geschikt, liet programma van onder wijs volgens de letter moet volgen. Hier behoeft niet uiteengezet te wor den hoo doodend dit voor den leerling en den 1 eeraar is. De toeruor, wien zoo do handen gebonden zijn, verliest zijn energie, het moeten al voortreffe lijke manhén zijn, die zic.h aan dien iv-I-slappenden gang kunnen onttrek ken. Eu dit is juist het noodlottige van liet systeem, dat doze programma's van a tot z afgewerkt moeten worden en -weinig speling geven in de opvol ging niet alleen, maar waarbij veran dering en verbetering totaal buiten gesloten zijn, totdat na korter of lan ger tijd de programma's herzien wor- Mian en geen of eena kleine wijziging ondergaan, want ach die sleur en de dooddoener ,,'t is altijd zoo goed ge gaan". Wanneer de leeraren in de gelegen heid gesteld woixlen, bouwwerken, werkplaatsen en fabrieken te zien, zoowel binnen als buiten hunne woon plaatsen en niet alleen te zien, maar tien gang van elk onderdeel na te gaan, op de verdeeling van den arbeid letten, de technische verbeteringen be- studeeren, connecties a ank no op en niel de leiders, ten einde steeds op de hoogte van de vorderingen der teefh- niek te blijven, dn-n zowle al veel ge wonnen zijn, wanneer de door hen op gedane ervaringen, dio o. in de (ver plichte) schoolvergaderingen ter sprake moeten komen, aanleiding ga ven de programma's van onderwijs zoc-danig te herzien, dat de vrijheid der k-oraren niet aan banden gelegd wordt, maar ook dat rekening gehou den is met de veranderde vakeischen. Met aanpassen van de school aan do praktijk moet toch immers het doel iblijven. Ook voor de leerlingen is het zoo hoogst wersctielijk, dat zij niet steeds binnen de schoolmuren blijven, maar dat hun blik verruimd wordt en dat zij het geloerde in do schooi in do werkelijkheid tot uitvoering zien ko men. Iloevele onuitgesproken vragen worden daarmede beantwoord en wat een genot voor den loeraar, wanneer hij ziet, dat de opmerkingsgave van den jongen hier tot zijn recht koant ic-n hij de gretige vragen kan beant woorden. Do bezwaren tegen zulke excursies zijn de stoornis in de lessen, het tijd verlies en de hemel weet wal meer maar dit alles weegt op tegen het werkdadig nut. F.EN BH UT ALE AANSPORING TOT KOFFIEVERVALSCHING. Dr Van Hamel Roos en Harmens schrijven in het „Maandblad tegen dn Vervalschingen": Zooals bekend is. wordt sedert lan gen lijd door vele fabrikanten bij de koffiebranderij het z.g. „Liebig-pro- cédé" toegepast, bestaande in de toevoeging van een weinig zuivere suiker, waardoor de koffieboon met een glanzend huidje voorzien wordt; en de geur der koffie beter behouden blijft. Dit is een in ulle landen ge oorloofde bewerking, die alleen een verbetering, en geenszins een on rechtmatige gewichtsvermeerderiug dor koffieboonen ten doel heeft. De warenvcrvalscliers zijn nu door dit procédé op de gedachte gekomen, om niet een onschuldige slof als suiker, doch een artikel, hetwelk in vernis, doch niet in onze mogen thuis be hoort, niet ter verbetering der koffie boonen, doch als verzwanngsmiddel aan tc wenden. Het bewijs hiervoor werd ons geleverd door onderstaan de circulaire, die aan de koffiehande laren toegezonden is geworden: Dure koffie-prijzen. Mijne Heerenl „Onze voordecligste koflieglans is: „Lusra", vloeibare glans; tul Ü.20 per K.C in busverpakking, exclusief bus; tot 19 per 1ÜU K.G., in fustverpalc- king. inclusief fust. Vrij boord Rot- terdum. Iede.ro toegevoegde kilogram „Lus- ra", waarvan het gewicht behouden blijft, geeft u op 100 kilogram koffie een extra winst van ca. 80 ets. Daar men ruim 8 K.G. Lusra p. 100 K.G. ruwe koffie kan toevoegen, moet een