t t s 10,30 11.40 r. 12.40 j 10.05 6.20 i gewonden en do Serven on geveer 2500. N i afloop van dien strijd l weken de Turken in de richting van Monastir teru", waar zij in het begin van November over 60.000 man be schikten, dank zij de aankomst ter plaatse van de divisie van Ali-Riza Pascha. Tegei over deze sterkte aan troepen stelden de Serviërs in het Noorden een overmacht van 120.000 man, daarbij gerekend de Grieken, die uit Zuidelijke richting de Turken be dreigden. Het hoofdkwartier der Ser- ven was intusschcn naar Uskub ver plaatst. Na den strijd bij Prïlep mar cheerden' de Seivische troepen naar Monastir, waar de geteisterde Turk sche troepen zich opnieuw verschanst hadden, en waar ten slotte het lot van het Turksche Westerleger Vieslist zou worden. De slap bij Monastir duurde vier dagen, de dagen van opmarsch en voorbereiding va tiet Servische leger niet medegerekend. De eerste twee da gen werden in beslag genomen door lievige artillerie duels, daar het voor de Servische Infanterie onmogelijk was voorwaarts te dringen over de ge ïnundeerde vel der* langs de rivier de Tcherna. Daar eer. aanval in front door de terreinsgesteldheid niet wel uitvoerbaar was werd de Mora wa divisie de opdracht verstrekt om den linkervleugel der Turken te omtrek ken. Marcheevende door moeilijk berg- terrein, volbrach' deze divisie door ge forceerde marschen schitterend de haar opgelegde taak. Van Albanië uit over Ochrida werd de aanval gedaan, welke door de Turken te laat werd ont dekt. De maatregelen door hen geno men, om den gevaarlijken greep te ontgaan, waren daardoor onvoldoen de en zoo zagen de Turken hun terug- toch&sweg aldaar afgesneden. Zeki pa scha stelde de helft van zijn macht te gen die omtrekking doch na een wan hopige worsteling van beide zijden, werden de Turken met een verlies van 2000 man teruggeslagen. Dit gebeurde den loden November en sinds dat suc ces van de Mcravva-ilmsie werden de troepen van den Servischen Kroon prins al nauwer en nauwer om Monas tir gelegd. De moeilijkheden bij dit voorwaarts-gaan waren ontzettend, daar de te overschrijden terreinen al le in moerassen waren herschapen (liet dal van Monastir). De 'lurken, die van den Albar.eeschen weg vvareu afgedrongen, hadden een sterke stel ling ingenomen in de heuvels ten N.- W. van Monastir geleden, de rechter vleugel aangeleund aan Konjari. Het centrum van de Turksche positie was de Kirkliiiaberg, ongeveer 4000 voet hoog. Door de Moravva-divisie werd deze positie aangegrepen en met goed gevolg. De Turken werden verdreven en lieten in de harden der Serviërs een batterij berggeschut en 4 stukken zwaar geschut. De verovering van de ze kanonnen maakte het voorwarts gaan over de vlakte voor den aanval in front veel gemakkelijker, daar die batterijen het voor- en zijwaarts gele gen terrein geheel bestreken. Na het verlies van de Kirklina-positie trok ken de Turken nog dichter op Monastir terug, daar ook hun opstelling bij Kiermaritsa door een bajonetaanval op 18 November in het bezit der Ser viërs gevallen was. De Servische ca valerie trok daarop de Tcherna over en drong tot dicht bij Monastir door, dat door de Turksche troepen verlaten was. Deze ruiterij nam gunstige op stellingen in. om de Turken het terug trekken in Zuid-Westelijke richting te beletten. Uit deze richting van Dennr- Kapo üit versperde een Servische di visie ook den teruglochtweg der Tur ken, zoodat Zeki pasja's leger hetzelf de lot onderging als het Franschc le- l ger bij Sedan, Alle terugtochiswegen waren afgesloten. Kort daarop had dan ook de capitulatie plaats. De be richten melder van 40.000 krijgsge- vangenen. waaronder de generaals Zekf-, Fethi- e: