BtiU'S Duo Es Koningin. De ..Staatscourant" van gisteravond bevatte de volgende mededeeling „Een lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koringin gedurende eenige dagen heeft aanleiding gegeven tot verijdeling der hoop, welke gedu rende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft re den tot tevredenheid. Prof. Houwer. Dr. Roessing h." De „N. R. Cl." schrijft: Met zeer groote en waarachtige deelneming zal zonder twijfel het gansche Nederlandsche volk van de ze nieuwe teleufslèlling voor de Ko ninklijke Vrouwe en Haar gemaal kennis nemen. Nog maar enkele we ken geleden waren de eerste geruch ten omtrent eene blijde verwachting, waarin II. M. zou verkeeren, bekend geworden, en het bericht was aller- wcge met oprechte voldoening verno men. Wie was er, die niet aan H. M., welke zich ook als Moeder aan zoo velen ten voorbeeld gesteld had, de weelde van een grooter gezin uit den grond van zijn hart toewc-nschtev He laas, wat zoo vurig gehoopt werd, is verijdeld. Te bitterder, omdat H. M nog slechts korten tijd geleden een gelijk verdriet had te dragen. Het bulletin van de doctoren deelt mede, dat de toestand van H. M. geen reden tot bezorgdheid geeft. Geluk kig'. H. M. moge overtuigd zijn, dat Haar Volk deze toevoeging aan het bulletin met dankbaarheid heeft ge lezen. De wetenschap, dat het Ne derlandsche volk ten zeerste deel neemt in Haar verdriet moge de Ko- nir-gin sterken in de moeilijke dagen, die Zij doormaakt. Al zal dan ook wat de Vrouw lijdt erdoor niet kun- .1 worden verzacht. dan de beurs. Het gebouw, dal in re naissance stijl wordt opgetrokken, zal aan de zijde van het Damrak een gevelbreedte hebben van ISO mc-ter. Niet minder dan 18 u tslalramcn zul len aan die zijde g:-maakt worden, terwijl ook ter weerszijden van de in gangen aan den Daan en de noordzij de van het gebouw aan het Damrak twee étalage-kasten zijn ontworpen. Roven de vierde verdieping wordt T gebouw omgord door een fraaie kroonlijst, terwijl de frontons het architectonisch schoon zullen verhoo- gen. OM EEN KLEINIGHEID. Om een kleinigheid, nl. het van gen vau vogels kregen twee buur jongens te Klein-Nullanii, eenige da gen geleden dispuut. Daar niemond van beiden toegeven wilde, steeg het meeningsverschi! natuurlijk hoe lan ger hoe hooger 't Kwam tot een uit barsting. doordat de 22-jarige S. door den vader van K. in een bovenbeen door een schot verwond werd. Aan 't schot was een kibbelpartij niet de noo- dige dreigementen vooraf gegaan. S., die de heele lading hagel in zijn dij kreeg, op korten afstand, zal wel naar 'i hospitaal moeten, ter behandeling, om wellicht kreupel ontslagen te wor den. De politie bemoeit zich met de zaak om te onderzoeken of Is', uit nood weer en zelfverdediging, dan wel uit onvoorzichtigheid of met opzet han delde, zoo meldt de L. K. Letteren en Kunst Het Toonee.I DERDE BLAD Donderdag 24 October 1912 OM ONS HEEN No. 1605 Nabetrachting ran dsn Gemeenteraad. Nog altijd is de datum, waarop onze nieuwe burgemeester zijn ambt zal aanvaarden, op het Stadhuis niet be- I kend. Althans, er is ook in de Raads vergadering van Woensdag niets van meegedeeld. Zoo zien we nu maar eens, wat al onze moderne uitvindin gen te beteekenen hebben. Post, tele graaf eri telelcon zijn met hun drieën •liet in staat, i-i weken een bericht uit den Haag officieel over te brengen I naar Haarlem. We moeten dus, het blijkt duidelijk, naar het oude terug. Een buitengewone koerier moet naai den Haag, om bericht te halen. En dat niet per spoor, maar wel gespcord en j gelaarsd, te paard, met pistolen in de halsters alles naar ouden trant. In Leiden mag hij zijn schuimbekkend res voor een versch verwisselen, maar