Hot compleet 3tel dier gaven is dus onder een hoedje te vangen. E«ri vierde bepaling: „Een rugby-speler draagt het haar half-kori, met een. scheiding in het midden." De onnoozele bloeden, die dom ge noeg zijn om rugby te sp*-' met een scheiding op zij of heek al geen scheiding...! Zulke stumpers mogen hoogstens crocket spelen. Sympathieker, voor zoover er deze materie van sympathie sprake kan zijn. is mij de volgende uit spraak: „Een elegante man heeft geen on dergoed, hij heeft spieren." Verstandige meuschen beweren, dat de heeren to ona an gevers op modege- b'ed „raseurs" zijn een woord, dat misschien het l>est vertaald wordt door een Hollandschen term v Multatuli's vinding: „wauwelaar". Het tijdschriftje „Fantaste". ten aardig weekblad, vond het zaak -om, na de verkiezingen van den prins der dichters, den prins der vertellers, enz., enz., door een plebisciet den prins der „raseurs" te doen bepalen. De deelneming was buitengewoon groot. Sapristi I hel is dan ook wel een kittelige sensatie, In je geest v, te gaan, wien Je wel. den grootsten wauwelaar ter wereld vindt. Er zijn immers zoo ontzettend veel spraak- vrienden op onze oude aarde. Ui.t den uitslag is gebleken, dat de kiezers 'in het algemeen niet hebben gedacht aan persoonlijke wraakoefening. Met een ontzaglijke meerderheid van stem men is tot prins der „rasaurs" kozen: Théodore Roosevelt, de ex- president der Vcreenigde Staten van Noord-Amerika, die nog zoo lang niet geleden in ons monarchaal landje is ingehaald geworden met een on-HoI- landsch enthousiasme, niet omdat Doru.s zooveel Batnafsche karakter trekken heeft het. tegendeel is waar! doch uitsluitend omdat, de naam van dezen eigenlof-spreker een ,,hoi- mischen" klank heeft in liet land der Kaninefatffm.Tk voor mij vin/1 dat liet plebisciet royao.1 gelijk heeft. OTTO KNAAP. Binnenland TWEEDE KAMER. BIXNF.NLANDSCHE ZAKF.N. Voorloopig Verslag. Eenige leden drongen aan op in krimping der uitgaven anderen wa ren het meest ontsiemd, dat een mil- lioen van de stijging is te beschouwen als gevolg van de onderwijspolitiek van dezen Minister, die h. i. de volks ontwikkeling schaadt. Hiertegenover werd opgemerkt, dat de tegenwoordige onderwijspolitiek niet liet eerst, noch alleen door hem werd gevolgd. Gevraagd werd, hoe ver de indie ning van het wetsontwerp tot pen- sionneering van gemeente-ambtena ren en hun weduwen en weezen isgo- Yörderd. Verhooging van jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ont vangers in ta! van gemeenten, werd noodzakelijk geacht. Men wensclito voor de gemeente veldwachters vastlegging van een mi nimum-jaarwedde in de wet. Verscheidene leien stelden de vraag of op de bekende Scbiedanasche ver ordening niet het vernietigingsrecht had moeien worden toegepast. Men vroeg 's ministers oordeel over het besluit van de gemeente Nu arden tot het houden van een referendum over do wederinvoering dor keffhis. Gaarne vernam men 's Ministers oordeel over hot verbod van don Kies- xechtoptocht to 's-Gravenhage. Opgemerkt werd, dat de burgemees ter geen beswaar had gemaakt tegen den optocht, doch tegen den optocht op dien bepaalden dag. Men vroeg maatregelen om te voorkomen, dat de loden der Kamer niet meer op zul ke dagen weiden belemmerd in do vervulling hunner grondwettelijke piichten. In overweging werd gegeven, den Kamerleden een bewijs te verstrek ken, dat doorgang naar het Kamer gebouw verzekert. Men vroeg het oordeel des Minis ters over het verbod door sommige burgemeesters uitgevaardigd tot ver knop van Oranjebioernen op 31 Augus tus. Gevraagd werd een wetswijziging, 0111 een einde te maken aan de ver- eenlgbaarlieid va,11 de ambten van burgemeester en advocaat. Men vroeg gegevens over de wer king der Pandhui»wet en van de Trek- honden-.vet. Andermaal werd door verscheidene