De Voorkeur die Kinderen Naar adressanten meaning is deze weigering ge1.:cel ongemotiveerd. Zij verzoekt daarom 't college, te willen bepalen, dat dit kostgeld den belang- Uebber.den worde uitbetaald. (Tel.) TWEEDE KAMER. Na hetgeen onj over 't algemeen debat, gisteren over de Indische be grooting voor 1913 per telegraaf werd bericht nopens de redevoeringen van de heeren De Kanter en De Meester, hebben wij nog slechts melding te maken van 't uitvoerig betoog van den heer Vliegen en 't eerste gedeelte der rede van den heer Scheurer, die he den te 10.30 uur zijn betoog voort zette. De heer Vlieger: dan ontwikkelde het koloniaal stelsel van de sociaal-demo cratische partij. Het beoogt Ir.dië zelf standig te maken, zoodat wij ons van daar zullen kun.en terugtrekken als reèhtstreeksche beheer-vnerders. Oin- frent den financieelen toestand wees hij er op, dat die vooruitgaal. niet ech Ier door de algerr.eene oeconomïsche outwikkeling der inlandsche bevol king, maar enkel door de Staats-mono- polen en bedrijven. Daaraan was even wel de schaduwzijde van een te talrijk en te duur ambtenaarskorps verbon den. Ook 't leger vordert, in lndië te veel. En er is'nog zooveel to doei waarvoor, daardoor, geen geld aanwe zig is. Bovendien leverde 't mijnwezen veel te geringe baten voor de koloniën zelf op, terwijl particuliere onderne mingen met enorme winsten gaan strij ken zii hebben in één jaar -472 mil- liocn inkomsten en zeker 20 pCt. is daarvan winst voor de aandeelhou ders, in plaats van voor de gemeen schap. En het gevolg daarvan is dan ook. dat de opii.m-bestrijding. zoo noo- dig voor 't belang van Indié. niet kan geschieden, wijl de schatkist do ba ten niet kan missen. Hetzelfde geldt voor de pandhuizen en voor do zout- fxploitatie Toe1: moeten inkomsten uit dergelijk; bronnen hoe eerder zoo liever verdwijnen dat gaat in tiet nu. heerschende sielsel niet, ook al om de toenemende uitgaven, straks ook voor Dreadnoughts. 'Maar 't moot daarheen komen, dat uitgaven voor Indo-Euro- peesche belargeo en voor do verdedi ging der koloniën door de Europee- schè bevolking daarginds en door 't Rijk worden bekostigd. Daarom meen de do heer Vliegen, dat alleen een Staatsmonopolie van de mijnen en an dere rijkdommen van den bodem ver betering kon brengen dit gold ook voor de pas ontdekte goudmijnen van Lebong Simpang. De spreker weeó vervolgens op den achterstand in de betaling der erf pachten van particuliere ondcniemm gen. waardoor ook met de irrigatie werken te traag werd voortgegaan, llij drong op de wettelijke regeling van de erfpachts-uilgiften voor particu liere ondernemingen aan. Ook moest de gTond verdeel in g zoo geschieden, dat elk inlander een stuk je van de Sawah kon bebouwen met do meest voordcel-gevende producten. Daarop moest het onderwijs worden gericht, en 200 kwam hij tot de onder- vvijsvraag. Hij leverde een scherpe kritiek tegen cle politiek der kerste ning van lndië, tegen het opdringen van een onderwijs, vijandig aan den godsdienst der bevolking. Daarbij wees hij op het groot gevaar der aan- kwoeking van het ook uit bet toene men der Mekkavaarten blijkende fu- natisme. En nu zegt de l'.egeeniig wel. dat zij naast de bijzondere zen dingsscholen die van de Mohammeda nen loolaat, maar dezen hebben er t geld niet voor. Spreker achtte voor liidie de openbare school nog