'èchtefhleïü Vreemd blijf-ilc het nöe- toen dat de autoriteiten wèl onmid dellijk van de voorgekomen trichino- eo-gevallen openlijk mededceling heb ben gedaan, maar niet van de maat regelen, die werden en worden geno men om herhaling te voorkomen. Dat het gemeentebestuur in deze materie waakzaam is en blijft, zou anders, ter geruststelling wel gepubliceerd mogen zijn. Dat men niet gerust is, blijkt o.a. hieruit dat er in de laatste we ken door de gezamenlijke varkens slagers alhier niet meer dan één var ken geslacht is, tegen een groot aan tal van zijn collega's ln gewone tij den. Men durft dus geen varkens- vleesch te eten. En die vrees zou door 'n openlijke bekendmaking der ge troffen maatregelen stellig aanmer kelijk verminderd zijn, wat èn in het belang der leveranciers, èn in dat der consumenten ware geweest. Wat nu den slager betreft, die het trichineuse vleesch heeft geleverd, ik weet dat hij daarvoor niet verant woordelijk is. Maar dat is juist "t verontrustende van dit geval. Was de man een knoeier, dan zou ieder tegen hem gewaarschuwd wezen. Nu kan hij het niet helpen. Morgen verkeert 'ji andere slager in 't zelfde geval. Zoo blijft dan het gevaar voor trichine- vergiftiging bestaan. Tenzij het ge meentebestuur eene verordening maakt, waarbij de slagers niet (zooals u voorstelt) worden geadviseerd, maar genoodzaakt, al hun vleesch, van el- dors betrokken, te doen keuren, het zij hier, hetzij elders. Maar dan niet de slagers alleen; ook de handeleren in fijne vleeschwaren. Is er hier ook geen rookworst uit Twello betrok ken, van 't zelfde adres, waarvan dat besmette varken kwam? Is dat onder zoekt"' Zoo neen, dan is dit nalatig heid. Zoo ja, waarom dan 't resultaat geheim gehouden. Fr zijn hier ook twee gevallen van trichinose voorgekomen bij men schen die van den slager, die 't trichi neuse vleesch leverde, geen varkens- vlecsch kochten, wèl rundvleesch. Dus ligt het vermoeden voor de hand dat 't rundvleesch in kwestie in aanra king is geweest met het trichineuse \arkens-vleesch en zóó besmet werd. In dat geval is "t zich onthouden van varkens vleesch dus niet voldoende. Ook "t Haarlemsche abattoir heeft geen volledige keuring. Varkens daar gekeurd, geven geen absolute zeker heid trichinen-vrij te zijn. Zijn er hu hier ook maatregelen genomen dat voortaan varkens- en rund-vleesch door onze slagers geheel afzonderlijk worden behandeld? Nog één ding. U zegt dat ,'t onmo gelijk is na te gaan waar 't besmette vleesch is gebleven, omdat 't al lang verhandeld en verbruikt was, toen de ziekte, eenige dagen na het gebruik, et: constateert werd. Heeft de deskun dige, van wien u spreekt, u ook ver teld dat het trichineuse vleesch, dat niet, na ontdekking der vergiftiging, is verbeurd verklaard, wel tijdig had kunnen achterhaald worden, als de diagnose niet eerst „influenza" had geluid? Zou 't onderzoek niet bespoe digd zijn, als ons laboratorium niet buiten gebruik was gesteld, waar 'n bacterioloog immers aanstonds tri chinen had kunnen constateeren in 't bloed der patiënten? Dr. Vorstman heeft zijn paspoort gekregen. Mede om zijn anti-doofpot- tak tick. Tin nu ten slotte: U zegt dat het Zandvoortache gemeentebestuur de uoudors van varkens onmiddellijk heeft verwittigd, dat van het slachten van een varken ten raadhuize aangifte moet worden gedaan. Voordat de verkoop plaats heeft, dient het vleesch dan eerst te zijn gekeurd en goed bevonden in het Haarl. abattoir. Deze maatregel, die dezer dagen steeds is toegepast, zal nog worden voortgezet zoolang dat gewenscht mocht blijken. Met uw verlof: heeft een der