Hajirlem's Dagblad DE WEERSPANNIGE TWEEDE BLAD 'Voensdag 20 November 1912 OM ONS HEEN No. 1620 De Vredesbeweging en de Oorlog. Menschen die zich maar niet kun nen voorstellen, dat de samenleving er later wel eens heel anders uit zou kunnen zien dan nu, meen en. dat de Balkan-ooilog de voorstanders van de vredesgedachto nu wel, zoo niet voor altijd, dan toch voor ©enige ja ren, zal hebben ontmoedigd. „Kijk", Keggen ze schamper, „daar zal in 1913 het Vredespaleis geopend worden en een jaar te voren vliegen vier volken een vijfde naar de keel. Laat nu toch jullie onvruchtbare denkbeelden va ren vechten zullen do menschen toch, zoolang de menschhoid. be staat." Maar wij, vredesvrienden, zijn zoo gauw niet afgeschrikt, omdat wie propaganda voor een beginsel maakt, or op dient te rekenen, dat nu en dan de maatschappij toont voor zijn principe nog niet rijp te wezen an ders zou immers zijn propaganda on- noodig zijn. Persoonlijk ben ik er Keker vau, dat binnen een nog niet te bepalen tijd de oorlog uitzondering, de beslissing door arbitrage of over leg regel wezen zalzelfs heb ik den m©ad niet opgegeven, dat to zullen beleven. En wel om de eenvoudige reden, dat dit ligt in den ontwikke lingsgang van de beschaving. Goan we de drie vormen na, waar onder de samenleving zich voordoet, dan vinden we de persoon, het gezin, de stam, of om in de hedcndaagsche uitdrukkingswijze te spreken het volk. In al deze drie elementen is sedert eeuwen her strijd geweest strijd van opvattingen en inzichten, strijd van belangen vooral. Onder de primitieve volkeren was de oplossing van geschillen tusschen personen een voudig deze, dat de een den ander af- manlite, uit den weg ruimde. Hot is niet gemakkelijk meer, in de wereld een land te vinden, waar dit als eigen rechter optreden ongestraft geschie den kan. De samenleving wil, dat ook het grootste, het zwaarste ongelijk, door den een den ander aangedaan, door de openbare justitie worde be-1 recht. Die gedachte is tot zelfs in de wildste streken vau Amerika en Afri ka doorgedrongen, al is ook do wijze van rechtspreken, naar omgeving en landaard, verschillend. Daarna komt do strijd tusschen de gezinnen. We vinden die in onze naaste omgeving nog tusschen buren, in den vorm van scheldpartijen en min of meer venijnige plagerijen, in onbeschaafde streken hoerscht nog de vendelta, de bloedwraak, tusschen de familïën, o. n. in het nu zoo fier oor logvoerende Montenegro. Maar als middel van verweer tegen benadceling in sloffelïjken zin, als uiting van haat bij verschil van geestelijk inzicht, ia de strijd tusschen fainiliën geen bloe dige meer en, evenals die tusschen personen, onderworpen aan de beslis sing van den rechter. Dit geeft iedereen toe. Maar wan neer wij, vrienden van den vrede door recht, hetzelfde beginsel zien dagen voor het derde element, den stam of het volk, dan worden wc voor on- proctisclie, ja gevaarlijke idealisten j uitgemaakt. Toegegeven moet wor den, dat het gevaar voor bloedige botsingen grooter wordt, naarmate het aantal daarbij betrokken perso nen stijgt. Elke menigte loopt gevaar, do koelheid van redeneering te ver liezen, die elke persoon, welke van do massa deel uitmaakt, bezit. In tijden van oproer kan men daarvan ontzet tende bewijzen ziien in onze geschie denis is de moord op de De Witten er een voorbeeld van. In een kort bericht, verspreid door den bond Vrede door Recht, staat de zeer juiste opmerking te le zen, „dat de oorlogen voor de vredes vrienden een goede, een propagandis tische zijde hebben", en om het cyni sche, dat men in deze opmerking zou kunnen vinden, weg te nemen, wordt er dadelijk bijgevoegd, „dat wij om alles wat ons lief ïs