesse, 8 uur. Soc. Vereeniging: Associat.on Fran- $aise: Conférence par Mr. Jean Rlai- ze, 8 iheures. De Kroon: Voorstelling door het Hcllandtc-h Toonealgezelschap, 8 u. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Hotel Duin en Daal: Concerten. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. KWEEKSCHOOL VOOR ONDER WIJZERESSEN. We ontvingen het 41ste verslag van het bestuur der kweekschool voor on derwijzeressen, over 11)11/1912. Dit jaar deed zich niet kenmerken door bijzondere gebeurtenissen, wel had er weer nog al wisseling plaats van het personeel, belast met het toe zicht en de verzorging in het gezin. Wegens voortdurende ongesteldheid zag de heer J. D Franse zich genood zaakt ontslag aan te vragen als leer- aar in den zang. Jn zijne plaats werd aangesteld de heer J. de Nobel, voorloopig voor cén jaar. Dè tijdelijke aanstelling der heeren A. Meilink en F. de Graaf, respectie velijk leeraars in dier- en plantkunde en tee..enen, werd veranderd in eene definitieve benoeming. Om te voldoen aan de voorschriften ter verkrijging van do Rijks-bijdrage aan bijzondere Kweekscholen, werd een nieuw leervak ing-evoerd, dat der gezondheidsleer. Dr. G. H. Mulder was bereid zich met het onderwijs hifrin te belasten. In het bestuur der Inrichting kwarn geen verandering. In het --fge -open jaar kwam 't be stuur voor 't eerst in het genot der gewijzigde rijkssubsidie. Welke re sultaten zulks voor de schooi 'n de toekomst zal hebben, valt nog niet geheel te overzien. De cursus ving aan met 39 inwo ner de en 93 uitwonende leerlingen. Gedurende het grootste deel van bei jaar verzuimden twee inwonende leerlingen wegens ziekte, waarvan eer. bij 't begin van den uicuwen cursus terugkwam. Tusschentijds werden geen leerlin gen toegelaten. Aan het einde van den cursus be droeg het aantal leerlingen 9', als volgt verdeeld over de verschillende klassen: le klasse 25 leerlingen, 2e klasse 23 le' rlingen, 3e klasse 4.1 leer lingen, 4e lhasse 20 leerlingen. De uitslag van de toelatings-exa- mens was, 'dat werden toegelaten 12 inwonende en 12 uitwonende loerlin gen, waarvan een inwonende in de 2e klasse. VERBREEDING VAN DE GROOTE HOUTBRUG. „Verfraaiing" lEeeft geadviseerd, om de Grcote Houtbrug te verbroe den, sldu3 kan men in ons Raads- verslag lezen. Het bestuur is van mea ning, dat die verbreeding thans be hoort to geschieden, nu men bezig is de straten en tramlijnen in ordo te maken. Het zeor drukke verkeer en de toestand in de omgeving: smalle toegang naar de vesten en sterke hel lingen naar de singels maken <l!t punt zeer gevaarlijk. Daarbij komt nog de omstandigheid, dat op de brug dubbel tramspoor ligt. He' voetgangersverkeer ut de Houtstraat naar de brug geschiedt van de trottoirs sciminweg naar de brug. Dj automobielen uit de richting Den Haag gaan voor een deel tot aan de Ilouibrug, rijden met een vaart te gen de brughelling op eu gaan dan de steile helling naar den Gasthuis- singel af. Zoo maken auto's, rijtuigen, fiet sen, trams hei verkeer op deze smal le brug zeer givaariijk. Het lijtut ons inderdaad goed ge zien van het bestuur van „Verfraa - ing" om deze zaak nog eens onder de aandacht van het Gemeentebestuur te brengen. Het is al meer gezegd: Een afdoende verbetering daar ter plaatse is dringend noocLig. En het is daarvoor tfr.ans de juiste tijd. Jaarvergadering. Woensdagavond hield de Coöpera tieve Broodbakkerij „De Eendracht" haar jaarvergadering ouder leiding van den voorzitter, den heer L. Mo doo. In zijn ooeningswoord heeite de voorzitter de talrijke aanwezigen wel kom en constateerde verder, dal de vereeniging zicli in voortdurepden groei en bloei mag verheugen, v. ar- door men genoodzaakt is een nieu wen oven bij tc bouwen, waar. an de kosten begroot worden op ƒ1400. De notulen