RONA Van Hoyf^n's Cacao geling met gef;ouw blijft aan den opzei van te zijn een onderdeel van 't arbeidscontract, waar men hen die opbonden arbeider te zijn, verzeke- ningplio'hti.g laat. De spr. hield zijn. bedenkingen vol tegen de samenkop peling van de Invalidiilie:la- en Ou- dcrdomsverzekcrimg, die de Min. op gelijke wijze centraliseert, terwijl bij de invaliditeit decentralisatie en zelfbestuur noodig is. Spr bestreed ook nader de gelijkstelling even lang van invaliditedts- en ouder domsrente. Hij wilde de invaliditeits- rente verhoogen in verhand met de verzorging van kinderen. Tegen de overdreven voorstelling van de simu latie en aggravatie bij de invalid! tei te-verzekering kwam spr. nader op; bij de ziekte- en ongevallenverze kering komt de rente-zucht het m Voor. Daarna zette d© spr. nader uiteen dat de ouderdoms-verzorging wel de gelijk is verzekering, al verschilt de- zo ook in aard van de privaat-rech terlijke, en verdedigde hij nader zijn standpunt omtrent de slaafsbijdroge, die van de werkgevers en die van de arbeiders, die door niemand zoo tref- fend :s verded/igd. dan door Jaurès. De spr. brak te 11 uur 5 min. zijn rede af. Heden te 10.30 worden de replieken voortgezet. In den loop van den dag zal een regeling der werkzaamheden voor de volgende week plaats liebben. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is inet ingang van 1 November Mr. H. L. van Duyl, te 's-Gravenhage, tijdelijk benoemd tol hd van het bestuur der Rijksver zekeringsbank. Is do medaille van het Rood© Kruis verleend aan mevrouw M. A. Katten- busch—Kehrer, Gorinchem, afgetre den voorzitster van het Vrouwenco mité van het Ned. Roodo Kruis aid. Is op aanvrage eervol ontslag ver leend als lid van de directie der we duwen- en weezenkas voor de officie ren van de landmacht aan den adju dant in buitengewonen dienst van 11. M. de Koningin J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, gene raai-majoor op non-activiteit, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, iïoor hem aan die instelling bewezen. Is benoemd bij de infanterie der landweer, tot landw.-2e-luitenant in zijn leaenw. district, de dienslpl. ser geant F. A. van Dorp, 28ste bataljon lanuweer-infanterïe. JHR. MR. G. DE BOSCH IvEMPER. Een Ilbld.-medeweiker schrijft Woensdag is in. het instituut Sïnt- Elisabeth te Uccle, bij Brussel, overle den jhr. mr. G. de Bosch Kemper, oud- secretaris-generaal van liet Departe ment van Waterstaat, ridder in de cr- do van den Neder]ar.dschen Leeuw, In genoemd gesticht had de overlede ne een ernstige operatie ondergaan. Ofschoon ze goed was afgeloopen, wa ren (le krachten van den patiënt lang zamerhand zóó verminderd, dat ten slotte alle hoop op herstel was ver dwenen en derhalve de dood was te voorzien. De Bosch Keir.per was jaren geleden zijn loopbaan begonnen als chef van dc afdeeling Statistiek van de Provin ciale Griffie van Noord-Holland. Na liet overlijden van den referendaris, chef van do afdeeling Statistiek aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, mr. M. van Baumhauer, werd hij tot diens opvolger benoemd. Niet lang bekleedde hij deze betrekking, daar de genoemde afdeeling tijdens liet Ministerie Kappeyne werd opgehe ven. Hij werd, na eenigen tijd op wachtgeld te zijn gesteld geweest, re ferendaris bij het departement van Waterstaat, om weinige jaren daarna als secretaris-generaal van dat depar tement op te treden. Wegens gevor derden leeftijd verzocht hij drie jaren geleden ontslag uit deze betrekking, dat hem op do meest eervolle wijr" werd verleend. Wie, zoowel in