H. A. WILLEMSE, 88 Kleine Houtstraat 88. De bekende Opruiming, waarvan een ieder spreekt, is er weer!!! Broekhuizen, <le Z ui d-X f r i kaande r, 't podium betrad eu z'n eenvoudige, 'ongekunstelde rede aanving, toen wist hij ineens gansch z'n auditorium te boeien, zooals alleen een zeldzaam redenaar als hij is dat kan. En toen hij vertelde van het leed, daar in 't Verre land door de zonen en dochte- ren van denzelfden slam geleden, van hun toch nog gebleven kracht en wil om dóór te zetten en hoog te houden wat hun lief was... toen begeesterde hij zijn hoorders, sleepte hen on weerstaanbaar mee. Hij is een buitengewoon redenaar. En z'n grootste kraoht Ligt juist daar in, dat zijn innige overtuiging zich uitspreekt in zijn -eenvoudige taal dat ieder woord van hem gemeend, ten volle geméend is. Hij is geen rhe- toriker, schermt niet met mooie vol zinnen, effect-bejagende climaxen en machts-termen. Hij is een eenvoudig man, dio spreekt „uit den eenvoud zijns har ten." En daarmee treft en boeit "hij Uieer. dan de schitterendste orator... Dr. J. B. SCHEPERS, de voorzit ter der Haarlemsche afdeel Lng van t A. N. V-, opende de uitvoering met 'n kort woordje, hoofdzakelijk ter mededeeling van het vervangen van mevrouw Broekhuizen—Eloff als pia niste door mej. Boesveld. En daarna waren we dadelijk in het onderwerp van dezen avond, toen de oud-president van den Oranje-Vrij staat, de tegenwoordige voorzitter van den Senaat der Unie van Zuid- Afrika, op 't podium verscheen. De grijze heer F. W. REITZ sprak eeni- go woorden ter inleiding. Lang maakte hij 't met opzet niet, want even herinnerde-ie humoristisc-h aan dien inleider, die 't zóó lang gemaakt had dat er voor den spreker weinig of niets meer te zeggen bleef... Mej. R. van der Burgh, aan den vleugel begeleid door mej. Boesveld, droeg Di Afrikaanse Volkslied voor. Een ider nasi-e het siju Land, Ons woon op Afrikaanse strand; Ver ons is daar geen beter grond Op al die wij'e wereldrond Daarna kwam D3. H. D. VAN BROEKHUIZEN op 't podium. En hij begon te vertellen van Zuid-Afrika, van zijn land, waar: „0115 kan niet klaarkom zonder die Hollandsche taal dat moet jullie goed begrijpen. Hij ging aan 't vergelijken. Noem de Holland de moeder van de maagd Vlaanderen en van het kind in Zuid- Afrika. „Alhoewel nog klein... die kind in Afrika begin al tanden te krijgen!" Maar wat voor Afrikaansch vecht, vecht voor Holland, en omgekeerd ook! .En ineens k-wam ds. van Broekhui zen op de Engelschen. Dat kon-ie zich nou toch niet van de Hollanders be grijpen. dat wanneer hier eens een bekende Engelscliman kwam, hij „als een wonderwerk' werd ontvangen. „Ons vond dat toch snaaksoh dat ge- Deraal Baden Powell, waar ons niks in zien, hier op een wonderlijke ma nier werd ontvangen." Verder sprak hij over den Zu.d- 'Afrikaanschen oorlog. En z'n stem beefde, en er ging een ontroering door de zaal toen hij sprak van ae ontzettende verwoesting die de krijg had nagelaten. Transvaal en de Vrij staat waren zwart verbrand... En de mannen, die geweend hadden als kin deren toen ze 't beseften, dat hunne onafhankelijkheid verloren was, zij gingen en zochten die hun lief waren geweest. En zoovele», waren er, die vrouw en kinderen niet meer von den... Dood, allen dood!... Ons kan d.t niet vergeven, ons mag- dit niet vergeven, on3 zal dit nooit vergeven! Ds. Van Broekhu'zen vertelde hoe 't na den oorlog ging, toen alles op nieuw begonnen moest worden. Hoe 't geld der repatrïatïe-commissie ver morst