Weerbericht MEDEDEELTKGEN VAN HET fCÖMNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.- De Bildt, 16 Nov. 1912. Hoogste barometerstand <<1.9 m.M. to Hoi-ta laagste 751.0 m.M. te Sey- disfjord. Verwachting tot den avond van 17 November Wind zwakke tot matieen Westelij ken tot Zuidelijken wind. Gesteldheid van da luchtnevelig tot zwaar bewolkt, later waarschijn lijk regen. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 pur 767 m.M. Vooruitgang. Vorige stand ta 2 uur 765 m.M. OPGAVE VAN s JOH M, SCHMIDT -Opticien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 1G November Hoogste gisteren 149 Laagste heden nacht. F. 46 Hedenmiddag 12 uur. F. 48 HOOG* en LAAQWATERSTANDEM 17 November. Ho 0 g water, f Jmuiden m 8 u. 40 m.; na 9 u. 16m Katwijk Ym. 8a.18m.inm, 8u. 53a> Petten vin. Bu. a;na 9 u. 38m Laag water. IJxauldennin, 4u. 4Um.;vin. 5 u. 18 m Katwijk nm. 4 u. 2U m.; vm. 4u.58m Fottcn nin. 6u.10m.jvm. 6u. 48 m 18 November. Hoog water. IJmuidenv.m. 9u. 69m.;n.m. 10 u. 37 m Katwijk v.m. 9m 3Jm.;n.m. lüu. 12 m PeUen v.m.l0u. 18m,; n.m.i0 u. 57 m Laag water. IJmulden n.rn, 5u. 58 m.; v.m. 6 u. 37m Katwijk n in, 5u. 38 m.; v.m. 6u.l7m Petten n.in. 7u, 28m., v.ia. 8 u. 7m Hot aansteken der lautarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moei te 4 u. 38 min. geschieden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. HET ADREA voor Voga&s Vofieiveeders, rtooi®n en aan verwant® artikelen 19 bij A. 6. VAK BIKKELEN IUUPEB, Deelehraa« W - Haarlem. SIGARENMAN ERSSTAK1NG. Men seint ons uit Den Bo3cti -ln do gisteravond gehouden verga deringen van de drie werklieden- organisaties werd besloten de slaking door te zetten. Dit besluit werd door den 11, K. Bond met algemeene stem men op 15 na genomen. Het voorstel van de patroons werd verworpen. Uuk was men niet geneigd de voorgestel de arbitrage te aanvaarden. De Bond van Tabaksbewerkers heeft eveneens een besluit tot staking geuomen. V de federatie is nog geen bericht ont vangen, tnaar met. neemt algemeen aan, dat ook deze do staking zal pro*i dameeren» DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. Tracht men in tal van gemeenten do gehuwde vrouw uit de school te weren de Raad van Dwingelo be noemde uit 19 sollicunten met alge meene stemmen Mevr. M. J. van Hu- aen—Langhorst tot onderwijzeres. LIBERALE UNIE. Heden had een vergadering plaats. L)_- heer Mr. 11. Goeman Borgesitis hield oen openingsrede, waaraan wij het volgende ontleenen Na alle aanwezigen welkom te heb ben gelK'ten, wijst spreker er op. dat 't met 't oog op het reglement der Unie en ook op eigen wenschon 1.0 lang geleden, is, dat wij in de Hoofd stad tot bevordering van de belangen oer Liberale Unie en tevens tot bevor dering van de vooruitstrevende vrij zinnige beginselen, vergaderden. Dit was tori deele het gevolg van de moeilijkheden, verbonden aan het vinden van belangrijke onderwerpen, doch ook het vjndon van inleiders ging niet steeds even gerechtigd, verkiezingen van 1913 nu en daarmee het denkbeeld van concentratie dei- drie vrijzinnige partijen, neergelegd in een concept, door de drie vrijzin nige fraction in onderling overleg op gemaakt, vormen bet hoofdmoment vilt) de vergadering van heden. Spreker noemt het een gunstig tee- ken, dut de bespreking van do hou ding, die met het