100000 gratis-lepels voor Quaker Oats verbruikers. Uitknippen Het voor do nieuwe instelling be- noodigdo kapitaal is door een zestien tal groote maatschappijen, waaronder bankinstellingen, stoomvaart-, spoor- en tramwegmaa se nppijen, .industri- eele-, handels- en landbouwonderne mingen, die in Indië hare belangen hebben, door bijdragen fond perdu aan de Vereeniging „Oost en West" reeds ter beschikking gesteld. Als directeur van het Arbeidsbu reau, dat te 's-Gravenhage zal geves tigd worden, zal vermoedelijk optre den de ingenieur F. C. Kist, nijver heids-consulent. OPENING VAKCURSUS DROGISTEN BOND. Te Amsterdam heeft de ofücieele opening plaats gehad van den vak cursus voor drogisten, in het leven geroep&n door den Nederland schen Diivgistenbond. Deze opening ge schiedde in tegenwoordigheid van le den en adspirant-leerlingen, met een toespraak van den beer H. Sant, te IJ muiden. Ook voerden nog het woord de hoe ren J. S. Meuwsen, voorzitter van d en Middenstandsbond, en P. H. Bon, lei der van den vakcursus. TWEEDE KAMER. Uit de nepl-eken over de Invalidi- leils- en ouderdomsverzekering, die gisteren in dag- en avondzilting (de laatste onder presidium van Mr. Drucker) werden voortgezet, heb ben we allereerst aan te stippen, dat na den heer Schaper, ook de heer Tiugenholtz het standpunt der socia listen nader verdedigde. I-lij zette nogmaals voorop dat aan 's Min, stelsel geen enkel christelijk begin sel ten grondslag lag. Hij betoogde, dat een blijvende Siaatsbijdrage en Staatspensioen geenszins met de christelijke beginselen en de wen- schen der christelijke arbeiders streed. De verdediging van den Min. was dan ook klein, miste alle vuur.Bij de verde re verdediging der staatspensionnee- ring, kwam hij nogmaals op tegen de premie-betaling door de werkgevers, die in Duifschlnnd compensatie von den in 't tarief, maar hier. bij de zwakke bedrijven de premie niet op de lage loonen kunr.en verhalen. De spr. betoogde verder tegen de risico- overdracht. dat de Staat daardoor met de slechte poriën blijft zitten en de arbeiders worden er meer aan de werkgevers door gebonden. De Min. had hier meer een concessie gedaan aan Ue conservat even. Tegenover 't beroep op bcite-nlandsche socialisten sk-lde spr. de eisclien in ons land; bij overeenstemming van beginsel kan er verschil van tak dek noodig zijn in elke partij in de verschillende Rijken. IIij stelde op grond van de bil lijkheid, uit T oogpunt der meer waarde, de wenschelijkheid der Staatspensionneering nader in het licht. Men wil er van rechts niet van weten en noemt staatspensioen ar menzorg. En die wil men niet van Staatswege, omdat de kerk de armen zorg als middel noodig heeft voor haar macht over de arbeiders. Daar om spreekt men van kl'aploopers, slampampers, van bëdeeling, d.ie schande zou meebrengen. Ook 't be weren dat de Staatspensionneering hot sparen zou belemmeren, achtte spr. onhoudbaar. Het moge geen ide aal zijn., 't is de eers".