zijn ambte lijke, als in andere betrekkingen met hem in aar raking kwam, moest wel worden getroffen door zijn groote min zaamheid, hulpvaardigheid en huma niteit. Daardoor had hij zich in alle rangen en standen een groote schare van vrienden en vereerders verwor- De Bosch Kemper was in alle op zichten niet alleei een bekwaam amb tenaar, maar ook een edel mensch, die de tradition van zijn geslacht hoog had weten te houden. Bij allen, die hem kenden, zal zijn nagedachtenis in eere worden gehou den. Rechtszaken EEN AVONTURIERSTER. Een 21-jarig meisje uit Zwartsluis stond voor de Amsterdamsc'he recht bank terecht wegens diefstal. Het meisje had een avontuurlijken levensloop. Zij ging te Zwartsluis tot haar dertiende jaar school, maar be hoorde tot een der minst ontwikkel de leerlingen. Reeds als kind waren haar woorden niet in overeenstem ming met haar daden. Straf had wei nig invloed ap haaT en zij liet zich gemakkelijk overhalen. Ook had zij herhaaldelijk hoofdpijn, soms drie dagen aan een stuk, zonder dat aan migraine kon worden gedacht. Na afloop van haar schooljaren ging zij in betrekking. Maar herhaaldelijk verwisselde zij van betrekking. Zij zwierf van de eene plaats naar de andere, en haar oudera waren weinig bekend met den levensloop Van hun dochter. Dat diie niet bijster eervol was, bleek ter terechtzitting. Beklaagde, wie het niet ontbreekt aan zekere be- tchaafde omgangsvormen, kon zichl *.eer aardig voordoen. Op een dag maakte zij kennis met een heer, won ze vertelde freule Ltihman te zijn en sen erfenis van i 90.000 1e wachten te hebben. Een verloring was het ge volg. Het paar begaf zich naar den goudsmidswinkel van den heer J. W. Seegers, in de Utreohtscheslraa/l te Amsterdam, kocht daar trouwringen, die de verloofde jonkman betaalde, De freule" zocht inmiddels voor een f 2000 zalver uit, dat voor uitzet moest dienen. Dit geschiedde 's morgens half elf, maar denzelfden dag 's mid dags half vijf, keerde zij terug om den winkelier mede te deelen, dat haar pa zich togen het voorgenomen huwelijk verzette, zoodat van den zil veraankoop niets kon komen. De heor Seegers, die den huwelijks- candidaat kende en die met 't meis je begaan was, liet haar in zij,n wo ning logeeren, maar aangezien d't niet langer kon, nam het meisje haar intrek in Hotel Polen. De kennisma king werd echter voortgezet. De ver loofde van den heer Seegers, die ook met de „freule" had kennis gemaakt, zocht haar horhaaldelijlk in het ho tel op, beiden gingen ook in gesel schap van den heer Seegers, meer malen uit. 's Hoeren Seeger's verlooide deed van die kennismaking met de „freu le" minder aangename ervaringen op. Wat blijken kan uit het lijstje van de diefstallen die aan de beklaag de zijn ten laste gelegd en die alle ten nadeel© van bedoelde juffrouw gepleegd werden: lo. op 22 Juli in den tuin van het Kalfje of bij de „Nieuwe Beursbengel" in de Kalver- slraat een zilveren beursje; op 26 JuLï in Hotel Polen een portemoimaie met f 1.op 24 Juli in een perceel aan de Utrechtschesiraat een gouden horloge. Door prof. dr. L. Bouman en dr. H. J. Overbeek werd naar de geest vermogens van beklaagde, dio in preventieve hechtenis .s, een onder zoek ingesteld. Zij verklaarden, dat beklaagde niet bijzonder erfelijk be last genoemd kan worden. Haar in tellect is gering. Ethische begrippen eij.n bij haar in theorie aanwezig. Ze behoort tot die imtoecillen, die be wust en onbewust waarheid en leugen vermengen. De zuoht om belangwek kend te schijnen speelt hierbij een rol. De deskundigen beschouwen haar handelingen als een