Ritnors Dagblm DE WEERSPANNIGE zijn, öm<1at deze twee ïrfo'a a 11 ij (1 kigenover elkaar staan. Wat er gebeuren zal, is nog niet te voorzien, maar er dreigen wel ern stige verwikkelingen. Oostenrijken Servië. De Rei dispost" verklaart, dat Oostenrijk aan Servië zal doen weten dat de aanspra ken opAlbaneesch gebied en op oen haven aan d e A e- geïscho Zee niet kunnen worden erkend. Uit Petersburg komt de tijding, dat Rusland aan de Serviërs steun zal verlcenen bij hun pogingen om een uitgang naar de Augeïscho Zee te verkijgen. Mobiliseert Oostcnrijkr Hongarije? Uit Berlijn wordt aan de Temps" geseind: ,,Et loopt een gerucht, dat Oosten rijk een vloot concentreert in de Adri- atische Zee. liet is mogelijk', dat Oos tenrijk een kruiser zendt naar een Albuucesche haven, wanneer Servie oen uitweg mocht zoeken «aar de AJ- baneesche kust". Hetzelfde blad ontving uit Belgrado Kot bericht, dat Oostenrijk 18 batal jons naar Bosnië en Ilerzegowina heeft gezonden. Men gelooft, dat Rub- laud en misschien ook andere mo gendheden Oostenrijk inlichtingen daaromtrent zullen vragen. De „Boodapester Korrespondenz" Verklaart evenwel van bevoegde zijde gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat de geruchten omtrent een mobili satie onjuist zijn. En de mogendheden Do diplomaten onderhandelen nog steeds, maar men is het er vrijwel over eens, dat het oogenblik voor in terventie heden nog niet jfekomen is. De Engelsche minister Asquith aan 'twoord. Minister Asquitb heeft op een feest maal een rede gehouden en daarin, nadat hij de ernstige gebeurtenissen in don Balkan ter sprake had ge bracht, gezegd :„Önzo betrekkingen rriet de andere mogendheden, zonder een enkele uitzondering, zijn nooit vricndschappelijker en hartelijker go- woest dan thans. De gi'ooto mogend lieden werken samen met een merkwaardige eens gezindheid en openhartigheid, die haast onbegrijpelijk zullen zijn voor hem, die gelcoven, dat zij ter zake van zekere oogmerken in verschillende kam,pen tegenover elkander staan. Niets is minder waar." Asquith kwam daarna op tegen de onjuistheid van de beschuldiging aan het adres van de mogendheden, dat zij den oorlog niet hebben verhin derd, daar toch bekend is, dat de Balkan-stalen vastbesloten waren, dien oorlog uit te lokken. ,,De kaart van Oost-Europa zoo vervolgde Asquith moet herzien worden. Ik geloof, dat men in Europa eenparig-van mee ning is, dat do overwin naars niet beroofd mogen worden van de vruchten hunner zegepraal. Engeland heeft geen direct belang bfj do latere verdeeling van grondge bied, er zijn échter andere mogendhe den, van wie men verwachten moet, dat, zij een stem zullen eischen in de oplossing van de huidige quuestie. Voor zoover de invloed van de En gelsche regeering reikt, verzet zij zich tegen het op den voorgrond dringen van op zich zelf staande quaesües, die, wanneer zij afzonderlijk zouden worden behandeld, mogelijkerwijze zullen leiden tot buitengewoon moei lijk op te lossen geschillen. Op dit oogenblik is een der voornaamste belangen, waarvoor Europa te waken heeft, dat de uitbreiding van den oorlog voorkomen wordt. Dat is den mogend heden tot dusverre gelukt, en wij hopen, dat zij dit werk tot een goed einde taullen brengen. Het is voor de regeering een groote voldoening, dal zij, hoeveel verschil van lueeniug in het land ook mag be staan ten opzichte van binaenland- sche aangelegenheden, in deze be langrijke steun vindt bij liet geheele land en in den raad van Europa kan nujdesprekon met de autoriteit van een regeering, die het geheele land achter zich heeft." In antwoord op een dronk op de vloot, bracht Asquith de betrekkingen met Duitsohland te berde en verklaar de hij, dat deze gestadig verbeteren. Hij zei verder, dat het waarschijn lijk gelukken zou, het volgende jaar een volledig bemand zesde slag-eska der gereed te hebben. Het ontbreken van een sterke vloot in