© stap; met of zonder staatspensioen moet blijvend worden gestreefd naar verbetering in den toestand der oude arbeiders. De verplichte verzekering achtte spr. veroordeeld; maar over andere stel- stels is n>en, ook links nog te ver deeld; daarom zou de beslissing slechts een tijdelijke zijn, geen defini tieve. Door den heer Tydeman werd daar na nogmaals betoogd, dat de debat ten worden beheerscht door electorale motieven door 't verband met het tarief, ook door 't concentratieplan der linkergroepen. Ook volgens dezen spr. moest men niet al'es op eens ver gen en een eersten stop doen; daarom wilde spr. niet tot staatspensionnee ring zonder meer, of tot verplichte verzekering met vrijstelling der lage loonen overgaan. Maar spr. miste in de verdediging van den Min. voldoend motieven voor de beperking van de uitkeeringen aan loonarbeiders, en een aanwijzing van 't superieure de zer regeling. De Min. maakte van zijn verdedi ging een formaliteit; hij scheen 't feit gewonnen te rekenen... De Minister, de heer Talma, ant woordde Ik meende uit de redevoe ringen van de hoeren van links te mogen opmaken, dat zij 't pleit reeds als verloren beschouwden.... De heer Tydeman ging voort. De heer Treub erkende, dat de vrijwillige verzekering beter, dat de verplichte een noodzakelijk kwaad was. Spreker bleef uit een oogpunt van oeconomi- sche vrijheid en zeer veel oeconomi- sche gelijkheid, de vrijwillige verzeke ring verdedigen, die dan ook schier overal wordt aanvaard. En tegenover de heeren Treub en Lobman en den Minister hield hij de voordeelen er van vol, herinnerende, dat er reeds in 1908 verbetering is gekomen, toen alle sprekers in de Kamer de ver plichte verzekering afwezen. De Mi nister óók was van standpunt veran derd en had geen recht zich daarover bij anderen te verwonderen. Vooral opmerkelijk was het echter, dat de Minister de zaak van de neutrale zóne naar het terrein der kerkelijke armenzorg had teruggedrongen. Omtrent de vrijzinnige concentra tie deed spreker uitkomen, dat er in derdaad overeenstemming is over de wenschelijkheid om de verzekerings wet tot de loonarbeiders te beperken, en om te komen tot vrijwillige ver zekering met Staatsbijdragen voor de ouden van dagen, met een ziekte verzekering, uit de belanghebbenden opgekomen met Staatshulp en Staats controle, en daarmede verbonden in- val id i te i t s-ve r ze kerin g. Door den heer Bos, die vervolgens, eenïgermate bij verrassing, omdat geen andere sprekers, die moesten volgen, aanwezig waren, aan 't woord kwam, werd het concentratie-plan in bescherming genomen, al had spreker liever vrijwillige arbeiders-verzeke ring gehad, allengs tot breeder© krin gen uitgebreid maar spreker meen de, dat door de veranderde inzichten gestreefd moest worden naar hetgeen het concentratieplan wil en waartoe hij meende, dat tenslotte ook de heer Treub nog wel, in zijn eigen beginsel, zou kunnen medewerken. Spreker verdedigde zijn standpunt tegenover den Minister en vooral te genover den heer Duijs, die hem ver weet dat hij den Minister principieel steunde. De lieer Teenstra bestreed eerst met een kort woord den heer Rutgers en kwam daarna opnieuw op legen de samenkoppeling van ouderdoms- en invalitLiteiis-verzekering en evenzeer tegen de becijferingen van. den heer Duijs, evenals tegen die van den Mi nister dit laatste ten betoog©, dat de zwakken voor de sterken betalen, en dat men niet met deze verzekering be reikt die men bereiken wil. Spreker biêci, doch buiten de theorie der meerwaarde om, voor Staatspensioen ijveren, ook tegenover de bedenkin gen der rechterzijde. Nog een gedeelte van repliek volgde van den lieer De Klerk, die liet nog eens voor de Staatspeaisionneering opnam tegenover de mannen der theorieën en becijferingen, die 't volk niet helpen en van hen, die er armen zorg van maken maar deze spre ker brak zijn rede te 11.10 uur af en vervolgde haar hedenmorgen te 10.30 uur. HET KAMERLID VOOR OOSTBURG. Naar het landbouwblad „De Platte lander" met