dien blocdlgen propagandist liever nooit hadden aan schouwd". Natuurlijk. Want ons stre ven is de vrede en niet de oorlog. Waarin dan die diepdroevige pro paganda schuilt In de eerste plaats hierin, dat elke bloedige botsing middellijk de financieele bolangen ernstig benadeelt ook van landen, die rechtstreeks met het conflict niet te maken hebben. Op de beurs daalden tol van fondsen, toen de vier volkeren Turkije naar de keel vlogen. In hoe veel sterker mate dat het gevolg zou wezen van een Europecsclien oorlog, bijvoorbeeld van Frankrijk tegen Duitschland, of Engeland tegen Duitschland, kan iedereen zich ge makkelijk voorstellen. Die gebeurte nis zou op financieel bn handelsge bied. een Chaos veroorzaken, waaruit naderhand wel weer een toestand van orde ontstaan zou, maar niet dan na een langdurige periode van ontzaglijk leed en enorme schade. Ook voor den overwinnaar. Wie in deze dagen zijn geloof aan het gezond verstand be houden wil, leze dat merkwaardige boek van Norman Angel], De G roo- te Illusie, waarin zoo duidelijk wordt aangetoond, dat'de hedendaag- sclie internationale verhoudingen te weeg zullen brengen, dat de slag, dien men in Midden Europa elkaar toe brengt, pijnlijk gevoeld wordt in bot Noorden en in het Zuiden, dat er bui ten staat, ja dat de schok zich voort plant tot in de nieuwe wereld, c den oceaan. Laat ons ditmaal zwijgen over de dooden, de gewonden, de voor altijd verminkten en zieken zij, die den oorlog nog durven verdedigen als een sterker worden van hot overwin nende volk, als een middel om ver slapping tegen te gaan, aanvaarden deze dure betaling voor dat naar hun inzicht verkregen voordeel. Maar zelfs zij in hun onjuiste en eenzijdige op vatting, zullen zich verschrikt afkeo- ren van de onverwachte gevol gen van den oorlog. Op de hielen van de laatste rij der achterhoede van de voorttrekkende legers volgt de Groole Plaag der epidemie en waoht haar tijd af, die onfeilbaar komt, zoodra de veldslagen geleverd zijn, en de ontoe reikende medische hulp dooden on gewonden op het veld moet laten liggen. De cholera is de ijsclijke mede dingster van den granaatkartets en raapt weg, wat deze nog spaarde, zonder te vragen naar overwinnaar of overwonnene. Daar is toch niets karakterverstorkends, niets ziel ver heffends in gelegen, op den hoek van een straat in schrikkelijke krampen te sterven. En men moet zich toch niet verbeelden, dat deze tweede plaag de bergruggen van den Balkan niet overtrekken zal we zullen de Cho lera zien verschijnen, ook in een oor log tusschen de beter geklecde en ge voede, minder vervuilde en verwaar loosde soldaten van de beschaafde natiën, omdat het nu duidelijk blijkt, dat geen geneeskundige dienst, hoe uitgebreid ook, in staat wezen zal die tallooze slachtoffers van het ver schrikkelijke moderne geschut in den korten tijd, die daarvoor toegemeten is. bijeen te verzamelen en te verple gen. De schrikkelijke epidemie, die de Europeesche volkeren nu al jaren lang met groote kosten en groote moeite weten terug te jagen naar de oevers van Don en Wolga, komt on feilbaar mee in den ties van de groote Europeesche legers, die zich met elkander mochten willen meten. Dat is een van de lessen, en welk een dui delijke, van dezen Balkankrijg. Indien het kostbaarste lichaamsdeel van den mensch zijn vuisten waren, j dan zouden zij, die voorstandera zijn van den oorlog ter wille van de krac htsver hoe ging, gelijk kunnen j hebben. Maar wanneer zij hun denk- Feuilleton (Naar het F r a n s c h). IS) Toen hij met het licht terugkwam, vond hij de twee tegenstanders stijf tegen elkaar gedrukt over den grond rollen. Maar Leonard was in het voordeel, terwijl Labourot