NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30® Jaapg-aa^, Wo. 9022 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 16 NOVEMBER 4018 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: Vonr Haarlem PER °R'E MAANDEN: - M 3ÈÈSÉi? ,,Van 1—5 regels 50 Cfs,; iedere regeI meer 10 Cts- Buiten het Arrondissement V00r„dmecT>° in'd™ '0m'trek Ce° ^'"geledigd is (kom dej M"em A^nnemTiaTzSn^ratal!^® PK IegeL Franlo per pL'door'Nedir,and 1 1 - - I| 50*$» Alzonderlijke nummers0.02M efjffi Je* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 y* Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intereoramanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directenr J. C. PEEREBOOM. Drnkkerij: Zuider Buitenspaarae 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NO MM til BES 1 AA f UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTB BLAD. AütNDA ZONDAG 17 NOVEMBER, Schouwburg: Matinée, uur. Schouwburg: Voorstelling door de N. V. De Too neel vereeniging, 8 uur. Do Kroon: Opvoering der operette „Eva", 8 uur. Soc. Vereeniging: Biosc. voorstel ling Alberts Frères. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Veneeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Rusthoek, Blcemendaal: Concert, 2 1/2 uur. MAANDAG 18 NOVEMBER. De Kroon: Opvoering van Ko Donc- kers Schimmenspel, 8 1/2 uur. vBrongebouw: Protest-vergadering der Anti-militairen, 8 uur. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KI. Verccniging: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen, OM ONS HEEN No. TS1S Prikkel-Idyllen. Nog altijd vinden we den grawelij- ken onzin van de Wilsons, Nick Car ter, Buffalo Bill, Lord Lister (nota bene, de Ergelsche chirurg Lister heeft door zijn methode van desinfec tie bij operaties duizenden behouden, terwijl de zoogenaamde Lord Lister de verbeeldingskracht van de menschen juist infecteert) nog altijd, zeg ik, vin der. we die malheden in de boekwin kels en kicsken. Menschen die den jongensleeltijd al ver te boven zijn zitten zich daarmee in tram en spoor te ja wat Te vermaken 7 Ik kan het bijna niet gelooven, want de onzin ligt er zóó dik boven op, dat zij toch moesten bespeuren, hoe de schrij ver voortdurend hetzelfde zure gerecht opdient, alleen telkens met een ande- re saus. Of het boekje heet Het Geheim van de Zwarte Kamer of de Schat van de Gravin of de Gruwelijke Moord op den Geneesheer, iu den grond van zaak is het altijd hetzelfde verhaal. Ik weet niet, of ik liet al eens verteld heb, maar jn mijn jeugd heb ik een spel ge kend, dat roe verspel heette. Er werd met dohbelsteenen gegooid, bijvoor beeld zeveD oogen. Je zocht dan in een reeks genummerdrijmen nummer 7 op. Daarna v. erd met de dohbelsteenen elf geworpen, best, rijmregel 11 word er onder gezet en zoo voort en zoo voort, 't Kwam altijd in orde, er ont stond een behoorlijk rijmend roovers- gedicht. Was het samengesteld en voorgelezen, dan begon je maar weer opnieuw. Zoo geven de Wilsons, Nick Carter en de rest al jaren lang precies het zelfde, maar telkens voor an der© dubbeltjes. En je staat, erover verbaasd, dat menschen, die anders zuinig zijn op hun geld, dat maar telkens besteden aan onzinnige verhalen, die nooit gebeurd kunnen zijn en met hun laaiende onwaarhe den de verbeelding deerlijk schroeien. Sommige volwassenen geven, als hun gevraagd wordt waarom ze zulke vodden koopen, ten antwoord„ik vermaak er mij mee, ze doen m ij geen kwaad meer Dat mag zoo we zen, maar zij steunen dan toch de on derneming, die voor de jeugd zoo hoogst gevaarlijk is. Wie het dus wél meent mot het opgroeiend geslacht, dat immers fe! benadeeld wordt door het opzweepen van de fantasie, geve dan ook geen cent voor dergelijke prikkel lectuur meer uit. Wil hij zich vermaken, dan kan hij dat doen met de boekjes van Cornelis