steeds het best en wees een politiek, die slechts propaganda beoogt voor de Christelijk© beginselen, ais verkeerd en gevaarlijk voor Indié, van (je hand. In verband daarmee vroeg hij, welkt plannen de Minister had met de voor genomen wijziging van art. 123 Re geer in gs-reglement (toelating van zendelingen). Bij het resumeeren van zijn Bebouwingen drong hij nog aan op bet beschikbaar stellen van meer omb- tenaars-plaatsen voor inlanders en op hel bézweerén van de z. i. gevaar lijke Indo-beweging door het toegeven aan rechtmatige eischen. De heer Scheurer begon mot den Minister en den Gouverneur-Gene raal hulde te brengen voor hun be leid. Er was ecu vaste lijn merkbaar in het koloniaal beheer. Wat de finan ciën betreft, achtte ook hij voorzich tigheid geraden en matiging in het opdrijven der traetemeuten. Voorop stellende dat de Javaan van nature landbouwer is, drong hij aan op vrij gevige bevordering van de verbetering van wegen en van de irrigatie-wer ken. Doch ook in zake onderwijs scheen voorzichtigheid geboden. Eenerzijds wil men te uitsluitend voor de hoogere inlanders, anderzijds te veel voor de lagere standen op dit ge bied doen. Do gulden middenweg was hier aan te bevelen onderwijs dut zich aanjKist aan den graad van ont wikkeling van land en volk. Hier brak de spreker zijn rede af. De Kamer hoeft gisterenmiddag de secties door loting vernieuwd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij konk. besluit is op non-act. ge steld kapt,. W. van Druynen, 11e rog, inf., ter zake van tijd. ongesteldh., en zijn benoemd tot kapt. bij de inf., bij het 6c reg., 2i luit, .T. H. I-Iardenberg, bij het reg. gren. en jagers, werkz. on der de bevclor van den chef van den gen. staf bij het 11e reg., Ie luits. W. Dozy en J. W. van Oorschot, eersteen, van de le comp. wiclr., laatstgen. van het reg. gren. en jagers, werkz. bij het Dep. van Oc-rlog. Bij besch. van den Minister van Binnenl. Zaken, is, voor het tijdvak van 1 t. 111. 31 Deo benoemd tot adsist. voor de psychiatrie aan de univ. te Utrecht, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, 1-'. S. van Bouwdijk Bas- tiaanse, arts, aldaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Bij Gebrak sa» seiimt Dr. Hommcl's Haenstogen. Snelle sekere werking! aO-jorle euooes I WAARSCHU WING1 Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL %!EBggB?6a MM— Rechtszaken Vergiftiging. Zooals we reeds gister in "t kort meldden stond voor de Arnheuisciie rechtbank terecht J. M. T., oud 19 jaar, koperslager te Renkum, beschul digd zijn vader met voorbed achten ra de van 't Loven te hebben beroofd door arsenicum in zijn koffie te doen. Over deze rechtszitting 'kan de N. R. Ct. nog 't volgende meedeelen: Bekl.die er dom en wezenloos uit ziet, bekent, dat de aanleiding tot zijn daad was een ruzie met zijn va der, die een onaangenaam karakter had. Eenige dagen vóór den 19den Jiliii had hij uit een zakje in cle ko perslagerij. waarin zoogenaamd brui- neersel was, een hoeveelheid geno men, die in een kopje met water aan gemengd cn liet mengsel laten trek ken. Op den morgen van den moord heeft hij in een kop koffie, waarvan hij wist, dat zijn vader zou drinken, een hoeveelheid van liet mengsel ge daan. Op een vraag van' een der rechters verklaart llij, dat hij het plan alleen uitvoerde, en dat geon andere fami lieleden