laars Dagblad VIERDE BLAD Zaterdag 9 Moveinber 1912 Buitenlandsch Overzicht De Balkan-krijg. De mogendheden, lieblien aan Turkije doen weten, dat zij titans elke bemiddeling nog Voor- harig beschouwen. Maar... de diplomaten wachten tot 't geschikte moment komt Moeten er eerst nog meer tiendui zenden krijgers vallen? Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Driebond eensgezind is in de BaJkan- politiek. Er zal op geen inmenging van Europa worden aangestuurd, voor beide oorlogvoerende partijen 'i vragen. De Temps-corresporident te Berlijn wil bovendien welen, dat de Driebond bepaald heeft, dat da groote mogend heden geen gebiedsuitbreiding in den Balkan moeten krijgen. Oostenrijk, H o n g a r ij e e Servië. Do l'ransche bladen verontrusten zich over den strijd der belangen tus- schen Oosterrijk. Hongarije en Ser vië die steeds meer duidelijk wordt. De Petit Parisien" schrijft dat in vele hoofdsteden do vertegenwoordi gers van Servic hebben medegedeeld, dat dit land tot eiken prijs toegang wenschte tot do AdriatischeZoe. "tBIad vraagt zich af. wat Oostenrijk en Ita lië zuilen antwoorden; tusscheu deze beide mogenheden beslaat, naar men meent, een geheim tractaat om niet aan Albanië te raken. De sorrespai dent van den „Petit Parisien" seint uit Petersburg, dat men daar sterk het plan van Oosten rijk en Italië afkeurt om autonomie aan Albanië te verleonen. Rusland zal zich tegen elk pro gramma verzetten, dut Servië van een dool zijner overwinning zou beroo- ven. De correspondent van do „Echo de Paris" te Rome seint, dat Italië niet zal toelaten dat Oostenrijk eischen stelt tot territoriale schadeloosstel ling. Italië eisclit, dat do integriteit van Albanië zal worden geëerbiedigd. De „Messagero' zegt, dat Italië maatregelen zal weten te treffen ter verdediging zijner belangen en waar digheid. De „Echo de Paris" ziet in de aan moediging, d.e Duitscliland en Oosten rijk aan de Balkanstafen geven, een weten, 'dal zij, ongeacht al hun glorie rijke wapenfeiten, Konstarithiopel niet zullen bezitten. De mogendheden in Europa zullen 't niet duiden, dat zij de stad van den Gouden Hoorn blij vend inlijven. Toch willen zij die stad binnentrek ken, en daarvoor offeren zij thans veel op. De bevrijding der onderdruk te broeders aan de overzijde van de Rilo en het Rhodope-gebergte, waar voor de strijd begonnen werd, is vol bracht. Maar in hun overwinningsroes willen zij thans ook den Turken het oude By zantium, de stad van den grooten Kon- stantijn ontrukken, om ook daar hun vaandel te planten. Adrinnopel gevallen? Er komen vreemde geruchten, vol gens een is Adrianopel door de Bul garen genomen maar.,. De oorlogcorrespondent van de „Daily Mail" die van het Bulgaar- sche hoofdkwartier naar Boekarest vertrokken is seint van daar, dat volgens zee? betrouwbare inlichtin gen, Adrianopel reeds gevallen is. De Bulgaren houden dit streng geheim, omdat zij gclooven, dat de mogend heden zullen trachten, in lei venïee- rend op te treden, zoodra Adrianopel gevallen is, voor dat Konstantinopel nog genomen werd. Deze corresj'or-dent wil vernomen hebben, dat 't garnizoen van Adriano- pel, dat hojieloos ingesloten was eerst de capitulatie vaji de stad heelt aan geboden, onder voorwaarde van een eervollen terugtocht rnet de wapens. Dit is geweigerd, en de beschieting werd voortgezet. Daarna heeft het garnizoen zich, zonder eenige voor waarde te stellen, overgegeven. Do Bulgaren moeten vast besloten zijn, Konstantinopel te nemen. Alle be schikbare troepen, ook do Servische, trekken in gcfcrceerde marschen naar het front in Tbraciè. Er moet in Adrianopel een typhus- epidemic zijn uitgebroken, die veel slachtoffers maakt. De terugtocht der Turken. Omtrent de verbitterde gevechten op den 3den, Wen en 5den November bij Kerkesköj, welke posities de Turken ingenomen hadden om hun terug tocht te dekken, bericht de oorlogs- correspandent