alle zekerheid verneemt, zal de heer G. A. Vorsterman v. Oyen, lid van de Tweede Kamer voor het d.sirict Oostburg, zich voor de volgen- du verkiezing niet meer beschikbaar stellen. De heer Vorsterman van Oyen, die tot ue vrijzinnig-deniocratiscne partij behoort en thans den leeftijd van 70 jaar bereikt heeft, werd bij de alge meen© veikieznigea iu 1909 voor liet eerst als lid der Tweede Kamer ge kozen, in de plaats van nu wijlen den heer mr. P. C. J. liennequin, die toen vor een berbenoem.ng bedankt had. Mr. H. J. WE3TRA. Te Assen is plotseling overleden mr. H. J. Westra, rechter in de recht bank aldaar. ANTI-REVOLUTIONNAIR COMITé IN ZEELAND. Naar ..de Zeeuw" meldt is in de buitengewone vergadering van het provinciaal comité van anti-revolu- tionnaire kiesvereenigingen in Zee land te Middelburg gehouden, eene motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken a. dat het vraagstuk omtrent de volkomen rechtsgelijkheid tussohen openbaar en bijzonder onderwijs ur gent 5s b. dat het wenschelijk is, dat in de centra der provincie vergaderingen worden belegd, waar de urgentie van de rechtsgelijkheid op hel gebied van het onderwijs worde aangetoond. Besloten werd verder aan het cen traal comité voor te stellen te bevor deren, dat op het eerstvolgende pro gram van actie de volkomen rechts gelijkheid tusschen de beide takken van het volksonderwijs, ten minste wat het lager onderwijs aangaat, worde geplaatsten de andere pro vinciale comité's uit te noodigen ad- ihaesie te betuigen met dit voorstel. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKER1NG. De Bond voor Staatspensionneering zogt (volgens de „N. R. Ct.") in een adres aan de Tweede Kamer, dat het in behandeling zijnde wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van invalidi teit en ouderdom, slechts in uiterst geringe mate en door enkele artikelen tegemoet komt aan het streven van den Bond voor Staatspensionneering, gesteund door tienduizenden in den lande. Adressant verzoekt de amendemen ten van de heeren J. H. A Schaper en mr. R. J. II. Patïjn, op art. 19 (De middelen voor de dekking der uit te koeren renten worden gevonden voor' wat betreft de ouderdoms-reute, de weduwen-rente en de wee zen-rente door bijdrage vanwege het rijk), op art. 357 (den leeftijd voor recht op ouderdomsrente te brengen van 70 ja ren op 60 jaren) en op art. 3G0 (de rente in den overgangstijd van f 2 op f 3 per week en het bedrag voor de echtgenooten, die beiden recht op een rente hebben, naar evenredigheid te verhoogen), ln de wet te doen opne- Pers-Overzïdit OMMEN. „De (anti-rev.) Nederlander" schrijft: Het bedanken van den heer Mackay is een eerste stap om de schrikbarend verwarde zaken weer in het reine te brengen. Het mocht worden verwacht. Hij kon geen vrede hebben met wat gebeurde. Ongetwijfeld zal dit besluit hem na de bange dagen, die hij, zij het ook door eigen schuld, lieeft moeten door leven, ontspanning en rust geven. Dat hij tot deze beslissing kwam, moet vooral worden geloofd, omdat hij uiteraard moest beseffen, dat dit bedanken de fiolen van „linkschen" toorn over hem zal doen uitstorten. Echter is hiermee de vrede nog niet geheel verzekerd. Het is slechts een eerste stap. Van de zijde der Christelijk-Histo- rische leiders mag niet worden gezwe gen. En zeker mag niet worden gespro ken, gelijk „De Nederlander" deed in het nummer van Zaterdagavond. Daarmee wordt niet voldoende be seft de ernst van de wonde, die ons is toegebracht. Thans dieper op de zaak in te gaan, voegt niet. Rustige bezinning is nu geboden. Werkt die door dan twijfelen wij niet, of in het Christelijk-historisch kamp zai de juiste toon worden ge vonden. Daarop wachten wij. Zij 't een kdrte wachtenstijd! Koloniën HET ALiU-O.sL.ni.