David-pasja. Met de gevangenneming van deze troepen is de campagne in Macedonië geëindigd, daar op enkele zwakke verspreide af- deelingen na, geen Turken daar over gebleven zijn/Het Ille Servische leger kreeg in opdracht deze verspreide af- deelingen op te jagen en onschadelijk le maken, gedurende den marsch naar de Adriatischo Zee. waar da haven plaatsen het marsch object vormen. Aan de capitulatie van Monastir ging een driedaagsch verbitterd gevecht on der de muren van de stad, vooraf het aantal dooden en gewonden aan beide worden, dat er overeenkomst ie ver krijgen is, dan zal een wapenstil stand bet begin van een definitieven vrede zijn. Ik hoop, dat mijn optimis me in deze juist zal blijken te zijn. C. J. A. KRUYT. Van lis Rcsldsntlo en Baar bewoner». CLXXXVI. Er is hier tsr stede een nieuw bios cooptheater geopend. Er zijn er reeds vele. Het feit schijnt dus amper vermei-, ding waard. Of er nu twaalf of dertien van die inrichtingen zijn, wat doet dat ter zake Toch is de opening van de Residen tiebioscoop eer. daad van beteekenis. Van beteekenis in onze typische Hol- landsche wereld. In deze nieuwe bioscoop is iets on gehoord nieuws. Of juister, e ontbreekt iets. wat in alle andere bioscopen, specialiteiten- theaters en ettelijke schouwburgen ge geven is. Er ontbreekt verlof tot rooken. Het rooken is er verboden. Het klinkt ongelooflijk, maar het is toch werkelijk waar. Het-roo-ken-is-er- ver-bo-den I 1-loe durft de exploitant het. Een Hollander zijn eindje sigaar, zijn bekauweli en afgesabbeld eindje sigaar verbieden Heldenmoed is de wer eld nog niet uit en dat in een tijd van moordende concurrentie. Het was merkwaardig op den eer sten avond de gezichten van alle moge lijke heeren te zien. Ze lurkten juist genoegelijk als een suppoost nadertrad en, met een tik aan zijn goudgegalonneerde pet zei Heeren, het rocken is hier verboden Dan volgden de meest verschillende Uitroepen san veiwómléiuig, van ver bazing, van boosheid. Wie verbiedt nu ook net rooken aan een Hollander, die zelfs geen paai' uurtjes uuneii een sigaar kan. Dagen lang is er over mets anuers gesproken, -bij kappers, aan de kiets- taiei, ouder een Inuertje en onder de inee is de muulregel van de directie over den tong gegaan. Er zijn tuaus in Den Haag iwee partijen, rooaers en aiUi-rookeis; en do strijd wordt haast niet evenveel woede gevoerd als indertijd die weike toute-la-Haye m pro en contra Men- geibergislen en Viottunen verueelde. Wat de gevolgen zuiieu zijn, iièi 3 met geun mogelijki-eki uil te maken. De Resideune-bioscoop vaart er in- tusschen wel bij; de zaal is telkens aaruig bezet en door een zeer goed publiek. Vooral dames van eenigszins ge- poseerden leeftijd zijn er m opval lend groot aantal. De directie schijnt beloond 1e worden voor haar helden, moed. Want de durf is groot, ver bijsterend groot, vooral wanneer we bedenken, dat in Scala, welks eige naar Lu ©emgo jaren een zeer welge steld man werd thans is hij rog hooger gestegen het rooken op alle dagen geoorloofd is. Een verbod durf de de ondernemer niet aan. In de Kettingstraat schijnt echter de victorie te beginnen; een victorie op benauwde berookte zalen. De tweede schok, die den Haag on dergaan heeft, werd vooral te Sche ven ngen gevoeld. Zooals bekend, heeft de minister van Oorlog geweigerd toestemming le verleenen lot het uitdiepen van de buitenhaven le Scheveningen tot een dusdanig peil, dat loggers er bij hoog water zonder hinder zouden kunnen binnenkomen. Als visscbershaven !s Schevenin gen er voor geweest. Het was te voorzien. Do haven verkeerd gebouwd, door civiele ingenieurs, bleek dadelijk niet aan de eischen te voldoen. Ze was te ondiep en de de'ntng nad er te vrij spel. Een groot deel van de vloot bleef dan ook te Vlaarditigen of te Maassluis gestationneerd, wat alle voordeden van liet vissolivr ij be drijf aan Den Haag onthield. la 1908 werden plannen aanhan gig gemaakt voor een ;'e haven. Sche veningen scheen eindelijk tot bloei te zullen komen. Scheen, want op den keper beschouwd vielen do plan nen met mee en de raad besloot ten aantal vakmensclren te hooren. 