van de „Reichspost": De Turken vochten zonder het op perbevel van Nazini Pasja met veel grootere hardnekkigheid dan na hun terugtocht, die op een vlucht geleek, nu do laatste slag verwacht werd. Toen de Bulgaarsclie omtrekkende colonne van het Zuiden uit zich ver toonde ondernamen de Turken met sterke kraehte»» een wanliopigen uit val van Tepakli Boenar tegen Been Iladsehï, om door liet Bulgaarsche centrum heen te breken. Deze aanval echter mislukte door het vuur van de Bulgaarsche infanterie en artillerie volkomen. poging om tussclien Bulgarije en zijn j Gelijktijdig trad het derde Bulgaar- bondgenooten en tusschen Bulgarije i sc|,e jegei corps westelijk van Istrand- en Rusland oneerJgheden te doen ont- jtt op het noordelijk van Janiköj ataan. staande rechter centrum der Turken, De taktiek is -- zoo betoogt weer de cu wjcrl) dit, centrum naar Keskesköj „Figaro" om de Bulgaren en de terug. Dit veranderde den Turkschen Grieken allea te laten nemen wat zij j aanVal op Boen liadschi in een vol- eischen en nog meer, en zich hard enkomen catastrofe. De liier opdring en- gierig te betoonc voor de Serviërs. do divisie werd bijna volkomen ver- Het Drievoudig- 'Verbond weigert aan Servië het zeewater dat dit vraagt en dat liet beslist noudig heeft. Het eenige argument daartegen is een vuistslag, maar Servië zal niet buk- nietigd. Het onmiddellijk"1 gevolg van deze vernietiging van het rechter Ttu'ksche centrum was de onmiddellijke terug tocht van het geheele. lang in sterke ken en alles wijst er op dat de Bulga-1 portie zich bevindende zuidelijke reu en Grieken het tot het einde toesjagfront de- Türken. Deze terugtocht zullen steunen, eu niet in den strik zullen vallen, door Duitscliland ge spannen. Het is duidelijk dat de Tri ple Entente de bonclgenooten niet in den steek zal laten en ook een woord je zal meespreken. Van üe oorlogsvelden. n> BLI.r. VREN. Gisteren was" eT 'djxh telegram men reeds 't gerucht, dat de Bulga ren deTsjataldja-verdedigingslinie be zet hadden, althans enkele belang rijke punten daarvan. Thans worden deze belichten beves tigd. ataldj a-stelling is de Turken e r 1 o r e n. die 's morgens van den 5den begon, ging over het algemeen langs de spoorlijn naar Kinekla, terwijl de Turksche linker vleugel over Canta terugging. Het optreden van het Bulgaarsche eerste legercorps en de zuidelijke om trekkende colonne veranderde den oorspronkelijk geordenden terugtocht der Turken, in 'n ongeregelde vlucht. Een poging var. Nuzim Pasja, de achtervolging der Bulgaren terug te houden, eindigd»» 's avonds met een volkomen dëbacle van de hiervoor ge bruikte laatste Turksche reserves, die geen stand konden houden tegenover den Bulgaurschen bajonet-aanval. Van toen af vluchtten de Turksche troepen in paniek naar Tsjataldja, door de Bulgaren met den meesten 't Kwam tot eeu verwoed gevecht. De j spoed achtervolgd. Turken moctc- zich dapper verdedigd Het tweede groote resultaat van hebben, maa1, ze waren niet opgewas-dezen beslisser.den slag was het vol- sen tegen 't leger der Bultraren, dat I komen afscheiden van den rechter met te weerstaan is. I Turkschen vleugei van het gros van Maar de aanvoering tier Turken het Turksche leger Tsja moet ook weer te weusclien hebben overgelaten De verdedigers waren blijkbaar te veel op één punt samenge trokken en 't gevolg was natuurlijk, dat üe Bulgaren door 't minst, bezette doel der stelling lieenbrakeu. De geheele stelling is voor de Tur ken op heden nog wel niet verloren, maar do Turken moeten zicli toch al aau 't terugtrekken zijn. Dan ligt Konstantinopel voor de Bulgaren open. Ze zeggen, dut ze er nu in twee dagen kunnen zijn. Geen bezetting van Kon stantinopel"? Onder de telegrammen in ons vorig nummer was reeds te lezen, dat de mogendheden een collec tief verzoek opstellen en aan de Balkanstaten zul len zenden,, om hen te vra gen af te zien vau de bezet ting van Konstantinopel. Men is blijkbaar en'niet ten on rechte! bang voor onaangenaam heden voor de Christenen in Konstan tinopel. 