üK TE MENADO. Naar aanleiding van het auto-on geluk te Mena/lo, dat bij Tondano plaats greep, vernam de „Mak. Ct." van twee der deelnemers aan dezen rampzaligen tocht nog het volgende: Het ongeluk gebeurde des Zondags morgens ongeveer te half elf bij het afrijden, in een zeer matigen gang, van de Tampoesson. Circa 10 meter vóór een zeer gevaarlijke bocht sprong een achterband, waarop een der inzittende heeren den chauffeur, die direct bingoën werd, toeriep het stuur vast 1e honden. De man bleek echter liet stuur niet meer meester en vergat bovendien, den motor direct stop te zetten en te remmen. Daarvoor was tijd genoeg, want na nog 10 meter ongeveer te hebben doorgereden, tornde de wagen tegen een boomstronk langs den weg, waardoor de auto na een salto mor tal©, van den weg, ongeveer 5 meter diep tegen de helling van een ravijn •viel. De heer N., procuratiehouder der firma Ledeboer en commandant der schutterij te Menado, en de heer 11. H. kwamen onder de machine te recht. De eerste werd waarschijnlijk in den val tegen den boomstronk ge slingerd, waardoor hij een zware schedelbreuk bekwam, tengevolge waarvan de dood bijna direct moet zijn ingetreden. De heer H., handels reiziger. lag onder de as der motor en was bewusteloos. De heeren Van B., ook handelsreiziger, en K., em ployé van Ledeboer te Menado, wer den iets verder weggeslingerd, en be kwamen lichte kwetsuren. De laatste heer, die een kniewonde had, was echter zoodanig van streek, dat het geruimen tijd duurde alvorens hij kon helpen. De chauffeur lag meteen zwaar bloedende hoofdwonde. De heer v. d. B., wiens rechter en kel ge-ducht zeer deed, spoedde zich maar de auto en ziende, dat de heer H., die juist bijkwam, nog leefde, ge lukte het hem met bovenmenscbelijke krachtsinspanning de auto een wei nig te lichten, nadat hij direct den nog werkenden motor had slop gezet. De lieer H. kon er nu onder uit ko men, nog juist bijtijds, aangezien hij vlak bij den gloeiend en knalpot lag. Hij had een bloeduitstorting in den rug. Met, vereende krachten werd nu be- (proefd, den heer N. er onder uit te halen, doch dit bleek niet mogelijk, bovendien wees alles er op, dat de on gelukkige reeds dén geest had ge ge- Rechtszaken BELEEDIGING. Voor de Aikinaarsch© Rechtbank had zich te verantwoorden de koop man en visscher N. B., van het eiland Urk, wegens beleediging van.Ds. Snel alduar. Na een godsdienstoefening in do Ned. Herv. Kerk, waar beklaagde als diaken gecollecteerd had, was hij in het voorportaal ds. Snel tegenge komen en had hem met zijn hoofd deksel tegen de schouders geslagen, zeggende„Wij collecteeren wel voor de armen, maar niet voor jou 1" Door deze handelwijze achtte ds. Snel zich beleedigd. Het O. M. vorderde f 20 boete sub sidiair 20 dagen hechtenis. EEN DIEVENBENDE OPGEBORGEN. De rechtbank te Arnhem veroor- d.eeLde vijf leden van de dievenbende, wier hoofd Bartje Boerend sen was, wegens tal van inbraken in de omge ving van Velp, Huissen, enz., tot straffen van 4, 3, 2, 21/2 en 3 jaar. stadsnieuws TWEEDE ZALSMAN-AVOND. Er is heel wat gebeurd in de paar uren, die wij Dinsdagavond in „De - -, - Kroon" doorbrachten, bij den tweeden aanzitten, zal, ook al is