1i t geschiedde en vijf bekend© autorite - ten op Waterstaat- en visscherijge- bled voreenigden zich tot een -om- missie. die de plannen unaniem veroordeelde. Wethouder Lely trok er zich niets van aan en wist „zijn" haven er door te drijven, maar de raad maakte het voorbehoud dat alleen tot hel graven overgegaan zou worden ais de Regee ring toestemming gaf tot hot uildie- pen van de buitenhaven (daartegen bestond bezwaar omdat een grootere diepte lorpedobooten in staat zou stel len de haven binnen-.te loopen). Nu blijkt dat de Regeering niet mee wil werken. Gelukkig l Voor de Ilaageche be lastingplichtigen, want de nieuwe haven le Scheveningen werd even hard veroordeeld als de eerste. SINTRAM. BEÜR8-0VERZICHT van de Firma E. SASSEN GO. Parklaan 14 B. Tclef. no. 2061. 16-22 Nov. 1912. Op het bericht dat Turkije den wensch had te kennen gegeven vre desonderhandelingen met de Bal- kanstaten aan te knoopen, waren de groote beurzen in de afgeloopen week aanvankelijk zeer opgewekt ge stemd en Londen, Parijs en Herlijn op welke plaatsen men meende dat de vrede binnen enkole dagen zou ge- teekend worden, gaven door een rij zing van eenigc procenten van de in die plaatsen meest populaire fondsen van hun optimisme blijk. De ge spannen verhouding tusschcn Oosten rijk en Servië kon aan deze stem ming geen afbreuk doen en men was, zooals steeds wanneer de Beurs in goede luim is, geneigd ook deze kwestie door een rooskleuriger! bril te bezien, daar men aannam dat ten slotte wel een, voor beide partijen bevredigende oplossing van het ge schil gevonden zou worden. Toen echter spoedig daarop bleek dat de voorwaarden door Turkije onaanne- ip k geacht werden en de on- -be velhebber der Turksche troepen be vel had ontvangen de vijandelijkhe den opnieuw te beginnen, trad weder om een inzinking in op de vrees dat men thans weder voor onbepaalden tijd verwijderd is van het tijdstip waarop de rust, waarnaar de beur zen zoozeer verlangen, is weerge keerd. Niettemin, al mag er dan voor een al te optimistische stemming geen aanleiding bestaan, na het geen de beurzen thans reeds hebben meegemaakt, schijnt ook, alleen op het afbreken der vredesonderhande lingen, waarschijnlijk slechts door Turkije gedaan om betere voorwaar den te kunnen bedingen, voor een le pessimistisch gevoelen evenmin vol doende resultaten aanwezig te zijn. Het kan echter niet worden ontkend dat de halsstarrige houding van Ser vië wel eenigen grond geeft aan het hier en daar uitgesproken vermoe den dat dit iand den steun van Rus land geniet en mocht Oostenrijk met geweld van wapenen zijn eischen wil len doorvoeren, waartoe, indien de toestand niet verandert, veel aanlei ding schijnt le bestaan, dan zou, wan neer Rusland ook metterdaad Servië zou willen steunen, er gegronde >rees voor ernstige complicaties kunnen bestaan. Zoo zal dan. ook al wordt de vrede tusschen de Balkarstatc-n en Turkije gesloten, een nieuw element van on zekerheid de beurzen nog eenigen tijd in spanning houden, waarbij dan nog komen de mogelijke geschillen, welke bij de grensregeling der Balkansta- ten nog kunnen rijzen. De groote beur zen hebben in de afgeloojien maanden de crisis merkwaardig goed doorstaan en overal bi ij kor de toestanden zeer gezond te zijn. Hieraan