het oostelijk gedeelte van de Mld- dellandsclie zee, had bijzondere maat regelen noodig gemaakt. Deze zijn thans genomen. Er was geen reden om. te veronder- stellen, dat er moei lij kheden zullen 'ontstaan, maar hij meende locli te moeten zeggen, dat de vloot in de Engelsche wateren in aile opzichten berekend was voor de taak, die xij heeft te vervullen. Van de oorlogsvelden. DE BULGAREN dringen steeds geweldiger op Kon- stantinopel aan. Ze zijn weliswaar nog niet geheel_door de Tsjataldja- lime, maar men weet, dut ze op en kele punten zich reeds een doortocht gebaand hebben. Alleen optimistische Turken ver wachten nog, dat die vesting het zal uithouden. De Sultan zal voorloopxg nog in de hoofdstad blijven, om de onrust ouder de Turken niet te ver- grootan. Het ie wuar, de Turken hebben nu weer 70.000 man versterkingen gekre gen veel vrijwilligers uit Mesopola- mië on Koereien maar de Bulgaren zijn ook niet door overmacht in getal sterkte tegen te houden. Bovendien moeten de/.o nieuwe strijders zooals aan de „Telegrahf" uil Koj.stantino- pel geseind wordt over de Zwarte Zee getransporteerd worden, want het vervoer over land wordt bemoei lijkt. Waardoor? Zijn de Buigaren, die door de linie gebroken zijn, al zoo talrijk, dat ze de verbinding met Kon- staulinopcl bedreigen Omtrent de gevechten tot het veroveren van deTsja- taldjastellingen seint de oorlogscorrespondent van de ,,W iener Reichspost" uit het Bulgaar sche hoofdkwartier de volgende be richten: ,,De Bulgaren zetten den aanval te gen de overige linies van de Tsjatald- ja-stellingeri mot alle kracht voort. Het 3de legercorps is reeds ver in de bosschen ten zuiden van het Deskos- meer doorgedroegen. Het eerste le gercorps is in gevecht met de Turk- sche hoofdstellingen ten oosten van Tsjataldja. Het doorbreken van de Turkschc stelling, die uit verschillen de linies achter elkaar bestaat, heeft nog niet plaats gehad. Maar dit is slechts een quaestie van zeer l^prten tijd. De Turksche troepen vechten zeer ongelijk. Enkele aföeelingen, die blijkbaar nog nie' in den strijd ge weest waren bodei hardnekkigen te genstand. De rest van het Turksche leger toont niet zooveel kracht meer. Bij het innemen van Istrandja en bij den miBlukter. Turkschen aanval op Kapakli-Eoenar naar het N. O. hebben zich verschrikkelijke tooneelen afgespeeld. Aan drie kanten door de overmacht aangegrepen, vluchtten de Turksche troepen in paniek terug, werden evenwel door het Bulgaarsche artillerie- en infanterie vuur hevig ge havend. De Bulgaarsche troepen ver nietigden, niettegenstaande zij zelf door de gevechten en de geforceerde marschen uitgeput waren, door hun achtervolging de geheele organisatie van het Turksche leger. Trekken de Bulgaren Kon- stantlnopel binnen? „Beslist mag worden aangenomen, aldus wordt uit Sofia aan de Voss. Zlg. geseind dat do Bulgaren na den val van Tsjataldja naar Konstan- tinopel zullen oprukken. Aan een blij vende bezetting van de hoofdstad denkt men hier echter met. .Mep wil, het aan do mogendheden 'overlaten te beslissen, oi Konstantinopel de hocid- sta'd van het Osmaansche rijk blij ven of een internationale vrijhaven zal worden." De „Ncue Freïe Presse" deelt mede, dat Rusland geprotesieeivl heeft te gen den intocht van de Bulgaren in KoxistajiiLnopel. Ook weet men, dat de andejK mo gendheden zullen trachten te bewer ken, dat de Buigaren niet in Konstan tinopel zullen kooien, omdat men nog altijd vreest voor ernstige ongere geldheden en wraakplannen tegen de Christenen in Konstantinopel. Adrian o.pel gevallen? Er komt weer een gerucht, dat de vesting zich met 50.000 Turken aan do Bulgaren heeft overgegeven. Turkije spreekt dit gerucht evenwel officieel tegen. Uit Mocstafa Pasja werd te voren geseind, dat de val van Adrianopel spoedig verwacht kon worden. Wel hebben de onderhandelingen nog geen definitief resultaat gehad, maar se dert de