CUT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd lot notaris te Sexbierum, G. D. Bos wijk, cand.-not. te Gouda. Is niet Ingang van 1 Januari be noemd tot inspecteur der registratie en domeinen in de 14de divisie te Rot ter am, H. J. van Lis, thans idem in de 13de divisie aldaar. Bij beschikking van den Minister van '.YaUnstaat zijn met ingang van 1 December lKuioemd tot 2de klerk bij bet hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, J. J. Verstappen, J. J. Jag- tenberg. M. van den Houten en L. P. M. Steens en UA assistentC. H. J. van Druten, N. C. Lemmers en M. E. Frauek, won tnuns op tij del ij ken voet werkzaam. Bij res. van den Minister van Kolo niën is J. Jl. Volten gesteld ter be schikking van den Gouverneur-Gene raal van Noderlandsoh-IndJë, om te worden geplaatst als tijdelijk inge nieur bij liet mijnwezen. Bij beschikking van den Minister van Oorlog ad uit. van Marine zijn de navolgende plaatsingen enz. gelast met 28 dezer officier van administra tie eerste klasse P. A. Kempen, aan boor der „Heemskerck", op non-acti viteit gesteld; id. 2de kl. J. K. W. Franssen, geplaatst aan boord der ,,H- eniskei L-k", J. Dolk, aan boord der „Atjeh", D. Kool aan boord der „Evertsen", J. G. van Kregten aan boord wachtschip te Amsterdam, en F. A. Kubn, dienende aan boord van laatstgenoemden bodem, op non-acti viteit gcsield. EEN ONTPLOFFING. Men meldt uit Enschedé aan de Tel.: In 't naburige Gronau werd de t-r- beider Veenstra ernstig aan het ge zicht verwond door het springen van een kachel. De explosie werd vermoe delijk veroorzaakt door een zich in de kolen bevindende dynamietpa- troon. De knal werd lot op verren af stand gehoord en een begin van brand werd spoedig gebluscht V. werd naar Enschedé overgebracht waar .ie hulp van een oogarts werd ingeroe pen. OVERREDEN. Men meldt uit De\ enter aan de Tel.: Zaterdagavond wilde een wielrij der, een kruideniersbediende, onder Epse uitwijken voor een stoomtram, toen hij tengevolge van den stoom der locomotief tegen een wagen reed, dien hij niet kon zien. Naar het ziekenhuis vervoerd, word hij direct geopereerd, doch stierf wel dra. Stadsnieuws J. J. van Haas. Te dezer 6tcde is in den ouderdom van 87 ja.tr overleden de heer Johan nes Jacobus van Maas, een welbekend iiaarlemsch ingezetene. De heer Van Alaas was dan ook een geboren Haarlemmer: op 26 Januari 1824 was hij hier ter slede geboren, en hij verbleef er zijn gebecle leven. Jarenlang had hij een koek- en ban ketbakkerszaak in de Damstraat. La ter beheerde hij een fabriek, waar ci troenschillen snippers worden bereid. Gedurende gcruiiuen tijd woonde hij op liet Donkere Spaarne. Zijn reputatie genoot de heer Van Maas echter niet ui de eerste plaats als zakenman. Zijn liefhehberijwerk: het berijmen van Haarletnsche ge schiedkundige gebeurtenissen en van dingen welke in meer intiemen kring voorvielen, verschatte hein den naam van volksdichter. En niet ten onrcch- Tal en tal van gedichten heeft de heer Van Maas gedicht en geschreven Hij vervaardigde o.m. een algemee ns geschiedenis op rijm en gedichten op allerhande gebeurtenissen, die ge plaatst werden in een bier vroeger verschijnend weekblad van den heer Van Olphen. Verder werden in de plaatselijke bladen, o.a. in den llaarl. Woninggids verzen geplaatst en tal van ingezetenen bezitten gedichten iu handschrift van hem, o.m. gedich ten op hen zelf en op huiselijke- en fa miliegebeurtenissen. De heer S an Maas nam steeds de mythologie en oude legenden als uit gangspunt van zijn gedichten. De oorsprong van Haarlem verklaarde hij altijd uit de overleveringen en hoewei hij van de nieuwere bronnen niets wilde weten, toch begreep hij volkomen, dat de nieuwere schrijvers gelijk hadden en gaf dit ook steeds