leden aangedrongen op herziening dor Drankwet, welke zij urgent noem den. Opnieuw werd up een deugdelijke regeling van de opleiding van zieken verplegers en -verpleegsters aange drongen, evenals op verbetering van hun rechtstoestand. Door verschillende leden werden be denkingen geopperd logon de groote inacht, aan de inspectie van de volksgezondheid toegekend, waar het geldt het, epidemisch verklaren van endemische ziekten. Gewezen werd op de poodvonk-epidemie, welke te Amsterdam heers ebt, doch een zeer zachtaardig karakter heeft. Naar het hun voorkwam, wordt te voel gelet op het cijfer vaai ziektegevallen, doch niet voidoondo rekening gehouden niet den aard daarvan. Waar een epi- dêmisoh-verklaring, vooral voor een liondelsstad, groote schade kan mede brengen, behoort hier bijzondere voor zichtigheid te worden in acht geno men. Ook 0111 over het geheele land tot een gelijke wijze va.n behandeling te komen, sehij'ut wetswijziging nood- j zakelijk. Bepleit werd in dit verband het mogelijk maken van beroep na hot besluit der inspectie op den Cenfcralen Gezond he idsraad Opnieuw werd go*.vozen op de ur- gen tie van een algemeene regeling der j vloeschkeuring. Gevraagd werd, of de bestudeorüig van het rapport der in 1907 benoomdo j commissie betreffende de vivisectie den Minister thans tot oenig resultaat heeft geleid. Eenigo leden meenden te weten, dat de voorschriften, die des tijds door minister Kuyper zijn gege ven om de vivisectie tegen te gaa.11 of te beperken, niet meer worden nage leefd. Van verschillende zijden werd bij den Minister op aangedrongen, de samenwerking van do vereenigingen, welke zich de bestrijding der tulwM'CU- lose ten doel stellen, 1e bevorderen. Verschillende leden zouden gaarne zien. dat de Minister het inrichten van lighallen krachtig aanmoedigde. Toen ten vorïgcn jare bij de behan deling der begroeting van verschillen de zijden het ontoelaatbaar optreden van studenten in den groentijd was ter sprake gebracht, zei de Min. toe te zullen overwegen, of door tucht maatregelen herhaling van de gecri- tiseerde feiten zou zijn te voorkomen, Sommige leden vvensciiten verbete ring in de opieidiug der leeraren M. 0. Andermaal werd gewezen op het onderwijs geven door onbevoegden, speciaal op de Berlitzscholen. Naar aanleiding van adressen van de Nat. Ver. voor Vrouwenarbeid werd gevraagd of de MinïsLer aan de subsidieverlening aan vak- en tee- kenscholen als voorwaarde wil ver binden openstelling voor jongens en meisjes op gelijken voel. Hel voorstel tot verbetering der larisregeling voor het onderwijzend H. B. S.-personeel, werd door velen goedgekeurd. Verscheiden leden ech ter meenden, dat uan de wijze van uitwerking voel ontbrak. Ook voor de gyninastiekleeraren werd een meer afdoende positieverbetering be pleit. Algemeen was men ermede ingeno men, dat de Regeering voortgaat door meerderen steun het handelsonder wijs te bevorderen. Sommige leden wezen er met na druk op, dat vooral ten opzichte van het lager onderwijs de laatste jaren weinig of niets is tot stand gebracht, en dat 's Ministers onderwijspolitiek tot een betreurenswaardige versnip pering vari tiet ouderwijs heeft ge leid. Sommige leden achtten het aan tal te onderwijzen vakken (20) voor kinderen te groot, andere leden ga ven toe, dat op het gebied van het la ger onderwijs niet veel is gedaan, .doeh men merkte op, dat de Minister ernstig is werkzaam geweest in de richting, die voor hem in de eerste plaats was aangewezen. Eenigen wenschten, dat de Minis ter ook de opleiding der leerkrachten voor het voorbereidend onderwijs wettelijk zou regelen. Het opleggen van leerplicht aan schipperskinderen werd gewenscht, en geklaagd over de z.g. iandbouw- vc-rloven. Andermaal werd aange drongen op uitbreiding van den leer tijd en op