dagen Tiaar oudste de positie te zien bereiken, waarvoor zij zoo veel had ten offer gebracht. Wat allen in haar steeds bewon derden, was die nimmer verflauwen de werklust, welke het 'haar naast haar betrekking mogelijk maakte zoo veel fanctiëri te befkleeden, spreek beurten te vervuilen zonder tal en mede-redactrice te zijn van ..Evolu tie", hot blad voor de vrouw, en ook nog te schrijven voor and re bladen ot wel zich onledig ie houden met de redactie. Hoe die ijver, die toewijding ge- n-aardeerd werden door familie, vrienden, patroons en geestverwan ten, bewezen de maanden van baar lijden. Zoolang zij bezoek mocht en kon hebben, deed hanr ziekenvertrek denken aam een verzamelplaats van menschen, bijeengekomen om ge sterkt -te worden door het optimisme der gastvrouw, maar tevens ook aan een lusllhcf, waar liefde en vereering de schoonste, de welr'okendste Flo ra kinderen zond. Met mevr. Haver is heatwegaan een dergenen, die antler de Neder- landsohe vrouwen een latenten gerst •heeft wakker te söhudden. die land en. volk ten zegen zal zijn." ONT WElRP-W ONING WET. De commissie, door het congres voor openbare gezondheidsregeling aange- Aezen om prae-advies uit te brengen >ver het regeerings-ontwerp tot wijzi ging van de Woningwet, zal, zoo meldt net Tijdsein-, voor Soc. Hygiëne", weldra met haar arbeid gereed zijn. Vermoedelijk zal in hef begin van 't rolgende jaar een buitengewone ver gadering van het congres worden bij eengeroepen, ter behandeling van dit prae-advïes, indien er althans uit zicht bestaat, dat het wetsontwerp spoedig in de Tweede Kamer in be handeling zal worden genomen. DE DIEFSTAL TE UTRECHT. „Het Algemeen Politieblad" bevat thans een lijst van de sedert de laat ste 7 jaren uit een opgeslagen boedel Dp den zolder van perceel Hofpoort. 9, ie Utrecht, ontvreemde voorwerpen. In de eerste plaats een aantal schil derijen zonder lijsten, een marmeren Venusbeeld, vele porseleinen voorwer pen, modern en antiek, een grooi aan- ;al boekwerken handschriften van nu wijlen Koningin Sophia der Nederlan den, Victor Hugo, Einile Augier, Le- jouvé, Louiso Muhlbach (mevr. dundt), mevr. Bosboom Toussainl, Nic. Beets, Muliatuli (Duuv.es Dekker) van nog eenige andere Hollandscne en Franscne schrijvers en politici, en voorts verscheidene meubelen en huis houdelijke voorwerpen. SUBSIDIE VAN DE GEMEENTE AAN DEN LE1DSC11EN SCHOUWBURG. In den gemeenteraad van Leiden werd ampel en breed gesproken over tiet voorstel van B. en W. om voor 1913 aan het bestuur vtui den schouw burg een subsidie van 1500 te verloe- ncn. De heer Pera verklaarde zich op principieele gronden tegen toeken ning der subsidie, de heer Fokker verdedigde haar. Leiden moet een schouwburg hebben en zonder deze subsidie aal die niet op de tegenwoor dige wijze kunnen worden geëxploi teerd. Ook de heer Van der Eist hield gen pleidooi voor den schouwburg, lie z.i. ook heel wat goeds sticht. Prof., Ileeres zou met een bez-.vaard nart voorstemmen, omdat z.i. de Leid- sche bevolking niet genoeg voelt voor den schouwburg. De heer Sytsaia, stelde voor uan de te verleenen subsidie te verbinden de voorwaarde, dai een gedelegeeroe vau de gemeente in liet bestuur zitting heoit en dat jaarlijks minstens vijf volksvoorstellingen worden gegeven, waarin goede stukken legen lagere entrée-prijzen worden gegeven. Do chr.