ten. Woensdagmiddag had, onder Bui tengewone belangstelling, de over- brenging van hot stoffelijk overschot van den minister plaats. De koning volgde mot de prinsen Carlos en Fer nando te voet den lijkwagen. De me nigte juichte hen toe, El Debate maakt melding van oen gerucht, dat de moord door een (terrorist uit wraakzucht zou zijn ge pleegd. Ook wordt de veronderstelling ge maakt, dut de dader naai- Madrid gekomen was, oin den koning te ver moorden. Een feit is, dat in de cou- runten bekend gemaakt was, dat de koning ter plaatse waar de moord ge schiedde. zou passeeren. Do gewezen minister-president Mo rel verklaarde, na een bezoek ten pa- loize, waarheen hij door den koning ontboden was, dat het tegenwoordig kabinet aan liet bewind zal blijven. binnenland TWEEDE KAMER. Na de belangrijke stemmingen over art. 19 van de Invaliditeits- en Ouder- domsverzekerings-wet en goedkeuring van ariL 19 en 20, word gisteren zeer uitvoerig gedebatteerd over art. 21, dat de warkzaaniiieid regelt van den Raad van arbeid, het bestuur van dien raad en den voorzitter. Hier opende zich een vrij heilige strijd tegen het bureaucratisch karakter der regeling. Men wilde vooral opkomen tegen het al te veelvuldig aan den voorzitter ambtenaar, door de Re geering benoemd opdragen van de zaken. Men verlangde meer zelfbe stuur van de raden. Tot dit einde nu stelden zoowel de lieeren Patijn c.s. uls Duys c.s. (door den hoer Schaper in het debat vertegenwoordigd) ori Treil b verschillende amendementen voor, om hetzij de raden, hetzij hun besturen in 't algemeen en behou dens opdracht aan don voorzitter de zaken te doen behandelen, maar wat de heeren Patijn c.s. subsidiair voorstelden zoo uien den voorzitter eigenlijk het geheels bestuur op draagt, dit duidelijker en onomwon den in de wet te zeggen. Volgens den heer Rutgers was het verschil tus- Bchen art. en amendement niet zoo groot. De amendementen werden door hem bestreden, omdat de toestand er feitelijk niet door verandert, want de Raad van Arbeid of het bestuur kan niet alle werkzaamheden verrichten, on zullen ze dus toch aan den voorzit ter opdragen. Het artikel huldigt de waarheid en de amendementen zijn even bureaucratisch als het artikel. Minister Talma verdedigde 't art. uitvoerig en bestreed de amendemen ten, de verordenende bevoegdheden blijven bij den Raad van arbeid, maar de Voorzitter moet vele zaken, ter be vordering van spoed, afdoen. Hij is de verantwoordelijke persoon voor al les wat er gedaan moet worden, ten zij de Raad 't aan het bestuur op draagt. Elk ander stelsel achtte de Min. in de practijk onuitvoerbaar of verkeerd en hij woes daarom al de amendementen af. Na langdurig debat over dit punt waarbij de heer Patijn zijn amen dement introk, de lieer Schaper hel nmend.-Duys c.s. nog wijzigde. en de Min. het art. in dienzelfden gee-st omwerkte, wat den heer Trcub sléchts ten halve bevredigde,) den heer Schaper meer, maar deze zou toch voor 't amend.-Treub stem men. als beter dan het gewijzigd art. De discussie, waarbij ook de heer Van Idsinga nog een speciale vraag deed, duurde nog eenigen tijd voort, waarbij ook de heer Duys constateer de, dat de Min, geen vertrouwen stelde in zijn raden van beroep. Ten slotte raadde de heer Nolens de Ka mer namens de Commissie aan het artikel goed te keuren, met verwer ping van 't amend.-Treub. Do heer Loèff was intusschen niet door 's Ministers antwoord bevredigd en vroeg nadere opheldering, die even wel achterwege bleef. liet slot was dat het amend-- Treub werd verworpen met 44 tegen 28 stemmen en 't art. zonder stemming aangenomen, zoodat het luidt: „1. In de gevallen, bedoeld in de arit. 51, 156, 176 2U8, 2e lid, 267, 2e2 2e lid, 345 le en -ie lid en 391 a, treedt de Raad van Arbeid zelf op, behou dens het bepaalde in art. 42 der Ra- denwet; 2. Alle overige zaken, de uitvoering der verzekering betreffende, aan den Raad van Arbeid opgedragen, wor den door het bestuur afgedaan. 