hij geen Zalsmoji-avond. Het was zeker eenH ,van, J.10t Al&Maeen Neaerlandsch liedjes, gezongen door mej. Van der .Burgh, een Transvaalsche, die bege leid zal worden op den vleugel door mevrouw Van Broekhuizen—Eloff, een kleindochter dus van Paul lirii- ger, eui tenslotte zullen wij een voor dracht te ihooren krijgen in het Afri- kaansche Nederlandsen door den heer Malan, een Kapen aar. Deze avond lijkt ons toe volkomen aan te sluiten bij het feestmaal, Amsterdam aan de Afrikaansche hoofdmannen aangeboden en wie dus niet zoo gelukkig was daarbij te mo- interessante, maar ook zware, naar mijn idee zelfs wat t e zware avond. Zwaar voor de toehoorders zoowel als uitvoerenden. Het aller zwaarst misschien wel voor mej. M. Jannette Walen, de Hiiversuiosciie pianiste, die hier niet alleen als bege leidster, maar dezen keer ook als so liste optrad. In beide boedanigheden stelde het programma haar hoogo eischen. Ilaar solo-nummers bestou den namelijk uit de Variaties op. 34 van Beethoven in het eerste, Ballade en Capricio van Brahms in het twee de. Onder de begeleidingsnummers kwamen o. a. voor drie liederen van Diepenhrook, vier van Rich. Strauss en vijf van Hugo Wolf. En men weet wel zoo'n beetje wat deze componisten onder een pianobegeleiding verstaan. Billijkerwijze kan-ik dan ook wel niet anders dan allereerst een eere-saluut brengen aan mej. Walen want zij •heeft haar dubbele taak op voortref- fielijke wijze ten einde gebracht. Zij is een pianiste, niiet op de eeo-sté plaats van buitengewoon levendige fantasie, maar wel van veel muzika- len smaak en mooie techniek. Eerst- genoemde eigenschap kwam al aan- stomds bij de Variatiën-voordracht helder aan den dag. 't Klonk daar alles heel welluidend en natuurlijk muzikaal, zonder de minste affectatië. In de Capricio van Brahms kon men voornamelijk haar technisch kunnen waardeeren waartoe trouwens bo vendien menige lied begeleiding volop gelegenheid bood. Kortom, mej. Wa len heeft door haar meerzijdige praes- tatie van gisteravond ongetwijfeld bij ons publiek de beste indrukken ach tergelaten. Wat het vocale gedeelte betreft, ge noten wij de op zoo hoogen prijs ge stelde medewerking van mevrouw A. Noordewier—Reddingius. Mevr. Noor- dewier's zingen blijft altijd iets zeld zaam moois er naar te luisteren een zeldzame genieting voor iedereen, maar voornamelijk wel, geloof ik, •oor hen die zelf de zangkunst beoefe nen. Want de artistieke bedoelingen •an deze kunstenares zijn al even glashelder als het orgaan waarmede zij die bedoelingen verwezenlijkt. Men voelt onmiddellijk wat zij wil en hoort hoe zij dat bereikt. Eai dat hoe is al tijd ook wanneer zij, zooals het mij gisteravond leelc, niet bepaald uit muntend gedisponeerd Is toch al tijd bewonderenswaardig. Overigens en dit, ligt immers voor de hand zal de zuivere kunstindruk bij den toehoorder des te diaper en blijvender zijn naarmate hij minder van het in telligent Bedoelen der zangeres ge waar wordt. Dit was voor mij b.v. hot geval in de liederen van Schubert en wel heel bijzonder in „Die junge Non Verbond, dat deze avond geeft, daar toch mogen hooren, welk een vooruit gang onze stamverwanten sedert den droevigen afloop van den oorlog ge maakt hebben en welke hun verwach tingen zijn. Wij kunnen al vast wel zeggen, dat die niet getuigen van moedeloosheid en weifeling. S. D. A. P. Men meldt ons: Als inzet voor de komende winter- propaganda en als inleiding voor de Kamerverkiezingen in 1913 belegt de