Mevr. G. v. fl. BRINK, ïutH'teiten soms de aandacht van den kantonrechter gevraagd werd. Geheel onbegrijpelijk is 'het dus niet, >dat men ten parket Ie dat eeu wig gezeur van kleedjes-kl- -ppen na bezetten tijd en meer dergelijke rel.lschokkende dingen, mee, wat remde met tot vervolging over gaan. Het is zeer zeker ook boter-.dat de politie .zooals b.v. de meeste politie mannen in den Jordaan meor moedelijk, ruzie-voorHtomond en taot- voi optreedt, dan dat zij onmiddellijk verbaliseert. In den Jordaan by. kent de politie haar luitjes, hun goed en kwaad, en de zwakke zijden der menschen en weet, gewoonlijk met een kwinkslag of een gemoedelijk woord, orde en rust te 'handhaven als dat noodig is, zonder dat dadelijk „meneertje" er bij te pas moet ko men. En „meneertje", de Commissa ris in die seoüe, doet Jiet als 't kan, ook liever zonder proces-verbaal af. Bekend was de vaderlijke gemoe delijkheid van wijlen Commissaris Van Raai te, op 't Jonas Daniël Meijerplein in de Jodenbuurt dus. Die was een soort oud-Testamen- tische figuur, een imponeerend man, wiens grootste genoegen het vrede te stichten en zelf de verdoolde schapen weer op den rechten weg te brengen. Die stuurde er niet Veel naar de We teringschans! Maar, ik zou zoo van mijn onder werp afdwalen. Ik zei, dat zeex kev begrijpelijk is een streven van het parket bij '<t kantongerecht orn als er overvloed van onbelangrijke zaakjes komt, wat te schrappen. Dit mag echter toch niet zoover gaan als thans. Zóóver, dat het om bij 'het kanton gerecht niet meer of minder dan ge meente-wetgever zou worden en ook de politie in de uitoefening van haar taak zou tegenwerken. De gespannen verhouding is niet van vandaag of gister. liet wordt tijd dat door krachtig in grijpen van 'hoogertiand spoedig noodigo eenheid en samenwerking verkregen worde. AMSTERDAMMER. Binnenland TWEEDE KAMER. Een 20-tal van de 304 artikelen van de Invaliditeit^- en Ouderdomsver- zekeringswet zijn gisteren afgedaan. In hoofdzaak was 't art. 3 dat de Kamer ongeveer den ga-rischen dag bezig hield. Het bepaalt: „Onder arbeider wordt in deze wét verstaan ieder die den leeftijd 16 jaar heeft bereikt, niet in wettelij- keu militairen 'dienst is en in loon dienst arbeid verricht, binnen hef Rijk en tegen loon van niet meer dan 1200 gulden per jaar." Daarop waren ingrijpende amende menten voorgesteld: door de heeren Duys c.s. en afzon derlijk ook door den heer Patïjn om den leeftijd van 16 jaar te schrappen; door de hoeren Duys c,s. verder om voor de arbeiders beneden den 16- jarigon leeftijd do premies ten laste van don werkgever te brengen; door dezelfden, om de loongrens Van f 1200 per jaar (eerst op f 1800, later) op f 2000 te brengen; door den heer Treub, om ook do loonsbepaling te doen vervollen en daarmee alle arbeiders in de wette lijke verzekering op te nemen. Deze amendementen werven succes sievelijk door de voorstellens (voor de socialisten door den heer Schapnr) toegelicht. De leeftijdsgrens was te hoog, waar er zooveel jongeren dan 16 jaren arbeid verrichten, vooral In .den landbouw. Daarom gaf dan oók de heer Teenstra in overweging den leeftijd tot 13 jaren terug te brengen En de Minister van Landbouw, de beer Talma, gaf daaraan ook toe en wijzigde het artikel in dien geest, vooral nadat ook de heer Molens in stemming met deze-gedachte liad ge uit. Tegen 't op de werkgevers leggen van de premie-betaling had de M n. (en mei hem de heer Nolens en de meerderheid der Commissie van voor bereiding) bezwaar, omdat zij meen den dat 't hier een incidenteel© be slissing gold over de quaestie van de premie-heffing van de laagste Iconen, De heer Schaper ontr-emle