3. De Raad van Arbeid bepaalt, on der goedkeuring van den Verzeke ringsraad, welke aangelegenheden, als bedoeld in het vorig lid, door den voorzitter zulleu worden afgedaan. Het bestuur is bevoegd de afdoening van een bepaalde zaak aan zich te trekken. 4. De voorzitter zorgt voor de af doening van zaken, die volgens de be palingen der wet door het bestuur moeten worden afgedaan, zoolang de eerste zinsnede van het derde lid niet js uitgevoerd." Artt. 22—24 worden g o e d g e- Keurd waarna art. 25 In behande ling kwam, waarin o.a. de rente- kaarten, rentehoekjes, enz. worden geregeld, met de plakzegels, enz. Hierop stelde de heer Treub een amend, voor (in verband met een reeks van andere) s-.iJklcèhde om het zeer omslachtige en tijdroovende stel sel der rente-kaarten en plakzegels te vervangen door een eenvoudige boek houding. Voorts stellen de heeren Duys c.s. ecu amend, voor om bij dit art. een verschooningsrecht voor doktoren om getuigenis le geven, te erkennen. De heer Treub lichtte zijn amend, breedvoerig toe, maar brak zijn rede af, om die heden te 10.30 voort te zetten. VECHTERSBAZEN. Volgens de „Zw. Crt." ontstond er ruzie tusschen enkele jongens uit Daarle, die te Wierden de St. Maar- tensmarbt bezochten, en personen uit woonwagens, bohooronde tot het zoo genaamde circus „Carnani". De jon gens uit Daarle worde met oen sabel on een stok geslagen, een hunner word met een pistool geschoten. Drie hagelkorrels waren tot in het vel doorgedrongen. De v-ffene kon, na dcor dr. Winter te Wierden te zijn onderzocht, des avonds naar zijn woonplaats terugkoeren. In tegenwoordigheid van den bur gemeester werden do personen door maréchaussee en politie uit den w< wagen verwijderd en een er van in verzekerde bewaring gesteld. DE MOORD IN DE MAURITS STRAAT TE ROTTERDAM. De N. R. Ct. meldt nader: Inspecteurs van de recherche heb ben Woensdag in een logement op den Visschersdijlc te Rotterdam den man aangehouden, die Zondagavond dl 72-jarige juffrouw J. van Kuyk, weduwe van F. Vermeulen, in hare woning in de Mauritsstra at geworgd en van haar geld en gouden sieraden beroofd heeft. Zij hebben hem naar het politiebureau gebracht, waar hij voor den commissaris van politie een volledige bekentenis heeft afgelegd. De moordenaar heet J. G. BI., is 21 jaar oud cn varensgezel van beroep. Hij was kort geleden van het 4de re giment infanterie, te Leiden in garni zoen, gedeserteerd; sedert had hij te Rotterdam, in zijn geboortestad, rond gezworven. Naar hij den commissaris heeft me degedeeld, had hij do weduwe Ver meulen Zondagavond op den Coolsin- gel ontmoet, even nadat zij afscheid van haar zoon had genomen. Hij had haar toen aangesproken en om een dubbeltje gevraagd. De oude juf frouw, bewogen door zijn gewee klaag. had hem toegestaan dat hij haar in hare woning in de Maurits- straat volgde, waar zij hem, omdat hij over honger klaagde, te eten had gegeven. Toen zijn honger gestild was, zou zij hem het beloofde dubbel tje geven. Om dit te krijgen, had zij zich naar de achterkamer begeven. Toen BI. het rammelen van het geld hoorde, was, zoo verklaarde hii, de begeerte naar geld dermate bij hem opgewekt, dat hij do oude- juffrouw stilletjes in de gang volgde, heet greep, op den grond wierp en met haar eigen omslagdoek worgde. Uit haar zak haalde hij, toen zijn slacht offer geen teeken van leven meer gaf, het bankbiljet van ƒ40 en eenig klein geld, uit een lade van de chiffonnière die opengevonden werd, verder uit het handtasehje van de juffrouw de overige gestólen sieraden en geld stukken. Toen de moordenaar het huis verliet stak hij den sleutel van de huis deur, na deze gesloten te hebben, bij zich. Bij zijn arrestatie vas die sleutel nog in zijn bezit. Ook droeg hij een met zes patronen geladen revolver en een elcctrische zaklantaarn bij zich. De aanleiding van zijn