door zijn zwaren mantel in zijn bewegingen gehinderd, vergeefschc moeite deed om zich los te worstelen. Maar op het geluid van de 6tem van den bri gadier, die niet wist hoe hij bij deze worstelpartij zijn ondergeschikte het best te hulp zou kunnen komen, hief de weerspannige het hoofd op. Ik zal hem loslaten, mijnheer Marin, zei hij tot hem, als u mij be looft, dat hij de hand niet tegen mij zal opheffenIk wil met u to ma ken hebben; u kunt mij gevangen nemen als u er op staat; u weet wel dat ik tegenover u geen weerstand zal bieden. Dus, je geeft jo aan mij over? Zeg het dan duidelijk en ofschoon het mij betaald gezet is, dat ik je graag mocht lijden, toch heb ik nog wel ver trouwen op jo woord. Ik zeg niet dat ik mij overgeef, maar ik zweer dat ik niet zal probee- ren te vluchten, totdattotdat er een verklaring tusschen ons heeft plaats gehad. Ik stem er in toeook zal ik je niet uit het oog verliezen en bezit ik nog een stevïgeu vuist. Na dezen aldus gesloten wapenstil stand kwamen de twee tegenstanders overeind, do een verwenschingen sla kend en grommend, de ander koud en zwijgend. Nu eerst, bij het licht dat de briga dier droeg, was liet te zien in welken treurigen toestand de arme Leonard Bouvet verkeerde. Hij was afschrik wekkend mager met roode randen om de oogen, die met een koortsachtigen gloed schitterden maar zijn wangen waren zóó bleek, dat zelfs zijn wor stelpartij van zooeven er geen kleur op had kunnen brengen. Hij was blootshoofds en barrevoets zijn kloe ren bestonden uit een hemd en een pantalon van grol linnen, doorweekt, van het water, evenals zijn lange ha ren, die in lokken op zijn schouders vielen. In weerwil van zijn woed© tegen den weerspannige, kon Marin een ge voel van medelijden niïot onderdruk ken. De oppositie tegen de wet hoeft J© niet dikker gemaakt, Leonard, zei hij op een toon, die steeds minder streng werd, terwijl hij hem hloef aankijken, j© zult nu wol weten beeld erkend willen zien voor ielshoo- gors, dan een boksers-ideaal, wan neer zij daaruit ook willen halen do zedelijke sterbmaking van een volk, dan zullen zij toch nu wel van liu.n dwaling overtuigd worden door de gruwelen, die de oorlogvoerenden bo zig zijn te bedrijven, geheel buiten hun verlangen naar overwinning om. De rem, die de mensch op zichzelf pleegt aan te zetten, is in don oorlog losgesprongen: al zijn slechte eigen schappen komen ongehinderd naar voren en hij raakt tol onzegbare wreedheden in de woeste orgie van liet vergoten bloed. Hoe is het moge lijk, dat een toestand, die leidt tot hartoloozen moord op vrouwen, kin deren, grijsaards, tot brand en plun dering, een volk versterken zou. Neen, alleen oefening In zelfbeheer- scliing kan den mensch, het gezin, hei volk verder brengen. De oorlog dus nooit 1 Wij, die vrienden zijn van Vrede door Recht, en daarin golooven. zien dezen krijg wel als een stap achter waarts, maar die door een voorwaart- sche beweging moet worden ge volgd. En zoo wij 't ook niet mogen beleven, wal nood, toch zal eens aan den horizon het licht van den wereld vrede voor een gelukkiger- mensch heid dagen 1 J. C. p. Binnenland VOOR 'T ONDERWIJS IN ZUID-AFRIKA. Een der dochters van den oud-pre sident Steyn, mejuffrouw Gladys Sleyn, volgt te Amsterdam, onder lei ding van dr. Gunning, een cursus in de paedagogïek. Zij ïs daartoe onlangs uit Zuid-Afrika overgekomen. Door het bezoeken va.i scholen stelt zij zich op de hoogte van het onderwijs, dat de meisjes in Nederland ontvangen. In tiaar eigen land, waar zij zich later weer aan het onderwijs wil wijden, heeft zij reeds- eenige examens afge legd. (Neder!.) NEDERL. JUBISTEN- VEREENIGING. ITet bestuur der Nedeil. Juristen- vereenigiiig