Veth, waarvan er pas twee, No. 2 en 3, zijn versche nen, getiteld Crimineel Aller lei en N e 11 a of het slachtoffer van misdaad en bedrog. Veth, die op het omslag van zijn se rie Prikkel-idyllen een gewel digen draak teekent, die maar boekjes en boekles uitbraakt, heeft als doel ge kozen deze heele soort lectuur bela chelijk te maken. En hij slaagt daarin uitstekend. Nog iets, maar niet veel, verder gaand dan de fabrikanten van de „echte" prikkellectuur, maakt hij van de ijselïjkste gebeurtenissen zoo'n caricatuur, dat de lezer, zooiets la ter in een ander, een ernstig gemeend boek ontmoetende, het in een hoek smijten zal. Hier is le ridicule t u e, het lachwekkende is doodelijk, van nuttige toepassing. En Veth heeft het voordeel, dat hij zijn verhalen zelf illustreert, zóó, dat ze nog veel maller worden. De groote schurk in den roman Nella is Graaf Zwartburg. Hij heeft een vrouw bedrogen, die hem gedreigd heeft, zich van het leven te berooven. En wat zea-t nu de Graaf, natuurlijk met een valschen grimlach „Tot zoo ver gaat alles boven verwachting. Hoogstwaarschijnlijk zal Nella nu aanstonds de hand aan zich zelf slaan. De omstreken van Zwartburg zijn im mers beroemd wegens hun rivier, hun vijver en hun afgrond 7" Maar zie, daar komt de moeder. „De wreedaardige grijnslach was nog niet volkomen van Graaf Victor van Zwartburgs gelaat geweken." Ze komt hem slecht nieuws brengen over zijn eigendommen, want ze heeft papieren (hoe ze er aan komt weet geen sterveling) waaruit blijkt „mijnheer uw stiefbroeder Otto leeft en hij niemand anders is als O. Pie- ters, Heerenstraat 25, alhier." Gevolg is, dat de moeder door den graaf wordt vermoord. „Nog lang herhaalde de echo zijn schorren lach." Het duurt evenwel niet lang, of de rechtmatige erfgenaam meldt zich aan O- Pieters, zuiveraar van gebou wen. Discretie verzekerd. De graaf is wat kort van memona „Waar had hij dien naam toch meer vernomen Doch de bezoeker helpt hem gauw uit den droom, door hem te vertellen, dat hij de rechtmatige erfgenaam is van slot en aanhoorighe- den. „Mijn linkerbinnenzak bevat het overtuigend bewijs." Een poging om O. Pieters te ver moorden baat niet, want die heeft een revolver. Toch krijgt de graaf de pa pieren in handen, want de zuiveraar trekt zijn jas uit om Leonora van Goldstein, bruid van den graaf, bij te staan, die sterft door het snoepen van de bruidstaart, welke door haar Ita- lïaansclie mededingster vergiftigd is. Als de graaf da laatste doodschiet, wordt Otto voor den moordenaar ge houden. „Daar voelde hij een hand op zijn schouder. Deze was van de politie. De stomme stiet welgemeende, doch onverstaanbare klanken uit." Want die stomme was zóó stom nfet, of hij wist wel, dat de Graaf het feit bedre ven had. Waarom bij dat dan niet op schreef is een van de honderde vra gen, die de lezer van prikkellectuur wel stellen kan, maar die nooit be antwoord worden. Dn zoo gaat het dcor. 't Is wezenlijk vermakelijk. Een dwerg, die ook al een moord heeft begaan, haalt als hij ontdekt wordt, een fteschj© haarwater uit zijn zak en drinkt dat leeg. „Ongelukkige 1" riep Bertus ont steld uit. „Wat bezielt u Er staat duidelijk op „uitwendig". Die Bertus is in den roman een be langrijk persoon, daar hij, als het ver haal op 't spannendst is, telkens met zijn ratel optreedt en dus een drama tisch element aan het geheel toevoegt. Het tweede bundeltje is vooral niet minder. Daar worden o. a. de fameuse Wilsons in ten tooneele gevoerd Ze zijn, met Nick Carter, op het achter halen van vlieghandieten uit. Vijf minuter later fluisterde de oude Wilson „Waar zit je. Harry „Ik zit niet. Ik hang." „Hoe „Op den rand van de goot, aan de toppen van mijD vingers." „Mooi. Ik aan mijn kin." Zoo stroomt de nonsens door. Als ik deze lectuur ergens mee moei vergelijken, dan