aanhouding was de volgende: Dinsdagavond kwam een juffrouw aan een inspecteur van politie, dienstdoende op het bureau in de Wit te de Withslraafc, mededeelen dat zij een jongmensch had ontmoet, die vroeger met haar zoon bevriend was en die een gouden horlogeketting droeg volmaakt gelijkende op den ketting die bij de vermoorde juffrouw •meulen is gestolen. Dio juffrouw gaf een vrij volledige persoonsbe schrijving van dit jongmensch. Dit signalement werd door den inspecteur onmiddellijk verspied om zooveel bekendheid daaraan te geven. En toen nu Woensdagmorgen een loge-! mentlioudster van -den Visschersdijlc op het bureau der recherche kwam mededeelen dut zich in hare inrich ting een persoon bevond die zich heel verdacht gedroeg en z,j tevens een beschrijving van dien man gaf, bleek dit wonderwel met het verspreide signalement overeen te stemmen. Daarop volgde zijn arrestatie die door zijn bekentenis gevolgd is. Inmiddels ziju ook bij pandjeshuis- j 1 houuers üe gouueu haisicetting en hel gouden horloge van de vermoorde vrouw zoomede de gouden horloge- j ketting van wijlen haar man iu be slag genomen. Het geld waarvan j juffrouw Vermeulen beroofd werd, daarvoor heeft do moordenaar zich j een nieuw pak kleeren gekocht en de rest verteerde hij. J. G. BI. is ter beschikking der jus-' titie naar het huis van bewaring overgebracht. EEN WAALBRUG BLJ -NIJMEGEN. In de najaarszitting der Provinciale Staten van Gelderland komt aan de orde een verzoek van B. en W. van Nijmegen om subsidie voor den houw van een vaste brug over de Waal. Ge deputeerde Staten stellen voor aan de gemeente toe te kennen een nameloos voorschot van ten hoogste f 400.000 ten behoeve van den aanleg eener vas te brug over de Waal, terug te beta len in ten hoogste 60 jaren. Men weet, dat B. en W. van alle brugplannen (er zijn er verschillen de!) de voorkeur geven aan de Belve dère-brug. TRAGISCH. In een Geld«. sch dorpje was een 13-jarige leerling wat achterlijk met stuüeeren en wend hierover door zijn vader nog wel eens onderhouden. Toen dit dezer dagen weer geschied de, verwijderde hij zich en gaf gevolg aan liet noodlottig besluit, om door ophanging een einde aan zijn leven te maken, zoo meldt de „Tel."., WRAAK. Men meldt uit Knijpe aan de „L. -Crt." De onlangs in Duitschland gevan gen genomen Nederlandsohe arbei der. beschuldigd een Poolsch arbeider vun een zolder te hebben getrapt, doch later weder in vrijheid gesteld, omdat hij kon bewijzen niet de schuldige te kunnen zijn, is genoodzaakt gewor den, Duitschland le verlaten. Reeds tweemaal nadat W. in vrijheid was gesteld, heeft men oen aanslag opzijn leven gepleegd. Bij den tweeden aan slag vloog een kogel door de ruiten, dwars door do kanier, waarin W. zich •bevond, gelukkig zonder hem te ra ken. W. werkte te midden van een groep Polen. TENTOONSTELLING DORDRECHT EN OMSTREKEN. De N. R. Ct. meldt nader: De tentoonstelling Dordrecht en omstreken is in staat van faillisse ment verklaard. Tot curator is be noemd mr. K. K. Douw van der Krup, te Dordrecht. Dit faillissement is zeker in het na deel van de crediteuren, want ver schillende schuldetschers, die toe zegging hadden gedaan bij een min nelijke likwïdatie huil vprdering ge heel of gedeeltelijk te laten vallen, komen nu voor hun volle pretentie op. Het waarborgfonds is geheel vcr: loren en bovendien is er nog een te kort van omstreeks ƒ20.000. DE CANDIDAAT DER S. D. A. P. VOOR WESTSTELL1NGWERF. Door de afdeelingen der partij iu hel Kamerdistrict Weststellingvverf is de heer Hugenlioltz wederom met alge- meene stemmen car.didaat gesteld voor de Kamerverkiezing in 1913. (Het Volk.) DE STORM. De N. R. Ct. meldt nog: Een passagiersboot De Krimpen a/d Lek en een veeboot, zitten hij Lex- mond vast op een krib. Onder Vianen is een scheepje ge zonken. De opvarenden zijn gered. STORM EN HOOG WATER. Men meldt uit Urk aan de „Tel." Tijdens den jongsten