heeft in de commissie, welke een verstag zal uitbrengen om trent de gebreken der Nederlandsene rechtstaal en de middelen tot verbete ring, benoemd tot voorzitter mr. 11. L. Drucker tot leden prof. mr. S. J. Fockema Andreae, mr. C. Bake. mr. B. C. J. Loder, mr. C. W. Star Bus- niann, en den heer Marcellus limanis; en tot secretaris mr. J. van Kuyk. DE 24-UURS-DIENST BIJ DE POLITIE TE AMSTERDAM, Door den burgemeester is een nieuw plan ontwörpei om verbetering te brengen in de 24-uu ra dienst voor de politic-agenten op Zondag, namelijk een verkorting met 2 uur en een bete re verdeeling. ROODVONK TE AMSTERDAM, In de week van 11 tot en met 17 No vember zijn 132 gevallen voorgekomen waarvan 2 doodelijk. BARQN MACKAY. Baron Mackay heeft thans ook zijn ontslag ingediend als lid der Staten van Zuid-Holland. NEDERLANDSCHE JO L P NALISTEN KRING. Mr. L. J. Plemp van Duiveland, voorzitter var den Nederlandsciien Journalistenkring, heeft zijn ontslag als zoodanig irgediend. De rede van dit besluit is do houding der algemeene vergadering, Zondag te Amsterdam gehouden, inza ke een personen-quaestie. Het bestuur van den Kring zal in een dezer dagen te beleggen vergadering vaststellen, welke houding liet in zijn geheel zal aannemen. GEHEELONTHOUDERS NED. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. De Vereeniging van Geheelonthou ders onder hel Ned. Spoor- en Tram wegpersoneel hield Zondag te Utrecht een vervolg-vergaderiDg van die op 6 October jl., ter vaststelling van het nieuwe huishoudelijke reglement, noo- dig geworden door de reorganisatie der vereeniging tot een met afdeeliu- gen. De konit klijke goedkeuring zal op hel ontworpen reglement zoo spoe dig mogelijk worden aangevraagd. Als candidate-! voor het nieuw to be noemen bestuur werden al reeds ge stold de heeren V. d. Horst, Willemse, De Haas, v. Sehaick, Kinker, allen uit Utrecht, lleeringa, Groningen en La- bordus, Nijmegen. Bij de rondvraag werd wensche- lijkheid betoogd om slechts bij hooge uitzondering op Zondag te vergaderen. De vergadering was zeer goed be zocht. (Tel.) SCHATGRAVERS. Te Venraai (L.) werd dezer dagen een heel oud, vervallen huisje afge broken. Volgens de in den volksmond loopende geruchten, zouden zoo ver telt de Tel. de vroegere bewoners, die tot de stilte potters behoorden, wel geld in den grond verborgen hebben, wat den werklieden, die met het af breken belast w-aren, aanleiding gaf den grond order d-en kelder eens diep om te wroeten. En jawel, eindelijk stieten zij op een ijzeren kistje. Zij hadden den schat Toen het kistje opgedolven en ge- opend was. bleek hei evenwel slechts... één rijksdaalde- te bevatten 1 STAKING TE AMSTERDAM. Aan het in aar bouw- zijnde werk ter uitbreiding van het café-restaurant Schiller op het Rembrandt plein heb ben een twintigtal opperlieden en met selaars het werk neergelegd. Het con flict begon met de opperlieden, die wei gerden in aangenomen werk te gaan. doch een uurloon eischten van 42 cent. De metselaars verklaarden zich solidair, terwijl een zevental sjouwer lieden, wien opgedragen werd het werk van de stakende opperlieden to verrichten en dat weigerden, uitgeslo ten werden, zoo meldt 't ïlbld. BEGRAFENIS JHR. GEVAF.RTS VAN SIMONSHAVEN. Bij de begrafenis van jhr. P. 0. TT. Gcvaerts van Simonshaven, Kamer heer i. b. d. van H. M. de Koningin, sloot zich de Prins met zijn adjudant op de algen.een© begraafplaats te 's-Gravenhage bij den stoet aan. Ach ter de rouwkoets ging een hofrijtuig, waarin de vertegenwoordiger van de- Koningin, Kamerheer baron Van It- torsum. Aan de groeve sprak de Prins na mens de Nedcrlardsche Commanderij der Johannisorde een woord van hul de