eenvoudige berekening u overtuigen, dat een proefneming in uw belang is Gratis postmonsters, postbusjes van 5 E.G. bruto en bussen a 30 ILG. gaarne met gebruiksaanwijzing, ter uwer beschikking." Hoogachtend, enz. (volgt bandteekening). „Onze matteerlak „Perfecto" tot 60 ets. per K.G., houdt uwe koffie dof en kleurt gelijktijdig, zonder af te geven, daar Perfecto een laksoort is". Wij gelooven niet, dat veel com mentaren bij deze brutale aanspo ring tot bedrag zou zijn. Waai* nog steeds een wet tegen de verval- schingeu ten onzent op zich laat wachten, en de verkoop van dit ver- va Ischingsartik el derhalve ongestraft schijnt te kunnen geschieden, achten wjj het natuurlijk niet gewenscht, door 't noemen van den naam van de zen fabrikant, propaganda voor zijn product te maken, doch wijzen met nadruk het publiek op het feit, dat in Duitschland tegen het vernissen van koffie met schellak en dergelijke stof fen, ernstig gewaarschuwd wordt, mede op grond van een in sommige schellak-soorten geconstateerd arse- nicum-gehalte. Waar wij het onzen plicht achten, deze nieuwe knoeierij te signaleeren, ter waarschuwing der verbruikers, meenen wij, dat het op den weg der gezondheidsdiensten ligt, •rustig te waken tegen den verkoop dezer waar, alvorens in tal van win- ceis hier te lande de met deze scha delijke knoeierij behandelde koffie verspreid worde. Koloniën EEN BLOEDIG GEVECHT OP MADOERA. Uit Bangkalan schrijft men aan „Het N. v. d. D. v. N.-I.": Een vreeselijk blcedbad werd dezer dagen aangericht tusschen hier en Karaal. Er was nl. ergens een wajangpar- iij. Daar kregen eenige opgezetenen der dessa's Sotja en Bedeng het met elkander te kwaad; spoedig mengden zich andere bewoners dier dessa's. tusschen wie reeds sinas eenigen tijd een vee te bestond in den twist. Par tijen met krissen en kapmessen ge wapend, leverden elkander slag. Er vielen aan weerszijden dooden en gewonden. 'Acht lijken wfrden weggedragen en vier personen wer den zwaar gekwetst in het stadsver band opgenomen, terwijl eenige an deren lichte verwondingen bekwa men. De zaak is nog in onderzoek. De politie houdt het oog op die twee dessa's, want de bewoners er van zijn door het gebeurde nog meer verbit terd op elkander en het is dus niet onmogelijk, dat het opnieuw tot een bloedig treffe i komt. AANVALLERS VEROORDEELD. De landraad te Medan veroordeel de vier contractkoelies van Siiinda wegens een aanval op den assistent A. Duikel, waardoor deze aan het hoofd gewond raakte, ieder lot 2 jaar dwangarbeid b.d.k. en f 8 boete. (Deli Ct.) EEN ONGELUKKIG AUTOMOBI LIST. Op een ochtend kwam de heer B. van de suikerfabriek Tjebongan, Djok-ja, per auto in de stad en had het ongeluk om een Jnvaansch kindje te overrijden. De heer B. stopte, nam het kind in zijn auto en bracht het naar dr. Sedéo. dio beenbreuk con stateerde en het kind naar het Petro- nella hospitaal deed tronsport-eeren. De heer B. ging toen naar den assis tent-resident om aangifte van het voorgevallene te doen, terwijl een politïe-agent, dio ooggetuige van het ongeluk was geweest, ook bij den assistent-resident de verklaring af legde, dat de heer B. geen schuld had en zoo bedaard mogelijk had gereden. De heer B. verliet daarna het kantoor van den assislen-resident en reed met zijn auto weg. Een paar minuten later kwam de heer B. daar terug met een kind in de auto. Men dacht dat dat het bewuste kind was; de heer B. verklaarde ech ter opnieuw ee'* kind te hebben over reden, meldt „Mat.", terwijl ook nu een politïe-agent verklaarde dat de heer B. geen schuld had en zoo be daard mogelijk had gereden. Dit over reden kind werd ter verpleging in het Militair