tasten mag hij niet vóór hij de Regee- ringshureaux in den Haag heeft be reikt. En na een korte poos, die hij ge bruiken mag om zich aan een bete broods en een frisschen dronk te ver- I kwikken, moet hij spoorslags terug naar Haarlem om het zoo lang ver- tvachte antwoord te brengen. Na de mededeelingen en ingekomen slakken als punt I werd ingelascht 1 bis (een grappenmaker vreesde al, dat we de heele agenda zo.uden bissee- ren) namelijk de goedkeuring van de geloofsbrieven der nieuw ingekomen leden, de hoeren Dr. de Jong en Nagt- zaam. Toen de drie leden der Commis- 1 sic, de heeren Mr. Ileerkens Thijs- sen, Breda Kleynerberg en de Braai, wat lang wegbleven, meenden sommi gen al, dat het bezwaar tegen de ver kiezing van den heer Naglzaam, na melijk dat hij als onderwijzer op wachtgeld in te nauwe relatie tot de gemeente zou staan om als lid van den Raad op te kunnen treden, bij de Commissie zwaar zou wegen. Een be zwaar, tusschen haakjes gezegd, waarvan ik de beteekenis nooit begre pen heb, omdat iemand immers juist wachtgeld ontvangt, omdat hij niet meer in gemeentedienst is. Do Com missie kikte er dan ook niet van en gaf op de gewone sobere manier haar advies tot toelating waartoe de Raad besloot. De heer Van den Berg deed nog een vraag, namelijk of wanneer de heer Nagtzaam weer bij het onderwijs al hier zou worden benoemd, dit geschie den zou door B en W. De wethouder van onderwijs, de beer Loosjes, artwoordde, dat in dat geval B. en W". op de gewone wijs een voordracht zouden doen en de Raad den heer Nagt/aam dan al of niet zou kunnen benoemen Of de twee nieuwbenoemden de be handeling der begrooting zullen kun nen bijwonen, is nog onzeker. Hunne installatie kan pas plaats hebben, na dat het Raadsbesluit tot toelating door Ged. Staten is goedgekeurd en die goedkeuring moet binnen acht da gen afkomen, maar komt in de prac- iijk ook niet vroeger in. Daarnaast is de vraag, of order acht dagen een week, dan wel letterlijk acht dagen, d. w. z. een week plus een dag, moet worden verstaan. In het eerste geval vannen de heeren misschien juist nog n de begrootingsvergadering worden geïnstalleerd, in het laatste niet. Dat de leden van den Raad hierin belang skiier. is een gevolg hiervan, dat dc kegrootingsdebatten, meenen velen, lengèr dan anders zullen duren, wan neer de heer Nagtzaam daaraan nog ieelnemen kan. Hij zal de gelegenheid niet verzuimen, om bij verschillende Punten principieele opmerkingen te maken. Het request van het Comité Plan 1913 om eeu subsidie van 2500 kon drie sprekers nie' bekoren: den heeren Modoo en Thïel niet, omdat naar hun ne meeninpr ook door vereenigingen en belanghebbende particulieren in de bosten moet worden bijgedragen en den heer Visser niet, omdat de Veree niging tot Verfraaiing van de plannen biet op de hoogte zou zijn. Het voorstel werd tot nadere infor matie aangehouden en hoewel ik meen. «Is secretaris van het Comité en stel- br van het request, die inlichtingen lot voldoening van den Raad te kun nen geven, acht ik mij juist door bo vengenoemde qualiteït verplicht, te *achten, totdat B. en VV. die informa tie zullen hebber gevraagd. De lezer verliest daarbij dus niemendal en ik beb het beste vertrouwen, dat de zaak het reine komen zal. Dc adressantei- Abspoel, Noteboom fni anderen, die verzochten om niet als uitwonende belastingplichtigen van Haarlem te worden aangeslagen (dc bekende forensenquaestie) zijn onge kookt naar huis gezonden. De wet veroorlooft nu eenmnal geen uitzonde ringen en do Raad kon dus niet aan hun verzoek voldoen. Indien het mogelijk geweest ware, zou, durf ik zeggen, op hun request zeker gunstig beschikt zijn, want men moet wel