er -mede schuldig aan zijn. Voorgelezen werd het rapport van de doctoren Buddingh, De Voogt en Wijn, die de ge-rechtelijke schouwing hebben verricht. Uit hun conclusie blijkt, dat bij de lijkschouwing iiiets werd gevonden waardoor eeu arse- nicum-vergiftiging is buitengesloten. Ziekteverschijnselen welke een snel len dood zouden hebben kunnen ver klaren zijn niet gevonden. Beide des kundigen achtten toen een aanvul lend scheikundig onderzoek uoodig. Dr. Buddingh de Vcogt als eerste deskundige gehoord bevestigt zijn rapport. De president zegt: als ik u nu mee deel, dat in het lijk 148 111 gr. a.rsani- cura is gevonden, kunt u dan iets om trent de doodsoorzaak verkinren. Getuïge antwoordt: dan uiag wor den aangenomen, dal deze hoeveel heid doodelïjk is geweest. Op een vraag van d-.11 president zegt getuige, dat spigmentum (brui- ueersel) ook vergiftig is, daar er ar senicum in zit. Mr. Creuiers wijst er den deskundi ge op, dat een groote hoeveelheid ar senicum in het braaksel werd ge vonden en vraagt, of d-t ook heeft meegewerkt tot-den dood. Deskundige acht dit zeer wel mo gelijk. Hij gelooft, dat ook die arse nicum haar schadelijke werking heeft uitgeoefend Getuige verklaart nog, dat arsenicum zeer moeilijk te her kennen is. Getuige wijst er op, dat bij de bekende zaak der I/cjidsche giftmengsier ongeveer 30 menschen diarrhee en braking hadden zonder dat de menschen op het idee kwamen van arsenicunb-vergiftigin-g. Getuige zou, als hij wist, dat vergiftiging "-«ad plaats gehad zonder dat Jiij wist p welke wijze in ieder geval een braakmiddel geven. De deskundige .dr. C. L. Wijn ver klaart rlen indruk te hebben, dat op het, lijk wel verschijnselen van arse- u ie urn-vergifti ging- zijn go vond ai. Ook deze deskundige acht 148 milli gram arsenicum doodelijk. Dr. Buddingh de VuogL i.; het met de opnie van zijn rnede-des-kmidigo eens. Beide deskundigen verklaren nog uitvoerig, wat zij zouden doen in ge vallen van vergiftiging. Dr. W. F. Hesselink heeft 't braak sel en den maaginhoud onderzoent, llij vond arsenicum m braaksel, dun- nedarm en maag en ook in de lever. Dr. Kersten, arts te Renkum, werd 19 Juni geroepen bij T. Deze vertelde, dat zijn vrouw hem had willen verge ven, omdat de koffie leelijk luid ge smaakt. Getuige wilde het niet gein er ven. In het gezin T, was wel dikwijls oneeniglieid. President: Kwam u daardoor niet op liet idee van vergiftiging Getuige: Neen. Ik achtte de vrouw allerminst daartoe in staat. Zé praat te. altijd T. goed en trad beschermend op. De deskundige dacht eerst aan darminfectie. Hij lvad daarom een wijkzuster ontboden. Getuige s ver pleegster werd op last ,vnn dr. Ker sten ontboden bij T. Zij heeft toen ge zien, dat de pat ënt braakte. Getuige Moussct, rijksveldwachter, heeft verschillende voorwerpen in be slag genomen, o.a. op aanwijzing van beklaagde een zakje verborgen in de smederij, waarin o.a. muizentarwe. Getuige verklaart, dat T. als lastig bekend stond. Hij was niet goed oor zijn kinderen: ze waren bang voor hein. W. Buddir.gb Bakker te Renkum verklaart, dat beklaagde hij hem kwam om muizentarwe voor m -ize-n, d e achter het behang zaten. Hij 'heeft hem toen naar een ander ver wezen. Benige dagen later, na den dood van T. Sr. vroeg getuige aan beklaagde, of hij nog last van mui zen had. Beklaagde antwoordde vra gend: Muizen? Muizen? Hij scheen er niets meer van te weten. Ook deze getuige zegt, dat T. Sr. lastig was. Hij was echter een man met een open karakter. Getuige hooit gezien, dat beklaagde op den dag der vergiftiging iets in den grond stopte. Nog ©enge andere getuigen worden omtrent het gezin gehoord; allen zijn het er over eens, dat T. Sr. een las tig man was. De officier van justitie rar. nof- stede wijst er in zijn requisitoir oj>. dat deze verschrikkelijke misdaad juridisch gesproken zeer eenvoudig s. liet bewijs,- steurende op beklaag de'? bekentenis, is geléverd. Nagaan de. hoe iemand komt iot zoo'n ernstig misdrijf, wijst hij er óp. dat we hier le doen hebben met cén zeer onsym pathiek gezin. Aan dé eene zijde <ie vader, die lastig was; aan de andere zijde de moeder die partij trok voor de Ion Kleien, zooveel mogelijk vergoe lijkend hun gebreken en misslagen. Als motief tot de misdaad meent spr., dat d.t niet is de ruzie, maar meer om door zijn vaders dood jn hei bezit der zaak te komen. Een veront schuldiging acht spreker niet aanwe zig. wel eenige verzachtende omstan digheden, o.a. zijn jeugd en do toe stand van het gezin en zijn gunstig verloden. Spieker meent dan ook, dut in dit gevat niet ae veile zwaarte dor strafwet op hem behoeft te drukken. Er moet hom nog een verschiet over blijven, dat hij nog weer eens vrij komt. Nog is er een omstandigheid, die beklaagd© tot verlichting kan die nen. Als de dokter alle middelen l ed aangewend, gelooft spreker, dat leze man slechts voor poging zou terecht staan. Niettegenstaande de overlede ne zelf den dokter zijn vermoeden meedeelde, vergiftigd te zijn en (le vrouw aandrong op een onderzoek van het braaksel hééft deze genees heer niet dadelijk ingegrepen; zelfs geen braakmiddel gegeven. Ten slot te eischt spieker eene gevangenisstraf van 15 jaar. De.verdediger mr. J. R. H. Yan Scha ik, verzoekt een nader psychia trisch onderzoek omtrent dezen be klaagde te doen instellen. Uitspraak 26 dezer. „HET TOONEEL" TEGEN DEN' HEER BOSSARÜ. Voor de Arnsterdamscbo rechtbank werd aanhangig gemaakt de proce dure van do naaonlooze vennootschap „Ilei. Tooucel" (directeur de heer Win. Royaards) tegen den vcoi-maligen ad ministrateur van „Hel Tooneei", den •heer J. 11. L. Bossard. „Met Tooneei" vordert sc-hadever- gueuing wegens contractbreuk, vér strekte voorschotten op het salaris, alsmede wegens do goldleening, die diende om den heer Bossard in staat te slellen een dienstcontract niet <len heer Herman Heyermans (van de Tooneel veiveniging) op minnelijke wijze te ontbinden. „Het Tooneelhad onder do Rijks postspaarbank beslag gelegd op aan den heer Bossard toekomende gelden. Thans wordt van-waardc-verklariiig van dit bes'ag door eischeres go- vraagd. Namens eischer treedt op mr. II. J. Biederlack, namens gedaagde mr. -Jules Keizer. DE INBRAAK TE SASSENHEIM. De rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde G. M. S., roeier, visseboren koopman te Rotterdam, wegens in braak in liet kantoor van den bloem- bollenkwoeker Rose te Sassen hei m, tot vier jaren gevangenisstraf, over eenkomstig dien eisch. Stadsnieuws INDISCHE DIENST. Voor dén dienst, in Nederlandsoh- lndië zijn bestemd om te worden be noemd tot opzichter dei' werkplaatsen bij den dienst der Staatsspoorwegen S. II. do Vries te Haarlem C. Neder koorn, te Haarlem j M. Nedorkooro, le