ku s On VIJFDE BLAG Zaterdag 23 Hovenier 1912 Amsterdamsche Kout LI,- De zware strijd. Over Com missies vuji hijstand. Do..kunst loopt om brood" is geen uitdrukking van mij, en ook geen jiieuwe. Man.? waai ij zo. Wo zien het. hier in Amsterdam, lierhnaldelijK en de geschiedschrijver van het kunstleven In Amsterdam heeft vele droeve relazen te boeksta ven, Treurige verhalen van onderne mingen, die, met de beste bedoelingen Sn 't leven geroepen, er naar streefden den inenschen goede kunst te brengen, tlie moeite noch kosten spaarden, en the den strijd niet volhouden konden. Dio achteruit gingen, steeds achter uit, om ten slotte, een smadelijken (lood te sterven. ik behoef ze niet te noemen. Men is, over 't algemeen, in Haarlem van het Amsterdamsche kunstleven zeer goed op de hoogte heeft de faits et gestes der meeste ondernemingen ge volgd en wee' wel zeowat, wat er op dit gebied aan de hund is. Men weet ook heel goed. dat, in de- ten tijd. in Amsterdam vooral, de schouwburgen ontzettend gevoelen de concurrentie mag ik bij zulke onge lijksoortige zaken daarvan eigenlijk wel spreken van de bioscopen. In kleiner proporties is dat mis schien in Haarlem ook wel het ge val. llier in Amsterdam is die concurren tie dan geducht. Ik heb al eens ge schreven óver 'i schrikwekkend 'aantal bioscoop-theaters, dat hier - gebouwd wordt. In de groote straten treft men ze, om zoo te zeggen, om 't andere huis aan. En 't zijn paleizen Er zijn er nu. na de nieuwe, die i,n korten tijd al weer oud geworden zijn, weer eeni- ge in aanbouw. Theaters met GOO k 700 plaatsen, of liet zoo niets is en schitterend van bouw, terwijl ove 't algemeen ook in de kleinere, de z.g. volks-bioscojien, de vertooiiingeii indtidaad zeer verdien stelijk zijn. Wel veel prikkel- en sen satie-geschiedenissen natuurlijk, dat is onomkooinbcor getuige do keur- bioscoop in Har dwerkers Vrienden kring, die het met houden kon maar de beelden werden in al die thea ters uitstekend op het doek gebracht en alles is ze,r verzorgd. En nu trekt ullcs naar do bioscoop en loonecl en opera voeren een zvvaren strijd. Een merkwaardig voorbeeld daar van levert het. gezelschap van den Plantage-schouwburg, directie Colnot en Poons, die, om „ei' iri te kouien", op zeer eigenaardige wijze reclame maakt. Zij heeft het personeel van ver schillende industrieels ondernemingen in Amsterdam in de'gelegenheid ge steld gratis, althans voor een miniem bedrag, hare voorstellingen bij te wo nen. Mij is eei. fabriek bekend, waar, twee dagen achterelkaar voor zestig man van het personeel knarten werden beschikbaar gesteld. Op die kaarten konden ze twee of vier plaatsen voor de stalles krijgen. Stel, dat ieder er slechts twei nam, dan zijn dit toch leeds honderd twintig menschen. Onhandig is deze reclame net. Men is dankbaar voor het genotene en zal niet nalaten vrienden en be- kenden tot een bezoek aan te sporen, en ihe< gezelschap, van den ouden Stoel- en Spree-schouwburg speelt niet voor leege zalen. Er wordt op 't oogenblik gegeven, toet Russisctne drama „De dochter van den banneling". Een „spannend' stua van "t genre dat geschikt is om Stoel en Spree-publiek, zal ik i u maar eens zeggen, te boeien en tct snikkens toe te ontvoeren, en dat 's toch maar hel ware. liet spel is beter, dan bij Stoel en Spree, indertijd. Het echte volksstuk wordt heel goed gespeeld; 't gezel schap beschikt over inderdaad goede krachten. Elementen dus, die wel op levensvatbaarheid wijzen. De hoofd zaak is nu maar, dat men het uitzin gen kan. Het echte Stoel- en Spree-publiek is er niet. 