in stemmen met het betoog van Mr. Slin- genberg, dat de forensenbelasting voor deze belastingschuldigen niet ge maakt is en dat de schuld van hun uitwoning voor een deel toe te schrij ven is aan de gemeente Haarlem, die de arbeiders naar elders liet trekken en niet voor voldoende woningen zorgde. Het middel tot onlkoming aan de moeilijkheid, dat Mr. Slingeriberg noemde, liet beschouwen van deze aanslagen als oninbaar, is niet zonder gevaar, zooals Mr. Thijssen aantoon de en dat van Mr. Thiel, annexatie van Schotens geheele stadskwartier, is wèl radicaal, en doet denken aan den chirurg, die in zijn ijver tot genezing snijdt en snijdt, totdat de heele pa tiënt dood is. Het voegen van Schoten bij Haarlem brengt wis en zeker Haar lems financiën zoo reddeloos in de war, dat de schade voor ons allen, ook voor do forensen-arbeiders, die nu zoo terecht klagen, nog oneindig grooter wezen zou,. dan die nu voor de laatst genoemden is. Ik verwacht, na dit debat, dat B. en W. spoediger dan ar.ders tot oninbaar verklaring van deze posten zullen overgaan en dat de controleur zich zal onderscheiden door in het opsporen van deze belastingschuldigen een ge brek aan ijver te toonen, dat zal worden geprezen. Het bestuur van de H. F. C. mag de sloot langs de Spanjaardslaan niet dempen. De toegang, dien liet nu tot het terrein heeft, is toch al veel uit gebreider, dan de plank, waartoe het indertijd toestemming kreeg. En de heer Springer schijnt wel zeer te heb ben geklaagd over de schade, die de honderde, ja duizende wedstrijdgan- gers aanrichter in den Hout. Toch toonde de Commissie voor den Hout en de Plantsoenen een ruimen blik te bezitten,-want het overweegt, hoe aan het H. F. C.-bestuur een ruimer in gang tot het terrein kan worden gege ven. Die is bij het drukke bezoek van dezen tijd bepaald noodig. Genoemd is de Gasthuislaan bij de Spanjaards laan. Cevraagd is, wal de Gasthuis laan wel is niets anders, dan de nieuwe, officieele naam van den Bin nenweg. En eindelijk de verbreeding van de brug bij de Authonïcstraat. B. en W. vroegen eigenlijk een crediet lot een maximum van f 11.400. „f4800 is geioeg", zei de heer Rin- kema, „de landhoofden zijn nog best, de Commissie van bijstand heeft ze bekeken." „Hebt u ook onder water gekeken vroeg de heer De Breuk, die flink van zich afbeet. Daar zweeg de heer Rinkema op. Blijkbaar had hij niet in den wel wat onfrisschen Burgwal gedoken. Maar toch kreeg de goedkoopste man zijn zin. Het voorstel-Wilkens om de heele verbreeding aan te houden totdat over de Amsterdamsche Poort- omgeving beslist zal zijn (wanneer zal dat wezen werd verworpen en voor f 4800 moet de brug in orde gemaakt worden. De verantwoordelijkheid heeft de heer De Breuk op den Raad gela den, die zich daar met 33 ruggen om haar te dragen, bitter weinig van aan trekt. Gedeelde vreugd is dubbele vreugd, Gedeelde smart is halve smart, Gedeelde verantwoordelijkheid is heelemaal geen verantwoordelijk heid. Maar het zal ook wel zoo'n vaart niet loopen, want. mocht eens blij ken, dat de onderwatersche soliditeit tegenvalt, dan komen B. en \V. wel bij den Raad om credietverhooging en dan staat de Raad die, even zeker, toe. Bij de rondvraag wees de heer Bre- gonjo op de waarschuwing in ons ar tikel van 22 dezer tegen het lner in voeren van Argentijnsch vleesch ea vroeg aan den voorzitter of B. en W. maatregelen willen nemen, om den invoer mogelijk te maken. Hij had de vraag vooraf aan B. en W. meegedeeld e» genoot dus ae gunst van eo~. dadelijk antwoord. Maar voel wijzer werd hij niet. 