doeltreffende handhaving van de Leerplichtwet. Men vroeg of de Minister een onderzoek had inge steld ter zake van de uitvoering der wet door den schoolopziener in het arrondissement Doesburg. I11 overwe ging werd gegeven liet instellen cener commissie, die aan de hand der voorstellen der Staatscommissie de schrijfwijze zou vaststellen. Betoogd werd, dat. de opleiding der onderwijzers herziening eischt. Men vroeg voorstellen in zake de jaarwed- denregeling der onderwijzers. Tegen den voorgestelden kindertoe slag werden bedenkingen geopperd. Ook wilde men regeling van de rechtspositie der onderwijzers aan bij zondere kweekscholen, in verband met het voorgevallene aan de bijzon dere kweekschool voor onderwijzeres sen te Arnhem, en verhooging van het salaris der onderwijzers aan de Rijksnormaallessen. Andermaal werd uiting gegeven aan de geooelens vun dankbaarheid jegens hei echtpaar üruchcr. Ten ernstigste werd verzocht, dat de Minister zou zorgen, dat jirof. Du bois de door hem in opdracht der Re geering in lndie verzamelde fossie len zou overdragen aan het Geolo gisch Mineralogisch Museum. Men vroeg hooger subsidie voor het Ned. Instituut te Rome voor ge schiedkundig en kunsthistorisch on derzoek. Verscheiden leden bleven bezwaar gevoelen tegen de inmenging der Re geering in zake de openbare leesza len, verscheiden verdedigden op nieuw den post. Men vroeg een bepaald bedrag (geen memoriepost) uit te trekken voor het Koloniaal Instituut te Am sterdam. GEiKNJPT. Men seint ons uit Rotterdam: In bewaring zij'n gesteld drie scbiklers, nl. J. F., P. v. D. en R. G. V. Zij heb ben een groot aantal voorwerpen uit de Fransche Bazar ontvreemd. Bij 'huiszoeking zijn nog meer voorwen- peil bij de aangeltoudonen gevonden. DE ACTIE DER SIGARENMAKERS. 't „Iibld." schrijft: Wij hebben dc-zer dagen een onder houd gehad met een sigarenfabrikant en zijn oordeel gevraagd over den huiiligen toestand. In de eerste plaats natuurlijk of 1 er in de naaste toekomst nog veel trubbelingc-n zouden zijn te verwach- 1 „Is voor Amsterdam dé zaak In or de?" I „Ja, gedeeltelijk; wij zijn nog bezig j een loonregeling te ontwerpen voor de sorteerders en het andere vaste personeel. Wanneer echter over het gebeele land de nieuwe loonregeling is ingevoerd, zal Amsterdam op nieuw verhoogen, echter met dien verstande, dat het Anistcrdamsche loon niet meer verschilt dan 1 met hel „laagste minimum" voor hand werk. Voor vormwerk wordt te Am sterdam reeds het hoogste minimum betaald." „Hoe kunnen de fabrikanten deze steden, wanneer zii zooveel meer aan arbeidsloon moeten betalen, concurreeren met het platteland?" „In het algemeen mag gezegd wor den, hoe hooger I0011, hoe bekwamer werklieden. Langzamerhand zullen alle goedkoopere sigaren wel in de provincie moeten worden gemaakt, terwijl Amsterdam zich speciaal op hot fabricee-ren van de duurdere mer ken moet toeleggen." „Wat verstaat u onder goedkoo- pere merken?" „Daar verstaan wij onder sigaren van 21/2 en 3 cent. Op sigaren van 21/2 cent kan in de toekomst het Am- sterdamsche arbeidsloon niet betaald worden." „Dus zal er een prijsverhooging van het product te wachten zijn?" „Ja, en zeer zeker een flinke prijs verhooging. De duurte van de tabak der laatste jaren is oorzaak geweest dat er zoo goed als geen winst ge maakt werd door vele fabrieken. De knoop moet nu maar in eens doorge hakt en de sigaren moeten nu zoo verhoogd worden dat een 21/2 ct. si gaar voor 3 cent en eene drie-cents si gaar voor 4 cent zal verkocht worden. Op de goedkoopere soorten zal naar verhouding de verhooging van het arbeidsloon en andere bedrijfsonkos- len zwaarder drukken dan op de duurdere merken, zelfs al worden de ze, wat wel noodig zal blijken, met 1 cent of meer verhoogd „Verwacht u van deze verhooging in prijs geen afneming van de con sumptie?" „In den eersten tijd zeer zeker. Maar we hopen en verwachten, dat dit van voorbijgaanden aard zal zijn. De industrie in haar geheel gaat echter moeilijke tijden te gemoet." KAMERVERKIEZINGEN 1913. Naar „Het Volk" uit Nieuw-Amster- dam verneemt, zullen de Ghr.