afd. Haarlem der S. D. A. P. einde Nov. a.s. eene openbare vergadering met baar candidaat Mr. P. J. Troel stra als spreker. Daar het Algemeen Kiesrecht de Kamerverkiezingen van 'tvolgend jaar zal heheerschen, uilen alle organi saties die aan den „Rooden Dinsdag" hebben deelgenomen, uitgenoodigd worden, dien avond zich te doen ver tegenwoordigen. PLUIMVEE-TENTOONSTELLING. De Jury voor de Pluimvee, konij nen, duiven, enz., tentoonstelling, die 2022 Dec. alhier in de Soc. "Veree niging plaats vindt, bestaat uit do heeren N. Wafel bikker. Baarn. Joh. v. Biggelen, Soest, J. H. v. d. Broeke en Joh. Jung alhier. Uit de Omstreken SCHOTEN. UIT DEN RAAD. De voltallige Schotensche Raad heeft Dinsdagavond onder buitenge woon groote publieke belangstelling de behandeling der gemeentebegroo- ting. een week geleden aangevangen, voortgezet. Voorzitter is de burgemeester, de heer F. F. F. Führhop. De afd. Haarlem van den Bond van Nederl. Onderwijzers en eenige on derwijzers verzoeken den Raad, het voorstel-Verton inzake de salarisrege ling van het onderwijzend personeel aan te nemen. Deze stukken zullen bij de begroo ting verder behandeld worden. Vervolgd wordt de artikelsgewijze behandeling der begrootjng van het gasbedrijf. De heer VERTON vraagt, of, in dien de ontvangsten zijn vastgesteld, ook de regeling der werklieden-loo- nen van het gacbedrijf definitief is. De VOORZITTER antwoordt, dat de eenmaal vastgestelde uitga- wm roei mimoaa m „ui« luiigeram-ïon -0,t(al uigt moer getomd kan ne t Zou mij te ver voeren, wilde ik worijen wil de heer Verton tegen de nagaan, waarom Sonnet en het Lied dor Spinaierin van Diepenbrock waarbij zich tóoh noodzakelijk aan den hoorder- de overtuiging moet heb ben opgedrongen, dat de zangeres hier de bedoelingen van den compo- heele begrooting stemmen, dan staat hem dat vrij. De begrootingscommissie stelt voor, ten bate der industrie een pro memo rie-post voor aanschaffing van krachtwerktuigen op de begrooting te nist volmaakt begreep en weSrgaf 'brengen. B. en W. maken hiertegen ons niet zoo onmiddellijk bereikten j pe2Waren. als het straks genoemde Sohubert- £>e peei- HOOY, die de conditie wil lied. Ook moet ik in 't midden laten of maken dat do fabriek geen nadeel er- Strauss' „Caecilie", na de liederen bJj Ujdtj meent dat B. en W. alleen van Diepenbrock, wel gelukkig ge- j technische bezwaren hebben, plaatst was en of buitendien dit lied j De VOORZITTER: Niet alleen. Wij eigenlijk wel in een programma van achten ook de kosten te boog. Ver- mevrouw Noordewier thuis behoort, j der is de behandeling der motoren Genoeg zij het te verklaren, dat er niet zoo eenvoudig, en zou, als zij on- voor de muziekminnaars en zang- j oordeelkundig is, gevaar kunnen beoefenaars gelegenheid te over wasdoen ontstaan. Ook loopt de gemeen- osn te genieten en te studeeren. te de kans, op 'n gegeven moment in Een niet onaanzienlijk deel van het pct renteloos bezit van een serie nio- programma kwam voor rekening vantoren te zijn. De directeur- van het den concertgever zelf. Ook Zalsman j gasbedrijf heeft ook afwijzend ge had in hoofdzaak zijn keuze gemaakt praeadviseerd, en B. en W. stellen uit het moderne liederen-repertoire. voor dezen pro memorie-post niet bij Hij zong Wolf, Diepenbrock en de uitgaven te plaatsen. Strauss. Prachtstukjes van voor- i jje motoren kosten bovendien dracht- on zangkunst waren "Wolf's zjjn ,-n io jaar versleten, en zullen „Biterolf", „Der Musikanf' en vooral dus f 