auto riteiten u zulks medegedeeld? Dan herhaal ik mijn beschuldiging van het verdonkeremanen der waar heid". L.I. Woensdag vóór 8 dagen is aan het Oudermannen- en -vrouwen- huis (hier als ,,'t Gasthuis" bekend) een varken afgeleverd door 'n inwo ner van Zandvoort, zonder dat hem van politie-wege daartoe vergunning is gegeven. Zich tot een der Regenten van die stichting wendende met de vraag of daartoe verplichting be stond, is hem 't antwoord gegeven dat hem (den Regent) daarvan niets bekend was. Toen is 't varken afgele verd. geslacht en voor de winterpro visie ingemaakt. De maatregel, waarvan u spreekt, is dus niét steeds toegepast. Misschien bi| de slagers, maar niet bij particu lieren, Van de hoedanigheid van het vleesch, wat den oudjes in 't Gasthuis wordt, voortgezet,, weet men dus ten raadhuize niemendal. En dit zal wel 't eenige geval niet wezen. Daarom, nogmaals: publicatie der getroffen maatregelen had niet ach terwege moge blijven. U dankend voor de mij gegeven ge legenheid tot dit wederwoord. Hoogachtend, Uw. dw. G. P. M. Zandvoort, 8 Nov. 1912. NON TALI AUXILIOI Mijnheer de Redacteur! Zij, die iets gevoelen voor het wel zijn van Zandvoort, kunnen moeilijk ii genomen zijn met de hulp, die de predikant van die plaats heeft willen bieden aan eenige ingezetenen, die ziek werden door het eten "van een stukje ongaar, Irichineus varkens- vleesch. Immers proeft men in zijn schrijven van 6 dezer in uw blad veel meer een weelderig schrij veits-en- thousiasme dan practisch beleid. Ge lukkig dat u, na het noodige onder- z,K?k. wat tegenwicht in dé schaal hebt geworpen. Een Zandvoortcr kan rich wel iets verbeelden, maar zijn woonplaats is natuurlijk evenzeer als andere ge- meenten onderhevig aan allerlei groofcre of kleinere ongevallen. Het gemeentebestuur kan die ook niet al tijd voorkomen Het heeft in het on derhavig geval niets „verdonkere maand" en terstond gedaan wat het kon om de voortwoekering van het „tricliiriose"-kwaad te istuiten. Met letters zoo groot als verfpotten is het publiek er voor gewaarschuwd. In de gemeenteraadszitting van 30 October is ook de keuringsdienst aanbevolen. Overigens is op eene plaats als Zand voort in het stille winterseizoen, gauw genoeg bekend, bij wolkeu vleesch- houwer het aanstekelijke vleesch ge haald werd, en zal doze in zijn eigen belang wel zorgen, dat hij streng toe kijkt en tegen herhaling op zijn qui v i v e is. Maar wat ik zeggen wilde is, dat een dominé zulk 'n ongevalletje niet moest opblazen. Dit geeft zoo den in druk van zenuwachtig gedoe, en het verbittert slechts. Laat hem vrij zijn burgerrechten gebruiken, dat zal nie mand hem kwalijk kunnen nemen; maar als hij er zijn herderlijk ambt bij te pas wil brengen, dun wijs ik op de grootc bedaardheid, die in het algemeen den schaupherders ei gen is. Veel beweging in de open lucht en een beetje ontmoeting van allerlei menschen maakt hem nuch ter en gelaten. Zelfs een predikant kan van zulke herders somtijds nog iets loeren, zou ik rneenon. Dankend voor de plaatsing. Uw dw. dn. DIXI. Gemengd Nieuws SARAH BERNHARDT AANGEVAL LEN DOOR EEN BEER. De Tel. vertelt: De beroemde tooneelspeelster Sa rah Bernhardt heeft een gevaarlijk avontuur beleefd te Liverpool, waar zij werd aangevalien door een beer in de aldaar gevestigde menagerie en nauwelijks ontsnapte aan het gevaar ernstig gekwetst te worden. Mevrouw Bernhardt, had van te vo ren getelegrafeerd aan den eigenaar van de menagerie, dat zij van plan was zijn inrichting te bezoeken om daar eenige dieren te koopen. Zoo bozocht mevrouw Bernhardt het