oog op hot gewich tige politieke jaar 1913 moest worden aangenomenreeds zoo vroegtijdig plaats vond. in togen stelling met vroeger, toen met de voorbereiding word gewacht tot enkele maanden voor de verkiezing. Spreker twijfelt er niet aan, of de vergadering zal hare goedkeuring aau het concept bochten en noemt het ean gewiohligo beslissing, die heden Ie Amsterdam, Utrecht en Den Haag zal worden ge nomen. Hierop gaat spreker na de pogin gen, reeds vroeger gedaan om do ver deeldheid, die onder do liberalen (dio aanvankelijk ouder één bestuur en onder één leiding stonden, al waren er dan ook meer 011 andere vooruit strevende élementen) was ontslaan, te doen verdwijnen. Verder gaat spieker nog een andere zijde van de kwestie na, namelijk do verhouding van do aangesloten kies- vereeniging en van de te steilen can didate!! tegenover het program. Hot is niet do bedoeling, de hervorming- programs der verschillende bondon Ie laten vervallen, integendeel do hoofd besturen hebben het noodzakelijk ge oordeeld de handen ineen te slaan „met behoud van eigen zelfstandig- lieid" Wij zijn allen, veronderstelt spre ker, zooals wij hier vergaderd zijn, tegenstanders van liet amendements recht der Eerste Kamer, in elkon vorm en onder alle omstandigheden, onverschillig of het al of niet als voorwaarde wordt gesteld. Het con centratie-program is geen program, dat te lieschouwen is als een compro mis tusschen do drie partijen, waar bij geen der groepen haar beginselen en baar overtuiging hoeft behoeven prijs to geven, maar waarbij ieder dier groepen, toch iets van eigen won- schen heeft moeten opofferen. Het program is een compromis. Spreker lichtte vervolgens de ver schillende paragrafen van het pro gram toe en herinnerde nog eens aan het concept, dat door de drie hoofd besturen in gemeenschappelijk over leg ontworpen en ook door de drie Kamerclubs met instemming begroet, en dot hierin geen verandering meer kon worden gebracht. Men kan het aannemen of verworpen, maar niet wijzigen. Mocht onverhoopt een of meer der vergaderingen het concept verwerpen, dan zou daarna de vraag ter sprake kunnen koinon, of het wen- schelijk is op anderen grondslag nog naar samenwerking to aaeken, doch sprekor verwacht niet, dat een der rijzinnige partijen do groote verant woordelijkheid van oen verwerping op zich zal willen nemen. Trouwens, de voornaamste vraag stukken van actueele politiek zijn hot kiesrecht, handhaving van de openba re schooi, do handelspolitiek, do voor ziening in de nooden bij ouderdom, invaliditeit en ziokto. bet belasting- vraagstuk. Dat ile eerste twee onderwerpen mot geregeld kunnen worden zonder grondwetsherziening, spreekt 'van zelf. Spreker vestigde vooral nog de aandacht op twee punten het algo- nieeii kiesrecht en de voorziening iu de nooden van ouderdom, ziekte en invaliditeit. Voorop staat de Staalspensioomee- rkig. Wel wordt het woord zelf niet genoemd, maar waar bij uitvoering van deze paragraaf behoeftige ouden van dagen onder de daarvoor vast te stellen wettelijke bepalingen recht zullen krijgen op uitkoeriiig van Staatswege, daar weet spreker geen woord, dat beter klopt op hetgeen werkelijk wordt beoogd. Hoe boog die uitkeeringen zullen zijn, is een punt., dat ter beslissing blijft van de regeering. Spreker acht 2,50 voor één