noodzakelijk ge volg van haar levenswijze, in ver band met de gebrekkige ontwikke ling harer geestvermogens, maar te ontkennen valt hel riet, dat bekl. bij het begaan der feiten zich zeer goed bewust was van haar strafbare han delingen. Desgevraagd verklaarde pro.f. Bou man haar te beschouwen als toere keningsvatbaar. Wanneer zij in vrij heid is zal ze vermoedelijk demzelf- den weg opgaan maar gevangenis- etraf zal waarschijnlijk teweegbren gen, dat tegenvoorsteliingen bij haar wakker geroepen worden, tengevolge waarvan ze zich wiet meer zoo zal la ten gaan. Dr. Overbeek achtte bokl. vermin derd toerekeningsvatbaar. Hij ver wachtte van gevangenisstraf iets, maar niet alles. Bekl. behoorde on der voortdurend toezicht ie staan. Prof. Bouman verklaarde nog, dat beid. evenals ter terechtzitting, in onverschillig© gevallen gewoon ia, maar zoodra men t heeft over het gebeurde sd..ok-schreien.de bewegin gen maakt. Na het hooren der getuigen eïsch- to het O. M., acht maanden gevan- genissiraf tegou de bekl. De verdediger axl.nte den tienden diefstal niet bewezen en pleitte op grond van de tegenstrijdige verkla ringen der deskundigen omtrent den invloed, dien de gevangenis op LeUd. kan hebben, clementie. DIEFSTAL UIT EEN BIBLIOTHEEK. De Haagsche rechtbank veroordeel de een gymnasliakonderwijzer, we gens diefstal van boeken uit de Ko ninklijke Bibliotheek, tot vier maan den gevangenisstraf. Stadsnieuws LANDWEER. Het onderzoek van de verlofgangers der Landweer is voor de volgende plaatsen bepaald op de vermelde data: Te Bloemendaal (m het verkooplo kaal van den heer Overakker) voor Bloemendaal en Zandvoort het XXI- ste district Infanterie, Vestingartille rie, Genietroepen, Pontonniers, Hospi taalsoldaten, Administratietroepen op Maandag 4 November, te half tien uur, de verlofgangers der landwcerlichting 1912 des namiddags te één uur de verlofgangers der landweerlichting 1908, 1907, 190S, 1909, 1910 en 1811, als mede zij van vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek, moeten deelne men. Te Heemstede (in het Raadhuis) voor Bermebroek eu Heemstede het XXlste district Infanterie, Vesting-Artillerie, Genietroepen, Pontonniers, Hospitaal soldaten, Administratietroepen op Dinsdag 5 November, des voorrniddags te half tien uur. de verlofgangers der landweerlichting 1912des namid dags te één uur. de verlofgangers der landweerlicJiting 1906, 1907, 1908, 1909, 1910 en 1911, alsmede zij van vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen. Te Schoten (in het gymnastieklokaal der nieuwe Openbare Lagere School) voor Schoten het XXlste district In fanterie, Vesting-Artillerie, Genietroe pen, Pontonniers, Hospitaalsoldaten, Administratietrceperi op Donderdag 7 November,_des voormiddags te half tien uur, do verlofgangers der land weerlichting 1906, 1907 en 1908, alsme de zij van vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen; des namiddags te één uur, de verlof gangers der landweerlichting 1909, 1910 en 1911. Te Schoten (als voren) voor Schoten het XXlste district Infanterie op Vrïj- TNGEZONDEN MEDEDEELINGEN ft 30 Gis. per reireT. Weet Ge dat de enorme toename in verbruik van te danken Is aan de uitstekende kwali teiten wan deze Cacao? Uw eigen belang brengt mede daarvan een geregeld gebruiker te worden. dag 8 November, des voorrniddags te half tien uur, de verlofgangers der landweerlichtinr, 1912. Te Schoten (als voren) voor Schoten het XXlste district Vesting-Artillerie, Genietroepen. Pontonniers, Hospitaal soldaten, Administratietroepen op Vrij dag 8-November, des namiddags to één uur, de