Buigaren na het afslaan van den laatsteu giooten aanval een domi- neexende positie op de N. W. zijde van Adrianopel in bezit genomen heb ben. is elke verdere vei dedigingspo- ging der Turken nutteloos. AndereBulgaarsche successen. De Bulgaren hebben Drama, Demo- tika en Sof li bezet en rukken nu op naar Kavala. DE SERVIëRS. Dat de Servische legers bij de krijgsojierutien na den val van Uesk- joeb op een zeer hardnekkigen weer stand der Turken zijn gestooten blijkt duidelijk uit de laatste berichten uit het hoof<Lkwartier te Ueskjoeb. Tn deze berichten Wórdt' medege deeld. dat de Turksche troepen na die ontruiming van de Oud-Servische hoofdstad van Kuprili werden verdre ven en toen terugtrokken in de rich ting van Tetoro en Gostivar, waar zij evenwel zich hun vei-volgers in den weg stelden en een hardnekkigen strijd leverden. Vooral de verdediging der Turksche stellingen bij Dibra (noordwestelijk van Gostivar) was hardnekkig. Ten slotte slaagden de Serviërs ten koste van hevige verliezen er in, den vijand in overhaaste vlucht uit de stelling te drijven. De Turken lieten hun kanonnen in handen der .Serviërs. De strijd 'bij PuLe<p blijkt een der meest verwoede gevechten te zijn, rfioor de Serviërs .geleverd, en gelijkt in alle opzichten op den slag bij Koe- ma.novo. De Serviërs verlo ren 2500 dooden en gewon den; de T-u rk en 600 0. Tengevolge van de moeilijkheden van liet terrein en de onvoldoende spoorwegverbinding Is het vervoer der gewonden uiterst moeilijk. Hel slagveld is nog met dooden bedekt. De Turken ontkwamen in de rich ting van Monastir, waar ze later ook moesten vluchten, want ook dit is in handen der Serviërs gevallen. Dezen hebben ook Dojran bezet en daarbij 1000 man gevangen genomen. DE GRIEKEN. Bij de Inneming van Saloniki' heb ben do Grieken 2500 Turken gevangen genomen. DE MONTENEGRIN EN. hebben Djakova bezet. De Servische artillerie hielp daarbij een handje. Skoetari wordt nog steeds door de Montenegrijnen belegerd. In Griekenland wordt veel feest ge vierd, om deze overwinning te geden ken. I n T u rkije. De ministers van hinnenlaaidsche zaken en marine, de waarnemende chef van den generalen staf en twee generaals zijn van het ooi-logstooneel alhier aangekomen en hebben den ministerraad rapport uitgebracht over den toestand van het leger. Ongeregeldheden. Te Silivri aan de Zee van Marmora zijn ongeregeldheden uitgebroken, na dat de autoriteiten, gevlucht waren. Vier Grieken, drie Armeniërs en drie Israëlieten werden gedood, ter wijl bovendien een groot aantal per sonen werden gekwetst. 2500 0 gewonden. In Kon slant i nopal zijn thans 25000 gewonden. Ook iu Sofia, Belgrado, Ceitinje en Athene zijn er vele dui zenden. Cholera. Onder de vluchtelingen van Silivia in Konstantinopel gekomen zijn dxie gevallen van cholera voorgekomen. O pgewondenheid in I n d i Uit'-Lucknow wordt aain de „Ti mes" geseind, dat. er opgewondenheid heerscht ander die Mohammedanen in Britsch-Ipdië, omdat zij in den oorlog te geil Turkije een oorlog tegen den Islam zien. Allerlei. De presidentsverkiezing in de Ver een. Staten. Eerst thans zijn de juiste cijfers be kend. Dr. Wilson, de gekozen presi dent, verkreeg 6.192.000 stemmen. Tolt 3.537.000 en Roosevelt 4.191.000. Het Belgische defensie wezen. De Katholieke dagbladen melden (volgens de „Tel."),, dat de koning den afgevaardigde Paul Segers de portefeuille aanbood van het nieuwe ministerie voor Marine en Handel. "Segers heeft de portefeuille aan vaard en zijn benoeming zal weldra in de „Moniteur" verschijnen. De „Soir" meldt, dat de minister raad een ontwerp vastgesteld heeft betreffende de reorganisatie van het leger, dat gebaseerd zal zijn op per soonlijken dienstplicht. De Italianen in Tripolis. Men meldt uit Tripolis aan de Tel., dat fcot den Ssten November 10.404 in boorlingen zijn teruggekeerd. 