dit en wij zigde "t amend, wat den vo: treft, in dien zin, «int duidelijk bleek dat alleen de ontheffing van premie betaling voor de jongens beneden 16 jaren, die enkele kwartjes verdienen, werd beoogd. Ten aanzien van do loongrens be toogden de voorstellers bij monde van den heer Schaper, dat men door het bedrog tot f 2000 pp te voeren, (wat de Minister wederom na een wenk van den lieer Nolens slechts wilde toegeven voor 't tijdperk van over gang tot aan de invoering der wet) handelsreizigers, kantoorbed lenden begi nnende journalisten en dergelijke ten onrechte uitsloot. En 't geheel weg laten van een loongrens, zooals de heer Treub bepleitte, zoodat ieder een aanspraak had op verzekering, die niet in vermogens- of bedrijfsbe lasting aangeslagen, er behoefte aan bad, dat ging dwars tegen 't stelseil der wet in meende' de Minister. Op een vraag van den heer Treub, of ook de predikanten met niet meer dan f 1200 of na de wijziging tot f 2000 onder ds wet zouden vallen, bleef de M:n. 't antwoord schuldig; dat moest de rechter maar beslisren. Het slot van 't langdurig debat, waarbij de heer Patijn zijn amend, in trok, was dat, in overeenstemming met het advies der meerderheid de Commissie, al de overgebleven amendementen weiden verworpen: dat van de socialisten, (schrapping van de leeftijdsgrens) met 54 tegen 1 stemmen; hun voorstel om de werk gevers mei do joivgons-premin" te belasten, met 39 tegen 22 stemmen; dat van prof. Treub tot verwijdering van de loongrens, mot 44 tegen 18 stemmen; en 't amenü.-Duys c.s. om de loongrens in 't algemeen nrêt enkel als overgang op f 2000 te brengen, met 47 tegen 16 stemmen. Het art. werd toen, gelijk de Mi nister 't had gewijzigd, goedgekeurd en even zoo artt. 418. nadat de hee ren Treub en Patijn (de laatste voor- loopiig) een amend, op artt. 4 en 7 hadden teruggenomen. Art. 19, over do llijksbijdra&e gedu rende 75 jaren, ad 10 milltoen per jaar, kwam nu aan de orde. De heer Patijn stc-ide voor de 75 jaren te deen vervallen en dus de bijdrage blijvend te maken; de heer Treub stelde een redactie-wijziging voor, (verandering van hot woord „premiën" in „bijdra gen') en verder een andere vendeeliug der rijksbijdrage voor de toekomst, zocdat niet 8 mill ice n zou worden be gonnen en elk jaar twee ton rneer ge geven. Voor dat hij tot de toelichting van dit laatste amend, overging, vroeg hij echter verlof om zijn a-ede Dins dag te 11 uur te mogen voortzetten. Eu de vergadering werd tot dat tijd stip gescheiden. TRAM GOUDA—UTRECHT. Ten stadhuizo te Montfoort hebben a Rnarlscr-ir,missiën en vertegen woordigers uit de betrokken gemeea- ten vergaderd ter bespreking van de trarn.nl a mieh GoudaUtrecht Montfoort. Het bleek, dat men algemeen oordeel was. dat de gemeenten zelf de zaak tot. een goed einde moeten zien te brengen. Een voorstel om een dagelüksch be stuur uit allo commiSsiën te benoe men, werd aangenomen. (N. R. Ct.) AANSCHOUWELIJK ONDERWIJS. De Bor.d tot behartiging van de be langen van het kind heeft zich mede namens een groot aantal verecnigin- gen, tot den Minister van bnrnenland- sche zaken gewend met het verzoek: het maken van reproducties naar voorwerpen in onz? musea'ten behoe ve van lvet onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen: speciale collecties van deze re producties onder', bevoegde lei ding te dóén vervaardigen en onderhouden, en voor hét"onderwijs beschikbaar te stellen; c.' 