verlofgangers der landweer- lichting.1912. VRIJE- EN ORDE-OEFENINGEN. Te Amsterdam zijn geslaagd de da mes M. C. W. de J omg en H. F. Ger- liards, van Haarlem. Hst behoud van het Haarlemsch Muziekkorps. In de bovenzaal van De Kroon heeft Woensdagmiddag een openba re vergadering plaats gehad, belegd door het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Toonkunstenaarsvereoaiging en waar <le heer M. C. van de 11 o- vaart uit Amsterdam zou spreien over: „Het behoud van het Haar lemsch Muziekkorps en de wenschen der orkestleden." De vergader.ng i3 druk bezocht, en de commissie uit den Raad, (die zich t benouden van het corps ten doel heeft gesteld) is door de iheeren Sohreuders, Kleijnenberg en Rinke- a vertegenwoordigd. Twee pula'tie-inspecteurs liefst zijn present. Om 2 u,ur wordt de vergadering ge opend. De heer Vande Rovaart con stateert met genoegen de groote op komst ter vergadering. Heit bestuur heeft deze openbare bijeenkomst moe ten uitschrijven omdat er feiten wa ren, die niet anders behandeld kon den worden. De vergadering is een uitvloeisel van een door den heer Kriens zelf geuifen wensoh. Toen de ze aan de orkestleden had medege deeld dat hij het contract niet wens oh te te vernieuwen met het oog op zijn te groote exploitatie-risico, is de zaak door allen besproken. De heer Kriens pleegde dan te zeggen: Wal doet nu de Ned. Toonkunstenaars, ereeni- gittg? Helpt die, of niet? Hij had daar het recht toe, en die vragen werden oo:k aan het Hoofdbestuur overgebracht. Dat bestuur gaf in een artikel te kennen, dat het wilde me dewerken tot een behoud van het corps, en ook een reorganisatie ge>- wensoht achtite. Spreker releveert dat artikel, waarin o.a. zeer in 't alge meen geconstateerd is, dat een mu ziekdirecteur niet altijd administra teur is. Toen zeide het bestuur tot den heer Kriens: als u dat wenscht, willen wij u wenken geven, maar we 2Ullen alleen medewerken tot de reor ganisatie van het corps ais eenige noodige verbeteringen ten behoeve der orkestleden worden aangebracht Het beetuur liet teen door het afd.- bestuur den heer Kriens kennis go- van hetgeen geschreven was. De toen gehouden bijeenkomst werd door den heer Kriens als zeer vertrouwe lijk beschouwd. Spreker weet even wel, dat zijn artikel daarin als een verzameling leugens is betiteld, en dat de heer Kriens liet daarom niet geplaatst wilde hebben. Eén rectifica tie noemde de orkestdirecteur even wel slechts, en die is door spreker aangebracht. Er kwam evenwel geen wensch van den heer Kriens om langs anderen weg te confereenen, en daarom werd bet in het orgaan ge plaatst Daarop volgde een onaange name verrassing. Behalve bewijzen van sympathie kreeg spreker ook de rnededeeling dat de heer Kriens zijn leden had aangeraden tegen het z. i. leugenachtige stuk te schrijven, en lien die vertrouwelijk geconfereerd hadden van verraad beschuldigde, waarmede de orkestdirecteur naar spr.'s meenJjng een perfide rol speel de. Een anonieme brief, dien spreker ontving en waarin, de heer Kriens verdedigd werd, was geteekend: abonné K. Uit de ledenlijsten is ge bleken, dat die meneer, die zich „geen orkestlid" noemde, niet bestaat. Als men ons leugenaar noemt zul len we de gelegenheid geven, die be schuldiging openlijk te uiten, zeide het hoofdbestuur. Maar als men ln gebreke blijft dat aan te loonei», zullen wij do be schuldigers als lasteraars qualiiicee- ren. Op de meest objectieve wijze wil spreker nu de bedeelde quaesti© be spreken. Ten eers'f; is in het art kei aange voerd, dat het Arbeidscontract dat aan de orkestleden wordt