is het dan ook hoofdzakelijk tc danken, dat de verlie zen niet grooter geweest zijn en er nog voldoende veerkracht bestaat on> bij een gunstige werding direct nei ging tot verbetering te tuonen. Deze innerlijk gezonde toestand zou dan ook nog wel voldoende waarborg kunnen geven voor een blijvende kal me houding tegenover de verdere ont wikkeling der gebeurtenissen, doch 't is begrijpelijk, dat wanneer eenigo groote mogendheden zich genoodzaakt zouden zien, zich niet geweld van wa penen in tiet conflict te mengen, het leed voor de Beurs nog niet is te over zien. Men schijnt echter voldoende ver trouwen in de meermalen uitgespro ken overeenstemming der mogendhe den te hebben, dat zulk een ramp wel zal kunnen voorkomen worden, al thans de houding der Staatsfondsen der'betrokken landen geeft voor zulk een verwachting volstrekt geen grond. Ter beurze van New-York heeft men in de afgeioopen week, in afwachting van de ontwikkeling der gebeurtenis sen in Europa eer. afwachtende hou ding aangenomen. De omzetten daal den tot een minimum en aanvankelijk was nog steeds de tariefkwestie het on derwerp der gesprekken ter beurzo. Toen echter bekend werd, dat de nieu we president legei. Ij April eeu extra- zitung ter behandeling der tariefber- zieiiüjg zal bijeenroepen, bleek dit be* riem hoegeustui-d van geen invloed op de stemming te zijn, uoeti integendeel eerder als een gunstige factor ie wor den uitgelegd, aam- men thans do ver wachting uitsprak. dat door een spoe dige afdoening dezer zaak de Beurs ook des te eerder uit de onzekerheid zou zijn geholpen. Ook het uiteengaan van het hooggerechtsnof tot 2 Decem ber zonder uitspraak te doen in liet be kende Union-South Pacific proces was van geen invloed op de stemming. La ter kon de beurs zelfs sterk oploopcn, toen de vredesonderhandelingen een aanvang hadder. genomen. New-York heeft, gelijk bekend is, in de afgeloo pen maanden groote hoeveelheden fonds moeten opnemen en zij heeft dit ongetwijfeld gedaan in de overtuiging, dat de heersefcende toestanden in «ie Unie den prijs, waarop de verschillen de aandeeieu i.oteeren waard waren, doch het negeert n van alie ongunsti ge factoren er, het gunstig uitleggen van in gewone omstandigheden als be slist ongunstig aai. te merken omstan digheden, doet vermoeden, dat men ginds de troebelen in Europa aanvan kelijk heeft onderschat en men thans, nu ook verschillende verschijnselen in het land zelf tot meerdere voorzichtig heid aansporen, niet ongeneigd zou zijn een gedeelte aan Europa over te deen. Tot deze onderstelling geeft ook de op den laatsten dag dezer befiebts- periode ingetreden plotselinge wil ligt© aanleiding, toen namelijk de vredesonderhandelingen een aan vang 1 radden genomen en men niet kon verwachten, dat Europa den vol genden dag, toen de vijandelijkheden weder begonnen waren, allerminst tot opneming geneigd zou zijn. Welis waar heeft Wilson verklaard, dat on dernemingen, gedreven op eerlijke wijee on niet in strijd met de wet, niets van de nieuwe regeering te vree- zen hebben, doch aan den anderen kant sohijnt men tot de overtuiging te komen, dat de handel in liet trust wezen van een democratische regee ring niet veel tegemoetkomingen kan verwachten. Tariefherzieuing zal on getwijfeld voor vele ondernemingen mindere inkomsten beteekenen en al is op den langen duur een verlaging wellicht in hei belang van het pu bliek, het feit, dat verschillende maatschappijen, v.elke door deze her ziening zullen worden getroffen, zul ke hooge loonen ea belastingen heb ben te betalen, dat voor de aandeel houders reeds thans niet veel meer overblijft, zal ongetwijfeld de regee ring niet weerhouden, het deze maat