NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, We. 9029 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 25 november 191e a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DR,E MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement oor Haarlem i.zu Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Stj Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 SL\V_ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland,1.65 Hfcjfcgjf 50 Cts. voor 3 plaatsingln 4 contant. Afzonderlijke nummers0.02M V iMV **1» y n j _u x j a Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. a n de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. Abi"A Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTB BLAD. AGENDA DINSDAG 26 NOVEMBER. Orgelbespeling in de Groote Kerk, Van 1—2 uur. Schouwburg: Opera Ttaliana, 8 uur Soc. Vereeniging: U it voering Toon kunst, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen. Bioscoop Modern: Voorstellingen. KL Verceniging: Bioscoopvoorstel ling. Stadsnieuws Om OnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Van oude Voyagiën", in de rubriek Ooi Ons Heen. De deur dicht. Zaterdagavond tusschen 9 uur en half 10 is een rijwiel gestolen uit gang van perceel no. 42 aan den Raamsingel. De deur was niet goed gestolen. Vermist. Ten nadeele van een reiziger uit Leeuwarden is Zaterdagavond uit de eerste klasse wachtkamer een bruin- lederen handt asch niet toiletbenoo- digdheden weggenomen. Directeur postkantoor. Als opvolger van den heer E. \V. L. Wüpperman, directeur van het post- kni: oor alhier, wordt genoemd de heer 11. iielling W.zn., thans directeur van het spoorwegpostkantoor No. 2. Voorloopig hersteld. De conducteur der E. S. M., Hon- koop, die maandei' geleden met zijn voet bekneld geraakte tusschen de tram en een hardwagen en zich daar bij zoodanig verwondde, dat hij dade lijk naar de Johannes de Deo is ge bracht, heeft thans die inrichting kun nen verlaten, ofschoon het nog gerui me n tijd zal duren alvorens hij weer tijn dienst zal kunnen doen. MEERENBERG. De heeren P. N. Bras, hoofdverple ger van het geneeskundig gesticht „Meerenberg", en G. H. Bouwmees ter. particulier verpleger te Amster dam, hebben als voorzitter en secre taris der Nederlandsche verplegers- vakvereeuiging namens deze verceni ging een adres gericht aan de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, waarin zij voor de derde maal ver zoeken, om aan de inwonendeii onder het gesticht „Meerenberg" bij het gaan met vacantie, kostgeld uit te keeren. In dit adres betoogen adres santen van meening te zijn, dat uit beltaling van kostgeld bij vacantie geen gunst, doch een plicht is. Ook is aan genoemd college door de hceren II. J. Brouwer en F. Cor nel isse, beiden verplegers in het ge sticht „Meerenberg", cn hun hoeda nigheid van voorzitter en secretaris der afdeeling Meerenberg der Neder landsche verplegers-vakvereenigiiig, een adres gericht, waarin verzocht wordt om, bij eventueel© loon her/.se lling, de verplegenden, inzonderheid de uitwonende gehuwde verplegers, niet uit te sluiten, doch het salaris ie berekenen naar evenredigheid van de hoedanigheid en hoeveelheid van den geleverden arbeid door de verplegen den ,ou bij de vaststelling daarvan öf de afdeellng, öf de vertegenwoor digers utlt het personeel daarover te hooren. Aan beide adressen is een toelich ting toegevoegd. (BL Weekblad). WIENER OPERETTE-ENSEMBLE. Bovengenoemd gezelschap was Za terdagavond weer in ,,De Kroon" be zig. Dezen keer voerde het op een al leraardigst operettetje van Leo Ascher „Hoheit tailzt Walzer" dat wel zeer tot genoegen van de toe schouwers cn blijkbaar niet minder tot eigen amusement. Iedereen zong en speelde met greote en bepaald aan stekelijke opgewektheid, en zelfs de kapelmeester Kormann had af en toe een pret van belang maar volstrekt niet ten nadeele van zijn werk inte gendeel was zijn altijd animeerende directie er des te karakteristieker door en zijn orkest speelde dan ook de lichte, dikwijls geestige en nooit plat te danswijzen met een ensemble en entrain, dat het zoo'n aard had. Trou wens ook de voeling tusschen zang stemmen en orkest werd geen oogen- blik verbroken. In zooverre inocht de uitvoering gerust voorbeeldig heeten. 