zou het zijn met een inspuiting tegen een gevaarliike ziek te. Wie de insj uiting heelt ondergaan, zal door de kwaal niet worden aange tast. Welnu, wie de boekjes van Cornelis Veth las, is zoo van de zinnelooze zot heid van de zc-ogenaamde ernstige prikkellectuur doordrongen, dat hij de Nick Carters, Wilsons, Buffalo Bill's en familie niet meer onder de oogen hebben wil en ze in de prulle- mand gooit, waar zs thuis hooren. J. C. P. Stadsnieuws TURF-COLLECTE. I-Iet R. K. Parochiaal Armbestuur, doel een bercep op den liefdadi g eids- zin van Haarlem/s ingezetenen op do op Woensdag 20 dezer te houden jaar- lijksChe turfcollecte. „DE EENDRACHT'. Vrijdagavond keerde deze coöpera tieve Broodbakkerij en Verhruiksver- eeniging haar diviöerd uit aan leien- verbruikers. Zooals we onlangs mee deelden bedraagt dit 11.74 liet wordt niet geheel uitgekeerd. Hier gaat af 1/5 gedeelte van het d-.vidend voor storting in 't reservefonds. Dan gaat er nog af een bijdrage voor het winstspaarfonds. Dit fonds dient voor extra-aflossing van hypothecaire schuld, aankoop van gebouwen-, ter reinen en machines. Dit winstspaarfonds wordt ge vormd door van elk lid gedurende 5 achtereenvolgende jaren de winst ho ven de 10 gemaakt, in te houden. INSPECTIE LANDWEER. Deze week moet inspect gemaakt worden te Haarlem door bet XXTste district (vesting-artillerie, genietroe pen, pontonniers, adrainistratietroe- pen) op Dinsdag 19 November te ne gen uur, de verlofgangers der land weerlichting 1912; te een uur, de ver lof gangei's der landweerlichting 1906, 1907, 1908, 1909, 1910 en 1911, nismede zij van vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelne men. Te Beverwijk voor Beverwijk, Cas- tricum, Heemskerk, Uitgeest, Wijk aan Zee en Duim door 'het XXVIste district: (infanterie en ihospitaal-sol- daten), op Vrijdag 22 November, te negen uur, de verlofgangers der lancl- weerlichting 1912 en de vesting-artil lerie, genietroepen, pontonniers, ad ministratietroepen op Vrijdag 22 No vember 1912, te elf nur. de verlofgan gers dei' landweerlichting 1912. Coöperatieve Won in g- vereeniging voor Gemeente Personeel te Haarlem. De Staatscourant bevat de gewijzig de statuten van de Coöperatieve Wo- ningvereeniging voor Gemeenteperso- neel, te Haarlem. BLOEMBOLLENCULTUUR. In het heden verschenen nummer van 't weekblad der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, vinden we een verslag van het be zoek, ter receptie van den nieuwen burgemeester gebracht door den voorzitter, den heer E. H. Krelage, en den algemeenen secretaris-penning meester, den heer J. H. Wentholt. De heer Krelage sprak den Burge meester ongeveer als volgt toe: Mijnheer de Burgemeester, Het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur stelt er prijs op U zijne opwachting tc maken, omdat, zoolang de vereeni ging bestaat, langer dan een halve eeuw, zij steeds van het Gemeentebe stuur van Haarlem heeft mogen on dervinden. warme sympathie en krachtdadigen steun. Onze vereeniging is niet een zuiver Haarlemsche. Hare werkzaamheid omvat de belangen van de geheel e bloembollenstreek van de Waddenei landen tot in Zeeland; hare ruim 3200 leden zijn over drie provinciën In een veertigtal Afdeelingen ver deeld. Van hare leden wonen slechts weinigen té Haarlem, van de 4500 Hectaren der geheele bloembollen streek liggen er nauwelijks een paar binnen de grenzen van Haarlem. Men hoort dan ook wel eens bewe ren tegenwoordig, dat Haarlem niet meer zou zijn de bloemenstad, dat Haarlem niet meer zou zijn het mid delpunt der cultuur, waarvan zij eens de bakermat was. Al moge de eigen lijke bollenteelt in Haarlem zelve en de allernaaste omgeving reeds sedert jaren belangrijk verminderd zijn, veel meer dan vroeger is Haarlem het geografisch centrum geworden der geheele streek, nu