'ii permanente commissie' te benoe men bestaande uit personen, die in verschil lénde takken van onderwijs werkzaam zijn, welke commissie, ad vies kan uitbrengen voor het samen stellen van."déze collecties en voor liet practlseh gebruik er van. PENSIOENBIJDRAGEN EN HOOFDELIJKE OMSLAG. De Raad van Wonseradeel besloot eenigen tijd geleden, art, 3b der ver ordening op do heffing, van den hoof dei ijken omslag in dié gemeente, lul- Idcnde: „Onde' inkomen wordt ver-' staan alles, wat in geld of in gelds waarde wordt genoten uit ambten, bedieningen, betrekkingen, industrie, handel, arbeid en ondernemingen", aan te vullen met de volgende bepa ling: „met dien verstande, dat wan-' neer inhoudingen plaats hebben, wel ke dienen voor het verkrijgen oener latere uitkeering. zooals pensioen weduwen- en weezer.gelden, enz. de zo inhoudingen voor de vaststelling van bel bedrag van het inkomen wor den medegerekend". Gedeputeerde Staten hebben thans namens den Minister van Binnenland- sche Zaken aan de gemeente bericht, dat de goedkeuring aau dit besluit wordt onthouden. VOORSCHOTBANKEN. Iioe menschen door een voorschot bank geplukt worden, wordt medege deeld in de nieuwe brochure van den Ambtenaarsband, „Onze Toekomst' getiteld. Daar leest men „Deze voorschotbanken, tot welke de ambtenaren zich wenden in geval len van nood in hun gezinnen, zoo-da ■ziekte, een operatie, bieden oogenbl Lic k-olijke hulp, zelfs binnen eenige uren na de aanvrage, echter op zoodanige voorwaarden, dat hét middel liet 'kwaad verergert. „En der voorschotbanken in Am sterdam b.v., die het grootste aantal ambtenaren onder hare clientèle text, is zeer coulant bij de bediening en hoeft vaste klanten, die, eenmaal in liaar macht, zich met meer los kun nen maliën vaste klanten, aan wie zij een zoo buitensporig percentage verdient, dat liet met woeker gelijk slaat. „Zij geeft bedragen vau 50 liooger ter leen. Wanneer men 50 leent, ontvangt men f 37.58, aange- izien do eerste aflossing f 4.17, de ad ministratiekosten f 6, liet contract 1.25 en andere kosten 1, worden in gehouden. (Afgehouden worden ook nog ififormatiokoston ad f 1.50, wolkc worden terugbetaald na algeheels af lossing der loeimigdit beorag is hier auet berekend). Men heeft dan 48.87 daarvoor terug te betalen, namelijk teil maanden lang 4.17, plus in do zevende maand /3 administratiekos ten voor het tweede halfjaar. Muur terugbetalen van schuld is moeilijk de voorschotbank houdt daar reke ning mede heeft men b.v. 5 maanden lang ƒ4.17 betaald cm gaat het niet oneer, dan -helpt zij opnieuw met f 50. IDaar wondt dan het niet afgeloste bedrag van f 20.85 afgehouden, plus do kosten ltet slachtoffer ontvangt 16.75 en is opnieuw 5U schuldig. .Het percentage, dat deze woeker- instellingen die zich voorschotban ken noemen opstrijken van de ambtenaren, is niet te berekenen en het aantal van deze instellingen openlijk en ondershands werkende is in de laatste jaren waarneembaar toegenomen, ovenals die andore op ambtenaren pnrusiteerende in stellin gen afbetalingsmagazijnen, die bij dozijnen met succes in ambtenaars- bladen advertoeren. „Heeft men zich eens overgegeven aan die banken en magazijnen, dan s men daaraan voorgoed gekluisterd <n een sloopende onrust Ibegaleklll den ambtenaar altijd en overal. Menig ambtenaarsgezin gaat op die - wijze onder en bij het maken van extra pro motie, hij dé intrede van.een periodie ke vorhoogirtig vinden velen geen baat, want hel is al haast opge&scht voor het nog is ontvangen, door al wat op „het vast inkomen" van den ambtenaar parasiteert." DE NIEUWE PRESIDENT DER NEDERLANDSCriE HANDEL MAATSCHAPPIJ. Mot ingang van 1 Januari 1913 heeft H. M. de Koningin den heer C- J. K. van Aalst, een der directeuren de Nederlandsehe Handelmaat schappij, benoemd tot president der Maatschappij, ter vervanging van den hoer J. T. Cremer, aan wien met in gang van gelijken datum eervol