Haarlemmer lied e J. Diemei', te Over veen J. Ph. Hon te Haarlem. Post en Telegraaf. De heer A. Buy terse wordt van Har- lingen naar Haarlem overgeplaatst, de lieer W. IJ Blékliuys van Haarlem naar Amsterdam. O 11 g e v al Gistermorgen om 11 uur had de spoorwegbeambte H. van Dijk, wonen de Rozenprieelstraat alhier, het onge luk met zijn pink tusschen een deur van een bagagewagen te geraken, met het gevolg, dat zoo goed als de helft er van afgeknald word. Na ter plaatse verbonden te zijn, Hoeft hij zich onder, geneeskundigf behandeling gesteld. Rubriek voor Vragen Geabonneenien bobben het voorrecht, vragen op verschil lend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij de Redactie van Haurloni'ü Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden wordeu geheel kosteloos gegeven en zou spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van dca inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer van 5 zoons uit één gezin, de oudste lieeft gediend, de tweede is vrijgeloot, dc dei de is goed gekeurd. de vierde en de vijfde nog moeien loten, is dan de vierde dienst plichtig ANTWOORD. Neen, deze is vrij, evenals de vijfde. Omtrent een vraag ever het sterk worden van boter, deelt men ons het volgende mede Als men een groolen, zoeten zarid- w or tel in langwerpige stukken snijdt en déze op verschillende plaatsen zoo diep mogelijk in de boter doet, zal men zien, dat na een paar dagen, (1e ster ke smaak van'de boter verdwenen is. Burgerlijke Stand SCHOTEN. Getrouwd II .1. Zeg waart cn G. C. Poelgeest, J P. Timmermans en G. v. d. Wijden. II. A. Booms en D. R. Be- nink, Z. Eikerbout cn 1). Zijlstra. Bevallen C. van WclsenesKnijns- berg, 2 z., J. Pttersé—Dijkeis, d., J. \a:i Hemert—Koevoets, z., J. Bakker Van Brinkom, z., M. van den Berg— Van Dommelen, r., G. WijersStaal, z., C. KooimanVerbeek, z. Gemengd Nieuws DE AANSLAG OP CANALEJAS. De correspondent van het „Jour nal" le Madrid, meent (naar aan de „Tel." geseind wordt) te kunnen ver zekeren, dat de moord op deu minis ter-president Ca unie jas niet 't werk is geweest vuil éen enkelen persoon, maai- het,■gevolg van een complot, dal. te Havana was gesmeed. Daar was besloten, niet alleen dun miuister-pn sidenf uit deu weg te ruimen, doch dat met hem nog andere ministers zouden moeten vallen. STAKING IN DE KOFFIEHAVEN Uit Rio Jaiieir i wordt geseind On der de sjouwers ie Santos is een alge- meerie staking uitgebroken. EEN VLOOT VOOR ZL'JD-AFRIKA De correspondent van de „Times" te Kaapstad meent te weten, dat er in mimsterieeie kringen ju Zuid-Afrika gedacht wordt aan den aanbouw voor Zuid-Afrikaanscho rekening van een zestal kleine kruisers, die in de Zui'l- Afrikaansche wateren zullen worden gestationeerd, maar voor wellen be manning ea uitrusting de Britsche ad miraliteit zou zorg dragen, natuurlijk ook op kosten van Zuid-Afrika. iXerk cn School BAPTISTEN GEMEENTE. Aangenomen. Naar Nieuwe Pclccla', door J. Louw, ca'nd. te Scheveningen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg afge legd het car.didaatsexamen in da rechtswetenschap door de heeren T, Folkers en E. Brcens. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap op stellingen de heer J. J. de Flines, geb. te Nieuwer-Amstel. Groningen. Geslaagd voor het doc toraal examen geneeskunde de heer C. J. Doorenbos. Stoomvaartberichten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Koning Wiilem I vertrok 18 Nov. van Saba hg naar Amsterdam. Het st. N-ias (thuisreis) vertrok' 19 Nov. van Pad an g. KON. NEDERL, STOOMBOOT-MIJ., Hét st. Danae' arriveerde 19 Nov. van Spanje te Amsterdam. Het st. Irmgard Horn vertrok 18 Nov, van Algiers naar Valencia. Het st. Jason vertrok 18 Nov. van Odessa naar Nicolaieff. Het st. Mars arriveerde 18 Nov. van Amsterdam te Neufahrwasser. Hel 9t. Niobe arriveerde 19 Nov. van Bordeaux te Amsterdam. Hel st. Themis vertrok 18 Nov. van Brunshuttel na.ar Amsterdam. Hel st. Uranus vertrok 18 Nov. ,an Chartagena naar Amsterdam. Tiet st. Vulcanus vertrok 18 Nov.. van Carthagena naar Amsterdam. liet st. Achilles arriveerde 19 Nov. van Genua te Savono. Het st. Calypso vertrok 19 Nov. van Swansea naar Malta. Het st. Tellus arriveerde 19 Nov. v. Patras te Piraeus. - ROTTERDAM3CTIE I.LOYD. Het. st. Bandoeng (thuisreis) is 19 Nov. Pèrim gepass. Hef. st. Meruuke (thuisreis) orriv. 18 Nov. te Suez. Het, st. Opliir (uitreis) arriveerde 19 Nov. te Port Said. HOLLAND—AMERIKA-r.UN. TIcl. st. Rijndani vertrok 19 Nov. van New-York naar Rotterdam. Ifet si. Cliftonian arriveerde 18 Nov. van Rotterdam te Philadelphia. JAVA—BENGALEN LIJN. Hot st. Cerani. van Java naar Cal cutta, vertrok 16 Nov. van Rangoon. Met st. Calcutta vertrok 1C Nov. van Soerabaja naar Calcutta. STO OM V.-M A A TS CH AP PIJ OCEAAN. Ilet st. Peleus, van Japan nuar Lon den en Amsterdam, arriveerde '18 Nov. te Singapore. DIVERSE STOOMVAARTLIJNEN. Het st. Adolph Wnermann (v. O..- Afrikaj vertrok 17 Nor. van Napels. liet st. Bielefeld, van Java naar Amsterdam, vertrok 16 Nov. van Pe- nang. Het st. Brisbane, van Java naar Amsterdam, passeerde 17 Nov. Pertu- sato." Het st. Bürgémeister., naar O.-Afri- ka, vertrok 19 Nov. van Antwerpen. Hot st. Gerlrud Woermann (uitreis) arriv. 16 Nov. te Kilindini. Ilet st. Muansa (uitreis) vertrok 17 Nov. vim Delagoabaai. Hel st. St. Jan vertrok 13 N(V. van Paramaribo naar Rotterdam. Hot st. Brisbane, van Java naar Am sterdam, arriveerde 18 Nov. te Mar seille. Het st. Prinz-Regent (thuisreis) ver trok 17 Nov. van Durban. Gratis-Lepel voor Quaker Oats Consumenten In de Quaker Oats pakken zijn bons, waarvoor prachtige, zwtar verzilverde Jepels^geheel kosteloos verkrijgbaar zijn. aan Quaker Oats geven, is een bewijs voor den heerlijken smaak. Geef Uwen kinderen zooveel Quaker Oats als sij slechts lusten en het zal opvallen hoe gezond en flink zij opgroeien; het moet echter bepaald Qnaker Qats zijn. Alleen in pakken verkrijgbaar om het havermout voor stof en vuil te vrijwaren. Labourot? vroeg do brigadier op levendigen toon. Zoo! nu worden plotseling mij veel dingen duidelijk... Leonard stond daar sprakeloos; in het vuur van zijn verontwaardiging bad hij zichzelf verraden. Brigadier, stotterde hij, ik weet niet wat ik zeg het zou moge lijk zijn.... Ik wist niet dat jij het was, Leo nard. riep Labourot uit. Leugen aai'zei de weerspan nige, nu plotseling weer heftig "ver ontwaardigd, en wie hc-eft mij ateads en met groote wreedheid ver volgd, terwijl ik in de ellende was W it- heeft geprofiteerd van zijn in vloed bij den vader van VictoLre, om zijn toestemming te krijgen voor iets, waardoor mij de laatste hoop beno men zou worden Neen, luister eens, mijnheer Labourot, ik zal u vorder geen kwaad