bak en andere artikelen, welke, naar de bezorgers beweerden, des middags door den heer De J. waren besteld. Een half uur later werden een aan tal prachtige bloemstukken bezorgd. Daar echter bij iedere bestelling een quitantie werd gepresenteerd en de familie niets besteld had, werd elke zending afgewezen. De grap bleek echter nog niet uit te zijn. Den vol- genden ochtend veilscheen voor de j woning van de familie een auto-zie-, kenwagen van den Gemeentelijken j Geneeskundigen Dienst. De begelei- j dende verpleger was ten zeerste ver baasd, toen hij in stede van een zeer ernstige zieke, welke, naar gemeld was, naar een der ziekenhuizen moest worden vervoerd, de geheele familie kerngezond aantrof. Korten tijd later verscheen de ziekenwagen van dr. Es- sers, welke natuurlijk eveneens on- verrichterzake kon terugkecren. Voor dien dag scheen de grappenma- ker(?) er genoeg van te hebben. HERTEN. In Friesland was het Dinsdag voor het eerst don jagers geoorloofd her- ton to schieten. In ihet zuid-oosten bleek dit wild veelvuldig te zijn. In de bosschen van Oiterterp en omge ving werden dien dag 16 berlen ge schoten. KWARTGULDENVE-REENIGING. Te 's-Gravenhage is de jaarverga dering gehouden van de Kwartgwiden- >ereeniging voor heide-ontginning. Het aantal leden La thans tot 10143 gestegen. 10 nieuwe correspondent schappen zijn ingesteld. Evenals verleden jaar op liet Pie- terveld de 10 woningen met ©rven aan de huurders in eigendom over gingen, werden dit jaar de 5 Erica- boeren eigenaars van de woningen met 4 1/2 H.A. er omheen, waarop zij bewezen hebben dat een leveusbe- staan mogelijk is. Er valt overal vooruitgang te be speuren bij het ontginningswerk. Mededegedeeld wend dat de kwart jes, welke de vereenig.ng gedurende haar 18-jarig bestaan heeft bijeenge bracht en die zooveel nut teweeg ge bracht hebben, zijn aangegroeid tot een bedrag van ruim honderdduizend gulden. Met dit verblijdend feit de oprichtster der vereeniging. mej. Van der Hucht, gelukwensdhende, werd haar tevens als een zichtbaar aanden ken aan het feit van het bereiken van de „ton" een wezenlijke ton aangebo den, waarop geschilderd „De Kwart jes ton" en welke gevuld was met bloe men. In beginsel werd besloten om de vereeiv ging te doen vertegenwoordi gen op de in Amsterdam to houden tentoonstelling De Vrouw 1813—1913. DE STAKING TE WORMERVEER. Met bet oog op de werkstaking te Wormerveer, is de politie aldaar voorloopdg met 4 rijksveldwachters versterkt, zoo meldt de Tel. HERSTELLINGSOORD PERSONEEL H. IJ. S. M. t Hbld. schrijft: Men weet dat eenige jaren geleden door en voor personeel der 11. IJ. S. M. een vereeniging is opgericht, die onder Vorden voor ambtenaren en beambten en hunne families een her stellingsoord heeft gesticht. De veree niging telde al spoedig vele leden thans ongeveer 5000 en de directie der Hollandsehe Spoorwegmaat schappij heeft haar krachtig ge steund. Zij kon dan ook al spoed g na hare oprichting aan het werk gaan en haar herstellingsoord be trekken. Maar niu blijkt wel, dat dit uitbreiding behoeft en niet naar de eischen des Gids is ingericht. Men zon du3 op verbetering, waarvoor echter geld noodig is. Een loterij werd het aangewezen middel geacht om dit bijeen te brengen. En die lo terij, waarvoor de Koninklijke goed keuring is verkregen, zal tlians op 18 November, ten overstaan van de notarissen Smits en Van den Helm, worden gehouden. Op de 69.000 loten zijn minstens 600 prijzen Jieschikbaar gesteld- De