schappijen, door het buitenland tot concurrentie in de gelegenheid te stellen, in hun bestaan nog moeilijker te maken. Wellicht dat dan voor de industrie dezelfde moeilijkheden sullen aan breken als waarmede thans de spoor wegen reeds te kampeu hebben. Van de nieuwe regeering zal het voorna melijk afhangen, hoede ontwikkeling van handel en industrie in de naaste DERDE BLAD Zaterdag 23 Noyemüer 1912 Maildienst naar Oost Indië. De verzending van brieven enz. heeft deze week plaats als volgt: Over Marseille, Dinsdag 26 Novem ber. (Laatste busLLch-ting 6 u. 15 min. 'e avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt met deze gelegenheid geen cor respondentie verzouden voor Atjeh en Onderhoorigheden, Sumatra's Oost kust, Polembang, Riouw, Bangka, Billitou en Borneo. Over Napels. Woensdag 27 Novem ber. (Laatste buslichting 12 u. 15 m. namiddag). Over Brindisi, Vrijdag 29 Novem ber. (Luatste busliohting 12 u. 30 m. namiddag). Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At jeh en Onderhoorigheden en Suma tra's Oostkust, Over Marseille Zaterdag 30 Novem ber. (Laatste buslichting 6 uur 40 min. 's morgeus). Sumatra's Westkust en Benkeelen alleen op verlangen der afzenders, ov erigens correspondentie voor geheel N.-O.-Iudië. Over Rotterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 30 November. (Laatste buslichting 2.35 's mor gens). Het port van met deze gelegenheid verzonden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk, en dat van druk werk 2 cent per 50 grarn. Om nog met deze mail te kunnen worden verzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 u. 30 m. des avonds ten postkar bezorgd zijn. (Atjeh, Sumatra's oostkust, enz. wordt m6t deze gelegenheid niet ver zonden). Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslicbting aan het Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat. P s .2 *5 c3 "S sa a ii zz «1 u. ffl P 5-3 1 a s (O 2 3.25 m. 8.05 m. 4.50 m. 8.30 t 6.40 m. 12.10 a. 9.- m. 11.50 m. 1.40 a. 10.40 m. 2.15 a. 12.20 a. 3.15 a. 5.10 a. 3.35 a. 6.40 a. 6.10 a. 4.-10 a. 8.— a. 6.- a. 6.45 a. 9.35 a. 7.45 a. 6.50 m. 12.10 m. 9.40 a. 4.40 m. Be oorlog op hot BalRan- Schierailand. XL In VIII verlieten wij de kampplaats van Serviërs en Turken op het oogen- blik. dat laatstgenoemden, na het prijsgeven van Uskub, nogmaals ge voelige verliezen leden in de gevech ten bij Kruscheivo er, Prilep (ten Noor den van Monastir;. Vooral hij de laat ste plaats was het een ware slaehting. De Turken verloren er 6000 man aan Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVOND-PRAATJE. Er wordt wel eens geklaagd, dat er in Haarlem zoo weinig te doen is, dat het er zoo'n dooie boel is. Ik veron derstel, dat de menschen-, dis zoo spreken, een kanonnade verlangen, of oen tornado of een aardbeving. Want er is van minder rumoerige din gen genoeg" ,,te doen". In onze con certzalen wordt avond aan avond muziek gemaakt, je hebt maar te kie zen waar je heen wiltop twee avon den achter elkaar hebben we een piano-virtuoos gehoord en het nog zeldzamer feit vernomen, dat de een don ander een krans aanbood, het geen pleit voor beiden. Percy Grain ger heeft niet alleen getoond, dat hij een bescheiden, maar ook dat hij een goed man is. Uitvoerende kunstenaars in Nederland hangen elkaar zoo geen kransen om den hals. Niels te doen En de vorige week Viiel er nog een Zondvloed voor, na melijk uitgevoerd door Zang en Vriendschap. En dan zullen we Maan dag ons monsterproces hebben, zoo goed als Londen, Parijs en Berlijn, een proces met zeven-en-dertig be klaagden, drie getuigen charge en zestig a décharge, 't Gaat wel niet over diefstal, moord, oplichting of andore vreeselijkheden, maar