't Zal evenwel zeer de vraag zijn of de Bulgaren aar. 't verzoek voldoen zullen. In Kanstantinopel heerscht veel op winding. Geen wonder, de Bulgaren komen steeds nader! Officieel ijvert de Turksche regee ring voor 't bewaren van de rust in de hoofdstad, maar de bevolking nu eenmaal opgewonden. Gelukkig, dat de Europeesche oor logsschepen ia de nabijheid zijn, Deze vleugel werd door den aanval van liet derde legerkorps van de hoog ten ten oosten van Istrandja gewor pen naar de positie bij het Derkos- meer. DE GRIEKEN. 1 Bericht, dat de Grieken Woens dag Saloniki veroverd hadden en do Turken ook daar gevlucht waren, werd tegengesproken, wel waren de Grieken zeer dicht bij deze stad. Thans komt uii Athene, dus uit Grieksche bron, voor de tweede maal "t telegram, dat Saloniki door de Grieken genomen is. Zal 't nu waar zijn In Athene meent men van wel, want daar wordt gefeest, zelfs zijn de stra ten geïllumineerd. Wat er met de 15000 Turken ge beurd is, die in Saloniki waren, wordt nog niet gemeld. Wellicht zijn zo ge vlucht, want geheel ingesloten was do stad nog niet. Voor Saloniki stor.den 60.090 Grie ken. De oorlogsbuit der Grieken. Lit Athene werdt aan de „Vossisohe Zeitung" geseind „De waarde van den oorlogsbuit, dien de Grieken na jde Turksche nederlaag van Elassona, i handen viel, wordt ojj 15 millioen I francs geschat. dé™ d ender een buitengewoon groote hoe- Turken blijven immers veelheid oorlogsmateriaaltenten, I wagens, geweren, patronen, kauon- De Turksche hoofdstad was tot nog neii, machinegeweren, aminunitiewa- too niet het doel van ons streven" gens, paarden jassen, levensmidde- ioo zei dezer dagen de Bulgaarschelen, artsenijen, enz. Ook zijn den Grie- Kamerpresident Dancf. Maar toen hij j ken in handen gevallen millioenen pat zei, sprak hij blijkbaar niet de kilo's gerst en tarwe in de staatsde- pecle waarheid. Voor de Bulgaren is I pöts. In Kosano werden in het ge er geen schitterender ideaal dan het rechtsgcbouw zeven brandkasten vol bezit van Konstantinopel. Maar zij geld gevonden, die voor de approvian- de'ering 'der Turksche troopen dienen moesten." De Grieken hebben 't geld, en de Turksche soldaten.... leden honger DE MONTENEGRIJNEN bereiden een aanval op Skoctari vooi\ DE SERVIëRS. Van het Servische leger is tot heden geen belangrijk nieuws. Do Turksche opvatting. D.e grootvizier Kïamil pasja moet er weinig voor voelen om den oorlog voort te zetten. Daarentegen willen de legercom mandanten er. 't comité der Jong-Tur- ken tot 't laatst volhouden. Meenen ze, dat er voor Turkije nog iets te redden is? Voeren vele Turken geen struisvo gelpolitiek? Alle Mohammedunen zijn nu opge roepen tot verdediging van Konstan- tinopel. De „Jeni Gozeta" schrijft „Üe zetel van het khalifaat en de Mohamedaan- sclie wereld is in gevaar. De Sultan en het geheele keizerlijke huis heb ben gezworen hun leven te offeren. Al verscheurt Europa alle verdragen, wij vei scheuren noch den Koran noch de Turksche geschiedenisbladen. Eenige oorzaken van de Turksche nederlagen. De militaire medewerker van het „Journal des Débats" tracht de verkla ring te zoeko. van de débacie van het eens zoo krnchtigo Turksche leger. De schrijver wijst erop, dat uit de wijze waarop beide legers ten strijde trokken, reeds het resultaat van den oorlog was te voorspellen: de Turk sche troepen marcheerden naar het front omdat liet hun bevolen was; de Bulgaren en hun bondgenoolen snel den voorwaarts uil eigen aandrift. De verbonden legers wisten waarom het ging, de Turken streden voor ee-n on bekende zaak. En dat is de grondoor zaak van de Turksche nederlaag. De groote fout van de Turksche concentratie is, volgens den schrijver, dat de Turken op het als aangewezen hoofdoperatietoonee! te weinig krach ten