eerste is eon complect ei kenhouten huiskamer-ameublement. Een loterij met oen aardig kansje. Maar niet daarom vermelden wij haar. Deze vereeniging verdient steun. Het zijn voornamelijk beamb ten van de H. IJ. S. M. die haar le den zijn. Zij vinden in liet herstel lingsoord kosteloos opneming, terwijl ambtenaren vernleegkosten betalen. Voor die beambten en hunne families is het zooveel waard te weten, dat er een gelegenheid bestaat, waar zij na ziekte op hun verhaal kunnen ko men, waar zij voor hunne kinderen herstel kunnen vinden, wanneer die rust en goede voeding noodig heb ben. Het flinke initiatief van deze spoormannen moge door hel publiek flink gesteund worden: het publiek, dat immers dagelijks met hen in aan raking komt, dut bij een goede, op gewekte plichtsvervulling hunner zijds ook belang heeft. Mogen de loten, die op vele plaat sen te verkrijgen zijn vóór 18 Novem ber alle verkocht zijn! venzaal van de Vereeniging, dia bijna J geheel bezet was. De voorzitter der English Lecture Association, de heer C. Hegman, liicld een korte openingsrede, waarin hij de groote voldoening van 't bestuur te kennen gaf over de wijze, waarop aan zijn oproep gehoor was gegeven. Ver der sprak de heer Heyman de hoop uit, dat de English Association met veler steun veel zou bereiken. En daarna gaf hij het woord aan de spreekster van dezen eersten avond. Mrs. Philip Snowderi, echl-Engel- sche verschijning, verscheen gelooid met een grooten hoed, die weliswaar zeer smaakvol was, maar die we toen na de pauze zonder spijt misten. Eu mrs. Snowden begon toen met haar heldere, duidelijke articulatie (die gunstig afsteekt bij 't woord-ge- kauw dat vele Britten je plegen toe te mompelen) te vertellen dat haar onderwerp Engeland betrof. Child- life in our land d.w.z. dus: in En geland. Verder dat ze gèen vergelij kingen tusschen Hollandsehe en En- gelsche toestanden wilde gaan ma ken. Maar dal zij meende, de belang stelling in haar onderwerp daóraan te moeten toeschrijven „that children arc the most glorious possession of all the nations of the world". Mrs. Snowden vertelde in den loop barer rede over de groole revolutio die het leven van het kind iri de En- gelsche publieke opinie had doorge maakt, tijdens de laatste eeuw. Er is een tijd geweest dal „the industrial revolution caught our children in the grip", en dat meisjes en jongens veel te vroeg aan 't werk werden gezet in de fabrieken en in de mijnen. Zij be schreef hoe geleidelijk hierin verbete ring kwam door verschillende wets besluiten die sinds 't jaar 1802 wer den genomen. Kinderen beneden den leeftijd van twaalf jaar mogen nu niet meer in fabrieken werken, bene den do veertien jaar niet in de mij nen, en een wekelijkscbe maximale arbeidsduur is vastgesteld. Toch is er nog heel veel dat te ver beteren valt. Spreekster keurde sterk af het in sommige plaatsen bestaan de systeem, om de kinderen bijv. des morgens in de fabriek en 's middags op school te laten werken, waardoor veel Ie veel van hen geëischt wordt. Ten sterkste bestreed zij den mis stand, die veroorzaakt wordt door 't krantenventen door kleine meisjes. Is cr gevaarlijker omgeving, gevaar lijker sfeer denkbaar voor die kinde ren dan de openbare weg. om gere geld te verblijven? Het parlement heeft aan de „councils" de bevoegdheid gegeven om in te grijpen in dergelij ke toestanden. Maar het heeft ge zegd: 1/oit may do it. Waarom niet: you must? Mrs. Snowden wee3 verder o.a. nog op de statistische gegevens van groo ts Engelsclie steden, waaruit bleek, hoeveel werkmanskinderen zonder voedsel naar school worden gezonden, hi.evelèn er zijn die geen genoegzame verzorging hebben, hoe groot deel der monschen in „overcrowded conditi- levén. En zij beschreef het groote beroep dat de vrouw als moeder heeft. Met aandacht volgde het auditorium mrs, Snowden's af en toe geestig ge kruide rede. En een hartelijk apnlaus beloonde haar aan 't slot barer Lec ture. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Do najaarszit'tmg -der Staten is vastgesteld op Dinsdag 26 November. De voorzitter zal do leden dien dag oproepen tegen 11 1/2 uur. DE JEUGD. Men schrijft ons: Dinsdagavond, ongeveer half zo en, liepen drie merischen langs den Doodweg, nabij de begraafplaats te Schoten, toen zij plotseling het scheen uit het water te komen •reenule geluiden hoorden. Nadat ze eenigen tijd tevergeefs naar de oorzaak dier vreemde gelui den gezocht hadden, liepen ze door, maar kwamen eenigen tijd later met enkele mannen terug. Het geluid deed zich weer hooren. Nu bleek het, datdrie jongens in een over bel water hangenden boom verscholen zaten, en zoo de voorbij gangers trachtten te verschrikken. INGEZONDEN MEDEDEEI.IN'GEN k 30 He per Stadsnieuws De Association Framjaise heeft een zustervereeniging gekregen. The English Lecture Association is opge richt en heeft al dadelijk een zoo groote belangstelling ondervonden, dat mag worden verwacht dat zij spoedig hare voorgangster in dat op zicht evenaren zal. Woensdagavond dan heeft de nieu we vereeniging haar eerste lezing doen houden in de aardige kleine bo delsmaalschappijen te Amsterdam en j dwangverzekering de welgestelden ïs het voldoende rechtstreeks „vic.en ontlasten. Want de bedeeling wordt aan de directie te zenden? ANTWOORD. Handelsadressen kunnen wij niet opgeven. Adressee ring aan de Directie is voldoende. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen, om mij aan te melden als kie zer; ik ben in de Inkomsten- m Per- 6or.eele belasting aangeslagen. ANTWOORD. Het is voor dit jaar te laat. Vervoeg u aan de afdee- ling „Verkiezingen" ten stadhuize. VRAAG. Ik ben aangeslagen in de Inkomstenbelasting voor f 14.721/2 en ben kostwinner mijner moeder, die weduwe is. Hel vorige jaar ben ik niet aangeslagen. Moet ik nu beta len? ANTWOORD. De Verordening op de Inkomstenbelasting houdt er geen rekening mee of u iemand te uwen laste hebt, U is aangeslagen voor een inkomen van 800. VRAAG. Ik heb iets uitgevon den. Aan welk adres moet ik mij dan wenden, om palent te kri'gen, zon der, risico te loopen? ANTWOORD. Patent aanvragen moet u voor elk land afzonderlijk. Als u voor alle landen patenten wilt koo- pen, loopt dit in de duizenden gul dens. VRAAG. Hoe moet men boter te gen hard worden bewaren? ANTWOORD. U inuet zorgen, dat de boter niet op een te koude plaats bewaard wordt. Uit de Omstreken Rubriek voor Vragen Genbonneeiden hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Redactie vau Hasrlera's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheelkosteloo: gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dié niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn zoon heeft een rij wielzaak in Haarlem. Ben ik nu ver plicht de belasting te voldoen voor de fiets die mijn zoon gebruikt? ANTWOORD. Als hoofd van het gezin wordt u aangeslagen voor de rijwielen van de leden van uw ge zin. Natuurlijk behoort uw zoon die belasting aan u