Hospitaal gebracht. Sportpraatje 'n Kalm vcetbal-dagje zal 't mor gen wezen. De eerste klasse staat stil, heeft een vrijen Zondag doordat twee-cn- twintig der beste spelers uit de hoog ste afd-eelingon elkaar te Den Haag zullen ontmoeten in den kamp Neder- landseh Elftal—De Zwaluwen. Inte ressant zal die strijd niet zijn. Vroe ger was "t gemeenlijk gebruik, dut 't Nederlandsch Elftal onmiddellijk na den proefwedstrijd werd gekozen. Nu is he; al vooruit samengesteld, en dus zullen noch de elf reeds-uitverko- ren nationalen, ivoch de elf Zwaluwen zich bijster inspannen. Een heel kal me oefenwedstrijd, die 'het nationale team veel nut kan doen maar bet publiek weinig interessants te zien geeft, is te verwachten. Jammer, dat de Lancashire Wan derers niet 'hebben kunnen komen! Hadden de oranjemenschen een bui- tenïacdschen tegenstander, dan zou de strijd spannender en dientenge volge al3 proefmatch ook van méér practiscbe waarde zijn. Doordat he*. Zwaluwenelfta-l ooi enkele ape Iers uit de hoogste Ooste lijke afdeeling bevat, is in die com petitie liet programma gereduceerd tot één onbelangrijke ontmoeting: G. V. C.—P. W. De twee oude clubs staan onderaan do ranglijst, en voor beiden zijn de puntjes van grooto waarde. P. W. beeft er, geloof ik, dit maal do beslo kans op. Haarlem is Zondag van eersteklas- se-voetbal verstoken. II. F. C. gaat met h verzwakte combinatie in Do- venter 'n gezellig potjo voetbal spe len, tegen het bevriende U. D., en Haarlem heeft uitstel van haar beker wedstrijd tegen Do Spartaan gekre gen. Met een rijtje spelers op de zie kenlijst, en haar twee beste voorhoe- de-iu&nsohen in Den Haag, kon Haar lem moeilijk een dragelijk elftal in hat veld brengen. Want 't tweede moet naar Den Haag, om voor de competitie tegen Quick II te spelen. De Haarlemsche Bond werkt wél, met 'u uitgebreid programma. En wanneer het goed weer blijft, zoodat Zondag-aan-Zondag de competit-c- maichea voor t grootste deel kunnen doorgaan dan ziet het er met den H. V, B. raar uit Want dan zullen de meeste competities... al vóór het nieuwe jaar zijn afgeloopen! De meeste afdeelingen (ook de balde eer ste klassen) bestaan uit niet meer dan zes elftallen, die dus met tien mat ches kant en klaar zijn, en alleen door promotie- of degradatiewedstrij den daarna nog wat ora handen kun nen krijgen, 't Wil me voorkomen, dat de H. V. B. wel eens gelukkiger is geweest met haar competitie-indee- lang. Afdeelingen van 8 9, op z'n hoogst van 10 elftallen zijn heel wel bestaanbaar, en een dergelijk aantal belemmert volstrekt niet den goeden gang van zaken. T e n zij men toe- 1 staat, dat meeixiere kleine clubs er samen één terrein op na houden. Maar waarom zou men dat veroor loven, en daardoor de versnippering ïn een steeds grooter aantal kleine clubjes bevorderen en aanmoedigen? Do huidigü competitie-ind e-eling heeft beslist geen voordeelen, en er zijn nu al spelers, die er over kla gen dat hun programma zoo weinig om T lijf heeft, "t Hoeft geen acht maanden te duren maar drie is toch wat al te weinig! Er zal wol 'n ontzaglijke hoeveelheid regen, sneeuw en ijs moeten komen, willen de Haar lemsche Bonds-coniipetities behoorlijk in Maart eindigen! Mochten de ele menten geen hulpe verleenen, dan adviseer ik den H. V. B. bescheiden, om maar 'n beker uit te loven, en het gansche legioen van eerste-, twee de- en derdeklassertjee daarom een paar maanden lang te laten vech ten Van 't vrij beknopte N, V. B.-pro gramma voor morgen zij het volgen de nog hier vermeld-. Oost. Ie k 1 a s s e: Wageningen: G. V. C.