persoon en 4 per week voor man en vrouw minimum bedragen, maar dit is zeker, dat de voorziening aLge- rneen behoort te zijn. Waarom zou men hier te lande niet uit de beide stelsels van Engeland en Denemarken het goede overnemen In Engeland bijv. heeft men aan den 70-jarigon leeftijd vastgehouden, maar dat spre ker den 65-jarigen leeftijd de voor keur geeft, is bekend. Dat de kosten aanzienlijk zullen zij.n, zal niemand ontkennen. Spreker eindigde ten slotte met te zeggen, dat het gedurende zijn ge- heeie politieke loopbaan zijn streven is geweest oin te trachten door sa menwerking van gelijkgezinden iets ten nutte van het land in de door hem voorgestane richting tot stand te brengen, hetgeen hem helaas niet al tijd is gelukt. Mocht het straks blij ken, dat do groote meerderheid be zield is met het vaste voornemen, om al de maanden, die ons nog van de verkiezingen scheiden, werkzaam te zijn in den geest van het hoofdbe stuur en in den geest van het compro mis, dan zal dat oen groote stap zijn op den eenig mogelijken weg, die in Juni 1913 tot de overwinning der vrij- zinnigo beginselen zal voeren. VERGADERING VAN DEN VRJJZ.- DEMOCRATISCHEN BOND. Men seint ons uit 's-Gravenhagc De voorzitter van den Bond, de heer Herman Snijders, hield een openings rede. Spreker begon met er op te wijzen, dat de drie vrijzinnige organisaties heden hetzelfde voorstel in behande ling nemen en dat dit mag worden be schouwd als to zijn van groote betec- konis, omdat de drie vrijzinnige bon den daarmede blijk geven op den goe den weg te zijn. Ieder der vrijzinnige i groeixm zal naar zijn beginselen een j beslissing moeten nemen. Het hoofd bestuur acht het voorstel onder de ge- geven omstandigheden het besle. Do aanneming kan slechts strekken tot be vordering van de politieke ontwikke ling van 's lands belang. lie overeer.stemming der drie partij en reikt verder dan tot aan de stem bus. Daarom is dit program van groo te oeteekenis. De vrijzinnigen over de geheelc linie hebben zich bereid ver klaard mede te werken uan de invoe ring van het algemeen kiesrecht voor mannen „zonder correctieven of maat- i regelen tot. verzwakking van den volks- invloed". De oplcssing van het kies- reclitvrnagsluk nadert, waardoor ge- broken zal werden de noodlottige in vloed door dezen sti ijd sedert vele ja ren op ons politiek leven uitgeoefend. Wanneer de vrijzinnige partijen op 16 Nov. zullen 'hebben besloten om de algemeen kiesrechtkwestie tot oen besL'issiuvg fca brengen, zal dit als een daad van verrei leende gavolgom Ln de parlementaire geschiedenis moeten worden geboekstaafd. De overwinning aan de vrijz. zijde zal ean periode van vruchtdragende samenwerking op wetgevend gebied ten gevolge hebben. SPÖOR WEG VERTRAGING, Te Oudewater bij Gouda ontspoor den hedenmorgen de machine en eeni- ge wagens van een goederentrein. Het verkeer tusschen Amsterdam en Rot-1 leidarh had hierdoor belangrijke ver-I traging verschillende aansluitingen werden gemist. EERSTE NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBR1EFBANK. j De Eerste Ned. Hypotlieekbriefbank te 's-Gravenhage bericht per cïrculai-, re. dat zij overgaat tot de uitgifte van 41/2 pCt. Algemeene Hypotheekbiie- ven a 100 1/2 pCt. Kerk en School Land- en Tuinbouw VOOR MOES- EN BLOEMTUIN, ENZ. (Bemesting der Ooftboomen.) I. Voor de hcofdhernosting der vruchl- boomen is het thans, nu de boomen kaal siaau en daarmee ook de sap- stroomirig en de groei hebben opge houden, do rechte tijd. Gelukkig is er in de laatste jaren overal een merk bare verbetering waar te nemen in de zorg, aan boomgaard en onfttuin ge wijd. 