't Is waar, er zijn er onder de leden van het Ensemble enkelen, die als zanger juist niet veel beduiden. Zoo b.v.'de heeren Edmund Löwe en Kurt Wallner, maar huu tekort aan stern- middelen vergoeden zij ruimschoots door hun mimisch talent. Bij anderen Fritz Grüner, Flora Hegner, Mizzi Paria enz. is niet zoo dadelijk uit te maken of hun kracht meer in het mu zikale dan wel in de actie ligt. In ieder geval waren alle rollen Zater dagavond weer uitmuntend bezet en alles werkte samen, tot een flink inéén sluitend geheei. Ook décors en cos- tuums aardige ouderwetsche klee derdrachten droegen veel bij tot den vriendelijken vroolijken indruk van 't geheel. PHILIP LOOTS. STUKKEN VAN DEN RAAD. De bloembollenkweeker Joh Ruig- rokWz. te Hillegom en 63 anderen ver zoeken het niet-beharde gedeelte van de Leidschevaart, van de Kalovens- bru gtot de Lisserbrug te doen behar- den. wegens het drukke verkeer daar ter plaatse. B. en W. stellen voor afwijzend op dit adres te beschikken. In 1908 is ditzelfde verzoek reeds gewei gerd, en sinds is de toestand er in hoofdzaak niet gewijzigd. B. en W. stellen voor den A. N. W. B. toe te staan een handwijzer te plaatsen, tegenover „Hotel-Roozen", achter de paaltjes vóór de Buitan- Sociëtieit. B. en W. stellen thans, ingevolge het Raadsbesluit van 6 November, voor om aan de gymnastiekvereeni- ging „Tumlust", onderafdeeling der Haarlemsche Jon gek ngsvereeni gin g Prediker 12 la", tot wederopzeg- gens toe, vergunning te verleenen, orn in overleg met hot hoofd der M.u.l.o.- school no. 2 des Woensdagsavonds van 7—10 1/2 uur gébruik te maken van het gymnastieklokaal der school. De zaalhuur is gesteld op f 30 per jaar. Het schoonhouden deT zaal, voor den oefeningsavond, is voor re kening der gemeente. Ingevolge het Begrootings^esluit stellen B. en W. voor de jaarwedde van de Directrice der Meisjesschool voor M. O. bij aanstelt ng op f 2400 met zes twee jaarlijksche verhoogin gen, elk van f 100, tot een maximum van f 3000 en de wedde van mej. C. J. Faxret met 1 Januari vast te stellen op f 3000. Daar de Raad aan de Plaats. Com missie voor de Ongevallenwet en aan de Kamer van Arbeid voor de Con fectiebedrijven de Krijgsraadkamer op den Doelen voor het gebruik heeft afgestaan, stellen B. én W. voor, nu daar tijdelijk een schoolklasse moet gevestigd worden, kamer no. 2 en een wachRkamer voor de bedoelde verga deringen te bestemmen. DRONKEMANSGEDOE. Er was gister heel veel dronken volk in de stad. De politie bracht een aan tal beschonken lieden naar het Poli tiebureau. Een hunner had bij een tapper aan de Amsterdam sche vaart een glasruit en helt paneel ingeslagen. Een ander had in een café in de Spekstraat een ruit van de tapperij en een van de voordeur ingeslagen. En een derde, die op straat verzet had gepleegd, sloeg in de cel van bot Politiebureau, waar 'bij opgeborgen was, twee glasruitjes stuk. EEN INBREKER GESTOORD. De lieer J. v. D. uit de Slachthuis straat ging Zondagmiddag met zijn vrouw en pleegzoon wandelen. Onder weg stuurde de heer Van D. den jon gen terug om een bontje te halen, dalt zijn vrouw vergeten had. Toen de jongen bij 't huis kwam, zag hij, dat een mani, die een ruiijo van de voordeur had ongeslagen en zijn arm door de opening had gesto ken, om de deur te openen, hard weg liep. De jongen ging de woning binnen, waarop de man hem achterna ging en hem in het portaal op den grond wierp. Daarna ging do man er weer van I door. „KUNST NA ARBEID". Zaterdagavond gaf het mannenkoor onder bovenstaanden naam een con cert in de Vereeniging. Met dit con cert toonde zich deze vereeniging vol- komen