3106 personen leverden de wapenen in. Ook te Misurata hebben velen z'.ch onderworpen. Politieke onlusten in Brazilië. Ui't. Rio de Janeiro wordt aan de Tie. gc-seind: Het gerucht loopt, dat in de hoofd stad van den staat Ceara erusiige ge beurtenissen plaats grepen, die 'het gevolg zouden zijn van pol-tidke .par tijtwisten. Men verzekert, dat de hui zen en fabrieken, die toebehooren aan TWEEDE BLAD Haandag 11 Hovember 1912 Buitenlandscb Overzicht Pe B&Skankrijg en '4 ge vaat" voor een Europeeschen oortog. „Welnu, wat zegt ge nu van cms la veertien dagen hébben de kleine Bal kaïi-sta ten den kolossus vernietigd en bet vervloekte ras uil Europa ge jaagd, dut sedeit vijf eeuwen het land vervulde met moorden en wreedhe den. Europa, verbaasd en ontsteld, kan er nog niet over uit, hoe die klei ne staten zich hebben ontworsteld aan zijn voogdij en dat zij zelf hunne rekeningen hebben vereffend met den eeuwen-ouden vijand. Maar er is nojg gerechtigheid in deze wereld, en het schouwspel, dat zij thans bieden aan de beschaafde wereld is, dat de moreele kracht der volken zoowel als ivari de individuen sterker is dan de brutale macht." Zoo is het begin van een schrijven bit Athene aan 't „ILbld.". De ©eest, die er uit spreekt, vertolkt wel juist, wat den Balkan-volken bezielt. De correspondent van do „Daily Telegraph" geeft een overzicht van de plannen der Bal k au xin scnrijxi „De verdediging van Turkije zal, als tij tot stand komt, slechts de voorloo- per zijn van een Slavische expansie in Zuid-Oost Europa. De Balkan-Sla ven denken aaai de stichting van een groiot Slavisch rijk, of een federatie van Staten, gevormd door de volken die do Slavische talen spreken en lot het Slavische ras belmoren, en dat zich eenmaal zal moeten uitstrekken van Istria in Oosten rij k-Hongarije tot de Aegoïsehe Zee en van de Adriati- sclxe Zee tot de Zwarte Zee. Dit uit gestrekte gebied, zoo zegt men, wordt bewoond door het Slavische volk, eenzelfde taal sprekend en de zelfde idealen en ti'aditiën koesterend. En de droom van dit volk is een Sla visch Rijk van veertig it vijftig mil- lioen zielen, vrij van de voogdij van Rusland. Oostenrijk-Hongarijo of een andere mogendheid. Elke Slaaf die uien spreekt geeft dit Streven loe en beschouwt de tegen woordige successen slechts als de eerste slappen tot zijn vexwezenlij- kiiig. Zij erkennen dat het einddoel nog xn langen stijd met kan worden bereikt, maar ze gelooven vast, dat de dag van de bereiking toch eenmaal zal komen. Zij wijzen dan op de bevol king van 26 millioen van hetzelfde ras, ten noorden van den Donau wo nend en zeggen, dat te «eniger tijd ook deze allen tot een vrij Slavisch verbond zuilen moeten böliooren. Ik geloof, dat de toekomstige gie- beurleuissen zullen bewijzen, dat Europa thans getuige is van de ge boorte van een nieuw Rijk, dat nog eenmaal een machtige plaats onder de mogendheden der wereld zal inne men." Aldus de correspondent, wiens me- dedeelixigeu een nader inzicht geven in de houding van Oostenrijk-Honga- riire Een Servische minister heeft een belangrijke verMaiing afgelegd. Hij zei, dat Servië met belangstelling de bemiddeling der mogendheden volgt, althans voor zoover die ten deel heb ben Turkije en de Balkanstaten sa men te brengen opdat die dan kun nen onderhandelen. De Balkanstaten eischen de ver dee ling van Euro- peesch Turk ij e, want dat is nu bijna geheel bezet. In hooldzauk zijn de Balkanstaten 'i ever de verdeeling eens, alleen over Saloniki moet nog een beslissing genomen worden. W a t met Konstantiiiopel en de Dar da nellen gedaan moet worden, zal aan deEuro- pecsche mogendheden over gelaten worden. De Balkan- stalen zijn tegen eeu autonomie voor Albanië, dat zou toch maar moeilijk heden in do toekomst geven. Servië is vastbesloten zijn rech ten op Albanië te doen gel den. Deze laatste verzekering is belang rijk, omdat Oostenrijk-Hougarije zich daarbij zeker biet zal neerleggen. Men weet, dat Duitschland en Italië zich achter Oostenrij k-Hongarije scharen. De andere mogendheden Frank-j J-iik. Engeland en Rusland doen j dit ..natuurlijk" niet, al zou 't alleen Feuilleton (Naar het Fr an ach). 