terug te betalen. VRAAG. Is het slecht om witte kleeren in de stijfsel te bewaren? ANTWOORD. Ja, u moet die uil wasschen zonder stijfsel. VRAAG. Heeft een patroon het recht een bediende, die een ad/erten- tie plaatst, om zijn carrière te verbe teren, op staanden voet weg te jagen? ANTWOORD. Neen. Iiij behoort den opzegtermijn in acht te nemen. VRAAG, Ik heb een huis ge buurd. Nu wordt het verkocht. Ben ik nü verplicht de huur nog langer te betalen, daar het huis niet meer van den huisbaas hoort? ANTWOORD. U moet natuurlijk huur betalen zoolang u in een huis woont. VRAAG. Bestaat er in Haarlem een cursus, wuar men voor weinig geld viool kan leeren spelen? koo ja, tot wien moet ik mij dan wenden? ANTWOORD. Die vraag behoort onder de advertentiëu thuis. VRAAG. In welk jaar is de over dekte zwem- en badinrichting klaar aan den Heiligen weg in Amsterdam? ANTWOORD. Dat is ons niet be kend. VRAAG. Kunt u mij ook eenige adressen opgeven van groote Han- SCHOTEN. Invaliditeit^ en Oaderdoms pöosioen. Prof. dr. Kohnstamm uit Amster dam, heeft gisterenavond in het café van den heer Staal een redevoe ring gehouden voor den Vrijzinnig- Democratischen Bond, afd. Schoten, over de Invaliditeits- en Ouderdoms pensioenen. Na door den voorzitter der af dee ling ingeleid te zijn, ving de hoog- ieeraar zijn toespraak aan. De heer Kohnstamm zette op den voorgrond, hoe de linkerzijde-partijen, wat betreft de practijk, tot over eenstemming zijn gekomen ten op- zichte van het Staatspensioen. Men zou hiertegen in kunnen brengen, dat Prof. Ireub verleden week in de Ka mer zich tegen Staatspensionneering heeft verklaard. Dezen tegenstand van Prof. Treub noemde spr. meer 'n vrees voor een naam, want in prac tijk is men het inderduad eens ge worden. Overgaande tot de bespreking van het wetsontwerp-lalma, besprak de heer Kohnstamm 3 punten, waarin tie voorstanders van Staatspensioen in hoofdzaak van de voorstanders van dwangverzekering verschillen. Het wetsontwerp-Talma wil in de eerste plaats niet ver genoeg gaan. Het ontwerp wil alleen zorgen voor degenen, die arbeiders zijn, of arbei ders geweest zijn. Kleine werkgevers, kleine winkeliers, enz. worden niet geholpen. De Staatspensioneorders zeggen eenvoudig: Op z'n ouden dag heeft de mensch recht op rust en ver zekerdheid voor z'n verdere leven. Aan -den anderen kant gaat liet ont werp te ver. Daartegenover wil de linkerzijde nu alleen pensioen ge ven aan den oude, die er behoefte aan heeft. Gegoeden wil men dus bui tensluiten. Een ander verschilpunt is, dat de heer Talma geen Staalsbijdrage wil geven. Toch is de Minister zoo incon sequent, dat hij wel gedurendo 75 ja ren tien millioen wil laten bijdragen door den Staat. Spr. is van oordeel, dat men liet maar aan de inenschen, f die over 76 jaar leven, moet overla ten, of zij dan nog een bijdrage wil len geven. De kosten van deze dwangverzeke ring zullen den arbeider dubbel drukken, llïj moet tien millioen be talen als premie en dan nog eens de tien millioen van de Staatsbijdrage en nog veel meer uit de Tariefsver- hooging. Deze wet zal dus niet de j meergegoeden, die het betalen kun- 'nen, belasten; integendeel zal deze Aan het eind zijner red: herinner de Prof. Kohnstamm er aan, dat dit district Beverwijk eenmaal werd vei-tegenwoordigd door Tak van Poort vl/ict, Had deze zijn duel bereikt, dan was men nu zoover, dat men een Kieswet bad, die de aanneming van het staatspensioen zou waarborgen. Tlians is bet district