NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30a Jaasgaag, Ngk 9006 Verschijnt dageiffcs, bafeaiye op Zoo- en Feestdstran. DINSDAG 29 OCTOBER tOlS A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: jfofclC Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J 1,20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsin»: Franco per post door Nederland1.55 tf" "fHgygHr 50 cts. voor 3 plaatsingen 4 contant Afzonderlijke nummers0.02M j sr Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37H Redactie cn Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post 0.45 ÏHtercommnnaaITelefoonnummerderRedactie600enderAdministratIe724. Uitgave der Vennootschap Loorens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drnkkerij: Zuider Bnitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 30 OCTOBER. Gemeenteraadsvergadering, voorm. 10 uur. De Kroon: le Seance Joh. Steen- man, 8 uur. Soc. Vereeniging: Kon. Museum: Lo zing door den heer Van Erp, 8 uur. Brongebouw: Bioscoopvoorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Velsen: Gemeemteraadsvengade- ring, 1 1/4 uur. Zandvoort: G-onneenteraadsvergade ring, 7 1/2 uur. Haarlemmerliede c.a.: Gemeente raadsvergadering, 10 uur. Hotel.Duin en Daal, Bloeimendaal: Concerten. Stadsnieuws Om OnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „B. en W. over de begrooting" in de rubriek Orn Ons Heen. „J. J. C rem er". Met toestemming van de Erven van Justus von. Maurik en de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Too- neel" wordt in November a.s. door de Kon. Letterl. Vereeniging opgevoerd „Fijne Beschuiten". Ook is in studie genomen „Majoor Frans", van mevrouw Bosboom-Tous- saint, bewerkt door den hoer L. H. Chrispijn, regisseur vau de Koninkl. Vereeniging „I-let Nederlandsch Too- neel", die ook tevens zijne goedkeu ring heeft geschonken aan eene op- voering voor do leden von Cromer-". ALG. NED. BEGRAFENISFONDS. In de gisteravond in de „Koren- bours" alhier gehouden jaarvergade ring van de afd. Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Begrafenis fonds werd de aftredende voorzitter, de lieer J. v. d. Weijde, met algemee- ne stemmen herkozen. In de plaats Van den aftredenden commissaris, den heer J. H. Bregonje (niet-hemkies- baar) werd gekozen de beer C, Tim mer. I-Iet door den secretaris-penning meester, den lieer Joh. S. Holster, uit gebrachte verslag werd goedgekeurd. KERKELIJK KIESCOLLEGE. Vandaag, is er verkiezing voor het Kerkelijk Kiescollege der Nederl. Herv. Gemeente. Door de „Vrijzinnig Hervormden" en „Evangelie en Belijdenis" zijn candi- datenlijsten opgesteld. Door „Evangelie en Belijdenis" zijn candidaat gesteld de heeren II. Bij kerk, Mr. J. F. Boelens, W. B rakel, F. K. H. Bühning, W. A. van Dam. W. Eggink, H. L. J. Gabriëls, H. N. Hart- gerink, W. F. Hoogkamer, J. J. Jon ker, K. van Ketel, Ds. J. W. Knotten belt, J. II. van Leijden, Jhr. Dr. J. W. van Lennep, A. J. H. Baron van Lyn- den, I. van Marie, L. H. Minsart, II. van Niel Czn., D. Peters, W. C. Serné Dzn., Jb. Vermeer, Dr. J. A. Vor der Hake, H. Wagter, Joh an Winkler en J. L. Zegers. En door de Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden de heeren M. L. van Acker, S. C. J. Bertram, A. J. Wy- nants, J. C. Boon, L. A. Braak, J. P. C. van Gurtgen Jr, Jacob v. Dijk, II. Fikkert, P. J. van Gulik Jr., N. J. Hoeksema, W. C. van Daalen, H. Zwart, J. D. Rutgers v. d. Loeff, C. van Meerten, W. C. Meijer, H. Natte, C. Lijnzaad, F. C. A. Bölger, Join Smits, J. G. Tuyiel, J. Ott Ez„ J. Wil- lems, W. E. Zuureudonk, W. F. H. Voet en T. Messchaert. De verkiezing duurt tot hedenavond 0 uur. Belasting. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis, dat het op don 24sten October j.l. executoir ver klaard kohier No. 16 op de Personeele belasting dezer gemeente, dienst 1912, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen is ter hand gesteld. FAILLISSEMENTEN. Door de Arr. Rechtbank alhier is bij Vonnis van 29 October 1912 opgeheven het faillissement van F. J. M. Wirtz, zonder beroep, vroeger te 's-Gravenha- ge, thans te Haarlem, hetwelk den 24sten September 1912 was uitgespro ken ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk, te Haarlem, op Donderdag 31 October 1912, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. E ze r ma n (oud organist). Programma No. 1. Fantasie op„Ein' feste Burg", Ch. Fink. No. 2. Fuga, J. S. Bach. No. 3. Sonate No. 4, A. Guilmant. a. Allegretto. b. Andante. c. Menuetto. d. Finaln. No. 4. Cantabile, E. Bossi. No. 5. Marche hérodqu©, C. Saint- Saena. Tramwagens. Naar men ons mededeelt zijn aan de Koninklijke Rijtuigfabriek van de fir ma Beynes een 15-tal tramrijtuigen in aanbouw voor de tramlijnen door de stad. De rijtuigen zullen ongeveer Mei van het volgend jaar worden afgele verd. HINDERWET. B. en W. doen weten, dat op alle werkdagen, van 8 tot 2 uur, tot 12 No vember e. lc. 's voormiddages te 11 3/4 uur, ter gerr.eente-secretarie (7de Af- deeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift van M. J. Duisterhof, om vergunning tot uit breiding van de bakkerij in het per ceel aan de A. L, Dyserinckstraat no. 17, door het bijplaatsen van oen dub belen heeteluchtoven, en dat op 12 No vember de gelegenheid zal worden ge geven, om bezwaren tegen het uitbrei den der inrichting in te brengen. Hetzelfde geldt voor een verzoek schrift van W. Dalebout, om vergun ning tot uitbreiding van de bakkerij in het perceel aan den Zijlweg (zij weg) no. 4, door het bijplaatsen van een dubbelen heeteluchtoven. {Begin van brand. Maandagmiddag om kwart over vij ven werd die brandweer gealarmeerd, voor een begin van brand, ontstaan in een houten schuurtje van de firma Van Tuhergen aan den Koninginne weg. Vermoedelijk was een vonk uit de 'tabakspijp van een der werklieden gevallen, en hoxl de houtwol in het schuurtje doen ontbranden. Spuit 10 rukte uit, maar deed dat onverrichterzake, want even later kwruni al bericht, dat met een Hol- landiafakkel en een paar emmers wa ter het vuur gebluscht was. J ubileum. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer J. A. Kwaad, ploegbaas aan de lijn HaarlemUitgeest van die H. IJ. S. M., hij de maatschappij in dienst trad. Zoowel van. de arbeiders als van superieuren mocht de jubi laris veel blijken van belangstelling ondervinden. Namens de maatschappij werd hem een enveloppe met inhoud en een. di ploma aangeboden. Becedigd. Ter terechtzitting der Arrond. Reciitbank alhier, van den 29en Oct. 1912, is de heer K. H. J. Flint, te Zandvoort, becedigd alfs ambtenaar van den Burgerlijken Stand in die ge meente. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: C. v. d. Mark, Jan Steenstraat 3, een hond. Mej. G. Jonker, Jordensstr. 