11) Maar, vader, opperdo Victoire verlegen, zou de ongelukkige jonge man geen andere reden voor zijn vei trek gehad kunnen hebben dan lafhartigheid? Waarom zou u hem zoo slecht beoordeelen, u die hem vroeger zoozeer waardeerde? Waarom zou hij niet als excuus kunnen aan voeren, dat het hem onmogelijk was, ja, dat het hem zelfs tot eer strek te? Bah! als er zoo'n excuus be stond, zou hij ziclx dan niet haasten, liet te laten gelden? Maar als hij dat nu eens niet kan? Als belangen, die hem heilig zijn, hem verplichten te zwijgen? O, vader! ging het jonge meisje met bevende stern en vochtige oogen voort, ge zoudt niet aarzelen Zij zweeg verschrikt, oxndut zij zich bijna had versproken. Marin vestigde een doordx-ingenden blik op zijri doch ter. Wat drommel! Victoire, moet je pij «en lesje geven? Welk groot ge heim is dat dan, dat je op het hart schijnt te drukken. Zou er dan nog eenige betrekking bestaan tusschen e.en man, dien ik wegens ongehoor zaamheid tegen de wet gedwongen ben te vervolgen, en mijn eigen doch ter? Kom. spreek op, ik wil liet! Maar als Victoire al eenige nei ging tot vertrouwen had gehad, door deze toornige gestrengheid werd die plotseling weer verdreven. Haar tróts werd opgewekt door haar vaders ge biedenden toon, waaraan zij niet ge woon was. Zij hief het hoofd weer op en zei op flinken toon: Ik weet niets, vader. Bedenk ech ter wel dat ge eens betreuren zult, zooveel gestrengheid te hébben be toond tegenover een ongelukkige, die uw medelijden verdientWat mij betreft, ik heb niet dezelfde plichten; gij zult het mij wel vergeven, dat ik toegevender hen. En zij ging naar haar kamer, die zij afsloot. Wat een hoofdI wat een hoofd 1 bromde de brigadier, toen hij alleen gebleven was; precies haar moeder... De arme Catherine, mijn overleden vrouw, was ook moeilijk te regeeren I Ik moest mij al sterk bedriegen of de kleine 6lijfkop broeit over iets ten gunste van haar minnaar. Toen zij mij verliet, had zij opengesperde neusgaten evenals een veulen, dat de lucht van het eerste voer opsnuift... liet is goedl wij zullen haar van na- hij bewaken. Maar dit beslxxit was gemakkelijker te nemen dan uit te voeren. De plich ten van den dienst noodzaakten den brigadier voortdurend buiten te zijn en zijn dochter bleef noodwendig ge heele dagen aan zichzelf overgelaten. Er was echter iemand, die zonder daartoe aangezocht te zijn, zich belast had met het bespieden der wegeu van mejuffrouw Marin. Eens op een avondtoen de brigadier zich na een vermoedenden dag naar zijn kamer begeven had, zag hij Labourot op ge heimzinnige wijze binnentreden, dia heel behoedzaam en met veel omhaal van woorden zijn chef meedeelde, dat juffrouw Victoire dien morgen zelf een bezoek op de Kraan had ge bracht, en er volle twee uur gebleven was. In plaats van den gelegenheids- spiou te bedanken, toonde Marin zich zeer ontstemd over dezen stap. Mijnheer Labourot, zei hij op korten toon, dien hij alleen gebruikte als hij in dienst was, uw plicht is het inlichtingen in te winnen in den dienst van de Regeering; dat is heel goed, maar niemand heeft u opgedra gen zo te nemen ter wille van mijn familie. Als ik behoefte heb aan uw goede diensten, zal ik er u wel om vragenj tot dien tijd stel ik er u vrij van. En Labourot kon met dit antwoord afdruipen, overtuigd dat zijn chef hee- lemaal geen rekening zou houdexx met zijn raad. Toch sloeg hij de plank heelemaal mjs; Marin had den ernst begrepen van hetgeen zijn dochter gedaan moest hebben, en hij was besloten het bericht van Labourot ter harte te ne men. Eens op een avond (het was om streeks twee maanden na het ver dwijnen van Leonard), kondigde Ma rin in tegenwoordigheid van