NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30® Jaang-ang. No. 9021 Verschijnt dagelijks, beba&e op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 15 NOVEMBER 491^ A ABONNEMENTEN A D V E R T E N T I N: v i PEP DRIE MAANDEN: <lflillly^J-^IT Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem f MO j)-'j Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) Advertentïën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door NederlandUB 50 Cts. voor 3 plaatsing?n a contant. P V Ei Afzonderlijke nummers0.02H Sr r> i Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intereotm2B3aaITelefooanummerderRedactie600enderAdministratie724, Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directenr J. C. PEEREBOOM. Drnkkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 16 NOVEMBER. Do Kroon: Concert He in rich Fied ler, 8 uur. De Kroon: Matinée vc Kinderen, door Chr. v. Abkoude, 2 uur. Brongehouw: Uitvoering „Concor dia", 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. Stadsnieuws De heden voor mij geplaatste advertentie „Dagmeisje ge vraagd" heeft reods genoeg re sultaat gehad, zoodat één maal plaatsing voldoende is. "Aldus schrijft iemand aan onze ad ministratie. Zóóveel succes hebben onze Kwart jes-Advertent én. Alweer een lniraak. De politie heeft tegenwoordig druk tverkl In de laatste maand is wekelijks een inbraak voorgekomen. Nu is g s- teren, Donderdagavond, weer gediefd uitlhet perceel Houtmarkt nr. 7. Daar Is de bierbrouwerij 't Scheepje, en daar woont ook het hoofd der onder neming, de heer F. H. W. W. van Alphen. Tusschen 7 en 11 uur, tijdens de af wezigheid van den heer v. A., heeft men zica vermoedelijk me; een val- schen sleutel door de poort der bierbrouwerij toegang verschaft en daarna op dezelfde manier een gla zen deur, die in den pooitgang uit komt, van de woning geopend. In de woonkamer is een secretaire open gewrongen, en daaruit zijn tien zilveren theelepeltjes mitsgaders f 65 aan bankpapier en f 15 aan zilver geld ontvreemd. Op de eerste verdie ping zijn nog in twee kamers de bed den overhoop gebaald, maar daar is niets ontvreemd. De politie, na (huiskomst van den bewoner gewaarschuwd, stelde da delijk een onderzoek In maar vond tot dusver de daders nog niet. SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER. Onze nieuwe burgemeester zal. evenuls Jhr. Bcreel van Hogelanden, voortaan des Vrijdags te elf uur ten Stadhuize te spreken zijn. EEN BEGIN VAN BRAND, ontstond in de woning van P. J. W. in de Dijkstraat 12. Oorzaak: hot om vallen van een linnen kaohelscherm, dat vlamvatte en evenals de franje van den schoorsteenmantel door het vuur verteerd werd. Met een emmer water werd dit begin van brand ge- hliischt. Gereformeerde kerk A. Gisteravond zijn tot Ouderlingen ge kozen de hcere-i L. D. v. d. Houten en P. \V. de Jong (aftraden de heeren R. Baas Azn. en H. Letterman) tot Diakenen de heeren Mr. A. R. Baas, D. Koers en J Verhagen (aftraden de heeren J. \V. Florijn, B. Bakker en A. Elffers). Voor de Nederlandsche vïsschers. Men verzoekt ons te melden, dat de dezer dagen gehouden Lerwick- avond niet uitging van de Haarlem- sche Jongelingsvereeniging, maar \an een plaatselijk comité. Proeve in balanceer k unst. Reeds meermalen is er in dit blad geschreven over de zonderlinge vrach ten, die men sen, tij us fietsrijders met zich mede ziet voeren. Zoo ook weer Donderdagavond. Het was ongeveer 10 uur op de Groote Markt. Daar komt aangestapt een schipper, in de eene hand z'n fiets, op zijn schouder een boom, waarmede men zandschuiten voortduwt. Door een paar keurissen weid hij op de fiets geholpen, kreeg den boom over den schouder, een klein duwtje en daar ging het. Hceveel ruiten er zul len zijn gebleken, 4s nog onbekend, maar dit is wel zeker, dat de man al le pogingen moest doen, om op de fiets te blijven, terwijl de menschen, die het gevaarte zageo aankomen, op het trot toir de vlucht namen. Aanbesteding. Donderdagmiddag is te Zaandam door den architect, dein heer J. van den Ban alhier, aanbesteed het ma ken van scheepshelling, aanlegstei ger, terne nafsluiting, werkplaatsen, magazijn, kantoren, opzioh erswoning en bijkomende werken op een terreui genaamd „het Vissche.s opte Zaan dam, voor de Werf .Conrad". 