60 per jaar aan den gebruiker C.eselienlied". Ook Diepenbrock's j kosten. Welke klein-industriëel zal „Es war ein alter König" werd bij- dat willen? zonder mooi gezongen. Van de j De heer OLIE is tegen het voorstel, Strauss-liederen leek mij „Traum ómdat de gasfabriek toch geen voor- durch die DammeTung" het allerbest, deel bij dc zaak kan hebben. We I-Iet moeilijke „Lied der Steinklopfer" zouden net zoo goed ook handwerk en de béide eerste strophen meester- j tuigen disponibel kunnen gaan stel- 1 ijk getroffen, werd- later minder. 1-Iet j jen. schrijnend sarcastisch© van de derde De heer DE BRAAL is ervoor, de strophe scheen hem te ontgaanen hij was er ons zeker niet minder sym pathiek om, dat hij niet trachtte te fingeeron wat hij niet voelde. Geopend en gesloten werd het pro gramma door ö?n duet van Handel en een van Kamillo Horn. PHILIP LOOTS. ZUID-AFRIKAANSCHE FEESTAVOND. Men sclirijft ons Op den genoemden avond zal Ds. H. D. van Broekhuizen spreken over „Zuid-Afrika's Heden en Toekomst", terwijl niemand minder dan de heer F. W. Reitz, de bekende oud-presi dent van Oranje-Vrijstaat, na voor zitter van den Senaat van de Zuid- Afrikaansohe Unie, een woord vooraf zoi zeggen. Verder zal de avond opge luisterd worden door Afrikaansche industrie aan te moedigen door dit voorstel aan te nemen en daardoor menschen, die hoogerop willen, te helpen. De VOORZITTER vindt dat het voorstel wel aannemelijk is onder de door den heer Hooy voorgestelde con ditie, dat de fabriek geen nadeel er bij zal lijden. Dan komt er toch niets van I Het voorstel-Hooy wordt met 7 te gen 6 stemmen verworpen. Do minderheid der begrootings commissie (de heer Hooy) stelt voor, den prijs van het gewone gas met 1/2 cent te verlagen. De heer HOOY licht toe, dat dit voorstel is gedaan naar aanleiding van een becijfering van den directeur, dat do prijsverhouding tusschen het „gewone gas" en het muntgas thans niet de ware is. De heer VERTON verzet zich te gen deze prijsverlaging, die ten bate van slechts een kleine groep verbrui kers komt. Do groote winstpost is grootendeels aan de muntgas-verbrui- lcers te danken. VOORZITTER staat in deze quaestie aan de zijde des heeren Ilooy. De prijsverhouding moet vol komen zuiver zijn. Een andere vraag is evenwel of tiet winslbedrag der fa briek zóó verminderd mag worden. Met liet oog op de geirieente-financiën stellen B. en W. voor, er niet toe over te gaan. De heeren VERTON en VERKOOY verdedigen nog eens de stelling, uat het groot aantal muiugasverbruikcrs et gasbedrijf ten voordeele is. De VOORZIT TER uringt op kort heid in de debatten aan. Het voorstel-Hooy wordt niet onder steund. De heer HOOY stelt voor, den prijs van liet gas voor krachtgebruik ïj2 cent te verlagen, en verzoekt B. en W-, daarover van praeadvies te die nen. De VOORZITTER zegt dit toe. De verdere ontvangst-posten wor den zonder discussie goedgekeurd. De begrooting van het gasbedrijf, in stemming gebracht, wordt goed gekeurd met de stemmen der lies- ren Verton en Verkooy tegen. De heer VERKOOY motiveert nog z'n stem, en deelt mede dat liij tegen de begrooting is wegens de z. i. onvol- verhoogiug der werklieden-loonen. Gemeente-b eg rooting. Aangevangen wordt met de arti kelsgewijze behandeling (uitgaven). De algemeene beschouwingen zijn in de vorige zitting gehouden. 