van de vorige vergade ring werden daarop door den secre taris den lieer Pijpers, gelezen en on der applaus goedgekeurd. Het verslag van de commissarissen werd bij monde van den beer IIoo- mans uitgebracht en goedgekeurd. Ook de jaarrekening, bedragende in ontvang en uilgaaf 66206.13, werd na ceuige opmerkingen goedgekeurd liet uit le keeren dividend werd vastgesteld op 11.74 pet. De aftredende bestuursleden, de heeren Modoo, Pijpers en Koersman, werden met groote meerderheid her kozen. In de plaats van den heer J. J. Hoo- mans, die periodiek als commissaris aftrad en niet herkiesbaar was, werd gekozen dc heer O. Schut. Een voorstel van liet bestuur tot regeling van de grondslagen van de pensioenregeling voor het personeel, werd onveranderd goedgekeuid. In behandeling kwam nu eeu voor stel van L. Reijm en 24 andere leden om liet aandeel van vijf op tien gul den te verhoogeu en con voorstel van P. Bottelier en 12 andere leden, dat hetzelfde beoogde. Beide voorstellen werden bijeengevoegd en na uitvoeri ge gedachtenwisseliug aangenomen. Nog eenige andere punten vun de agenda vau minder belang gingen onder den hamer des voorzitters door. Aan 't slot der vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat l)ij het •sluiten van het boekjaar de vereeni ging 148U leden sterk was en dat zij thans 1546 leden telt.' 45-JAR1G JUBILEUM. Heden viert H. Krom. lettergieter, den dag, waarop hij voor 45 jaren in dienst troel bij <le firma Joh. Ensche- I dé en Zonen. Deze dag wordt alleen herdacht door zijne kameraden. Door de firma wordt alleen een 50-jarig ju bileum feestelijk gevierd. Den 7den November hoopt de heer N. P. Knape den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar bij de heeren En schedé en Zonen in diienst trad. Statuten. De Staatscourant bevat de Kon'.nk. goedgekeurde sLatuiten van de gym nastiek- en schermvereeniiging „Con cordia" te Haarlem en van ae voree- n'iging „Sclhoterkwartier" te Scho ten. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week an 16 tot en met 22 October zijn te Haarlem voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoi- dea, en 2 gevallen van roodvonk, te Bloomendaal 1 geval van dysenterie, tc Haarlemmermeer 1 geval van rood vonk, te Schoten 2 gevallen van rood vonk, te Sloten 3 gevallen van rood vonk, te Zandvoort 1 geval van dïph- theritis en 1 geval van roodvonk. AAN DEN VERSPRONCKWEG. Voor eenige weken schreven we, dat men druk bezig was aan de ver dere rioleering van den Verspronck- vveg. Tot leedwezen van de bouwers hield men daarmee op. In de oorspronkelijke bedoeling lag niet alleen aansluiting te krijgen met die van Blocntendaal, waardoor alge- heele doortrekking van den nieuwen weg Schoiersingel—Bloemendaalschen weg, tot stand zou komen, maar ook de verdere wijk in dit opzicht af te maken als Verlengde Jan Steen-, VVouwermanslraat, enz. Intusschen is een bouwer aan 't nieuwe gedeelte weer begonnen met twee huizeu nabij de nieuwe tennisbaan. EEN KLACHT OVER DE PLANT SOENHEKJES. De heer H. Fokker heeft zich met een adres tot den Raad gewend om trent het plaatsen van hekjes en prikkeldraad-afscheidingen laugs de plunisoenen. We vernemen, dat dit adres een klacht behelst over de plaatsing dezer afscheidingen, die veroorzaken, dat voorbijgangers zich daaraan stooten of kwetsen. De heer Fokker heeft dit zelf reeds tot zijn schade ondervonden. Candidaatstelling. Tot candidaat voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, in 1913, is door de afdeeling Haar lem der S. D. A. P. gesteld de heer Mr. P. J. Troelstra. HAARLEMSC.HE BACHVEREENIGING. Het eerste concert der Haarl. Bach- vereeniging heeft plaats op Maandag 28 October. Het orkest van het Con certgebouw te An sterdam, onder lei ding van den beer Willem Mengel berg, en