't Publiek, dat er nu znissch'en ook wel door al die vrij kaarten was, staat hooger. Dut is eensdeels jammer. Want wat was gemoedelijker, wat was meer echt-Anisterdamsch, dan een avond bij Stoel en Spree? De gezellige si- Jiansappelkar aan den ingang, ret heerlijke stilleven der resten van al lerlei eetwaar op der. grond in de zaal, en bovenal: de geest. Dat warme contact vóór- en achter liet voetlicht! Dat verrukkelijke me delijden van het over-gevoelige volk met de vertrapte en beianerdo on schuld en de uitbarstende geestdrift nl3 de deugd meestal in de per soon van Spree stralend triom feerde I Dat alles is nu nog niet. 't Gezel schap van heden is echter als ik liet Wol heb, goed op weg. Dochters van bannelingen, Nella's of vermoorde, ouschuldén, die moeten we hebben. t :Goedige, \vavm>-voelende, lichte ontvlambare volk dat men in dien 6ehou\vburg hebban moet zal den weg er heen, als er flink reclame ge maakt is, wel vinden. De reclame op zich zelf, zooaJs ^k u dis boven beschreef. :s echter een merkwaardig „teeken des tïjds" voor Amsterdam. Voor een groote stad als Amster dam is zeer zeker van liet allergroot ste belang dat er op uitgebreide tü royale schaal voor zwemmen en ba den gelegentiekl is. Al kon het slech ter er zijn vrij veel zwem- en had- gelegenheden in Amsterdam, waar onder ook niet al te duren we zijn nog lang niet, waar we wezen moe ten. Zoo oppervlakkig beschouwd, was dan ook het voorstel van B. en VV. om de naaml. ven. Bad- en Zwemin richting aan de Do Ruyterkado (v. Heemstede Obelt) ten behoeve van den bouw van een bad- en zwemin richting over het IJ grond in erf pacht' te verstrekken en een voor schot van f 123.500, niet onsympa thiek. Er zijn daartegen echter verschil lende bezwaren. Ten eerste: de afstand. Wie heeft nu lust op een warmen zomerdag heel naar den overkant van 't IJ te gaan zwemmen of badenV Dan een ander, niet minder ge wichtig. B. en VV. stelden voor bij de voorwaarden te bepalen: 2 pCt. afschrijving op den inventaris, 3 pCt. aan de gemeente en 3 pCt. aandeel houders. Het klinkt heel mooi, maar men wete, dat tot heden too door Obelt nog niets kon worden uitgekeerd, ondanks het prijzenswaardig beheer, en dat cr dus als de inrichting nog verder weg is, ook zeer zeker van uitkeering niets zal komen. De gemeente geeft dus de ruim 125 duizend gulden ca deau, hetgeen in 't algemeen, voor een bad- en zweminrichting, vooral als c-r lage tarieven zijn, waardoor de mindere man er van profitceren kan, wel wenschelijk is, maar ten opzichte van dit plan toch zeker niet veel nut zou afwerpen. B. en W. kregen hun voorstel er dan ook niet door. Er werd een voor- stel-Hendrix aangenomc-n om de voordracht aan te houden. Ik zou deze geschiedenis niet gere leveerd hebben, ware het niet, dat er oen beteekenisvolle kant aan de kwes tie zit. De zaak is n.l. deze, dat in den laat- sten tijd herhaaldelijk de raadscom missies bij belangrijke zaken zooal niet gepasseerd worden, dan toch wei nig gekend. Eerst, kort geleden nog, met de Dom-bebouwing. Het college van B. en VV. tnoest den Raad machtiging vragen door te gaan met reeds begonnen onderhan delingen. De raad was zoo welwillend dit toe te staan, manr als dat niet het geval geweest was, dan luidden B. cn W. dit te wijten gehad aan het feit, dat de commissie van bijstand in liet beheer van Publieke Werken bij deze onderhandelingen niet voldoen de geraadpleegd was. En nu, bij de voordracht betreffen de deze bad- en zweminrichting, bleek dat de commissie van bijstand voor don gemeentelijken geneeskun digen dienst niet op de hooglo was ge steld. en dat haar advies niet was ge vraagd. Ware dit wel geschied, dan zou het niet noodig geweest zijn dat een voordracht werd ingediendWaar op zooveel aanmerkingen van practl- schen aard te maken waren. 