Van houten' aan te toonen, of zelfs maar aanwij zingen daarvoor te vinden. In alge- meenen zin zijn echter de uitkomsten der becijferingen, al moge do vol strekte juistheid er van aanvechtbaar wezen, van groote waarde, Het nadeel dat aan do maatschappij door onvol doende zorg voor de gezondheid wordt toegebracht, uit zich door groo- ter sterfte en talrijker ziektegevallen, dan onvermijdelijk is. Tengevolge daarvan zijn de menschen niet in staat, hunne volle werkkracht te ont wikkelen en kunnen zij dus niet zoo veel bijdragen tot den maatschappelij- ken welstand, als mogelijk en nood zakelijk is, terwijl de kosten van de verpleging der zieken verhoogd wor den, en de loonderving grooter wordt. Voor de bepaling van dc zoo toege brachte schade Ls de volgende weg ingeslagen. Het menschelijk loven laat zich in drie tijdperken verdeelen, t. w. lo. dat van opvoeden en opzamelon van krachten 2o. dat van den eigenlijken arbeids tijd 3o. dat van achteruitgang en ten slotte geheel verval van krachten. Opdat dus de maatschappij bij het. beslaan van een individu geen schade lijdt, moet dat individu gedurende zijnen arbeidstijd terugverdienen do kosten, aan zijn opvoeding besteed, in zijn eigen onderhoud (en dat van zijn gezin) voorzien en zorgen voor den ouden dag. Elk persoon, aan liet begin van zijnen arbeidstijd gekomeu, vertegenwoordigt een zeker maat schappelijk kapitaal. De grootte daarvan wordt niet overal gelijk op gegeven, men vindt daarvoor bij Duit- sehe schrijvers 2300, bij Engelsclien ƒ1900—f2400. Dit kapitaal gaat bij ontijdig sterven geheel of ten deele verloren. Verder wordt verlies geleden door hei ziek zijn. Dit verlies is de kosten der verple ging en de waarde van den verloren arbeidstijd. De Duitsche Rijksverzekeringsbank stelt de verpleegkosten per dag op rond f 1.40, terwijl men bij deze be rekeningen liet gemiddeld dagloon in Duitschiand op slechts f 1.20 aan neemt. Het aantal ziektegevallen waarop per sterfgeval moet gerekend worden, en het aantal dagen, dat gemiddeld elke zieke verpleegd wordt, is voldoende nauwkeurig bekend, zoo dot het totale verlies door ziekte en sterfgevallen aan de maatschappij veroorzaakt, zich in cijfers laat uit drukken. Men vond daarvoor in een enkel jaar: ïn de stad Dresden f 13.000.000. in de stad Berlijn f 60.000.OIO. in het Duitsche Rijk f 1200.000 000. In Engeland is berekend alleen do loonderving in een jaar ten gevolge van ziekten onder de landbouwers, ambachtslieden en dienstboden; men vond daarvoor f 130.000.0d0. Zoo zouden wij door kunnen gaan. Uit die inderdaad reu&aoli'tigo ge tallen' tolijikt duidelijk, dat door een zij liet geringe vermindering van het Sterftecijfer, waarmede steeds ge paard gaat een© verlaging van het set-il der ziektegevallen; aan de maat schappij een zeer belangrijk geldelijk voorschot kan bezorgd worden, en tevens dat men niet behoeft bevreesd te wezen, dat de groote sommen, aan de zorg voor de gezondheid besteed, piet hunne rente zullen opbrengen. Men kan veilig het nageslacht he iasten met de betaling van ren'be en ailossing van groote kapitalen, opge nomen voor hygiënisch© doeleinden; de meerdere welvaart, welke zij als gevolg van de daarvoor bestede gel den zullen genieten, zal hen ruim schoot in staat stellen aan hunne zwaardere geldelijke verplichtingen te voldoen. Maatregelen in het belang der so ciale hygiëne zijn dikwerf kostbaar; de hooger gegeven cijfers toonen ech ter duidelijk aan welke groot© gelde lijke belangen er bij in het spel