—P. W. West. Ros. Ie klasse: Amsterdam: A. F. C. H—V. O. C. II Den Haag: Quick 11Haarlem II. H. B. S. 11—11. V. V. II. Haarlem: H. F. C. II—Velocitas II. Dordrecht: D. F. C. IIHercules II Westelijke tweede klasse. Amsterdam: D. E. C.V. U. G. V. V. A.Aicrn. Victrix. R. A. P.—Volharding Rotterdam: Ac'hilles—D. V. S. Den Haag: D. V. V.—Concordia. Utrecht: KampongA. F. en H. C. Haarlem: E D. O.—Allen Weerb Leiden: Ajax^Xerxes. Dordrecht: Dordrecht-—R. F. C. Schiedam: NeptunusBlauw-Wit. Gorinchem: Unitas—A. F. C. West. derdeklasse: Haarlem: II. S. V.Z. V. V. Alkmaar: HollandBloemend aal. ROBERT P. Sport en Wedstrijden VOETBAL. DE WEDSTRIJD O. D. O.—II. V. C. O. D. O. is een Arnliemsche tweede klasser, die wat z'n spelqualiteit be treft dit jaar totaal aan lager wal is geraakt, na vele glorierijke seizoenen. De O. D. O.'ers begonnen ditmaal met een serie stevige nederlagen (17, 0—9, er.zoovoorts), maar slaagden er 1.1. Zondag plotseling in, tegen een barer sterkste concurrenten een 1—1 gelijk spel te bewerkstelligen. In Het Sport blad geeft G. A. W. de volgende verma kelijke beschrijving van hot wonder lijk feit Iets voor tweeën H. V. C. op het veld aanwezig. Scheidsrechter Wolf uit Hengelo op het veld aanwezig. Bei den vol verwachting naar do dingen, die komen zullen. In het kleed huisje, bij het veld, 'n stelletje O. D. O.'ers present. Ooster wij k en J au sen absent. Onderlinge de liberatie, wie van het 2de elftal zullen invallen. Stoopman en Mijnlielf bij enkele candidaatstolling verkozen. 'n Minuut laterD'r blijkt nog iemand van 't eerste te mankeeren. 't Elftal is nog sleed» geen elftal, maar slechts 'n tiental. O. D. O.'s president verschijnt. O. D O.'s president moet jasje uittrekken, keurig omgeslagen broekje dito. en meespelen. Scheids rechter fluit, 'n Paar O. D. O.'ers ver schijnen op 't veld. 2 uur. Scheidsrechter laat tossen. O. D. O. vangt aan met negen spelers. In de box staat O. D. O.'s president ge reed tot den slag, maar voetbalbroekje ontbreekt. 2.02. Te Groen verschijnt in 't veld. O. D. O.'s president vraagt nog altijd om 1 broekje van Jantje. 2.04. H. V. C. zwerft steeds voor O. D. O.'s doel. Nog altijd geen doelpunt, geen president en geen broekje. 2.06. Broekje komt terecht. President kan meespelen. 2.10. H. V. G.'s doel in gevaar. Voor een oogenblik slechts, 't Publiek wordt met stomheid geslagen. Tien minuten gespeeld en nog geen doelpunt tegen. 2.15. Publiek is éénvoudig buiten zich zelve van verbazing. Nog sleects geen doelpunt. 2.21. O. D. O.-voorhoede brengt den bal op. Scrimmage vóór doel, II. V. C.'s keeper in 't doel, bal gaat door 't doel- De niet-aar-.wezige tribune be zwijkt bijna onder 't hossen der toe schouwers. die half idioot zijn. 't Bijna onmogelijke is gebeurd, O .D. O. leidt. 2.24. H. V. C. zet de landen op ei kaar. H. V. C. spelers schelden en foeteren op elkaar. H. V. C. speler» loopen elkaar in den weg. 2.40. II. V. C. maakt bijna gelijk. 2.451/2. Scheidsrechter blaast rus ten. 't Publiek is nu heelemaal idioot. Rust en 0. D. O. leidt. Man weisz nicht, was soli das bedcuten 1 2:50. 't Spel om de knikkers vangt weer aan. 3.O. D. O. leidt nog steeds. Kar- revrachten flesschen spuitwater wor den aangevoerd, ten einde 't publiek, dat in zwijm gevallen is, door 't ont roerende feit, woei bij te brengen. 3.25. 'n Half uur gespeeld. Nog geen punt tegen, 'n Paar O. D. O.-enthou- siasten worden weggedragen. De vreugde heeft ze gedood. Zij rusten in vrede 1 3.31. 't Publiek komt een weinig bij. Het nog aanwezige spuitwater wordt weer weggebracht, en H. V. C. juicht. H. V. C. heeft gelijk gemaakt. 3.35. Das Ende ist da. De puntjes zijn gedeeld. Ende dit geschiedde op Zondag 3 November anno 1912, hi het D. O.