nan de nagedachtenis van den op richter en werkmeester der Comman derij en prof Muller herdacht den ont slapene als oprichter der Chr. Veree niging van Jen ge-mannen. Zeer vele hc-fdigritarissen, baron Sweerts, Corrmissaris der Koningin, mr. Roest, oud-burgemeester van Den Maag, zoomede verschillende deputa tion, bewezen den overledene de laat ste eer. De baar werd door vele kran sen gedekt o. a. een van de Koningin- Moeder en van de Johanniteroi de. In het sterfhuis was een lijkdienst gehouden door ds. Schokking, waar bij de Prins en de vertegenwoordiger der Koningin aanwezig waren. KERKGEWELF INGESTORT. Het „D. v. N." verneemt, dal de toestand van de slachtoffers van het or geluk van j.L Vrijdag in de Nieu we Kerk te Bergen op Zoom. vooruit gaande is. L. de Kok, voor wiens leven ge vreesd werd, is Zaterdagmiddag tot bewustzijn gekomen. Ofschoon niet buiten gevaar, is er toch nog hoop op behoud. Voor de beide anderen, J. van Hal en Alb. Jansen, is het levensgevaar geweken. EEN BRUID ALS BRANDSTICHT STER. Te Houtigehage (Fr.) brandde een hooischelf van den heer H. af. Bij on derzoek der politie bi-eek, ilat de toe komstige ecuigeuoote den brand ge sticht had, om ie makeu, dat liet huwelijk niet zou doorgaan, zoo meldt de Tel. EEN HONDERDJARIGE. Den 2*sten dezer viert de lieer T. Dijkstra te Hariingen zijn lirJsten ver jaardag. Na 36-jarigen dienst bij de gemeente" werd hij Op 82-jarigeu leeftijd gepensioneerd. JJe grijsaard is nog kras vau geest en flink gezond, zoo meldt de Tel. HERSTELLINGSOORD. Zondag is te Utrecht een vergade ring gehouden vau de Ned. Vereeni ging tot oprichter en instandhouden van herstellingsoorden voor handels- en kantoorbedienden en handelsagen ten. 't Kapitaal der vereeniging is thans gestegen tot 10.000. Enkele regiementen werden gewij zigd. In 't centrum des lands zal grond gekocht worder voor de stichting. HOSPITALEN IN BELGRADO. Dezer dagen vergaderde ten huizo van dr. Cramer, predikant te 's-Gra- vonhagc, de commissie, die zich daar ter stede heeft gevormd om ten voor- deeie der Nederlandsche hospitalen in Belgrado gelden te verzamelen. Op die vergadering werd het be stuur gekozen nis volgt: voorzitter dr. J. A. Cramer; secretaris de heer D. C. Wiedemann; penningmeester de heer B. D. van Tienhoven, allen te 's-1 Gravenhage. Besloten werd de gelden, die hij het comité reeds waren ingekomen, cn nog zullen inkomen, na aftrek der reeds plaats gehad hebbende zendin gen, over tc dragen aan het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage, met het bepaald ver zoek die gelden te willen gebruiken voor de Nederlandsche hospitalen in Belgrado, onder het bestuur van de doktoren Van Tienhoven en Van der Werff. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis verklaarde zich gaarne bereid aan dit verzoek te voldoen. GEVAARLIJKE LIEDEN. In verband met het onder de ge meente St. Kruis plaats gehad hebben do treffen tusschen de politie en ee nige stroopera, meldt men nader «ut Aardenburg; Met buitengewone brutaliteit en onverschrokkenheid treden tegen woordig in Zeeuwsch-Vlaanderen ne wil lstroopcrs op. Zooals de den elfden dozer surveilleerende politiemannen ondervonden, gaat het evenwel alle perken te buiten. Na de wildstroopers vijf in getal geruimen tijd te hebben besp'ed, bemerkten de mare chaussees, dat dezen voor het, buiten gewoon slechte weer een op het besnr- vo 11 I-eerde land staand schuurtje bin nengingen, waarschijnlijk om daar te schuilen. Niettegenstaande de politieman nen slechts met hun beiden waren en zij wisten, dat de stroopers van meer dere vuurwapens waren voorzien, be klopen zij het gebouwtje. Na even ge luisterd to hebben opende een