hebben samengetrokken. TnrkschB „soldaten." De Servische correspondent van 't Hbld. schrijft: Men bracht ons duizend Turksche gevangenen: een fraai zootje, waar aan men zijn oogen kon uitkijken. „Als dat Turksche soldaten zijn, laat ik me hangen", hoorde ik zeg gen. Van uniformen geen spoor te ont dekken; de mei schen w aren in civiel. Maar wat een civiel! Blootshoofds, barrevoets, broek en buis zoo vol ga ten en scheuren, dat ik me afvroeg of dat nu kleeren met gaten waren of soms gaten, die vroeger kleeren ge weest zijn. En vies zagen de mcnschen er uit! Ze lieten het hoofd hangen, de an me kerels en konden nauwelijks meer voort. Enkelen, waaronder een grijs aard van misschien 80 jaar, lagen op een kar. Komen die nu hier om te sterven? Ik weet het natuurlijk niet, maar ik geloof dat ik de waarheid tref als ik beweer dat deze roenschen geen Turk sche soldaten waren, maar Mahome- daiien, dio op eigen verantwoording zoo n beetje gevoelden hebben, achter steenen muren eu boomen, iedereu christen soldaat neerschietend, die te na kwam. Velen herkende ik beslist als Arnauten. Mc:i had c-en zeer goede kazerne voor hen in gereedheid gebracht; bossen vcrsch stroo lagen op de brit sen gereed. Mijnheer, zei me een gendarme, dien ik later sprak, de kerels hebben gevochten om liet stroo als ze meen den dat de één wat meer had dan de ander. En onze goede kazerne, wat zal ze onder het ongedierte komen te zitten,'niet om te reinigen, liet stinkt er nu al zoo, dat het er niet meer uit te houden is. Dat zijn jelui nieuwe onderdanen, gaf ik ten antweord. Een uur later lagen de gevangenen met het bovenlijf uit de ramen de voorbijgangers aan te staren, ieder, namelijk de gevangenen, met een homp brood in do hand. liet scheen hun daar best tc bevallen. Wat zijn dat toch een beesten, die Arnauten. De vrouw van een gewezen minister (gewezen ministers hebben we hier veel, evenals toekomstige) doet dienst als ziekenverpleegster in een der hospitalen. Een gewonde Ar- naut krijgt dorst en vraagt haar om een glas water met de woorden: „hondïn, breng me een glas water". De bravo vrouw zegt niets en brengt het hem. Dat is zeer zeker iu hooge maté barmhartig; ik weet niet. of ik zoo zou geweest zijn. Heel wat gemeener hebben het twee andere gewonde Arnauten gemaakt. De één beet een jong meisje; zijne ver pleegster. onverwacht den top van haar vinger af; de ander deed nog er ger. Maar deze beide boeven heeft men naar de kazematten der oude Turksche vesting getransporteerd en het zal me niets verwonderen als men ze daar neei geschoteu heeft. Ik ontving uit een hospitaal tc So fia een brief van een mijner kennis sen, een gewond soldaat, dio onder generaal Stepan Stepanovitch heeft gestaan. \Y at mij in dien brief ver meld wordt, over dc gruwelen, die door Turksche soldaten op hun terugtocht door Macedonië op de Christenen zijn gepleegd, doet me do haren te berge rijzen. In allo dorpen, waar de Turk op zijn vlucht doortrok, werd geen Christen gespaard. Uit de huizen als men ze ten minste huizen noemen mag, deze armzalige krotten, waarin de bevolking van Macedonië geliuls- j vest is kvvan geen sterveling liet Buigaarscii-Servisclre leger tegemoet, toen dit door de dorpen trok. De sol daten uioestei de woningen binnen gaan om te zien, waar do bevolking gebleven w as. Wat ze echter daar te zien kregen, deed zelfs den ruvvston soldaat huiveren. Mannen, vrouwen en kinderen lagen dood op den grond, de kindereu met afgesneden handen, neuzen en ooren en met doorsloken oogen.: tigil op hel relaas van den correspon dent der „Daily Chronicle" te Kon stantinopel over den toestand to Ro- dosto. Hier volge thans een meer uit voerig overzicht van het telegram van dezen correspondent De schaduw van den oorlog hangt als een zware donderwolk over deze bedreigde stad. Elk oogenblik kan de storm uitbreken en ons slachting en geweld brengen. Ondanks olie