Victoire aan, dat hij ter wille van den dienst vóór het aanbreken van den dug met een der mannen van de brigade, dien hij noemde, zou vertrekken. Maar op het genoemde uur, gaf hij zijn paard aan Cabuch£rd. dien hij in zijn plaats liet vertrekken. Hij bleef dus alleen thuis met Victoire, die daarvan niets wist en zich absoluut als meesteres van haar eigen daden moest beschouwen. Sinds het aanbreken van den dag was bet jonge meisje op de been. Na het huis doorgeloopen te hébben, meer uit gewoonte dan uit werkelijke vrooiijklxeid zingend, ging zij den paardenstal binnen. Toen zij daar het paard vaxx haar vader niet zag, twijfelde, zij geen oogenblik meer of Marin was werkelijk met de rest van den troep naar buiten gegaan en zij ging snel weer naar kamertje terug. In. vijf minuten tijds had zij beval lig toilet gemaakt. Zij dróóg een 'ja de 'familie Van den oud-president No-' gueira Accloty, Ln brand gestoken zijn. Verscheidene afgevaardigden werden door het gepeupel mishan deld. Vele families verlaten de stad, waar volledige anarchie heerscht. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot ee- cretaiis van den armenraad te 's- Graven.ha.ge, A. Folmer, adj.-secr. van de Staatscommissie over de werk loosheid, aldaar. Zijn opnieuw benoemd, mot log. van 1 Jan., tot schoolopziener in het arr. Zierilksee, H. Slot, te Zieriksev-, en in liet aiT. Winschoten, J. A. War- tena, te Groningen. Is- aan dr. H. Slijper, Bolsward, met Ing. van 1 Fetor., op verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar aan de Rijkszuivelschool aid., onder intr. van zijne benoeming tot leeraar aan de Middelh. Kol. Landbouwschool te Deventer; en is voor het tijdvak van 7 Nov. 1912 tot en met 28 Febr. 1913 benoemd tot leeraar aan de Mlddelb. Kol. Landbouwschool te Deventer. A. M. Valeton, aldaar. Is toegekend de aan de orde van Oranje-N ossau verbonden eeneme- daillo in zilver, aan J. W. Hofstede, 8ecr.-penn. van de Typogr.-ver. „Broe derhulp", te 'Nijmegen, wonende te Neerbosch. Is do O.-I. ambt. met verlof, dr. M. J. van der Meer, laatst, leeraar in de Dn.tsche taal bij de Kon. Wilhel- minaschool te Batavia, op verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, ge rekend v/m. 1 Oct. eervol uit 'e lands dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen. Is met ing. van 1 Dec., aan den ritmeester A. L. van Harden Kuv- per, 4e reg. huz., op verzoek, eervol ontslag uit den mil. dienst verleend: en zijn benoemd: a. ibij de inf., bij liet 3de reg., tót kapt. de le lu't. P. K. M. O. Gude, van het 4de reg.; b. «net ing. van 24 Nov., bij de art., bij den staf, tot majoor-magaizijnm. de ikapl.- magazijnra. N. C. K. Lasonder, en J van Gruting, beiden van dien stof, ondersch. te Woerden en te Naonden. Is eervol ontslag verleend uit hun ne betr. bij het personeel van den ge- neesk dienst der landmacht: lc. te rekenen van 27 Sept. aan den res.-off. v. gez. 2de kl. C. Koelers van Lennep, als zoodanig, gerekend van 27 Sept. 1907, voor den tijd van 5 jaren be noemd; 2e. met ing. van 23 Nov., op aanvrage, aan den res.-off. van gez. 2de kl. J. K. Weygers, als zooda nig, gerekend van 23 Nov. 1907, voor den tijd van 5 jaren benoemd; 3e. met ing. van 7 Dee., bp aanvrage, aan den res.-off. van goz. 2de L. Pel, als zoo danig, gerekend van .7 Dec. 19j7, voor den'tijd van 5 jaren benoemd; 4e. met ing. van 14 Dec., op aanvrage, den res.-officier van gez. 2de kl. M, R, Heynshis van den Berg, als zoodan g, gerekend van 14 Dec. 1907, voor den tijd van 5 jaTen benoemd. Is de off. v. gez. 2de kl. van liet leger in Ned.-Ixidië J. H. M. Ellis, met ing. van 10 Dec., wegens ziekte ont heven van den verderen duur zijner detachesring bij de landmacht in W.