haar naam waardig. Mei gloed en warmte en bij wijlen majes tueuze orgelklanken hoorden wij door Kunst na Arbeid „Hymne an die Mu- sik" van Laehner vertolken. De di recteur. de heer W. A. Kwantes, had alle eer van déze uitvoering, en is als dilettant een voortreffelijk directeur 'te noemen. Geen onbekenden op het podium waren de heer en mevrouw Berghuis- Schoon do laatste vergastte de aan wezigen op eenige liederen voor so praan van Schumann, Calh. van Ren- nes en J. J H. Verhuist, terwijl haar echtgenoot die begeleidde. Mevrouw Berghuis beeft de voor treffelijke eigenschap, glaszuiver te kunnen zingen, zij was vooral goed te noemen'in Verhulst's Dies Irae, en mocht zich dan ook in een hartelijke ovatie van het publiek verheugen. De begeleiding van den muzikalen heer Berghuis was zeer bescheiden en 1 moet daarom worden geprezen, j De liefhebbers van mandoline-mu- zïek hebben hun liart opgehaald aan de zoete mélodieën, gespeeld door het j mandolinen-orkest „Joseph Rico", on der leiding van mej. Corrie M. van Beaumontdit gezelschap, dat voort durend grooter schijnt te worden, heeft altijd een dankbaar gehoor en mocht zich Zaterdagavond ook weer luid applaus verwerven. Zeer tercoht was de opmerking, die wij hoorden maken, dat het ook een aardig ge zicht was, die vele dames in haar mooie toiletjes Nog verleende medewerking het hier ter stede gunstig bekende kwar tet „Orpheus". Dit kwartet, dat uit personen bestaat, die overdag zwaren arb&id hebben te vellichten, dwingt altijd respect af voor de ongekunstel de mannelijke manier van voordragen van zijn liederen. Reeds meermalen zijn zij bekroond op belangrijke wed strijden, en de zangers brengen met hun goedgekozen nummers een aan gename afwisseling in het pro gramma. Besluiten wij dit verslag met de vermelding, dat deze avond weer een waar succes voor Kunst na Arbeid is geweest, en het publiek zich uitste kend heeft geamuseerd dit laatste bleek uit de warme bijvalsbetuigin gen. De Schonwtjeslaan. \V'as het gedeelte der Schouwtjes laan voor zoover het Heemstede betrof geheel volgebouwd, thans is men ook aan de zi.ide van Haarlem hiermede geheel gereed gekomen. Naast het ge bouw van den Kon Ned. Bond van Oud-Onderofficieren zijn drie fraaie winkelhuizen verrezen. Ook het trot toir is thans geheel doorgetrokken. Het geheel heeft een net aanzien. Jam mer, dat bij regenachtig jyeer zich op het trottoir een pas vormt, die bet af stappen noodzakelijk maakt. OUDHEIDKUNDIGE WANDELING. (Vervolg.) De vereeniging „Haerlern" bezocht, na het Van Stolk-museuin de Vleesch- hal, waar de heer Gonnet verschillen de historische bijzonderheden in her innering bracht. Bezichtigd werden de archieflokalen beneden en het oul- Hollandsch-ingerïchte werkvertrek van den heer Gonnet. Van de Groote Markt wandelde het gezelschap naar de Witte Heerensteeg, waar de kerk en de kerkeraadskanxer der Evang. Lulhersche Gemeente be zichtigd werden. De heer Louis Ro bert bespeelde het orgel. In de Kerke- raadskamer bezichtigde men o. a. het antieke avondmaal en doopzilver. Ds, Schade ar Westruni gaf hier eenige geschiedkundige uitleggingen. Vermist. In den schouwburg vermiste een bezoekster, bij de bioscoopvoorstel ling een bont, aldus deelde zij aan de politie mede. (Zie yervolg stadsnieuws onder do laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering var. den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 28 November 1912, des na middags te twee uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeke- om ontheffing van het bepaalde in artikel lObis der Bouwver ordening. 3. Verhuur van het huis naast het voormalige tolhuis. 4. Benoeming van een onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare lage re school te O verveen. 5. Stichten van een wagenloods op den vuilnisbelt 6. Intrekking van het besluit tot het bouwen van een nieuwe school te Vo gelenzang. 7. Verbouwing van de openbare school te Vogelerzang. 