24. een broche. II- Kense, Frans Halsstr. 46, een damestasch met in houd. C. Beekelaar, Waldeck Pyr- montstr. 56, een portemonuaie met in houd. Mevr. Heerkeus Thijssen, Wilsonsplein 5, een ring met sleutels. S. Stapel, Waldeck Pyrmontstr. 44, een dames nachtjapon. J. Miede- ma, Koksteeg 6, een hond. J. Jut ten, Groote Houtstraat 133, een kat. J. J. v. d. Kroft, Assendelverstr. 24, een stuk blik. D. G. Muider, Spaar- ne 27, een lorgnet. H. Koopman, Assendelverstr. 47, een kinderhand schoen. J. Brandt, Voorzorgstr. no. 59 rood, een rozenkrans. Mej. M. Lafèbre, Barteljorisstr. 34 rood, een broche. B. van Loon, Kloosterstr. 3 rood (Schoten), een portemonntie. J. Tit, Oranjestraat 26, een paket ba lans. Mej. M. de Goede, Amsterd. Vaart 3, een rozenkrans. Bureau v. politie, een ceintuur met gesp. Bu reau van politie, twee sleutels aan een touwtje. C. Doesburg, Oranjestr. 51, een dop van een rad van een kin derwagen. J. Buys, Anthoniestraat 51M, een overhemd. J. van Wor- kum, Amsterd. Vaart 51, een reticule. F. Aarts, Zuïd-Polderstr. 13, een dameshandschoen. P. Brinkman, Telling van Berkhoutstraat 2, een por- temonnaie. B. Berkenkamp, Gast huislaan 28, een portemonnaie. M. Blom, Voortiugstr. 36, een schoenma kersmes. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken UIT BLOEMEND AAL. Onze corresp. schrijft: De Electrische Trammij, van Bloe- mendaal naar Haarlem, doet op dezen weg herhaaldelijk opmetingen, ten einde overal dubbel spoor aan te leg gen, tenminste zoo wordt ons van een goed ingelichte zijde bericht. Wij zagen nu evenwel ook opmetingen doen op het voetpad tusschen de boo- meurij gelegen, daar waar de lijn zich, de Delft gepasseerd hebbende, naar Haarlem ombuigt. Tegen een lijn tusschen genoemde rij hoornen, zouden wij moeten protesteeren daar alsdan die weg geheel zou bedorven worden, en het gevolg zou zijn dat een rij dier zoo mooie boomen zou moeten vallen. Het landschap werd daardoor dan geheel ontsierd. Eene groote ver betering ware reeds verkregen zoo naast de bestaande lijn op de Kle verlaan, op een gedeelte van het land van mevr. Wilson een parallellen werd aangelegd; het wachten voor den overweg der Holl. IJzeren Spoor zou daardoor evenwel niet vermin derd worden. Dit wachten is voor de Electrische tram noodzakelijk, daar do Holl. IJz. Sp. Mij. ieder oogen- hlik de boomen iaat vallen, al is erin do verte nog geen trein uit Bloemen- daal of Haarlem in zicht. Men be weert zelfs, dat de boomen dicht gaan als de trein van Amsterdam ko mende Halfweg passeert. Dit nu zal wel wat overdreven zijn, maar een feit is het dat de Electrische tram on- noodig geplaagd wordt, waardoor •haar dienst zeer wordt belemmerd, en men in het geheel geen rekening kan houden met den tijd van aankomst te Haarlem of te bloemendaai, waar door velen de aansluiting in Haarlem met den trein in de richting Amster dam of Rotterdam missen. Met een beetje goeden wil ware aan dien toe stand een eind te maken. Nu wij toch over de Electrische tram spreken, moet ons nog het vol gende van het hart. Bij het rijden in de 'verschillende bochten wordt men ergerlijk door el kaar geschud. Ieder- oogenblik wor den de rails wat verhoogd of ver legd, maar de kwaal blijft hetzelfde, omdat, zoo wij gelooven, het onder stel der wagens noodzakelijk vernieu wing behoeft. Dat