de heer Alexander Scriabine, pianist, werken mede. Het programma vermeldtSympho- nie No. 1, van A. ScriabineSolo stukken voor klavier, A. Scriabine Concert Op. 20, A. Scriabine, en Ouver ture-Fantasie „Roméo et Juliette", P. Tschaikowsky. Scriabine is op dit oogenblik de meest bekende coirpGnist in Rusland. De heer Mengelberg schat hem blijk baar zeer hoog, daar hij anders niet het grootste deel van het programma voor hem zou hebben ingeruimd Scriabine is reeds eenigen tijd te Am sterdam, om met het orkest van het Concertgebouw te repeteeren. Op deze wijzj bréngt Bach wel het nieuwste op muzikaal gebied aan de leden de belangstelling zal dan ook Maandag a. s (niet Dinsdag, zooals anders) zeker overgroot zijn. Boroboedoer. Eerstdaags houdt de majoor der genie bij liet O.-I. leger, de lieer Van Erp, die mei de zorg voor den Boro boedoer belast is, over de restauratie van dat monument van bouwkunst een lezing, die uitgaat van het Kolo niaal Museum. Het onderwerp, aldus door een be voegde behandeld, is ongetwijfeld zeer belangwekkend. P. C. BOUWMEESTER. In den afgeloopen nacht om half drie is in 'het gesticht St. Joannes de Deo. waar hij sinds enkele dagen ver pleegd werd, de heer P. C. Bouw meester kalm ontslapen. Een korte maar hevige ziekte maakte een te vroeg einde aan dit welbesteed leven. In de Haarlemsche onclerw ijs-krin gen was de heer Bouwmeester eeu zeer bekende en geachte figuur. De heer Bouwmeester was sinds 1 Mei 1897 hoofd van school No. 1 aan de Tetterodestraat. Verder was hij leer- aar in de wiskunde en de projectie- leer aan de Burger-avondschool, leeraar in het rekenen aan den cur sus tot opleiding voor hoofdonderwij zers en onderwijzeressen. Voorts was hij 2e-voorzitter van de zajigvereemgkiig „Crescendo-Caecilia" en penningmeester der Haarlemsche Schaak vereeniging. Als privaai-oiiuerwijzer werd de heer Bouwmeester ook zeer gewaar deerd, getuige de vele leerlingen der fcL B. Scholen, die hij extra-lessen gaf voor het eind-examen. DE VERORDENING OP HET SLACHTEN VAN VEE. De Rechtsgeleerde Commissie heeft bij den Raad een verordening inge- diend op liet slachten van vee, enz. Dit voorstel betreft de herziening der verordening, waardoor ook mo gelijk wordt gemaakt de keuring van toebereide v iceschwaren. De Raad heeft de Commissie ten vangen jare irs^enoodigd, zulk een voorstel te ontwerpen. We vestigen er de aandacht op, dat deze kwestie geen verband houdt met den invoer van Argentijnsch vleesch. De reden waarom dit niet hier ge keurd kan worden is. dat alleen vleesch gekeurd kan worden, wan neer daarbij bepaalde ingewanden van het gedoode dier aanwezig zijn. Dit is natuurlijk met Argentijnsch vleesch niet het gevaL VRIJE ZATERDAGMIDDAG. Men verzoekt ons namens de Roomsch-Katnolieke en Protestantsch- Christelijke Metaalbewerkersbonden de volgende metie te publiceeren De vergadering van het personeel der firma Beynes te Haarlem, uitge schreven door de samenwerkende Me- taalbew er keisbonden, op Dinsdag 22 October 1912, gehoord de besprekingen over de in voering van den vrijen Zaterdagmid dag en verlenging van den arbeidsdag op andere dagen der week is van meening, dat deze invoering geen verbetering, doch een verslechte ring van den bestaarden toestand is, omdat daardooi de eenmaal verkre gen 10-ureu-dag verloren gaat en eerst na den 10 1/2-uiigen arbeidsdag extra- loon uitbetaald zal worden, besluit tege i dezen maatregel te stemmen en verzoekt allen arbeiders van de firma Beynes dit eveneens te doen, dringt er verder op aan niet de vokvereenigin^ te ijveren voor invoe ring van den vrijen Zaterdagmiddag, zonder verier ging van den arbeids dag op andere werkdagen en zonder loonkorting. Deze motie zal in 500 exemparen verspreid worden aan de fabriek! Vrije-en orde-oefeningen. Voor