Zuid-Westen storm is de Westervleugel van de havenmond-dammen (steenglooilng) over een lengte van minstens 20 M. door den hevigen golfslag ondermijnd en ingestort. VERDRONKEN. Het vierjarig zoontje van den huis schilder t. V. te De Krim (O.) ont snapte, terwijl de oudere naar de kerk waren, eenig© oogenhlikken aan het waakzaam oog van het dienst meisje. Toen men hem zocht, vond men het kereltje dood in bet kanaal drijven, zoo meldt de „Zw. Ct.". AAN BRANDWONDEN OVER LEDEN. Woensdagmiddag is in het Zieken huis te Rotterdam, naar de N. R. Ct. meldt, overleden de 4-jarige Picter M., die in een emmer heet water was gevallen en dientengevolge uitgebrei de brandwonden over het gchcele li chaam had opgeloopen. EEN KIND DOODGEREDEN. Gistermiddag, ongeveer zes uur, had een doodelijk ongeluk plaats bij de brug over de Kcstverlorenvaart hij den Admiraal de Ruyterweg bij Am sterdam. Het 10-jarig zoontje van v. H. t© Sloten, da; achter de Haarlem- sche electrische tram medeliep, week plotseling ter zijde en werd door een van de tegtrox er gestelde zijde in groote vaart naderende automobiel overreden. Beide wielen gingen hot ongelukkige kind over het hoofd. Toen het hevig bloedend in een café was ge dragen, kon daar slechts de dood ge constateerd werden. (Tel.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij konk.'besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedailie, iu brons, aan J. Taan- man, meelmakor bij de firma C. Smit Gz... olieslagerij to Zaandam. Is aan M. de Boer, op verzoek, eer vol ontslag verleend, mei ing. van 15 Nov., als notaris te Nieuwe Pekcla. DE BALKAN-OORLOG. Een van de hoofdverpleegsters van het Academisch Ziekenhuis le Gro ningen, inej. A. Groenewold, is, naar de N. Gron, Ct. meldt, naar Den Haag vertrokken om zich to voegen bij een ambulance, die naar het oor logsterrein op den Balkan gaat. ART. 171 GRONDWET. Is ..liet Vaderland" juist ingelicht, dan zal de regeering in haar binnen kort bij de Staten-Generaal aanhan gig ie maken voorstellen lot Grond wetsherziening het voorstel van de Staatscommissie voor die herziening betreffende art. 171 der Grondwet (Kerkgenootschappen) niet volgen. ONZE OORLOGSSCHEPEN. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. „Korte- Tiaer""in den nacht van 13 dezer van Algiers vertrekken ter opvolging van de bestemming naar Smyrna. De „Gelderland" is gisteren te Kon- stantinopel aangekomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. De Jaargetijden, De wisselingen veroorzaken onver mijdelijk storingen in de organismen van den mensch, die, om deze storin gen te bestrijden, een inwendige schoonmaak moet houden; Om dit te bereiken neme men lederen morgen, op de nuchtere maag, een wijnglas van het onschadelijke, natuurlijke HUNYADI JfLNOS-Ritter water (let op den juisten naam). Rechtszaken DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. (Vervolg). Het Gerechtshof te Amsterdam zet te Woensdagmiddag de behandeling voort der zaak van Jhr. mr. C. A. Elias, burgemeester van Zaandam, door de Haarlemsche rechtbank ver oordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf, wegens het valschelijk doen opmaken van een re'spas. Nog werden als getuigen gehoord de heeren P. Late ns te in, wethouder, P. Kraan, destijds hoofdcommies, thans secretaris, G. Hoogschagen, thans hoofdcommies te Zaandam, en J. H. J. Diebeis, thans adjuncbcom- mies, allen Ufjt Zaandam. De lieer Meyer, van de provinciale griffie te Haarlem, als getuige opgeroepen, was n:et verschenen. Hun verklarin gen kwamen overeen met de behan deling voor de Haarlemsche recht bank. De beklaagde, hierna gehoord, verklaarde dat hij, vergezeld van zijn zoon en den wethouder P. Latensteln, een reis naar Rusland ondernomen heeft oin den Tsaar namens de ge meente Zaandam dank te betuigen voor de aanhieding van het stand beeld van Tsaar Peter den Groote. De kosten der reis kwamen niet ten laste der gemeente. Hij verzocht o.a. een reispas voor zijn zoon en deed diens leeftijd van 17 Jaar als 21 jaar Invullen. Dit vond zijn reden ln den wensch, dat zijn zoon zelfstandig in Rusland zou kunnen optreden. Hij wilde zijn zoon ouder doea schijnen, wijl iemand van zeventien jaren nu juist niet aangewezen is om als secre taris van een deputatie naar Rusland op te treden. Daarom stelde hij den leeftijd wat liooger, ook omdat hij vreesde dat zij a zoon hij een opgave van 17 jaar in Rusland moeilijkheden zou ondervinden. Hierna nam de adv.