-hist. heer Corts verklaarde zich tegen een subsidie, doch zijn par tijgenoot, de wethouder mt. Van der- Lip zeide nu voor te zullen stemmen, oaudat hij liad ingezien, dat Leiden een schouwburg niet kan missen. Nadat de heer Aalberse namens zijn partijgenooten zich nog tegen de sub sidie had verklaard, evenals ook de heer Briet, en het vourstel-Sytsma was ingetrokken, werd de subsidie niet 18 tegen iü stemmen verleend. BLOKKADE. Uit de Staatscourant Blijkens door Hr. Ms. gezant to Atiiene van de Grieksche Regeering ontvangen bericht heelt die Regeering, te beginnen met 21 Oct., voor 't eiland Leuiuos met zijn havens, inhammen, reeden en kreken den staat van blok kade afgekondigd. Aan de neutrale schepen is een termijn van 24 uren toe gestaan om de geblokkeerde plaatsen vrij te verlaten, te rekenen van tien dug van de inwerkingtreding der blok- kade af. De blokkade van de kust van Epi- rus (zie ,,St.-Lt." No. 255), is uitge breid tot aan de monding van de Bou- throto, dat is tot op 39 gr. 45 mm. N.B. en 19 gr. 58 min. Ü.l van Greenwich. STEENKOLEN ALS CONTRABANDE. De Minister van Buitenlandsciie Za ken brengt ter kennis De Urievsche Regeering heeft mede gedeeld, dat, aangezien steenkolen, bestemd voor Turksciie havens, als oorlogsconirabar.de beschouwd wor den, steenkolen bestemd voor Bulga rije, Ru menie of Rusland, ter vuorko- uung van inbeslagneming uJs oorlogs- contrabande, moeten voorzien zijn van een certificaat ter plaatse van uit voer, afgegeven door de consulate autoriteit van het land van bestem- ming en vermeldende de plaats van bestemming. UIT DE PENSIOEN-VEREENI- GING. Dezer dagen kwam het Bestuur der P. V. bijeen. Allereerst werd aan de orde gesteld verkiezing van een se cretaris. De heer P. Chivat werd bij acclamatie opnieuw aangewezen. Bij de bespreking der propaganda werd besloten twee propaganda-vergade- jingen te houden, n.l. te Amster dam en Rotterdam. Getracht zal worden deze te houden in December of Januari; zoo mogelijk zal op elke vergadering een Kamerlid spreken, terwijl te Amsterdam de heer Van Schouwen en to Rotterdam ons lid Poppe zal spreken. De propaganda voor deze vergaderingen zal gesteld worden in handen van de daar lei- plaatse gevestigde afdeelingen van de aangesloten vereenigingen. Ge tracht, zal worden deze vergaderingen zoo ruim mogelijk bekend te doen zijn, terwijl ook gezorgd zal worden voor de verspreiding van própagan- da-b-cluur. Een ontwerp-regeling voor de Pers-commissie werd in algemeene strekking vastgesteld, waarbij be paald werd uat de commissie zal trachten: le. alle materiaal te verza melen up pensioen-gebied aanwezig: 2e. propaganda te maken in de vak bladen door toezending van berich ten; 3o. zal gepoogd worden de pen sioen-regelingen uit andere landen te laten vertalen; 4e. zal een bibliotheek worden opgericht waarin alle ge schriften op pensioengebied zullen worden verzameld, In de Commissie werden gekozen: dc hoeren Van Eerde, Van Schouwen en Poppe; als correspondentie-adres werd aangewezen de heer K. van Schouwen, Rijksontvanger te Harder wijk, Als onze leden dus wat tegen komen in couranten ol tijdschriflo.., dan weten zij waarheen zc het kun- i-en zenden in het belang der alge meene propaganda. Naar aanleiding van het besluit der A. V. dat hel bestuur in overwe ging zou nemen het houden van ec-u petitionnement, werd na ruime dis- cussii- besloten daartoe over te gaan. De adresbeweging zal een tweeledig doel hebben: le. onderteekening van een adres door de burgerlijke ambte naren en ouderwijzers, waarbij ge vraagd wordt om een herziening dei- Pen sioeiuvetten zooals dat gevraagd wordt in het adres van December 1907 en 2e. onder de burgerlijke amb tenaren en onderwijzers propaganda te maken tot aansluiting hunner vak- vereeniging bij de Pensioeiivereeni- ging. De beweging zal door den beer Chivat worden geleid, waartoe