het examen te Amsterdam zijn geslaagd de heeren A. J. Hekkelman, T. Ridder en L. J. Glastra, te Haar lem, Persdellct. Door den heer E. van Everdingen, den candidaat van de S D.A P hij de verkiezing in district III, is Lij den Officier van Justitie een aanklacht wegens smaad, althans belecdiging, ingediend tegen de „Nieuwe Haar lemsche Courani". Het nummer van Zaterdag 19 Octo ber n 1. bevatte, naar aanleiding van de Raadsverkiezing van den vorigen dag. twee artikelen, die de heer Van Everdingen beleedigend en xn strijd met de waarheid acht. In een hoofdartikel, getiteld „De af loop der herstemming in district III" wordt in den aanhef omtrent den heer Van Everdingen geschreveu: „De meerderheid der stemmende kiezers in district lil een meerder heid van 6 stemmen heeft den HaarLemschen Raad bewaard voor de schande, den agitator van dei, be- ruchten „Matrozenbond", die onze Marine ondermijnt, den uil 's lands zeedienst verwijderden opruier van het personeel der oorlogsschepen, in zijn midden te moeten ontvangen." En in een feuilleton „Zaterdag- avoudpraatjes" heet het van den heer Van Everdingen: „Gelukkig is de opruier vanhei zee volk, de man, die uil de Marine is weggejaagd, niet in den Raad geko zen. Onze raad was dan toch blijk baar net even tc goed om zulk een heerschap onder z'n leden te telleni" De heer Van Everdingen ver klaart, eu hij kan dit bewijzen met zijn paspoort, dat hij ontslag heeft genomen uit den zeedienst en niet is ontslagen. In 1899 nam hij ontslag als ma troos, dat was lang voor de Matrozen- bond zich begon te roeren. DE ASPHALTEERING. Gisteren in den namiddag zijn in 5 Barteijorisstraat de hekKeu weg genomen. En vanmorgen nam liet rij- verkeer ook zijn weg door de straal. Hoe geiuia-dempend het asphalt werkt, kan men het best waarnemen als men een paard-en-wugen luid-ra- telend van de Groote Marat- of Kruis- straat keien op het asphalt hoort ko men. Dan iioort men nog xnaar een dol, niet hinderlijk geluid. Uf de Barteijorissiraiers blij zijn? Vanmorgen gingen de vlaggen uitl Dat de Raad nu met beüwameii spoed beslisse, aat men ook elders in de hoofdstraten aspuait zal krijgen 1 Brood wedstr ij d te Amster dam. in dé afdeeling bruinbrood behaal de de heer D. ue Rooy, uit Haarlem, den derden prijs. HET H. F. C.-TERREIN. De Raad iheeft gister de kweetie be sproken van de verbetering van den toegang tot het Voetbalterrein van H. F. C. aan de Spaujaardslaan. Men kan daarover in het Raadsverslag dc bijzonderheden nalezen. We verne men, dat er reeds oudei'liaaidel Lngen zijn gevoerd, om een toegang te krij gen aan de Gastbuislaan, zooals tiians de Binnenweg off c.eeJ heet, naar do gronden, die het Gasthuis hier vroeger had. Om cLe toegang te verkrijgen, moet een uitgang gecnaakt women over t weiland der Gebrced-.rs Van der Beek, dat tusschen het II. F. C.-terrein en de Gosahuislaan ligt. De moeilijkheid is nu Ihierin gelegen, dat II. F. C. een strook grond zal moeten opofferen voor een weg naar de tr.bune, w aar door dan een tweede elftal in het spe- ien belemmerd wordt. Men is echter van meening, dat de oplossing dezer kwestie toch in deze richting zal go- vonden moeten worden. 40-j arig bestaan. Gisteren 'heeft de Stoomboot onder neming W. Bus alhier haar 40-jarig bestaan herdacht. Dooi* verschillende scippers en part.culieren aan hel Spaarne was de vlag uitgestoken, liet personeel is een gratificatie uit gereikt, daar moeilijk, om bel groo te aantal personen bij de onderne ming in betrekking, en daar deze over verschillende gemeenten verspreid zijn, feest kon worden gevierd. Zij kunnen d -t nu in huisel ij keil kring doen. Verder is dag talm voorbij ge gaan. Uit de Rechtszaal MISHANDELING. Op Zondag 21 Juli was zekere L. J. Huy even gaan opsteken in een café te