toe. In de kracht van zijn leven polemi seerde hij gaarne in dichtvorm en bekend is gebleven zijn dichterlijke strijd over het dempen van de Beek, dia onder zijn wonnig in de Dam straat liep. Altijd was de heer v. Maas vol le venslust t-n steeds sprak hij er over «lat de dood alleen een overgang was naar een beter leven, vandaar dat hij altijd bereid was. Uren lang kon hij ter Stadsbiblio theek vertoeven, waar hij zich thuis gevoelde tusschen de oude folianten. Jaarlijks nog gaf hij een berijmde prijscourant uit over zijn „Snippers", waarin ook allerlei gebeurtenissen werden bezongen, o.m. liet Huis van Oranje, enz. Da Stadsbibliotheek, die zulk een geliefkoosd studieplekje voor hem was, bezit v,rij wat literatuur van lijn hand. Ia de oude „Vaderlaudscho letteroe feningen of tijdschrift van. kunsten en wetenschappen, v.aarin boeken en schriften, die dagelijks iu ons vader land en elders uitkomen, oordeelkun dig tevens en vrijmoedig verhandeld worden, benevens mengelwerk tot fraaije letteren, kunsten en weten schappen betrekkelijk" zooals de nanr den voormaligon trant lang ademige titel luidde heeft de heer Van Mans zijn eerste ged.clil gepubli ceerd gezien. Dat was in 1848. Uit deze eersteling blijkt al dadelijk, hoezeer de heer Van Maas do historie zijner geboorte stad lief had. Het vers heet; „Een avond in de St. Bavo's kerk te Haarlem". Aldus spreekt hij do kerk aan: Ontzaglijk fcerkgevaart', in 't floers der nacht gekleedI Een huivring grijpt mij aan, nu ik u binnentreed. Ik voel mij van een stilte, als die des grafs, omgeven. Ik zie, op vale schacht, den ouden kerkgeesl zweven. Die 't hoog gewelf bewoont; zijn wiek waait ijzing aan. Hoog gestemd van toon, met den breeden zwier van de aloude retho- rijkers, beschrijft bij dan welke ge- daciuien daar in het avonduur bij i:em opkwamen, hoe hij zich „neer werpt op een stoel", „naar 't 'koor hek ijlt", om na te denken met net voorhoofd geleund aan de marmer- koude spijl over de plechtigheden, die hier plaats hebben. Hij borden kl in dezelfde Tollensachtige verzen de beroemde dooden, die hier rusten; Conrad, Bruntngs en Bilderdijk. Hij verheerlijkt het orgel, „liet heerlijk meesterstuk, de roem van Haarlem's wallen" en herinnert aan de bloedige taferedon tijdens het be leg. De Grooie Kerk had zijn bijzondere liefde. In 1868 schreef hij een uitvoe rige Dichterlijke bespiegeling na de Herstelling van het orgel. Niets ontgaat zijn aandacht: De of ferkist der weezen, de bouwtrant van de 'kerk, liet orgel, de kunst en het orgel, alles krijgt zijn beurt. Ter gelegenheid van het gouden feest van Waterloo liet hij een ge dicht op oraujepapier drukken Eon andermaal bezong hij iu 1880 den herbouw van De aloude Grave- stèe, oL Teyler's stichting, waar een maal 't kasioel „De Gravestee" moet gestaan hebben. Dit laatste gedicht maakte vergele ken bij de poëzie dier dagen zeker geen slecht figuur. Zoo begint net: Wat rijst daar, in gewensclite stond Een prachtig bouwwerk uit den grond, En stijgei't stijl ten hoogen En voegt, van escauzijnsche steen, Pilaar en bogen vast aanéén, En trekt des wandlaars oogen Is dit, zooals in 't grijs weleer, Een weidsch geslicht voor Haerlem's Heer Ten graavestée verkoren, Dat daar, iu Spaere's stroomkrislal Rondeel en torens spieglen zal In 't boschrijk oord verloren. De heer Van Maas was voortdurend actueel. Zoo vinden we een aardig versje van zijn hand vervaardigd, toen op het stedelijk archief eenige ver roeste wapenen werden geëxpo seerd, die in 1S98 hij den bouw van de sluizen te Spaarndam werden opge graven. Deze wapenen brachten hem de ge schiedenis van dun dapperen Maarten Pruis in herinnering, die tijdens liet insluiten van de stad door de Span jaarden manmoedig den vijand op den