't Geval stelt weer eens in hol licht van hoeveel. beleekCnis, uit een oogpunt van gemeentepolitiek, het vraagstuk der commissies van bij stand is. Zooals thans de verhouding tus- sehon de colleges van B. en W. en de commissies van bijstand in de ge meentewet en volgens sommigen blijkbaar ook door de Staatscommis sie tot herziening der grondwet bij de grondwet, is geregeld, voldoet die niet. Dat leidt er toe, dat zulke commis sies af en tóe veel te weinig gekend worden in het gemeentelijk beheer, als bij ons, in Amsterdam geschiedt. Terecht m. i. zijn bezwaren aange voerd tegen het vervormen dezer ad vies-commissies tot beheerscommis sies voorloopig. Tegen te groote macht van do commissies van bij stand zijn, voorloopig althans, wel steekhoudende argumenten aan te brengen. Hetgeen echter niet wegneomt dat een ik zou bijna zeggen ncgeeren als in Amsterdam gebeurt, tot al lerlei ongewenschto dingen aanleiding geeft, als ook nu weer bewezen is. AMSTERDAMMER. Stadsnieuws „KUNST ADELT". Bet Geheel-onthouders-Zangkoor of waarschijnlijk juister gezegd de dirigent vau genoemde zungvereeni- ging, de lieer P. de Noliel was op het goede denkbeeld gekomen eens een concertavond te wijden uitsluitend aan de uitvoering van Volksliederen. Hij wilde dat plan op zoo breed moge lijke wijze verwezenlijken en stelde een programma saam van volksliede ren uit allerlei landen van Europa plus een paar Amerikiuuische. Onze eigen liederen e i die van onze Vlaam- sclie broeders openden natuurlijk de rij, dan volgden Duitschland, Frank rijk, Engeland en Amerika, Italië, Scandinavië eu Rusland, elk vertegen woordigd door 4 A 6 volkszangen waaronder vele zc-er bekende, ni toch ook verscheidene minder- of zelfs ten onzent zoo goed als heel niet be kende. liet begrip „Volkslied" was bij deze samenstelling ook al niet te eng genomeu. Verschillende liederen be hoorden meer lol de specie „liederen in den volkstoon" en een lieel enkel zoü zelfs onder de rubriek „kunstlie deren" moeten, ondergebracht wor den. Maar deze ruiinto van blik hij den samensteller waarborgde ons juist de zoo noodzakelijke afwisseling in een programma, dat ons een avond lang tnoest bezig houden. Bovendien waren we op deze veelzijdigheid van keuze voorbei'eid door een „Inlei ding" van de hand des heeren P. d. N. in het teksthoekje. Hierin wordt ge wezen op het onderscheid tusschen do bovengenoemds soorten van liederen en bovendien dikwijls heel aardige dingen gezegd in verband met het Volkslied. Ook daan bij verschillende teksten van d; zongen liederen we tenswaardige jijzonderheden aange- teekend. Een waarlijk voorbeeldig ver zorgd tekstboekje, dat zeker door de talrijke bezoekers van dit Volksliede ren-Concert za: rden bew aard. Dn nu de uitvoering als zoodanig. Ook hier was de zorg voor de ge- wenschle afwisseling niet verwaar loosd. Een groot deel der liederen werd door het koor der vereeniging ten gehoore gebracht en deze voor drachten behoorden vooral niet tot de minste. Want het koor zingt