deze zoo spoedig mogelijk de aangesloten vereenigingen zal inlichten, van liet adres en daarbij behoorende lijsten voorzien. Het is voorat de bedoeling om alle leden der aangesloten ver eenigingen aan het werk te krijgen en dezen zullen dus door dc besturen moeten worden ingelicht .Brochures: Wat wil de P.V.? zijn altijd nog ter beschikking. Aan Poppe werd opgedragen een vlugschriftje le schrijven over mini- mum-weduwenpensiocn, terwijl aan Cornehssen werd opgedragen een praeaclvies uit te brengen over uiigesteld pensioen, dat als brochure zal verschijnen, aan de leden worden toegezonden en op de jaarvergade ring 1913 zal dan het standpunt der Per.sioenvereeniging worden vastge steld. De laatste wijziging van 't Orguni- satiebesluit heeft bij de belastingamb tenaren een geheele wijziging hunner denkbeelden omtrent dit punt te weeg gebracht. De Vereeniging van belastiiigkömmiezen die reeds jaren voor dit punt ijverL ziet' zich waar schijnlijk scharen vau nieuwe mede standers toevoeren. (De Belastingambtenaar.) VROUWENDIENSTPLICHT. Men meldt ons uit Amsterdam: Den 23steii Mei a.s. zal in Den Haag ter gelegenheid van de tusschenttju- sche conferentie van den Internatio nalen Vrouwenraad, een openbare vergadering gehouden worden, waar de kwestie van de „Weibliche Ein- jahrigen" „Das Madchendienstjahr" of zooals wij in Holland zeggen „de Gemeenschapspiïêhl der Vrouw" door spreeksters uit Zwitserland (Dr. Mod. Ida Hiifiker), Duitschland (vermoede lijk do bekende R. K. feministe Elisa beth Gnauck-Kuhne) Scandinavië on Nederland zal worden uiteengezet. Voor ons land was als spreekster uitgenood igd Meviouw Wynandts Francken, die evenwel gemeend heeft voor die uitnoodiging te moeten be danken. De Afdeeiing Amsterdam van den Ned. Bond voor Vrouwenkies recht, overtuigd dat tiet in het belang van dit alleszins gewichtig vraagstuk zou zijn, wanneer het in dezen winIer reeds in breede kringen een onder worp van gesprek zou uitmaken, heeft gemeend reeds nu een openbare ver gadering er aan te mogen wijdeD en heelt bij uitzondering Mevrouw S\ y- nandts Francken bereid gevonden hot onderwerp in te leiden, in de ver wachting dat een even levendig debat aal volgen, als toen deze spreekster voor e&nige jaren stellingen over dit punt voor de Delitsche studenten ver dedigde. Hen die zich op deze vergadering moch ten willen voorbereiden wijst het be stuur naar een artikel „Vrouwen- plicht", in de Nieuwe Gids van April 1909. Dc openbare vergadering za) plaats vinden op 4 Nov. a.s. in hel American Hotel alhier. KERMIS TE LEIDEN. In den gemeenteraad van Leiden kwam aan de orde een voorstel van de heeren Van Gruting c.s., om den post marktgelden t.e verhoogen met 5000 en niet, hetzelfde bedrag den post „Hoofdelijke Omslag" te vermin deren. Op deze wi.ize wilden de voor stellers de insielling van de kermis weder mogelijk maken. De voorzitter bestreed dit voorstel voornamelijk op juridische gronden. Hoogst waarschijnlijk zouden Ged. Staten de begrooting. waarop zoo danige post voorkwam, niet goedkeu ren. De voorstellers veranderden nu liet voorstel in een motie, waarin de wen- sclielijkheitl der wederinvoering van de kennis werd uitgesproken, welke motie in handen van B. en W. werd gesteld om praeadvies. ten einde in een der eerst volgende zittingen to worden behandeld. BIBLIOTHEEK-PERSONEEL. In eene dezer dagen te Utrecht ge •houden bijeenkomst is een „Neder- laiulsche Vereeniging van bibliothe carissen en bibliotheekambtenaren" opgericht, die zich als doel heelt ge steld liet Nederlandsch bibliotheek wezen te bevorderen en de belangen