Spaarndammerdijk tegenhield, tot hij sneuvelde. Gelegenheidsgedichten zijn er velo in druk verschenen, ai werden vele al leen gedrukt voor familieleden en vrienden. Zoo b.v. het „Souvenir" voor mijn zeer lievo decider Johanna Ilen- drika op haar trouwdag, 10 Juli 1890. Bilderdijk vereerde hij als niet een dei andere dichters. Iiein ter eer schreef hij een „Varia op den Zwanenzang van Mr. Willem Bilderdijk" en een „Herinnering aan do uitvaart van Bilderdijk." in 1906. Zijn herinnering begint met do vol gende regelen 'k Ging als knaap, nauw zeven jaar, Of ik er geroepen waar' Als jong knaapje, achter 't lijk, Van den dichter Bilderdijk. Moeder sprak „Er is misscnien, Jan voor u wat moois to zien Een geleerde zeer geacht, Wordt thans naar zijn graf ge bracht." En ons Jantje, vlug ter been. Vloog er als de drommel heen. Naar het open kerkportaal. Zag de hoereu allemaal. "t Zwarte laken op do baar. En de dragers, paar aan paar, Hier en daar een oog betraand, Kil was de Decembermaand. Het vervolg is wat ernstiger, dan dit begin doet vermoeden. Een enkele maal dwaalde het oog van het geliefde Haarlem naar ver wijderde streken. Hij bezong den strijd tusschen Japan en China van 1898 en gaf een „historische critiek" op rijm met betrekking tot het verval van Spanje. Voor zoover we zijn uitgaven op't oogenblik te onzer beschikking heb ben, vinden we twee uitvoeriger wer ken van zijn hand. Het eerste is de „Dood van Ripper- da, of het einde van Haarlems beleg", een dramatisch gedicht van bij de zestig bladzijden. Daarin treden alle personen op, die bij het beleg hebben uitgeblonken. Naar do Grieksche treurspel-voor schriften vangt het gedicht aan met een proloog en wordt besloten met reizangen van engelen. Plaats ontbreekt ons uit dit niet onverdienstelijke dichtwerk te citeo- ren. Maar wie het eens lezen wil wat inderdaad de moeite wel waard is, al was 't alleen om de levendige schildering der historische voorval len kan liet ter Stadsbibliotheek verkrijgen. Een eenigszïns uitvoerig stuk was ook dat, gewijd aan „Onzer Vaderen strijd tegen Spanje". In ruim 200 bladzijden deelt de heer Van Maas daarin de geschiedenis van het beleg van Haarlem mee, zooals die naar zijn inzicht geweest moet zijn, daarbij steunend op oude bronnen. Bij het „halve eeuwgetijde van het nieuwe standbeeld van Lourcns Jansz. Koster", vervaardigde hij een „Gedenkzuil der typografie". We herinnerden er reeds aan, hoe de lieer Van Maas soms zijn dicht kunst stelde ter aanprijzing van de producten zijner oranjesnipporsfa- briek. Zijn voor- en najaarscirculaires vulde hij op met gedichten. Hier is het begin van het gedicht. waarmee hij de Najaarscirculaire van 1908 begon. De maanden zweven, hand aan hand; Eerst Meimaand met de bloemen mand, Augustus met de schoven; De Herfst, mét blijdschap, in het oog, Heft dan den fruitkorf naar omhoog In boomgaard en in hoven. En dan, gekleurd met hoogen blos, Komt Wijnmaand met den druiven tros. En aardvrucht in de handen, En, is de landman blij te moe, Dan sneeuwt natuur de akkers toe, Terwijl de vuurtjes branden. Men ziet sierlijk en bloemrijk waren z'n verzen; hier en daar merkt men er een aardig-gevonden beeld ln op. Die prijscouranten maakte hij ook dienstbaar om zijn gomoed lucht te geven, wanneer de dingen van den dag daartoe aanleiding gaven. Dan schreef hij er eon vers bij op de „Blijde verwachting" ten hove, of gaf zooals ln 1911. zijn afkeer te kennen van de Bakkerswetten. In proza deed hij dat, maar ook in dichtmaat. Voor de priisopgaaf der Oranjeschillen vindt men dan ook verzen, getiteld: „Een type van een bakker uit den tijd der Profeten" en „Een type van een bakker uit den Pruikentijd". Daarin betoogde hij, dat in deze beide tijdperken een Bak kerswet onbekend was. Dan las men verder de .bijzonderheden over de en kele of dubbel gekozen oranjesnip pers en citroen raspsel in suiker. Aan dezelfde circulaire ontleanen we nog het volgend vérs: De Korenakker, Wat heerlijk landgezicht! Als de blonde korenaren Golven in liet zonnelicht, Als op zee de zoute baren I Prijkend met do korenbloem, Graanbouw, tot uw vreugd en roem. Bakkers, burgers, goede measchen, 't Is voor u die vlijtig werkt, Wat u voor den arbeid sterkt, Kunt ge nu iets mooiers wenscben? 