hunner Je deur ton einde zoo mogelijk de overtreders te bekeuren. Onverwachts evenwel werden de po- lit ©mannen door de uit bet schuurtje te voorschijn sprengende vermomde ktroopers overrompeld, waarop een lange worsteling ontstond. Door de overmacht werden, jammer genoeg, ■ie marechaussees overmand en ont snapten de booswichten. De politiemannen onderzocli ten daarna het schuurtje, zonder evenwel iets te vinden. Toen zij zich daaruit verwijderden, bemerkten zij dat de stroopers terug keerden. Spoedig daarop werden ver schillende schoten gelost en werd het schuurtje waaruit de politiemannen gelukkig bijtijds vertrokken waren, als liet ware doorzeefd met hagel. Verbluft door de verregaande bru taliteit der Lende en slechts in 'bot bezit hunner revolvers, waaruit zij eenige schoten afvuurden, doch. waarmede in zulke omstandigheden en in de duisternis weinig valt te doen en die bovendien door de wor steling beslikt en onklaar waren ge worden, zagen de marechaussees liet nuittelooze er van in verder hun leven in de waugschaal le stollen en kon den zij slechte met groot© moeite, achtervolgd door de stroopers, re- tourneeren. DE CHRISTELIJK-SOeiALE PARTIJ. Nader wordt uit Arnhem gemeld, dot de partij te geconstitueerd. liet voorloopig comité is tot bestuur ge kozen, namelijk de heeren C. W. Cloosma, te Groningen, ds. J. E. B. Eyknian, te Sittard, dr. C. D. Cramer te Utrecht, A. de Geus, to Gendrin- gon, dr. E. A. Kcuchenius, te Scheve- ningen, mej. M. van Woensel Kooy, te Huizen, en mr. dr. A. R. van de Laar NEDERLANDSCHE ONDERWIJ ZE R S-PROPAGA1NDACLU B VOOR DRANKBESTRIJDING. Te Utrecht had Zondag de verga dering jilaats van do Prenaganda- Club. De voorzitter deed uitkomen de groo to taak welke de onderwijzers heb ben ton opzichte van het kind op Let punt van drankbestrijding. De club heeft thans 35 afdeelingen met ruim 1000 leden. Een enquóte zul worden ingesteld op openbare en bij zondere scholen in zake liet drankge bruik onder kinderen en in verband daarmede een onderzoek naar hunne geschiktheid voor het onderwijs. Nadat eenige zaken van fouashpn- delijken aard waren behandeld kwa men aan de orde de stellingen en voorstellen van het hoofdbestuur om trent de organisatie der jeugd. De vergadering besloot da/t 't wer ken onder de jeugd zal bestaan uit: a. het leiden van clubs van jongens en meisjes van pl.m. i2 tot pl.m, 16 Jaar, en. het dag wordt, zal het water over hot dak van de Kraan stroomen.... daar om is mijn geheele familie gevlucht en heeft op de heuvels van de bos- schen een sohuilplaats gezocht. Maar dan zijn wij verloren zei Labourot doodelijk verschrikt. Laat ons dan dadelijk vertrek ken cu van liet oogenblik profïteeren! riep Marin uit, door elkaar bij de hand vast te houden, zouden wij nog wel een droog plekje kunnen vin den. Hoop daar maar niet op, ant woordde Leonard treurig, de berg stroom hier vlak bij is, na de brug ie hebben meegesleept, ook buiten zijn oevers getreden en vormt een nieuwe uitmonding, waar het water woest is lk kon zooeven al alleen met de groot ste moeite wadende over den stroom komen, cn mi zou zoohi onderneming menschel ij ke krachten te boven gaan. Maar, Leonard, vroeg de bri gadier, nis je dat wist- waarom ben jo dan bier Om u te redden, mijnheer Marin. zei de jonge man flink, om u te redden of om met u te sterven..; Zoo even had een van de kinderen u vlak bij do brug ontmoet en u aan uw stom herkend hij berichtte mij. dut u de ren kant uitging, toen heb ik tot mij zelf gezegd „lk zou niet kunnen ver dragen, dat een best mensch als mijn heer Marin door mijn toedoen om het leven kwam. ik ca hem te hulpals Onze Lachhoek 1IET LEGAAT. Neef Beste oom, u zult