Hiilegcm, terwijl hij zijn fiets bui ten liet staan. Eensklaps boorde Iluy binnen eenig lawaai, hij vloog naar buiten en ja- wed, daar lag zijn stalen ros, gesneu veld op den grond door een trap van A. J. E. Louter u/it vernielzucht had deze "t rijwiel bescüiadigd. en te re ebt was de eigenaar daareven- zeor slecht te spreken. Hij maakte E. een verwijt van zijn handeling, etn in plaats dat deze nu excuses aanboodgaf hij den eigenaar nog een pak slaag op den koop toe. De Officier vond goen aanleiding om de Rechtbank le verzoeken op een vroeger gewezen vonnis terug te komen, en e sdhte derhalve bekrach tiging van dit vonnis. EEN LASTIG PERSONAGE. M. U. verkeerde op 24 Juni j.l. in de Kleine Houtstraat in zoodanigen toestand, dat eenige politie-dienaren zijn overbrenging naar het Polite- bureau noodzakelijk achtten. H. was van die overbrenging ech ter niet gediend, en verzette zich kradlitig tegen de politie-man-nen. Het O. M. vorderde bekrachtiging van een vroeger gewezen vonnis. Zooals u:it den eisoh bleek waren boidon verstek-zaakjes. EENE DIEVEGGE. Voor eenigen tijd maakten wij mel ding van een brutalen diefstal van kkedimgstukken, welke door de vroe gere 23-jarige dienstbode J. G. van de Dames Van Gelder in de Kruisstraat, ter barer nadeel was gepleegd, in de maand Febr. 1912. Reeds vroeger was diaze zaak voor de Haarlemsche Rechtbank behan deld, doch toen weid ze uitgesteld om alsnog een onderzoeik naar be'fcki^g- die's geestvermogens te doen instel len. Daanmede waren de doctoren L. Coenen en F. Muller belast geweest Zij hadden een uitvoerig rapport sa mengesteld, waarin o.m. uiteengezet wed-den de vragen aan beklaagde ge daan, en de meest foutieve antwoor den daarop gegeven, welk rapport concludeerde tot ontoerekenbaarheid van beklaagde, op grond dat bij fa aar physisohs afwijkingen bestonden; zij geen weerstand kon bieden aan een onbestomden drang. Maar toch, gezien de vragen en de antwoorden, zei één der reahters tot den getuige-deskundige, Dr. Coe nen, vind ik 'haar gedachten gang nog al logisch. Ja, beaamde de zenuwarts, maar haar ontbreekt de rem; ze is zwak zinnig, en in de abnormale omstan- d gheden. waarin de vrouw, die een kind verwachtte, verkeerde niet tce- roi-eiïbaar \an al haar handelingen. Ook de Officier van Justitie meng de zich nu in het debat; en er om stond, wat wij zoudeu willen noemen een juridisch-medisch debat. De Ofl.cier betoogde dat z. i. uit het rapport niet anders bleek, dan dat beulaugde iiii.elieolueel zeer laag stond, niet hooger dau een meisje van 13 jaar. Maar ten meisje van jaar weet ook heel geel dat het niet mag stelen. Dus d.e weinige ontwik keling bewijst 'hier niets. Ja, toch zeiden de doctoren, het mesje staat geestelijk zeer laag, vergeetachtig, teruggetrokken, in zich zelf gekeerd, zwakzinnig en kon in den angsttcestand, waarin zij ver keerde, aan zekere handelingen geen weerstand bieden. Maar elk normaal mensch zelfs in dien toestand zenuwachtig, merkte het O. M. weer op, waarna het debat werd gesloten en de volgen de getuigen werden gehoord. De beide dames Vau Gelder beweer den noo t iets bijzondere bij het meisje gemerkt te hebben gedurende de zeven jaren, dat zij bij haar dien de. Ze was geenszins dom, ook niet- vergeetaohtig of in zichzelf gekeerd. Maar eene andere juffrouw Van Gelder, een derde zuster heeft toch ook verklaard, dat het meisje dom en brutaal was, merkte Dr. Muller nog even op, hetgeen door Dr. Coenen werd bevestigd. De rechercheur Kersten ded echter een ander beekje open, en zeide dat reeds veel vroeger in 1911 de diefstal len begonnen waren, en dat de Da mes v. G. eerst niet hadden willen gelooven, dat bet meisje dat deed. Doch toen la/er, .ederen keer dat het meisje in den winkel was ge weest, goederen verdwenen