zeer be schaafd en zeer zuiver. De eerstgezon- gen Valerius-liederen klonken dan ook voortreffelijk en onder de vreem delingen zou ik het meest willen roe men „Rozen en Leliën" (Frausch), „Home sweet Home" (Engelsch) en de beide Amerikaansche negerliederen ,,My old Kentucky Home" en „Old Folks at Home", de laatste twee voor solo en koor. Met de solopartij had zich mej. Herm. Schollen belast, die buitendien nog een aantal solo-liede ren voordroeg. Da! zij dit deed op uit muntende wijze en tot groote voldoe ning Aran haar toehoorders behoeft wel niet vermeld. Het allermeest succes had zij met „Het Kwezelken", „Mei' Mairlle", „Faithfu' Johnie" en „Gin a body, meet a bcdy". En dan was er nog een gemengd dubbel-kwartet, dat eenige liederen voor zijn rekening had. Geheel op dreef scheen het mij niette zijn. Er haperde iets aan de verhou ding der stemmen en ook wel eens aan de reinheid van intonatie. Van de voordracht was overigens veel werk gemaakt, zooals bleek o. a. uit „Her ders, hij is geboren" (bewerking van Röntgen) en de oud-Duitsche Volkslie deren van Brahms. De pianobegeleiding van de solo- en sommige koorliederen was bij mcj. Ré Levie in goede handen. Het kwam hier voornamelijk op „volgen" aan. en die kunst bewees mej. L. uitstekend te verstaan. Mijn hier neergeschreven waardee ring heeft alleen betrekking op het eerste deel van den avond, dat trou wens zeer wel voor een geheolen con certavond had kunnen gelden, want het duurde ongeveer twee uren. Mij dunkt conceitea in dezen trant aar uitsluitend kleine nummers het programma vormen moeten met pauze en al niet meer dan twee uren in beslag nemen. Anders zal ook bij de beste uitvoering de belangstelling verflauwen. Er is voor een opmerk zaam toehoorder niets zoo vermoeiend dan al te herhaaldelijk weèr een nieuw muziekstuk te hcoren beginnen en na elk var. die stukken een vlaag of een storm of. als 't erg mcoi was, een orkaan van applauslavvaai te hooren opsteken. Een eu ander gebeurde hier ruim 40 malen. Wat moet er op die ma nier van den totaalindruk terecht ko men Voor uitvoeringen als deze lijkt het mij dus geraden vooreerst het programma niet te zeer uit te breiden, ten tweede de overgang der in de ver schillende liederer uitgedrukte stem mingen zoo geleidelijk mogelijk te doen zijn (hieraan beantwoordde het programma van dezen avond vrij wel) cn 'ten derde het publiek er toe te brengen desnoods door verzoek niet na ieder liedje van zestien maten op luidruchtige wijze zijn goedkeuring t© kennen te geven. PHILIP LOOTS. D ef stal. Ten uadeele van de firma Van. IT. is van een in aanbouw zijnd perceel in do Bloemhofstraat een pot, inhou dende 16 K.G, verf, verdwenen. Gom o e d e 1 ij k. De bakkersknecht H. H., die zijns patroons broodkar onbewaakt op do Oost-Indische Kade achterliet, be richtte z'n chef, dat hij voor /2.80 brood had verkocht en dat hel geld te Vogelenzang ter dispositie van den bakker is. Van verduistering is hier dus geen sprake. Bakkerij. Door de beide Christelijke B.vkkers- rzeilenvereenigingen is aan de pa- trooiisvereeniging gevraagd, op do beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag niet te bakken. BESTRIJDING VAN WERKLOOS HEID. De Algemeene Haarlemsche Veree nig in g tot bestrijding van werkloos heid vergadert Maandag in het „Blau we Kruis". De agenda vermeldt o. a. Verslag van den penningmeester. Verkiezing van eene commissie tot nazien der rekening en verantwoor ding van den