zijn. Het kwam niet ondienstig voor deze zijde van het vraagstuk eens in het licht te stellen. J. F. Binnenland EERSTE KAMER. Niet al de wetsontwerpen d e gis teren aan de orde waren, zijn afge daan. Alleen de muntwetten voor Neder land on Indië zijn na een lang debat zonder stemming aangenomen en de discussie over de inrichting der ar tillerie-etablissementen tot Staatsbe drijf, is aangevangen. Over de Muntwetten werd dcor de heeren Cromer, Van Nlerop en Van den Berg gesproken. Zij bestreden do voorstellen niet, noch wat de 'nvoe- ring betreft van het gouden f 5-stuk, noch ten aanzien van het vierkante stuivertje, al was dat niet wel bruik baar voor automaten (wat Minister Kolkman een verdienste er van vond). De sprekers hadden evenwel tegen do wijzigingen in de muntwetten, die ten doel hebben de aanmunting van pas munt voor Indië uit slaven te beletten en alleen uit teekenmunt (rijksdaal ders en guldens) toe te laten e<n voorts om reservefondsen te maken tot dekking van mogelijke schade door het te ruim terugvloeien van het zilver uit Indië, eenige bedenkin gen. De Ministers van financiën en van Koloniën, de heeren Kolkman en De Waal Malefijt, weerlegden de bezwa ren en vermits het plan bestaat om de geheele muntquaestie toch aan een Staatscommissie te onderwerpen, bleef het bij wenken en theoretische bespiegelingen Iets anders was 't met de aanwij zing der artiRerae-inriahtingen als staatsbedrijven. Daar had de lieer Van Nierop zeer ernstige bezwaren tegen, èn omdat men er geen beter Inzicht door krijgt in de defensie, wat Minister Colijn toegaf èn wijl men slechts een zeer beperkt overzicht zal erlangen van een klein onderdeel der militaire administratie, waartegen over minder controle van de wetge vende rnaoht, verbrokkeling der be groot!,ng en gelegenheid tot onge- wenschto splits.ngen voor buitenge wone uitgaven ontstaat. Dit laatste ontkende de Minister; «iet doel was om evenals bij elk particulier bedrijf (cu de artillerie-inrichtingen wenken ook voor anderen dan 't Dept. van oorlog en zelfs voor particulieren) de juiste kostprijzen der producten te leereu kennen en bij verstrekkingen ■een zuiverder verrekening te bevor deren. Te 11 uur is de Minister van Finan ciën aan de beurt. Na dit ontwerp volgen de reeds gisteren genoemde en do militaire rechtspleging. TWEEDE KAMER. De geheele dagzitting van gisftere-n en ook de avondvergadering is door den heer Duys in beslag genomen voor do voortzetting zijner rede van Vrijdag over de Invalid iteits- en Ou- derdoms-venzëkerlng. En vermits er na hem nog vier sprekers waren in geschreven stelde de Voorzitter gis termiddag voor, dien avond en mor genavond ook te vergaderen. Ondanks verzet van den heer Schaper is daar toe besloten. Gisterenavond kwam de Kamer met algemeen goedvinden bij een, Donderdagavond zal zij vol gens met 46 tegen 9 stemmen geno men besluit vergaderen. Over de rede van den heer Duys kunnen we kort zijn. Hij begon met een zeer uitvoerige bestrijding van de stellingen des heeren Bos, die naar zijn oordeel alle sociale wetgeving moest doen herroepen, omdat ze, doorgevoerd een vloek voor den ar beider zou worden vooral om de ri sico-overdracht. die, door de differen- tieering, tot de grootste onbillijkheid leidde. Nu wierp Minister Talma den spre ker wel'toe, dat hij zelf juist de diffe- rentieering had verlangd, doch de lieer Duys noemde dat knutselarij, liij was tegen het laten betalen niet enkel, zelfs uit solidariteit, door den arbeider, maar ook