me toch niet onterven Oom Verdiend had je hetmaar ik zal het niet doen je zult de 300 gulden, die ik je toegedacht heb, krij gen maar eerst na jc dood dan kan jc ten minste je fatsoenlijk laten begra- ZEER JUIST. Jongen, maak bet hek eens voor professor open. Wat is dat. een professor —Iemand, die alles weet, domkop I -N;ou' a's bij alles weet. dan weet hij ook wel, hoe dal het hek opengaat. b. het leiden van vereenigingen van jongelieden van pl.m. 16 tot 18 A 20 jaar. Als regel staat bij de kinderclub- jes (1216 jaar) de onderwijzer nis leider, en bestaat het werk, naast Let bezighouden door uitstapjes, vertel avonden, bioscoop, slöjd enz., in het gc-ven van een cursus in het alcohol vraagstuk. Verder werd besloten dat de jon ge! eden,vereenigingen onderafdcelin- gen zullen vormen van de beslaande groote vereeniging;, waar zij de voort zetting zijn van een cursus dei' club, kimmen zij onder leiding der club- ufdeeling blijven, welke afdeelïng dan een barer leden als leider dezer or ganisatie aanwijst. De wensch wenl uitgesproken dat i edere o nderw ijzer-d ran kbestr ijder zich als clublid aanmeldt, om zoo mo gelijk het werk der jeugdclubs en Jan- geiteden-organisaties te leiden. De vergadering besloot dat door liet Hoofdbestuur voor de cursisten ©eu maandblad „Jong Leven" zal worden uitgegeven. De beer A. Rei tante, van Rotterdam, zal als ie- dactêur optreden. URK BELASTERD. In de raadsvergadering van het eiland Urk gaf bij de rondvraag wet houder W. de Vries zijn verontwaar diging te kennen over de laster-cam- pagne, welke tegenwoordig in eenige bladen tegen Urk en zijn bewoners gevoerd wordt. Het is of een booze geest er behagen in schept allerlei Lelijks van de eilanders te verkondi gen. Schurft zou er heerschen, een dievenbende en valsche munters er werkzaam zijn, enz., tc-n gevolge waarvan menig Urker, op den vasten wal vertoevende en zoo gemakkelijk door zijn kleedij kenbaar, minder aan genaam bejegend werd. Iiij stelde den burgemeester (onzen oud-stadgenoot, den lieer A. Gravestein) de vraag, of zulks n.iet ko.ii worden verhinderd. Uit diens antwoord bleek, dat blij kens het rapport van den gemeente geneesheer d.d. 1 November, toen de ze opnieuw de schoolkinderen onder zocht, had, slechts één kind aan schurft lijdend was bevonden. Voorts zijn onder zijn behandeling twee kin deren en één jongeman. En dat op een bevolking van ruim 2700 zielen. Wat villach geld betreft, slechts één val sche rijksdaalder is naar Urk ver dwaald en van een dievenbende is op' het eiland geen sprake geweest. SALARISSEN VERPLEGERS MEERENBERG. De afdeelïng Meerenberg der Ne derlandsche Verplegers Vakvereni ging heeft zich tot de Prov. Staten van Noord-Holland gewend met Let verzoek te willen bewerkstelligen, dat bij eventueel© kionherzienir.g, do verplegenden. inzonderhe d de uit wonende gehuwde verplegers, niet worden uitgesloten, doch het. salaris berekend worde naar evenredigheid van de hoedaniglieid en de hoeveel heid van den geleverden arbeid door de verplegenden, en bij de vaststel ling daarvan, óf de afdeelkig, óf ver tegenwoordigers uit het personeel gehoord moge worden. De Nederlandsahe Verplegers-Vak- vereenigmg heeft zich tot hetzelfde college gewend met een adres, waar in zij er op wijst, dat reeds tweemaal door de afdeeling Meerenberg van bovengenoemd© vereeniging aan Ce commissie van. toezicht over g noemd gesticht, het verzoek is gericht, om aan de inwonenden onder bet perso neel, bij het gaan met vacant e, het kostgeld- uit te keereu, welk verzoek de eerste maal zonder opgave \an motieven, de tweede maal met op gave met motieven geweigerd is. ik hem red, zal Victoire het weten als ik er bij