-generaal mr. de Josselin de Jong zijn requisitoir. Nadat liet artikel van den heer Duys in „De Voorpost" was verschonen, ge- las-te de procureur-generaal bij dit Hoi een voorloopig onderzoek. Hij nam het initiatief hiertoe zonder ee nigen last van hooger hand, omdat hij meende, dat een gerechtelijk on derzoek moest volgen wanneer het hoofd der politie van valschheid in geschrifte werd beschuldigd. Het voorloopig onderzoek had plaats in de maand Juni 1911. Op 11 Augustus 1911 werd den officier van justitie te Haarlem opgedragen, den burgemees ter op te roepen. Door den rechter commissaris werden voorloopige in formal ies genomen, maar uo Recht bank te Huartem weigerde (liet bevel van rechtsingang to verleenen, op grond dat het gepleegde feit niet strafbaar was. Nadat de officier van justitie tegen die bescaikkmg van 17 Nov. 1911 in verzet was gekomen, concludeerde de advocaat-generaal, mr. baron Van der Feltz, tot goedkeu ring van de beschikking der Recht bank, op grond, dat z. i. geen straf baar feit was begaan. Het Hof beval een nadere instructie. Die duurde zeer lang en de oorzaak daarvan was, dat overeenkomstig ihet oorspronkelijk re quisitoir van den officier van justitie, het Hof ook 'had bevolen den bokL te vervolgen ter zake van het gebruik maken van 'het valsche geschrift. Dit was noodzakelijk en gewenscht, om dat, indien het middellijk daderschap niet kon worden bewezen, in elk ge val vaststond, dat bekl. van een val- schen. reispas in Rusland beeft ge bruik gemaakt. Over de vraag of het delict viel onder de Russische straf wet, werd. echter uit Rusland geen bevredigend antwoord ontvangen. Na dit onbevredigend resultaat beval het Hof op 4 Juni 1912 de verwijzing naar de openbare terechtzitting en het Hof keurde die beschikking goed, nadat bekl. verzet had gedaan tegen die verwijzing naar de terechtzitting. De beschikking werd genomen oon- form een requisitoir van den procu reur-generaal mr. baron Baud. Zoodoende heeft bekl. voor ae Rechtbank te Haarlem terechtge staan. ln overleg met den president is de Kamer van 'het Hof, dat de zaak in hooger beroep behandelt, zoodanig samengesteld, dat drie raadsheeren zitting hebben die nog niet over do zaak hebben geoordeeld, terwijl 'het O. M. door spr. wordt waargenomen. Na studie van de zaak is spr. ge komen tot een opinie, tegenoverge steld aan die van zijn ambtgenoot mr baron Van der Feltz. Hij meent, dat bekl. zich wel aan een strafbaar feit schuldig maakte. Het vonnis kan echter niet worden bevestigd. In de eerste plaats omdat recht is gedaan op de bekentenis van bekl., "terwijl bekl. uitdrukkelijk ont kend heeft het feit te hebben doen ple gen en verder o.a. omdat de qualifica- tie niet moet luiden: „een reispas valschelijk doen opmaken", maar: „een reispas valschelijk doen opma ken door iemand, met het oogmerk om dien pas le gebruiken als ware hij echt en onvervalscht." Hij betoogde vervolgens, dat de wettelijke voorschriften, voor het op maken van een pas ie vinden zijn in het besluit van den souvereii.en vorst van 12 December 1813, maar het is spr. niet gelukt te vinden op welk voorschrift het steunt dat in den pas een signalement moet worden opge nomen. Hij meent dat door het ja renlange gebruik de pas er uitziet zooals die er uitziet. Ook beroept epr. zich op het pro vinciaal blad van Noord-Holland, dat