't Is, z< oals in het „Jaarboekje van de Verecniging van Rentmeesters over 1908werd gezegd „Er open baart zich ook in ons land in de laat ste jaren een groote belangstelling in de ooftcultuur. Overal wordt, tot zelfs in die streken, waar men zach tot voor weinige jaren niet met de aanplanting van vruchtboomen bezighield, een streven waargenomen, 0111 dezen tak van tuinbouw een aanzienlijker plaats in te ruimen, ook op de boerderij. In derdaad is dit laatste een zaak van groot gewicht, Want bij goed en aanleg en goede verple ging kan een boomgaard een zeer winstgevende factor in het boerenbo-, drijf gaan veriegei woordigen. Wij spatieerer daar de woorden, waarop het in deze aankomtgoe den aanleg goede verple ging. Wil men in letterlijken en figuurlij ken zin vruchten, rijkelijk vruchten plukken, dan mag de boomgaard niet, als weleer vrij algemeen geschiedde, aan verwaarloozing prijsgegeven wor den, maar dan dienen de boomen to staan in goeden, behoorlijk droogge- legden en bewerkten grond, en zaak kundig en zorgvuldig te worden ver pleegd. Tot die verpleging behoort een doel matige bemesting. De vruchtboom heeft voedsel noodig, zoo goed als on ze cultuurgewassen. E11 hij behoeft voor zijn voeding geen andere voe dingsstoffen dan die gewassen, dus hetzelfde viertal, dat nu wel in het geheugen onzer lezer zal zijn vastge legd stikstof, phosphor- z u ur, kali en kalk. Welke rol spelen die vier stoffen ln het leven van den vruchtboom? De s t i k"5 t 0 f bevordert vooral den wasdom van hout en bladeren, welke laatste door haar donkergroen en glanzend worden. Komt de boom aan stikstof te kort. dan zijn de blade ren klein en geelachtig en de éénjari ge loten kortwordt te veel stikstof toegevoerd, - - want ook dat is moge lijk dan openbaart zich dit in een te sterke ontwikkeling van loof en twijgen bij weinig vruchthout, terwijl de jaarscheuten niet uitrijpen en daar- [door licht bevriezen. Zulke te geile boomen dragen vaak vruchten, waar van het vruchtvleesch bruingele stre pen vertoont en die niet lang kunnen duren. Ook het phoaphorzuur is noodig voor de vorming van hout en blad, maar vooral is de invloed, van deze voedingsstof merkbaar op de sa menstelling van de vrucht, die bij vol doende voeding met phosphorzuur en kali zich zekerder en beter zet. Ont breekt het phosphorzuur min of meer, dari rijpt de vrucht later en smaakt minder zoet. Steenvruchten, als perzi ken en abrikozen, behoeven meer phosphorzuur dan appels en peren. 't Zijn vooral de voedingsstoffen kali en kalk welke in rijke, over vloedige mate aan de ooftboomen moe ten worden toegediend. Zij beide ge ven den boom vast hout, dat sterk is tegen vorst en andere invloeden. Kali draagt zeer bij lot de vorming eu verdere ontwikkeling der vruchtknop pen en heeft een zeer beteekenenden invloed op de kleur, den geur en den smaak der vri chteri. Zij verhoogt dus niet enkel den oogst, maar ook de hoe danigheid van het ooft. Waar kahge- brek i3. daar wc-rdt al gauw het looi