over een onduidelijke bel, die velen niet gehoord hebben en waarmee zij als brandweermannen tot hun plicht ge roepen werden. Dat ijselijk geval is, naar men zich herinneren zal, voor gekomen te Santpoort. Want wel is de gemeenteraad te Velsen sinds eenigen tijd bezig met dc gemeentezaken op zoodanigen voet in te richten, dat die in afzïonbaren tijd alles wat te Am sterdam, Rotterdam en Den Haag be kend is verre zullen overtreffen (ook wat het belastingpercentage betreft), maar alles tegelijk kan de snelst voor uitstrevende gemeenteraad niet doen en zoo bestaat daar dan nog, tot tijd en wijle dat er een rijdende, een va rende en een vliegende stoombrand- spuit aangeschaft is, oen waarschu wingsbei let je, dat niemand kan hoo ren, of hij moet in de onmiddellijke nabijheid vel*«te-eren. Voor deze ge meente is dan ook blijkbaar de be roemde bepaling geschreven, dat. de spuitgasten den dug voor een brand door den secretarie van den staf moe ten opgeroepen worden. Maai' wat baten al deze overleggin gen, nu de strafzaak aanhangig is ©n de overtreders Maandag in hooger beroep voor de Arrondissements rechtbank zullen moeten verschijnen Houden wij ons bij de nuchtere prac- tijk van het tegenwoordige. Gewend als ik ben om belangstelling te toonen voor de openbare zaait, heb ik mij met groot© bezorgdheid afgevraagd, waar dit gehoele leger van beklaag den en getuigen in de rechtszaal zal worden geborgen. 37, 3 en 60 maken precies 100, ©en mooi rond getal, maar leelijk, om in ©en vierkante zaal, waarvan do muren met elastisch zijn, onder te brengen. Komen al de be klaagden op, en daar zijn de guiten toe in staal, dan zullen zij de heele zaal, banken van beklaagden, van getuigen, van advocaten incluis, in beslag nemen. Dan komen de zestig getuigen 5 décharge nogik weet niet, hoe dat gaan moet. zijden moet zeer groot zijn, men spreekt totaal van 20.000, Hierboven leest men dat de Server) na den val van Monastir in opmarsch waren naar do Adriatische Zee, -«in eindelijk de lang begeerde haven plaatsen San Juan di Medina en l)u- razzo te bezetten, in de hoop deze, na afloop van den oorlog te kunnen be houden. Want, wil men de Serviërs gelooven, dan staat of valt de econo mische blo-ei van hun land met het bez t of verlies van die havenplaat sen. De Serviërs meenden voor c'e verwezenlijking van wat zij noemen hunne levensvoorwaarden, I© mogen rekenen op den-steun van den Drie bond en van de Triple Entente, doch de Bulgaarscho minister-président Danef heeft succès gehad met een© politieke zending naar Oostenrijk en dat succès kan niets anders beteeke- nen, -dan dat Servië zijne eischen moet matigen. In het eind van de vo rige week stond 'het op hert kantje of men zou het om dat havenviaagstuk en de Aïbaneezen-kwestie tot een Eu- ropeeschen oorlog laten komen. Geluk kig heeft zich die storm gelegd. In dien tijd waren de Montenegrij- nen er nog niet in geslaagd Skuteri ten val te brengen. Niet alleen werd de vesting en de nabii gelegen (hoogte Tarnbosj dapper verded'gd, doch ook de ingetreden winter en de vijandige houding der Albaneezen heeft oen vers'apDenden invloed op de operation van de Montenegri'nen uitgeoefend. N'adat de Turken, door het Griek- sche leger gedwongen, Ep:rus ont ruimd (hadden, trokken zij na nog verschillende keeren in contact te zijn geweest met de snel voorwaarts mk- v-ende Grieken op Saloniki terug. In IX lieten wij de Turken in Snloniki in den steek, op hert oogenhlik dat zij van alle zijden beriregd werden. Toen dan ook de Kroonprins van Griekenland vóór de stad verscheen, den 7en November, kwam de plailt- selijke bevelhebber van Saloniki hem op den avond ven dien dag te gemoet om