zaakje schijnt ge heel uitgesloten te zijn. Bij het geven der concessie zuilen de gemeentebe sturen toch wei conditiën gemaakt •hebben, en het is nu onze vraag: waarom grijpen de betrokken ge meentebesturen in deze niet eens ern stig in, en noodzaken zij de Electri sche Maatschappij, heter voor haar materieel te zorgen? Over het perso neel valt niet te klagen, dit is zeer voorkomend en beleefd. Het ware evenwel wenschelijk ook in de mor genuren meer volgwagens te laten medeloopen, en niet daarmede tot den middag te wachten. Soms is het bij slecht weer, en dat hebben wij nu weer dagelijks, ergerlijk zooals het publiek in een wagen wordt gepakt. Het steeds laten loopen van een volg- wagen kan toch niet zoo in de papie ren loopen; het publiek zou daar be paald dankbaar voor zijn. Het lijntje HaarlemBloemendaai is voor de Maatschappij een ware goudmijn, de mijn moet dus goed worden geëxploiteerd en in goeden staat worden gehouden, en niet den indruk maken op de vele vreemdelin gen die het gebruiken, dat de Maat schappij noodlijdend is. Wanneer men het schokken en stoo- ten vergelijkt met wat men in Am sterdam en 's-Gravenhage ondervindt, dan valt zeker de vergelijking niet ten gunste uit van het lijntje Haar lemBloemendaai. Hedenavond werdt in Hotel „Van Ouds het Raadhuis" een wicler-Iruit- teeltcursus geopend door den districts- Rij kstuinbouwleeraar. BEVERWIJK. Alhier had Zondag de gedelegeer den-vergadering plaats van de aidee- lingen der S. D. A. P. in dit district, tot het vaststellen van de wintercam- pagne, in overleg met den candidaat der Tweede Kamer den heer A. Nagt- zaam, van Haarlem. Door den heer Nagtzaam zullen de zen winter eenige cursusavonden ge houden worden. Nog hadden over de mogelijkheid t uitgave van een weekblad te komen. HAARLEMMERMEER. Ernstige baldadigheden. Een achttal jongelui van Hoofddorp maakte Zondagmiddag een uitstapje naar Vijfhuizen. Het scheen wel, dat da jongens zich nu eens geheel vrij gevoelden en dachten dat daar alles geoorloofd was, want allerlei balda digheden en overlast werden den be woners aangedaan. Ten slotte werd zekere C. O., die met een paar kame raden Rep te wandelen, door één hunner, den milicien van het 2de resi- ment veld-artillerie J. W„ aangeval len en ontving een paar hevige vuist slagen tegen het hoofd, zonder dat er zijnerzijds eenige aanleiding toe ge geven was. Deze heeft er evenwel de politie m ede in kennis gesteld, die een onderzoek heeft ingesteld, zoodat dit r de betrokkenen nog wel onaan gename gevolgen kan hebben. Te water. Een boerenwagen, bespannen met twee paarden, van den landbouwer D, 't Hooft, geraakte bij het overrijden van een brug over den Aalsmeerder- tocht, te water. De voerman D. Mans ontsnapte daarbij aan een zeer groot gevaar. Terwijl de wagen te water ging, sprong bij er af, juist tegen den kant van het land aan, en klauterde er toen tegen op. Hij was er nog maar net boven op, toen één der paarden viel en op dezelfde plaats terecht kwam. Het scheelde dus maar eeu on deelbaar oogenblik, of den man zou een zeer ernstig ongeluk overkomen zijn. De paaiden en de wagen wer den na groote inspanning door de omwonenden weer op het droge ge bracht. Het ongeval, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben, is dusbe- trekkeRjk tgocd af gel oo pen. HEEMSTEDE Ernstig ongeluk. De 68-jarige