zwartgroen en toont vervolgens brum- gckleurde vlekken tusschen de blad nerven. Ook de kalk vervult een gewichtige rol bij de vorming, zoo we zeiden, van vast hout, maar verder ook. van de vruchten, welker suikergehalte tevens door haar wordt verhoogd. Kalk ont zuurt tevens den bodem en maakt de ze gezond. Kersen en appels hebben de grootste behoefte aan kalk, peren op wildstam daarentegen weinig, pe ren veredeld op kwee weer meer. Daartusschen staan pruimen, perzik en abrikoos. Kalkgebrek veroorzaakt menigmaal ziekte, bij de steenvruch ten O. a. den gomvloed, vooral bij de kers bekend. De behoefte onzer ooftboomen, in zonderheid aan kalk en kali, spreekt allerduidelijkst uit de resultaten der onderzoekingen van Truffault in 1902. Deze onderzoeker vond in 1 K.G. één jarig hout in Grammen bij Kali appelb. 0.730, pereb. 0.911, pruimb. 0.579, kerseb. 1.500. j Kalk: appelb. 7.230, nereb. 4.420, pruimb. 3.270, kerseb. 4.170. Phosph. apnelb 0 610. nereb. 0.280, pruimb. 0.263, kerseb. 0.336. C. B. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Abbenbroek W. de Voogd v. cl. Straaten, cand. te 's-Gra venhage te l'er Aa bij Nieuwersluis (toez.) J. Dijkshoorn Azn., cand. Delft. CHRIST. GEREF. KERK. Aangenomen. Naar Rotterdam door P. de Groot, to Noordeloos. Laatste Berichten Kortsluiting. Door kortsluiting in de schakel kast kon de E. S. M.t die 9.40 uit Am sterdam vertrokken was, bij de Viu- kebrug tusschen Halfweg en Haarlem niet verder. De te 10 uur vertrokken wagen duwde den 9.40 dienst op tot de Amsterdumsche poort, rangeerde daar en trok de twee wagens verder n&ar hun bestemming. TEGEN DEN OORLOG. Van welingelichte zijde wordt het bericht over een protest-vergadering in Haarlem tegen den oorlog tegenge sproken. M. J. HENGEVELD GJ.zn. Hier ter stede is overleden de heer M. J. Horigeveld GJzn., in leven dis- trictsveearts voor het Staatstoezicht in Noord-Holland. 6 September 1849 werd de heer Hen- geveld te Oegstgeest geboren. De heer Hc-ngeveld was jarenlang bestuurslid der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren. Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal Maandag te 12 uur plaats hebben op de be graafplaats aan den Schoterweg. BLOEMENDAAL. BLOEMENDAALSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. Men schrijft ons: Ieder die Donderdagavond de zaal van Welgelegen te Bloemendaal bin nentrad, en dat waren er niet wei nigen, werd dadelijk getroffen door de keurcollectie fotografiën die op een zeer praclische wijze door het bestuurslid Cool waren geëxposeerd. De opnemingen in 1912 der werkende leden van bovengenoemde vereeni ging, vormden een collectie foto's, zooals wij die zelden mochten aan schouwen. Er is goed en hard g? werkt gedu rende den afgeloopen zomer. Ieder der leden werd een lijst ver strekt, waarop de cijfers konden wor den ingevuld, ten eiiide het ingeko men werk te beoordeelen. Natuurlijk moest een ieder zijn eigen werk in blanco invullen, terwijl het Bestuur bij monde van den heer Pijnacker Hordijk werd uitgenoodigd om drie heeren, die niet hadden ingezonden, uit te kiezen ten einde voorgelicht door het oordeel der leden, in de volgende vergadering te bepalen aan wie de prijzen moesten worden toe gekend. Do Jury bestaat uit de heeren Mi'. Pijnacker Hordijk, J. C. Vrint en