ont slag is verleend. De nieuwe president der Neder landsehe Handelmaatschappij werd den 7en Mei' 1S66 te Hoorn geboren, waar zijn vader predikant was. Aan l> Openbare Handelsschool te Am- terdam genoot hij zijn eerste oplei ding. Na zijn eindexamen kwam hij in datzelfde jaar in betrekking hij de firma Gust. Briegleb te Amsterdam. Den 'Ten Januari 1889 volgde, na afgelegd examen, zijn benoeming tot geëmployeerde der Nederlandsehe. Handclsmóatschanmj. -In diezelfde' vertrok-hij naar Indic en werd bij de Factory-te Batavia geplaatst.. Reeds twee jaar later stond hij er lan het hoofd van de afdeeling wis- ;el-. eu bankzaken. In Maart 1895 /olgdc zijn benoeming tót eerste ge ëmployeerde te Soerabaja. Nadat hij tot agent daar ter plaat-1 ;e'was aangesteld in welke func tie hij een financieelé crisis mee maakte werd hij, den 13en Januari 1898 benoemd tot waarnemend, kort daarna tot definitief agent te Singa-, pore. Een aanzienlijke uitbreiding van het bankbedrijf der Nederland sehe Handelmaatschappij te Singapo re, Penaug en Medaa kwam onder zijn leiding tot stand In Mei 1902 kwam dc heer Van Aalst met verlof naar het moeder land, en korten tijd later werd hij, met ingang van 1 Augustus, noemd tot mede-directeur in plaats van jhr. P. I-Iartsen. Datzelfde jaar ging hij weer op reis naar het Ver re Oosten. Nieuwe agentschappen werden door hem gesticht te Hong kong en Shanghai. Na zijn terugkeer in Nederland nam de heer Van Aalst de leiding op zich van bet gehccle bank- en wissel- bedrijf. ONDER BALEN BEDOLVEN. In de loods Oost, aan de Rijnha ven Z.Z. lo Rotterdam, waren zoo lezen we in de N. II. Ct. werklie den bezig om van een partij baleu met paardenboonen een aantal balen in een voor den wal liggenden lichter te laden. Doordat op onoordeelkun dige wijze uit het midden van de op gestapelde partij een paar halen ge trokken werden, stortte de partij in een en werden do bootwerkers M. B., en P. G. V., onder een 5U-lal balen be dolven. Eerstgenoemde is ernstig in wendig gekneusd per rijwiclbrancard naar het ziekenhuis vervoerd; laatst genoemde per rijtuig naar zijn huis gebracht. Hij werd alleen aan de bee- nen gekneusd. OPRICHTING EENER CHRISTE- LIJK-SOCIALE PARTIJ. Door een voorloopig comité be staande uit: ds. C. W. Coolsma, Gro- 'ngen, dr. C. D. Cramer, Utrecht, ds. C. B. Eykman, Sittard, A. de Geus, Gendringen, dr. E. A. Keuchenius, Sch-oveningen, mej. M. van Woensel Kooy, Huizen, eri mr. dr. A. R. van de Laar, Gendringen, zijn stappen ge daan' tot oprichting eener Christelijk- Sociaie Partij. Dezer dagen zal aan hen van wie voor een dergelijke par tij sympathie kan worden verwacht, worden toegezonden een ontwerp-pro- gram en een oproep tot bijwoning van de constilueerende vergadering. (Beukelaar.) Stadsnieuws Verlof Drankwet. Burgemeester <an Wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig t. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van P, A. van Baar—Wortel, o,ni verlof tot het verknopen van alco- holhoudenden dronk anderen dan sterken drank voor gebruik tor plaat- aa verkoop in de gelagkamer van het perceel aan da Nieuwe Kruis- stra at No. 14. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. TENTOONSTELLING VAN KUNST FOTOGRAFIE. Zoudug a.s. wordt in de rotonde v-an het Museum van Kunstnijverheid t e Haarlem geopend een-e tentoonstel ling van werken van de Nederland sehe Club voor Fotokunst te Amster dam. iDezo v©re-omging, die sedert een éi-tal jaren met succes.werkzaam is, niet een' vereeniging van vak-foto grafen die economische belangen na streven, noch oen vereeniging van de-' bitanten, die de fotografie al3 sport beoefenen, doch telt onder hare leien de eerste krachten uit beide catego rieën, die bedoelen de beoefening en bevordering van het -zuiver individu- eel-arlistiek element rn de fotografie. Is sedert de oprichting dezer club •haar lijn van werken overgenomen- door langer beslaande veroenigingen, <1© N. C. v. F. K. bleef, door de krach- ton waarover <zij beschikt, de vereeni- ginig, d-iie <1© Nederland sche Kunstfoto grafie, vooral in het buitenland, lieeft bekend gemaakt en gewaardeerd. Werden door de Club een vorig jaar op een internationale tentoon stelling' Le Birmingham, in concurrentie met voornaamste buitenland sche wer kers, hooge onderscheidingen behaald' erd aan de collectieve collectie der Ciub op de internationale tentoon stelling vau kunstfotografie te Rome, het eere-diploma als hoogste onder scheiding toegekend, dit jaar hield de Club een speciale tentoonstelling te London, welke een buitengewoon suc ces had en waar de werken va.il deze Hollanders, door de meest bevoegde beoordeelaars, werden geacht van hoog© artisti-elce beteekenis te zijn. Dit jaar houdt de Club haar jaar- lljkschen salon to Haarlem, wellicht- niet voor do laatste -maal, want dooi de stichting van een fotografische col lectie in het Museum voor Kunstnij verheid zal in dit Museum ook in de toekomst de fotografie vertegenwoor digd zijn. Omvangrijk is deze tentoonstelling niet. Maar toch zijn er een 60-tal wer ken. Omvangrijker kan deze tentoon stelling bezwaarlijk zijn, omdat het ledental der Club uit den aard der poseert! worden, zooals heinas vaak geschiedt, terwijl er bovendien een strenge keuring voor de toelating plaats heeft. Hoewel niet zeer uitge breid, is loch, of wellicht juist daar om, deze tentoonstelling zeer belang rijk. Er zijn werken van J. van Amerin- gen, AmsterdamAdriaan Boor, Bloe- mendaalB. J. V. van ITe-ris, Heem stede I. Huysen, Amsterdamwij len J. Eusselman, DeventerA. Rooyker, Alkmaar; Ernst A. Loeb, OvervoenC. Louis, Amsterdam An.t. Smits, Dongen J. J. Swart, Rot terdam A. S. Weinberg. Groningen, én B. Zweers, Haarlem. De tentoonstelling is dagelijks, ook Zondag, geopend van 10 tot 4 i Naar wij vernemen is de heer Boe- rée, die j.l. Dinsdag zijn 50-jari- echtvcrbintenis herdacht, thans ernstig ongesteld. Overgeplaatst. Naar wij vernemen is de heer J. Koning, werkzaam ten kantore van de werf „Corirad", alhier, door de di rectie -der werf met bevordering tot chef over de administratie, overge plaatst naar Zaandam. HAARLEMSCH MUZIEKKORPS. Op de 3de matinee van het Haar lemse h Muziekkorps kornt als soliste mejuffrouw Jeanne Palm, die dezen zomer op het Kurhaus te Schevenin gen veel succes inoogstle. De heer Blazer speelt de solo-partij in de Sere nade van Volkman. Op het program ma komt o.m. voor de Suite „In Holland", van Ch. Kriens Jr., die reeds in het Kurhaus, te Parijs, te St. Malo en in Blackpool met succes werd uitgevoerd. ADRES. Wij lezen in „De Volksstem": De Cenlr. Bond van Bouwvakar beiders, afd. Haarlem, heeft een adres aan den Raad der gemeente Haarlem verzonden met de volgende verzoeken: 1. Bij werken door of van wege de gemeente uitgevoerd strenger toe zicht te houden op klim- en steiger materiaal. 2. Voor te schrijven, dat op ieder werk aanwezig is een zindelijk pri vaat. 3. Idem, dat er goed drinkwater is. 4. Idem, dat er een goed schaftlo kaal is met banken terwijl 's winters voor verwarming wordt gezorgd. 