't Is een moeilijke zaak. zei de voorzitter en B. en W. overwegen die met de Commissie en den Directeur van het Slachthuis. Waarom nu niet wat gemoedelijker geantwoord op deze wijze (want dat is het eenige antwoord, dat te geven valt) „wij hopen, dat binnenkort het Argentijnsche vleesch zóó zal worden verscheept, dat het in ons Slachthuis kan worden gekeurd en voor zoover B. en W. dat kunnen bevorderen zal het. in 't belang van den minder bemiddel de, zeker gebeuren." J. C. P. Binnenland DE VERKIEZING TE OMMEN. Mr. A. baron Mackay schrijft in „De Nederlander" „liet doet mij leed den schijn van onbeleefdheid op mij te laden, maar om m. i. voor ieder weldenkend niensch verklaarbare redenen zal ik deze week niemand antwoorden op brieven, telegrammen of teie- phoanfjes. die betrekking hebben op de herstemming ia Ommen." DE KONINGIN-MOEDER heeft eenige steden in den omtrek van Fiesole (Noord-ltalic) bezocht, o a. Florence, Valamboza en Sienne. De Koningin-Moeder zal Vrijdag avond uit Italië in de residentie lerug- keeren. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is met ing. van 16 Nov. benoemd tot dir. van het post- en telegraafkant. te Alphen. W. van der Heide, thans id. te Woerden. Is G. Nieuwenhuizen, te Arkol, met ing. van 1 Nov. benoemd tot opzichter Rijkswaterstaat 4de klasse. Is, met ing. van 1 Nov. op verzoek, eervol ontsl. verl. aan dr. G. II. Coops, als leeraar aan de middelb. landbouw school te Deventer en als zoodanig benoemd, dr. H. J. Slijper, onder toe kenning van eervol ontslag als leer aar aan de Rijkszuivelscliool te Bols- ward. Is aan W. C. van Breda, op verzoek, met ing. van 1 Nov. eervol ontslag verleend als notaris te Uden. Is aan mr. P. Droogleever Fortuyn, op verzoek, met ing. van 1 Nov., eer vol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te 's-Gravenhage. Is aan J. Th. C. van Dam van Isselt, voorz. van den Centr. Gezondneids- raad, op verzoek, eervol ontslag ver leend als lid der Centr. Commissie voor de Statistiek, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Is aan luit. t. z. 2de kl. Kon. Mari ne-reserve, F. A. Lambach, op ver zoek met ing. van 1 Nov. eervol ont slag verleend uit den dienst bij de re serve. Bij besch. v. d. Min. v. Landb. is, voor het tijdvak van 1 Nov. 1912 t/m. 31 Oct. 1913, benoemd tot ambt. van odm. aan de Rijks- hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te Wage- ningen, J. H. Goedheer, aldaar. REGEERINGSCOMMISSARIS VOOR DE INDISCHE MIJNWET GEVING. Bij kon. besluit is'het lid van den Rand van Ned.-Indië mr. J. G. Pott, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, eervol uit zijn tegenwoordig ambt ontslagen, en zulks ten einde den gouv.-generaal in de gelegenheid te stellen hem on der toekenning van den titel van Re geringscommissaris voor de mijnwet geving te belasten met de samenstel ling van de noodige ontwerpen tot herziening van de Indische Mijnwet en van de ter uitvoering daarvan strekkende mijnordonnantieen is nan mr. J. G. Pott, voornoemd als Re- geeringscommissaris voor de mijn wetgeving toegekend de rang en de staatsie van een lid van den Raad vaD Ned.-Indië. STAATSCOMMISSIE- RIJKSWERKLIEDEN. Bij kon. besluit is I. P. de Vooys, hoogleeraar aan de Techn. Hooge- school, wonende te 's-Gravenhage, be noemd tot lid der in 1908 ingestelde Staatscommissie tot beraming van maatregelen om de noodige overeen stemming te brengen en te behouden in de voorwaarden, waaronder de Rijks werklieden arbeiden. TÓCH IN DE VAL GELOOPEN. De marechaussees uit Halst hebben 's nachts onder Graauw een ontmoe ting gehad, niet stroopers. Deze richt ten de lantaarn op de politiemannen, waarna op hen gevuurd werd, zon der evenvveL te raken. De marechaus sees vuurden terug, maar de stroo pers verdwenen in de duisternis. Den volgenden morgen begaf oen