8. Vaststelling var: een suppletoir ko hier Hoofdelijke On slag. 9. Reclames irzake plaatselijke be lastingen. B. en W. stellen den raad voor het volgende besluit te nemen De Raad, gelet op zijn besluit van 29 Augustus jL tot het stichten van een nieuwe openbare school te Vogelen zang, met vijf gewone lokalen en één gymnastieklokaal Overwegende dat sinds dien bericht ontvangen is vat: het Rooinsch Katüo- liek Kerkbestuur te Vogelenzang, dar binnen twee jaar aldaar een Rooinsch Katholieke bijzondere school geopend zal zijn Overwegende, dat gebleken is, dat de ie stichten bijzondere school zal worden een geniex gde school voor jon gens cn meisjes Overwegenae, dat na opening de zer school er op de openbare school waarschijnlijk niet meer dan 35 leer lingen zuller. overblijven Overwegende, dat het niet gewenscht is om voor zoo'n klein aantal kinde ren een nieuwe school te bouwen, die met Inbegrip var: de onderwijzerswo ning 50,000 zal kesten Gehoord het voorstel van Burge meester en Wethouders, besluit in te trekken zijn besluit van 29 Augustus jl. tot stichting van een nieuwe open bare school te Vogelenzang met 5 ge wone lokalen en één gymnastieklo kaal De „Staatscourant" bevat de gewij zigde statuten w de Bloemendaal- sche afdeeliug van <le Noordiiolland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis". HAARLEMMERMEER. Rijnland's Bundergeld, nu f 1.40 per H.A., is voor 1913 bepaald op f 1.70. SpoordoordeMeer. De directie heeflt af ge weren het ver zoek, om aan den Oosteinder weg Aalsmeer een stopplaats in te stel len, terwijl de Maatschappij voor het plaatsen van een weegbrug aan het slat on Nieuw-Vennep, zoodanige ei- sciien stelt omtrent verplicht vervoer, dat daarop niet kan worden inge- HEEMSTEDE. B. en W. stellen voor, over te gaan tot het leggen van een waterleiding buis in het oostelijk gedeelte der Zandvoortsche laan, ter lengte van 100 Meter. De kosten zijn 500. HILLEGOM. Volksconcert. Het volksconcert van de Hillegom- sche Harmonie is Zaterdag volkomen geslaagd. De zaal in Café „Flora" was vol. Het programma werd afgewis seld met voordrachten van den Haar- lemschen declamator, den heer Vrugt VELSEN. RAADSSTUKKEN. De Burgemeester stelt voor, om de raadsbesluiten inzake de aanstelling en overdracht van het recht tot be noeming enz. van een schrijver bij de politie, in te trekken. De Burgemeester is nl. tot de over tuiging gekomen, dat deze besluiten bezwaarlijk door hem kunnen wor den uitgevoerd. „Feitelijk," schrijft de heer Ver Lo- ren van Themaat, „wordt mij door de beide besluiten, in verband met el kaar beschouwd, de opdracht gege ven een schrijver, zooals bij deze be sluiten bedoeld, te benoemen. Deze schrijver wordt genoemd een schrijver bij de politie, doch staat ge heel buiten do politieorganisatie en in een geheel andere verhouding tot den burgemeester en den commissaris van politie dan alle ambtenaren en beambten van politie. Het gezag van den Burgemeester over de ambtenaren en beambten van politie vloeit toch uit de gemeentewet voort, die den Burgemeester feitelijk tot hoofd der gemeentepolitie maakt. Op dit gezag van den Burgemeester kan dus door den Raad geen inbreuk worden gemaakt en daardoor staat de Burgemeester' in een geheel ande re verhouding tot de ambtenaren en beambten, zelfs indien hem bet be noemingsrecht van hen door den Raad mocht worden toegekend. Een klerk bij do politie te benoe men, die buiten de politic-organisatie zou staan, gaat bezwaarlijk; een der- gelijk besluit zou met zich zelf in strijd zijn." Naar aanleiding van het voorstel tot verbetering der jaarwedden der secre tarie-ambtenaren, stellen B. en W. voor, om de jaarwedden te regelen, zooals het personeel dit vraagt, nl. hoofdcommies 150G1800, afdee- lingschef 12001500, commies ƒ1100 '1400. adjunct-commiezen 1ste kias- ƒ800—ƒ1000. adj. commiezen 2de klasse 650— 750. klerken 500-f600. De adjunct-commiezen 2de klasse en de klerken gei ieteu 50 toelage voor het bezit van het diploma van candi- daat gemeente-secretaris. IJMUIDEN. De heer C. G. Olie Fz., reeder alhier is door den Commissaris der Koning in benoemd tol lid van de gezondaei-Js commissie in de gemeente Velsen. ZANDVOORT. Gisteravond was onze plaats door eene storing in de eleclrische gelei ding geheel zonder straatverlichting. Ook is dit eenige uren in de huizen het geval geweest. Kiekjes Dit ds Rechtszaal. Db Santpoortscüe braaiwecr- quaestie. 