5. Dat er gelegenheid is om kleeren op te hangen. Ditzelfde adres zal ook naar de ge meenten Schoten en Heemstede ver zenden worden. Rubriek voor Vragen Geabonncorden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to renden bij de Eedactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos geguven on zoo spoedig mógelijk. Aan vragen, die niot volledig naam en ■woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken, VRAAG. Mijn hond heeft veel last van wormen. Wat is hieraan, te d oen ANTWOÖRD. De firma Schuld d., Open Rijstuin,' Rotterdam," heeft hiervoor een uitsteltend middel. VRAAG. Ik ben zonder geldige reden uit mijn dienst ontslagen. Heeft mevrouw nu liet recht mij zon der Joon en kostgeld weg t© zenden Welken weg moet ik nu inslaan ANTWOORD. Indien u zonder geldige reden zijt ontslagen, zonder inachtneming van een opzeggingster- j mijn, hebt gij recht op schadevcrgoe- i ding. Indien u niet goedschiks scha- devergoeding wordt gegeven, wend u f dan met een bewijs van onvermogen tot het Bureau vau Consultatie, dat iederen Vrijdagmiddag in het Ge- 'ochtsgebouvv zitting heeft. wilde dit niet. Heeft mevrouw nu hei' recht, om van haar loon 6 weken te cïschcn voor de nieuwe hulp. of heeft het meisje recht op hulp of tijde lijken steun ANTWOORD. Uwe dochter had zich hij mevrouw thuis moeten laten verplegen. Nu zij dit niet heeft laten doen, heeft zij geen recht op kosten van ziekte en verpleging. Mevrouw heeft echter niet het recht, zes weken loon van haar te eisChen wegens tijde lijke h/ulp. Integendeel gaat het loon door voor een betrekkelijk korten tijd. VRAAG. Wat is liet adres voor een schrijven aan de Ged. Staten van Noord-Holland ANTWOORD. Aan Heeren Ged. Sla- ten van Noord-Holland, Gouverne mentsgebouw, Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Corsetlöre, Keizersgracht 717 "or 5 etter) A'dam. Tolef. 1751 Ateliers mr reparatiën ËABSER-WATER 28 oont per heele kruik. Het beste middel te., on hoest, verkoudheid, maag- tuur en influenza. VRAAG. Heeft mevrouw het reclit, Laar dienstbode de verhooging in te houden, die zo met Augustus heeft toegezegd, ook ol zegt hel meisje lm ar betrekking 2 maanden voor No vember op ANTWOORD. "Neen, indien die verhooging 1 Augustus zou ingaan, moet deze worden uitbetaald. VRAAG. Iemand heeft geld ge leend en een gezegeld contract geteo- kend van maandelijltsche aflösèing. Hij komt dien -plicht echter niet na. Kan ik hem kosteloos laten vérvolgen, of is er andere raad voor ANTWOORD. Gij kunt den schuldenaar doen dagvaarden; wend u hiervoor tot een advocaat. Zijt gij onvermogend, ga dan niet een bewijs van onvermogen naar het Bureau van Consultatie, dat iederen Vrijdagmid dag zitting -heeft in het Gerechtsge bouw. VRAAG. Mijn dochter is ziek ge- Sr. SoMBi's (faaaaiogen WAARSCHUWING 1 Man vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOftóMSL. zaak beperkt is. Ook mag op deze ten-j worden. Mevrouw wilde haar nu toonstellingen geen oud werk ge-ëx- haar betrekking verplegen. I-let meisje Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Men schrijft ons Ter gelegenheid van het jaarfeest van den Nederlandschen R.-K. Volks bond zal op Zondag 10 (dus morgen) en Maandag 11 dezer in hel R.-K. Ver een igingsgebouw alhier een toonoel-, muziek- en gyinnastiekuitvoering ge geven worden respectievelijk door do tooneelvereah'iiging „Boor Eend-Tocht Sterk", de inuzickvcreeniging „St. Michael" en de- gymnastiekvereani- ffing „WilJén is Kunnen", a-lie ónder- af deefingen van de Hoemsteedsché af deeling van den Ned. R.