penningmeester. Verkiezing van bestuursleden. (Pe riodiek aftredend J. F. van Emme rik, P. van der Horst en H. Prinsen). Regeling van de uitkeering en con tributie. NIEUWE PHONOHANDEL. De Kruisweg is aan den hoek van de Korte Heerenstraat zeer verfraaid. Op de plaats, waar vroeger een ca- fétje was, is thans door den aanne mer Kroon van Diest een modern win kelhuis met bovenverdiepingen ge bouwd. In dit perceel openen de Gebroe ders Hendrikse en Co. vanavond een nieuwen handel in fonografen, rollen, platen, mandolines, guitaren, violen en andere muziekinstrumenten. De winkel maakt een lceurigen in druk. HET TOONEEL. „Het C a fé t j e" van Tristan Ber nard is deze week nu tweemaal door liet gezelschap Royaards te Haarlem opgevoerd. Toch was gisterenavond do schouwburg, vooral wat balcons cn stalles betreft, goed bezet. Jan Musch, Van Warmelo en Van Praag vormden een uitmuntend trio voor de bezetting der hoofdrollen. Vooral Musch als Philibert karakteri seerde verbluff end-juist. 1-Iet publiek amuseerde zich befet. Kon dit ook anders? AD-INTERIM. EXAMEN VRIJE- EN ORDE-OEFE NINGEN. Te Amsterdam zijn geslaagd de da mes: C. J. M. E. Speet en G. S. A. Swillens, van Haarlem; en J. M. F. Maartens, van Driehuizen. DE INFANTERIE-KAZERNE. Aan 't voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de oorlogisbo- grooting is ontleend: Enkele leden vroegen naar de plannen met betrek king tot de gedeeltelijk afgebrande j kazerne te Haarlem, h l. of herstel Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Toen de niclkvonter J. M. Vrijdag morgen eon zijner klanten aan den Rijjierweg bediende, liet hij paard en wagen een tijdje zonder toezicht op do straat staan, liet lange wachten be gon scliiinmeltjo zoker te vervelen, want hij maakte mei den wagen iinks- oaikoer en holde in wilde vaart naar den Bloem end aalscheu weg, waar hij niet den kop tegen een lantaarnpaal aan- en daarbij een bloedneus opliep. De paal boog krom, veel melk guig verloren en het leuioen van den wa gen werd besohadigd. Voor M. een schadepostje en een waarschuwing, om den wagen in het vervolg vast te maken. SCHOTEN. Drankbestrijding. Ook in onze gemeente hebben de Haiuieiuscho Christelijke drankbe strijders hunne voorbereidende maat regelen genomen voor de „Vang-uw- kamernad-boweging". Tegen Woens dagavond a.s. is een volksbijeenkomst belegd in liet EvangelLsatielokaal in do Colensostraat, waar vooral niet- goheelonthouders welkom zullen zijn en waarbij verschillende sprekers bet woord hopen te voeren. HILLEGOM. Vleeschvorgiftlging. Door het gebruik van voor de ge zondheid schadelijk vleesch zijn al hier man, vrouw, vier kinderen en een dionstbode in één gezin ongesteld geworden. Do politie nam restanten van dat vleesch en een partijtje bij den slager II. in de Meerstraat, van wien liet vleesch afkomstig was, in beslag. Bii deskundig onderzoek bleek hot schadelijk voor de gezondheid te zijn. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij A. van der Walle, Mr. Joostenlaan, Haarlem, 1 gouden dame3 remontoirhorloge. P. Kuik, Drie Heerenlaan alhier, een gele gladharige straathond. W. Schotvaivger, alhier, een roer van een schuit. SLOTEN. Een landmaiiswoiiing met ruim 1 H.A. weiland is in publieke veiling alhier opgehouden op 6450. HAARLEMMERMEER. Aangehouden. In verband met den diefstal met in braak bij don molenaar M. te Vijfhui zen, zijn do daders door de politie aangehouden en na verhoor door deii Burgemeester ter beschikking van de Justitie gesteld en naar het huis van bewaring te Haarlem over gebracht. liet zijn zekere v. d. F., wonende te Vijfhuizen, en VV., wonende te N.