37 beklaagden Een monster-proces 1 Men denkt na tuurlijk aan een politiek-proces in Russisch-Polen of aan een roovers- proces in Zuid-ltalie. Maar zoo sen satie-wekkend is 't niet, althans niet iii veler oogen. Toch is de brandweer- qüacstie in't dorp Santpoort een zaak van groot gewicht. Eerst de bekeuringen, toen de dagvaardingen voor den kantonrechter, de vergade ringen van protcstecrendc belangheb benden, de veroordeeling, de bemoei ingen van den advocaat Mr. Monnik, het besluit om in hooger beroep bij de rechtbank te gaan, en nu de be handeling der quaestie voor de x*echt- bank. Heden was 't dus voor 't dorp Sant poort een dag van groot belang. T Dorp moet uitgestorven zijn ge weest. Ruim 30 Santpoorters waren als beklaagden verschenen, 60 als getuigen en zeker ook wel 100 als be langhebbenden. De publieke tribune was dus geheel bezet. Voor de vriendjes van de vaste gevangenis- klanten en ander straat-gespuis was er heden niets te halen. Deze tribunc- abonné's trekken den neus op voor zoo iets als de Santpoortsche brand- weer-quaestie. Elk der 37 zaken werd afzonde r- lijk behandeld. Een saaie herhaling I De beklaagden waren opgeroepen met de volgende dagvaarding: ter zake, dat hij in de ge meente Velsen op 7 Augustus 1911 niet heeft verricht de verplichte persoonlijke diensten tot blus- sching van een brand, welke was ontslaan in de landbouwschuur van Gilles Corsz. Dam. staande op de llofgeest bij diens woning L no. 14 en tot voorkoming van uitbreiding van dien brand, ter wijl de ingezetenen daartoe na mens Burgemeester en Wethou ders van Velsen waren opgeroe pen met klokgelui en trommel slag. ziinde hij. beklaagde, toen mannelijk ingezetene van de ge meente Velsen, 29 jaren oud, c-n zijnde door hem geen geschikte plaatsvervanger gestold, noch zijnde dienstplichtigheid in 1911 afgekocht." Dc eerste 5 zaken werden met snel treinvaart afgehandeld. Dat was ook een heel komisch geval! Deze 5 maonen .varen vervolgd en veroordeeld evenals dc anderen tot 1 gulden boete of 1 dag hechtenis. Maar Mr. Monnik heeft bij liet be- studeeren der Velsensche brandweer- verordening de bepaling ontdekt, dal alleen brandweerplichtig zijn man nen van 18 tot 50 jaar. En deze 5 vex*- oordtelden zijn mannenboven de 501 Wel eigenaardig, dat de proces verbaal-makende politie-beambten de verordening niet eens kennen! In deze 5 zaken werden zelfs geen getuigen gehoord. Alleen had 't Open baar Ministerie telkens te herhalen: ,van dazen beklaagde is niet bewe zen, dat hij brandweerplichtig is, het vennis moot vernietigd worden, en beklaagde vrijgesproken. Verheugd gingen deze beklaagden heen. Een boertje een der 5 - zal: tegen dien eisch heb ik nkts, als de 'xeeren rechters daarmee ac.ccörd gaan. Ik heb al last genoeg van die quaestie gehad President: nou, dat zal wel gaanl De overige 32 zaken gingen niet zoo vlot. Met do behandeling van de zesde zaak ging meer dan 11/2 uur zoek. Als getuige werd allereerst ge hoord de opperbrandmeester. Hij ver telde wat ieder trouwens wel wist dat er brand geweest was. Zooals gewoonlijk heeft hij toen last gege ven de brandwecrklok te luiden. President: Is dat een groote klok» Getuige: Neen, een klein klokje, 't staat op de school. President: Deze beklaagde was dien dag werkzaam op Middenduin. Denkt u dat hij daar dat klokje kon hoo ren? Brandmeester: Neen, dat geloof ib niet De tamboer Cornelisse, de volgend< getuige, verzekerde, dat hij dien dag bij brand heeft