reeds in 1858 van oordeel was dat het voor het opmaken van een buiten- landschen pas een iniregeererd deel was, dat daarin voorkomt de ouder dom van dengeen, te wiens name de pas staat. Spr. verdedigde daarop de stelling, dat bekl. als ambtenaar, als burge meester pleegde iptellectueele valsch heid: bekl. deed in een reispas een valschen leeftijd opnemen, terwijl hij als burgemeester, krachtens besluit van 12 Dec. 1813, verplicht was zijn medewerking te verleenen tot liet. tot stand komen van reispasren. Bekl. gel as; te tegen beter weten in de shik- ken, die don grondslag van den reis pas vormen, een valsche opgave te doen. De heeren Petri en Ferf waren daarbij niet anders dan manus ma- nisira. De heer Diebeis echter zou wegens medeplichtigheid vervolgd, kunnen worden. Het oogmerk tot benadeeiing is in deze niet bewezen en volgens Fransdh en Belgisch reefht zou bekl. niet straf baar wezen. Volgens Nederlandsch recht is hij echter wel strafbaar, want art. 231 Wetb. van Strafrecht vereïscht noch 'het subjectieve oog merk tot benadeeling, noch het ob jectieve element van het gdbruik ma ken. Welke straf moet opgelegd? Spr. betreurt "het, dat de wetgever deze overtreding slechts met gevan genisstraf bedreigt. Volgens art. 363 van het Duitsche strafwetboek kan ook gcldboeie opgelegd worden. En bestond die mogelijkheid hier ook, spr. zou een 'nooge geldboete tegen bekl. gevorder dhebben in aanmer king nemende de omstandigheden, dat do dader niemand heeft benadeeld en zichzelf niet heeft bevoordeeld, dat de opgaven voor 'het verkrijgen van een pas niet worden gecontro leerd, en de ambtenaren ter secreta rie zoo slordig zijn le werk gegaan. Toch meent spr., dat de opgelegde straf niet moet worden verminderd, omdat daardoor de schijn gewekt zou worden, dat men in deze niet met een ernstig feit te doen had. Bekl. heeft in groote mate de open bare trouw geschonden. EisCh; vernietiging van net vonnis en opleggingvanvijfdagen gevangenisstraf. Mr. L. H. Ku'hn Jr., die als ver dediger optrad, verklaarde zich zeer sterk te interêsseeren voor deze zaak den persoon van den beklaagde, door wiens daad niemand benadeeld werd. Aan den Nederlandschen gezant te Petersburg, baron Sweerts, gaf bekl. voor en na de afgifte van den pas te kennen, dat zijn zoon 17 jaren oud was. Zoo handelt geen falsaris die valschheid in geschrifte wil begaan en die weet dat hij valschheid in ge schrifte gepleegd heeft. Do vraag mag dan ook alleen zijn of dit de houding is van iemand, die zich van vnlschheid bewust was. Men heeft na te gaan hoe hij dacht, wat hij wilde, toen hij de daad verrichtte, PI. meent dat voor twijfel aan de schuld van bekl. alleszins reden be staat. Wat het juridische deel van zijn be toog betreft, deed pl. uitkomen, dal de pa3 niet echt was, wijl de waarn. commissaris der Koningin zijn hand- tfóekeningi niet ar onder (geplaatst, maar van een gestempelde handtee- keniug voorzien had. Bovendien: het signalement is geen imegreerend deel van den pas: 'het signalement valt buiten de 'handteökening van den Mi nister. D epas houdt, niets anders in dan het verzoek des Ministers om een met naam aangeduid persoon door te laten en'te beschermen. Den Minis ter kan het niets schelen of een per soon zoo en zoo lang is en blauwe oogen heeft. Ook de leeftijd van den betrokkene, die in het signalement voorkomt, kan hem niets schelen. Wat liern wel kan schelen en waarom pas draait, is dat niet met een pas van meneer Elias, meneer Ku'lioi reist. Z. i. is dan ook het O. M. er niet in geslaagd te bewijzen, dat een pas valschelijk is opgemaakt, dal de ver- meld.ng van den onwaren leeftijd den pas tot een valschen pas stempelde. De pas constateert niets en kan dus ook nooit als bewijs, ook van den waren leeftijd vaii den uader, dienen. Als het feit is dat iemand 17 jaar is, dan kan de pas nooit bewijzen dat hij 21 jaar is. Welnu, als men door den