roof- dierenverblijf. Hierin bevond zich 'n volwassen beer, die pas was aangeko men en nog zoo woest en onhandel baar was, dat geen der employé s het dier meester kon worden. Mevrouw Bernhardt naderde het dier, met het plan het over den snuit te streelen, maar dc beer sloeg met een wild ge brul zijn pooten naar haar uit. Het dier sloeg haar de pels van den hals, maar de eigenaar wist, door den beer met zijn stok te slaan, verder kwaad te voorkomen. Mevrouw Bern hardt kwam met den schrik vrij. EEN SCHIP IN GEVAAR. Te New-York is uit Quebec een tele gram ontvangen, berichtend, dat het stoomschip Royal George" op één mijl ten oosten van Point Laurent op een rots is gestooten. Sleepbootenzijn uitgezonden om hulp te bieden. De Rcyal George had 901 passagiers aan boord, Het stoomschip behoort aan de Ca nadian Northern Steamship Compa ny het is een drie-schroef turbine schip van ruim 11.000 ton. liet ligt in een zeer gevaarlijke positie en "men vreest, dat de bodem geheel en al 'open is gescheurd. Mensclbenlevens zijn bij dit ongeluk niet te betreuren. Reeds zijn meer dan vierhonderd pas sagiers van het schip afgehaald. De overigen bevinden zich aan boord, maar er zijn voldoende booten in de .nabijheid, om ook deze passagiers in veiligheid te brengen. Het schip zal echter wel verloren zijn. NOG EEN MEDEPLICHTIGE? Uit Brussel wordt geseind: De directeur van het Brusselsche blad, wiens secretaris reeds in hech tenis is gesteld, wordt nu ook be schuldigd de medeplichtige te zijn geweest van Nestor Wilmart bij de uitgifte van. valsche obligaties. OORLOGSPOS TZEG ETS. Wij hebben dezer dogen reeds iets gemeld over de uitgifte van oorlogs postzegels met oVerdruk. Nu lezen wij, dat de Gr'eksche regeering be sloten heeft, ter gelegenheid van den oorlog vier verschillende herinnc-rings postzegels uit te geven. De eerste zal een aPI>eelding geven van 'n gevecht om den weerGrieksch geworden Olym pus; de tweede wordt uitgegeven ten bate van de gewondo soldaten; de derde 'herinnert aan de bezetting van het eiland Lemnos; de vierde zal het omschrift; „Oorlog 1912" als bermne ring aan de oorlogsverklaring van Griekenland dragen. De Grieksche re geering heeft ook haar hondgenooten uitgenoodigd, om oorlogspusizegeis uit te geven. De berooide schatkisten van de Bal- ka u-staten zouden daar ongetwijfeld bij gebaat zijn. (N. R. OL) DE KOFFIE. De „Huishoudgids" houdt in haar laatste nummer een koffiepraatje, dat naast veel wetenswaardigs, ook en kele .goede wenken bevat. Na er op gewezen te hebben, hoe de koffie oorspronkelijk afkomstig is uit Abessinië en Sudan, en hoe het koffie- gebruik thans over de geheele wereld is verspreid, schrijft het weekblad, dat met ziin goede recepten en aar dige ortikelen wekelijks onder de oogen van iedere huisvrouw moest komen, verder ..Tegenwoordig wordt de koffie- heesier gekweekt op Java, Sumatra, Ceylon, Portorico en in Brazilië. De vruchten hebben den vorm van een kers, waarin twee koffieboonen lig gen. Bij het oogsten wordt het vrucht- vleesch verwijderd, de boenen gewas- schen, gedroogd en verzonden. De scheikundige samenstelling van de gebrande koffieboonen is Water 1.81 Stikstof houdende stoffen 12.20 Caffeine0.97 Vet»«.«-. 12.03 Suiker 1.01 Looizuur 22.60 Planton vezels. 