- Indië, VEREENIG ING TEGEN DE KWAK ZALVERIJ. Men meldt ons u't Amsterdam: Zaterdagmiddag is al hief do alge- meene vergadering gehouden van de Vereeniging tegen do kwakzalverij. In zijn opciiirgsrede zeide de voor zitter Mr. P. W. de Koning, dal het bestuur gemeend heeft tegen de re clame voor de granuline, stelling te moeten nemen, een middel door een dokter uitgevonden, toén door hem in een N. V. ingebracht, en sindsdien met alle bewustheid op de wijze der kwakzalverij aanbevolen, zonder vrij staand wetenschappelijk onderzoek, zonder voldoende onderzoek van de zijde der ingewijden, als een geheim middel, en dat tegen de tering. Zulks acht de voorzitter zeer treu rig en zeer bedenkelijk. Er is een soort van adat onder geneeskundigen dat de vruQliten van hun onderzoek gemeen goed zullen zijn, doch ook al leen dan, wanneer ten volste onder zocht is. Tegen deze twee eerste be ginselen van de geneeskundige'eer is hier gezondigd. Spr. herhaalde hier nog eens dat zelfs ai ware de uitvin der te'goeder trouw, dan nog de wij ze waarop strenge afkeuring ver dient. Want zoo eenige adat in eeni- pon van lichte stof maar van donke re kleur, die zij zelf gemaakt had en waarop een dame uit de siad ja- loei'sch had kunnen zijn wegens de elegante coupe. Zij had op haar hoofd een van die aardige stroohoc- den gezet, die door de vrouwen uit Morvan gedragen worden, en die meer een versiering <lan een hoofd deksel zijn. Zoo gekleed mei grijze schoenen en een eenvoudige zwarte ceintuur, zog mejuffrouw Marin er half als boerin, half als dame uit. hetgeen aan haar van nature .strenge schoonheid iets levendigs gaf.. Tenslotte hing zij een aardige mand van gekleurde teen en aan haar arm als om zich een houding te geven, zich zonder gerucht te ma ken de trap af en stak behoedzaam het plein over om den weg naar de Kraan in te slaan. Toen zij den lioek oin was en het laatste huis van Fleury achter zich gelaten had, maakte haar vader, die haar uit een venster had zitten gadeslaan, zich gereed haar te vol- - n. Zonder eenige verandering in zijn morgentoilet te brengen, zonder eeu enkel wapen mee te nemen, ging de brigadier op zijn beurt de trap af, sloot de deur van het huis en be gon dezelfde richting" te volgen. De zon" begon al meer en meer kracht te krijgen en kondigde een van de warmste dagen van het seizoen aan. Bovendien naderde de tij'd'van gen stand, in he.' algemeen belang der xnenschhefd is, dan is het deze. Ln de tweede plaats een zeer verbliji dend verschijnsel. Do regeering heeft tot tweemaal toe in de Staatscourant togen eene uiting en onderneming van desn kwakzalversgeest gewaar schuwd en merkwaardig genoeg, in beide gevallen waar het de doofheid betrof. Werkelijk hoogst, hoogst be vredigend En terecht heeft de regee rt ng het gehoor ln de eerste plaats be schermd, waarschijnlijk uitgaande van de gedachte dat warinec-r de doof heid in alle vormen, ook in rc^eeren- de kringen geëh>digd zal zijn en men altijd zal kunnen en willen luisteren naar de stem van wetenschap en er varing, wel hot grootste bezwaar ln onzen strijd zal zijn opgeheven. Dat dan de regeerende macht met ons den strijd zal aanbinden en doen wat wij niet vermogen, dat staat bij ons vast. Maar thans reeds onzen dank namens hen die bij de waarschuwing bant vonden, en nog meer namens ons zei ven voor het bemoedigend antece dent. Tenslotte wees de voorzitter op het succes dat de Vereeniging had van haar bemoeiixgen, toen een der zeer groote kwakzalvers in het afgeloopen jaar ons land do eer van zijn bezoek heeft aangedaan. Met tevredenheid kan op deze pogingen teruggezien worden. De piilsacon heeft hier geen ingang gevonden en een tweede Se- quah werd Macau ra hier niet. Zoo op gezette tijden komen zij als planeten onzen ki-ing doorzwerven en verdwij nen weer spoorloos. De ziekten, dio zij heeten te verdrijven blijven helaas. Inderdaad, het is niet met marktge schreeuw en humbug dat het mensch dom geholpen kan worden en niet met eindelooze advertenties en por tretten driemaal levensgroot. Dn het Is heel verblijdend dat het groote