-Histo- rischen in het district Emmen in 1913 met een eigen candidaat uitko ten. Wat dit betreft was onze zegsman zeer pessimistisch gestemd. „Inderdaad zal er in de sigarenin- dustrie* nog 'heel wat uit te vechten zijn. De arbeiders zijn voortreffelijk georganiseerd en werken eendrachtig samen over het geheele land. Zij heb ben een gemeenschappelijk program van actie opgesield dat, het moge dan al niet voor onmiddellijke in williging vatbaar zijn, toch getuigt door vaklieden te zijn samengesteld. "1 gaan welbewust op hun doel af." „E11 de patroons? Zijn die ook niet landelijk georganiseerd?" „Ja, in twee hoofdgroepen, die gedu- mde deze actie zooveel mogelijk sa- men werken, doch hunne zelfstandig- heid behouden. Op een der vergade- ringen van het noordelijk verbond, waarvan Amsterdam deel uitmaakt, is besloten dat iedere afdeeliDg zelfstan dig zou onderhandelen. Nu is Am sterdam het verst gevorderd met zijn onderhandelingen. Maar de andere afdeelingen, Groningen, het Oosten I (Zwolle en Drente), de Geldersche Vallei, Utrecht, Noord Holland en Zuid-Holland komen nog aan de beurt. Het is niet onmogelijk dat op verschillende planteen moeilijkheden zullon ontstaan." St. NICOLAA>S-ZENDINGEN. De directeur-generaal der posterij en en telegraphic brengt ter algemee- ne kennis: Bij gelegenheid van het aanstaande Sint-Nicolaasfeest wordt de vergun ning om meerdere pakketten aan het zelfde o.ilres van slechts één enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den lijd van 2 tot e.n met 6 Be- rember ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dit tijdvak ter. ver zending aangeboden pakket een adreskaart beibooren te worden ge voegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakket ten, aanbevolen: le. zorg te dragen voor eene doel matige en siert ge verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en be schadigen gevrijwaard zijn; 2e. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar op plakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is. dit zoodanig vast te hedbten, dat voor het verlo ren gaan daarvan, tijdens het ver voer, geen vrees behoeft te bestaan; 3e. in de nnkketten een tweede, los adres te sluiten. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd op de gelegenheid tot aangif te van waarde van pakketten, 't geen voor pakketten met. kostbaarheden is aan te bevelen en ten gevolge waar van, bij eventueel verloren geraken •gedurende het vervoer mét de post, •het volle bedrag der aangegeven waarde van de pakketten kan wor den vergoed. DE KONINGIN ontving Vrijdagmiddag ten paleiza al le leden der Roode-Kruisambulance, die gereed zijn naar den Balkan te vertrekken. DR. LEYDS. De oud-stciatssecretaris der Zuldafrl- kaansche Republiek, dr. Leyds, heeft een maagoperatie ondergaan. De toestand van den patiënt is naar omstandigheden redelijk. ONZE NIEUWE MUNTEN. Naar men verneemt zullen onze nieuwe stuiverstukjes, de hoekige n.l., niet eerder in omloop worden ge bracht dan in de tweede helft van het jaar 1913. Over eenige weken zullen de nieuwe 5-gulden goudstukjes reeds gemunt worden. De technische vóór-werk zaamheden voor beide nieuwe munt stukken zijn reeds geruimen tijd aan 'a Rijks Munt te Utrecht afgeloopen. HEEMSCHUT IN ZEELAND, Prov. Staten van Zeeland hebben met 21 legen 15 stemmen aangeno men het voorstel van Ged. Staten Lot vaststelling eener verordening tol het weren van Inbreuken op natuur schoon. ZEEUWSCHE KLEEDER- DUACnTEN. Door Ged. Staten van Zeeland is aan de