24 biljetten waren ingekomen. Ingeschreven is door: J. H. van Wageningeu, Spaarndam, voor f 45900. Haarl. Coöp. Bouwersbond, Haar lem, f 45000. Martens en Co., Haarlem, voor I 48.400. II. G. Soholtens, id., voor f 43.195. Firma W .A. van Zanten, Haar lem, voor f 41950. J. de Vries. Purmerend, voor f 46000 J. Russelman, Zaandam, voor f 39.950. P. Rings Jr., Santpoort, voor f 39.570. J. A. Jonker en Zoon, Haarlem, voor f 39.500. W. H. Eizinga, Amsterdam, voor f 39.265. G. J. van Slingerland, Ilaarlem, voor f 39000. Isse do Vries, Purmerend, voor f 38.4G7. Jan Sohuurman, MedemËlik, voor f 38.437. Th. M. van Deursen, Haarlem, voor f 30880. Chr. Wegerlf, Apeldoorn, voor f 35.350. N. V. v.h. Stam en Zoon, "VVormer- veer. voor f 34743. N. N. Cornells se, Haarlem, voor f 31.685; Gebr. A M. en D. P. Joustra, Haar lem, voor f 34574. J. Geiens, Blauwkapel, voor f 3-1310. A. Brugman, Za ndam, voor f 34-00 D. Bunders Jr., Koog aan de Zaan, voor f 33180. J. Gijlswijk, Amsterdam, voor f 32.500. Gebr. Tjerk en Sietje Tromp, Zaan dam, voor f 30.995. Joh. Apeldoorn, te Alkmaar, voor f 29990. Het werk is gegund aan de op een na laagste inschrijvers Gebr. Tjerk en Sietje Tromp te Zaandam, voor f 30.995. Aanbesteding. Hedenmiddag is ten bureele van den garnizoenscommandant, op de Groo te Markt alhier, aanbesteed De levering van rundvleesch, vet. gerookt- en pekelspek, ten behoeve van de soldaten-menages van he: gar nizoen. over liet 1ste halfjaar 1913. Zes biljetten waren ingeleverd. Ingeschreven is door J Kater, Haarlem, voor rundvleesch en rundvet 1 0.75 per kg. F. Stam. Haarlem, voor spek 0.76 (per kg. J. Hurfel, Haarlem, rundvleesch en rundvet f 0.83 per kg. J. P. Stol, Haarlem, geronkt- en pekel spek f 0.78 psr kg. A. M. Mok, Haarlem, rundvleesch en rundvet. 0.76 per kg. Firma Snii- n-s en Zoon, Amster dam, spek, f 0.85 per kg. De levering is voorioopig aan de minste inschrijvers gegund. D s. A. J. Mulder. Onze vroegere stadgenoot Ds. A. .T. Mulder te Klundert is naar 't Vad. meldt beroepen bij de Geref. Kerk te Russum. Jubileum. Heden herdacht de heer J. Rijbroek, metaaldraaier aan da Centrale Werk plaats, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de Maatschappij üi dienst trad. Door zijn kameraden werd hem een enveloppe niet inhoud aangebo den. Grafische Vakken. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de afd. ilaarlem van de „Vereeniging tot bevordering van de Gezondheid in de Graf. Vak ken in Nederland", werd o.m. behan deld Ceil schrijven van hel Centraal Bestuur van bovengenoemde vereeni- ging, met verzoek, om ook dit jaar, evenals het vorige, een bloemendag te organiseeren, op Nieuwjaarsdag, waarvan de opbrengst ten goede komt aan een te stichten sanatorium voor tuberculose typografen. Door het bestuur werd medegedeeld, dat door haar reeds een verzoek aan B. en W. was gezonden, met verzoek, om den verkoop van bloempjes dien dag toe te staan. Als afgevaardigden naar de te Amsterdam te houden algemeene ver gadering op Zondag 24 Nov. a.s. van bovengenoemde Vereeniging, werden benoemd de heeren J. de Zaaier en G. Flameling Jr., resp. voorzitter en secretaris, die de benoeming aan vaardden. Hierna werd de beschrijvingsbrief