't Is voor allen, klem en groot, O.m te geven 't lieve brood. De heer Van Maas heeft een werk zaam leven geloid, dat blijkt uit dit overzichtje van zijn werken. Donderdagmorgen te 11 uur wordt het stoffelijk overschot op de begraaf plaats alliier ter aarde besteld. ALG. IIAARL. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN WEKKLUOS- HEID. Men schrijft ons: Op de gisterenavond in het „Blau we Kruis" gehouden Jaarvergadering van bovengen. vereeniging, werd door den penningmeester het jaar verslag uitgebracht. Het ledental bleef 32», evenals 't vorig jaar. De inkom sten. met den gemeentel, bijsiag, groot 1516.75 inbegrepen, bedroegen - 4982.29 1/2, de uitgaven 4851.85. Met het vorig saldo is nu de kas 1625, gedeponeerd op de Haarl. Bank en 42-67 1/2 in kas bij den penning meester, totaal dus 1667.67 1/2. Tot Cunuole-commissie werden benoemd de heeren J. La&schuit en J. Mar tens; de vorige commissie had boe ken en kas iu orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren J. F. van Emmerik, penning meester, P. v. d. Horst, 2e voorzitter en H. Prinsen, 2e secretaris, werden bij acclamatie herbenoemd. De ter mijn van uitkeering werd vastge steld van begin December 1912 tot einde Februari 1913. De contributie werd vastgesteld voor hen die in den aanstaanden uit- keeringstermijn onderstand genieten, op 14 cents per week van begin Maart af tot einde November 1913, de overi gen 11 ets. per week. Bij de rondvraag werd aangedron- op appemouden voor de werkloo- zen. Het bestuur kon dit niet toezeg- n naar geen lokaal beschikbaar is en de andere controle-regeling er on der zou lijden. Besloten werd dat als het bestuur Bet noociig oordeelt, voor enkele leden appèl uitgeschreven kan worden. Na eenige discussie over royeering en wedcraanneming van vroeger ge- royeerden, waarbij het bestuur vrij heid van handelen werd gegeven, werd de vergadering tegen kwart over 10 uur gesloten. Aanbesteding. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft gisteren aanbesteed Het uitvoeren van werken bij het pompstation Leiduin en in de win- plaats der Duinwaterleiding, in de gemeenten Heemstede, Bloemendaal en Zanavoort. Ingekomen 5 biljetten. Minste In schrijvers M. J. van Hattum en Blan- kenyoort, Beverwijk, 458.000. Geverbaliseerd. Tegen vier personen werd proces verbaal opgemaakt omdat de tuigen der onder hunne wagens gespannen trekhonden niet aan de gestelde ver- eisohten voldeden. Het Klever parit Men schrijft ons Al zeventien jaar is het geleden, dat men met den bouw van het Kle verpark begon, dat wil zeggen van de huizen onmiddellijk om lier plantsoen. Het eerst werd gebouwd een groep lieerenhuizen ten N.-W. van de halted Verder lag 't jaren stik Eerst dit jaar en 't vorige zijn althans twee der kwartcirkels bij de tramhalte volge bouwd. De Brederodestraat sluit nu aan de Westzijde het park af, terwijl eerlang een nieuwe huizengroep dit aan de Oostzijde zal doen. Het kerkbestuur der parochie van. Sint Antonio van Padua (kerk Nieu we Groenmarkt) heeft een groot bouwterrein naast de pastorie in hét Kleverpark te koop aangeslagen. Zes lm i zen kernen met het front naar den Kleverparkweg, zes met dat naai- de Velserstraat De grootte der perceelen wisselt af van 1 Are 84 c.A. tot 