uitgereikt, niet aan de wettelijke eischen vol doet Ten tweede zijn er gages van f 25 A f 40 per maand dn hei Corps. Daar bij is geen behoorlijk bestaan doen baar. Nu heeft de anonymus, spre- ker's eenige bestrijder,aangeveerd dat die menschen geen twee noten kun nen spelen. Dat is een beschuldiging tegen den heer Kriens, die onge grond is. Het bestuur heeft alle respect voor het orkest en qualifioeert dat als uit stekend. Het verdient bescherming ook tegen de perfide beschuldiging, dat het niets zou kennen en weten en dat daarom die gages zoo laag zijn. Verder mag een ondernemer geen rekening gaan houden met bijver diensten en pensicen-quaesbes. Daar om gaat het niet. De lieer Kr ens zou zelf dat ook zeggen als het hein per soonlijk betrof. Het Arbeidscontract is niet volgons de wet, het is uit den tijd. Een oirkest- lid kan zelifls 1/3 van zijn maandloon (f 10) inééns als boete worden opge legd I Verder beslaat er geen controle op de boeten-kas, 33© volgens de wet ten voordeel© van het corps moet ko men. Spreker vermeldt nu de concerten, in de maanden Februari en Augus tus door liet oorps gegeven, waaruit z. i. blijkt, dat het orkest zeer veel is opgetreden. Voor dit werk zijn de gages te laag. Nu zou de heer Kriens verlof kun nen geven om elders te spelen op de dagen dat hij geen concerten geeft. Maar iiij heeut vergunningen gewei gerd, en toen de heer van DAnlzig daarover eens kwam klagen dat be sluit niet terug genomen. Do heer Kriens nee»t relis „op grond van con currentie door de „Toonkunstveree- nigliiiggüweigerd vengunning te go lven om deel te nemen aan een con cert der Amsterdamsen© afdeiling. De heer Kriens heeft juist de veree- niging concurrentie aangedaan door aanbied.ngen te doen op haai- ter rein. Om dit te bewijzen lee3t spre ker een schrijven van den regisseur Engelen voor. Ook wordt over do verhoudingen met den heer Kriens geklaagd door sommige musici. Eén heelt hein zelfs geschreven: „ik ben het eeuwig -hak ken en vitten met u op repetition moede. Daarom heeft spreker gezegd, dat het niet billijk is dat één man de maoht heeft en alleen ee-n subsidie krijgt die zeker groot genoeg is om het orkest in stand te houden. Ilel bestuur spreekt, behalve de hierbo ven genoemde wenschen, ook nog dien uit, dat een commissie mede het orkest zal beheeren en aal kunnen bijdragen tot liet weizijn der orkest leden. Het bestuur maakt thans openbaar wat het jarenlang onder aichi heeft gehouden. De heer C. P. W. Kriens heeft nooit de gewoonte gehad om op dag bladartikelen te reageeren. Hij evenwel hier gekomen omdat het be wuste artikel aan verschillende vrien den van het corps is gezonden. Spre ker zal zich hier verantwoorden, en zich daarna verwijderen. Hij vraagt nu aan de orkestleden, of hij hen ooit heeft aangespoord tegen het artikel te protosteeren. De lieer Kriens memoreert thans, '4 geen hij op de bewuste repetitie tot zijn orkestleden heeft gezegxl. Hij noemde toen het stuk in het weekblad Toonkunst ©en vervolg op een schrij ven in lie'tzelfide blad, van Fehr. 1910. Daarin werd de toestand van het muziekkorps abnormaal voorge steld door de onbeperkte maoht waar mede de leider onder zijn orkestleden heerscht. Spreker verklaart dat hij tegen zijn wil als exploitant is opgetreden, om dat hij liet met moeite en zorg bijeen gebrachte orkest niet heeft willen ontbinden. Tegenover de commissie, die de administratie heeft onderzocht, is spreker geheel verantwoord. Het artikel in Toonkunst werd aan d© S'lads-Editie ter overneming gezon den, en de heer Fenverda heeft daar op geheel