handeld en werd aangenomen dat de afgevaardigden zullen stemmen voor de uitbreiding van het lidmaatschap tot alle arbeiders en arbeidsters in de grafische vakken, wat tot heden n5et hel geval is. Dit voorstel werd geamendeerd* en luidt nu, dat alleen lid kunnen worden georganiseerde arbeiders en arbeidsters in landelijke bonden. Eveneens werd aangenomen dat het Hoofdbestuur de vrijheid krijgt om, wanneer zich de gelegenheid voordoet, reeds een terrein aan te koopen, waarop dan later het sana torium zal verrijzen. Het voorstel contributieverhooging werd aangenomen, de meerdere con tributie zal dienen lot stichting van het sanatorium. Een voorstel, dat door hen die ver pleegd worden en er toe in 6taat zijn, 1/3 van het door hen te ontvangen ziekengeld wordt afgedragen, aan het Centraal Bestuur, werd aangenomen Een voorstel om de propaganda krachtig ter hand te nemen, werd aangenomen. Een voorstel van de afd. Arnhem, om in 1913 wederom een verloting te doen houden ten bate van een sana torium. evenals die in het vorig jaar, werd aangenomen. Bij de rondvraag drong de voorzit ter er op aan dat de leden krachtig zouden medewerken met den Nieuw jaarsdag-bloemenverkoop. DE BISSCHOP VAN HAARLEM. Hedenmiddag te half vijf omvangt de nieuwe burgemeester Z. D. H. Mgr. A. J. Callier icn Stadhuize. Het is niet voor de eerste maal, dat Haarlem s Bisschop het Raadhuis be treedt. Toen wijlen burgemeester loruens zijn 25-jarige ambtsvervulling vierde, behoorde Mgr. Boitemanne tot nen, die hem kwamen geluk wen- bCheu. Goed afgeloopen. Gisierennam.ddag omstreeks half 5 uur is op den Jansweg een tienjarig meisje, dat acnteruitliep, bij hel Sta tionsplein tegen een eleclrische tram opgeloopen, waardoor zij viel, maar geen letsel heeft bekomen. Gelukkig dat de tram sulstond, anders was ze ker een ongeluk gebeurd door haar onvoorzichtigheid. Nadat zij in het hulpbureau van politie aan het Sta tionsplein van den schrik was beko men, is zij naar haar woning in het Schoterkwavtier gegaan. FEESTAVOND TYPOGRAFEN. In ons bericht van gisteren is ver geten mede te deelen, dat ook het Haarl. Mandoline orkest „Joseph Ri co" zijn welwillende medewerking voor dien avond verleenen zal. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. In een vergadering van het sub comité te Schoten inzake de vervroeg de winkelsluiting is gisteravond be sloten om te trachten tot oprichting te geraken van oen Schotensche vereeni ging van voorstanders van verplichte vervroegde winkelsluiting. Deze vereeniging zal een ondcraf- deeling vormen van de Ilaarlemsche vereeniging, niet behoud evenwel van eigen zelfstandigheid. Binnenland NEUTRALE VAKVEREENI- GINGEN. Hot Nederiandsch Verbond van Nc-utrale Vakvereenigingen heeft een algemeene vergadering belegd tegen Zondag 15 December te Utrecht, in welke o. m. zal behandeld worden het ontwerp voor de statuten, het huis houdelijk reglement, het ontwerp- bginselverklaring. In deze vergade ring zal ook de verkiezing van een definitief bestuur plaats hebben, zoo meldt de „N. R. Ct.". STAATSRAAD ASSER. Naar het „Vad." verneemt, is Staatsraad Mr. Asser als gevolg van oververmoeidheid vrij ernstig onge steld geweest. Hij is thans aan de beterende hand en zco goed als her steld. EEN SCHRIJVEN VAN HET INTER NATIONALE VREDESBUREAU. Door het Internationale Vredesbu reau, het centrale lichaam waarbij alle vredes-verbonden uit alle lan den zijn aangesloten, dat gevestigd is te Bern, is aan de ministers van bui tenlandsche zaken van alle landen in Europa, uitgezonderd die op het oogeiiblik in oorlog zijn, aan de Ver- eenigde Staten van Amerika, aan de Zuid-Amerikaansche Republieken en aan China en Japan een brief gezon den. Daarin wordt als tegenstelling