2 Are 2 c.A. Eiekjss uit fis Rechtszaal. Do Sanlpoortsciio branfiweer- qnaostle. (Vervolg.) Nadat we een half uurtje gerust hadden, begonnen we met nieuwen moed. Nog 26 zaken stonden op de rol. Maar Beklaagde nummer 12 stond in "t bankje der beschuldigdea. De rechters waren nog in de raadkamer. Stemmen van de publieke tribune: Spreek je zelf vrij 1 Beklaagde: Voor de ledige stoelen zou dit gemakkelijk gaanl Gelach van de „publiekers". Toen de rechters hun plaatsen had den ingenomen, werd aan nummer 12 gevraagd: Waarom ben je niet geko men? Beklaagde: Ik ben naar de groen temarkt in Beverwijk geweest. 't Openbaar: Om 6 uur ben je thuisgekomen, toon had je nog naar den brand moeten gaan. Beklaagde: Ik dacht 't zal wel afge- loopen zijn. 't O. M.: Je had je daarvan moeten vergewissen. Nadat weer als getuigen gehoord waren de veldwachter, de brandmees ter en de trommelslager, eischte 't O. M. 50 cents boete. De verdediger, Mr. Monnik, meen de ook nu waar 't O. M. zijn for- meele standpunt handhaafde, dat de instructie van nul en geener waarde is dat bewezen moet worden, dat do klok geluid en de trommel gerof feld is op bevel of 7iamcn.i B. en >V. Daar naar eisch van rechten het be wijs niet geleverd is, moet vrijspraak volgen. Beklaagde no. 13 had bij den heer Cremer aan het strand gewerkt, 11/2 uur van Santpoort af. Weer dezelfde vervelende getuigen verklaringen. 't Openbaar Ministerie: Beklaagde is om 6 uur thuisgekomen, hij had toen moeten informeeren of de brand was afgeloopen. Eisch 50 cent boete. Mr. Monnik: Ja, maar dat gaat toch niet aan. Waar haalt "t O. M. de ver plichting der brandweerlieden van daan, dat de mannen van Santpoort moeten informeeren of er brand is geweest en of die brand al is afgeloo pen. Op praatjes van buren mogen ze 't O. M. heeft het vanmorgen zelf gezegd niet afgaan. Als 't O. M. die zonderlinge stelling blijft volhouden, dan kan eiken dag heel Santpoort wel bekeurd worden. Beklaagde 14 beweerde ook op de groentenmarkt te Beverwijk geweest te zijn. Enkele getuigen verzekerden dat ook. President: En toen je thuis kwam? Beklaagde: Heb ik nog niets van den brand gehoord. President: Wel goed geluisterd? Beklaagde: Zeker, ik ga graag naar een brand. Onlangs heb ik 46 uur achter elkaar bij een brand gestaan. President: 46 uur't wordt goed betaald, hè? Weer de getuigenverklaringen. Het ging nu machinaal. Had een fono graaf geen dienst kunnen doen of le vert dit geen bewijs naar eisch van rechten. 't O. M.: Ik moet de verklaring van beklaagde aannemen en dus vrij spraak eischen. Verdediger: 11c sluit me daarbij geheel aan. Zaak 15. Deze beklaagde beweerde de klok gehoord to hebben, maar hij werkte bij een baas in den hooibouw, op 20 miuuten afstand van 't dorp. Zijn werk kon hij niet in den steek la ten. Eenige getuigen verzekerden, dat 't noouig was, dat beklaagde bij den hooibouw bleef. Koeien in een ander land stonden in 't water en moesten op 't gehooide land gebracht worden. President: En 's avonds? Beklaagde: Dacht ik, dat de brand was aigeloopen, we zagen niets meer •roolcen. Weer dezelfde getuigen. De voor zitter dreunde de gewone vragen op en de getuigen antwoordden nogfoa- chinaler. 't O. M.: Deze beklaagde is straf waardig. Eisch 3 gulden boete of 1 dag hechtenis. Mr. Monnik betoogde, dat beklaag de den brand 's middags kon zien en 's avonds, toen hij van zijn werk kóu gaan, meende hij te zien, dat het vuur gebluscht was. Als 't bewijs geleverd is, dan is tocb een lichtere straf ge- wenscht. 