vrijwillig geantwoord. Spreker beeft toen op de repetitie eenige punten van het bedoelde arti kel aangehaald en besproken, en o.a. verklaard dat niemand ooit in salaris verniindei-d was, en nooit iemand iets van zijn bijverdiensten iiad beHioeven over te geven. Natuurlijk was het dat spr., die de exploitatie op zich bad genomen, zelf de schade moest lijden toen het tegenliep. Een der musici, die in den winter f 25 en in den zomer f 50 per maand had, verdiende niet meer krachtens z n talenten, want hij moest bij se rieus werk door iemand van f 5 per avond worden geremplaceerd. In de kwestie van liet. Arosterdam- sche concert, waarover de heer Van de R. den brief van Engelen citeerde, heeft sPr- eenvoudig geoordeeld, niet zichzelf te moeten gaan concurreeren ter wille van een loonkunsWereeni- ging. De salarissen zijn hier in Haarlem niet rooskleurig, maar men moet niet vergeten dat het orkest in. 'het laatste jaar 200 vrije avonden had, dat de VereenigLng, 'het Groote Bad huis enz. geen conceiien meer 't Huanemsohe kox-ps namen, terwijl andere orkesten te Haarlem kwamen spelen, en dat het engagement de Bron (vroeger f 6000) eerst tot f 4600 en dit jaar tot f 3600 vermin derde. Deze laatste contractant ver brak het contract en zal het velgend jaar niets doen. Alleen Trou, dat voor f 1700 contracteert, rest dan nog. Spreker 'heeft evenwel nu mannen van naam in den arm genomen, om liet orkest te helpen, on aan zijn mu sici gezegd dat hij hoopte hun spoe dig een ander contract aan te bie den. Hij heeft nu gezegd wat hij wenschte mee te deelen, en verlaat de vergadering. De Voorzitter betreurt bet, dat de beer Kriens zoo spoedig ver dwijnt, maar constateert: dat deze misleid heeft door een stuk van 1910 in het debat te brengen, dat hij in een prachtboog om de zaak heeft heengedraaid en dat hij spr.'s bewe ringen niet weerlegd heeft. De heer Rinkema, lid der com missie, zegt, dat de vergadering hem teleurstelt. Er is niets gezegd ten bate van het instandhouden van het orkest, zooals op de agenda staat. Ook zijn geen salarisregelingen van andere corpsen door den voorzitter overge legd. In Arnhem resideert het orkest onder een vereer,iging, die de belan gen der leden behartigt, en toch is de toestand vrijwel dezelfde. Aan spreker is gezegd een muzikant is in een eigenaardige positie. Het is wel eens gebeurd, dat een orkest wegens ver traging in betaling weigerde te spelen, maar niets of niemand lijdt er verder onder, omdat de muzikant zich niet kan verdedigen als andere arbeiders in de maatschappij. Dat is jammer, maar het zit in 't vak. Verleden jaar, bij de begroeting, heeft spreker voor een garantie gestre den, en een garantie van 5000 is aan genomen. De contróle over de ontvang sten was verzekerd door de personen, door den Raad van Haarlem aange steld. Er i s contröle. Jammer zou liet zijn, dat deze open bare vergadering meer schijnt te die nen voor het uit den weg ruimen van oude veeten, dan voor het bevorderen der toekomst van het Haarlemsch Mu ziekkorps. Spreker had op voorlichting van de vakmei-schen gehoopt. Wijs ons liever den weg tot het doen voort bestaan van het Haarlemsch Muziek korps. De heer J. L. E. I. B r e d a K1 e y- n e n b e r g heeft zich op het stand punt gesteld, dat het Haarlemsch Mu ziekkorps voor het welzijn der burge rij noodig is. Hij heeft hier niets ge hoord dan een albreken van den heer Kriens, welke twist spreker volkomen koud laat. Als Haarlemsch burger had hij het recht, hier iets te hooren in het belang van het corps. Een vakvereeni- ging had leekenhulp met beide handen