door den werk gever. Doch als 't moest, dan in elk geval naar. het gevaren-risico. Doch do Minister zag aile verzekerings techniek over 't lioofd en regelde de materie als een belasting. Dat was gemakkelijker; een gevorenklasse was t© moeilijk te scheppen. Do moeilijk heden en la.st van het zegeltjes-plak - stclsel golden echter niet. De arbei ders voor de bedrijfs-invaliditeit te laten betalen was op zichzelf hoogst onbillijk, maar nog to ergerlijker, waar elke gevaren-classificatie daar bij werd voorbijgegaan. De spreker betoogde verder, dat de minimum inValiditeitskans veel lager ligt clan het door prof. Klnyver bere kend gemiddelde. Hij toonde dit met cijfors, aan de ongevallen-rente ont leend voor de onderscheidene cate gorieën van verzekerden, aan, terwijl hij daarna eén kritiek leverde op de nota-Kluyver, die verkeerd was opge zet, reeds omdat de invaliditeits-bere- ikeningen en kosten waren gebaseerd op de Duitsche cijfers, zonder eenige correctie. De spreker viel prof. Kluyver zóó aan, dat de Minister en de Voorzitter er bij .herhaling tegen protesteerden. In de avond-vergadering, door Jlir. Mr. De Geer geleid, zijn red© vervol gend, zette de lieer Duys uiteen, dal de regeling van dezen Christen-staats man niets doet voor de volkshygiéne waaraieê Lioyd George begon, niets heeft willen geven dan een stuk bureaucratie en een paar centen be deeling. Er was ook in een afzienbaren tijd geen sprake van uitvoering dezer wet. omdat de ongevallen-verzekering eerst moet worden veranderd en op nieuw georganiseerd, met belegging van de gelden van de arbeiders-verze keringen in Staatsfondsen en derge lijke, maar vooral niet voor .vólks- hygiënische doeleinden, zooals zelfs voor 56 pCt. in Duitschiand ge schiedt. Alle ethische waarde ontbrak aan de regeling van dezen Min., die door de voorgenomen beleggingsmethode, ook wel eens kon worden dienstbaar gemaakt om onze Staatseffecten voor daling te behoeden. Tegenover de vrees van den heer Aalberse voor 't politiek bederf der Stantspensionreering stelde spr. de bier- en jenever-verkiezingen in 't Zui den en 's heeren Aalberse's beloften van den 10-urigen arbeidsdag, die hij hielp verijdelen. Spr. wees op 't poli tiek bederf, dat de dwangverzekering in Duitschiand reeds had doen gebo ren worden. Ook in de bureaucratie lag een gevaar voor politiek bederf. Daarna verdedigde spr. nogmaals de Staatspensionneering, die wij reeds zouden hebben, als de vrijzinnigen 't hadden gewild, toen 't tijd was. Men zal nu voor Staatspensionneering optreden onder de vrijzinnige concen tratie, waarvoor spr. geen 't minst ge voel had. Want als het er ernst mee is, dan moet men mannen als mr, Treub uit de Kamer weren niet mannen als de heeren Tydémaii, Roëll en Van Karnebeek, dan moet men meer trachten alle vrijzinfiigeii onder éën hoed te vangen. Vooral tegen eenige ónderdeelen in de rede van den heer Treub tegen Staatspensionneering kwam spr. nog in 't bijzonder op. Ook tegen het kos- ten-argument, want al waren de kos ten nog zoo hoog, het liet spr. koud; ook in 't stelsel-Treub is het geld noo- dig voor de ouden van dagen. De vraag is alleen, waar men het geld vandaan wil halen. En men weet van den heer Patijn, dat 't geld er is. te over, als men maar wil en het niet aan dreadnoughts enz. besteedt. Spr. ontzenuwde nog het beroep van den heer Aalberse op Jaurès en bewees met brieven van Fransche parlijgenoo- ten, dat de Fransche socialisten ge ijverd hebben voor Staatspensioen zon der bijdragen der arbeiders. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEW an fTs per meer. Voor gezonden en zieken. Voor werkers met hoofd of hand. Voor kinderen en volwassenen. Voor beoefenaars van elke sport. Altijd heerlijk, versterkend en ge makkelijk bereid. liet ontwerp van Minister Talma vol deed in geen enkel opzicht, zeide spr. ook niet uit redactie-oogpunt. Spr. noemde het oi zinnig van vorm. En hij eindigde met dei. Minister politieke berekeningen fe verwijten, die zijn ge heele stelsel heeft omvergeworjien. Er was niets Christelijks in deze wet van klassebelang, erger dan een strafwet, die on de rechten van 't gezin, van de vrouw, niet let die lasten op den ar beider legt, ver boven zijn krachten. Te 11.15 uur na 9 uur aan het woord te zijn geweest eindigde spr. met een schets van den toestand des arbeiders na invoering dez.er wet en met een hulde aan... Bismarck voor zijn voorbeeld van bureaucratie, zijn rede. Heden te half 11 wordt het debat ver volgd. KIND VERBRAND. Hel tweejarig kind van den timmer man B. te Groonlo is aL spelende in een ketel mot kokend water gevallen, waardoor 'het zoovele brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is overleden. MELKOORLOG, Men meldt aan de Tel.: Het comité uit de ingezetenen te Utrecht ikeeft thans aan de meJkslij- tersvereeniging een ultimatum gebon den, nl. om vóór 1 November a.s. den prijs der melk weder van 10 op 9 ct. per liter te brengen. Bij weigering zal een groote beweging op touw wor den gezet oim hel. publiek op te wek ken geen melilc.meer te gebruiken van de onwillige melkslijterS. Bovendien zullen de namen aan 't publiek bekend gemaakt worden'van hen, die d© melk ad 9 cent verknopen. Een formeel© melkoorlog dus. DE KERMIS TE LEIDEN. Men meldt uit Leiden aan de Tel.: Door de raadsleden Van Gruting, Zwiers en Botermans is oen voorstel ingediend oin op de begrooting van de gemeente Leiden, voor den dienst 1913 een post van f 5000 aan le bren gen voor staangelden van tenten en kramen op de kermis, en den post plaatselijke directe belastingen met eenzelfde bedrag te verlagen. Even- tueele aanneming van dit voorstel zal een herleving van de afgeschafte ker mis tengevolge hebben. OP HEETERDAAD BETRAPT. Een bezoekster van de weekmarkt in de Westerstraat te Amsterdam, merkte dat iemand aan haar japon trók. Ze keerde zloh om en betrapte op theeterdaad een zakkenrolster. De vrouw had de portemonnaie nog in haar hand. De omstanders bemoeiden zich na tuurlijk met de zaak; de politie werd 1© 'hulp geroepen, en deze bracht de vrouw, een zekere juffrouw v. B., naar liet bureau, waar ze onder tra nen en snikken verklaarde, reeds se dert vijf-en-twintig jaar aan klepto- manie te lijden. Herhaaldelijk reeds had ze zich aan zakkenrollerij schul dig gemaakt, en ook nu was ze weer voor de verleiding bezweken. De politie is thans bezig een nader onderzoek in te stellen, CM.) EEN ONVOORZICHTIGE? Maandagavond na aankomst van den trein der Electrisdhe Spoor te Sdheveningen vond de conducteur in een der wagens op de kussens liggen het lijk van een reiziger. Het bleek, dat hij een érnstige wonde aan het hoofd had bekomen; de schedel was geheel verbrijzeld. Men vermoedt, dat de man uit een geopend raam heeft gekeken en dientengevolge het hoofd heeft gestootsn tegen een der palen waaraan de verbindingslijnen voor de eleotri&che geleeding zijn be vestigd en die tusschen Wassenaar en Scheveningen nogal diidht langs de spoorlijn staan. Het ongeluk moet tusschen Den Haag en