vertegenwoor digd door den heer PasTocrs, die zijn stom niet zal geven aan staatspensi oen. Wil men dus in 1913 in dit dis trict werken voor bet Staatspen sioen, dan behoort men het Kamerlid •van Beverwijk bij de stembus te ver vangen door een voorstander van Staatspensioen. (Applaus). Deb at, T)e lh.eer S t e ij n t j' e s 'sociaal-de mocraat) in debat komend, ze'de geen vertrouwen in de vrijizininig-deniocra- ten te hebben. Daar heeft spreker zijn redenen voor, o.a. de houding der vrijtz -democraten bij de behandeling d'er Bakkerswet, an de tegenkanting togen Staatspensionneering van de zijde van Prof. Treub. Spreker zeide een arbeiders-staats pensioen voor te staan op dezen grond, dat de arbeiders feitelijk hun geheele leven tegen te laag loon ge werkt hebben. De kosten zijn te dek ken uit verhoogde successierech ten en het staatserfrecht. Spreker eindigde met de verzekering te geven, gaarne te willen meewer ken, om den heer Passtoors te ver vangen dooi- een tegenstander, maar dit moest dan geen vrijzinnig-demo craat, maar een sociaal-democraat zijn. Prof. Kohnstamm herinnerde er aan, dat de sociaal-democraten het geweest zijn, die Minister Talma heb ben gered bij de behandeling der Bak kerswet. Was dit niet gebeurd, dan had men dit gesukkel met deze verze keringswet niet gehad. Hoewel de woordvoerder der sociaal-democraten toen het amendement-Bos had aanbe volen, gingen de socialisten overstag en slemden tegen het amendement, toen Minister Talma dit onaanneme lijk had verklaard. Spreker verklaar de zich ook vóór Staatserfrecht, maar niet zoo snel als de sociaal-democra ten, die ineens 100 pCt. wilden nemen van de erfenissen, om dan zoo maar liet privaat kapitaal gemeeiischapska- pitaal te maken. Spreker waarschuwde niet een aan haling van den Franschen sociaal democraat Jaurè3 tegen de meening, dat men liet kapitaal zou kunnen af schaffen. Dat kan men niet, want dan zou men ook geen gemeenschaps-kapi- taal hebben. Prof,. Kohnstamm zette hierbij uit een, dat. het Stsatserfpacht zich hier in van het successierecht onderscheidt, dat liet door Staatserfrecht uit nala tenschappen verkregen kapitaal niet mag aangesproken worden, maar dat de Staat daarvan alleen de rente mag gebruiken ten bate van verschillende doeleinden Den heer Steyntjes wees spreker ér nog op. dat sociaal-demoCraten als Schaper den werkgever niet willen la ten meebetalen aan Staatspensioen. De meening, dat pensioen uitgesteld loon is, dat door don werkgever opge streken is in den vorm van meer waarde, is ee.i zuiver Marxistische re deneering. Maar de S. D. A. P. beeft deze opvatting al tien jaren verlaten. Wie deze Marxistische leer thans nog huldigt om goed te praten, dat alleen arbeiders ouderdomsrente moeten ont vangen, is.... Minister Talma Wat nu een vraag van den heer Steyntjes betrof, waf de linkerzijde zal doen met deze dwangverzekerings- wet, antwoordde Prof. Kohnstamm, dat het concentratie-program der vrij zinnigen nog niet bekend is. Dat over één of twee weken gepubliceerd worden. Daarover kon spr. zich dus niet uitlaten. Wel wilde hij verklaren, veel miuder. En ook de liefdadigheid behoeft minder vaak te hulp geroepen te worden. In Denemarken maakte het Staats pensioen, dat er 18 millioen minder aan bedeeling behoefde gegeven te worden. Spreker critiseerde de samenvoe ging van invaliditeits- cn ouderdoms pensioen, al was het maar, dat het volk in de eerste plaats een ouder domsvoorziening wenscht. Met zulk