met de begeerte om te heersciien en te veroveren op 'n politiek van wijsheid en gezond verstand aangedrongen al dus omschreven: „Om het dichtbij gelegen Oosten in een verbond van vrije volkeren te veranderen, die belang hebben bij handel en industrie; om Konstantino- pel op te heffen tot de waardigheid van een wereldstad, een uitgestrekt vereenigingspunt, waar menschen van ieder Europeesch, Aziatisch of Afri- kaansch ras elkaar vriendschappelijk koi-den ontmoeten; om door spoorwe gen, aangelegd met kapitaal uit aller lei bronnen, deze Azialische streken, die eeuwen in slaap zijn geweest, te doen ontwaken en om een ruime in ternationale doorvaart te openen naar Perzië, Indië en China, dit is de roemrijke arbeid, een waarlijk men- schelijke menscheliikheid waardig, waarop al de pogingen van de regee ringen. die waarlijk den wereldvrede willen behouden, moeten gericht zijn." Het is voor dit werk van leven en samenwerking, dat 't Vredesinstituut den belangeloozen steun vraagt van de regeeringen tot welke 't zich richtte. (Tel.) DE KAMERZETEL VOOR OMMEN. Als candidaat der Christel ij k-Histo- rischen in Ommen is gesteld mr. Ch. J. A. Pichon van IJsselmonde, die de ze candidatuur heeft aanvaard. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek Btelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 14 Nov. 1912. Geachte Redactie, Mag ik U beleefd plaatsing en zoo mogelijk beantwoording verzoeken van iiet onderstaande, waarvoor bij voorbaat mij a dank. De Anisteidamscüe Vaart, voor zoo ver die ligt iu de bebouwde kom der gemeenten Haarlem en Haarlemmer- liede, is, naa; ik meen, Rijksweg, en in onderhoud bij de betreffende ge meenten. In dat geval tracht ik door dit schrijven eens te wijzen op den treurigeu toestand, waarin zich dat gedeelte der Vaart bevindt, gelegen in de gemeente Haarlem. Hoewel misschien IS 20 M. breed, is de rijweg naar Amsterdam de eeuige, die ooL voor voetgangers begaanbaar is. De verdere breedte is aan den eenei kant niet eens bestraat en door de vele regens in een modder poel herschapen, de andere zijde is ingenomen dcor de Electr. Sp. Mij. Voetgangers, die voor de talrijke auto's en vrachtwagens moeten uitwijken, hebben dus geen andere keus dan op de trambaan t gaan loojien, wat hoogst gevaarlijk is. of te trachten den huizenkant te bereiken, waar op en kele plaatsen een vernooging te vin den is, die gedeeltelijk is bestraat. Na groote regenbuien, waarvan wij den laatsten tijd nog al eens profiteepen, is het echter op de meeste plaatsen on mogelijk den rijweg te verinten, wil men niet tot aan de enkels door de plassen waden. Ik hoop dan ook, dat, mochten reeds' 'plannen tot verbetering der Amster- damsche Vuart bestaan, met liet uit-j voeren daarvan niet te lang zal wor den gewacht en een voorbeeld worde genomen aan de gemeente Haarleru- merliede, die reeds eenige jaren de geheele breedte heeft bestraat. De omlegging van de tramrails en daarmede verhand houdende werken kunnen nog wel zoo lang worden uit gesteld, dat daarop toch niet mag wor den gewacht. Hoogachtend, EEN BELANGHEBBENDE. Sport en Wedstrijden HOCKEY. Voor den dames-hockey bond speel1 den Amsterdam en Victoria. De_ hoofd stedelijke du mes wonnen met 53. Athletiek. ALGEMEENE VERGADERING N. A. U. Naar de Tel verneemt zal de a.s. jaarvergadering van de Nederland sche Athletiek Unie op Zaterdag 21 December a.s. te Utrecht werden ge houden. Wielrennen. VAN NEK TE PARIJS. Zondag a.s. zal in het Palais des Sports te Parijs een interessanto wed strijd gehouden worden, waaraan 6 rijders van 6 verschillende naties zul len deelnemen, nL Guignard (Frauk- rijk), Linart (België). Janke, Duitsch- land). Bruni (Italië), Kjeldsen (Dene marken) en Piet van Nek (Nederland). De