zich, vooral in den laatsten tijd, de cultuur zoo krachtig uitbreidt tot in de verste uit hoeken van Noord-Holland, terwijl reeds vroeger de uitbreiding naar het zuiden tot in het Westland had plaats gehad. Haarlem, de zetel onzer vereeni- ging. blijkt meer en meer het meest geschikte punt van samenkomst te zijn voor allen, die betrokken zijn bij I het bloembollenvak, de aangewezen plaats voor beurs, tentoonstellingen, en vergaderingen van het Scheidsge recht. Het gemeentebestuur van Haar lem heeft steeds getoond het belang der gemeente als middelpunt der bloembollenstreek ten volle te besef fen. Uwe drie laatste ambtsvoorgan gers hebben persoonlijk krachtig me degewerkt in dezelfde richting. Overtuigd van uwe belangstelling in een bedrijf, hetwelk zoo nauw ver bonden is aan de gemeente, die ik blijf noemen de bloemenstad, veroor loof ik mij het streven der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur aan te bevelen in uw veelvermogen- den steun. Deze rede van den Voorzitter werd door den Burgemeester met belang stelling aangehoord en uit zijn ant woord mochten de Hoofdbestuursle den met genoegen bemerken, dat de beteekenis der bloembollencultuur, evenals die der Vereeniging hem niet geheel onbekend waren. Wanneer zich daartoe de gelegenheid voordoet Mr. de Voorzitter (zoo sprak de Bur gemeester) zult u mij tot steun be reid vinden. BESTEKSBEPALINGEN. In ons 2de blad leest men dat de Haarlemsche afdeelhig van den Chr. Besturenbond aan den raad verzocht heeft enkele bepalingen in de bestek ken voor gemeentewerken op te ne men, in verband met bepalingen van 't B. W. De bedoelde artikelen bepalen, dat de werkgever gedurende betrekkelijk korten tijd loon moet blijven betalen bij ziekte van den werkman, of wan neer hem een ongeval overkomt, ten zij opzet, onzedelijkheid of verzwegen lichaamsgebrek daarvan de oorzaak is. Verder, dat het loon doorgaat bij verzuim wegens bevalling der echtge- noote, overlijden en begrafenis van een der huisgenooten of verwanten tot in den tweeden graad der zijlinie en in de rechte linie en wegens an dere ernstige omstandigheden. Wanneer een door de overheid of de wet opgelegde verplichting reden van het verzuim is, gaat het loon ook door. Eveneens, wanneer de patroon opzettelijk of onopzettelijk verzuimt den bedongen arbeid le doen verrich ten, ingeval de arbeider tot het ver richten daarvan bereid was. ORGELBESPELING in do Groote- of Sint-Bavokerk alhier, op Dinsdag 19 Nov. 1912, des nam. van 1—2 uur, door den Heer Louis Robert: Programma: 1. Praeludium et Fuga, G. gr. i, J. S. Bach. 2 Choral. Cés. Fra-nck. 3. Petite Pastorale, M. RavelGhoi- suel. 4. Concert Fugue on a Trumpet- Fanfare, W. T- Best. 5. Idylle, Jos. Rheinberger. 6. Concertsatz C-moll, Louis Thiele. COLLECTE VOOR EEN HOLLAND- SCHE LEESZAAL TE PRETORIA. Ds, II. D. van Broekhuizen, wiens optreden voor het Alg. Nederl. Ver bond zulk een belangstelling had, zal naar men weet, Zondag in de Groote Kerk spreken. Aan het eind van den dienst wordt een collecte gehouden, waarvan de opbrengst strekken zal ten bate van het fonds tot stichting eener Holland- sche leeszaal te Pretoria. Het doel is daar een gebouw te stichten, waar de jongelieden, die er uit alle deelen van Zuid-Afrika komen, Nederlandsche boeken en Nederlandsche couranten zullen kunnen vinden. In den strijd tegen de verengel- sching van Zuid-Afrika, is zulk een leeszaal zeker een machtig wapen. Wie morgen niet ter kerke kan gaan, zende zijn bijdrage aan Ds. Her man D. van Broekhuizen, Johannes Ver hulststra at 29, Amsterdam. De heer Brederode heeft in een der bovenzalen van de Kroon een ten toonstelling georganiseerd waarvoor hij de Haarlemsche onderwijzers tot een bezoek uitnood igde. De nieuwe serie wandplaten is in de drukkerij Senefelder te Amsterdam