van de daarbij verbonden ambtena ren voor te staan. Ter bereiking van dat doel wil de vereeniging door stre ven naar een wettelijke regeling van het openbaar bibliotheekwezen, ver gaderingen en voordrachten houden, mededeelingen doen verschijnen en ccne vakbuekerij oprichten en in stand houden. Reeds nu is het meerendeol van liet Nederlandsche bibliot heek personeel, tot de categorie der wetenschappelijke ivi administratieve ambtenaren be hoorende, in deze jonge organisatie vereemgd. MR. BARON MACKAY. liet gekozen Kamerlid voor Dunnen, de heer nu. AE. baron Mackay, heeft niet verschillende voormannen der Christelijk-Historisclie partij uit het Parlement een onderhoud gehad. PLAN 1913. Te Apeldoorn had een bijeenkomst plaats van afgevaardigden der ver schillende plaatselijke vereenigingen ter besptekn.^ van voorloopige plan nen voor oe viering vau bel eeuwfeest onzer onafhankelijkheid. Verschillende plannen werden harde gebracht, die in hoofdzaak op het volgenue neerkomen: a. Culluur- liistorische tentoonstelling op de Ve to we, waarvoor het gunsclie land schap zal worden uitgenood igd mode te werken; b. historische optocht, waaraan andere wijzen van feestvie ring worden verbonden; c. openlucht spelen en sportwedstrijden; d. tentoon stelling vui. nijverheid en industrie, met onderdeel voor gas en olcctrici- teit. Besloten werd het feest drie vier dogen te doen duren, samenvallende met den vei jaardag van IL M. de Ko- ONGELUK. Aan honrd van het uitgaande Duit- sche stoomschip „Annaberg" liggend te Amsterdam ha5 de siuumian liet ongeluk in het ruim te valien. Zwaar gekneusd en in bewustcloozen toe stand is hij naar een ziekenhuis ge bracht. TRAMONGELUK. Donderdagmiddag is het 14-jarig zoontje van dr. B. A. te Oosterbeek, die onderweg, toen hij zijn vader zag, van de in volle vaart zijnde tram sprong, tereelft gekomen tegen een der langs de lijn staande masten, Van daar wera inj toruggesüngerd tegen tien bijwagen. Bewusteloos en ernstig gewond, werd de jongen opgenomen en naar zijn woning vervoerd, zoo meldt de Tel. KERKDIEFSTAL. Uit de sacristie der Mozes- en A Tron ic wk op het Waterlooplein te Amster dam is een verguld zilveren altaar- keLk ontvreemd, ter waarde van on geveer f 75. De vermissing werd ge constateerd toen men de kelk gebrui ken moest. J. BRU1NWOLD RIEDEL. Het Htoki. meldt nader over dit ju- bi lé; lieden is het 25 jaar geleden, dal de heer J. BrudirwoM Riedel te Am sterdam optrad als algemeen secre taris van de Maatschappij tot Nut v. 't Algemeen. De heer Bruinwold It'.e- dd, die predikant was in een kleine gemeente in Friesland, w.erp zich mei geestdrift op de vervulling van zijn nieuwe 'tank. Man van initiatief, bereid voorat met liefde voor liet on derwijs, toonde hij zidh een waai dig opvolger van ar. A. Kern ijk. De voor- uU3tr6ver.de geest i-leel gedurende 't secretariaat van den heer Bruinwold Riedel vaardig over het Nut. Sleecis nog breidde de Maatschappij zich uit, nieuwe Departementen weiden opge richt, oude vonden in allerlei instel lingen nieuwe arbeidsvelden. Blijkens opgave van 1 Maart 1912, bestond de Maatschappij toen uit 289 departementen, te zanten tellende 14.62(5 leden an 625 buitengewone le den, En overal waar dat noodig was, stond de lieer Bruinwold Riedel bij met raad en daad, wist leiding te ge ven aan het initiatief van anderen. Zoo werkte hij mede aan liet doel der Maatschappij; naar de lieg'.use!en van den christeilijtken godsdienst, alge meen volksgeluk bevorderen. En steeds deed hij dèt, zooals het in de statuien woivit uitgedrukt: „onafhan kelijk van eenige kerkelijke of