J. F. Kottman was Zon dagavond bij zijn zwager op bezoek. Bij het heengaan had hij het ongeluk van de trap te vallen. Hij verwondde zich daarbij zóo, dat de te hulp geroe pen geneesheer overbrenging naar een Haarlemsche ziekenin richting noodig achtte. Het mocht echter niet baten Kotman overleed reeds des nachts. De overledene was 43 jaar in betrek king bij de firma Van Meeuwen. VELSEN. De suppletoire agenda voor de op Woensdag 30 October 1912, nam, 11/4 uur, voort te zetten openbare verga dering van den Raad luidt 1. Voorstel van B. en W. öm Te be^ palen, dat ingaande 1 Januari 1913 bij de politie werkzaam zal zijn een schrijver. 2 Voorstel van B. en W. om aan den Burgemeester over te dragen het recht van benoeming en ontslag van dien schrijver. 3. Adres van werklieden in dienst der gemeente om toeslag op hun loon. INGEZONDEN Haarlemmer Halletjesen Balkan-oorlog. Fideüo heeft in zijn feu'lleton van Zaterdag j.L weer eens voor de zoo- veelste maal bewezen, dat hij de Haarlemmers gced kent. Maken wij ons zoo vroeg hij in Haarlem wel druk over den Balkan-oorlog? En zijn antwoord was zeer terecht „Wel neen, wat kan die ons. Haar lemmers, eigenlijk wel schelen?" Fi- dciio's ervaring is, dat Haarlem den uitslag met zekere kaim'le aankijkt. Voor Serviërs, Monieneg rijnen en Bulgaren maakt zich hier niemand warm. Volkomen mijn idee, zou ik Fidelio willen nazeggen. Wat kan den Haar lemmer de uitslag van den Balkan oorlog eigenlijk schelen? De verkie zing van de h.h. Nagtzaam eu Dr. De Jong in onzen gemeenteraad, de be noeming van Jthr. Sandberg tot bur gemeester, de herstemming tusschen de heeren Van der Vegte en Mackay in Ommen en een voetbalmatch zijn voor ons van veei meer belang dan de gevechten om Kurk Kilisse en inneming van Ueskjoeb. Ommen Dgt in de buurt en heeft door zijn beroem den afgetreden afgevaardigd© im mers een veel bekender klank dan Kirk Kilisse. Wie zou zich bier Haarlem nog druk maken om Kirk Kilisse? Dat de snelle opmarsdh der Bulga ren en Serviërs misschien, ja, zei te, waarschijnlijk voert naar een wereld oorlog gaat ons toch vrij wat minder aan en is ook niet zoo belangrijk als de verkiezing van een sociaal-demo craat in onzen vroeden raad. Dat daar boven Adrïanopel en Ueskjoeb donkere onweerswolken zich san pakken, die zich zeer waarsobijnlijk over ©enigen tijd boven Europa zullen ontladen, is toch voor Haarlem niet van zoo'n groote beteekenis als het feit, dat Jhr. Sandberg <in plaats van Jhr. H. of Mr. LJ. tot onzen burgen vader is benoemd. Wat kunnen ons, Haarlemmers, eigenlijk de Montene- grijnen, Serviërs en Bulgaren sche len? Ook niets, als zij de straten om ons heen in brand steken en ons c-igen huis bedreigen? Of gelooft men mis schien niet, dat zij daarmee bezig zijn? Wel neen, wij, Haarlemmers, of liever wij, Hollanders, denken daar niet aan, als er in Ommen nog herstemmi ng moet plaats hebben. Hoe zouden de Balkanstuten een oor log in 1913 in Europa kunnen doen ontbranden, als er in Juni algemee- ne verkiezingen moeten plaats héb ben? En toch als wij zien naar de ge beurtenissen in den Balkan^ dan zou den wij 7X)0 zeggen, dat het tijd wordt, dat wij daar eens aan gaan denken en dat wij gaan inzien, dat do slagen bij Kirk Kilisse en Uesk joeb voor ons nog belangrijker zijn dan de nieuwe indeeï'.ng der voor hoede van H. F. C. Denkt men, dat ik