pogingen cm de waar heid te verbergen begint het volk nu den waren toestand te beseffen. Eiken dag komen do verbonden legers na der. Hun onafgebroken rustelooze marsch duurt voort. Weldra zal Konstantinopel zelf om singeld zijn. Al de onderscheidene ele menten der bevolking, Turken, Arme niërs, Grieken, Koerden en do hetero- geene massa de Europeanen zuilen dan samen worden geworpen in den chaos van een door paniek aangegre pen menschelijke gemeenschap. Al de oude haat zal in wilde vlam men oplaaien Vijfhonderd jaren heerschten de Turken over de ongc- loovigen. De laatste uren van die lange heerschappij zullen, kan men vreezen, in bloed ondergaan. Wo heb ben een voorproef van hetgeen kan ge beuren in het niéuws uit Rodosto. Daar kwamen de benden der Ni- zams, terugged reven van Loele Boer- gas door de zegevierende Bulgaren. In woesten angst vluchtend, lieten zij al les achter en kwamen te Rodosto, uit gehongerd en uitgeput, maar be- heerscht door een felle haat jegens de ongêloovigen. Het dunne vernis van Europeesche beschaving verdween als de nevel voor het ochler dzc-nlicht. Een tooneel van gruwelen volgde. De stad was overgeleverd aan slachting, brand stichting en plundering. Op zeven plaatsen tegelijk werd ze aangestoken en" de kinderen werder. in de woeden de vlammen geslingerd. In hun wildé vrees vluchtten velen in de booten om de open zee te berei ken om te ontkomen aan die wol ven in menschel gedaante. Some wer den de bootslieden vermoord, in ande re gevallen vonder, zij ,die zich op de booten waagden, een weliswaar zachte ren dood in de golven. Rodosto onderging niet alleen den doop van vuur en bloed. De zegevie rende tocht van het Bulgaarsclie le ger lokte gelijke tooneelen uit, overal waar de Turk de nadering van den vijand gevoelt. Wat wonder, dat de harten der manner stilstaan bij dit vooruitzicht De dreiging met een ko mende slachting verlamt de bevol king. In doffe vertwijfeling wachten ze op den donder der kanonnen van de ver bondenen, vreezend dat dit het signaal zal zijn voor de uitbarsting van moordzucht. De zenuwen zijn tot het uiterste gespannen, het minste ru moer kan een paniek doen ontstaan. De Koerden gaan voort geheime bij eenkomsten te houden ondanks 't ver bod der overheden. Woensdag om singelden de gendarmen een moskee, vol'met Koerden, en namen hen gevan gen om voor den krijgsraad terecht te staan. De aankomst der vreemde oorlogs schepen heeft de Moslims builen zich zelf gebracht, daar zij de aanwezig heid der scheiien beschouwen als een voorbode van de bezetting der stad door vreemde troepen. De regeering doet haar uiterste best om het gevaar te bezweren. Eiken avond, bij liet invallen der duisternis, wordt de brug tusscheu Stamboel en Galata geopend, teneinde het binnen dringen vaii liet ge.v-upel in de Euro peesche w ijker te beletten. Een der meest geduchte Koerdische aanvoer ders is gevangen genomen. Maar do gebeurtenissen der laatste weken hebben liet gezag der regeering vernietigd. Zij heeft geen moreeie autoriteit meer. Eiken dag hoort men van moorden en dat nieuws doet de paniek slechts toenemen. En de vrees voor onlusten is niet tot Europa beperkt. Van Syrié komt het bericht, dat de consuls der Euro peesche mogendheden hebben gewezen op de noodzakelijkheid der bescher ming barer or deidanen tegen de ge welddaden van Turk en Arabier. De Fransche consul te Beyroet meldt de plundering van kloosters. Er komen ook verontrustende be richten van Smyrna, waar de gouver neur. niet in staat schijnt te zijn, de Moslims in toom te houden. Uier lij den vooral de Grieken. Allerlei. Frankrijk en'Span j e. De „Imparcial" zegt. dat de minis ter van buiterJaridsche zaken ver- .klaard heeft., dat het gerucht, als zouden de kabinetten van Parijs en Madrid, onmiddellijk na de ondertee- kening vau h'el Fransch-Spaansthe verdrag omtrent Marokko, besprekin gen beginnen over het sluiten