staat kundige partij, bepaaldelijk d jor in vloed te oefenen op de opvoeding en het onderwijs." Gedurende eenige jaren, ril. van 19C0 tot 1904, was de 'heer Bruinwold Riedel ook nog lid van den Gemeen teraad van Amsterdam, dóch cm zich geheel te kunnen geven aan zijn taak als Nuts-secretaris, stelde' hij Ln laatstgenoemd jaar zijn mandaat we der ter beschikking. Talrijke ge schriften verschenen van zijne hand, terwijl, om een geijkte uitdrukking •te gebruiken, het openbaar onderwijs voor hem inderdaad een voomverp van aanhoudende zorg was. Met de Nuls-connmissie voor onderwijs heeft hij steels getracht de opbrengst van het Nieuwenhnijzenfonds zoo goed mógelijk aan dat doel te doen beant woorden. VOOR DE AMBULANCES. Door het Vrouwencomilë der afdee iing Rotterdam van Het Roode Kruis zijn 50 kisten met leven smid dolen, van verschillende fabrikanten ont vangen, ten behoeve van de Maandag ver! rekke:»de colonne naar Den Haag verzonden, terwijl aan het hoofd comi té een bedrag van f 2500 kon worden overgemaakt, eveneens door het Vrou wencomité opgezonden. „VOLKSZANG". Thans bestaat de Amslerdamscbe Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang" 40 jaar. dorlandsche letteren door den heer D. Fuldauer. Leiden. Geslaagd voor het arts examen eerste gedeelte de heer 11. A. N Vechtman. Bevorderd tot arts de hoor 11. Houtman. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ii 30 Cts. per regel. Ouden van Ouden van dagen vooral dienen acht id slaan op de goede werking hunner nieren, want met het vermeer deren dei- jaren worden de organen zwakker, en daardoor hebben rnen- schen op leeftijdmeer last van kwa len als rugpijn, stijlheid en rheuma- lische pijnen in de spieren en ge wrichten. duizeligheid, vkikken voor de oögen, slapeloosheid, hartkloppin gen, pijnlijkheid ter ledematen, moei te bij hel Joozen ol ophouden der urine. enz. Voor menschen op leeftijd zullen Foster's Rugpijn Nieren Pillen van uitstekende'hulp blijken, want dit ge neesmiddel hoeft een versterkende en opwekkende uitwerking op de trage nieren, het helpt haar om 'het Moed te filtreeren van de'schadelijke be- standdeolen als urinestof, urinezuur en het overtoil.ge water, welke als urine het lichaam verlaten. Te Haarlem verkrijgbaar bij de h.h. K. v. Eden. Spaarne 38. en J. J. Göppïnger, Gr. H uistr. 147a. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel Af 1.75 voor één. of f 10.— voor zes donzen Kispht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke d os, tie niet voorzien is van neven staand handels merk. Neemt U Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg afge legd het candidaatsexamen in de Ne- dagelijks een likeurglaasjo Dr. HO Tol ai31.'s Haewato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijdUw eetlust wordt flinkor, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en hoel S spoedig zult gij U llchame- ltjk prettig gevoelen. Waar- schuwing I Men verlange uitdrukkelijk den naan-jjj Dr. HO&IKEL. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering vun den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag, 0 No vember 1912, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Becediging en installatie nieuw inkomende leden. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Voorstel B, en W. vaststelling staat betaling uit onvoorziene uitgaven, dienst 1912, met advies Comm. Bij sta nd gemeentelin ancien. 4. Id. id. verzoekschrift C. P. W. Kriens, hoogor subsidie Haarl. Mu- ziekkorns. 5. Resumtie besluit wijziging zake lijke zekerheidsstelling gemeenie-oiit- vanger. 