pas niet kan bewijzen dat de jon gen 21 jaar telt, terwijl hij werkelijk 17 jaar oud is, dan kan er ook geen strafbaar feit zijn. Een pas is slechts een aanwijzing voor de identiteit van den houder van den pas. Hetzelfde is het geval met de handteekening van den houder; die is niet op te vatten •als ecu verklaring. In alle opzichten ia liet nadeel voor den houder Van den pas; hoe meer valsolilheden bet stuk heeft des te minder kans 'heeft 'hij iets aan den pas te 'nebben. In het signalement kan men, betoogt spr., verder, geen strafbare valschheid plegen. PL betoogd© vervolgens dat de scnuld van den bek!, niet overtuigend is gebleken. Hij beroept' zich voorts op een verklaring van 46 men schen uit de Zaan, waarin sympathie wor betuigd met dezen beklaagde. Die menscheu ieggen net grootste gewicht in de schaal er is een directeur van bakkerij en van een houthandel bij; verder een oud-wethouder, een lid van den Raad, enz. Ten slotte drong pleiter aan op vrijspraak. Hierna werd alsnog gehoord de heer W. Meijer, adjunct-commies ter provinciale griffie te Haarlem. Hij bracht mede een reeks van voorsefbrif ten en ininisterïeele aanschrijvingen set betrekking tot het uitreiken van buitenlandsche passen, maar een stuk waarhij het formulier van de paseen wordt vastgesteld, verklaarde hij niet op de griffie te hebben kunnen vin den. Ook aan het departement van buitenlandsche zaken blijkt het niet aanwezig te zijn. Vervolgens werden do re- en duplie ken gehouden. 27 November a.s. zal het Hof uit spraak doen. Stadsnieuws Vrije-en ord e-o efoningen. Te Amsterdam is geslaagd mej A. F. Nyhof van Haarlem en de heeren H. Molenaar en F. H. J. v. Doorema- len te Beverwijk. STAATSCOMMISSIE DROOGMAKING VECHTFLASSEN. Bij konk. besluit is aan den heer P. B. J. Ferf, lid vain do Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud-lid van Ged. Staten van Nocrd-Holland, te Haar lem, op verzoek, eervol opt slag ver leend nis lid der Staatscommissie, welke opdracht heeft een onderzoek in te stellen omtrent het vraagstuk der droogmaking van de plassen beoosten de Vecht, en zijn tot leden dier com missie benoemd Mr. J. Kappeyne van de Coppello, lid van Ged; Staten der prov. Noord-Holland, te Amsterdam, en W. H. van Tervasga. kolonel, comm. van het 4de reg. inf. te Leiden M. GEERING. Dc Tel. meldt, dat te Haarlem over leden is de lieer M. Geering, in leven procuratiehouder van Wiegman's Bank te Amsterdam. De overledene was een populair beursbezoeker en slechts weinigen evenaarden hem in kennis der geschiedenis der Amster- darasche beurs- en bankwereld. Het Tooneel 't C a 1" t j c, hijSj>ei m 3 bedrijven vun Tristan Bernard,, door de N V. „Het Tooneel". Eerlijk gezegd "t is mij niet erg meegevallen, dit „Caféije" .- 'n giapji,- ge situatie, 'n typisch, ieuk milieu, en kele geestige zetten, 'n paar goede trouvailles zooals o. a. die kostelij ke vondst van den caféhouder, die zijn baantje niet kan verloochenen als hij in een chique restaurant komt en voor de rest vulsel cn nog eens vul sel. Toch geloof ik dat die teleurstel ling niet geheel aan Tristan Bernard mag worden geweten. Om zoo'n fu- misteriè, want meer is dit stuk toch eigenlijk niet - te gouteeren, moet men het zien in het milieu, waarin be; speelt, in Parijs. Het publiek o dm v.el degelijk van invloed op je stemming was Hollandsch, deftig Hollandsch en up liet tooneel hebben wij, behalve Isa bella Hetty Beck geen enkel Pa- rïjseh type gezien Het cafétje zag er heel nardi"- uit de Fisaro ontbrak niet op het tafeltje en zelfs een Fransch affiche hing aan den wand maar de merschen, die er zien be wogen, waren allen zulke onvervalsch- to, bloed-echte Hollanders, dat je geen 00 gen blik de illusie kreeg, dat ze zoo van de Parijsche boulevards kwamen gestapt. En wie was er gedurende liet wet wat lange en grove tweede be drijf ook maar één ongónblik met zijn gedachten in het Café de