- Amstel, tijdelijk te Vijfhuizen. Tegen v. d. B„ te Vijfhuizen, die des nachts de zakken graan van bovenge noemde personen koclit, is door de po litie proces-verbaal opgemaakt we gens heling van de gestolen goederen. Het is voor de omgeving een heeie op luchting, dal de daders zich in han den van de Justitie bevinden, waar door vermoedelijk eens een einde zal komen aan de reeks kleine diefstal len, die in die omgeving hebben plaats gehad. Jubileum. Het Iloofd van de O. L. School no. 2, aan den Aaismeerderweg, de heer G. Klinkenberg, hoopt op 2 Dec. a.s. zijn 25-jarig jubileum als zoodanig te vieren. Binnenland daarvan uit een economisch oogpunt wel vveiisehèlïjk is. WOONWAGENS EN WOON SCHEPEN. Ingediend is een wetsontwerp hou dende regeling betreffende woonwa gens en woonschepen. Het stelsel van het wetsontwerp komt op het volgende neer. Geen woonwagen of woonschip mag bewoond worden, zonder vergunning an een Commissaris der Koningin, ■eiieend aan een der bewoners. De ergunning wordt alléén verleend, in dien de woonwagen of het woonschip ter bewoning geschikt is en de bewo ners voldoende middelen van bestaan hebben. In de vergunning worden vermeld de namen der personen, die in den woonwagen of liet woonscliip mogen verblijf houden. De burgomeesters der tijdelijke ver blijfplaatsen zijn bevoegd op verzoek van den houder der vergunning, de namen van personen te schrappen en nieuwe namen bij te schrijven. In de vergunning wordt levens ver meld het geoorloofd maximum aantal bewoners en het nummer der vergun ning. Dit nummer moet, ter vergemakke lijking van de opsporing door de po litie. op duidelijk zichtbare wijze op den woonwagen of op het woonschip worden aangebracht. Een algcmccne maatregel van be stuur stelt omtrent een en ander dere voorschriften. Ten slotto zorgt eon overgangsbepa ling er voor, dat die bewoners, die wél een geoorloofd en voldoend mid del van bestaan hebben, doch wier woonwagen of woonscliip onvoldoen de is ingericht, gedurende hun leven dit voer- of vaartuig zullen mogeu blijven bowonen. liet uitslervingssysteem wordt hier dus toegepast. LIJK AANGESPOELD. Op Vliereedo werd opgevischt en te Terschelling aangebracht het lijk, herkend als dat van den matroos bij het loodswezen A. Sterrenburg, die daar ter plaatse het leven verloor, door het omslaan van de loodsboot op y September j.l. TRAMONGELUK. De 9-jarlge J. K., te Rotterdam, wil de op de treeplank klimmen van een voorbij rijdenden goederenwagen van de stoomtram der Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. De jongen gleed uit, schoot onder den trein en werd oogenblikkelïjk vermorzeld. Zijn lijk is naar de algemeene begraaf plaats gebracht, zoo meldt de „N. R. CU". Sport en Wedstrijden KORFBAL. H. O. C. EN SWIFT IN DE COM PETITIE. Men schrijft ons: Hieronder volgt de stand der afdee- lingen II C. Noord en HI C. Noord. imi li D. E. S. I U. D. A. W. I IL O. C. I K. Z. T. O. G. I 4 0 1 4 0 1 4 0 33 18 1.60 29 19 1.60 25 16 1.00 9 12 1.00 4 12 0.00 11 34 0.00 D. E. D. II 3 3 0 0 35 11 2.— II. O. C. II 2 2 0 0 13 7 2.— D. E. V. III 2 10 1 19 14 1.