- I abattoir, waar de kans op het kampi oenschap der Amersfoorters wreed aardig werd g< slacht. SCHAKEN. NE W-Y ORK-HAVAN A. Dr. Tarrasöh schrijft aan de N. R. Ct: Zooals ik verneem zullen aan het dubb-ele tournooi te New-York en Ha vana deelnemen: Uit Duitschland: dr. Lasker, Teioh- mann, Spielmann en dr. Tarrasöh. Uit Oosienrijk-Hongarije: Duras, Schledbter en Maroczy. Uit Rusland: Rubinstein, Bernstein en Nierazowifcsch. Uit Frankrijk: Janowski. Uit Engeland: Burn. Uit Amerika: CapaManca en Mars hall. Eerst wordt er in New-York ge speeld: het tournooit begint daar den 30slen dezer. Het tweede tournooi vindt in Havana plaats. De eerste vier winners van de twee toumooien spelen in Havana een strijd om het wereldkampioenschap. Elke speler ontmoet elk zijner tegenstanders vier maal. Het heele tournooi zal wel drie maanden in beslag nemen. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen Naar Iloogeloön door A. E. V. Hooger-raad, cand. te Leiden. Bedankt Voor Loon op Zand door J. H. F. Rename ,te Rijssen. CHR. GEREF. KERlv. Beroepen Te Rotterdam, P. de Groot, te Nocrdeloos. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift: „Monumentenrecht", de heer J. W. Frederilcs, geboren te Middelburg. Leiden. Geslaagd voor het arts-exa- men eerste gedeelte mej. J. Brugge- man. Bevorderd tot arts de heer J. A. Rodhard. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer C. E. B. Ch. Stern, geboren te Teteringen. Utrecht. Geslaagd Kerkel. voorber. de lieeren B te- Haar Roiueny. C. Verloop, K. Olivier Bevorderd tot arts de heer C. L. W. Ruys. (U. D.). Leiden. GeslaagdDoctoraal exa men scheikunde, de heer J. C. Thonus. Leger en Vloot MET PENSIOEN. De inspecteur van het wapen der genie, gëneraal-majoor H. J. van den Broek, te 's-Gravenhage, heeft pen sioen aangevraagd. Land- en Tuinbouw VOOR MOES- EN BLOEMTUIN, ENZ. Als de sapstroom, in rust is, dus j1 van het vallen ai tot het wederuit- loo.pen der bladeren, dan is liet de tijd voor de planting. Een vaste re gel is hiervoor niet te geven, daar de planttijd afhankelijk is van ver schillende omstandigheden, waar mee men gedwongen wordt reke ning te houden droogte, waterstand in den bodem, grondbewerking, enz. Midden in den winter, zelfs bij zacht weer, plant men niet. In het voor- en najaar dusnaaldhout in den re gel in 't voor-, loofhout in 't najaar, Is de bodera zeer droog, dan zal herfstplauang soms wenschelijk zijn. Wie zijn plantsoen van elders be trekt, lette er op, wat hij ontvangt. In sommige kweekerijen worden de planten, welke eerst in bet voorjaar* verzonden moeten worden, reeds in den herfst opgenomen, men heeft dan den tijd, ze te tellen. Dat deze handelwijze afkeuring verdient, is duidelijk. Ook door het lang buiten liggen en liet vervoer worden do planten soms beschadigd of gaan tot broeiing over. Op een en ander zij men bij aankoop beducht. Onmid dellijk na ontvangst ga men tol y.m- ling of, zoo men hiervoor nog niet gd'otu is, tot ajiunni^ over ujalu- ici± nuju verlote out niet is sieents eéu naipmmuMl, uai adéèn bij nuoozuiüOiijaüiewi mag woroión toe gepast. iUuii iogt de planten in een gewijae met de wertais naar net nna- aen voldoende aarde wuitie er 0|p geworpen, waarna een mmio begie- long wonde gegeven, iviuitplanven mouten zoo Innig op een scnaduw- rijke pfuats women gezet. Aan weixe eiscneu moot liet poot- goed vol-joéii De planten moeten oorzien zijn vaui ongescaonuuu, re- güimaug gevormde wortels en van een benooriijn gevórihuen stam vweesianimige Sparren, te spionugö dennetjes, een göïoig van hei kwee- keu op zworen mest, of kromme «sik jes, zijn met aa-nbovelens waardig, riante ij, die vóór