olkswensch wil 6preker rekening houden, want hij keurt het oud-libe rale denkbeeld „alles voor, maar niets door hel volk", sterk of. Hiermede bedeelt Prof. Kohnstamm niet de invaliditeitsverzekering op den achtergrond schuiven, maar deze twee voorzieningen worden beter af zonderlijk geregeld. Ouderdom en in validiteit zijn geheel verschillende za ken. De invaliditeit wordt alleen ver oorzaakt in bepaalde bedrijven, terwijl ieder mer.sch aan ouder-wor- tlen bloot staat. Bovendien is de ouder- doms-grens vooraf bepaald, terwijl de invaliditeit bijna altijd onverwacht komt. De samenkoppeling dezer beide voor zieningen in het wetsontwerp-Talma heeft voorts tengevolge, dat de ouder domsverzorging bijzaak en de invali diteitsverzekering hoofdzaak wordt. Ten-slotte wil de linkerzijde vrijstel ling van premie voor de Lage loonen. Een stelsel, als de linkerzijde wil, is niet moeilijk te maken. Want in En geland en Denemarken beslaat zulk een systeem reeds. In Engeland: Daar krijgx ieder 70-jarige, die met nicer verdient, dan een bepaald inkomen, per week. In Denemarken krijgt de ouoie-van-dagen een pensioen, dat ver schilt naar gelang de plaatselijke toe stand is. In Engeland zijn de kosten gevon den uit de successiebelasting, inkom stenbelasting en eenige andere, alle belastingen, die do meer-welgestelden ^at Unksche regeering, die geen lovancho. a[gemeen k^siecht zou geven en deze drukken en niet de eerste levensbe hoeften belasten. Deze Siaatspensiou- neering heeft zeei voldoende gewerkt. Vervolgens besprak Prof. Kohn stamm de bezwaren tegen Staatspen sioen. Prof. Treub wil de werkgever laten bijdragen. Daarvoor gevoelt spreker niet veeL Wel geeft de lieer Kohn stamm toe, dat het bedrijf betiokkon is bij de invaliditeit, maar spreker zag niet in, hoe men het bedrijf kan aanrekenen, dat de arbeiders eiken dag iets verouderen. Voorts ontkende spreker, dat Staatspensioen armenzorg zou zijn. Weliswaar helpt dit stelsel de armen, maar dit is duidelijk, want zonder armoede zou geen Staatspensioiniee- ring noodig zijn. Doch bedeeling geeft het Staatspensioen niet. Men zegt, dat Staatspensionneering het sparen zat tegenhouden. De ar beiders zullen minder gaan sparen. Spreker zou daartegenover willen vragen, oi de rijkeren, die door deze dwangverzekering bevoordeeld wor den, bij de aanneming van het wets ontwerp-Talma meer zullen sparen. Ook kan spreker het zich niet begrij pen, dat arbeiders bij Staatspensioen een 15 of 20 jaar vóór hun pension nee- ring in arbeidzaamheid zullen ver slappen. Want dan ontvangen zij dien tijd tocb minder loon Hoe kan men nu de kosten van de Slaatspensionneering, die een 17 mil lioen bedragen, dekken V Spreker meende, dat het accrès der middelen, de vei'hoogde successiebelasting en de Rijks-inkomstenbelasting een groot deel der kosten zullen kunnen dek ken. In elk geval kan men de midde len vinden, zonder de minder-draag- krachtigen te treffen. Wanneer nu het wetsontwerp-Tal ma wordt aangenomen, is het nog niet zeker, dat ue wet uitgevoerd wordt. Want toet haugt er maar van af, welk Kabinet toet volgend jaar in Den Haag zal zetelen. Wel is het gebruik, dat een nieuw minister e de eenmaal aangenomen wetten tot uitvoering brengt, maar wanneer zulk een tegenstand tegen een wet bestaat, als thans tegen deze wetten en de Tarief wei, dan is een opvolgend ministerie niet gebonden zulke wetten in te voeren. De heer ZEGEL wikt op den finan- cieelen noodtoestand der