bekend strooper zich naar een dokter. De patient weid aangehmiden en be kende, vermoedelijk door marechaus sees, ih de kuit te zijn geschoten. Zijn 22-jangö broeder had op de ma rechaussees gevuurd. Deze broer werd aangehouden. „DE BIJENKORF" TE AMSTERDAM De Dam-commïssie heeft zoo meldt 't Hbld. dezer dagen hare goedkeuring gehecht aan het gewij zigde plan voor het te stichten maga zijn „De Bijenkorf". Dit plan onder scheidt zich van liet oorspronkelijke ontwerp, doordat nu op het middelste paviljoen liet gebouw zal bestaan uit drie paviljoenen een 50 meter hooge toren zal verrijzen. De hoek-paviljoenen zullen 37 me ter hoog worden, dit is 1 Meter lager TE AMSTERDAM. HET NEDERLANDSCH TÖONEEL. Ferdinand Huyck, too- neeispel in 5 bedrijven, be werkt naar den roman van Mr. J. van Leunep, door Anna van GoghKaulbach. Dat de naam Jacob van L e n- nep nog steeds een goeden klank in ons vaderland heeft, hebben wij gis- .terenavond weer eens kunnen consta- teeren de Stadsschouwburg was bij de eerste opvoering van" Ferdi nand Huyck in de tooneel- bevverking van onee stadgenoote, me- yrouvv Anna van Gogh—Kaulbach stampvol. Met blijkbaar genoegen za gen die velen al de bekende personen uit Van Leuncp's meest gelezen ro man in levende actie daar voor zich do aardige, zedige Jetje Blaek, de plaagzieke, guitige Santje, de brave, vrome tante Letje, den dikken, ge- moedelijken kapitein Pulver, den ro mantiseren en geheknzinnigen graaf Van Talavera, bijgenaamd de Vlies ridder, met zijn reine en mooie doch ter Amelie, den zieligon huispoëet Helding én niet te vergeten Ferdinand Huyck zelf, die als de verpersoonlijkte deiigd en edelmoedigheid zooals dit in een goeden, ouderwetschen ro man betaamt die rol van hoofdper soon in deze geschiedenis vervult. Men begroette al die personen als oude kèjinïssen uit zijn jeugd, die mén in .'lang niet'gezien had en 'Van wie men'de gezichten-bijna had ver geten mén wist zich soms niet dade lijk te herinneren, wanneer en waar -men ze voor het laatst had gezien, maar als men hun stemmen weer hoorde en als men ze op oude, beken de plaatsen terugzag zooals daar onder de tafel in den koepel op Gul denhof dan lachte men genoegelijk en mompelde „Ah ja, nou herken ik jeAangenaam je weer te zien Hierin ligt voor het groote publiek het aantrekkelijke van de uit romans getrokken tooneelstukken, dat ze de kennismaking hernieuwen met hun vertrouwde en dikwijls dierbare per sonen. Dat die personen op het too- neel wel eens sterk veranderd zijn, grover van gelaatstrekken zijn ge worden, dikker van omvang of aan merkelijk in elkander geschrompeld, ■merkt mén nauwelijks hij de vreugde van het weerzien. Dat valt eerst op, als men thuis is gekomen en zich kalm voor eten geest haalt, hoe die personen er vroeger wel uitzagen, toen men ze jaren geleden voor het eerst in den roman ontmoette. Doch voor de meeste toeschouwers is dit bezwaar van ondergeschikt be lang men accepteert een tooneelbe- werking, als men den roman er maar in herkent. En daarom gelooveii wij, dat F erdinand Hu yck van me vrouw Van Gogh voor de Koninklijke Vereeniging een succes zal woolen, evenals Sara Burgerhart van mej. Pabst dit voor haar is geweest. Misschien in geringere mate, om dat de roman van Van Lennep zich niet zoo voor tooneel-bearbeiding leende als het werk van de dames Wolff en Deken. De taak van mevr. Van Gogh—Kaulbach was ontegen zeggelijk veel zwaarder dan die van mej. Pabst. Van Sara Burg er hart kon onmogelijk een werkelijk t o o n e e 1- s pel worden gemaakt en het stuk van mej. Pabst is dit dan ook niet ge worden maar er was genoegzaam stof in dezen roman aanwezig, om er dramatische tafereelen uit te