Provinciale- Slaton voorgesteld voor f 2500 deel te nemen in het waarborgfonds van de in 1913 te Mid delburg te houden tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, enz., mits Middelburg f 1000 bijdraagt en de tentoonstelling des Zondags niet vóór twaalf uur geopend wordt. AUTO-ONGELUK. Naar het Binnen-Gasthuis te Am sterdam is vervoerd een 8-jarig meis je, dat op de Nic. Witsenkade door een auto was aangereden cn daardoor vermoedelijk een hersenschudding heeft bekomen. WETTELIJK SLUITINGSUUR. Do Goudsclie Winkeliersvereeuiging besloot met 37 tegen 2 stemmen, aan den Raad der gemeente Gouda het verzoek te richten een verordening In bet leven te roepen, waarin een wette lijk, vervroegd sluitingsuur voor win kelzaken is voorgelegd, zoo meldt de Tol. RIJK GEZEGEND. De gelukkige vader, die te Utrecht zijn 25ste kind voor den doop hield, wordt volgens de Eindh. Courant over troffen door W. van Berlo te Gemert, die aldaar aangifte heeft gedaan van zijn 29ste kind. NEDERLANDSCIIE ROODE KRUIS. Het Comité „Ambulance Montene gro" 'heeft aan het. Iloofdcomité van het Neder] and scho Roode Kruis afge dragen een waggonladmg verband middelen, medicamenten en heel kundig» instrumenten benevens *ene partij dekens ten behoeve van de ge wonden in Montenégro. Met de officieele zending daarheen is door Ivet Nederlandsche Roode Kruis als leider belast, de Secretaris van het Comité Ambulance Monte negro" de heer J. P. Nord Thomson, Consul-Genera al van Porei te Am sterdam, terwijl de zending nog bege leid zal worden door do heeren ör. •II. Koppeschaar en P. W. Sluyter- man van Loo. Do Consul-Generaal van Montenegro, de 'heer H. Mendes da Cosla, zal <le expeditie tot aan. de grens van Italië of tot do Adxiati- sclie Zee begeleiden. Do leden van het Comité „Ambu lance Montenegro" voor zoover deze de uilzending zullen begeleiden, doen zuiks buiten te/waar van de Comi té-kasmiddelen. Het vertrek is bepaald op Dinsdag of Woensdag a.s. uit Amsterdam. OOK ËEN OORLOGSCORRES PONDENT! Een Rottordamsclie jongen, dlo als marinier met do ..Gelderland" naar Konstantinopel vertrok, zond aan zijn vader een brief, waaruit hot Rott, Nbld. het volgende meedeelt: „Ik ben den 16on October uit Den Helder gegaan en toen ben ik naar Palermo gegaan; daar kwam ik 25 Octolier san. Toen zijn wij 5 Nov. daar vandaan gegaan maar Malta en waren 11 November in Konstantino- pc! en daar blijven wij Liggen totdat de oorlog is afgeloopen. En dan kom ik*naar Holland terug, maar dat Kan ■nog wel een jaar duren. Maar als ik terugkom, dan kom ik met verlof, cn dan heb ik een hoop geld. Maar het is nu erg gevaar-lijk voor ons, wa.nt in Konstantinopel 1b een. Holla.ndsche ■consul en daar moeten om de 24 uren 20 jongens op post voor en om l.<-t Ihiivis van dem consul. Wij slaan da.ar op leven en dood, want de. vijand is een uar van de stad af en als zij een aanval doen. maken zij iedereen dood want dan willen zij olie cohbuIs daar vermoorden en wij moeien daarom zorgen, dat zij dan den Hollandschen consul niet vermoorden. Nu, vader, iot 2iens. Complimen ten aan Janus uit het keldertje. Piet «u andere kennissen. Saluut." BRUTALE TREJNDTEVEN. Op het traject Brussel - Roosendaal, dicht bij laatstgenoemde plaats, sprak in den D-trein een der mede reizigers ©en Hagenaar aan. en door imat klem. vol te houden, dat lliiet ge deelte van den trein, waar zij zich ilKjvonden, niet voor den Haag be stemd was, maar in Roosendaal zou worden afgehaakt, wist deze mede reiziger onzen Hagenaar Ie bewegen, zich iö het voorste gedeelte van dssn trein van esn vast plaatsje te verze keren. De bekende truc van omruï- l'ng der bagage was echter reed9 vóór dien tijd gêbsurd. Kleur en omvang vier cdy-hags waren dezelfde, zoodat onze reiziger, bij bet haas lig grijpen van zijn koffertje uit liet