werd, en boe toen de groote quaesties in zake 't Engelsche be stuur zich voordeden. Engelsche on derwijzers werden aangesteld, om van de kinderen Engelsche onderda nen te maken. Gelukkig hielp later Holland ons aan 't oprichten onzer eigen scholen! En er kwamen Engelsche meisjes, veel, want de bedoeling was dal de jongkerels daarmee zouden trouwen en dat op die manier 't Engelsche element in de bevolking vooruit ge bracht zou worden. '-t Zal wel aan mij liggen, maar ik kan nooit mooiigheid in die Engelsche meisjes zienl zei ds. Van Broekhuizen oolijk. Veel zijn dergelijke huwelij ken nog niet gesloten. On3 is nog een volk en ons blijf nog een volk! hebben we tegen de Engelschen gezegd. Geef ons liever ons eigen bestuur 1 En dat is gebeurd. Op "t oogenblik worden we geregeerd door onze ei gen mannen. Botha staat aan het hoofd, en ieder weet hoeveel hij voor ons land gedaan heeft. Er zijn nu menschen die aanmerkingen op zijn beleid hebben, maar hij is iu een moeilijke positie. BoCha is een diplo maat, en de politiek is „een snaaksch ding". In Zuid-Afrika zij'n een groote me nigte Engelsche ambtenaren aange steld. „Parasieten" noemen wij die, omdat ze on3 ut zuigen. Milner heeft ze aangesteld. Eu da abb ij is de pre- J fect van het onderwijs. Dien man j haat spr., en hij zei tegen Botha: Moet de heele nasie verknoei wor door die vent. Die moet er uit! Maar Botha j antwoo«lde dat hij in een moeilijk i parquet wa3, want als die ambte- naar, die alleen Engelschen als on dergeschikten had en Engelsch onder wijs liet geven, naar z'n land werd teruggestuurd, moest men hem 2000 pond sterling pensioen geven. Dat i systeem pasten de Engelschen ten opzichte van al hunne functionaris sen toe. En We moeten uit alle macht strij den voor het behoud onzer taal, dus vooral op de scholen. (Applaus). De toekomst van ons volk hangt daar van af. De man wat z'n taal op geef is ni weer dat ie man is ik zeg ie is ni een man nil Taal en volkskarakter gaan samen. Dan is er onze geschiedenis. Onze geschiedenisboeken zijn, op één na, treurige producties. Maar als ik aan mijn leerlingen de geschiedenis van Israël vertel, dan pas ik dat toe op imijn volk en zeg: de geschiedenis is een deel van jou godsdienst.. We móe ten haar daarom hoog houden! Nadat ds. Van Broekhuizen het eerste deel van zijn rede beëindigd had, zong mej. v. d. Burgh vóór de pauze nog „Hul sal dit tog ni krij ni" en daarna „Ons eigen Lied" en „Uit- noodiging an Annie". Daarop zette ds. Van Broekhuizen zijn rede voort, en wees nu op de •noodzakelijkheid van een goedver zorgde literatuur en een uitgave der bestaande dichtwerken (waarvan hij er, zeldzaam-mooi in den inntgen eenvoud van z'n opvatting, enkele voordroeg). Die gedichten werden ge boren in de donkere dagen van dat volk! Veertien dagen nadat ik sprak ds. Van Broekhuizen verder in een samenkomst gebeden had voor de presidenten Steyn en Krüger en voor ons verdrukte volk, ben ik toen na den oorlog gearresteerd wegens hoog verraad. Vrienden van mij gaven de noodige 2000 pond borgstelling, oui. me op vrije voeten te stellen. En ge lukkig kwam :k toen voor een gorecht van Afrikaansche Hollanders, en dat sprak mij vrij. Had ik in Kaapstad terechtgestaan, dan was ik in de ge vangenis beland, want daarin wonen de Engelschen „dien stokebrand" maar liever zien. Nog wordt daar in Zuid-Afrika een strijd gestreden die nooit opgege ven wordt. En de overwinning is ons, zeker en gewis. Ten eerste om-dat door voorbeelden bewezen