— Swift 3 0 1 2 12 16 0.33 A. W. II 4 0 1 3 14 45 0.25 Zondag a.s. krijgt H. O. C. I U. D. te gast. Het kan een spannende wed strijd worden. De Haarlemmers zul len wel hun best doen en ook al mo gen zij verliezen, den moed niet opge ven. liet derde speelt 's morgens tegen S. I. O. S. uit Uitgeest. Ook dit zal voor H. O. C. III wel een zware partij zijn, maar moed verloren al verloren. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd theoretisch apo thekers-examen, de heer A. J. Bronk-' horst, en mej. A. M. Nooyen. Utrecht. Bevorderd tot semi-arts de heer A. F. Batenberg; tot arts de hee ren J. W. Hartgerink en P. B. van Steenis. <U. D.) PREOÏKBEÜRTEN ZONDAG 24 NOVEMBER. EGl.ISÉ WALLONSE. Geen dienst. Midi: Ecole du Dimancbe. GERKFOKMtan.ia nERIL Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Mulder. WOENSDAG 27 NOVEMBER, 's Avonds 8 ure, Ds. B. NVielenga, pred. te Amsterdum. Bidstond voor de Vrije Universiteit EBEN-HAèZER-KERK. (Kiein-lleihglaud). Voorin. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Tibben. NÜUKDKKKKAK vKiddorau aat). Voorm. 10 ure, Ds. W. Ringnalda. Nam. 6 ure, Ds. W. Ringnalda. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zmderstraat). Voorm. 10 ure, Ds. Geels. 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Geels. DONDERDAG 28 NOVEMBER, 's Avonds 8 ure, Ds. Geels. LUTHKKSCHii KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Schade v. West rum. KERK DER VEREEN. DOOP? UEZiNDEN. Voorm. 10 ure, Ds. I-Iylkema. 's Avonds 5 ure, Ds. Plantenga. RKMUNSTRA N TSC H- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Wannée, Rem. pred. te Groningen. Namiddag 1 ure, Zondagsschool in de Kerk. KERK DER BROEDERGE' '.NTE. Voorm. 10 ure, Ds. Hellström. VEREEN, v. VR1JZ. LERVOltMDEN in het GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTENBOND. Voorm. 10 ure, Prof. L. Knappert, Hoogleeraar te Leiden. GEMEEN IK VAN GEUUUHTE CHRISTENEN. Lokaal Lange Wijngaardstraat 28. Vocrm 10 ure, Openb. Samenk. 's MSdd. 12 -r. Zondagsschool, 's Av. 5 1/2 ure, Ds. B. Planting. Dinsdagavond 8 ure, Ds. B. Plan ting. Bijbellezing (Openb. I). Woensdagavond 6 uur. KL Meisjes- Vereeniging. Woensdagavond 7 ure, Jongedoch- ters-V ereeuigi ng. Woensdagavond 8 1/2 ure, Repetitie van het Zangkoor. Donderdagavond 7 1/2 ure, Knapen- vereeniging. EVANGELI3ATIEGEnOUW, Jacobijnest'raat 20. Voorm. 10 uur, de heer F. Fijnvan- draat, uit Amsterdam. 's Middags 12 uur. Zondagsschool 's Avonds 6 uur, de heer F. Fijn- vandraat. Maandagavond 8 1/2 Zangrcpetitlc. Woensdagavond 8 uur. Nuaikrans. Donderdagavond 8 1/2 ure, Bid stond. HAARLEMMERMEER. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Hoofddorp: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Bax, Nam. 2 uur, Geen dienst. Lijnden: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d. Hoek Nam. 2 uur, Geen dienst. Aaismeerderweg: Voorm. 9 1/2 uur, Geen dienst. Nam. 2 uur, de heer v. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d. Togt. Nam. 2 uur, Geen dienst. Nieuw-Venuep: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. v. d. Bosch. II. Avondmaal. Nam. 6 uur, Dezelfde. Nabetrachting. Abbenes: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d. Spie gel. Nam. 2 uur, Geen dienst. GEREF. GEMEENTE. Hoofddorp: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Schouten. Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Nieuw-Vennèp: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Dekker. Nam. 2 1/2 ure, Dezelfde. Aaismeerderweg: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Hummelen, Nam. 2 1/2 uur, Dezelfda Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Thïelen. Nam. 3 ure, Dezelfde. Sloterweg: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Dijk. Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. CHR. GEREF. GEMEENTE. Nieuw-Vennep: Voorm. 9 1/2 ure, Leesgodsdienst Nam. 2 ure, Hetzelfde. PROTESTANTENBOND. Hoofddorp: Geen dienst. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. BEVERWIJK. Voorm, 10 uur, Ds. J. C. V. van Bemmel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. van Calcar. 's Avonds 7 uur, Ds. J. D. van Calcar met medewerking van koor en orgel. KV ING 1 l IHI" 1 V KM'- t- M'E Voorm. 10 uur, Ds A. Rutgers van- der I.oeff, van Haarlem. Collecte voor de Vereen, v. Vrijz. Herv. HI.OP.ME7IDAAL. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. v. Leeuwen 's Av. 6 1/2 uur, Ds. J. A. van Leeu- ven. HERMMEDE Voorm. 10 ure, Ds. VVolters. 's Avonds 6 1/2 uur. Geen dienst. HOUTRIJK EN HOI R'"v Voorm. 10 ure, Ds. Baljon, Avondmaal. SANTPOORT Voorm. 10 uur, Ds. W. Bax Jr. KV^NT;EI ISATIF. Voorm. 10 uur, Ds. Verwaal, van Alkmaar. SPAARVPAV Voorm. 10 uur, Ds. J. A. Baljon. I.OKvo .uil NüOSTRAAT Voorm. 10 uur, de Heer J. L. Zegers Oud-Directeur van Meer en Bosch. VEI.SEN Voorm. 10 ure. Ds. Eggink. 's Avonds 6 1/2 uur, Ds. J. Ph. Eg- gink. WIJK A AN ZEE EN' PTRN Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach van der Sprenkel. WOENSDAG 27 NOVEMBER, 's Avonds 7 1/2 uur, Ds. S. Berkel bach van der Sprenkel, Bijbellezing. IJMUIDEN. Voorm. 10 uur, Ds. II. W. Creulz- herg. 's Avonds 5 uur, Ds. TL W. Creutz. berg WOENSDAG 27 NOVEMBER. 'b Avonds 7 1/2 ure, Ds. Greutzberg, Bijbellezing. DOOPSGEZ. GEM. en PROTES N- TENBOND. Voorm. 10 1/2 uur, Ds. D. Atlema. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. Collecte voor de Kerk. 's Avonds 7 uur, Ds. G. Posthumus Meijjes. Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. GETROUWD: J. Bakker en A. M. Kokkelkoren. BEVALLEN: Th. M. A. van der Wal BakeDel Court tot Krimpen, z. M. C B. Van der BijlDe Goede, z. J. DekkerSmit, 1. I. OVERLEDEN: C. 3. M. de Waal Malefijt, 27 j. A. Dake, 39 j. L. Bakker, 53 j. H. Ch. Wennegers. 72 j. C, Diemei, 53 j. M. D. Sepers, 41 j. SCHOTEN. BEVALLEN K. Bakker, seb. Mol. t. Th. Stam geb. Deen, d. HEEMSTEDE. GEHUWD G. vau der Vlies en Petronella Kuipers. A. C. Wallenburg en J. Meurs. BEVALLEN A. Polak, geb. Van Veen, d. A. M. J. van den Berg, geb. Vosse, z. W. Heeniel, gob. W armerdam, z. C. de Haas, geb. Gerritsen, a, J. E. G. Sleutel, gel». Van Keulen, z. A. Bouw, geb. Bijster, d. A. T. Visser, geb. Rijkers, z. OVERLEDEN: G. Hagen, 9 m. Stccmvaarlbcrickten KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Diana vertrok 22 November van Amsterdam naar Ko ningsbergen Het stoomschip Nereus arriveerde 23 November van Stettin te Amster dam Het stoomschip Neptunus vertrok 22 November van Amsterdam naar Ko penhagen. Het stoomscliip Venus vertrok 22 November van Amsterdam naar Lis sabon. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. IIcl stoomschip Prïam, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 21 No vember van Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Palembang (thuis reis! arriveerde 22 November te Cud- dalona. Het stoomschip Tambora (uitreis) arriveerde 22 November te Lissabon. Het stoomschip Walcheren (thuis reis) arriveerde 22 November te Fiu- HOLLAND—AMERIKA LLJN. Het stoomschip Soe^tdijk arriveerde 22 November van Rotterdam te New- Dort-New».

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 17