41.57 Door het branden verliezen de boo- nen 1/a1/8 aan gewicht, zij worden bros, waardoor ze gemalen kunnen worden. Ook ontstaan er door het branden producten, die van belang zijn voor den smaak, het aroma en de werking der koffie. De meeste volken drinken het hel dere aftreksel van koffie, de Turken drinken echter de tot poeder gewre ven koffie meê. Do werking van de koffie op het mcnscheLIjk lichaam is afhankelijk van het caffcïne-gehalte. Do caffeïne werkt prikkelend op het zenuwstelsel, het verdrijft het gevoel van matheid en de behoefte tot slaap. Hot gebruik Man koffie is niet voor iedereen aan te raden, vele personen worden er opgewonden door of lijden aan slape loosheid. Op de maag werkt de koffie eenigs- zins opwekkend; kleine hoeveelheden bevorderen de spijsvertering, terwijl grootero hoeveelheden haar versto ren. In het bloed opgenomen, open baart zich de werking van de koffie op hersenen en zenuwen. Het hart klopt er sneller en sterker door; de hersenen worden door koffiegebruik bloedrijker en de slaap verdwijnt. Een kopje koffie na don maaltijd verbetert de hersenzwakte, die door het rijkelijk stroomen van het bloed naar de ingewanden ontstaat. De vraag of een matig, geregeld ge bruik van goede, onvervalschte koffie voor gezonde, volwassen menschen is aan te raden, is niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. Sinds eeuwen wordt de koffie ge dronken en men hoort wednig van ziektegevallen en noodt van een sterf geval door het gebruik van koffie. Maar toch ontbreekt hierbij de nadee- lige werking niet. Hoofdpijn, duizelig heid en slapeloosheid kunnen het ge volg van koffiegebruik zijn. Het voort durend thee- en koffiedrinken is ze ker een der oorzaken van het toene men van de algameene zenuwachtig heid. Kinderen moet men nooit koffie of thee geven, omdat bij hen de lichame lijke en geestelijke ontwikkeling er door gestoord wo-ndt. Koffie en thee zijn uitsluitend ge notmiddelen. De koffieboonen zijn veel aan ver ontreiniging en vervalsching blootge steld. Door ondoelmatig bewaren ver liezen ze veel van hun smaak en aroma. Er komen zelfs koffieboonen in den handel, die uit gips of meel zijn vervaardigd en die in vorm, greotte en kleur volkomen op echte koffieboonen gelijken. De mee3t voorkomende vervalsching bestaat in het vermengen van gema len koffie met reeds gebruikte koffie. Het koffiedik, van restaurants afkom stig, is zelfs een handelsartikel gewor den. Ook gebrande en gemalen gerst, rogge, eikels, enz., worden voor het vervalschen gebruikt. Aan te raden is het dan ook, om steeds zoo min mo gelijk gemalen koffie te koopen. Het meest gebruikte surrogaat voor de koffie is de cichorei, ook suiker bieten en rapen worden gedroogd en gebrand als een surrogaat voor koffie in den handel gebracht. Tegenwoordig wordt ook koffie in den handel gebracht, die nagenoeg van do caffeïne ontdaan is. Aange zien de caffeïne in hoofdzaak de na deel i go werking der koffie veroor zaakt, is deze caffelne-arnie koffie een onschuldige drank, die ook wel door zenuwachtige personen gebruikt kan worden. HET MENU EN DE WETENSCHAP. Volgens „De Hotelhouder" hebben de volgorde der spijzen aan tafel en de tafelversiering een lange ontwik kelingsgeschiedenis en zijn ze het re sultaat van de ervaring der vaderen. In de California Medical and Surgi cal-Reviews behandelt thans dr. R. S. Leverison de vraag, of de ciilinari- seho kunst ook met de eisclten der moderne wetenschap op goeden voet staat. De geleerde schrijver komt tot de slotsom, dat onze vaderen inderdaad zeer wetenschappelijk te werk gin gen. Zóó en r.iet anders moest in don loop der tijden het menu worden. Reeds het milieu vein een schitte rende tafel is bevorderlijk aan onze spijsvertering. Het praentige servies, de mooie kostbare blöëilu versiering, de taXelmuziek, de elegante dames toiletten, zij vormen samen voor den maaltijd het geschikte pracludlmn. Hot is toch proefondervindelijk