van een verbond, ten eenenmale onjuist is. Dreigends slachtingen en onlusten j-. Met 'een enkel woord is onder do l©- stantinopel. Maar zij1 geld ge vonden, die voor de approvian- legrammen reeds de aandacht geves- Binnenland OUD-MIMS.TER ELLIS. Naar de „Tel." verneemt is de oud minister yan Marine. Ellis, op reis, komende van de badplaats Nuuheim, ernstig ongesteld geworden en wordt (hij thans te Dusseldorf verpleegd. INTERNATIONALE VREDES- M EETING. We lozen in „Het Volk" Op uitnoodigin.g van liet dagelijksolt bestuur te Brussel van het Interna tionaal Socialistisch "Bureau belegt het Partijbestuur onzer Partij Zondag ■17 November te Amsterdam een groo te meeting. De no.men der sprekers zullen na der worden meegedeeld. Wij dcelon dit voorloopfg bericht reeds mee, opdat onee organisaties in bet £u:ele land onmiddellijk hun maat regelen kunnen beginnen te nemen om, oüe zonder uitzondering, althans één afgevaardigde naar die meeting te zenden. Zij moet worden een zoo krachtig mogelijk, dus een landelijk protest. EEN GOED BAANTJE „Dijkgraaf en Koogheemraden van den Lekdijk-Bovendams roepen solli citanten op voor de betrekking van dijkwerker, op het dijkvak tusschen Wijk 'bij Duurstede en den Ucredit.- echen afweg, waaraan is verbonden een jaarwedde van ƒ1,50 benëvens vrije woning". De laatste toevoeging schijnt waar lijk wel noodig voor gegadigden. NAMEN VAN BERGEN IN NEDERL. INDIë. Door den Minister van Koloniën is bij beschikking krachtens een door de Koningin verleende machtiging goed gekeurd, dat de naam „Koningin Wil- helmina-gebergte" wordt gegeven aan het bergstelsel, gelegen op Nooid- Sumatra tussclien het Toba-meer én het Gajoland „Van Heutsz-gebergte" aan den bergketen, gelegen ten noor dén van het Karoland „Van Daalen- gebergte" aan den bergketen, gelegen tusschen het gebied van Rodjo Ling- gö en Serbcidjadi in Atjéh. AANGEHOUDEN. Te 's-Gravenhage is een kantoorloo- per der SunJiglitzeep Mij. uit Rotter dam aangehouden, die met 1200 de vlucht genomer had. VERDRONKEN. Bij Knollendam staken twee perso nen per roeibootje de Zaan over. Het schuitje kantelde en éen hunner, C. v. d. Berg, verdrenk. Bij den andere konden de levensgeesten nog opgewekt wordc-n. UIT DE STAATSCOURANT. Bij konk. besluit is aan dr. J. Rot gans. hoogleeraai in de lieelk. aan de Universiteit te Amsterdam, op ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het hoofdcomité van de Vereen i- ging „Het Ned. Roode Kruis", onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Bij bescli. van den Minister van Jus titie is met ingang von 1 Jan. benoemd tot Rijksklerk 2de kl. ter griffie van de arr. rechtbank te Amsterdam, L. Kra mer, thans hulpschrijver. DE SIGARENMAKERS. Te Utrecht had gistermiddag eene vergadering plaats van de hoofdbe sturen der sigarenmaker®. Besloten werd den opzegtermijn met acht da gen te* verlengen. Maandag zullen de (hoofdbesturen te 's-Bosch een vergadering? houden met de besturen van den R.-K. Zuide lijken patroonsbond en de Eindho- vensche patroonsvereenigilig. Voorts zullen do hoofdbesturen Dinsdag een vergadering houden niet het dagelijksch bestuur van het Ver bond van sigarenfabrikanten-pa- troonsvoreeitigiugen, om zoo mogelijk tot een vergelijk te geraken. TREURIG. Toen 's mortzens de vrouw van den fabrieksarbeider S., te Nijverdnl (O.!, haar eenigan 12-jarigen zoon wilde wekken, meldt de „Zw. C' kwam zij lot de vreesélijke ontdekking, dat hij in bed hing met een riem om den hals. Geneeskundige hulp kon niet meer baten, de levensgeesten waren reeds geweken. Als eenige mogelijk heid kan worden verondersteld, dat de jongen spelenderwijs den riem om den hals heeft bevestigd en niet in staat is geweest hem weer los te krij- E"n. WINKELSLUITING. De raad dor gemeente Smullingen land (Drachten) besloot (volgens de „Tel.") met 12 tegen 3 stemmen niet over te gaan tot de invoering eeiner verordening