wedstrijd zal gereden worden in 2e series van 25 K.M. en twee finales, eveneens over 25 K.M. In de eerste fi nale komen de winnaars der series in de snelste tweede en in de 2e finale de verliezers der series. (Tel.) Motorwielerniènws. INTERNATION\LE MOTORWIEL- R1JDERSBOND. Den 28en November a.s. zal te Lon den een vergadering gehouden wor den onder voorzitterschap van den markies Mouzelly Saint Mars, om te trachten een Internationalen Motor- wiel rijdersbond op te richten. Ons land aal waarschijnlijk verte genwoordigd worden door den heer Citroen, terwijl verder Zwitserland, Duitschland, Italië en Amerika afge vaardigden zullen zenden. (Tel.) VOETBAL. EEN WEDSTRIJDEN-STATISTIEK. In Het Sportblad geeft „Cloc-ke" een statistiek van de in de maand October voor de diverse bonden in ons land gespeelde voetbal wed strij den. Het totaal bedraagt ©.entjes 782 waarvan 296 voor den N. V. B. en o a 26 voor den Haarlemsohen en 18 voor den Noordhollandsoi"en Voet balbond. De schrijver deelt dan ver der mede: Behalve deze 782 wedstrijden werd misschien een nog even zoo groot go- tal in dat zelfde tijdsbestek gespeeld door clubs, niet aangestoten bij rlen N.V.B. of eenigen der erkende Don- den, terwijl vriend SC' apipeiijke wed strijden, ook al werden deze gespeeld door bij Bonden aangesloten ver le nigingen, evenmin in deze bereke ning zijn opgenomen. W© "hebben dus slechts het aantal gespeelde \met te verwan ©a met vast gestelde en weer uitgesteldi) competi tiewedstrijden, onder protectoraat i van den N. V. B. of een der bovenver melde Bonden te vermelden. Rechtszaken DOODSLAG TE TILBURG. De rechtbank te Breda eischte (vol gens de „Tel."), wegens mishande ling, te zamen en in vereeniging ge pleegd, den dood tengevolge hebbende van G. van de Put, een 30-jarig opper man te Tilburg, tegen den 15-jarigon H. een jaar tuchtschool, tegen den 17-jarigen H. 3 jaren gevangenisstraf, tegen den 19-jarigen S. twee jaren en tegen den 19-jarigen V. 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf. Letteren en Kunst REMBRANDT-THEATER. De Exploitatie Maatschappij van het Rembrandt-Theater zal het vol gende jaar zelve het theater la'en be spelen. Als directeur is geëngageerd de heer Max Gabrïël. Gedurende één maand zullen spe cialiteiten optreden, daarna zullen Duitsche operettes worden opge voerd. Telegrammen Do oorlog in den Balkan. DE SERVIëRS. BELGRADO, 15 Nov. (Reuter.) De Servische troepen onder prins Alexan der en de Turksche troepen, die op 7 kilometers voor Mcnastir staan, zijn in gevecht gekomen bij Dobromera. De Turksche voorposten waren sterk 'bevestigd, en poogden door hevig ka nonvuur en lever.dig geweervuur de Servische cavalerie tegen te houden, die de voorhoede van het Servische le ger uitmaakt- er die ondanks liet he vige vuur den opmarsch voortzette zonder te aarzelen ©n de Turken uit hun stellingen wilde verjagen, De Turken vluchtten overhaast, door de Servische cavalerie achter volgd zij hielden stand bjj liet dorp je Moratsi. b., den. ingang van Mo- nastir, doch heschen spoedig de witte vlag en gaven zich over. De rivier, die door de vlakte van Monastir loopt, is zeer gewassen en houdt thans den opmarsch van het Servische leger op. DE GRIEKEN. ATHENE, 14 Nov. (Reuter.) Naar men uit goede bron verneemt, heeft do regeering beslotei herinneringsme- dailles aan den oorlog te doen slaan uit het metaal van de kanonnen, die op de Turken zijn buitgemaakt. Op de gewone wekelïjksche diploma tieke recoptio bij den minister van buitenlandsche zaken, wenschten de gezanten hem eeluk met de zege der Grieksch© wapenen en do bezetting van Saloniki. Directe onderhandelingen. KONSTANTINOPEL, 14 Nov. (Rem ter.) Volgens loopeude geruchten, zijn er directe