moeten aangrijpen, maar we schijnen hier eigenlijk gekomen te zijn om een §rooten twist te lioorcn, waarin de een eu ander van leugenachtigheid be schuldigt. Dat zal de pers morgen ver spreiden 1 We zijn hier nu 1 1/2 uur bijeen, en niets lieeft spreker gehoord van dat, waarvoor hij uit zijn drukke be zigheden is gekomen. Waar ge ons ge ïnviteerd had, meneer de voorzitter, had ge ons eerst moeten laten hoo ren Wat zijn de belangen van het muziekkorps (Applaus). De Voorzitter brengt hulde aan de heeren, die zoo belangeloos de be langen van het corps voorstaan. Voor de hier besproken quaesties moeten de heeren zich evenwel ïnteresseeren, want het een houdt nauw verband met het ander. Spreker is evenwel zóó overtuigd var. het karakter der heeren, dat hij weet, dat zij rekening zullen houden met de quaesties, die hij in zijn rede heeft uiteengezet en die ook door den heer Kriens niet weerlegd zijn. Wat Arnhem betreft daar is het smartekind de^ Nederlandsche orkes ten, waar nog meer quaesties zich voordoen dan in Haarlem. De heer Van de Rovaart treedt hier belangeloos op als woordvoerder der orkestleden, die niet allen sprekers zijn. Wij vragen, zegt hij, een klein percentage om het orkest wat aan te moedigen. Wij vragen de „Vertrauens- manner" die in Duitschland bij de or kesten bestaan. Te allen tijde is het hoofdbestuur bereid, alle mogelijke inlichtingen aan de commissi*- te geven, en hoopt tot een vruchtbare samenwerking te kun nen geraken. De heer Rülil verdedigt liet be stuur. Het doel is hier geweest om een misverstand op te heffen, om tot sa menwerking te kunnen geraken. On aangename dingen beletten een over eenkomst. En de lieer Kriens heeft den schijn gegeven, zich tegenover de verbetering der positie van de musici te stellen. De heer Kleynenberg ant woordt, dat de vakvereeniging er ze ker van kan zijn, dat men zich tot haar zal wenden Dat heeft steeds in de bedoeling gelegen, om door goede samenwerking de belangen van het orkest te kunnen bevorderen. De lieer Fervverda (concertmees ter van het orkest) vraagt zich af of Haarlem ten opzichte van liet ar beidscontract wel zoo ver achter is. De toestand is hier wèt zwart afge schilderd. Maar een Amrterdamsch muzikant zou watertanden van 200 vrije avonden in een jaar. Wat zen z ij n engagement erdoor in waarde stijgen Nergens wordt zooveel gerempla ceerd als hier in Haarlem. Èn wat de onderlinge verhoudingen betreft, kon Amsterdam nog wel eens heel goed een voorbeeld aan Haarlem nemen. Bij ziekte-gevallen, bij dienstplicht voor de reserve, is geen salaris ingehouden. Nergens in de vele Amsterdamsche or kesten, waar spreker al geweest is, heeft hij zoo goede sociale toestanden aangetroffen als hier. Een violist van hier, die naar 't Rembrandtthcaier ging op hooger salaris, kwam terug, omdat de toestand hier beter was. St<si iemand, die hier zoo weinig verdient als door den voorzitter ten voorbeeld werd genoemd, eens voor, om op een veel hooger traclement aan de lia- liaansche Opera te komen, met de vela vermoeiende repetities. Hij zal liever hier blijven, waar de toestand voor hem zoo gunstig is. Er is hier veel te verbeteren, maai op grond van zijn ervaring constateert spreker, dat de Haarlemsehe toestand niet slecht is, bij andere orkesten ver geleken. De Voorzitter merkt op, dat het hoofdbestuur hier niet gekomen is om te zeggen zooals in Amsterdam moet het zijn maar het moet he ter zijn 1 Het ligt dikwijls niet aan iemands kennis en talenten, om zijn toestand verbeterd te zien... maar aiin zijn diplomatieken aanleg. Spreker vraagt