overdrijf? Leest dan, maar leest goed, wat de Fransoh© en Engel- sche bladen van Vrijdag schreven. Het succes der Bulgaren zoo schrijft de berichtgever uit Parijs aan het „Alg. Handelsblad" maakt de Fransohte bladen zeer pessimistisch wat de latere regeling van do Bal- kan-quaestio betreft. De algemeen© overtuiging is, dat de mogendheden moeilijk (kunnen voortgaan om handhaving van den status qua te eisohen. De „Echo da Paris" schrijft: De autonomie van Macedonië schijnt reeds verkregen, met alle consequen ties, door Servië in het ultimatum geëischt. De onderhandelingen zullen uiterst moeilijk worden. De „Figaro" spreekt in denzelfden geest, en zegt dat het zeer moeilijk zal zijn yoqr de diplomaten, om het juiste oogenblik te kiezen voor inter ventie. Do oorrespondent van de „Echo de Paris" seint uit Londen: Men acht hier het oogenblik voor de verdeeRng van den Balkan nabij, en men ziet in, dat de overeenstemming der mo gendheden over het behoud van den status quo niets meer te be'teekenen lieeft. De correspondent te Rome van het blad seint in denzeifden gec-st. En, zoo vragen de „Daily News" en de „Daily Chronicle", kunnen wij de eischen tot handhaving van den sta tus quo steunen? Neen, kan het ze kere antwoord luiden, want de Bul gareu, Serviërs en Monlenegrijnen zullen het ui-et toestaan. Schreef een Fransch zeeofficier Claude Far- rère niet terecht voor het uitbreken van den oorlog: „Gelooft niet, dat de Bulgaren aan den eisc-h der mogendheden zullen toegeven om uit het veroverde göbied terug te trekken. Heel het gewapende Europa zou dit heldhaftige volk htertoe na do overwinning niet zonder «trijd bunnen dwingen." Do correspondent uit Parijs van de „Vossische Zeitung" seinde gisteren, dat een bekend Bal kan-diplomaat tot Poincaré het volgende zou hebben gezegd: Hoe wülen de groote mogendheden de zegevierende Balkanstaten dwin gen de resultaten van hun arbeid, op te geven? Meent men misschien dat Europa naar het Balkanschiereiland een strafexpeditie zal zenden zooals in 1909 tegen de Boksers in China ge schied is? Vergeet niet, dat 600.000 man, opgewonden door de behaald© beslissende overwinningen en vol zelfbewustzijn order do waj staan en bereid zullen zijn verder hun leven te wagen. Europa zal tegenover deze 600.000 man minstens evenveel soldaten moeten plaatsen om het uit de bezetie Turksche provincies dringen. Hoe zal Europa deze krijgs macht zonder een algemeen© mobili satie bij elkaar bunnen krijgen en welk© vooruitzichten zouden er be staan, voor het behouden van don vredo, wanneer Europa eens moet overgaan tot een algemeen© mobilisa tie? Gij ziet, minister Poincaré, dat hot absoluut noodzakelijk lis een an dere oplossing te zoeken, die meer rekening houdt inet de werkelijkheid dan eeu door de kabinetten uitge werkt© theorie". „Dat", aldus besloot de diplomaat zijn onderhoud, „heb ik den heef Poincaré gezegd". Op de vraag van den correspondent wat de heer Poin caré hierop geantwoord had, bleef hij het antwoord schuldig. En wie gelooft nog een oogenblik, dat Rusland, de eigeplijk© bewerker en stichter van den Balkan-bond, de handhaving van den status quo zal blijven eischen, wanneer deze glorie rijke veldtocht der Bulgaren en Ser viërs geëindigd zal zijn. Immers nie mand, zelfs geen mensc-h in Weeneri gelooft dit. En toch, hoe sterk Oostenrijk-ITon- garïje