P. J. E. Lefebvre. Zooals wij reeds zeiden zal het moeilijk vallen te beslis sen aan wie den eerepalm zal moeten worden toegekend, daar het zeer dikwijls zal zijn: entre ces deux ou trois ou quatre moil coeur balance. Oud-Hollandsche interieurs, gezellige binnenkamers bij magnesiumlicht op genomen, heerlijke landschappen, zee gezichten, een prachtig stadsgezicht, te veel om hier te noemen, passeerden de revue. Na het bezichtigen der foto's, wer den er een 15-tal lantaarnplaatjes ge projecteerd. Ook hierover zal de jury moeten oordeelen. Verder werden de prijswinnende lantaarnplaatjes geprojecteerd van den wedstrijd der Nederlandsche Ama teur Fotografen Vereeniging te Am sterdam, en eene collectie lantaarn plaatjes „de Rijn", van den heer I. Bïspinck, terwijl tot 9lot eenige kunst- fotografiën werden vertoond, ten ein de de aanwezigen bekend te maken of in herinnering te brengen, wat in het buitenland alzoo wordt gewrocht. Om half elf ging een ieder zcor voldaan huiswaarts. Er was veel ge noten en veel geleerd. IJMUIDEN. Woudkoningin. Vrijdagavond is door de meisjes zangschool onder directie van den beer N. Gonlag, in de tooneelzaal van de Nieuwe Willem Barendsz een goedgeslaagde opvoering gegeven M. Schuil's kiiideroperetie „Woudko- ningin". De belangstelling had grooter kunnen zijn er we twijfelen dan ook niet, of de tweede uitvoering zal na den roep van gisteren drukker bezocht zijn. Voor wie kinderspel en zang minnen, is het een aangename avond. Zoowat niet vrij geleidelijke spron-| gen gaat de opbrengst van den sui-1 keraccijns jaarlijks met zeven ton in 1 de hoogte. Eu zooals wij boven reeds zeiden: verlaging van den accijns wordt daardoor bemoeilijkt. Telegrammen Pcrt-Ovcrzicbi Gemengd Nieuws VERDUISTERING, üit Parijs wordt aan de N. R. Ct. geseind Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat do bankier Max, die het geld zijner clientele heeft opgemaakt wel 2590 klanten had. Velen verliezen belangrijke souritten éen hunner schiet er 120,000 frank bij in. Onder de slachtoffers zijn vele officieren, koop lieden, indtstrieelen, geestelijken, kleine renteniers. Velen hadden den bankier geld toevertrouwd om aan- deelen te koopen, zoodat er misbruik van vertrouwen gepleegd is. Het pas sief wordt op 15 milBoen geraamd. DE SUIKERACCIJNS. „De Suiker", het maandblad van den Anti-suikeraccijnsbond, schrijft: Jaarlijks stijgt de opbrengst van den suibcraccijns. Met ieder volgend jaar wordt liet belang, dat de fiscus bij deze belasting heeft, grooter. Wordt de strijd voor de verlaging van den suikeraccijns moeilijker. Gaat de hoop op algeheele afschaffing van dien bovenmatig hoogen belastingac cijns meer en meer verloren. Men lette op de volgende bedragen, i toonende de jaarlijksche opbrengst van den suikeraccijns 111 ons land: 1896 9.668.202 1897 10.716.431 1899 13.314.362 1902 16.705.250 1903 17.572.266 1904 20.040.939 1905 19.519.000 1906 21.491.463 1907 22.377.771 1908 22.306.168 1909 23.352.449 1910 23.674.375 1911 24.362.033 De oorlog in den Balkan. DIRECTE ONDERHANDELINGEN. SOFIA, 16 Nov. (Reuter). Uit ge loofwaardigo bron wordt medege deeld, dat de vredesvoorwaai-den ten spoedigste zullen worden vastgesteld en namens de verbonden mogendhe den aam Turkije zullen worden toe gezonden. Zij moeten worden aange nomen of