trekken, die in hun opvolging een amusant zedenspel vormden. En danSum Burgerluirt was ook een pittiger per soontje dan de zoon vqji den hoofd schout van Amsterdam. De intrigue in Ferdinand Huyck is veel ingewikkelder. Wij hebben Van Lennep's roman de vorige week nog eens doorgelezen en wij willen wel be kennen, dat wij niet kouden begrij pen. hoe uit deze uitgebreide en ge compliceerde geschiedenis een Uio- neelstuk kon worden getrokken. V. ij bewonderen dan ook mevrouw Van Gogh, dat zij er in geslaagd is, een speelbaar stuk van Ferdinand Huyck te hebben gemaakt. Uit den aard der zaak moest zij veel schrappen en ook lner en daar aanvullen wat zij o. a. aan het slot met tact heeft gedaan maar over het algemeen is het haar gelukt, den roman vrijwel op den voet te volgen. Dat aan dit werk zooals aan elke tooneelhearbeiding „tooneel- fouten" kleven, kan niet worden ont kend, doch dit was o.i. niet te vermij den. Het doel van mevr. Van Gogh, om de personen uit Van Lennep's ro man in levende actie ons te doen ver schijnen, heeft zij bereikt. Dat dit streven door het publiek met sympa thie en stijgenden bijval werd ont vangen, zal de begaafde schrijfster zeker een niet geringe voldoening hebben gegeven. Een groot deel van dit succes is ook le danken aan de zorg welke de Kon. Vereeniging aan de opvoering \an dit stuk heeft besteed. Men heeft van de aankleeding van Ferdinand Huyck evenveel zoo niet nog meer werk gemaakt als vau Sara Bur gerhart. De décors de koepel in de eerste en de huiskamer bij Huyck in de derde acte van Louis Richter, naar teekeningen van David Bles, wa ren zeer mooi en zelden zagen wii op het Leidsche Plein zulk een fraai en stijlvol salon als gisteren i:i het laat ste bedrijf. Hel luid applaus, dat weerklonk, toen liet doek was opge gaan, was dan ook wel verdiend. Ook aan de zevent:ende-eeuwsche- costuuins waren blijkbaar geen kosten gespaard; ze getuigden oox meerma len van smaak. De dames HoKrop en Chr. Poolman zagen er uit als „Bak- ker-korffjes. Jammer, dat het kleed van mevr. Schwab-Weiman zoo met die omgeving vloekte. Gelegenheid tot sterk dramatisch spel geeft Ferdinand Huyck niet, be paald „dankbaar' is dit costuumstuk voor de acteurs en de actrices dan ook niet. Const, van Kerckhovea Jr. speelde de titelrol. In dezen jongen acteur heeft de Kon. Vereeniging een zeer goeden jeune premier gekregen, wat een (hartelijke gelukwensch waard is. Van Kerckhovea speelde de rol met prettige losheid en aangena me distinctie. Hij was van hc-t begin tot het ei"d een zeer sympathieke fi guur. Mej. Emima Morel wist van Jetje Blaek weer iets (heel bijzonders te maken. Zij was in alle opzichten het zedige, lieftallige persoontje uit Van Lennep's roman. Het is wel opmer kelijk, hoe Emma Morel bijna altijd haar stempel weet te drukken op elke rol, die haar wordt toebedeeld. Mevrouw Blokzijl-Jurgens Ame lia mist vooralsnog de óliamie en de routine van haar talentvolle kunst zuster; het »s alles nog zoo schooisc-h wat zij doet. Wanneer het stuk wat meer is in gespeeld, zal 'het spel van velen zeker nog aanmerkelijk winnen. Dan zal Vau Dijk waarschijnlijk iets meer krijgen van een graaf do Talavera, die een ieder overheerscht en jaren aan (liet Spaansche hof is geweest en zal Jan C. de Vos Jacobus liiaek denkelijk ook minder mat spelen. De lieereu Ilol'trip, Schulze en Myin ide laatste vooral maakten van kapitein Pulver, den dréhter Helding en den politiespion lleyng alleraar digste typen. En mevr. Da Vos- Poolman gaf als „Santje" groote le vendigheid aan alle tooneelen, waar in zij optrad. Aan den heer Van Kerctóhovcn en do dames Morel en Blokzijl werden aan het slot onder luide toejuichin gen