't Begint met een opmerking van den heer HOOY, die 'n post van 50 voor koffie en thee (voor consumptis der raadsleden) verdedigt. De heer VERTON „voelt niets voor •de heele koffie- en theegeschiedenis" maar stelt voor den maximum-duur van een raadszitting op 31/2 uur (te rekenen van den officiéelen aan vangstijd af) te bepalen. Iets anders is het koffie- en thee-gebruik bij cominiasie-vcrgaderingeii. En dan kan het in rekening brengen van on kosten wel worden overgelaten. B. en W. zullen dit voorslei over wegen, en trekken hun eigen voor stel (om de consumptiekosten ondei de presentiegelden le breBgen) ia, omdat hel geen instemming bij de leden vindt. Bij den post ambtenaars-jaarweaden deelt de VOORZITTER mede, da: B. en W. hopen het volgend jaar met een voorstel tot salurisregeling der ambtenaren te komen in dien zin, dat de toelage bij langer verblijf in de :emeente van 5 tot 7 zal worden v-ei'hoogd. Nu een paar ambtenaren te verhoogen heeft geen zin; we moe ten allen tegelijk verhoogen en daar door de verhouding tusschen de sa larissen 'handhaven. Bij den post „stratononderhoud" zegt de heer LOUWERSE, dat de oneffen heden in de straten immers aan de ligging der gasbuizen zijn te wijten en dat daarom z. i. de kosten van verbe tering op de gasfalbriek verhaald moe ten worden. De VOORZITTER: Daarvoor heb ben we den post recognitie! I>e heer VERTON stelt voor, de loo nen van stratenmaker en hulp-stra tenmaker (resp. f 15 en f 12) ieder met f 1.20 te verhoogen. OORZITTER meent, dat de ge geven loonen liet zoo laag zijn. Over 't algemeen wordt in andere gemeen ten 'hetzelfde bedrag betaald. De voorstellen des heeren Verton worden niet voldoende ondersteund en maken dus geen verder punt van -behandeling meer uit. Bij post 115 heeft de begrootings commissie de opmerking gemaakt, dat uniformiteit Ln de politiekleeding - gewenscht is. Den VOORZITTER, schoon hij oud- off'cier is, is 't niet opgevallen dat de kleeding zoo ongelijk is. Hij wil er wel eens op letten. Daarna wordt er gepraat over de loonen der werklieden van de gemeen- tereiniging. De VOORZITTER vindt een wijzi ging van het minimumloon thans niet gewenscht, maar wil den arbei der v. Lieshout op f 13.80 en v. Ecls op f 13.20 brengen. De 'heer VERTON pleit voor een vaststelling van het minimumloon op f 13.20 en do heeren VERKOOY en CO'BELENS willen ook den werkman Smit tot f 13.20 verhoogen. De heer OLIE wil voorstellen 'het minimum op f 13.10 te brengen. De VOORZITTER ontraadt nog maals wijziging van het minimum, en wijst er op dat de werkman Smit geen gezin meer heeft te onderhour den. Z. 'h. s. wordt besloten, de werklie den v. Lieshout en v. Eek resp. tol f 13.80 en f 13 20 te verhoogen, en met 76 stemmen, om Smit ook f 1-3.20 ta geven. Bij post 132 komen de hoofden- en onderwijzers-jaarweddei! aan de or de. De VOORZITTER leest de voor stellen van den heer Verton, van B, De Quaker Oats pakken bevatten thans bons, waarvoor prach- tige lepels geheel gratis verkrijgbaar zijn. Deze lepels zijn speciaal voor ons ge fabriceerd. Daar zij van prima metaal zijn vervaardigd en zwaar verzilverd, zijn zij van bijna onbegrensde duurzaamheid. Indien U ons 25 dezer bons vóór 31 December 1913 franco inzendt, doen wy U - gratis en franco zulk een Quaker Oats lepel toekomen. Deze advertentie telt voor 2 bons, wanneer zij te zamen met 2 3 bons uit de Quaker Oats pakken wordt ingezonden. Meer dan eene advertentie wordt echter voor eiken lepel niet aangenomen. Deze aanbieding is geldig tot 3Ï December 1913. Quaker Oats Company, Rotterdam. Afd. R2

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6