onderhandelingen gaande, niet alleen met Bulgarije, maar ook met Griekenland. De onderhandelingen met Bulga rije moeten zelfs reeds ver gevorderd zijn. Turkije zou, naar het heet, ook direct vredesvoorstellingen hebben gedaan aan Servië en Montenegro. KONSTANTINOPEL, 14 Nov. (Rem ter.) Op het verzoek van Turkije tot sluiting van een wapenstilstand, ge richt tot de regeering te Sofia, is tot dusver nog geen antwoord ontvan gen. Bijgevolg zijn de geruchten om trent een op handen zijnden wapen stilstand, die heden hier hebben geloo- pen, van allen grond ontbloot. SOFIA, 14 Nov. (Reuter.) Er is nog niets uitgelekt omtrent het ant woord, dat Bulgarije zal geven op het verzoek van Turkije omtrent het sluiten van vrede. In sommige krin gen helt men over tot de meening, dat het niet waarschijnlijk is, dat Bul garije zicli zal laten weerhouden in zijn zegetocht, en dat het in elk geval zal trachten, Konslantiuopel te berei ken. De intocht van de Grieken in Salo- Diki is een precedent, waaruit die wensch van Bulgarije verklaard kan worden. KONSTANTINOPEL. 14 Nov. (Reu ter.) Men meldt, dat de Turken geen gedelegeerde benoemden om niet Bulgarije in onderhandeling to treden, door bemiddeling der Russi sche ambassade. Een officiëele nota ten aanzien der vredesonderhandelingen zegt, dat do Porte heden, geenerlei officieel ant woord ontving op haar verzoek. BEMIDDELING. BELGRADO, 14 Nov. (Reuter). De vertegenwoordigers van Rusland, Oos tenrijk, Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschland "hebben zich heden middag achtereenvolgens naar het ministerie van buitenlandsche zaken begeven en daar aen den secret ar s- generaal JovauowiUsj, bij ontstente nis van den minister-president, de gelijkluidende mededeeling gedaan, dat de mogendheden ihaar goede dien sten aanbieden om een einde te ma ken aan den oorlog. Jovanowïtsj gebruikte de afwezig heid van den minster-president Pas- jitsj als voorwendsel voor de mede deeling, dat een antwoord eerst bin nen eenige dagen kon worden gege ven. ATHENE, 14 Nov. (Reuter). De bui tenlandsche gezanten verstonden zich met eikaar om morgen het aanbod tot bemiddeling te onderwerpen aan dea minister van bui tenlandsohe zaken. TSJATALDJA. SOFIA, 14 Nov. (Reuter). Naar uil goede bron wordt vernomen, is Ka- deinkoj, waar het Turksche hoofd kwartier gevestigd was, door de Bul garen genomen. Officieele bevestiging van dit bericht is echter nog niet ontvangen. ROME, 14 Nov. (Reuter). De „Trl- buna" bevat berichten over den toe stand van het Bulgaarsche leger. De Balgaren kwamen den 12en voor de ïsjataldja-linie bij Kardaze- köj, Tsjataldja en Arnautköj. Een groote veldslag begon 14 November voor de versterkte linie. De opmarsch was bewonderenswaardig van snel heid, ondanks de moeilijkheden die de slechte wegen opleverden. KONSTANTINOPEL, 14 Nov. (Reu ter). In den loop van den avond werd bericht ontvangen, dat de Bulgaren op 10 dezer eenval hadden gedaan op twee buitenforten van de Tsjataldja- linies. Omtrent den uitslag daarvan is nog niets bekend. Sinds dien tijd hadden er geen verdere gevechten plaats. Heden werd echter een rapport ont vangen van het oorlogsschip „Fortoeg Reis'gedagteekend 14 Nov. mede- dee'.ende dat dit schip te drie uur na middag de vijandelijke strijdmacht bij Djelebköj ten N. van het meer Derkos. had beschoten en den vij- an dverhezen had toegebracht. KONSTANTINOPEL, 14 Nov. (Red )er). Van bevoegde zijde wordt mee gedeeld, dat de toestand op de Tsja- taldjalinie bevredigend is en dat eon tweede verdedigingslinie in gereed heid wordt gebracht. SOFIA. 14 Nov, (Reuter). Bevestigd wordt, dat het gevecht voor Tsja taldja reeds sedert vier dagen voort-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1