bagagenet, daarvan niets bemerkte. Op het station Roosendaal evenwel, waar de gebruikelijke \isitatie plaats had, werd l'óij door den lieer, die in het achtersts gedeelte van den wagen over hem gezeten had, er op attent gemaakt, dat ihij een veiioeerde city bag had meegenomen. De niet» ver moedende reiziger gaf met veront schuldiging den ander zijn eigendom terug enAkeerde dadelijk terug naar het compartiment, waar hij eerst ge zeten had. Van zijn city-bag was edtier niets meer te bespeuren. Twee sluwe oplichters hadden liern beet gehad. Terwijl de een, zonder arg waan te verwekken, de city-bags had omgeruild en den Hagenaar den raad gaf in ihet voorzie gedeelte van den trein te gaan plaats nemen, had de ander op het Station Roosendaal zijn eigendom teruggevorderd, ver- wijU/te eerste voldoenden tijd had zijn 'buit in veiligheid té brengen. Ilell. slachtoffer van deze brutaliteit lhec.fi bet verhaal van zijn wedervaren zelf aan de ..Residentiebode" gedaan. Stadsnieuws DE BRANDWEER-QUAESTIE TE SANTPOORT. Maandag 25 Nov. a.s. zal voor de Haarlemsen© rechtbank behandeld, worden het hooger beroep van 87 brandweerlieden te Santpoort, die door den kantonrechter te Haarlem veroordeeld zijn tot verschillende boe- ton, omdat zij bij een brand op 7 Au gustus 1911 te Santpoort niet opgeko men waren, hoewel de brandklok go- luld had. Zij beroepen zich onder racer op 't feit, dat zij het luiden niet gehoord befbben, doordat zij buiten de gemeen te op hun werk waren. Er zullen in deze zaak gehoord worden drie getuigen A charge en een zest gtal A décharge. Als verdediger zul optreden Mr. J. IT. Monnik te Haarlem. KEURINGSDIENST EN BOTER- WET. Donderdag 28 November 1912 zal door de Haarlemsclie Melkverkoo- persvoroeniging een vergadering ge houden worden, waarin als spreker zal optreden Mr. A. Bruch alhier, met 'liet ondej'.-vvorp Keuringsdienst en Boierwet. Koloniën DE CIIINE EZEN-KWESTIE. Nu men in de Tweede Kamer de Indische begrooting behandelt en loet nogal druk over de Ctiin.eezen heeft, komt wel van pas wat het „Soerab. Hbld." vernam van don gezagvoerder van de „Ohua Sang', met welk schip eenigen der uit Iudiè verbannen Ma- coërs warden overgevoerd. De kapitein der Chun Sang lieeft niet die menschen heel eigenaardige ervaringen opgedaan. Hij wilde ze eerst in Hongkong arm wal zotten, doch daar weigerde de ovedheid, ui:t Indië gezette Macoërs toe te laten. Toon nam de Chun Sang ze mee naar Amoy. Daar werd het transport onmiddellijk nadat liet voet aan wal zette oarresleerd. La- tor vernam de kapitein dat verschei dene van die lieden kort daarop ter dood gebradht waren, omdat gebleken was, dat zij zich vroeger aan mis drijven hadden schuldig gemaakt, veroordeeld waren, doch de wijk naar onze koloniën hadden genomen! Daar blijkbaar in de Ohüseasche ha vens een goede controle wordt uitge oefend ontliepen de boaven hun ge rechte straf niet. Rechtszaken DOOD DOOR SCHULD. Op Woensdag 4 December zal voor lie Am sterdam sch 3 rechtbank weder om een chavffeu** terechtstaan, be klaagd van dood door schuld. Volgens "de dagvaarding reed bekl. een 30-jarige chauffeur van een taxi in den morgen van 3 September op de Weteringschans, welke asphalt- weg ten gevolge van den gevallen re- gen. nat, glad en glibberig was. Hij hoéft toen .Tae. Stalenberg. die daar met een handkar reed, aangereden, waardoor deze 4 dagen later is over leden. De dagvaarding neemt, ann, dal de beklaagde heeft gereden „verregaand roekei ons on onvoorzichtig mot. grof verzuim der in deze geboden voorzich tigheid". Gedagvaard zijn II getuigen, onder wie de artsen I. OïjenJck, E. II. van Lier en H. J. M. Sehoo als deskundi gen. Mr. A. Zeldenrust zal als verdediger optreden. PEESDELICT. Voor het gerechtshof te Arnhem werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen G. W.. drukkeren uitgever te Oostërbeek, door do rechtbank we gens het indiener, van een valsche aanklacht tege.i do gemeente veldwach ters Tlernen er. Den Otter aldaar, ver oordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. Bekl. had op 8 Juni jl. schriftelijk bij den burgemeester oen valsche klacht of aangifte ingeleverd, waarin word vermeld, dat bekl. de lieide veld- vachters een driukgelegonheid liad zien binnengaan. „Ik begaf mij al dus bek!, in zijn schrijven der waarts om te zien of zij iets gebruik ten, wat ik helaas constatoeide". Deze bewering bleek in strijd met de waar heid de veldwachters moesten voor hun dienst in het bierhuis zijn, maar heblven daar niets gebruikt. Uit de verklaring van een der veld wachters bleak, dat sedert een door den Commissaris dor Koningin uitge vaardigde circulaire, waarin herberg- Iwizoek"buiten dienst werd verhoden, door de veldwachters in lierbergen niets wordt gebruikt. Alleen wanneer bijv. bij feestelijke gelegenheden de dienst het onmogelijk mankt om naar huis te gaan. kunnen zij mot toestem ming van den burgemeester wat get bruiken. De advocaat-generaal laakte in scherpe bewoordingen de handelwijze ;an beklaagde. Met bevestiging overigens van bot vonnis e.ischtede adv.-gon. verzwaring der straf tot één maand gevangenis straf. De verdediger. r»r. J. R. H. van Schaik. pleitte vrijspraak, suba. ont slag van rechtsvervolging. SCHADEVERGOEDING. Voor de civioie Kamer van het Ge rechtshof te Amsterdam heeft bel O M. conclusie genomen L11 de procedu re tusschen den he&r J. II- Sc'hoch en den burgemeester van Amsterdam, vertegenwoordigende de gemeente r aanleiding van bet ongeval ham overkomen óp de tram van lijn 3. Hij zat op «en bankje op liet voorbaleon van eten bijwagen, rijdende in de richting van de Ruysdaelkade, toen hij tengevolge van een plotseling krachtig remmen, onder den koitlng van het balkon door op straat werd geworpen, érnstige verwondingen aan zijn boenen kreeg, en een van zijn armen verbrijzeld werd. Hij stelde een actie in tot schadevergoeding ad t 41.333.92 plu» de reaie, of zooveel minder als de rechtbank vast. mocht 8 lellen. De rechtbank weea de vor dering toe, maar veroordeelde bij gemis aan de noodige gogouens de ge daagde tot schadevergoeding op te maken bij staat en in de kosten van het geding. Van dit vonnis kwam ge daagde in hooger beroep. De zaak werd ongeveer vier weken geleden nader bepleit. Het O. H. beden conclusie nemen-; de, overwoog dat een volwassen per soon, op de tram zijnde, moet weten,: dat elk oogenblik kan' worden ge remd. De gemeente heeft alle maat regelen van voorzorg betracht, welke de Commissie van Toezicht geacht wordt ie kunnen beoordeelen. Het balcon was voorzien van een door leder omwoelden ketting. Toentertijd op de li in Oldenzaai—Gronau een rei ziger die op het acMerbaleon stond, mede ten gevolge van een schok' daarvan afviel en overreden werd, was ook gebleken, dat voor eoa af sluiting door middel van eon met leer1 omwoelden ketting was gezorgd, dus de goedgekeurde veiligheidsmaatregel was in acht genomen. Op dien grond werd eïsctier niet ontvankelijk vore kJaard in zijn vordering. Op denzelfdon grond concludeerde net O. M. in liet gegeven geval lot vernietiging van bet vonnis en met- ontvankelijkvevktaring van geïnti- neerde in zijn vordering. Gemengd Nieuws EEN COMPLOT. Volgens den Matin" is in Indo- Ohina een complot ontdekt om onrust teweeg te brengen onder de Fran- schen door liet werpen van bommen 111 schouwburgen cn kazernes. S C HOOR JONGE N S 7, ELF MOORDEN IN RLSLAND. Uit Moskou werdt (volgens de TeL] aan de „Frankf. Ztg." geschreven Voor tiet Pedagogisch Genootschap te Moskou hield dr. Gordon dezer da gen eer voordracht o\cr de zelfmoord epidemie onder de Russische jeugd. Deze