Scheveningen gebeurd zijn, daar de man t© 's-Gra- venhüge was ingestapt. HOENDERLO. Aan het jaarverslag van de stich ting Iloetnderlo is h,et volgende ont leend Het aantal verpleegden op 30 Juni 1912 bedroeg 282 jongens; rechtstreeks onder toezicht werden 15 jongens ge plaatst, zoodat totaal aan Hoenderlo 297 jongens toevertrouwd waren. Hiervan zijn regeeringskinderen 1-16, voorwaardelijk ontslagen regeerings kinderen 8, voogdijkindoren 85, voog dijkinderen in militairen dienst 7, van particulieren of van bijzondere vereenigingen 51 kinderen. Sedert de oprichting-zijn ongeveer 1400 jongens geholpen. TENTOONSTELLING ,.DE VROUW. Te Gouda heeft zich een comité ge vormd voor de tentoonstelling „De Vrouw 1813—1913." DE BALKAN-OORLOG. Blijkens te 's-Gravenhage ontvan gen bericht heef: de Bulgaarsche re geering thans aai. kapitein jlir. Wit- tert van Hoogland vergund als mili tair attaché de krijgsverrichtingen le volgen en is hij van Boekarest naar liet oorlogstooneel vertrokken. LOONS VER HOOGING BI.T DE HOLL. SPOOR Op een verzoek van de assistenten voor den Buitendienst der H. IJ. S. M. om loonsverhGogiug en verbetering van promotie werd door de cjlrectie het volgende antwoord gegeven aan de Groepsvertegerwcordiging: „Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 17 September jl. berichten wij U, dat bij de eerstvolgende loonsherzie- ning met den uitgesproken wensch van de assistenten voor den buiten dienst ïelceifing zal worden gehouden, liet door u gevraagde onderhoud kan hierdoor dunkt ons vervallen." Hierbij zij opgemerkt, dat sedert ee- nigen tijd het gerucht loopt, dat te gen April 1913 een leonshei-ziëning bij de H. IJ. S. M. to wachten is. (Het Volk). EEN NBDERLAN'DSOH OFFICIER NAAR HET GRIEKSCHE LEGER. Voor toèt geval de regeer.ng van Griekenland daarin bewilligt, zal ook een Nederlandsen officier bij de Grieksche strijdmacht als militair attaché de oorlogsbewegingen bijwo nen. Als zoodanig zou aangewezen wor den de kapitein der infanterie op non-activiteit Thomson, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Leeuwarden. GEEN GEHEIME ZITTINGEN MEERI In den Gemeenteraad van Schoon hoven worden naar het oordeel van enkele Raadsleden te veel zaken van algemeen belang in geheime zit ting behandeld. Herhaaldelijk ls daarover reeds in afkeurenden zin gesproken, vooral ook omdat wat in die besloten zittingen behandeld werd, menigmaal tocjh' niiet geheim bleef. i Een der tegenstandera van geheime vergaderingen heeft nu in de jongst- gehouden Raadsvergadering medege deeld, dat hij voortaan niet meer aan de besloten zi Ai ngen zal deelne men, omdat fa-ij niet de verdenking op zich wil laden daaruit klappen, zoo vertelt liet N. v. d. D. NAARDEN 3e-RANGS VESTING.. In tte zitting van den gemeente raad van Na arden deelde de burge meester mede, dat Na arden verlaagd is van vestlnng le rang tot vesting 3o rang, in verband met de versterking van Muiderbeng. De kapitein eerstaanwezend inge nieur Hanegraaff, die met 1 Novem ber a.s. naar Amsterdam wondt over geplaatst, worcllt niet vervangen; de opzi dtiter der genie te Na arden zal dan eerstaanwezend worden. Voor de uitbreiding van Na arden en Bussn«n is dit alles va.n groot be lang, dn,ar opheffing der „verboden kringen." nu zeer wel mogelijk is en beide plaatsen zich dan béter zullen kunnen ontwikkelen. HET „ZINDELIJKE" BOERTJE. Men schrijft aan 't Ilbld.: Dezer da gen was te Broek-'n-Waterland een boer bozig zijn melkbussen (voor Am sterdam bestemd) te wassdhen