ten slotte cf rog iemand het woord verlangt. Niemand. De V oorzitter gelooft, dat men dan kan eindigen met zich geluk te wenschen met liet resultaat dezer ver gadering. De aanwezige leden der commissie hebben tenslotte toegezegd, de vakvereeniging te zullen raadple gen. En Haarlem's burgerij is nu van de bestaande grieven op de hoogte ge- steld. De heer Blazer vraagt nog liet woord, om te verklaren, dat hem nim mer door den heer Kriens verlof is ge weigerd, om elders te gaan spelen, mits er niets voor het corps te doen was. Spreker is meermalen met het Concertgebouw orkest mee geweest. De heer Bos meent, dat sommige orkestdirecteuren alleen hun lievelin getjes verlof geven. De heer Blazer dankt wel vooi het compliment, maar verklaart, dat hij steeds kans zal zien met z'n instru ment zijn brood te verdienen. En dan wordt de vergadering om vier uur gesloten. Gouden feest. Op 24 November hoopt het echtpaar H. Hoogveld en M. A. Pollé, wonende Zuid Polderstraat 44, den dag te her denken, waarop zij vóór 50 jaar iu den echt werden verbenden. Persoverzicht SAMENWERKING VAN VRIJZIN NIGEN. „De Nederlander" spot met het sac menwerkings-advies van de vrijziiini ge partijen. Aan het artikel onlleener wij het volgende: Dat ten aanzien van de twee hoofd punten, die het coucentratiejirograra bevat, eene vruchtenbelovende een heid zou vorkregen zijn, dat men niet aan een orider vage termen verborgen schijn-eenheid zich vasthoudt, het wil er voorshands bij ons niet in. liet is mogelijk, dat de vertegenwoordi gers van de Vrije Liberalen hebben gemeend gerechtigd te zijn uit naam hunner groep een zoo groot offer la brengen als in de formuleeriug van den eisch om „algemeen kiesrecht zonder correctieven", en dus zonder versterking van de positie der Eerste Kamer, voor die groep moet gelegen zijn, maar wij betwijfelen voorshands of heel de groep zich voor zulk een offer zal laten vinden. Wij denken bijvoorbeeld aan een man als Van Houten Dat de liberale pers in zulk een program „inderdaad liberale beginse len" terugvindt, is h&dr zaak, maar zij moet niet meenen, dal de ware grond waarop dit program gebaseerd is, voor de tegenpartij verborgen zou blijven, al is dan ook een cluusule opgenomen, die „een besliste afweer vau de sociaal-democratie" heet te zijn. Ja, om zulke beslistheid lacht do sociaal-democratie wat: het kan haar onverschillig zijn of men links al pruttelt, zoo men slechts naar haar pijpen danst1 Men kan zich nu het buitenkans je van 1995, toen men aan het: weg met Kuyper! als stembus-programma genoeg had, wegviel niet af le zeei verwonderen dat de linkerzijde het dansje waagt, maar dat zelfs de vrij- liberale partij de stijve beenen rog opnemen zou om mee in het menuel te zijn, dat is meer aan onzo lach spieren verdragen kunnen. Of het niet mogelijk is, dat men, al dus dansende op socialistische melo die, komt waar men wezen wil? Och jawel, bij een stembus, en in ons land, is alles mogelijk; Ommen kan het bewijzen. Het zal zeker mogelijk, en zelfs waarschijnlijk blijken, zoo men niet ter rechterzijde zijn bezinning herwint, alle kerlcistische ten donzen uitzuivert, en in een krachtig aan eensluiten heil zoekt. Tot veel zal de linksche coalitie niet leiden wij bedoelen in regecrk/nch- tjgen zin maar indien zij leiden kon tot verhelderd inzicht aan de recli terzij de, tot een besef, dat men bijeen hoort, zoolang de linkerzijde, en niet wij, aldus de antithese stellen blijft, dan had zij toch iets goeds uit gericht. En dat het noodig zal zün. nan

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10