is dat de Afrikaansche Hollander altijd zijn taal behoudt, en ten tweede omdat wij de eigenaars van den grond zijn. En de grondeigenaar is de aristocraat van ons land. Wat wij verlangen van u zeide de spreker ten slotte is dat wij gezamenlijk een wenschen te zijn en te blijver;, -ereend door een band van eendracht! Ds. Van Broekhuizen verliet de zaal onder een daverend applaus. En wo dienen -ten slotte nog even uit het slot zijner rede aan te stippen, dat hij mededeelde a.s. Zondag hier te zullen precken. Maar ik kan niet boog praten als de Hollandsche prediken- ten, dat zeg ik jullie! Ik praat maar gewoon! De avond werd besloten door een Zuid-Afrikaansche voordracht van den heer H. Malan, med. student uit Amsterdam. „Hoe Ian VUiers die piano speul" heette De aanwezige Zuid-Afrikanen laten we, a p- pjs, daarvan ook nog dr. Mansfeld noe men zullen er meer van genoten hebben dan wij, die hierbij de afwij- luugen-in-taaL zeer moeilijk vonden. Veel van deze voordraolït ontging ons daardoor. Door dr. Schepers werd oog mede- edeeld, dat de burgemeester van Haarlem, de heer jhr. mr. W. B. Sandborg, tol zijn leedwezen op t laatste moment verhinderd was ge weest om te voldoen aan liet verzoek, hier te komen. Om half elf eindigde deze, als ge heel zoo schitterende geslaagde, uit voering van het A. N. V. ONTWERP VEILIGHEIDS BESLUIT. In de vorige bijeenkomst van het Ilaarlerasche Departement der Maatschappij van Nijverheid was be sloten, om het nieuwe Ontwerp-Vei- ligheidsbesluit, dat de Minister van plan is uit te vaardigen, als aanvul ling van het bestaande besluit, in een volgende vergadering aan de orde te stellen. Naar aanleiding n 1. van artt. 6 en 7 der Veiligheidswet, is in 1896, als algemeene maatregel van be stuur het zg. Veiligheidsbesluit vast gesteld. Dit besluit is tot nu niet in grijpend veranderd, vandaar dat een grondige herziening noodig is. Voor de Minister het nieuwe besluit invoer de, heeft hij de Maatschappij van Nij verheid verzocht, om haar oordeel over dezen nieuwen algein. maatre gel van bestuur uit te spreken. I-Iet Hoofdbestuur verzocht nu aan de departementen een advies. Gisterenavond hield Mr. J. C. L. Vlaanderen, de voorzitter van het Haarlemsche departement, die de in leiding had toegezegd, de beloofde voordracht. Het oude besluit, dat 22 art. telt, zal thans vervangen worden door een van 263 artikelen. Dat lijkt heel veel, maar de omvang van het ontwerp is niet zoo bijzonder veel grootcr, omdat bij het oude besluit sommige artike len waren onderverdeeld in36 ali- nea's. Het nieuwe ontwerp geeft evenals het oude aan, welke bedrijven en werkplaatsen tot de schadelijke be lmoren. Nieuw is echter de bepaling dat, wanneer men goede maatregelen tegen de schadelijkheid van -de werk plaats treft, het schadelijke bedrijf ge- j rangschikt kan worden ouder de on schadelijke bedrijven. De overgangs- bepaling van het vorige besluit, waar bij de fabrieken enz. voor 1897 ge- bouwd, wil de Minister laten verval len voor die fabrieken, waarbij enen de bepalingen van het besluit wel kan eischen. Voorts zijn de artikelen over luchtverversching en verlichting ge- - wijzigd. O.a. is het maximum van 1 het koolzuurgehalte in de werklokalen vervangen door een bepaling omtrent de oppervlakte der ventilatieramen. Nieuwe maal regelen worden ook ge troffen tegen brandgevaar en gevaar voor ongelukken door brand veroor- zaakt. Van belang is daarbij hetgeen i thans is vastgesteld omtrent den aan- len in fabrieken. Daar