zal vasthouden aan den status quo op den Balkan blijkt uit een arti kel in de „Reichspost', een blad dat niet alleen relaties heeft met den ge- neralen staf te Weenen doch ook met den aartshertog-troonopvolger. In dat hoofdartikc-l wordt betoogd dat de overwinning der Balkanstaten leiden moet tot een revisie van de verkla ring der groote mogendheden in ver band met onvoorwaardelijke hand having van den Status quo. Het 'arti kel eindigt met d6 woorden-, „Er komt thans een politiek© ontwikke ling, die ons niet voor een vernieu wing, doch voor een uitbreiding plaatst van de status quo politiek van Oostenrijk-ITongarije, en een on omwonden beslissing zal eisohen. Het zijn beslissende quaesties voor Oos tenrijk, zoo groot als zij zich nog niet voordeden na het nederleggen van de Duitsche keizerlijke waardig heid door de Habsburgers. Hoe min der Oostenrijk-Hongarije de werke lijkheid in twijfel laat, dat het den weg, dien het moet volgen, helder en duidelijk voor zich ziet en van plan' is dezen weg te bewandelen, met wel willendheid en eerlijkheid tegenover de vrienden, doch ook met de groot ste energie, des te beter lis het voor ons. Wanneer men dan nog bedenkt, dat Goetsjkof, de oud-president van de Doema aan het banket der Slavische Vereeniging te Petersburg heeft ver klaard, dat Rusland de Balkanstaten niet in den steek zal laten en de broe der van den overleden minister Sto- lypin durfde zeggen, dat Rusland nog nooit zoo volkomen tot den strijd voorbereid was geweest, dan kan men zich begrijpen, dat Ghr. Nuys aan wiens helder doorzicht wel niemand zal twijfelen Én het Alg. Hhld. schrijft: „Wat heeft dat te be duiden? Europa ziet met schrik en ontsteltenis deze zonderDnge verwik keling aan." Europa... behalve Haarlem, Om men en Ommelanden zou ik willen zeggen: wij hebben immers 2 nieuw© leden in den raad, asphalt tn de Bar- teljorisstraat en een nieuwen burge meester. Heb Vaterland kann ruhig seint Als de Bulgaren en Senders nog verder doordringen en weigeren te rug te trekken, als de Turken nog meer worden verslagen, dan... ja, dan is er veel kans, dat vlammen overwaaien in onze richting. Maar wat nood, als Mannus Francken nog links speeiii Uit den Balkan-oorlog, die den Haarlemmers zoo weinig.belang in boe zenit, kan, ja zal missch en een oor log voortvloeien tusschen Oosten-rijk en Rusland, en die oorlog betêeLent in de tegenwoordige omstandigheden de wereldoorlog. Wie daaraan mocht twijfelen, bedenke, hoe Duiisoh land achter Oostenrijk stond bij d© annexatie van Bosnië en Herzegowi- na, 3 jaar geleden. En wat zoo iets voor Haarlem beteekeni? Laten wij eens heel optimistisch zijn; zoo'n wereldoorlog beieeheut voor ons en daar zouden zelfs 33 soc.-democraten in onzen gemeente raad mets aan kunnen veranderen: algemeene mobilisatie, dat wil zeg gen, dat ongeveer 150.000 man onder de wapenen zouden moeten komen, landweer en müitie, dat wil dus zeg gen, dat ook in Haarlem eenige öui- zcr.dea mannen, echtgenooien, va ders, broers en zoons, uit hun werk kring zouden worden gehaald om niet 6 dagen, maar zes weken eu misschien langer onder de wapenen te komen. Maar dat ?s niet alles; zoo'n oorlog naast de deur o, vol strekt nog niet in eigen huis zou in dezen tijd gelijk staan met: het 1 etODzetten van het internationaal

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1