verworpen. De bondgenoo- ten hebben geen plan Turkije gele genheid 'te geven, om lijd to winnen, door te onderhandelen over de bij zonderheden. Zoo de voorwaarden niet binnen 24 uur zijn aangenomen, zal de strijd met de grootste krachts inspanning worden voortgezet. Het is mogelijk, dat de snelle aanneming der voorwaarden den intocht der Bul- gaarsehe troepen in Konstantinopel zal beletten. Men verzekert, dat de Bulgaren zïo'h er niet tegen zullen verzetten, dat de Turken Konslantinopel en de Dar- (1 anellen behouden. BEMIDDELING. HET EINDE VAN DE/N OORLOG. SOFLA. 15 Nov. (Reuter). De ,Mir" bevat een nota, waarin wordt ge zegd: „Gisteren was de oorlog zoo goed als ten einde. Heden kunnen wij daaraan toevoegen, dat wij slaan aan den vooravond van den. vrede." TSJATALDJA. SOFIA', 15 Nov. (Reuter)'. Over de operaties in de linie van Tsjataldja wordt steeds officieel hetzelfde stil zwijgen bewaard. De Bulgaren legden een spoorweg aan om Adrianopel, die de spoorweg- lijn bereikt bij Ethi Baba, om het ver keer in de richting van Koustantino- pel te bevorderen. SOFLA, 16 Nov. (Reuter). In tegen spraak met geruchten van 'hevige ge vechten bij Tsjataldja wordt in offl- ciersJkningcn. beweend, dat er nog geen ernstig gevecht heeCt plaats .gehad, doch slechts schermutselingen van do voorposten. TOESTAND IN SALONIKI. ATHENE. 15 November. (Reuter). Het Koninklijke jacht, met de ko ningin aan boord, kwam gisteren te SaloniM aan, vergezeld door 27 ver sierde Grieksche koopvaarders. De vreemde oorlogsschepen losten de reglementair voorgeschreven sailuut- sohoten. DE MONTENEGRIJNEN. RJEKA, 15 Nov. (Reuter). (OfficT.eel). Generaal Voekowitsje is gisteren met 8000 man na een geforoeerden marsdh te Play aangekomen. Hoewel do troe pen met de kanonnen ever een weg hadden moeten trekken, waar de sneouw meiers hoog lag, hadden zij zidh bewonderenswaardig goed go- houden. De tocht werd begunstigd door goed weder. De generaal zeade, dat hij binnen drie of vier dagen voor Skoetari hoopte te zijn, ten ein de daar deel 13 nemen aan den be- slissenden slag. Na den slag van Melgoesji bij San Giovanni di Medua slaagden de Mon- tenegrijnen er in, de Turken terug te drijven. D&ze verloren oen snelvuur- kanon en tieten een aantal dodeno on gewonden achter. De Montonegrijnen! ihdlshon dria dor pen bezet. TURKSCHE GEVANGENEN. BELGRADO, 15 Nov. (Reuter). Er zijn op het oogenblik 10.000 krijgsge vangenen te Belgrado, w. 0. 200 offi cieren. CHOLERA, KONSTANTINOPEL, 16 Nov. (Reu ter). Officieren, dre van het leger le irugkeeren, melden dat de cholera ontzettende verwoestingen aanricht onder de Turksdbe en Bulgaarsche trccpeu. Reeds zijn vele gevallen voorgeko men te San Slïifauo, waar de zieken zoo maar in de straat neervallen. PRESIDENT WILSON. NEW-YORK, 15 Nov. (Reuter). Dr. Woodrow Wilson deelde mede, dat hij, onmiddellijk aa zijn insta-Haitie als president, een buitengewone zit ting van het Congres zal uitschrij ven, ui terlijk tegen 15 April, ter her ziening van het tarief. („Hbld."). MIJNAANDEELEN, Guyana Goud gew. 191/2, 7dem pre-' fer. 30—31 1/4, Singkeptin 270, Great Cobar 8S1/211/16, Pittsburg Coal 23 1/2—7/8. AMERIKAANSCIIE MARKT iels flauwer, ondertoon vast. Sporen: Atchison Topeka 109, Denver 22 3/4 Erie 31 1/4, Kansas 28 1/4. Pref. iden; 611/2, 3/4. Missouri 28 3/4, Rock Is land 261/2, South Rail 29 5/8, 3/4, Union Pacific 171, Cm. Wab. 4 7/8. Industrieele: Amalgamated 85 3/4, Am. Can. 40 1/2, Am, Car. en Foni dry 59 1/2, Am. Hide en Leather 29 1/4. Stand Milling gew. 28 3/8, Cm. Cigar. 