mag geen werk| breid zijn de bepalingen omtrent kleedkamers, schaftlokalen en berg plaatsen. Imperatief wordt o. a. bepaald, dat ingericht moeter- worden schaftloka len en fabrieken. Daar mag geen werk. verricht worden. Ook moeten dergelij ke lokalen aanwezig zijn bij bouwwer ken in de open lucht en de steenfa brieken. Iliervan kan dispensatie voor den tijd van tien jaren verleend worden ook kan ontheffing verkregen worden voor de lokalen voor arbeiders iu de open lucht, wara~.eer in de buurt gele genheid is, om te verblijven in een melkinrichting of dergelijke instel ling. Wanneer de werklieden in schafttijd naar huis gaan, behoeven do schaftlokalen niet aanwezig te zijn- Bepalingen zijn getroffen omtrent de inrichting en de hoeveelheid der pri vaten, en ook inzake de waschgelegen- heden. Voor eiken werkman moet iedere week een schoone handdoek beschik baar worden gesteld en zoo noodig na gelborstels. Wanden en muren moeten ééns in de vijftien maanden behangen, gewit of schoongemaakt werden. Maatrege len zijn ook opgenomen tegen den in vloed van schadelijke dampen en on gelukken door machines of eiectrische geleidingen veroorzaakt Bij de bepalirgei omtrent de hulp bij ongevallen wordt het aanwezig zijn van werklieden, in het bezit van een diploma voor het verleenen van eerste hulp bij ongevallen, vereischt. Goed drinkwater moet voortaan in j alle fabrieken enz aanwezig zijn. Tot-! nu behoefde drinkwater alleen voor handen te zijn, wanneer de werkman dit eischle. Ten-slotte zijn nadere regelingen getroffen voor bijzondere bedrijven, als spinnerijen en weverijen, vlas- brakerijen en scheepsbouwwerkplaat- 1 Naast de arbeidsinspectie zal het Rijk daarvoor een Kostbare controle moeten instellen. Dat is te betreuren, omdat de statistieken bewijzen, dat dergelijke leidingen in gewone fa brieken weinig aanleiding geven tot ongelukken. Uit toezicht kan men overlaten aan de eiectrische centrales en de assurantie-maatschappijen. Het zou dus gcwensc'nt zijn, dut de Maat schappij van Nijverheid adviseerde, om deze bepalingen alleen te doen geiden voor bedrijven, waarbij de electrischo stroom gewaar opleveren kan. Voorts is zeer bezwaarlijk voor de ingebouwde fabrieken in do steden de bepaling, dat voor bedrijven met meer dan tien arbeiders kleedkamers of bergruimten voor kleeren buiten do werkplaats gemaakt moeten wor den. Voor een fabriek in de sta/1, d,ie een -honderd werklieden heeft, is zoo iets niet doenlijk. Tenslotte maakt de bepaling, dat de waschlokalen een kwartier voor den schafttijd en vóór het eindigen van den werktijd opengesteld moeten wenden, feitelijk, dat de arbeidsdag met een haJf uur wordt ingekort. Het bezwaar is niet alleen, dal dit geld zal kosten ten deele aan den werk nemer (bij het verrichten van stuk werk), teu deele aan den werkgever maar vooral, dat het bedrijf een half uur moet worden stopgezel. De teer VAN NOPPEN maakte ee- ge opmerkingen om-ireut de bepalin gen, die het bouwkundig gedeelte-van '1k«u ontwerp raakte. Ilij vreesde ook, dat de inspecteurs en opzioliters van t bouwtoezicht verschil van meening zouden kunnen krijgen over -:1e gren zen hunner bevoegdheid. De heer VAN HASSELT merkte op, in antwoord op hetgeen de heer Van Noppen gezogd had, dat Gameen te- besturen het in de hand hebben zulke bepalingen te maken, dat er overeen- stemming is tusschen do Bouwveror dening en het Veiligheidsbesluit. F.r moet wel bij zulk eeu besluit een hoogste autoriteit zijn, wier bepalin gen do