bloemen aangeboden. J. B. SCHUIL. CARUSO. Men bericht uit Berlijn aan de „N. Roti. Crt.": Caruso heeft, toen hij bij gelegenheid van den verjaardag der Keizerin, aan het hof een concert gaf, de orde van den Rooden Adelaar 3de klasse met de kroon gekregen, Dut is een zeer hooge onderscheiding, en geen ande re Duitsche toonkunstenaar of zanger bezit zulk een hooge Pruisische orde. Bovendien heeft de toevoeging van de kroon op het ridderkruis nog een bijzondere bcteckonis, oindut keizer Wilhelm II dit insigne zelf ingevoerd heeft om tot teekeu te dienen voor bij zondere betrekking tot zijn persoon. Rechtszaken Vsrslftiglng en valsGbbeld In gascbrlfte. Voor de rechtbank le Dordrecht werd de zaak tegen vrouw Groen voortgezet. Voor deze zitting waren geen getui gen of deskundigen gedagvaard. De president ondei vroeg be'kl. om trent de verzekeringen op haar va der, en merkte op, dat van 1910 tot begin 1911 voor f 29.000 verzekeringen zijn gesloten. Bekl. erkende, dat zij in de eerste helft van 1911 ongeveer f 1500 heeft geleend. Op de vraag van den pres dent* hoe, als haar vader was blijven leven, de ruim f 3000 premie per jaar hadden moeten betaald worden, antwoordt bekl. niet geweten te hebben, dat de zaak van haar vader zoo zwak stond en dat zij dacht, dat die bedragen wel betaald zouden kunnen worden, terwijl haar vader haar gezegd had, dat Ui ij als er niet meer betaald zou kunnen worden, een premie-vrije po lis zou nemen. De president stelt vast, dat, als de vader was blijven leven, de verzeke ringen zouden geroyeerd zijn gewor den. Op de vraag van den president, of zij haar vader niet vergiftigd Leeft, antw oordt bekl. op stelligen toon ont kennend. Daarna is het wroïd aan het O. M. dat in de eerste plaats wijst op de houdng van beklaagde tijdens het proces, zij is nooit versla-en, maar zit er bij met een ijzeren wil. zij toont zich een professor in het liegen. Het drama, te Nieuw-Lekkertand afge speeld, verdeelt spr. in twee bedrij ven, het eerste bestaande in het plaatsen van de valsdhe handteek•?- ning en het tweede eindigend met den dood van bekl.'5 vader. Spreker schetst vervolgens den levensloop van (bekl.'s vader, een gewoon arbeider, die zich e'ndelijk een koffiehuis en een kolemzaakjc wist le versdhaffen en een paar huisjes bezat, alles ech ter met hypotneefc bezwaard, terwijl bekl. daarentegen met stadsclbe klee- •l.ng vooraan op concerten zat en heeren met boorden tot vrijers had. Om zich een echtgenoot te v erzekeren vertelt zij, dat zij na den dood van haar vader over een f 2(1.000 zou be schikken. De off. staat daarna uitvoe rig stil bij de gesloten levensverzeke ring en bij de houding daarbij door bekL aangenomen. Na het sluiten van de verzekeringen volgt een wilde jacht om geld te ke nen, om toch maai- de premie ie beta len hullende en klagende reist ze stad en land af, om geld bij elkaar le brengen. Eindelijk is de toestand niet houdbaar en nceait beklaagde haar toevlucht lot vergif met tot siot de dood van naar vader aan „geelzucht". Dr. Van IJzeren verklaart echter, dat sub-acute fosforvergiftiging het meest voor de hand ligt. terwijl pref. Nolen een dergelijke vergiftiging niet uit sluit en prof. Pel ook de mogelijkheid daarvan erkent, onder bijvoeging, dat er van de sub-acute vergiftiging zoo weinig bekend isde bewering van pref. Talma noemt spreker een slag in de lucht. Met het oog op de verschillende des kundige rapporten zegt hij. dat da wetenschap ons hier in den steek laat en nieitegenstaande de vele leugens van beklaagde moet spreker vrij spraak recu! roeren, wegens gebrek aan bewijs voor wat de moordzaak betreft. De valschheM in geschrifte acht de officier wet'ig