meer doen, maar verwacht niet, dat ik ook maar de minste poging in het werk zal stollen, om u uit het gevaar te redden, waar lg« uit haat tegen mij zijt ingeko men Ik verklaar je, Leonard, ant woordde Morin met waardigheid, dat mijn lot onafscheidelijk verbon den is aam dat van mijn kameraad. De hulp. die mij in dezen rampzali gen nacht gelroden zal worden, zal ik niet hem deelen; zoo niet, dan zullen wij alleen beproeven, wat wij kunnen en als wij daarin niet slagen, zullen wij samen omkomen. Op (Lit oogenblïk werd het gedonder van de watermassa dubbel zoo groot een golf modderig water drong niet een sinister gesuis het huis binnen, waardoor dadelijk overal water door drong. De houtspaanders in den haard sisten en gingen rookend uit. Deze eerste golf werd door vcei an dere, oie veel krachtiger en hooger waren, gevolgd. Vlug riep Leonard uit, dat 15 de groote o\eist rooming, die wer kelijk onverbiddelijk is, de over Strem ming van de Loire Er is geen mi nuut te verliezen.... ik zal 111 iju best doen.... ja, ja, ik weet het al; ik heb precies wat noodig is.... houd. goeden moed. brigadier Met eeu spierkracht, die men van zijn vermagerd lichaam niet verwacht zou hebben, groep hij een zware tafel en zette haar op een niet. minder zwa re kist, waarin de familie haar din gen van waarde borg. Stap daarop, hernam hij, met de punt vo.ii uw sabel maakt gij een gat in het rieten dak en dan blijft ge hier op mij wachten.... 1-Iet is niet waarschijnlijk, dot het water tot aan het. dak gestegen zal zijn, voordat er een uur om is dat is meer tijd dan ik uoodig heb.... ik zal dan stellig klaar zijn. Hij zocht uit een hoek van het ver trek touwen bij elkaar, nam eenige gereedschappen mee. die aan den wand hingen, en wilde heengaan. Maar waar ga jo heen,. Leonard? Wat ben je van plan t© gaan doen? vroeg Marin. Dat zult ge wel zien.... wees rnaar niet bang.... ik zal den vader vain Victoire .vel redden 1 Hij vertrek, terwijl het water al halfweg de beeneri stond, en sloot de deur achter zich. Eenige seconden la ter hoorde men. hem met groote moei te naar de houtstapels voor het huis zwemmen. Alleen gebleven, haastten de twee gendarmen zich, den raad van Leo nard op te volgen. Zij deden hun ka rabijnen en zware mantels af, die hen bij hun bewegingen maar zouden ■hinderen, en klommen cp de verhe venheid, door Leonard in oixle ge bracht toen maakten zij met hun sabels een opening in het dek, waar door zij naar buiten zouden kunnen klimmen. Hel. inwendige van. het huis was inderdaad niet meer bewoonbaar. De lichte meubels dreven boven op het water, waarvan 'het niveau steeds hooger en hooger sloeg. Hoe bouwval- Lig het huis er ook uitzag, toch was hét sterk genoeg om aan den drang van het water weerstand te bieden. In een dergelijk geval wordt gewoon lijk hei rietendak alleen meegesleept; rnaar dit dak was nu juist (le eenige uitkomst van de ongelukkige mili- tairea. HOOFDSTUK VII. Do Overstroom!lig, Vau dezen gevaarlijken, post af vertoonde zich een ontzettend schouwspel aan hun blikken. De vlak te was overal door de ovérstrooming verdwenen, akkers, boschjes kreupel hout, wegert, alles was weg. De groo te boomen alleen verhieven droevig hun kruin boven een vaalrood© en bruisende waterp" ts. Een zwak licht, tusschen de wolkengevaarten door aan den hernel zichtbaar, stelde hen in staat