54, Cm. Steel 74 11/16. 3/4, Cm. Marine 5 1/16, Pref. id. 20 3/8. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: 15 Nov. G. J. Hendriks—Fikkert, z, M. Hoogland—Loos, d. 16 id, J. Bantema—Vaartjes, z. OVERLEDEN: 14 Nov. M. de Nijs, 77 j., Zuidpol derstraat. Markfnieuws Beverwijk, 1G Nov. 1912. Spinazie, per Heet. f 0.60. Andijvie, 100 sir. f2. Koolrapen, por 100 ƒ4. Wortelen, 100 hos f 12. Bieten, per 100 1.25. Schorseneeren. per bos 15 ot.- Anrdan. klei, por Heet. 1 2.50. Td. zand. per Heef. ƒ4 50. Roode Kool, pe-" 100 ƒ5. Savoije Kooi per 100 5^ Bloemkool pei 100 13. Prei. per bos 10 ct. Pieterselie per bos 5 ct. Selderie per bos 6 ct. Appelen, per Heet. 3.50. Peren, per Iiect. 4. IJruiveu, per kilo 0.80. ADVERTEÜT5ËK Den lsten December fnopen onze ge liefde Ouuer- lOHAëNA WILKELM1HA SEHEMAHS. den dag le -herdenken waarop zij voor 25 jaar in den Echt zijn verbonden. Hun dankbare Kinderen. Haarlem, 16 Nov. 1912. Op den 30en November a.s. -hopsa mijn gel'efde Ouders J. VERZI-JLENBERQ en A. TIS&SING den dag te herdenken, dat zij voor 12 1/2 jaar in den Echt weiden ver bonden. Hun dankbare Zoon: JAN. Haarlem, 16 November 1912. Den SOsten November hopen onzo geliefde Ouders W. Dl REUS J. T. VAN DER GOES den dag te herdenken waarop zij voor 12 1/2 jaar in den Eoht zijn verbon den. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dank bare Kinderen JACOB A en CORNEL1S. Op den 5en December 1912 hopen JAC0BU8 LEEIDERT BRAKEL en MARIJKE EILARIÜ8 hun 12 1/2-jurige Bchtvereeniging -te herdenken. Haarlem, 17 Nov. 1912, Damstr. 28. Amsterüamscbe Bbbfs. Openingskoersen van 16 November 1912. LABOUCHEnE (-n\!S C0.3 BANK TABAKSAANDEELEN. Bindjey 87, Deli Mij. 551 1/2, Mcdan 250, Rotterdam Deli 385, Senenibah 530. RÜBBER-AANDEELEN. Amsterdam Rubber 225, Bandar 92, Koloniale 85, Nederlandsche 79—80. PETROLEUM-AANDEELEN. Dordtsche Petroleum 162, Gec. Holl. Potr. 240 1/2—3 1/2, Int. Rum. Pelr. 14950, Kon. Ncd. Petr. 532 —4, Moea ra Enim Petr. 217, Perlak Petr. 79 1/2, Sumatra Paleinbarig 1921/2, Orioai 106 3/47, Schibaieff gow. 31, Idem pref. 28. CULTUREN. Cult. Mij. Vorstenlanden 1571/2-3/4. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Vader. Broeder en Zwager MartinBslehsnnes HangeYtldGlzn. Di stricts-Veea ris voor bet Vee- artsenijkundig Staatstoezicht Ln Noord-Holland. Uit aller naam: E. HENGEVELD— GERRITSEN. Haarlem, 15 Nov. 1912. Hassclacrsplcïn 35. Geen bloemen. Bezoeken kunnen n'et worden afgewacht. De begrafenis zal plaats heb ben a.s. Maandag 12 uur op de Algemeene Begraafplaats aan den Schoterweg. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed in den ouder- I dom van ruim 77 jaar, onze lieve huisvriend, de Heer W. G. C. CENIJN. Familie RIJBROEK. I Wanmoosstraat 16. Beëindiging Faillissement De Curator in het faillissement van A. A. VAN DEN BERG, koopman, wonende te Haarlem, bericht, dat ten gevolge van. Ihet verbindend worden der Uitdieelingslijsl, dit faillissement een einde heeft genomen. De Curaten Mr. W. P. VIS?

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2