regelende de verplichte negen-uur-winkelsluiting. EEN LIEVE ZOON. Zekere J. V., wonende aan de Bre- dascht- Baan, te Roosendaal, had wat te diep in het glaasje gekeken. Bij zijn thuiskomst werd hem hierover door zijn vader een verwijt gemaakt, wat niet naar den zin van den jongen was. Na eene wooidenwisseling greep (hij zijn vader beet en wierp hem ten gronde, waarna hij een mes uit den zak haalde en liet, met de knie op de borst ge-zeteai, zijn vader op do keel zette. Gelukkig kon de man nog juist op tijd ontzet worden. V., een boruclit personage, word door de politie ingerekend, zoo meldt het „D. van N."- OORLOG EN MARINE. Naar men verneemt, ligt het in de bedoeling, bij eventueele vereeniging der ministeries van Marine en van Oorlog tot één Departepient van Landsverdediging, twee directeuren (niet comiaLs3arissc-n)-generaal aan te stellen, namelijk een voor Marine en een voor Oorlog. DE NIEUWE VERKIEZING TE OMMEN. Het „Hbld." heeft uit de beste bron vernoi jen, da;t dr. Engelberts geen candidatuur voor Ommen zal aan nemen', ONTSPORING. Aan het Centraalstation te 'Amster dam heeft Vrijdagmiddag een ont sporing plaats gehad. Deze was het gevolg van een aanrijding van een trein in de flank door een leiigen per sonentrein, die op het eerste perron werd voorgereden. Een vijftal wag gons geraakte buiten de rails. Tot laat iu den avond was uien be zig den weg vrij te maken. Geruimen tijd moesten alle treinen uit Haarlem en Zaandam liet tweede baanvak bin nenkomen. Vooral het verkeer naar en van die richting ondervond aan zienlijk vertraging. Sommige treinen ikwamen één a anderhalf urn- ie laat binnen. Ook in oostelijke richting on dervond het verkeer eenige belemme ring. üc Duitache trein van 9 uur ver trok nog een half uur te laat. ONTSPORING VAN EEN STOOM TRAM. Nabij het station Séhijndel (N.-B.) is volgens de „Tel." Vrijdagmiddag de stoomtram uit de Meyerij ont spoord. Een locomotief kwam in liet zand terecht. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaat-s, wel gaf het geval veel vertraging in den dienst. Maandag had daar ter plaatse ook al een ontsporing plaats, DESERTIE. Het aantal gevallen van desertie op zeevisschersvaartuigen te Y'laar- dingen neemt, volgens de „N. R. Ct." onrustbarend toe. Dit jaar zijn er al 136 gevallen voorgekomen, waarvan 62 van personen aldaar woonachtig, onder wie 32 minderjarigen. HET ROODE KRUIS. Dr. H. K. Offerliaus, chirurg aan het St. Jozefsgeoticht "te Deventer, is, naar het Dev. Dagblad meldt, aange zocht om als chirurg deel te nemen aan een ambulance, welke dezer da gen naar het oorlogsterrein zal ver trekken. De heer Off»baus heeft z ch beschikbaar gesteld. ONRUST ONDER DE CHINEEZEN IN DE W.-AFDEELING VAN BORNEO. De N. R. Ct.-correspondent te Ba tavia seant: Te Pontianak is het rusiig. Chinee- zen en Dajaks blijven echter weige ren belasting te bétalen; zij bedrei gen degenen die wel belasting willen opbrengen, met den dood. De militaire commandant as doofc Cbineezen gemolesteerd. NATIONALE CHR. OFFICIER EN- VER EENIGING. De Nationale Chr. Officieren Verée- niging heeft te Utrecht vergaderd. Aan het verslag van deze vergade ring, dat wij in de Nederlander vin den, is het volgende ontleend Ingekomen waren o. a. brieven van de ministers van oorlog, van marine en van koloniën, dat zij wegens ambts bezigheden verhinderd waren aanwe- 'g te zijn. Uit het verslag van den secretaris stippen we aan, dat tegenover een aanwinst van 4 nieuwe leden, in het afgeloopen jaar stond een verlies door den dood van 6 leden en door bedan ken van 5 leden, zoodat het ledental met 1 Juli van dit. jaar bestond uit 86 gewone en 51 buitengewone leden. Het jaarverslag van den penning meester toonde aan, dat de onh ang sten der vereeniging bedroegen ƒ707 42, de uitgaven 413.87, zoodat het batig saldo was 293.55. De stand der fir ancien van den ar beid te Den Helder was ontvangsten