NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Tegen den Woeker. 30ft Jaargang, Mo. 9033 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1912 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: Jl%if Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement •i' Haarlem J 1/u Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per repel, .ui- de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) Jf.f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: nnco per post door Nederland1.65 (g/JT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant .ouderlijke nummers0.02H M $r n l eillustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Af en toe hoor ik van gevallen van woeker, dat wil zeggen van het uitleenen van geld tegen overmatige rente, dikwijls op zeer korten termijn en onder allerlei ongunstige bepalingensoms tegen onderpand, een andermaal tegen borgstelling van derden. Meer dan eens werd mij gezegd„ik ben er ingeloopenhad Ik het van te voren geweten, dan zou het niet gebeurd zijn". Daarom, namelijk ter waarschuwing van anderen, wensch ik in dit blad mededeeling te doen van de verschillende vormen, waaronder de woeker in Haarlem voorkomt en roep daartoe ieders medewerking in. f~ Allen, die van woeker in den eenen of anderen vorm ervaring hebben opgedaan, wordt verzocht mij de bijzonderheden uitvoerig en duidelijk schriftelijk op te geven, zoo mogelijk met bijvoeging j van correspondentie of andere stukken. Dezen worden teruggezondende namen der inzenders blijven geheim J. C. PEEREBOOM. Ül l M \IMl-.lt Itr-ïi i VA UIT TWAALF BLADZIJDEN. EKItSl B lil AD. AtiENDA ZATERDAG 30 NOVEMBER. Brongebouw: U11 voering Toorieel- vcr. V. Z. O. D., 8 uur. Biosc. Theater, Groote Markt: St. Nicolaasfeest. Bioscoop Modern: Voorstelling. KI. Vereeniging; St. Nicolaasieest. Stadsnieuws Om Ons Deen. In het Tweede Blad van-dit num mer vinden onze lezers een artikel „De administratie in TurkijeI, in de rubriek Om Ons Heen. COMPOSITIE-N. H. ANDRIESSE'N. Door de zangvereen gingen van den beer N. H. Amlr.essen is reeds ee. ïge malen de compositie van baar Direc teur, getiteld „Op 't Kerkhof' ten ge- boere gebracht. Op aandrang van een aantal zan gers heeft de neer Andriessen de compositie in druk doen verschijnen. Menige vereeniging zal nu het Iraaie melodieuse lied ten gehoore willen brengen. Uitgeefster is dé firma G. Alsbach en Co., te Amsterdam. DE NALATENSCHAP VAN TEYLER VAN DER HULST. Te Amsterdam is naar we in de Tel. lezen voor de zoo veel ste maal een vergadering ge ouden, van men- suhen die meenen aanspraak te heb ben op de nalatenschap van Pieter Teylér van der Hulst. Er werden weer dikke woorden ge sproken. De heer J v. Marle u.it Apeldoorn, die in den laatsten itijid een onder zoek in de zaak geleid heeft, deed meedeelingen. Hij concludeerde dat 't testament valsch is en dat de nakcme lingen van den Pieter Teyler v. d. Hulst recht hebben op de rijkdom men. Veel nieuws kou de heer v. M. evenwel niet meedeelen. Of de erfenis-jagers met meer moed naar huis teruggegaan zijn? KUNSTBESCHOUWING A. KO NING EN A. L. KOSTER. Het Teekencollege „Kunst zij ons Doel1' opende gisteren 111 het Bron gebouw de reeks zijner kunstbeschou wingen in het seizoen 1912—1913, met een expositie van werken door de kunstschilders A. A. Koning te Voort- j liuijzeu en A. L. Koster te Haarlem. 