uö verzending zoo genaamd gesnoeid zijn, om ze des te never te kunnen verpakken c<l ver zenden, oi uie onderweg üeur kop .geheel ol gedeeltelijk nebben ver loren, heeft men recht te weigeren. Voorts moeten de planten holman volkomen gezonde oogon en botten, welke men niet aantreft bij Ameri kaanse he eiken b.v., die Ln de kwee kei* ij zeey gedrongen stonden en daarom te zeer in eens werden ge snoeid. Men kan het plantsoen onderschei den in 1-, 2-, 3-, so nis 4-jarigo plan ten zonder kluit, 3- of meerja rige met kluit on oudere planten zonder kluit. Het plan ten met kluit is tegenwoordig minder gebrui kelijk dan vroeger, daar de kluit zoo licht loslaat. Het is vooral bij naald hout, bij oudere planten, dat het nog wordt toegepast8- of meerjarige coniferen neemt men steeds op met de kluit, een veeljarige eiktflioosler wordt echter zonder aardkluit uitge stoken. Zware hoornen worden niet, dan in bijzondere omsta ndighoden, iverplantde daaraan verbonden kosten zijn te groot en alleen voor tentoonstellingsterreinen of stads parken kunnen zulke kunststukjes wordon uitgevoerd. De behandeling bij het planten is nu als volgt. Wij willen nog even opmerken, dat uit het wild uitgesto ken plantsoen niet altoos te verwer pen is. Wannéér de planten aan de hierboven gestelde eischen voldoen, kan men ze gerust gebruiken. Van de 1-, 2- of 3-jarige planten, dio met naakte wortels dus, moeten de laatste vóór de planting wonden nagezien en zoo. zo beschadigd zijn, worden bijgesneden, opdat de won den zoo spoedig mogelijk genezen. Ter bevordering van een regelmatig wortelgestel zal bet soms noodig zijn, don penwortel of een' langen zijwortel in te korten. Bij naaldhout noude men zich aan den regel, aan de wortels niet ie snijden. De wor tels moeten in den grond worden uitgespreid, in hun natuurlijke lig ging, dus niet krom zitten. Vooral plante men niet te diep. De plant drukke men vast, zoodat zij niet kan worden uitgetrokken. Het nat ma- der wortels mag niet worden vergeten. Vooral late men de plantjes niet in de zon liggen, daar dit al hoe! spoedig liet verdrogen der haarwor teltjes tengevolge hóeft. Als doelmatige gereedschappen worden tegenwoordig gebruiktde wigvormige pi an toe hop, hei lang werpige plaatijzer, de Hoilandsche du inplantsohop, door de Directie der Nederk Heidemaatschappij ver vaardigd met z.g. aanzetter, waarvan de bellier zich bedient, om de plant van achteren aan te drukken. Bij klpitplanten komt het er na tuurlijk vooral op aan de aarde om de plant te houden, waartoe bij groo ter plantsoen noodig is het plantgat vooruit te maken. Ook bij deze en oudere planten zorge men voor vochtigen grond, als 't kan, worde gunstig weer afgewacht het goed zitten der wortels, de tus- schenruimten worden goed aange vuld, aan de niet-windzijde legge men zoo noodig een paar zoden, om liet heen en weer schudden der plant te voorkomen en niet te diep planten, op natten bodem zette men den heester op den grond, in geen geval lager dan hij in de kweekorij heeft gestaan. C. B. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. liet beste antlseptlenm om MOM eu TANDEN in goeden staat te be toonden. Verkrijgbaar bij alle Parry- Firma's, Apothekers, Dro gisten, Parfumeurs. Hoofdvertegenwoordiger PARFUMERIE MELATI, D£fi KAAQ. Stadsnieuws Zang en Vriendschap. Het concert, a.s. Dinsdag door de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap te geven, zal worden bij gewoond door den componist van hot verplichte koorwerk „De Zondvloed", den heer J. A. Presburg, te Amster dam. Met dit werk en „Germinal" van Riga behaalde, naar men weet, de Liedertafel op 30 Juni 1,1. den eersten