6. Voorstel B. en W. beschikbaar stelling geldeu overdekte opluaing- plaats enz. Openbaar slachthuis. 7. Id. id. id. uitbreiding school No. 5. 8. Id. id. bekrachtiging aankoop IK-rceel Ranks No. 20. 9 Schrijven id. voorst ellen- Mrs. Slmgenberg en Tjecnk Willink, pen- si oei i b i j d ra gen wei' kl ied en. 10. Voorstel id. verlenging termijn ontruiming perceel Gierstraat no. 18B. 11. Id. id. verzoekscbrilt Dag. be stuur gymnostieUvoreeniging „Turn- lust" gebruik gymnastieklokaal mot toestellen. 12. ld. id. id. IvFrj. T. van Ooit, ge bruik gymnastieklokaal en werktui gen Meisjesschool voor M. O. 13. Id. id. id. bestuur afd. Haarlem en Omstreken Ned. vroedvrouwen ver eeniging, gebruik lokaal Proveniers- hu i-S. 14. Id .id. verpachting buffet sla- gersgezel Ion lokaal Openbaar Slacht huis. 15. Id. id. verzoekschrift Hoofdbe stuur vereeniging hoofden van scho len. in zake tuchtelooze leerlingen. 16. Id. id. vaststelling slaat te vel len boomen. 17. ld. id. id. besluiten in zake voor straat, overgenomen grond bij A. L Dy se lindestraat. 18. Id. id. id. grond ten westen Ver- spronckweg, 19. Id.-A. Riiikoma wijziging voor waarden levering duinwater, met schrijven B. en W. 20. Id. B. en W. uitgang naar Spaarnd.weg voor Ned. Raffinaderij van petroleumproductcn. 21. Id. id .wijziging p]:.:: uitbreiding gronden,, gelegen ten zuiden Zijlweg en ten noorden Oranjestraat. 22. Id. Commissie art. 1GP> gemeente wet vaststelling verordening, regelen de het toezicht op vee en vleesch. 23. Id. id. vaststelling benzinever- ordening. 24. Aanbeveling B. en W. benoe ming leeraar boekhouden II. B. S. met 3-j c. enz. 25. ld. id. id. id. Spaansche taal idem. 26. Id. id. id loorares Engelsche taal Avondschool voor handelsonder wijs. 27. Voordracht ld. benoeming on dier wijzer scliool No. 5. 28. Id. id. id. id. school No. 6. 29. Id. id. id. id. id 30. Id. id. id. onderwijzer en onder wijzeres gymnastiek school No. 6. STUKKEN VAN DEN RAAD. Te vellen hoornen. B. en W. bieden ter bekrachtiging aan een staat van de !e vellen hoornen. Bedoelde boomen zijn voorzien van een band en het nummer als in den staaf vermeld, in witte verf. Haarlemmerhout (Beukenrond), 1— 3. 3 zware heuken (1 is dood, 2 leveren -evaar op). Idem .i onteir-laan;, 4, 1 zware beuk (Is dood). Idem (hoek Julianalaan en Emma- laan), 5,1 dunne beuk, G, 1 beuken- struik. (Staan in den weg op dit punt moet een eikenboscli komen.] Idem (langs den Wagenweg), 7, 1 dunne beuk. (Heeft geen toekomst staat onder den druk van oudere boomen.) S, 1 dunne beuk. (Hindert den groei van omstaande boomen Jleeft geen toekomst.) 9. 1 zware eik. (Heeft geen kroon lü—13, 4 beuken. (1 is dood3 zijn ziek.) Idem (tussclien monument en Span- jaardslaani. 14IC, 3 dunne beuken. (Staan te dicht op andere boomen. Op dit gedeelte moei een èikenbosch ko- 17, 1 zware beuk. (Voor een geregel de vernieuwing van het bosch is het noodig dezen boom weg te ruimen.j Idem (Julianalaan Ij ij de Span- jaai dslaan). IS, 1 zware Jjeuk. (Is dood) 19, 1 zware eik. (Is reeds gedeeltelijk door storm onttakeld.) Idem (Spat jaardslaan bij Fontein laan.) 20, 1 zware iep. (Idem.) Hertenkamp (bij hertenhuis). 21, 1 zeer zware eik. (Is reeds jaren achter uitgegaan, thans bijna geheel dood en bol van stam. Bovendien misvormd door afhakken van takken. Tu in laantje. 22—32, 11 populieren. (Zijn vroeger door storm beschadigd kunnen gevaar opleveren.) Parkiaan, vóór nos. 10 en '12. 37—38, 2 beuken. (Dooi de eigenares der per- ceeleu is wegruiming gevraagd. Zij maken die buizen onbewoonbaar.) ld. voor no. 1', 39, 1 kastanje. (Be lemmert toetreding van acht en liiclit in het perceel.) ld. vóór no. 13, 39, 1 kastanje. (Be id. (verlengde van Phoenixweg). 