ƒ3279.59 1:2, uitgaven ƒ2.938.90, batig saldo 3S0.69 1/2. De bestuursleden J. G. TL Schoch en Verhoeff, dii aan de beurt van aftre ding waren, doch zich herkiesbaar hadden gesteld, werden bij acclamutie herkozen. Als nieuwe bestuursleden, tot uitbrei ding van het bestuur, werden met al gemeen© stemmen gekozen de heerem generaal Von Stein Sallenlels, mr. dr. Barbas, reserve officier en de luite nant ter zee v. d. zee Hegge Spies. AMBACHTSSCHOLEN. In het Maandblad voor vakopleiding stelt de heer Van Achterberg, de di recteur van de ambachtsschool to Leiden, de vraag, of wij met onze am bachtsschool wel op den goeden weg zijn: W ij hebben ons ernstig af te vra gen, zijn wij op der goeden weg als wij ons alleen toeleggen de school tot hare hoogste volmaking te brengen, stellen wij niet te veel op prijs het on derwijs in al zijn details zoo metho disch mogelijk te geven, zoodat de uit komsten van dien aard zijn, dat vak lieden, onzi inrichtingen bezoekende, zich verbazen en over het teekenwerk eu over het praetisch werk dat zij te zien krijgen en niet kunnen begrijj>en dat de jongens die in de schooi zulk correct werk leveren, in de werkplaat sen en fabrieken soms zoo onhandig zijn en niet in staat een werkstuk zelfstandig uit te voeren en niet al leen de HollaLdsch-; taal niet mach tig zijn, maar eenvoudige werkteeke- niiigen o iel kunnen iezen en daarbij zoo langzaam. Dat. dit niet met alle gediplomeerde leerlingen zoo is, behoeft niet nader gememoreerd te worden en ook dat geen bepaalde scholen bedoeld wor den, want zij die meenen dat het niet op hunne inrichtingen toepasselijk is, wijl de resultaten van het onderwijs van dien aard zijn, dat tegen den tijd van het ontslag der leerlingen, pa troons (veelal schilders die in het voorjaar handen te kort komen) aan de school komen vragen of zij ook een of meer der beste leerlingen kunnen machtig worden, behoeven slechts liun neus buiten de schooldeuren te steken om van het tegendeel over tuigd te worden. En al wordt zoowel bij het Rijk als bij sommige gemeenten en particulie re inrichtingen als eiscb van toela ting tot een eu ader, het einddiploma eener ambachtsschool verplichtend gesteld, dan is dit niet voldoende om het oog te sluiten voor de dringende eischen van de praktijk. Evenmin mag men steunen, of schoon het reden tot tevredenheid geeft, op het groot aantal goede be trekkingen door oudleerlingen inge nomen, noch van hen die voor eeu cf ander examen slaagden, want het zou vtm kortzichtigheid getuigen, wanneer de school zich op deze resul taten beriep. De oorzaken dat het onderwijs aan onze scholen neg niet algemeen dio waardeering verdient als wij wel wen- schen en waarvoor wij onze beste krachten geven, zijn wel in hoofdzaak deze: dat de ambachtsscholen het school systeem te ve?l doorvoeren, alleen er op lettende dal in een zekere tijd ruimte de gestelde leerstof behandeld wordt; dat te weinig rekening gehouden wordt met den middelmatigen leer ling, die gewoonlijk in de praktijk op den langen weg dc beste blijkt te "dat de scholen te veel op zichzelf werken en zich blind staren op werk stukken dio in de praktijk niet meer gemaakt worder., dat voorkomen kan worden, wanneer meer voeling met de industrie gehouden werd; dat over het algemeen de neiging bestaat het or.ctev.njs te hoog op te voeren waardoor de scholen kunnen ontaarden ia beriepen kunstnijver heidsscholen, waar ook praetisch ge werkt wordt; «Lat men van den leerling een „Mild- chen für alles" tracht te maken, mot andere woorden dat niet voldoende gelet wordt op de specialiseering der vakken, zooals die in de praktijk be staat en daardoor leerlingen vormt, die niet de noodige handvaardigheid bezitten dit geldt in hoofdzaak voor de metaalbewerkingen daarbij wordt ook te weinig rekening gehou den met het Individu, dat. al of niet

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 13