vervaardigd naar speciaal voor deze uitgave gemaakte aqparellen, schil derijen en teekeningen van een aantal kunstschilders, t w. de heeren B. A. v. Beek, A. H. Gouwe, P. van der Hem, H Heijenbrock, A. L. Koster, P. Hart Nibbrig. Schüh. Hobbe Smith. Aug. W. van Voorden, L. W. R. Wencke bach, G. Westermann, D. Wiggers en II. J. Wolter. Deze wandplaten zullen niet alleen een welkome toelichting bij de aardrijkskunde van ons land zijn, maar tevens een mooie wandver siering. Dit onderwijs aanschouwelijk maken is lang niet gemakkelijk. Hel dere geografische kennis aanbrengen is bij de spaarzame schoolreisjes en wandelingen, vooral buiten de om geving, moeilijk. Deze platen in kleur en type natuurgetrouw, geven een algemeen overzicht van Nederland. Neem b.v. „Veenplas bij Loenen aan de Vecht". Een echt Ilollandsche wolkenlucht spiegelt zich in 't heldere water, waar uit waterplanten: lelies, klompen riet oprijzen. Geen windje rimpelt 't plas- water, dat zich tot aan den horizon uitstrekt. Hoe nietig bij de groote ruimte om en hoven hem staat die mun in de baggerschuit. Aan de ki oestige stokken op 't landtongetje hangen de fuiken wijd uitgespreid te drogen, terwijl de vischkaren half on dergedompeld onbewegelijk aan roes tige kettingen hangen. G e v. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: A. Raaphorst Morin nes teeg 6, een kroontje. Mej. D. Voet, Kruisstraat 39, een sponzen- doos. B. Ooms, Kinderhuisvest 21, een griffeldoos. J. P. Pelser, Zui der Schoolsteeg 11. eene damespor- tetnonnaie met inhoud. J. Hoppan- brouwer, Colensostraat 20, Schoten, een broche waarin 2 portretten, K. Zandstra, Frans Halsstraat 57, een porlemoranaie met inhoud. P. Tijd- gaat, Leliestraat 7 D, een oorknopje. R. Nicolai, Duvenvoo rdestraat 50, een hondje. Mej. L. Terpoorten, Gen. Bothastraat 9, een houten fluit je. T. v. Leeuwen, Leidschestraat 11, insigne van Voetbal-club. Mej. H. Roozen, Wijde Getdeloof-pad 26. een heerenhandschoen. J Nieuwen- :fcof, Leidschestraat 51, een hond. F. B. Weylandt, Santpoorlerstro.at 1 d.. een pak met breikatoen. W. Pull, Zomervaart 18 B, een hondje. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Door Notaris Hein si us te Hoofd dorp werd in het café van J. Roos, aan den Ringdijk nabij Hillegom pu- bl-'ek geveld: Een huis met schuurtje, gesnerkt no. 23, benevens het reeftvt van opsta tot September 1918 op den onder- en bij geecen grond, groot 8.26 Aren. Gekocht door A. v. d. Jagt te Iiillegom voor f 250. Gestaakt. Wegens de bijna-onbegaanbaarheid van den weg nabij fort Schiphol heb ben enkele landbouwers uit die om geving. die hun suikerbieten naar den Ringdijk moesten brengen, dat werk reeds een paar dagen geleden gestaald, hoewel er een leeg schip op de lading lag te wachten. Er zijn trouwens meerdere gedeel ten van wegen in dezen polder, die nagenoeg onbegaanbaar meer zijn. Het. bieten rijden 8s hiervan uitslui tend de oorzaak, en het schijnt niet mogelijk 'te zijn om hierin te voor zien. HAARLEMMERMEER. Kinderoperette. Gisterenavond werd door de kinder- zangvereeniging te Hoofddorp in Ho tel de Beuj-s aldaar de kinderoperet te „Goudmu Itje", van M. A. Brandts Buys, opgevoerd. Er was groote be langstelling. Nadat door de kinderen een paar zangnummers en enkele voordrach ten waren gegeven, die veel succes verwierven, werd de operette zeer verdienstelijk uitgevoerd. Met dave rend applaus werden de uitvoerenden gehuldigd. Den leider en leidster dezer veree- niigiing, den heer en mevr. Wierts, komt een woord van hulde toe voor alle moeite door hen gedaan om deze opvoering te doen slagen. Door de kinderen der zargvereen. werden zij gehuldigd met een mooie sdliilderij en bloemenhulde. Het was een goedgeslaagde avond. Z-ANDVOORT. TRICHINEUS VARKENSVLEESCH. Hoe dringend noodig het is, dat alle