Gemeenten dwingen tot her treffen van goede maatregelen. Ove rigens achtte de heer Van Hasselt dit het pernicieuse van dergelijke al gemeene voorschriften, dat deze zeer verschillende toestanden over één kaïn scheren. In overweging werd gegeven, om deze hoogste autoriteit niet te doen bestaan uit Regeer ngsambtenaren. maar uit een Raad van nijverheids- Een der aanwezigen was voorts bevreesd, dat de bepaling, dat de werklieden in schadelijke bedrijven verplicht zijn, om de Veilig: eidsklee- ren, die de patroon verstrekt, te ge bruiken, aanleiding zou geven tot verdere aanrand ng der iudividueele vrijheid. Nadat de VOORZITTER meege deeld had, dat de hier geopperde be zwaren Ier kennis van het hoofdbe stuur zullen worden gebracht, werd de vergadering gesloten. Uit de Omstreken Gedacht enwisseling. De heor DUFOUR dankte Mr. Vlaan deren voor zijn heldere uiteenzetting. Spreker opperde bezwaar tegen de bepalingen omtrent den aanleg der eiectrische geleidingen. VELSEN. GEMEENTERAAD. De Raad is Woensdagmiddag om hall twee onder presidium van den burgemeester bijeengekomen. Opnieuw wordt gestemd over het voorstel-Brink om ƒ50 te geven aan een tweetal drankbestrijdersvereeni- gingen. In de vorige zitting staakten ds stemmen. Nu wordt het voorstel verworpen, evenals dat des heeren Voorn om 50 aan de Onderwijzers Propaganda Club te geven en dal des heeren Brink om f 25 aan die club te geven. Bij de ingekomen stukken komt de levering der raadsverslagen in be spreking. Deze geschiedde in 't afge- loopen jaar door den uitgever Roel- se, met wien een contract voor ƒ400 was gesloten. Het veronderstelde aan tal van pl.m. 16 a 17 raadszittingen werd evenwel ver overtroffen. En nu stelt de heer BRINK voor, om de be paling dat voor iedere zitting boven het aantal van zestien deu heer R. een vergoeding van 20 zal worden gegeven, van terugwerkende kracht te doen zijn op het afgeloopen jaar. Dit voorstel wordt eyeuwel na bestrij ding verworpen. Voortzetting gemeenteb eg rooting. Aan de orde komt nu (ia de v i e r- d e zitting over de gemeentebegrooting) post 128 (onderwijzersjaarweddea) ge raamd op 60679.18 1/2. De heer NEl'SCHER, rekening hou dende met den staat der gemeente- Ünanciën, stelt slechts ecu amende ment tot verhooging van jaarwedden voor, om het salaris van het hoofd der M. U. L. O School te TJmuiden, van f 17(10 op 1900 te brengen. De VOORZITTER beveelt het voor- stei-Netscher warm aan. De leden we ten hoe het met het onderwijs in de gemeente is gesteld. Feitelijk moesten we hier een II. B. S. en een M. U. L. O.-schooI hebben, gezien de grootte der gemeente, maar financieel is dat onmogelijk en daarom moeten we trachten de M. U. L. O.-schooI zoo goed mogelijk te maken. De heeren VAN RHIJN en BRINK stellen voor deze verhooging van te rugwerkende kracht te doen zijn, zoo dat ook het aftredende hoofd, de heer J. van der Iloeve, er over een jaar van kan profiteeren. De heer VAN TUYLL vraagt waar om de heer Netscher nu pas met dit voorstel komt. Waarom hebben B. en W. de verhooging niet op de begroo ting voorgesteld? De heer NETSCIIER antwoordde, dat B. en W. toen ze de begrooling samenstelden, nog niet wisten dat de heer Van der Hoeven zou aftreden. Alle onderwijzersjaarwedden waren onveranderd gelaten. De heer VERMEULEN voorziet dat het nieuw te benoemen schoolhoofd ook z'n ambtswoning niet mooi ge noeg zal vinden. Die zal ons ook nog geld kosten! De heer VOORN vreest, dut het voorstel-Van Rhijn beleedigcnd voor den heer