in de vaart der „Zes Steden". Op een sloep, ongeveer 10 M. verder, spoelde even te voren een vrouw luiers in die vaart. En tusschen de plekken prijk te op een deur „Besmettelijke Ziekt©" (Dipbtheritis). BRANDEN. Maandagavond zijn bij Nol in het- Bosch onder Wageningcn een tweetal arbeiderswoningen onder één kap door onbekend© oorzaak in de asch gelegd. De bewoners van de een© hui zing waren afwezig en hun gdneeie have, waaronder ook een vet varken en een paar geiten, ging verloren; deze schade is'niet door verzekering gedekt. De bewoners van de andere woning konden nog iels redden; voor *t overige waren ze verzekerd. BELASTING TE BUSSUM. Het voorstel tot invoering van pro gressie, werd met 4 tegen 11 stemmen door den gemeenteraad verworpen. 1 straf, het Stadsnieuws OPERA EN OPERETTE. Het optreden van de Italiaansche Opera, gisteravond in den Schouw burg, was wéér een groot succes. Ge geven werd „Pvigoletto", van Verdi, •met Signora Cassani in de rol van Gilda. Dit was wel de groote attractie van den avond. Signora Cussani is een eminente zangeres. Zij beschikt over een orgaan van buitengewonen omvang en zeer sympathiek timbre. Haar slem heeft de noodige lenigheid on weekheid, om een brillante colora tuur-partij als de Gilda volmaakt tot haar reclit to brengen. Bovendien ■paart zij aan een groot muzikaal ta lent niet alledaagsche begaafdheid als actrice, zoodat haar pracstatie alleen reeds een gang naar den Schouwburg rijkelijk zou hebben geloond. Maar ooi: onder hr ar omgeving trad menig niet alledaagsch zangtalent naar vo ren Zangtalent de kunst- on: van de natuurlijke sfcemmiddelen zoo gun stig mogelijk partij te trekken schijnt wel allen Italiaanse hen zan gers cn zangeressen eigen te zijn. De tenor Signor Bari (Hertog van Man tua) heeft een stem van weinig char me en de bariton, signor Ferran (Ri- goletto) zong haast doorloopend een zweving of wat beneden den orkest diapason; maar beiden boeiden vaak door hun zeer expressief zingen. Ook de ensembles grepen in den regel goed inéén en hel mannenkoor mag wel een bijzonder pluimpje hebben voor 2ijii accuraat en beschaafd zingen. Het orkest ditmaal onder andere aanvoering dan van den warrdbloedi- gen maestro Rubino gaf niettemin hoogst verdienstelijk werk. Alles t© zamen een Rigoletlo-opvoe- ring die er wezen mocht. liet publiek zou waarschijnlijk tal rijker geweest zijn, als niet op dezen zelfden avond in ,,üe Kroon" een voorstelling door het W iener Operet- teil-ensemble ware gegeven, die nu oveneens maar matig bozoe-bt was. Ook jamnier, clunkt mij al leek mij, 1e oordeelen naar de eerste acte, die ik er van bijwoonde de opgevoerde, hier nieuwe Operette „Der Frauen fresser", van Edmund Eysler, nu niet bepaald van voel belang. Maar al valt aan de redding van het stuk als dramatische handeling, na zulk een gezochten opzet, nauwelijks te den ken, do muziek kan, zooals in moer operettes; gaandeweg beter geworden zijn en m ieder geval is een optre den van dit flink ineensluitend en semble het aankijken waard. Er werd, ■vooral door de dames Flora Hegiver oil Mizzi Paria, zeer levendig gespeeld en -verdienstelijk gezongen, en de te nor Fritz Grüner stelde den goeden dunk, door hem onlangs in „"YValzer- trauin" gegeven, niet te leur. De vol ijverige kapelmeester Carl Hermann spande al zijn krachten in om het ge heel goed ie doen ioarebeeren. Ik ge loot dat bij wat minder beweeglijke toewijding zijnerzijds de zaak toch wel zou geloopen hebben want ieder schoen volkomen