over de overgave van de stad te onderhandelen. De Kroonprins eischte, dat liet Turk sche leger, dat voor de poorten der stad st-ond, de wapenen zou neerleg gen en zich, evenals het fort Kara- boenoe zou overgeven. Toit den volgenden morgen werd tijd van beraad gegeven. De voorwaar den werden door de Turken binnen den aangegeven termijn aangenomen en op den dag van den (heiligen De metrius, den Schutspatroon van Sa- loniki, trok het Grieksdhe leger de stad b'nen. "Vóór de binnenkomst der Grieken schijnt het binnen Ce stad tdt. eene versdh-rikkelijke slach ting van de niet-Mdhamedanen te zijn gekomen; de Grieken hebben daarom alle pasja's, en ambtenaren gevangen gezet. De Verbonden-en zijn nu geheel meester van Europeesch Turkije uit gezonderd dan het terrein ten Oos ten van de Tsja'taldja-linie en de ves tingen Skoelari en Adrianopel, waar de Turken de Halve Maan nog fier hoven hun ellende laten wapperen. Hoe lang nog? Als de bezettingen n et door gebrek aan alles tot de over gave warden gedwongen, dan geloof ik aan hun val in de eerstkomende dagen nog niet. Want het élan van den aanval der verbondenen is ie- broten. De cholera duurt de gelede ren meer dan het vijandelijk lood, dc winter maakt de ellende nog grooter en de groote krachtsinspanning ge durende een maand, voornamebjk aan Bulgaarsöhe zijde hebben eene uitputting doen ontstaan, die alleen door lange rust verdwijnen kan. Al dez-" 'actoren doen dan ook een spoe dig einde van den oorlog vermoeden, en zoo de eischen van weerskanten door de onderhandelaars zoo gesteld En dan do tijd, die daarmee heen zal gaanNeem voor het verhoor van eiken beklaagde tien minuten, maakt samen 370 of zes uurveron derstel evenveel voor iederen getuige maakt 600 minuten of tien uur, samen zestien uur de drie getuigen charge slaau we over, dat nemen we op den koop toe. De ambte- naar van T O. M. een kwartier hoog stens, de verdediger 3 kwartier min stens, maakt samen nog ©en uur (hoe komt het toch, dat een verdedi ger altijd veel meer tijd noodïg heeft dan een aanklager zoodat er eëu totaal aan tijd noodig zal wezen van zeventien uur, mits alles gaat met de snelheid des bliksems, niemand deai kostbaren tijd laat verloopen door zijn neus te snuiten en er geen enkele doove onder de belanghebbenden ia Reken, dat d© Rechtbank zes uur daags zit, dan duurt de zaak drie da- gen. Ik zou -het mij kunnen voorstel- 1 len, dat een rechterlijk ambtenaar - zuchtte,,had maar niemand döze 1 kat d© bel aangebonden 1" In strijd i met bet vermaarde gezegde heeft geen -i van deze beklaagden de bel hooren luiden, maar weet iedereen, waar de klepel hangt. 1 Wat den verdediger betreft, die moet het trotsche gevoel met zich om dragen, dat hij eigenlijk is wat de Romeinen ©en c- e n tr i o noemden. ©en hoofdman over hondord. Kan er niet wat uitgevonden wor- den om deze zaak te bekorten Is het i bijvoorbeeld niet mogelijk, dat al de 1 beklaagden, wanneer hun oen vraag moet worden gedaan, in k oor ant- woorden, bijvoorbeeld onder de lei- i ding van den directeur van het plaat- r selijk fanfarekorps In onze jeugd, i toen we nog op de schoolbanken za ten, hebben we dat toch ook meer malen gedaan en hoe goed is dat niet gegaan, gelijk aan de resultaten van dat onderwijs te zien is. Licht wordt op deze manier een halve dag bespaard. Maar nu naderhand 1 Worden dc* drie dozijn en een vrijgesproken, dan is de zaait uit en kunnen de Sant poorters, naar hunne haardsteden terugkecrende, voldaan zeggen Wat ons ook voortaan kwel, Gelukkig niet die bel. Daarentegen zal, wanneer er een veroordeeling volgt, ©en ander instru ment moeten worden uitgevonden dan die bei, om herhaling van het ijselijk misdrijf