't Gaat niet aan om van de zen armen stakker /3 te eischen. Beklaagde: Maar heeren, als ik eens naar den brand was gegaan en mijn baas mij ontslagen had, wat had ik een vader van een groot huisgezin dan moeten doen? Een antwoord op deze vraag ont ving beklaagde niet. De volgende zaak. Beklaagde no. 16 beweerde geen klok of trommel ge hoord te hebben. Wel had hij rook gezien. President: Waarom ben je er toen niet op afgegaan? Beklaagde: 't. Kon ook wel dat ze rommel aan 't verbranden waren. President: En 'savouds? Beklaagde: Heb ik om geen brand meer gedacht. Weer dat vervelende getuigenver hoor. 't O. M. vorderde 50 cents boete. Mr. Monnik: 't Is hier een eigen aardig geval. De man die hier terecht 6taat is niet de man die gedagvaard is. De man die gedagvaard is is al 40 jaar dood (gelach op de tribune). De doode man droeg dezelfde namen als deze beklaagde, maar is op een leeftijd van 9 maanden overleden, 't Was 'n broertje van dezen beklaagde. Van dit middel wil ik evenwel geen ge bruik maken, omdat 't een onnauw keurigheid is van een of andereu kantoorbediende, 't O. M. acht be klaagde schuldig, maar de gronden waarop, hebben we nog altijd niet ge boord. (De rechters glimlachen.) We zullen ze blijkbaar heelcmaal niet hoeren. De volgende beklaagde no. 17 was ook op de markt te Beverwijk. (Waren alle Santpoorters daar dien middag?) President: 's Avonds niets gehoord van den brand? Beklaagde: Een paar dagen daar na. Al weer de gewone getuigenverkla ringen, 't-Zelfde deuntje 't O. M. vroeg vrijspraak, want Mr. Hoyer lachte er zelf om 't staat niet vast of beklaagde dien dag nog van brand gehoord heeft. Mr. Monnik had hier niets tegên. No. 18 was in Jan Gijzeuvaart in een broeikas aan 't werk. 'a Avonds had hij gehoord, dat er brand ge weest was, maar men meende, dat 't toen al afgeloopen was. Al weer die vervelende getuigen. De president dreunde de vragen op en de getuigen hadden niets anders dan „ja" te zeggen. 't O. M. vroeg vrijspraak. Mr. Monnik: Ik kan me weer niet bij het systeem van 't O. M. aanslui ten, wel bij de conclusie. No. 19 't is een lieele toer de tel bi| tc houdenI had te Driehuizen gewerkt en pas 'savouds om 7 uur van den brand gehoord. Hij heeft toen eerst gegeten en dacht wel dat het vuur gebluscht zou zijn. Voor 't eerst werd afgezien van het hooren van al de getuigen, 't O. M. vorderde vrijspraak, ('t Is 11/2 uur na de pauze en in dien tijd zijn pas 8 zaken behandeld. Er zijn er nog 18 voor den boeg.) Nu no. 20, die heeft 's avonds om 9 uur van den brand -:elioor<L Hij is toen oaarneeu geg..a... maar onder weg zei een der brandmeesters aan hem: „Ga maar naar huis, 't is zoo goed als afgeloopen' 't O. M.: k Vraag vrijspraak. De verdedigen lk sluit me aan bij de conclusie, maar niet bij 't systeem. De president: Dat zal den beklaagde wel niet veel kunnen schelen. (Ge lach.) No. 21 was op Overveen geweest. Nu werd alleen de brandmeester als getuige gehoord. 't O. M. vroeg vrijspraak, omdat de man pas den volgenden dag van den brand gehoord had. President: En u m'nheer de verdedi ger, niet bij 't systeem wel bij de conclusie? Mr. Monnik: Juist! No. 22 was ook op Duin en Kruid- berg werkzaam. *s Avonds had hij ge hoord, dat de brand was afgeloopen. Weer werd alleen de brandmeester als getuige gehoord, 't O. M.: Vrijspraak. Mr. Monnik: Jk vind de conclusie goed, maar 't systeem verderfelijk. President tot beklaagde: Daarvan begrijp jij zeker niets! No. 23 had ook geen klok of trom mel gehoord, hij was te ver af. 'sA- vonds had hij gehoord, dat de brand afgeloopen was. Énkele getuigen a décharge en ook de eeuwige brandmeester werden ge hoord. 't O. M.; Vrijspraak. Mr. Monnik vond het heel best. ('t Werd nu donker in de rechts zaal, de lichten moesten ontstoken worden iets dat slechts zeer zelden voorkomt.) No. 24 werkte in Aerdeuhout en had ook 'savonds niets gehoord. L O. AL vroeg weei vrijspraak. Air. Monnik: Jik ben 't er geheel mee eens. President: Dus ook niets tegen dit systeem?