bewe zen, dat de gemoedstoestand van den mensch van grooten invloed is op do digestie. De eerste gang bestaat gewoonlijk uit spijzen, die vooral onze reukorga nen prikkelen, ais; caviaar, sardines, gerookte zalm, enz., in goede iiaimo- njj met de principes dei spijsverte ring, wel!.o zijn vastgesteld dooi den uitnemonden geleerde Pawlow. Paw- low toonde, dat de voornaamste fac toren tot vorming van voor de spijs vertering gunst; gen toevloed van maagsap, prikkels zijn, dio in hel bij zonder te voorschijn worden geroe pen door indrukken op de reuk- en srnaakzintoigen teweeg gebracht. De tweede gang van het menu is soep en ook daarvoor zijn belangrijke piiysiologische gronden aan te wijzen. Pawlow kwam tot de ontdekking, dat de eenige andere prikkel voor toevloed van maagsap hehalve de prikkels op de verschillende zintuigen, een chemi sche stimulans is en dat de belang rijkste factoren om dezen toevloed van chemisch maagsap te produceeren, de vleeschextracten zijn. De tusschei-gang heeft meer het ne gatieve doel, aai; het zure maagsap den noodigen tijd te geven om zich in v oldoende "hoeveelheid af te scheiden ten behoeve van den uit het oog punt van maagphysiologie beschouwd belangrijksten gang, nl, de „grosse pièce". Het dessert bestaat gewoonlijk uit voedingsstoffen van geheel anderen aard dan de overige gangen. Verbin dingen van koolhydraten zijn over wegend in deze spijzen, bestaande uit gebak met melk of room bereid, uit vruchten, suiker enz. Ook hiervoor geeft de wetenschap gewichtige redenen op en bewijst zij, waarom deze zaken juist aan het eind van het menu geplaatst moeten wor den. Het verteren van zetmeel ge schiedt door een ïr. doorgeslikt speek sel voorhanden ferment, dat zich in het midden van de maag bevindt en dientengevolge op het, 't laatst geno ten dessert, da beste werking kan oefe nen. Daar dit speekselftrmeut slechts in een alkalisch medium werkzaam kajn zijn, zou zijne functionneerin door het zure maagsap te niet gedaan of in elk geval nudeelïg beïnvloed wor den en zoo is hef. dus zeer verstandig de zetmeellioudende stoffen niet hij het begin van den maaltijd in de maag te brengen. Zoo doorstaat het menu dus uitste kend den toets der wetenschap INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Zijn uw nioren verzwakt? Verzwakte nieren veroorzaken rug pijn, urine kwalen, waterzucht, rheu- matïek, jicht, enz. Ieder oogenblik van uw leven wor den aan bet bloed vergiftige onzuiver heden toegevoegd uit de stofwisse ling, enz. Zij worden evenwel uit het bloed gefiltreerd door de nieren, wan neer deze organen gezond en krach tig zijn. Wanneer zij echter verzwakt zijn, kunnen zij haar werk niet be hoorlijk verrichten. Dan blijft een gedeelte der onzuiverheden in het bloed achter en verspreiden zij ziekte door uw goheele gestel. Gij hegint u dof, zwaar en duizelig 1e gevoelen, gij krijgt last van -hoofdpijn en rug pijn, waterzuchtige zwellingen ver- toonen zich in de enkels of ouder de oogen, en uw hart wordt aangedaan. Ook kunt gij last krijgen van rheu- ischè pijnen in de spieren en ge wrichten, en hebt gij voortdurende aandrang tot nr mei oozing, renvijl uw water met een branderige pijn kom», bewolkt is en bezinksel achterlaat. Wanneer de nieren niet :n orde zijn, is er een Diergeneesmiddel noo- dig, dat baar heelt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken spoedig en rechtstreeks op de nieren en blaas. Zij helpen de nieren om do schadelij ke onzuiverheden uit het bloed te filtreeren en nemen zoodoende de oorzaak van bovengenoemde kwalen Te Haarlem verkrijgbaar bij de h.h. K. v. Eden, Spaarne 33, en J. J. Góppinger, Gr. Houtstr. 