41 45, 5 zware ic-j>ei'. (Belemmeren toetre ding van licht en lucht in het nieuwe schoolgebouw aldaar.) Kennemerpleiri (Zuidzijde.). 4659, 14 iepen. (Van deze rij boomen zijn reeds enkele door storm zwaar ver minkt unuere worden door siaal- draadkabeis bijeen genouden. Het is zeer ge wen sent, deze boomen door an dere ie vervangen. De onlangs ge plante boom ^aan de zijde van den Janswegj kan blijven staan.) SiaieiiDOiwcik ^ereiizijue bij Kruis- egj. Ou07, iepén. (4 van deze hoo rnen verkeeren m denzeliuen siaat ais die op net Kenneinerpiein hunne ver wijdering maakt ook de wegruiming van de andere boomen noodig.) Stateiiboiwerk laciitei' perceel no. 1). 68, 1 kastanje. (Is zwaar bescnaüigdj. 09 en 70, 2 acacia s. (Zijn zeer ziek.) ii-eti^rea ea nuasi JOHAN WAGENAAR. De bekende musicus, dc lieer Johan Wagenaar, te Utrecht, bereikte Vrijdag den bü-jangen leeftijd. Een commissie, bestaande uit de heeren S. Schellink, G. Vererman, J. G. Wa- genaar, had zich gevormd om den toonkunstenaar op dezen dag te hul digen. Daar men wist, dat de heer Wagenaar wars is van alle openlijk huldebetoon, heeft de commissie daarmede rekening gehouden. Na mens een 'groot aantal vereerders liet de commissie ten huize van den lieer Wagenaar een fraaie Bechsteni- vleugel plaatsen, welk huldeblijk ver gezeld was van een album met de na men der deelnemers. Voorts deed de Muzikale kring van zijn hulde blij ken door een fraai bloemstuk. Offi cieel huldebetoon werd nagelaten. Pers-Overzickt VRIJZINNIG ESAMENWERKING. G. W'. S. schrijft in „Het Week blad" van „Hel Volk" o.o.: De vrïjamnige concentratie kon digt zich, gelijk wij zagen, ook aan als eene ui;ti-90o'.aalI-democratfe-c'c Met is niet te verwachten, dai zij ons érnstig zal schaden door haar strijd op den grondslag van het concentra- tie-prapgram. Wij zullen echter te zorgen 'hebbeii, dat de a anvals-poging der vrijzinnigen het ui el vorder dan tot een poging brengt, dat zij zich tot de verdediging zullen hebben te be palen. Daartoe is in dc eerste plaats noodig, dat wij de arbeiders en zij doen dit in steeds en snel stijgende mate den kiesrechfstrijd, zooals wij dien voeren, als den proletarl- sclien kiesrec'htstrijd derhalve, als het eerst-noodige lec-ren beschouwen. Dan zul er geen sprake van zijn, dat de kiesrecht-concentratie afbreuk doet aan onzen kiesrecht-strijd, aan de positie welke de S. D, A, P. dien strijd, die de kern van den po, Ltielcen strijd uitmaakt, inneemt, Daadbij valt van zelf het juiste lkli( op de sociale eischen van het vrijain, nigc program voor 1913. Mogen al vrij-liberalen eene concessie hebben gedaan ter zake van het algemeen kiesrecht, in de sociale paragraaf wordt hun hand duidelijk terugga vonden. Staatspensioen, ziekte- en invalidi. feitsuïtkcering, verhooging der direc te belastingen, het zijn woorden die klinken als een klok voor de noren van vele, die naar vermindering hun ner ellende snakken, maar het zijn niet veel mec-r dan woorden. Zelfa haar tekst en bedoeLng van 'hel pro- grain zelf. Niet op deze sociale beloften var het vrijzinnige allegaartje waan over ©en volgend maal nader heb ben de arbeiders te bouwen en hun hoop te stellen. Zij hebben vóór en na hun eigen lot in handen: de socialo maatregelen die zij vorderen en die zij deelachtig zullen worden, worden onderling bepaald do-ar hun eigen strijd om de macht. De versterking van liet proletarische leger in d en etriid is en blijft voor gansch de ar- beidci-sklasse het naastliggende doel de meest praktische politiek. WEER EEN BLANCO-ARTIKEL. Onder dit opschrift schrijft Het Centrum Do Chr.