prijs in de hoogste eere-afldeeimg. RAAD VAN BEROEP TE HAARLEM. (On gevallenver zekering). Ter terechtzitting van 8 November j.l. werd o. a. behandeld de zaak van W. C. van Leeuwen, te Schoten, die op 22 April 1911, werkzaam in de Haarlemmermeer bij het stoomgemaal de Lijnden, door een ongeval werd getroffen, doordat een balk, welke werd afgelaten, hem op het hoofd trof, zoodat hij onmiddellijk bewuste loos was en in eene ziekeninrichting te Haarlem moest worden opgeno men. Na daar een tijd lang te zijn behandeld, kon hij in Juni daaraan volgende worden ontslagen en ont ving hij aanvankelijk volle uitkee- ring. Bij beslissing van 18 Mei 1912 werd hem door het bestuur der Rijks verzekeringsbank met. ingang vam 21 Frebrnari 1912 toegekend eene rente van 70 pCt., en niet ingang van 1 Maart d a araaravolge nd o eene rente van 17 1/2 pCt. van zijn dagloon. Getroffene heeft daartegen be zwaar. Do volle rente, ingaande op 21 Februari j.l., heeft hij ontvangen om dat hij eene operatie aan zijn oc-gen, dio door het ongeval minder goed zijn, heeft moeten ondergaan. Even wel ook vóór 21 Februari j.L was hij gedeeltelijk invalide, naar zijne schatting voor 25 pCi., zoodat hij ver zoekt naar die schatting alsnog scha deloosstelling te mogen ontvangen. Door den Raad van Beroep werd <le uitspraak bepaald op 27 November la.s. Leger des Heils. Hel Leger des Heils heeft in de af geloopen week verstrekt in de „Metro pool", goedkoop logement en gaarkeu ken. Spaarne 102, 1407 porties voedsel en 104 nachtverblijven en in de „Toe vlucht voor Dakloozen", Helmbrekers- sleeg 7, 672 porties voedsel en 168 nachtverblijven. TENTOONSTELLING „DE VROUW 1813—1913". Het moeren deel der tentoonstellin- igen, die liet volgend jaar zullen wor den gehouden, draagt een plaatselijk karakter. Do „Tentoonstelling de Vrouw 1813- 1913" zal hierop een uitzondering ma ken. Van deze kan worden gezegd „door en voor geheel Nederland". Het uitvoerend comité verwacht op dien grond ook moreelen en financi- eelen steun van personen buiten Am sterdam. Om hiertoe op te wekken en om te doen zien wat niet de tentoon stelling wordt bedoeld, houden de le den van het dagelijksch bestuur in de voornaamste steden van ons land causerieen over deze zaak. Zooals men weet zal een dergelijke causerie te Haanem worden genouoeu op Dinsdag a.s. te 3 uur in het Hotel Fünckler. Men verzoekt ons hierbij nog te vermelden, dat hot gewenscht is, met het oog op de beperkte ruimte, een be scheiden gebruik te maken van bet recht van introductie. VRIJE- EN ORDE-OEFENINGEN, Tc Amsterdam zijn geslaagd niej. D. Ickelsheimor van Haarlem en do heer A. J. Schneiders, van. Beverwijk, Baden. In het Douchebadhuis aan het Leid- scho Plein zijn in de afgeloopen week 1030 en in dat aau den Koudenhorn 675 baden genomen. Benoemd De heer J. Wélling te Haarlem is be noemd tot oiderwijzer aan de Rijks kweekschool te Nijmegen. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Gevonden en terug te bekomen, bij: J. Vorboek, Bloemcndaalsche weg 16, een portemonnaie met inhoud; aan den politiepost Kleverlaan, een gou den oorbelletje; bij Gebr Verduin, Korte Kleverlaan 7, een kinderschoen; aan het bureau van politie te Over- veen, een bruin lederen portemon naie; bij J. Stammers, Asterstraat 6 te Haarlem, een bril in etui; bij Zwiersen, Rollandspad 11. to Over- veen, een knop van een parapluie. Komen aanloopen: een hondje, wit met zwart, bij Duijvensteijn, Bosch- laan 5. SCHOTEN. Ouder-avond. Vrijdagavond werd in 't gymnastiek lokaal der openbare lagere school te Oud-Schoten een bijeenkomst gehou den van onderwijzend personeel dier school en ouders, wier