-K. Volks bond. Opgevoerd worden o. a. de too- neeJstukjüS„De Auto-bandieten" ca „De Socialist". SCHOTEN. Nieuwe zaak. lieden opent de heer J. de Haan in een perceel aan het .Tulianapark al hier, een piano- en crgelmagazijn, met muziekhandel. De winkel ziet er netjes uit. front, onder geleide van den sergeant, en Leonard Bouvet ontbrak op het appèl. Men zocht hem vergeefs bij zijn familie, bij zijn vrienden; hij v;as verdwenen en niemand kon of wilde zeggen wat er van hem gewor den was. Na de bij de wet voorge schreven tijdruimte, werd hij als weerspannige opgegeven eu werd aan de gendarmerie van Fleury dc order uitgevaardigd hem te urresteeren, waar iiii zich ook mocht vertoonen. Wat Labourot betrof, omdat nie mand een klacht indiende over zijn geweerschot, kwam hij er af met vc-ertion dagen hechtenis, die de bri- gadier hem oplegde, omdat hij zonder - absolute, noodzakelijkheid van zijn wapen gebruik had gemaakt. Bo-, vendion kreeg hij van Cabuchard een sabelhouw, die hem de helft van een oor kostte, om hem betaald te zetten over zekere al. te haastig geuite ver- vensching. In weerwil van dat alles, bleef.men In de streek overtuigd, dat brutale dieven een poging lot diefstal hadden gepleegd in hel gebouw van de gen darmerie le Fleury, en de goedige vrouwtjes van het dorp zeiden tot el kaar, terwijl zij de oogen ten hemel 6loegen: Op die manier is hier niets meer veiiig!waar moe.t dat heen? HOOFDSTUK IV, Hot Bèzoek. Tijdens de eerste maanden, die op deze gebeurtenissen volgden, bleef er diepe geheimzinnigheid hecrscheu omtrent het iot van Leonard Bouvet. Eenigen beweerden dat hij het land verlaten had en dat hij zich in den vreemde was gaan verbergen onder een valschen naam; anderen waren overtuigd dat dc arme loteling zich uit vrees voor de gevaren van het militaire leven van kant had ge maakt. Maar plotseling begonnen er iu Fleury en omstreken vreemde ge ruchten le loopen. Een houthakker vertelde aan wie hem op een borrel wilde" tracteeren, dat hij I'erisrtoen hij in een der bosschen liep, Leonard dui delijk herkend had, die zich van een der hellingen naar beneden liet glij den; hij was bleek, vermagerd, had iets spookachtigs: zijn kleeren waren in flarden, zijn geheele uiterlijk ver ried veel lijdén en zware ontberin gen. Aan den anderen kant, merkte men eén groote verandering in de ge woonten van de familie Bouvet op. I'et was een gaan en kome-n zonder einde in de omgeving van het een zame huis aan den oever van de Loi re. Vader, moeder en kinderen, allen zagen er angstig en geheimzinnig uit. Men had nog heel Iaat in den nacht licht in hun woning zien bran- den; men meende zelfs signalen te hebben kunnen onderscheiden, die nu eens tot een in het bosch gepos- teerderi persoon schenen gericht, -dan weer naar de rivier, waarlangs voortdurend allerlei booten of hout vlotten voeren. Uit dit alles maakte men op dat de weerspannige zich er gens in den omtrek verborgen hield en dat zijn familie hem daarbij te hulp kwam. Brigadier Marin kon niet doof blij ven voor deze vage geruchten, die bijna altijd verwijderde uitvloeisels van de waarheid zijn. Klopjachten hadden plaats in de streken waar Leonard een schuilplaats kon heb ben gezocht; huiszoekingen werden gehouden in het huis van zijn ou ders, die men zólf aan1 een strenge ondervraging onderwierp. Maar op de vragen, die men tot haar richtte, antwoordde do moeder alleen maar met klachten én zuchten.zonder eind; da vader met sombere bedreigingen, de kinderen met een koppig en dom: „ik weet het niet", dat voor hen de uiting van een met strengheid op gegeven order scheen te zijn. Een strenge bewaking bij dag en nacht werd om de Kraan heen georgani seerd, maar zonder eenig ernstig re sultaat. Veel menschen uit het dorp schre ven dit echec van de openbare macht van Fleury too aan de vriendschap die brigadier Marin altijd onder ver schillende omstandigheden en in het publiek aan Leonard betoond had en dachten daarbij aan den dag van 'den militairen marsch der lotelingën van de gemeente. Het scheen wel onmo gelijk dat