pu bliek daarvoor nu eens niet bezweken is, want de menschelijke natuur schijnt daartoe te leiden. In het jaarverslag van den secre taris wordt herinnerd aan het dertig jarig bestaan van de Vereeniging en aan den strijd tegen den Gronauschen Knochensetzer. Met voldoening wordt vastgesteld dat de organen der overheid, die daartoe zijn aangewezen, meer dan vroeger den strijd tegen de kwakzal verij aanbinden. Bij de Justitie, zoo wel als bij de gezondheidscommissies, is in dit ogzicht meerdere en blijvende werkzaamheid te bespeuren. Verschillende nieuwe geheimmidde len werden onderzocht. Het ledental steeg van 737 tot 801. Blijkens de rekening en verantwoor ding over 1911 bedroeg bet batig sal do 1594,21. Het jaarverslag zoowel als do finan- cieele verantwoording werden goed gekeurd. Tot bestuursleden werden herko zen de beeren mr. J. L. F. Bohtlingk te Rotterdam; dr. G. Romijn te 's-Her- togenbosch en E. J. Abrahams, arts te Axns-terdam. WERKWILLIGEN VERVOERD PER GEMEENTETRAM. „Dé Gemeente-arbeider" meldt, dat met de Amsterdainsche gemeentetram lingerie-werksters, die bij de confec- tiestaking als werkwilligen dienst dóen, per tram vervoerd worden. An dere passagiers worden in deze trams niet toegelaten. De federatie van gemeentewerk]^ den heeft tegen deze handeling gepro testeerd, maar ortving van de direc tie ten antwoord, dat de tram tegen 't vast tarief worden afgehuurd en het buiten den weg der tramdirectie ligt te vragen wie met die gehuurde trams vervoerd worden. EEN SCHOT. In de Van Woustraat te Amsterdam heeft in dan nacht een koffiehuishou der uit de Frans Halsstraat een re volverschot gelost op een reiziger; do kogel bleef in de Jas van den laatste steken, en veroorzaakte slechts een gaatje. De oorzaak van dezen aan slag was, dat de koffiehuishouder vermoedde, dat de reiziger betrekkin gen met zijn vrouw onderhield. Do dader werd overgebracht naar het politiebureau. HET PARKSCHOUWBURG-TER REIN TE AMSTERDAM. Naar de „Maasbode" verneemt, 19 bij het Gemeentebestuur een aanvraag ingekomen van de directie van het circus Schumann om op het terrein, waar tot vóór korten tijd nog de ruïne van den Parkschouwburg stond, een vast circus-gebouw te mogen oprich ten. Het gebouw zou gedeeltelijk in steen, gedeeltelijk in hout worden op getrokken en slechts een tijdelijk ka rakter dragen. 't Hbld. kan hieraan toevoegen, dat er bij het Gemeentebestuur bezwaren bestaan, om op deze aanvraag een gunstige beschikking te geven. Zie vervolg Binnenland op pagina S, Tweede Blad. den oogst, en overal zag men aller lei mensctien, die naar het werk op hun akkei's gingen. Het bracht dus heelemaal geen moeilijkheden mee voor "t jonge meisje om zoo in den om trek van het dorp te wandelen. Bo vendien was men in deze streek ge woon aan de onafhankelijke manie ren van mejuffrouw Marin; iedereen kende haar en de autoriteit van haar vader maakte op do stoutmoedigsteu grooten indruk, zonder er van te spre ken, dat Victoire zeli met haar trotsclx uiterlijk, haar onafhankelijke manie ren, de vrouw niet scheen met wie te spotten viel. Ook namen allen den hoed voor haar af. iedere man zei haar vriendelijk goeden dag; en toen de voorbijgangers, na haar beleefd gegroet lc hébben, bij een bocht van den weg. den brigadier Marin zelf tegenkwamen, wenschten zij zich ge luk met het feit dat zij zoo binnen do grenzen van een diepen eerbied ge bleven waren. Het zou Marin niet moeilijk geval len zijn, zijn dochter in te halen, dio haastig voortliep, maar één gedachte hield hem daarvan terug. De wande ling van Victoire kon het doel wel eens niet hebben, dat hij veronder stelde. Aan den voet van den heuvel stond eon kleine boerenwoning, be woond door een ouden boer met zijn vrouw, een Philemon en Baucis uit Morvandeau, die Victoire dikwijls ba- zócht oiii zich er te laten tracleoren

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5