kinderen die school bezoeken. De heer Van Leeuwen, hoofd van de school, zette op duidelijke en aange- nume wijze uiteen, hoe nuttig het voor de jeugd is, dat d^ leerkrachten en de ouders samenwerken, ten einde zoo veel mogelijk aar. het kind een goede opvoeding te geven eri het te ontwik kelen. Spr. behandelde voorts ver schillende punten uit de Leerplicht wet, hetgeen mei belangstelling werd gevolgd. Van de gelegenheid tot vra gen stellen werd door enkele ouders gebruik gemaakt vooral door een paar moeders, die zich blijkbaar goed van de Leerplichtwet op de hoogte vvenschten tstellen. Dr. De Groot, van Santpoort, hield vervolgens een causerie over verschil lende ziekten, die bij kinderen kun nen ontstaan, en legde er den nadruk op, dat zindelijkheid en reinheid veel ziekten kunnen voorkomen. liet volgend jaar hoopt de heer Van Leeuwen wederom een ouder-avond te honden, en het is te hopen, dat deze beter bezocht wordt, dan den eersten keer. Een dergelijke bijeenkomst, in 'fc belang van het kind, verdient van den kant der ouders wél belangstelling. Mej. M. M. Ilofstccde van hier ia benoemd bij het R*.-K. onderwijs te Amsterdam. SANTPOORT. Bij koninklijk besluit is met ingang van 16 Dec. benoemd tot directeur van het postkantoor te Santpoort-station de beer D. A. Kakebeen, coimnier titulair der posterijen en telegrafie. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente is herkozen de heer H. J. van Rurunard. Ds. W. Bax Jr. en zijn echtgenoote zijn gisteren van de reis naar Petersburg teruggekeerd. HILLEGOM. Nieuwe poiderberaaling. De Vossc- en VVeerlanerpolder on der deze gemeente heeft een water molen om het overtollige water te verzetten. Het polderbestuur besloot echter indertijd een zuiggasmotor in den molen te plaatsen en door mid del van den bestaanden vijzel het wa ter op te malen met machinale kracht, zoodra de wind niet sterk genoeg is. Deze methode wordt nog nergens toe gepast en ondervindt daarom veel be langstelling onder de deskundigen. Donderdag heeft de officieuse proefbe- maling plaats gehad. Vrijdagmorgen geschiedde dit officieel in bijzijn van de ingelanden en anderen. Overreden. Donderdag is de heer J. M. J. op den Stationsweg alhier, door een zwaren vrachtwagen overreden. Daar zijn rij wiel slipte, kwam hij met fiets en al voor een der achterwielen van den wagen te liggen. Zwaar uitwendig ge wond aan beenen en schouder, werd hij opgenomen. Een ontboden genees heer kon gelukkig constateren, dat er geen iuwendige verwondingen ont staan waren. De fiets was geheel stuk. VELSEN. Openbare vergadering van den Ge meentel and van Velsen op Woensdag 13 Nov. 1912, nam. 11/4 uur, ten ge- meentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededce- lingen. 2. Stemming over de voorstellen waarover in de vorige vergadering ei.: stemmen hebben gestaakt. 3. Voortzetting van de behandeling der gemeente-begrooiing voor 1913. INGEZONDEN Vftn ingezonden stukken, geplaatst of uïet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet toruggegoven. Voor den inliond dezer rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie. Wilt u mij toestaan om, naar aan leiding van uw „Bijschrift" bij mijn ingezonden stukje, nog een na-schrift te doen volgen'? U hebt terstond de zaak onder zocht en de kwestie met de autoritei ten alhier besproken. Het resultaat van dat onderhoud wordt door u be kend gemaakt, zoodat wij nu allerlei dingen te weten zijn gekomen, die tot dusverre niet zijn gepubliceerd. Al was dat 't éénige gevolg van mijn schrijven, dan zou ik daarom reeds dankbaar kunnen zijn dat ik het niet

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 14