Zandvoorters, die varkens slach ten zich houden aan het voorschrift, dat zij aangifte moeten doen bij den Burgemeester van het slachten van een varken, bleek gisteren, toen in het Haarlemsche Slachthuis werd ge constateerd, dat het vleesch van een te Zandvoort a c slacht varken trichi nen bevatte. Er zijn Zandvoorters, die betoogen, dat dit aangeven „niet noodig" is. Ge lukkig is de eigenaar van dat Irichi- neuse varken van andere meening ge weest. Had hij dit niet gedaan, dan was het vleesch zonder meer voor con sumptie bcslemd geworden en de ge volgen waren niet te overzien ge weest. De ingezetenen van Zandvoort kunnen meehelpen, om de onv/illjgen tot aangifte te dwingen, door zich voor het koopen ran varkens vleesch op de hoogte te stellen, of van het slachten van het beest, waarvan zij vleesch koopen, aangifte is gedaan. Aan het Geneeskundig Staatstoe zicht is aangifte gedaan van het vin den vau trichinen in het te Haarlem onderzochte varken. Letteren en Kunst DE 4003TE ..OP HOOP VAN ZEGEN". Toen gisteravond mevr. De Boer— Van Rijk voor de 400ste maal de vis- schershul van Heijermans' „Op IIoop van Zegen" als „Kniertje" binnen trad, klonk haar reeds uit de goed bezette zaal van den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam een luid applaus te gemoet En na elk bedrijf is deze bescheiden, doch talentvolle actrice toegejuicht, zoodat het scherm vele malen moest rijzen. Na elk be drijf ook, kreeg zij bloemen en kran sen, waaronder een groot stuk in den vorm van een anker. De eigenlijke huldiging van mevr. De BoerVan Rijk had echter aan het slot van het „spel der zee" plaats. De heer Erfmann, die voor den ree der gespeeld had, trad toen naar vo ren en sprak de jubilaresse hartelijk toe. ,Nu u", aldus de heer Erfmann, „vierhonderd keer de rol van „Knier tje" in het meesterlijke stuk van Heijermans gespeeld hebt, kunnen wij Kniertje niet laten gaan, alleen met een pannetje soep. „Uit de vele blijken van sympathie is gebleken, dat u vele persoonlijke vrienden hebt Doch bovendien hebt u een 'veelhoofdige vriend, dat groote wezen heet publiek. Oók het publiek, dat u zooveel sympathie toedraagt, wil u huldigen. Er heeft zich een com missie gevormd. Het resultaat van haar bemoeiingen is, dat Ed. Frank fort uw portret zal schilderen, dat óf in het Rïiks- öf Suasso-museum een plaats zal krijgen". (Toejuichingen). Van de overige medespelers, die ook" in de bloemenhulde deelden, noemen we zoo schrüft de resencent van 't „Hbld." de dames Julia Covpers (Jo), Truus Post (Truus) en den heer Van der Veer (Geert). Rechtszaken EEN REVOLVERSCHOT. Voor de rechtbank te Heerenveen stond te recht II. W., boerenknecht te Onna. die in den avond van 26 Sept. toen hij met zijn meisje naar Zuid- veen wandelde, een revolverschot loste, waardoor H. Nijsing in den rug getroffen werd. De kogel is nog niet verwilderd. Spoedig na het schot werd hij door de more- chausééo gearresteerd, hij had ge schoten, omdat 6 personen hem ach tervolgden. Ilij had op niemand nnn- gelegd en geen doel gehad iemand le vermoorden. Ter terechtz tiing bekende hij de revolver op Nijsing gericht te hebben. Het O. M. vorderde tegen hem 1 jaar gevangenisstraf, zoo meldt de Tel. VALSCHE MUNTERS. Voor de Amslerdamsche rechtbank zullen op 28 Nov. terechtstaan de personen S., P. en O., die in dezen zo mer te Amsterdam. Haarlemmermeer en Zaandam valsch geld hebben uit gegeven. Binnenland DE ACTIE DER SIGARENMAKERS. Aan de patroons-organisatie is de beslissing der hoofdbesturen van de werklieden-organisaties medegedeeld. In hun schrijven geven de besturen te kennen, dat zij de nog niet ingewil ligde eischen onverzwakt blijven handhaven en de voorstellen dienaan gaande van de patroons spoedig tege moet zien.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1