bleken, dachten zij er wel anders over. Daarna schorste de Reóuibank dé zitting tot 2 uur om alsnog de derde zuster mej. v. G. te hoorem UITSPRAKEN. Terechtzitting van 24 October 1912 M. C. D., arbeider te HUlegom, mishandeling, 14 d. gev.straf. D. O., wagenlichter, te Haarlem, diefstal, 10 d- gev.straf. V. Eschilder te Krommenie, C wé ken gevangenisstraf. Th. B., glazenwasscher, te Haarlem, beleed, en mish. ambtenaar, 4 weken gevangenisstraf. Th. Barbeider, te Haarlem, appèl Jachtovertreding en opgeven van een valschen naam, 3 boete, 10 boete of 3 en 10 dagen hechtenis. P. S. J. v. d R., timmerman, te Haarlem, diefstal, vrijgesproken. W. A. P. F. L. v. K-, schipper, le Haarlem, strooperij, f 5 boete of 5 da gen hechtenis. A. S. K., zonder beroep, te Schoten, beleedïging, het O. M. niet ontvanlce- yijk verklaard. A. R., landbouwer, te Haarlemmer meer, beleed, ambtenaar, 50 boete of 10 dagen hechtenis. G. B., landbouwer, te Haarlemmer meer, oplichting, 2 dagen gev.straf. J. V., arbeider, te Haarlemmermeer, mishandeling, f G boete of 10 d. hecht. II. M. A. M., koopman, te Schoten, dierenmishandeling, f 2 boete of 2 da gen hechtenis. D. T., werkban, te Spaarndam, we derspan nigheid, 1 maand gev.straf. B. C. V., bakker te Beverwijk, we- derspannieheid en eenv. beleed, amb teraar, f 6 boete of 6 dagen hechtenis. F. C. W., werkman te Zaandam, als voren, 10 boete of 8 d. hechtenis. H. R., arbeider te Haarlem, appèl Jachtovertreding, ƒ5 boete of 4 dagen hechtenis. G. M., los werkman te Haarlem, verduistering, vrijgesproken. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: G. Nelissen, Nieuwe Gracht TA, een armband. Bureau van Politie, een broche. G. du Tyan, Gasthuisstraat 24 rood, een ring. H. Beekelaar, W. Appelaarsteeg 12 rood, een hond. G. J. Stokman, Amsterdamsche Vaart 20 rood, een leerboek. Mej. A. Maar ten, Burgwal 27 rood, een kinder schoentje. Bureau van Politie, een parapluie. J. Mars, Beeksfceeg 17, heerendas. J. de Graaf, Sophia- straat 19 zwart, een heerenporte- monnaie met inhoud- Mej. M. Ro- sendael. Du ven voordestraat 112, een kinderarmband. J. Zuurendonk, Leidsche straa't 40 rood, een hoeden pen. M. Platen, Bosch en Vaart straat 17 (Heemstede), een aames- taschje met inhoud. Wintertenue. Heden heeft de politie weer haal wintertenue aangetrokken. TEGEN DE TUBERCULOSE. In de maand September werden aan het Consultatie-Bureau onder zocht: 33 mannen, 54 vrouwen, 24 jon gens, 22 meisjes, kinderen beneden 14 jaar. Nieuwe patiënten kwamen er 29, van wie na le onderzoek 5 werden af gevoerd, 24 in observatie bleven en in aanmerking kwamea voor huisbe zoek tot instelling van ihygiën'sehe maatregelen tot vermindering van het besmettingsgevaar. 738 huisbezoeken werden afgelegd om daarop geregeld toezicht te hou den. De Vereeniging gaf uit aan die maatregelen totaal f 740.S4 1/2 uit. 89 maal werd tuherculine ingespo ten, verdeeld over 13 patiënten. Het Lighalfonds, dat voor de zie ken opkomt, gaf uit aan verpleging van t.b.c. lijders in haar lighal te Schoten, f 340. De sterkte onzer strijdmacht. Het aantal leden, donateurs en begunsti gers. dat ndii heeft aangesloten bij de Vereeniging, ora in eigen .kring van tuberculosebestrijdiing op te trek ken tegen den vijand, bedroeg c-p 1 October j.l. 580. Het Lïcrhalfonds, de z.g. ambulan ce der Vereen'ging voor de zieken en gewonden in den strijd telde 1987 le den. RECHTSINGANG VERLEEND. Rechtsingang met instructie is ver leend tegen 4 stroopers ter zake van door hen gepleegd verzet tegen drie onbezoldigde rijksveldwachters te Zandvoort, die hen op heeierdaad op jachtovertreding betrapten en tegen den dreigbriefschrijver A., met ge vangenhouding en instructie. De man was reeds gedetineerd.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1