gemeente, meent, dat men wel de hoofdamb tenaren. maar niet de werklieden wil verhoogen. Wethouder NETSCHER voorspelt, dat het percentage van den hoofdclij- ken omslag het volgend jaar zal da len. Verschillende leden verklaren zich vóór de verhooging der betreffende posten, die zonder hoofdelijke stem ming geschiedt. Voor presentiegeld voor de raads leden wordt, 850 uitgetrokken, en voor jaarwedden der ambtenaren ter secretarie en het verdere personeel ten gemeentehui,ze 9051.66 (verleden jaar was 8700 geraamd). Dit laatste lokt nog een kort verzet in enkele leden uit, waarop het Dagelijkse]! Bestuur reageert meteen beschrijving van de stijgende werk zaamheden ter secretarie, waar men, volgens den heer NETSCHER, lang zamerhand niet moor met klerken al léén toe kan, inaav ook knappe kop pen noodig heeft. Verder wordt er op gewezen, dat de iievolking jaarlijks met Göö man toeneemt. En volgens het voorstel zal een amb tenaar ter secretarie met den titel van commies ter secretarie op een jaarwedde van 1000 met, vier 3-jaar- lijksche verhoogingen van 1100 wor den aangesteld. Daarna wordt er 'n poos gepraat over veel kleine kleinigheden, lie stemmen staken over bet voorstel, om den hulpbede geen 5 per week (zoo als IJ. en W. bobben voorgesteld), maar f 7 te geven. De lieer VERMEULEN houd.t een gansche rede over het gebrek aan vooruitzichten voor den gemelden functionaris, zoolang hij in gemeente dienst blijft. En daarna wordt er gepraat over het meubilair voor bet raadhuis, ten bate waarvan 500 is uitgetrokken. Het blijkt, dat vclo stoelen, zelfs in de raadszaal, een on heilspellend gekraak doen hooren. Ea de vroedschap, misschien bevreesd voor eigen veiligheid, vindt 't maar gauw goed om een flink sommetje voor liet inwendige van het raadhuis te voteeren. Een opmerking van eenig belang wordt na veel gepraat over détails eindelijk gemaakt door den heer ZE GEL. die bij post 88 opmerkt, dat de toestand van straten en pleinen slecht is en dat men er wel f 1000 méér voor mag uittrekken. De heer VERMEULEN, een beetje gepiqueerd, zegt, dat hij zonder ijdcl- heid mag constateeren, dat er voor uitgang in den toestand van de wo gen is. En juist in de wijk waar de heer Zegel woont, is de meeste ver betering aangebracht, zoodat de wet houder verbaasd is, dat hij dit compli mentje tlhuis krijgt juist van gamei den beer. De VOORZITTER merkt op, dat mail niet zooveel geld kan uitgeven voor straten en pleinen, en zulke hoog» eiscben daaraan kan stellen, als b.r. BloemendaaJ doet, De toestand van de wegen imoet in overeenstemming' met de gemeente-financiën xijn. j Op een aan meriting van den Jtee# LANDEWEERD betreffende den toe- stand van den Hn.geh'ngerweg, reuk' Igeert de heer NETSCHER, die op-i imerkt, dat de weg in handen ie vaa n groep schatrijke parHetiHeren. j Het aou ©en schande zijn als dto iheeren, in plaats van 'n f 1000 te* verbetering aan den weg te apeade#-] ren, bij de gemeente can wat geM kwamen vragen. De namen der bee- ren zal spreker niet zeggen; de heeï Van Tuyll is directeur van den weg en weet er meer van. De heer VAN TUYLL zit toiler niet als weg-directeur, maar als raadslid, De heer NETSCHER erkent dit, maar verzoekt dan het raadslid Van Tuyll vriendelijk, de opmerking eens aan den directeur Van TuyB over te brengen. (Gelach). Bij volgnummer 102 komen de pc litie-jaarweddeu in bespreking ea deelt de VOORZITTER mede, dat bet voorstel van den heer Vermeulen ea spreker om extra-toelagen voor