Paris of in liet Café de chez Maxime, toen hii >li© Hollandsche acteurs en actrices dnnr uan die tafeltjes zag zitten. Ja toen, heel even waren wij et, ia toen Iiel- ty lieck den ouden Vauchenu a pren dre nam, toen voelden wij iets van oo Parijsche atmosfeer Overigens zaten wij den heelen avondja, waar .zaten wij eigenlijk Het was niet to Parijs en het was niet in Holland, en 001 deze grap von Tristan Bernard te genieten, hadden wij bij elk open klappen van de deur de atmosfeer van den Parijsche i bculevard naar binnen moeten voelen waaien het was do fout van deze vertioning, dat wij nu eigenlijk „nergens" waren. Maar in hun Hollandsch spel hebben wij enkele acteurs gisteren d oprecht kunnen bewonderen. De hee ren Jan Musch en Mari van Wormoio te zien als Phil'bert en Bigredon, dat was reeds alleen een gang naar den schouwburg waard. Kostelijk wns bet type, dat Musch van dit caféhouderfje had gemaakt Zcodra hij opkwam, gierde de heele zaal het al uit. Dat telkens haastig met zijn wijsvinger langs zijn neus wrijven, wanneer hij het met zijn geweten op een accoord- je ging gooien dat glunder en trotsch kijken naar zijn dochter, als hij hoor de van haar piano-lessen en dat heer lijk onnoozel© gezicht in dat tooneel- tje met den deurwaarder, het was van ocr-kourische kracht. En Van Warmelo? Nee, dat was toch eigenlijk niet alleen Hollandsch, wat hij deed, dat was toch wel meer. dat was iets universeels, want zijn Bigredon was volmaakt. Welk voortreffelijk typeur is toch Van W ar- melo 1 Let eens op. hoe alles aan zoo'n type Af is het wrijven in de handjes, liet, trekken met den linkermondhoek, het plukken aan zijn snor, het even schokken met de schouders, het wordt één prachtig geheel, zooals Van War melo met verschillende fijne trekjes ons dien onguren zaakwaarnemer daar voor ons neerzot. De heer Van Warmelo heeft weer eens bewezen, dat een waarachtig artist zelfs in een ding van niets groote kunst kan go- ven. Het publiek was in zeer grooten ge tale opgekomen het uitbundig succes van "t Cafétje in den Frascati-schouw- burg te Amsterdam zal aan deze op komst waarschijnlijk wel niet vreemd zijn geweest. Wij kunnen ons het suc ces van Tristan Bernard's blijspel in Amsterdam zeer goed verklaren. Iu Frascati wordt de rol van Albert, den kellncr men zpJ zich den inhoud van het stuk nog wel herinneren uit do bespreking na do pi-emière van dea heer Rob. P. gespeeld door L. Chrispijn en wij kunnen ons voor stellen, hoe deze Jeune premier dit heele stuk daar draagt. Chrispijn ia een van de weinige Hollandsche ac teurs. die het verslaan met Fransclio charme en lenigheid te spelen hij ia in ons land een heel apart talent. Zulk een talent nu is de heer Van Praag niet. Wij waardeeren Van Praag als kranig typeur, maar een lenig en ios, oen „Fransen" acteur is bij allerminst. I-Iet is dan ook niet zijn schuld, dat hij de anderen met door „sprudelndo" joligheid wist mee to sleepen. Een talent kan men moei lijk forceeren. Waardeeren wij dus het vele goede, dat hij in zijn opvat- tuig en met zijn kunnen ons wist te in. 30 dacht ook het publiek er blijk- r over, dat hem na elk bedrijf har telijk heeft toegejuicht. Over het sue- vS kan de heer Royaards tevreden jn. Wij voor ons zullen aan deze opvoe ring do aangename heugenis houden van het prachtige spel der heeren Warmelo en Musch en het geestige, Fransche typetje van Isabella van Hetty Beck. J. B. SCHUIL. ZUID-AFRIKAANSCHE FEEST AVOND. Als 't comité, dat "binnenkort bijeen zal komen om een Zuid-Afrikaansche vereeniginig te Haarlem te stichten, de volle nawerking ondervindt van den uitstekend geslaagden feest avond van het A. N. V. dan zal dat comité een reusachtig succes ïieb- ben. 't Nederlandsch Verbond had zich geen schooner geslaagde uitvoering kunnen wenschen. De concertzaal van Do Kroon was eivol. En toen ds. Van

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6