op te ruerkeu, dat deze water plas zich aan den land kaait uitstrekte tul aan den voet van de heuvels van Si. Révénen ©11 van Fleury. tot op ee.11 kwart mijl. van de Kraan af. Van den rivierkant gezien was liet schouwspel nog vreeselijker. Daar zag men niets dan woeste golven 011 wiLdo draaikolken. Men schrok terug voor de breedte van deze reusachtig groote rivier, waarvan de oevers niet meer te zien .waren en de twee gendarmen, tegen élk aai' aan ge drukt, bibberend van dc koude op dat rieten dak, dut ieder oogenblik de speelbal der golven kon worden, be schouwden zich reeds als verloren. In dezen wanhopigen toestand daoli- ten zij liet eerst aan Leonard Bouvet- Hij stond op een houtstapel en was vol ijver bezig van hakhout een vlot samen te stellen. Daülc zij iju vaar digheid in zulk werk, kon men hopen, dat ziju pogingen met succes be kroond zouden worden. Toch kon men daar lang niet zeker van .zijn, als men zag welke gevareu hij moest trotseoren. Tot aan zijn middel Lp hel water staande boven op dien beven- den houtstapel, waarvan de rivier hem zijn aandeel bolwisite, was hij er voortdurend aan blootgesteld duin de hoog© golven, die om liem heen woed den. te woiden meegesleept. Gelukkig was hij zoo voorzichtig geweest, eeu touw aan een van de groote palen vast te maken, die den stapel onder steunde, en al voortwerkend, hield lnj dat touw stijf vast. Het vlot, op dezelfde wijze 111 bedwang gehouden, dook ieder oogenblik onder en dreigde telkens weer uit elkaar to slaan. In weerwil van deze 111 ooi lijk héden vor derde het werk* toch, en het samen stel van touwen en hout nam voldoen de afmetingen aan, om eenige perso nen te dragen, En wij beschuldigden Leonard van een lafaard te zijn zeide de brigadier, zijn hoofd omdraaiend geloof je niet, Labourot, dat deze bui ten haar oevers getreden rivier veel verschrikkelijker is dun de leeuwen en alle men'scheneters van Afrika Maar wat zullen wij doen, als de jon gen jou geeu plaatsje op zijn vlot wil geven Om u de waarheid te zeggen, antwoordde de gendarme op sontber- druomerigen toon, geef ik er met veel om, om te verdrinkenveel erger lij lit hot mij toe, 0111 dc hulp in te roepen van een man dien ik haat... Het water is hier om ons lieen vrij kalm ik kan een beetje zwemmen waarom zou ik niet probeeren om die zwarte lijn daarginds, die zeker land moet zijn, te bereiken? Neen, neen, dat verbied ik je! riep Marin met gezag uitdat zou eeu zekeren dood tegemoet gaan zijn. Zie je dan niet, dat wij midden in ecu draaikolk zitten, gevormd door do Loire en door de twee takken van de Butard lloe zou jij die woeste stroo men zwemmende kunnen passeeren Het is veel verstandiger om zich op do edelmoedigheid van Leonard te beroepen,... Er schijnen tusschen je lui andere motieven van antipathie te bestaan, dan die ik kende; een woord dat hem vanavond is ontsnapt, heeft daaromtrent vermoedens bij mij doen opkomen. Maai' dat zal op een kal mer oogenblik wel eens opgehelderd worden. In afwachting daarvan.... Ilii voltooide zijn zin niet; een veel sterker gedonder dan te voren liet zich in de verte hooren boven aan de rivier, en toen Marin het hoofd om keerde, bemerkte hij in die richting groote zwarte golven met witte schuimkoppen zij naderden met de snelheid van een rennend paard. 'Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6