geneesheer en geleerde heeft se dert 1902 alle heni ter kc-nnis gekomen schooljongens-zelfmoorden "opgetee- kend. maar het werkelijk aantal moet stellig nog hcoger zijn, daar zich on getwijfeld eenige gevallen aan de open baarheid onttrokken hebben. Het staat intusschen zonder twijfel vast, dat het anntal zelfmoorden op schrikbarende wijze is gestegen en nog steeds stijgt. Ia 1902 werden er slechts 18 schooljongens zelfmoorden bekend, in 1909 waren het er 482. Den snelsten opgang wees deze treurige statistiek gedurende de revolutiewoelingen aan. Meer dan de helft van alle gevallen komt op de scholieren van middelbare onderwijsinrichtingen voor, waar op eeri miliioen leerlingen 567 zelfmoor den voorkomen (in Pruisen b.v. 124). Dr. Gordon meent de voornaamste oorzaak te moeten zien in liet onder- vijs zelf, dat te weinig rekening houdt met de lichamelijke en geestelijke ge schiktheid der scholieren. Op de hoogst re trappen van het onderwijs blijft ook de ontzettende materieele noodstancL bij het grootste deel. der Russische stu denten niet zondet invloed, in één en kel jaar (1910) ver-kozen 15 studenten den dood door eigen hand boven een langzaam verhongeren. In zeer vele gevallen speelt ook. do 'ernietiginc van het gezinsleven een noodlottige rol. terwijl slechts in 8 pCt. van alle gevallen ongelukkige liefde als ooreaak van den zelfmoord werd lieschouwd. Over den invloed van po litieke en maatschappelijke toestanden op het cijfer der zelfmoorden mocht dr. Gordon niets mededeelen, daar -ut uï>ij[ uanuz ït\ ueojin drqosjoouoS de aanwezige politiebeambte dreig de.... de vergadering van het geleerde StoomvaartbsricMen STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. liet &t. Koning Willem III (uitreis) vertrok 21 Nov. van Genua. Het st. Celebes (thuisreis) vertrok 22 Nov. van Port Said. Het st. Karimoen (thuisreis) pass. 21 Nov. Gibraltar. ITct st. Koning Willem I (thuisreis) arriveerde 21 Nov. te Colombo. KON. NEDERL.STOOMBOOT-MIJ. Het st. Amor, van Middéll. Zee naar Londen, is 21 Nov. Dover gepasseerd. Ilet st. Euterpe arriv. 21 Nov. van Amsterdam te Malaga. Het st. Hector arrlv. 21 Nov. van Ge nua te Bagnoli. Ilet st. Luna van Petersburg naar Amsterdam is 22 Nov. Hol ten au ge passeerd. Het st. Nereus van Stettin naar \m- sterdam is 21 November Brunsbuttel gepasseerd. Het st. Saturnus Vertrok 21 Nov. van Palras naar Cophalonia. Ilet st. Uranus vertrok 21 Nov. van Cadix naar Lissabon ROTTER. LLOYD. Het st. Bengalen (thuisreis) is 21 Nov. Point de Gallc gepass. Het st Goentoer arriv. 21 Nov. van Rotterdam te Padang. Het st. Sindoro (thuisreis) vertrok 21 Nov van Tanger. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het st Amsteldijk van Rotterdam naar Baltimore, pass. 21 Nov. Li zard. Het st. Shira arriv. 21 Nov. van Rot terdam te Philadelphia. Ilet st. Zijldijk, van Rotterdam naar Boston en Philadelphia, pass. 21 Nov. Prawlepoint. KON. IIOLT,. LLOYD. Hel, st. Delfland (thuisreis) is 21 Nov. Fernando Noronha gepasseerd. Het st. Eemland (thuisreis) arriv. 21 Nov. te Sauios. Het st. Frisia (thuisreis) vertrok 21 Nov. van Rio Janeiro. Heeft te Rio 5000 bn. koffie geladen. Het st. Kennemeiiand vertrok 22 Nov. van Amstc-rdum naar Buenos Ayres. KON. WEST-I ND MAILDIENST. Het st. Prins Willem I vertrok 22 Nov. van Amsterdam naar Parama ribo. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Het st. Machaon arriv. 22 Nov. van Japan en Penang to Rotterdam. Het st. Peleus vertrok 21 Nov. van Singapore naar Londen en Amster dam. Het st. Theseus vertrok 20 Nov. v, Shanghai naar Amsterdam. DIV. STOOMVAARTLIJNEN. Het st. Prinz Regent (thuisreis) ver trok 19 Nov. van East London. Hot st. Reichonbach, van Java naar Amsterdam, vertrok 19 Nov. van Pa dang.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6