(Gelach) Mr. Monnik: Neen, nu nietl No. 25 (een jubilól) een koetsier, had om 6 uur iets vun den brand ge hoord, maar om 7 uur moest hij voor de familie, waarbij hij werkt, rijden. Do brandmeester werd gehoord, "t O. M.: Deze beklaagde is schul dig. Hij had aan do familie moeten zeggen: ik kan niet gaan rijden, ik moet naar den brand. Eisch 3 gulden boete. Mr. Monnik: Deze beklaagde was zoo ongelukkig een papegaai tegen te komen, die brand riep. Alen kan op 1 April wei allemaal „brandt" gaan roe pen. Zoon standpunt kan 't O. M. toch niet langer volhouden! No. 26 was een agent \an ons biad en moest Haarlem's Dagblad aan de abonné's bezorgen. Wij zeggen een werk dat niet kon wachten met Dr. Kuyper geen dag en geen nacht. Nadat getuigen gehoord waren, boorden we, dat 't O. Al. ook deze rnee- ning huldigt, want 't vroeg vrijspraak. Officieel staat dus wel vast, hoeveel eerbied de rechters voor ons blad heb ben 1 No. 27 is vrachtrijder, die zei: „Mijn vrachtwagen isgeen auto". Den volgenden dag had hij van den brand gehoord. 't O. M. vroeg vrijspraak. No. 28 is ook een gelukskind, hij had gehoord, toen hij van 't gesticht Aieerenberg kwam, dat de brand af geloopen was. 't O. M. vroeg weer vrijspraak. No. 29 we schieten op, maar 't zijn er toch nog 91 had op Bloe- mendaal gewerkt en 's avonds ge hoord, dat er brand was geweest. "t O. M.-. Vrijspraak. De veldwachter en do trommelsla ger werden naar huis gezonden. Met 't hooren van den brandmeester werd nu volstaan. No. 30 heeft te Spaarndam ge werkt en toen hij om 61/2 uur thuis kwam, zei men, dat alles haast afge loopen was. Hij zei: ,,'t Spijt me erg, als er anders een kippenhok afbrandt, ben ik er bij." (Gelach 't O. M. eischte 50 cent boete, zeg gend: „Ik moet mijn verderfelijk sys teem voortzetten, beklaagde wist nog dat "t brandde en had dus naar den brand moeten gaan." Mr. Monnik: Maar waaruit blijkt nu, dat beklaagde van den brand wist? 't O. AL: Hij zegt 't zelf Air. Monnik, maar dat is geen. &e- xvijs. Nu hangt 't van Jan, Piet of Klaas af of iemand veroordeeld wordt 't Systeem blijft verderfelijk. No. 31 heeft van don brand gehoord toon 't afgeloopen was. 't O. M.: vrijspraak. No. 32 werkte ook ver af en had niets gehoord. 't O. M.: vrijspraak. No 33 moest met melk markten en kon dus niet naar den brand. 'sA- vonds was het vuur gebluscht. 't O. AI. vorderde f 2 boete. Air. Alonnik zei: 't Is liier 'n typisch geval. Beklaagde en zijn vader ston den beide oj) de lijst. Beiden konden niet weg en toen is de vader naar den brand gegaan. Maar toen werd ge zegd: die vader is tc oud, ouder dan 50 jaar. Toch heeft de vader nooit zijn ontslag gekregen en stond nog op de lijst. Wat een rommel! No. 33 had niets gehoord, hij was op Duin en Kruidberg. 's Avonds zei men, dat de brand gebluscht was. Conclusie O M.: vrijspraak. Mr. Monnik: Ik vind 't goed. Do president tot beklaagde; I-Ieb je 't begrepen, de advocaat vind vrij spraak ook goed, maar het systeem vindt hij verderfelijk. Mr. Monnik (lachend): Nèen, dat heb ik nu niet gez^dl No. 34 verkeerde in 't zelfde geval als de vorige. O. AL: vrijspraak Verdediger: lk vind 't best. President tot beklaagde: Jij vind '1 ook best, hè? Beklaagde: Nou! No. 35 was 's middags in Haarlem, 'savouds was de brand al gebluscht. O. AL: vrijspraak. No. 36 idem. No. 37 was in Umuiden en had in 't geheel van geen brand gehoord O. AI.: vrijspraak. En hiermee was de zitting afgeloo pen. 't Was 5 1/2 uur enwelle tjes. Do brandmeester Keers is 32 maal als getuige gehoord, dus hij heeft ook 32 maal den eod moeten afleggen en verklaren, dat hij 5-1 jaar is. 't Was een verlossing toen de prasi- deivt «1e zitting sloot Do uitspraken zijn Maandag 9 De cember. Én nu de balans. 