te voorkomen. Ik doe bescheidenlijk het denkbeeld van een sirene aan de hand. Maar of er een sirene te -maken zal zijn, duidelijk hoorbaar van de Jan Gii zen vaart af tot de haven van IJmuiden toe (om maai* niet eens aan gene zijde van de grenzen te denken), dat zou ik niet durven zeggen. Een prijsvraag zou daarvoor de beste oplossing kunnen brengen. In den Raad is onlangs de wen- schelïj'khcïd uitgesproken, dat vrou wen en arbeiders zitting zullen heb ben in de Commissie van toezicht op het lager onderwijs en de eersten ook in die voor het middelbaar onder wijs. De eerste Commissie heeft daar over nog niet vergaderd, sommige le den zien er, naar ik hoor, geen heil in om vrouwen in deze Commissie ie be noemen. omdat er al een dames-co mité voor de handwerken is. Met het middelbaar onderwijs wordt het een moeilijk geval. Er moeten on getrouwd© dames zijn, die zich wel beschikbaar willen stellen, maar die wil de Commissie liever niet en ge trouwde vrouwen, die zelf kindoren bij het middelbaar onderwijs hebben of gehad hebben, zijn er tot dusver niet toe te krijgen. Zoo gaat het wel meer. De vrouwenbeweging heeft veel moois en goeds, maar moot vooral niet overdreven worden en getrouw de vrouwen zien het gevaar voor over drijving goed In en zijn, uit vrees van in die strooming te raken, wat schuchter om zich op den voorgrond te stellen. Van die overdrijving een klein staaltje, In een bericht aan de bladen is on langs meegedeeld, dat het buiten van de bekende Engelsehe voorvechtster van vrouwenkiesrecht (voorvechtster is hier het .goede woord in den zin van haai-, die voorgaat in 't vochten) mevrouw Pelhick Lawrence en haar man verbeurd verklaard is. Als je zooiets leest, wrijf je de opgen uit en vraagt, of we soms terugge keerd zijn tot de dagen van de loen- heeren en de vazallen, toen de heeren wanneer ©en vazal niet deed, wat hem werd bevolen, of soms om minder nogwanneer zijn neus te scheef stond of zijn ooren tc groot waren, al de eigendommen van den stumper eenvoudig verbeurd ver klaarden. En wat blijkt nu bij onderzoek? Dat de deurwaarders eenvoudig beslag gelegd hebben op hot buiton, omdat de familie Lawrence niet verkoos, de kosten te beialen van haar laatste nroces. Komt het tot het ergste, dan worden dus een paar meubels ver kocht en trekken de deurwaarders weer naar huis. Dat is alles en gebeurt ook in Ne derland bij menschen, die hun schul den aan 't Rijk niet willen betalen. Dat de Engelsehe Regeering in het berichtje werd voorgesteld a's een soort van geweldenaar, die zoo maar heele buitengoederen kaapt, is zacht gezegd overdrijving. Dan vertel ik liever het verhaal vult een andere vrouw, niet zoo fanatiek op kiesrechtgebied, maar een pionier ster toch voor den vrouwenarbeid. Ze woonde in een gemeente, waar een nieuwe burgemeester was geko men en wenscfcle hem te vet wol ko men. Maar daar ze eenigen schroom had om tegelijk met zoovele corpora ties van mannen zich aan te melden, beide zij het Stadhuis op en kreeg da delijk antwoord. ,,lk ben juffrouw die en die. Zou de burgemeester mij vandaag in audiën tie kunnen ontvangen?" ,,Dat zal wel gaan", was het ant woord. „Komt u maar." „Zou de burgemeester het niet vreemd vinden van e-eu vrouw al lom nu al die heeren „Ik denk het niet." „Gelooft u het heusch „Bepaald, ik ben de burgemeester zelf, ziet u?" Het verhaal voegt er bij, dat de juf frouw van schrik de telefoon uit de hand liet vallen, maar dat geloof ik niet, want voor zóó beschroomd he>b ik haar tot dusver niet aangezien. Maar de audiëntie heeft plaats gehad en is wel, vermoed, ik, tot wederzijd sdie voldoening afgeloopen. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9