-Hist. afgevaardigde Snoeck Ilenkemans had gisteren een hijzon der gelukkig wcord bij zijn verdedi ging van hel ontwerp-Talma. „T)e linkerzijde zal de wet verwer pen en eventueel niet uitvoeren. Maar wat krijgt men dan Spr. verwijst naar het gepubliceerde concenlratie- progrnm. Wordt dit verwezenlijkt, dan zullen de ouden van dagen \vor« den geholpen. Maar de vroeg-ouden, de invaliden Zij zullen onverzorgd blijven, want de linkerzijde is over da wijze, waarop de invaliditeitsverzeke ring geregeld zal moeten worden, ho peloos verdeeld. En op dit gebied is dan ook het cor.centratieprogram ja reinste blanco-artikel. Zulk een blan co-artikel is een ramp voor de inva liden. De lii keizijde is op dit gebied niet gereed zij zal de invaliden jaren onverzorgd laten." Inderdaad, het zoogenaamd concen tratie-program geeft ten aanzien van het veizekerings-vraagstuk even veel of... even weinig als het befaamde kiesrecht-artikel van Borgesius. Uitstel en wachten zal weer de bood schap zijn, wanneer liet ontwerp wordt verworpen of ingetrokken, en Links opnieuw de meerderheid krijgt. En hoe lang zal dat wachten duren? Niemand, die het zeggen kan. De invaliden kunnen voorloopig al le hoop wel latei; varen, en het 13 zelfs <le vraag, of men het over do ouderdoms-verzekering Links wel spoedig eens zul worden. Daarvoor bestaat de Linker coalitie tocb al le veel uit disharmonieerendo elementen. Zou het land zich werkelijk door liet ünksch en slirksch gedoe op sleeptouw laten nemen? V. ij gelooven van niet. Het gezond versland bij ons volk, dat meer aan daden, dan aan beloften ea woordgeschetier hecht, staat daarvoor borg. Gemengd Nieuws ROOSEVELT. Do lieer Roosevelt is weer zoo gced als hersteld. Wdinsdagavond is hij te New-York in een vergadering als spreker opgetreden. Duizenden be langstellenden waren aanwezig en ongeveer ©ear uur lang hielden de toe ju ie hingen aan, toen Roosevelt, voor het eerst weer na den ansl.ig te Mil waukee. hot spreekgestoelte beklom. Een ovati©, die volgens de corres pondenten meer een dankzegging hs- teekende voor het herstel van let slachtoffer van den moordaanslag, dau een bepaalde politieke betee enis had. Roosevelt zag er goed uit, muar leek ernstiger dan vroeger. 1-Iij zette zijn 'hoorders uiteen, dat ware her vormingen slechls langzaam en ga le idol ijk kunnen worden ingevoerd, niet door revolutionna're meilieden. Thans bood zich voor liet volk gele* genheid aan een besliss&nden slag la slaan in den eeuwenlangen strijd om d© menschenrec'hien. „Wee on zo natie", zeide hij, „indien we de za- ken maar laten gaan, indien we in ons industrieel en polit ek leven zelf- zuchtig individueel materialisme on gehinderd 'haar doel laden nastreven. Dat zou sleehis tot een greote vamp kunnen voeren, want het zou beteke nen. dat ons volk zou worden ver deeld door de gevaarlijke scheidslij nen, die de zelfzucht der bezitters ea de zelfzucht der niet-bezitters trek ken." Toen Roosevelt in zijn re le nog een vergelijking maakte tussc'ien de poli tieke leiders en de soldaten, die o<k hun leven op het sp&l zetten voor da overwinning, gaf dit wederom tot cc" grootsch© ovatie aanleiding. EEN SCHUTTER. D© conducteur van een tram le Pa rijs vroeg een passagier om betaling van zijn plaals, Deze trok, zonder iets te zeggen, zijn revo^er, schoot eerst op den conducteur, toen op den be- stuuréloT, sprong van de trom en verdween. Men slaagde er niet in den man M 1 anvsi eren. Gelukkig werd niemand gedood.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6