37 beklaagden waren gedagvaard. In 27 zaken heeft 't Openbaar Mi nisterie vrijspraak moeten vragen. In 5 zaken een geldboete van /Ü.50, in 1 zaak I 2, in 3 zaken 3 en in 1 zaak 5 boete. Als alle boelen door dc rechtbank opgelegd worden, geeft dit een som van118.50. De onkosten dezer buitengewone rechtszitting zullen voor den Staat wel heel wat meer bedragen I KEES. Te water. Maandagmiddag, toen «1c koopman- in-brandstoffen C. B. in con huis aan don Raamsingel was en z'n handwa gen buiten had laten slaan, werd de wagen door een rukwind in het water gesmeten. De er onder gespannen trekhond verdronk. Met assistentie van de opvarenden van een motor boot, die juist passeerde, werd de wa gen weer op 't droge gebracht. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN A 30 Cts. per regel. Nuttigs Voorzorg. Vele menscben voelen in dit jaar getij hoofdpijnen en andere bezwa ren; dit alles verdwijnt, indien men 's morgens, op de nuchtere maag, een wijnglas van HUNYADI JdNOS, hel beroemde Hongaarsche water neemt, dat het volmaakte typo van een dooi de natuur geschonken purgeermid del is. f.Iarklr.ieuws B otermarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 25 November 1912: 45 K.G. boter, hoogst eprijs 1.80, laagste ƒ.1.70 per K.G. Gr oenlenmarkt. Aangevoerd en verkucht te Haar lem op 25 November 1912 Aardappelen 11 H.L., 2. Appelen. Aangevoerd 190 II.L., ver kocht 150 ILL., f 5-/ 12. Peren. Aangevoerd 120 I-I. L., ver kocht 100, 512. Bloemkool. Aangevoerd 3000 stuks, verkocht 2000, 10—16 ct. Roodekool. Aangevoerd 7000 stulca, verkocht 5000, 2—5 ct. Wittdkool. Aangevoerd 4000 stuks, verkocht 3000, 24 ct. Savooiekooi. Aangevoerd 8000 shlis, verkocht 5000, 2—5 ct. Wortelen. Aangevoerd 300 bos, ver kocht 200, 5—10 ct. BEVERWIJK. Groentenmarkt van 25 Nov, 1912. Spinazie, per H.L. 60 ct. Andijvie, per 100 str. /2. Koolrapen, per 100 st. f 4. Wortelen, per 100 bos 12. Bieten, per 100 st. 1.25. Schorseneeren, per bos 10 cent Aardapp., klei, por H.L,, /2.50, ld. zand, per ILL., 4. Roode kool, per 100 st. ƒ5. Savoyo kool, per 100 st. 5. Bloemkool, per 100 st. 12—16 Prei, per bos 10 cent Pieterselie, per bos 5 cent Selderie, per bos 5 cent. Appelen, per ILL. f 3.50. Peren, per H.L. ƒ4. Druiven, per Kilo 90 ct. Rechtszaken KWAKZALVERIJ. I-Iet O. M. bij het Kantongerecht te Medemblik eischte tegen H. J. E. te O&gstgeest, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde te Oost woud en Midwoud, twee geldboeten ieder van f 300 of 60 dagen- hechtenis. Gesasngd Nienws DE GRAVIN VAN VLAANDEREN. Uit Brussel wordt geseind: De gravin van Vlaanderen, de moe der van koning Albert, lijdt sedert twee dagen aan een zware influenza. Daar de ziekte van ernstigen aard is geworden, zal een consult van ge- neesheeren plaats hebben. Maandagochtend kwam plotseling een ongunstige verandering en in den middag verergerde de toestand nog. Men achtte de ziekte zoo onrust barend, dat de koning onmiddellijk naar het paleis van de gravin ontbo den werd. Hij bleef daar een half uur on besprak den toestand met de be handelende geneesbeeren. Te zes uur bezocht de Koning, thans in gezel schap van de Koningin, de gravin nogmaals. De geneesbeeren hebben het vol gende bulletin opgesteld: „De toe stand van do gravin van Vlaanderen is nog steeds ernstig en zonder eeni ge merkbare wijziging. In de omge ving van de gravin is men ernstig ou gerust" Men meldt ons uit Brussel: De Gravin van Vlaanderen, Moe der van Koning Albert, stierf heden morgen te 5 uur 50 wegens bloedaan- drang naar de hersenen. EEN TROUWE AMBTENARES. Bij het voorloop!g onderzoek naar het gebeurde in de gevangenis te Ro- chcfort is o. m. gebleken op welk een bewonderenswaardige wijze de vrouw

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10