147o. Toe zending geschiedt franco na ontv. postw ;e! a f 1.75 één, of f 10.— voor zc3 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke d os, u"*-t voorzien is van neven staand handels- Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. BEVALLEN: C. C. J. Stappers"wanders, d. C. Drost—Sneller, z. P. E. Alinj. Job, z. C. Houthuijzen—Laugedijk, A. de WildeDe Clercq, z. ONDERTROUW D: J. Tit en G. Plevier. Th. Huij- hens en M. II. Reijntjes. J. Bak ker en A. M. Kokkelkoren. HEEMSTEDE. BEVALLEN: N. Rot—Verwei, z. T. G. v. Zut- phenLos, d. G. S. Berkemeijer— Wildschut, d. E. de BruinGerrit sen, z. A. van Bodegum— Emmink- huizen, d. G. J. Sabelis—Bergman, d. M. M. J. Pronk—Meelberg, d. A. van Amstel—Knottenbelt, z. H. de Jong van der Graaf, z. OVERLEDEN: A. P. Hareuiaker—Feits, 92 j. S. Héndrikso, 4 jaar. F. Kampstra, Cl j. C. J. Juffermans, 3 j. ONDERTROUWD: W. Schoo en G. van der Horst. G. van der Vlies en P. Kuipers. A. C. Wallenburg en J. Meurs. C. v. Bakel en M. E. Veering. J. F. Loerakker en J. M. Stals. GEHUWD: P. van der I-Iorst en H. P. Behage. H. J. Vreenegoor en J. M. Venings. L. R. Balm on E. M. Meeuwen-oord. J. W. Koopman, weduwnaar van G. Sman en H. W. Saurwalt, SCHOTEN. ONDERTROUWD: Z. Eikerbout en D. Zijlstra. P. J. Hen nis en C. J. Zonneveld. H. A. Booms en D. R. Benink. BEVALLEN: S. Zuiver—Remert, z. OVERLEDEN: M. H. van Velzen, 1 jaar. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. BEVALLEN: K. van üpzeelandv'. d. Aar, z. OVERLEDEN: S. Willemse, 69 j. BENNEBROEK. ONDERTROUWD: B. Mense en C. C. A. Selhorst. HILLEGOM. BEVALLEN: A. Jouiieer— Ocfsiöam, z. S. M. StoutenPothuizen, d- M. S. v. d. SchrierJansen, d. M. v Nobelen Uvenhoven, d. M. E. H. Paijers— Kamphuijs, z. C. van Dril—Van Leeuwen, 2 z. J. NoormanHart man, z. OVERLEDEN: C. Luiten, 69 j. ONDERTROUWD: D. v. d. Wolf en J. M. Jansen. A. J. Rusiuan en J. v. Beek. GETROUWD: B. J. Beerings en E. P. de Ruijter. M. Overeem en L. Krüschell. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Flet st. Europa arriv. 7 Nov. van Barcelona te Valencia. Het st. Helena arriv. 7 Nov. van Swansea te Tarragona. Het st. Leda vertrok 7 Nov. van Stettin naar Amsterdam. Het st. Pomona arriv. 7 Nov. van Amsterdam te Cuxhaven. Het st. Uranus vertrok 7 Nov. van Cadix naar Carlhagena. Het st. Flora vertrok 8 Nov. van Pillau naar An sterdam. Het st. Faun.i arriveerde 7 Nov. van Alexandrië te Farcr.agusta. Hot st. Venus, van Carlhagena naar Amsterdam, passeerde 8 Nov. Dunge- ROTTERDAMSCHE LLOY'D. Het st. Malang (uitreis) pass. 7 Nov. Bevezier. Het st. Sindoro (thuisreis) vertrok 8 Nov. van Perim. Het st. Resoeki vertrok 8 Nov. van Bataria naar Rotterdam. Het st, Ophir (uiereis )arriveerde 8 Nov. te Lissabon Het st. Willis vertrok 7 Nov. van Batavia naar Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het st. Tiberius arriveerde 8 Nov. van Montreal 1. v. Hamburg te Rot terdam. Het sL Potsdam arriveerde 8 Nov. van New-York te Hoek van Holland. KON. HOLL. LLOY'D. Het st. Maasland (uitreis) vertrok 7 Nov. van Las Palmas. Het st. Zeclandïa (uitreis) vertrok 7 Nov. van Boulogne. Het st. Frisiu arriveerde 8 Nov. van Amsterdam te Montevideo. KON. WEST.-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Willem III vertrok 8 Nov. van Amsterdam naar Parama ribo. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Het st. Glaucus, van Java naar Amsterdam, pass. 6 Nov. Perim. liet st. Laomedon arriveerde 8 Nov. van Japan en Singapore te Amster dam. Het st. Perseus vertrok 7 Nov. van Singapore naar Londen en Amster dam. Het st. Peleus, vertrok 6 Nov. van Shanghae naar Londen en Amster dam. DIVERSE STOOMVAARTLIJNEN. liet st. Admiral (van Oost-Afrika) vertrok 6 Nov. van Marseille. Het st. Brisbane, van Java naar Amsterdam, pass. 7 Nov. Perim. Het st. Ottensen arriveerde 7 Nov. van Australië te Proholingo. Het st. 'l'abora (naar Oost-Afrika) arriveerde 0 Nov. te Lissabon. Het st. lioetiuin, van Java naar Am sterdam, arriveerde 6 Nov. te Singa pore. Blijkens bij het Departement van Marine oütvat gen bericht is Hr. Ms. „Kortenaer", S dezer Fïnisterre gepas- FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Dordrecht. J. E. van Andel, koop man te Gorinchom. Rechter-commis- saris jhr. Van Vierssen Trip curator mv- U. 11. Brandenburg van Veen, te Gorinc-liem. Maastricht. J. J. H. Vroomen en Fr. Moonan, te zamen onder de firma Vroomen en Moouen te Heerlen het aannemersbedrijf uitoefenende. Rech- ter-coinmissaris mr. G. C. J. A. Peper kamp curator mr. Ch. Janssen de Limpeus, te Wijlre. Amsterdam. I- Benjamins, chef var. den besteldienst Cite, te Amster dam. Hechter-commissaris mr. E. Jellïngliaus curator mr. F. W. Fa- bius. Uitgesproken 's-Gravenhage. Weduwe J. J. Brinck- man geb. II. J. Cramer, te 's-Graven hage. "Rechtercommissaris mr. J. van Gelein Vitringa curator mr. J. Mul ler. C. G. van Leeuwen, melkhande laar, te 's-Gravenhage. Rechter-com- missans mr. J. G. Gratama curator mr. N. C. JVL A. v. d. Dries. C. Verheij Wzn., te Scneveningen. Rechtercommissaris mr. H. W. v. Sanriick curator mr. A. M. de Groot. G. iléiiman, viscbhandelaar te Delft. Rechter commissaris jhr. mr. P. /an Meeuwen curator mr. J. P. Chardon. Amsterdam. S. M. Prins, te Amster dam. Rechler-eommissaris mr. li. M. de Vos curator mr. P. H. F. van Vloten. Geëindigd P. J. J. Berg wever, gehandeld heb bende onder de firma G. Berg wever te Amsterdam, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. (Nieuwe Ct.) Stoomvasrtberichten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Ambon (thuisreis) is 7 Nov. Gibraliur gepasseerd en den volgen den dng Kaap St. Vincent. Het st. Billitor. (uitreis) passeerde S Nov. Perim. Het st. Sumatra (thuisreis) passeer de 8 Nov. Ouessant. Het st. Grotjus (uitreis) vertrok 7 Nov. van Genua. I-Iet st. Karimata (uitreis) arriv. 8 Nov. te Sabang. Het st. Krakatau (uitreis) pass. 8 November Gibraltar. Het st. Rembrandt (thuisreis) ver trok 7 Nov, van Colomho. PKUMKBEUKlbri ZONDAG 10 NOVEMBER. EGL1SE WALLONNE. 10 1/2 heures, Mr. F. Balmas, pasteur a Gó-nes. GEREFORMEERDE KERK. Ged. Oude Gracht Voonn. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5 1/2 ure. Ds. Mulder. WOENSDAG 13 NOVEMBER. 's Avonds 8 uur. Ds. Tibten. Vereenigdo Dienst EBEN-HAoZliR-KKKK. (Klein-Heiligland). Vooriu. 10 ure, Ds. Tibben, 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Tibben. NÜORDERKERK (Riddarsl raat). Voorin. 10 ure, Ds. W. Riiignnlda. Naiu. 6 ure, Ds. W. RingQulua. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zu nierstraat). Voorm. 10 ure, Ds. Geels. H. Avondmaal. 's Avonds 5 1;2 ure, Ds. Geels. Dankzegging. DONDERDAG 14 NOVEMBER, 's Avonds 8 ure, Ds. Geels. LUTHER3CHE KERK. Voorm. 10 uur, Ds. H. C. Lohar, Luther's Geboortedag. KERK DER VEREEN, DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Binnerts. H. Avondmaal, 's Avonds 7 uro, Ds. Hylkema. Dankzegging. REMONSTRANTSCH- GEHEFURMEERDEN. .Voorm. 10 ure, Ds. Hooijkaas, Rem. pred. te Vlaardingen. Namiddag 1 ure, Zondagsschool ia de Kerk.' KERK DER BROEDERGE' NTE. Ned. Lulh. Genootschap. Voonn. 