v. d. Hoeve zal zijn. Wel licht zal deze zeggen: Ja, jullie zegt nu: we hebben eigenlijk in tien jaar ƒ2000 te weinig gegeven en wilt me nu met een fooitje van 200 afsche pen. De heer VERMEULEN betreurt de ze woorden des heeren Voorn, die hij eerder beleedigend voor den heer v. d. l-Ioevc acht dan het voorstel-Van Rhijn. De Raad doet eenvoudig een schuldbekentenis, een mea culpa. Nadat liet langdurige gepraat over deze verhooging van ƒ200 nog een beetje verlengd is, neemt de beer Net scher het amendement-Van Rhijn over en wordt het zwaar be-discussi- eerde voorstel aangenomen met algemeene stemmen I 't Amendement krijgt 2 stemmen tegen. Op een opmerking van den heer VAN TUYLL, die meent dat vele kin deren reeds voor het 6e leerjaar school F ie Santpoort verlaten, ant woordt de heer NETSCHER dat het aantal leerlingen in acht maanden van 123 tot lit is gestegen, en brengt hulde aan hei onderwijs van hooid en personeel. Ue vertrokken kinderen gingen weg om allerlei oorzaken, die niet in een onvolkomenheid van het onderwijs lagen. De heer LANDEWEERD bestrijdt het betoog, en twijfelt aan de dooi den heer Netscher genoemde cijfers, pleit voor wijziging van hel leerplan. De heer NETSCHER repliceert. Tenslotte debaiteert de Raad met ijver over de belangrijke quaeslie: Waarom is het zoontje van L. van schooi gegaan? De VOORZITTER: Op deze manier; komen we vanmiddag weer niet klaar. Ik stel voor, het debat te sluiten over deze quaeslie. De heer LANDEWEERD: Ik vraag het woord, 'k Heb het nog maar één maal gehad. De VOORZITTER: Ik zal mijn voor stel in stemming brengen. De heer LANDEWEERD protes teert. Het voorstel van den VOORZITTER wordt met groote meerderheid ver worpen. En na nog eenige discus sie zijn we door post 128 heen, en gaan de zeven volgende posten o wonder 1 onder den hamer door. Ontvangsten. Als we dan eindelijk en ten laatste aan 't einde der uitgaafposten zijn, kotnen de ontvangsten iu behande ling. Hierbij komt geen noemenswaar dige discussie voor. De post hoofdelij ke omslag, geraamd op 110.000, wordt, in verband met de verhooging van verschillende uitgaven op ƒ113.000 uitgetrokken (verleden jaar geraamd op ƒ94665). Een aanzienlijke verhooging dus alweer! De openbare vergadering wordt om kwart voor vier uur gesloten, nadat op voorstel van den heer NETSCHER nog besloten is, dat de Raad zal adres- seeren aan de H. IJ. S. M. tot steun van den visscherijhandel in de be kende quaestie betreffende het ver voer door die maatschappij. Kerk en Schooi ACADEMISCHE EXAMENS. - Leiden. Geslaagd candidaatsexamen rechten, de heer W. C. B. van der Zwaan doctoraal examen rechten, de heer P. H. Fr< mbergpropaedeutisch examen theologie de heer W. A. Zeed- nerdoctoraal examen theologie de heer E. van der Vlugt. Utrecht. Geslaagd cand. rechten, de heer J. J. Wermeskerken. (U. D.) Gemengd Nieuws IN ZIJN WOEDE GESTIKT. Een schrikkend drama speelde zich dezer darren in een Parijsch café af. Een kopersmid speelde kaart met twee andere mannen. Men wond zich sterk op, naarmate het eene partij tje op het andere volgde. Op zeker oo- genblik meende de kopersmid op te merken, dut zijn nieuwe medespelers ^onderling knoeiden; woedend maakte hij hun hiervan verwijten; ervolgcns stond hij op, om een hun- Tner raar do keel te vllögen, docb' eensklaps werd zijn gc-zicht vuur rood; hij zwaaide wanhopig met zijn armen, schuim bedekte zijn lippen, en stuiptrekkend viel hij door een doodelijke beroerte getroffen, op den grond. SPOORWEGONGELUK. Door eon verkeerden wis-seistand liepen dicht bij Ir.di&napolis twee trei nen op elkaar op den Cincinnati, Ha milton en Dayton spoorweger wer den 14 personer gedood en 15 gewond bij de ramp. SteommrtbericMcn STOOMVAART-MIJNEDERLAND. Het st. Ambon (uhuisre-s) vertrok 13 Nov. des middags van Portland. Het st. Grotius (uitreis) vertrok 13 Nov. van Suez. Het st. Kaxnbangan arriveerde 13 Nov. van Amsterdam te Batavia. Het st. Oranje (thuisreis) passeer-le 13 Nov. Gibraltar. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Mercurius arriveerde 12 No vember avn Malta te Chartarena Het st. Niofce arriveerde 12 Nov. van Amsterdam te Bordeaux. Het st. Neptunus, van Barcelona n. Amsterdam, passeerde 13 Nov. Port land. Het st. Calypso, van Amsterdam n. Swansea, is 13 Nov. ter reede van Pensance geankerd. Het st. Iris arriveerde 13 Nov. van Amsterdam te Stetlïn. Het st. Atlas ver'rok 12 Nov. van Alexandria naar Smirna. Bet st- Europa, van Valencia mar Amsterdam, passeerde 12 Nov. GibraJ. tar. Het st. Saturnus vertrok 12 Nov. van Odessa naar Calamata. Het st. Euterpe vertrok 13 Nov. v. Amsterdam naar Hamburg. Het st. Fortuna vertrok 13 Nov. v. Amsterdam naar Tar.ger. Het st. Pomona evrtrok 13 Nov. v. Cuxhaven naar Amsterdam. I-Iet st. Uranus arriveerde 13 Nov. van Alicante to Barcelona. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Fred. Hendrik arriv. 13 Nov. van Amsterdam te Paramari bo. Het st. Prins Maurits (thuisreis), is 12 Nov. de Azorische eil gepass. Het st. Prins Willem V arriveerde 12 Nov. van W.-Indië te Newyork. ROTTERDAMSCHE LL.OYD. Het st. Gorontalo arri-. eerde 13 No vember van Rotterdam te Sabang. Het st. Bengalen vertrok 11 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Het st. Kediri arr. 12 Nov. van Rot terdam te Batavia. I-Iet st. Malang (uitreis) is 13 Nov Gibraltar gepass. Het st. Ophri (uitreis) arriv. 13 No vember te Marseille. Het st. Sindoro (thuisreis) arriv. 12 Nov. te Suez. Het st. Walcheren (thuisreis) ver- trok 13 Nov. von Portsaid naai Triest. HOLLAND—AMERIKA-L1JN. Het st. Callisto, van Feraandina en Savannah naar Rotterdam, passeerde 13 Nov. 11 u. 45 voorren Bevezier. Het st. Manchester Spinner vertrok 12 Nov. van Montreal naar Rotter dam. Het st. Nieuw Amsterdam, van N.- York naar Rotterdam, passeerde 13 Nov. 12 u. 30 nam. Scilly. Het st. Amsteldijk, arriveerde 13 Nov. van Baltimore te Rotlerdam. Het st. Nieuw-Amsterdam. van N.- York naar Rotterdam, werd 12 Nov. 12 u. 's middags op ongeveer 444 mijl W. van Plymouth gesignaleerd. Het st. Royal, van Hamburg naar Savannah, passeerde 12 Nov. Dover KON. IIOLL. LLOYD. Het st. Zaanland arriveerde 12 Nov. van Amsterdam te Buenos- Ayres. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN Het st Ping Suey, van Japan en Singapore naar Londen en Rottend, arriveerde 12 Nov te Suez. DIVERSE STOOMVAARTLIJNEN. Ilet st .Brisbane, van Java naar Amsterdam, vertrok 12 Nov. van Port Said. Het st. Hu gen, van Java naar Am sterdam, is 13 Nov. des middags 12.30 Ouessant gepasseerd. Het st. Adolph Woermann (v. O. Afrika) arriveerde 12 Nov. te Suez, Het st. Neumünster, van Java naar Amsterdam, passeerde 13 Nov. Per- tusato. Prima Leidsshe Wollen Dekens (2-persoons) van f 2.87 af. SpotMoopjeia In alle Twee persoons houten ledikanten f 7.15. 2-persoons bolton Dekens 58 ets. tx*tilxelexx. Gestikte Dekens van f 2,45 af. eddenmagra^lj n. N. B. Eikenhouten (Slaapkamer-garnituren, SPOTKOOPjES.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7