omkom zal Victoire mij misschien bewcenen". Dank je, Bouvet, riep de briga dier uit, terwijl hij hem de hand drukte. lk had dus wel reden, om van jo te houden Maar hoe denk je ons nu te redden? Ons? herhaalde de weerspan nige op ironischen toon. ik heb al leen maar over u gesproken, briga dier Anderen moeten zelf maar zien wat zij doen kunnen. Wat u betref', zal het mij gelukken, daarvan ben ik overtuigd.... Ik weet nog niet recht hoe. maar ik zal u redden, dat beloof ik u.... Leonard, je zult toch niet zoo on- inenschelijk zijn iemand, die in zoo n gevaar verkeert en die je nooit eenig kwaad gedaan heeft, in den steek te laten Hem 1 zei Leonard, terwijl hij Labourot met een blik vol haat strak aan keek, en aan wien heb ik aJ mijn ellende te danken, als het riir-t aan hem is Wie heeft mij dol ge maakt door mij telkens te spreken over de gevaren van het militaire le- von, door mij te vertellen van de ge vaarlijke oogonblikken in den Afri- kaanschon oorlog? Wie heeft het mij later onmogelijk gemaakt te vertrok ken in weerwil van den goeden wil, dien ik had, door mij een ernstige wond toe te brengen Gewond, jijBen jij gewond door wat het zeggen wil, tegen het gez:»g ril opstand te komen; ik had je gewaar schuwd 1 Ja u had m* gewaarschuwd, brigadier, antwoordde de jonge man treurig, en ik ben er u dank baar voor. Maar ik ben misschien minder schuldig dan u wel denkt Laler zult ge dat weten. Maar, briga dier. ik smeek u. zeg mii, of het waar is, dal u de hand van Victoire aan Labourot beloofd heeft, zooals hij zooeven blufte Dat brandt mij op het hart.... Luister eens, ik zal mij dadelijk overgeven, ik zal met mij la ten omspringen zooals uien dat wil maar zeg mij. dat het een leugen is, dat juffrouw Victoire er ooit in zal toestem til eri, zoo'n individu tot echt genoot te nemen En waarom zou zij daar niet in toestommen riep Labourot verbit terd uit, ben ik niet meer waard dan een lafaard, die gedéserteerd is? Bedaar beleedig -hem niet, La bourot, rei de brigadier, denk aan ons reglement.... Die man Is al onze gevangene.... Wat een antwoord o.p zijn vragen betreft, voegde hij er bij, Leonard strak en met een booze uitdrukking op het gelnal aan kijkend, mijnheer Bouvet kan moeilijk verwachten, dat ik daartoe zal overgaan er staat geen woord in do wet, dat mij daartoe verplicht Dus, nu stel ik voor, dat men mij zon der tegenstand volgt? U volgen antwoordde Leo nard, als getroffen door ©en gedachte, die hem bij de laatste emoties een oogenblik door het hoofd was gegaan, maar u weet dus nog niethoe •kon ik dat vergeten Wij hebben veel kostbaren tijd verloren laten gaan Ja, het is nu to laat om nog over den dam van het grasveld te gaan.... Maar wat is er dam toch? vroeg de brigadier. Wat or is kijk maai- eens uit Leonard deed de deur open, en Marin kreeg, zijn lantaren voor zich uit dragende, nu de verklaring van hel eigenaardig klotsen dat hij bij de komst van den weerspannige gehoord had. Ofschoon de drempel van hot huis twee treden boven den grond uit stak. dreigde een geelachtige modder brij het huis al binnen to dr ingen. Overstroomïng ripp Marin uit, to drommeldat ziet er leelijk voor ons uit. Nooit meer heb ik het- water zóó snel zien wassen, zeide Labourot, die dadelijk zijn medeminnaar en zijn twist van een oogenblik te voren ver gat zooeven stond "het water nog maar een paar duim hoog, en nu.... Het zal nog veel hooger stijgen, als waar is, wat men beweert, ant woordde Leonard, eenige van de groote vijvers, die den onvruchtbare!) grond boven langs de Loire voeden, zijn, naar men zegt, overgeloopen, evenals eenige jaren geleden. Voordat

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5