getrommeld. President: Is die trom goed te hoo ren? Trommelslager: Ik sla goed, maal soms is de trommel wat vochtig en dan gaat het niet zóó heel hard. President: Sla je dan wat harder? Trommelslager»: Neen, dat zou niet meer lawaai maken, (Een technische quaestie!) l£e burgemeester van Velsen werd ook gehoord. Mr. Monnik had heel veel aan hem te vragen. Biina de gehcele verorde ning wc-rd aan critiek onderworpen en veel kwam aan 't licht dat weJ vreem dis. Op enkele vragen wilde de burge meester niet antwoorden. En de president zei: Ja, de verorde ning is hier ook niet aan de orde. Was dit ook een critiek op de ver ordening? Op enkele quaestïes moet evenwel de aandacht gevestigd worden. Mr. Monnik wees er op. dat 116 vaste manschappen bij de spuiten aangesteld zijn. 40 mannen zijn bij den brand opgekomen, zoodat er 76 mannen niet gekomen zijn. Tegen 56 personen is procesverbaal opgemaukt. Waarom ook niet tegen de overige 20? zoo vroeg mr. Monnik, xnaar hij kreeg geen antwoord. Toen ver volgde Mr. Monnik: Maar zoo maakt men in Santpoort ontevredenheid. Mr. Monnik vroeg ook: Waarom zijn aan de brandweerlieden geen on- derscheïdingsteekens uitgereikt? De burgemeester: Vroeger zijn ze ec. wel eens geweest, maar nu? Mr. Monnik: liggen in het spui-, .tenhuisl Mr. Monnik: Waarom is de zaak ei genlijk vervolgd? De burgemeester: Bij dezen brand waren weinig brandweerplichtigen op gekomen. Ik was bang, dat als de zaak nu niet aangevat zou worden, men later te klagen zóu hebben over gebrek aan brandblusschers. Op een vraag van Mr. Monnik zei de brandmeester: Er waren nu genoeg blusschers, omdat zich losse werklie den hadden aangemeld. Aan den brandmeester vroeg de president nog: Werken de menschen graag bij de brandweer. Wordt 'l goed betaald? Brandmeester: Ja, 't eerste uur 35 cent. volgende uren 30 cent. Als getuigen a décharge werd c-en man gehoord, die met dezen beklaag do op Middenduin gewerkt heeft. Ook hij had geen klok of trommel ge- I hoord. Na dit getuigenverhoor kwam 't O. M. aan 't woord. Mr. Hover begon mei fe zeggen, dat de verordening hier niet aan de or de is. Er zijn vele duisterheden in, ze is een smulscholel voor hceren advo caten. De burgemeester zal zeker hier wel dc overtuiging gekregen hebben, dat 't zeer noodig is, dat de gehecle verordening goed en radicaal wordt herzien. In zooverre heeft de verordening waarde, dat beklaagde bij den brand had moeten opkomen, mits bij een wettige reden tot verhindei-ing had. Beklaagde was buiten 't dorp aan 't werk, oïn brood voor zijn gezin te verdienen. Op Middenduin kon hij klokje of trommel niet hooren. Hij was dus verhinderd. Daarom moet hij ontslagen worden van rechtsver volging. Mr. Monnik hield een gloedvol pleidooi. Eei'st sprak hij de hoop uit, dat de behandeling dezer zaak ten gevolge moge hebben, dat de ver ordening goed herzien wordt. Dan zal sprekers werk in deze reeds vol doende beloond zijn. Over de verordening wilde pleiter ook niet te veel meer zeggen. Alleen zij opgemerkt dat de steller der ver ordening geen groot stylist of jurist is geweest I Toen besprak Mr. Monnik dc juridi sche quaestie. De oproeping der brandweerplich tigen was niet goed en voldoende. Het brandklokje is 30 c.M. in middellijn, terwijl het kleine brandklokje, vol gens een bekend klokkengieter (plei ter gaf de verklaring aan de rechters) toch minstens 75 c.M. middellijn inoet hebben- Een groot onderscheid dus! Bovendien, dit Santpoortsche klokje staat nog ingesloten door de kerk, hooge boomen, huizen, enz. Geen wonder dat de menschen zoo'n klokje niet hooren I Mot den tamboer is 't ook zoo. hij gaat niet door het ge he el e dorp, zoodat niet alle brandweerplichtigen hem kunnen hooren. Volgens da verordening moeten menschen uit Velsen, die naar IJs land verhuisd zijn, nog gedxuende 6 maanden in Santpoon brand komen blusschcn. Zouden ze op IJsland

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1