klee- dimg en huishuur te geven, voorloo- pig wordt aangehouden. Spreker meent evenwol. dat het zijn plicht J om nu een uitbreiding van het aan" dwangverzekeringswelten zou uitvoe ren, niet zijn instemming zou hebben. (Applaus). Nadat een bestuurslid van den Bond voor Staatspei sionr.eerïng nog opge wekt had, om toe te treden tot dezen - - -o boud, die in Schoten een dorp, tal politie-agenton. verdeeld over 2 waarvan negen-tiende uit werklieden bestaat maar 45 leden heeft, sloot de voorzitter ine' een dankwoord aan den spreker de vergadering. HEEMSTEDE. Militie. De jongelingen uit deze gemeente die zich hebben opgegeven voor Let examen ter verkrijging van een be wijs van voorgeoefendlieid zijn opge roepen oin op Dinsdag 12 November a.s. tegenwoordig te zijn in de lnfan- tenckazerne te Haarlem. SASSENHEIM. Het Hbld. meldt nader: Jn oen vei gade-ring van den ge meenteraad had een hei't ge discus sie plaats tusschen den heer Kruyff en den voorzitter, den bui gemeester, irf verband niet de al of niet aanslui ting der gemeente aan de elect rici- teitsfabrieken te Leiden of elders, waarvan de heer Kruyff een groot voorstander bleek. I-let gevolg was, dat de lieer Kruyff ontslag heeft ge nomen als lid van d-en Raad. VELSEN. UIT DEN RAAD. De Raad Heeft Woensdagmiddag een aanvankelijk zeer-weinig-interes- sante en langdradige vergadering ge houden ter behandeling van de posten der gemeentcbegrooting (waarover in een vorige vergadering de algemeene beschouwingen zijn gehouden). Voorzitter de Burgemeester. Begonnen wordt met de behande ling der uitguveiu. Het salaris van don burgemeester wordt op 2209 goedgekeurd (evenals verleden jaar), en de bolooningon van de wethouders op I 800 ieder. Enkele le ien verzetten zioh tegen de verhooging van hei sa laris van den secretaris van f 2000 tot f 2200, en van dat. van den ontvanger van 11500 tot 1700 jaar, aan te vragen. Waar 'hij de vee anlwoording draagt, zal do burge meester zich ve.plicnt retenen in hoe- ger beroep te g-iun bij Gedeputeerde Staten, als de Raad niet met zijn voorstel medegaat. Er is een voorstel van eenige leden, om een klerk bij de politie te benoe men. De burgemeester voelt niet daarvoor, en zal, ais hij tot de te noem ng gemachtigd wordt den klerk geen justitieel werk e-n in 't algemeen geen voldoende werk kunnen geven. Waartoe heeft liet zin zegt spre ker -mij dus 'n dergelijken klerk op te dringen? Noodig is een grcoler aantal poli tiedienaren. Als de raadsleden d« toestanden op poliliegebied in andere gemeenten hebben bestudeerd, zullen ze inzien dat die tak van dienst bier stiefmoederlijk bedeeld is. liet gaat niet aan om den lieden slechten fi* uancieelen toestand van de gemeente óp dien dienst te laten drukken. In tegenstelling niet den lieer Nd sc'her verklaart de burgemeester ten slotte, dat hij den tuestand van do gemeente zeer donk-ar inziet. De heer NETSCHER gelooft, dat een raadslid dat een beetje ruggo- graat heeft niet behoeft, te bukken voor het dreigement: lk ga in lioogor beroep bij Gedeputeerden." Van de pol liezaken bec-ft spreker als waar nemend burgemeester veel ervaring kunnen opdoen, en hij constateert alleen een toeneming van administra tief werk niet va.n politiezaken- Het is verwonderlijk kalm in IJmui- dan dat blijkt uit de politic-rap porten. Aanstelling van een polil ©klerk is j noodig, en geheimhouding van justi- tieele- en Dolitiezaken kan van lie"1

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6