en overtuigen! beweaen en hij vraagt deswege eene veroordeeling voor den tijd van vijf jaar. Verdediger is mr. Franzie Beren- stein. van 's-Gravenha?e Plerfer denkt anders over beklaagde dan de officier het is pleiters heilige over tuiging, dat beklaagde onschuldig is. Als bewijs, dat de rechtbank ook niet overtuigd was van beklaagde's schuld noemt spreker de verschillende schei kundige en geneeskundige onderzoe kingen, die volgens pleiter het positief resultaat hebben opgeleverd, dat van vergiftiging geen sprake kan zijn. Waar de beroemdste klinici van ori3 land Diet tot vergiftiging kunnen besluiten, daar kan, meent pleiter, een Nederlandsch rechter niet veroor- deelen. Vervolgens staat pleiter stil bij de chemische onderzoekingen, op grond waarvan pleifer meent te mogen con- cludeeren, dat er geen fosfor gevon den En dan nog, zegt pleiter, wanneer G. al vergiftigd is, waarom moet dan cle beklaagde de schuldige zijn Op beklaagde rust een verdenkins, die onjuist is. „Het kriekende Kriekske" van Cremer zit hier. de laster heeft in beklaagde een slachtoffer gevonden. De getuigenverklaringen hehben niets opgeleverd, alleen de veldwachter Brussee was ongunstig in zijn verkla ringen. Beklaagde was niet kwaad voor haar vader, dat waren wel de zoons. Wat de geld leeningen 'betreft, plei ter rnerkt op, dat beklaagde's vader zelf de polissen der kinderen beleende en elders 250 opnam. Opzettelijke valsohlheid in geschrifte bestaat dus hier niet,. DOODSLAG. De rechtbank te Maastricht ver oordeelde L., die Pieters doodsleeg, overeenkomstig den eisch, tot 10 jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Maastricht behan delde de zaak tegen C., die den 31en Augustus zekeren Hak doodsloeg. De eisch luidde 6 jaar gevangenisstraf. Kerk en School GEDENIvTEEKEN PROF. VALE- TON. Op de Oude Algcm. Begraafplaats te Utrecht is Woensdagmiddag, in te genwoordigheid van vele vrienden en leerlingen, het grafmonument voor wijlen prof. dr. J. J. P. Valeton Jr., onthuld. Het bestaat uit een liggende zerk met de woorden: „Dr. Josué Jean Phi lippe Valeton Jr., hoogleeraar, geb. 14 Oct. 1848 te Groningen, overleden li Januari 1912 te Utrecht." Achter het boveneinde staat op een hardsteenen voetstuk een marmeren kruis. Op het voetstuk staat in gou den letters eene opdracht der leerlin gen en oud-leerlingen, en daaronder „Houdt in gedachten, dat Jezus Chris tus uit de dooden is opgewekt," 2 Tim. 2:8. Het geheel is omgeven door een zwart geverfd hek. Bij de onthulling hield ds. J. H. Gerrilsc-n, hofprediker te 's-Graveu- hage, een toespraak. DE STUDIE VAN HET INTER NATIONALE RECHT Woensdagmiddag aanvaardde prol. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eijsinga het ambt van hoogleeraar I11 het Vol kenrecht aan de R::ksunivers teit te Leiden, met een rele over „De stu» die van het Interuadonale Recht." NED. PROTESTANTENBOND. (Vervolg). Woensdag werd de vergadering te Leeuwarden voortgezet. De financieele verslagen werden goedgekeurd. De discussie werd daarna weer ge opend over 't voorstel van 'het hoofd bestuur om f 10.030 beschikbaar te stellen om de nieuwe Bijbelvertaling te popularïseeren. Er was een amen dement ingediend om de f 10.000 te reserveeren en een commissie te be noemen tot nader onderzoek. Na discussie werd het voorstel van 't hoofdbestuur aangenomen. Tot algemeen penningmeester werd in de vacature-Pekelharing met bij na algenieene stemmen verkozen d8 heer W. E. Donath, penningmeester der afdee'ing Baarn. Als plaats waar de algemeene ver gadering liet volgend jaar zal worden gehouden, werd Alkmaar gekozen. Daarna leidde dr. H. T. de Graal

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9