de weerspannige zonder een soort van hulp van den chef der gen darmerie, voortdurend aan do naspo ringen waarvan hij het doel was, zou ontsnappen. Deze opinie echter ver diende de brigadier allerminst. Hoe groot vroeger zijn welwillendheid te genover Leonard ook geweest mocht zijn, deze Welwillendheid zou hem niet hebben kunnen doei besluiten zich een oogenblilc van zijn plichten als brigadier ontheven te voelen. Bo vendien was nij verontwaardigd dat de jO'.gc man zich zoo weinig van zijn welgemeende en wijze raadgevin gen had aangetrokken; hij verweet zich zijn bijzondere attenties voor een dorpsvlegel, die niet. in staat was een goeden raad, een vrije on openhar tige houding te waardeeren. Einde lijk, naarmate hij zijn pogingen om zich van den weerspannige meester te maken, zag mislukken, naar die mate voelde hij zijn ijver in dit spel letje toenemen; de eigenliefde van zijn beroep won het nog van zijn ijver, hij raadde dat zijn onderge schikten of dorjjsgenootcn, die een vaag vermoeden hadden van zijn ou de plannen omtrent Leonard, hem in het geheim van lauwheid beschuldig den, en hij verdubbelde zijn if ver om te toonen hoe weinig hij dergelijke vermoedens verdiende. Men veronderstelde vooral dat juf frouw Vicloire, wier invloed op haar vader algemeen bekend was, hem ten gunste van den armen vluchteling had gestemd; maar in dit opzicht, evenals in zoovele andere, had de publieke opinie geheel ongelijk. De verhouding tusschen de dochter en den vader had in den laatsten tijd een droevig© verandering ondergaan. Men zag hen niot meer samen op het dorps plein wandelen, zij met een klein, cocjuet muisje op en een zijden schortje voor, hij trotsch uitgedost in zijn mooie uniform. Victoire, an ders zoo levendig gestemd en zoo trotsch, scheen nu bedroefd, lijdend; zij zat niet rneer voor het venster van haar kamer te werken, terwijl zii van den morgen tot den avond vroolijke versjes neuriede; dikwijls waren haar oogen rood, als vermoeid van tranen. Marin zelf wijdde aan zijn kind niet moer die aandacht, die kleine zorgen die hij vroeger tot in het overdrevene doorzette; beleefd en vol plechtige» ernst tegenover haar. zou men heb ben kunnen zeggen, dm zijn harte lijkheid plotseling in koelheid en on verschilligheid was overgegaan. Deze onaangename verandering was het gevolg geweest van een ver klaring, die tusschen dochter en va der had plaats gehad, sedert de vlucht van Leonard. Toen men be gon te spreken over het verschijnen van de weerspannige in den omtrek, had Victoire het na lang aarzelen gewaagd, de toegevendheid van den brigadier voor een ouden vriend in te roepen. Maar na haar eerste woor den over dit onderwerp, was Marin haar woedend in de rede gevallen: Wall Victoire, zei hij, denk je nog aan dien dommen boer, die banfl i3 voor Arabieren en leeuwen? Ilch je er geen afschuw van om zijn naam nog uit te spreken? Een stijfhoofdi ge ezel die niet naar rede wilde luis teren en er meer van houdt zondef brood of toevluchtsoord in de bos schen rond te dwalen, dan eerlijk zijn plicht als soldaat te vervullen< De deugniet is vlug, dat geef ik too| hij geeft mij en de geheele brigade handen vol werk;; maar ééns zal ik inij toch wel kunnen wrekenI Miiaf het is overigens niet te verwonderen dai mijn dochter zich voor hem inte resseert, want zij heeft hem er mis schien toe gebracht zoo'n slechte keu) te doe n. Vader, ik doe er een eed op dal dit niet het geval is Welnu! in dat geval zie je tocl^ zeker wel, Victoire, hoe hij een goe den raad als van mij opneemtIQ die armzalige zielen heeft de lafhar tigheid altijd den boventoon. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10