10 ure, Ds. Evelein, Lulh. prol. ie Amsteivlam. VEREEN, v. VH1JZ. LZRVOI: l>EN in het GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTENBOND. Voorm. 10 ure, Ds. E. J. van der Brugn, pred. te Tïel. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. Lokaal Lange Wijngaardstraat 28. Voorm. 10 ure, Openb. Samen k. 's Midd. 12 r, ZoudagsoChuoJ. 's Av 5 1/2 ure, Ds. B. Plant ng. Bediening van hot H. Avondmaal- Dinsdagavond 8 ure, Ds. B. Plan ting. Aanvang der Bijbellezingen en Bid stond. Woensdagavond 6 uur. KI. Meisjes- Vereeuiging. Woensdagavond 7 ure, Jongedoch- ters-Vereeniging. Woensdagavond 8 1/2 ure, Repetitie Yan het Zangkoor. Donderdagavond 7 1/2 ure, Knapen- vereen i ei ng. EVANGF.r.ISATIEGEROUW, Jacohij nest ra at 26. Voorm. 10 ure, de heer H. J. Bosch, 's Middags 12 uur, Zondagsschool, s AvoDds 6 ure, de heer H .1. Bosch Maandagavond 8 1/2 Zangrepctitla Dinsdagavond 8 1?2 uur, Bijlielbo- spreking. Wroensdagavond 8 uur, Naaikrans. Donderdagavond 8 1/2 ure. Bid stond. HAARLEMMERMEER. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Hoofddorp: Voonn. 9 1/2 uur, Ds. Dekking, van Monster, 's Avonds G uur. Dezelfde. Lijnden: Voonn. 9 1/2 uur, de heer v. d. Hoek Nam. 2 uur, Geen dienst Aalsmeerdervveg: Voorm. 9 1/2 uur, Geen dienst. Nam. 2 uur, de heer y. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d. Togt. Nam. 2 uur, Geen dienst. Nieuw-Ven nep: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. v. d. Bosch. Dankstond voor het gewas. Nam. 6 uur. Dezelfde. Abbenes: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d. Spie gel. Nam. 2 uur, Geen dienst. GEREF. GEMEENTE. Hoofddorp: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Schouten. Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Nieuw-Vennep: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Dekker. Nam. 2 1/2 ure, Dezelfde. Aalsmeerder weg: Voonn. 9 1/2 uur, Ds. Hummelen, Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Thielen. Nam. 3 ure. Dezelfde. Slcrterweg: Voorm. 9 12 uur, Ds. Dijk. Nam. 2 1/2 uur. Dezelfde. CHR. GEREF. GEMEENTE. Nieuw-Vennep: Voorm. 9 1/2 ure, Leesgodsdienst, Nam. 2 ure, Hetzelfde. PROTESTANTENBOND. Hoofddorp: Geen dienst. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijlt BEVERWIJK. Voorm. 10 uur, Ds J. C. V. van BemmeL 's Avonds 6 uur, Ds. J. C, V. van BemmeL DOOPSGEZINDE GEMEENTF.. Voorm. 10 ure, Ds. van Calcar. EVANG LUTHERS; HE GEM KEN TB Voorm. 10 ure, Db. van Kleeff. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure. Us. van Leeuwen, 's Av. 6 1/2 ure, Ds. v. Leeuwen. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Ds. Wolters. 's Avonds 6 1/2 uur, Ds. Wolters. HOUTRIJK RN POLAN^N. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon, SANTPOORT Voorm. 10 uur, Ds. G. J. Paré, van Haarlem. EVANGELISATIE Voorm. 10 uur, Ds. ter Linden, te Amsterdam. SPAARNDAM. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. Baljon. VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. Eggink. 's Avonds 6 1/2 uur, Ds. J. Ph. E& gink. WTJK AAN 7.F.E F.N DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. B er kei bach van der Sprenkel, WOENSDAG 13 NOVEMBER, 's Avonds 7 1'2 uur, Ds. S. Borkol- bach van der Sprenkel, Bijbellezing. II MUIDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas, van Haarlem. Nam. 2 1/2 uur, Ds. H. W. Creutz berg, Doopsbe.liening. WOENSDAG 13 NOVEMBER, 's Avonds 7 1/2 ure. Ds. Creutzherg, Bijbellezing. DOOPSGEZ GKM. en PROTES'r'N TENBOND. Voorm. 10 1/2 uur, Ds. Attema. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumu» Meijjes.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 15