met zijn rol en met den gang van 't geheel ver trouwd, PHILIP LOOTS. UITSLAG der veiling van onroerende goederen in hot Verkoüplokaal „De Gouden Leeuw" op Dinsdag 29 October 1912 des morgens te 10 ure. Openbare verkooping van de on roerende goederen, beikooreade tot de in liquidatie zijnde N.V. „Aerden- hourtrBentveld" en bestaande in: Vijf geheel naar de eisohen des tijds nieuw gebouwde villa's; een bouvv- muiiswoiiing en omstreeks 7 1/4 II. A. bouwterrein, henevens een perceel bouwterrein aan den Doodweg in den Aoidenhout, groot 67 A. 40 c.A., ten overslaan van Notaris J. A. IVilkens, te Haarlem, ten verzoeke van den heer J. W. G. Drente, directeur van voormelde N. V. De pci ceelen 1 tot en met 30. groot 8 H.A. 32 A. 31 c.A., werden gccornb. verkocht aan B. J. Veldhuis c.s., voor f 112.275. IIOOGE RAAD. Behandeld werd de zaak van J. H. P., tuinder te Wijk-aan-Zee-en-Duin, door liet gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens heling van een groote partij bloembollen ten nadeele van een nabu rige» bloembol leuk weeleer en wegens het opzettelijk en uit winstbejag ver bergen daarvan ten einde de naspo ring te beletten. Do bedoelde bloembollen waren in September 1910 ontvreemd. Aanvanke lijk werden zekere W. N. en de be klaagde aangehouden ais verdacht de schuldigen van den diefstal of resp. diefstal en heling te zijn. Maar beiden waren op vrije voeten buiten vervol ging gesteld en van die gelegenheid had W. N. gebruik gemaakt om te vluchten. Inmiddels werd ruim een jaar later op aandringen van den bestolene de zaak tegen den beklaagde opnieuw aanhangig gemaakt en werd deze ver volgd wegens lo. heling en 2o. het opzettelijk en uit winstbejag verber gen van de bloembollen, ten einde de ze aan de nasporing der politie te ont trekken. De rechtbank te Haarlem veroor deelde bekl. wegens een van de leiten tot 4 maanden gevangenisstraf met vrijspraak voor wat het overige be treft (nadat de officier van justitie ver oordeeling tot 2 jaar gevangenisstraf had gevorderd). Het hof veroordeelde den bekl. wegens de beide ten laste gelegdo feiten tot 1 jaar gevangenis- overeenkomstig den eïsch van ..„v O. M., met ontzegging van de vor dering tot schadevergoeding, door den bestolene als civiele partij ingj, steld, omdat deze ten gevolge van hel terugkrijgen van de bloembollen geeD schade zou hebber, geleden. Mr. Van Gigch Jr., advocaat te Am. sterdam, namens requirant optreden- de, ontwikkelde een vijftal cassatie, middelen, hoofdzakelijk gericht tegen 'te bewijsvoering. Conclusie O. M. 11 November. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering.) In de te Utrecht gehouden openbar? tting heeft de uitspraak plaals go- had in de. volgende zaak I-iooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen do uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging coner beslissing van de Bank is bepaald, dat aan P. E. IJ., machinaal-houtbewerker te IJmuiden zal worden toegekend een rente van ƒ1.52 per werkdag naar 80 pCt. inva liditeit, ter zake van een ongeval, ten gevolge waarvan zijn rechterhand ernstig werd verwend. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak eu be vestigde de beslissing der Bank, waar bij aan getroffene ingaande 11 Maart 1912 een rente is toegekend van 1.14 per werkdag naar 60 pCt. invaliditeit, Diefstal van koper. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn van tenders, staande op het terrein van de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M„ verschillende koperen ónderdeelen gestolen, le za men tot een gewicht van ongeveer 80 K-G. Conra d. Door de werf „Conrad" zal voor Ned-Indië een drijvende bok worden afgeleverd, die een gewicht kan hij- schen van 16000 Jv.G. Voor verzending naar Indië is hij afgetuigd en inge pakt. Met dezen bok werd indertijd 'n proef genomen met 18000 K.G., die uitstekend slaagde. Overweg verlicht. De overweg en kruising van de electrische trambaan met de lijn naar Haarlemmermeer op den Amsterdain- sclie Straatweg is nu des avonds door 4 electrische lampen met 10 pitten heel goed verlicht. Uit de Omstreken SCHOTEN. UIT DEN RAAD, De voltallig© iiaud is Dinsdag avond onder presidium van den bur gemeester bijeengekomen, ter afike- g van een agenda die ■volgens ie ders voorspelling, gezien llte'1 uTvoe- rapport van de bcgrootingscom- missie, te lang zal zijn om op één avond af te handelen. Do .publieke tribune is méér dan vol,, als om halfacM de zitting aan. vangt. Zelfs in de gang staan belang stellende Schotenaren. Een heete 9tapel in gei: omen sluk- toen zijn allereerst aan de orde. Naar aanleiding van verschillande ingekomen verzoeken in zake in ge bruik krijgen van een gymnastieklo kaal der openbare school A en B, stel len B. en W. voor, 'hen te machtigen deze lokalen voor enkele avoi den in de week ten gebruike af Ié staan voor het houden van voordrach ten of oefeningen voor algemeen nut en niet voor een bepaalde politieke of kerkelijke richting. De kosten van verlichting, verwarming en schoon houden moeten worden vergoed. Eenige leden, w. o. de heeren VER- KOOY, VERTON en DE BRA AL, wil len den vereenigingen ook vrij vuui licht geven, en de laatste stelt een desbetreffend amendement voor, wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. ïi. s. aangenomen. De heeren N. R. A. Teeuwen en A H. J. de Jong prrdesteeren tegen langzame wijze van afdoening der zaken door de gezondheidscommissie. Een advies, dat aan genoemd collega don len Juli is gevraagd betreffende de exploitatie der gronden van adressanten, is nu nog niet ingeko men. Adressanten verzoeken teans B. en W., de Commissie in den ver volg© een termijn voor te schrijven. Der commissie zal, naar B. en W. voorstellen, worden verzocht o» in 't vervolg meer sp>ed to maken. Aldus wordt z- h. s. besloten. Medegedeeld wordt <te Kon. goed keuring op het besluit van den Rund tot heffing van een Hoofdei ij ken om slag en wel tot e.-n maximum van f 40.000 en een sup.pl. omslag van ton •hoogste f 8000. (Ate onbelastbaar wordt f 400 van het inkomen afgetrokken. Voor elk eigen of aangehuwd kind beneden 16 jaar wordt dit onbelastbaar bedrag vermeerderd met f 25). Het hoofd van school A, de lioef H. van Leeuwen, Ikeeft verzocht zijn salaris gelijk le stellen niet dat van het hoofd van schooi B. B, en W. .stelten voor, dit vereoek bij. da geméen,teliegrooling te' behan delen. Daartoe word'l besloten. Van (het bestuur van het Gemeente werkloozenfonds is mededeeling ont vangen, dat periodiek als leden van liet bestuur di'tmanl aftreden de beo- ren E. de Graaft en J. F. van Halem Jr. Voor een benoeming is de volgen de voordracht ingediend: E. de Graaff cn Ohr. Bies, J- lr- v' Halem Jr. en ,T. TTeilisbergen. Deze zaak wordt tot een volgend® vergadering verdaagd. Mevrouw D. Enschedé en de h«ef A. H. J. de Jong verzoeken om tne* stemming voor een klein© varan!®- ring in hel vastgestelde uitbreidings plan voor een gedeelte van hun te ploiteeren terrein.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6