1 Was van beiden beduidende arbeid aanwezig, zoo waren toch de inzen dingen van onzen bekenden stadge- noot in verschillend opzicht 't be- langrijkst te achten. Koning was door een twintigtal i meer- maar ook minder-uitvoerige schetsen vertegenwoordigd, die, hoe bekwuam en geestig en blond de verschillende schuur of boerderij, of schaapskooi of oude beurt-geval i len, mot wat zwart- en kleur-krïjt,1 ook waren voorgedragen, het verlan- gen naar wat meer compleet en meer bezonnen werk niet konden ouder- drukken. Reeds herhaalde malen exposeerde het Teekencollege de vlotte, vriende-1 lijke kunst van Koning en niet zonder j succes. Ditmaal dacht ons sommjg I werk wel wat erg weinig, niet meer dan een notitie voor den schilder. Te kranige techniek is dikwijls een beletsel gebleken voor gedegene die pere studie. Vele der werken die Koster op deze kunstbeschouwing bad, getuigden van zulke diepe studie en van ver zorgdheid. Voor iien die Koster slechts ken den als de bCliepper van zuoveel bloembollen velden-schilderijen, zal het belangwekkend geweest zijn, hem als teekenaar van zwart en wit te hebben ontmoet-, hel ineerendeel toch zijner meer dan zestig inzendingen waren tcekeningen met pen of pot lood en etsen, waarnaast enkele aqua rellen een meer kleurige afwisseling boden. 1-let hoogst der vijf werken ui waterverf stelden we „Gezicht op Maastricht", vooral om de fraaie we- dergave en behandeling van liet ver vagende huizencomplex; „Geldersclio j zanderij" toonde een zonniger kieu- rengamma. Bij Koster'8 teekentechniek met potlood, pen of etsnaald was het bijzonderlijk de zuivere en vaak onbe rispelijke lijnzet, die onze bewonde ring wekte. Welk onderwerp hij ook behandelt, landschap, stads- of dorps gezicht, steeds weet li!) tot een smake lijke en krachtige voordracht e i een afgerond geheel te komen, waarbij het kunstcnaarsoog zijn artisitcken kijk op de hoekjes en gebouwen van Zocuwsche, Hollandsclie en Gelder- sche steden en dorpen toont Misschien het zuiverst als pentee- keuing waren de verschillende se rieuze afbeeldingen van tulpen, hya cinten, narcissen en andere bloemen, bij welke werken het zeker Ie betreu ren viel, uat weinig gemotiveerd or nament en nog minder mooie letters bepaald afbreuk deden aan de voor stelling. Het vervaardigen der kapitale etsen naar landschappen door Eegeïa en Hobbenia zullen voor den kunstenaar een macht aan ondervinding en tecn- niek hebneu beleekeud- Vele bezoekers van „Kunst zij ons Doel's" 1ste kunstbeschouwing zullen met ons genoten hebben vau het onge meen talent van den HaarieYnscneu scnüder Koster. Waardeering sprak stellig ouk uit den ventoop der aquarel „Gezicht op Maastricht" en voorts, van een Zctlai etsen en teekeningen. Voor de verloting van het Teeken college werd „achuapskooi" door A. Konmg aangekocht. G. KERKHOFF. ONZE NIEUWE BURGEMEESTER. Naar wij vernemen he-eft onze nieu we burgemeester, Jhr. Mr. Sandberg, Maandagmiddag aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem een tegenbe zoek gebracht op het Bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht. („N. H. Ct."). DE NIEUWE WAGENS DER N. Z. H. T. Hedenmorgen stonden eenige der nieuwe Electrische tramwagens, wel ke door de stud komen te rijden, op het Stationsplein voor de fabriek der firma Beijnes. Het zijn flinke, ruime, prachtige rijtuigen, in lichte tint geschilderd, met zeer breede voor- en nchterbal- cons. Ze doen het meest denken aan de wagens der E, S. M., welke op de lijn nuar Blocmeiidanl rijden, doch zijn veel grooter en mooier ingericht. Om de rijtuigen te probeeren, werden ze met een verbindingslijn i-gescna- keld op den stroom der E. N. E. T., en reden vervolgens eenige meters langs de lijn voor de fabriek. Boven het voor-balcon zijn duide lijk zichtbaar borden aangebracht, aangevende de richting, als: Deu Hout. Ver wuift, enz. De richting-borden kunnen door den wagenbestuurder van zijn standplaats al worden bediend. De afwerking is zoools wij die van de firma Beijnes gewend zijn. Goudmolen. De volgende week zal door de werf „Conrad" alhier aan een firma in Rusland een goudmolen worden af geleverd. Aan de verpakking wordt druk gewerkt Ziekenfonds. In de gisterenavond gehouden ver gadering van het ziekenfonds Eens gezindheid', bestaande uit personeel van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., werd tot voorzitter der ver eeniging gekozeu de heer J. G. Vou- kenberg, in plaats van den heer S H. de Vries, die binnenkort naar In cue zal vertrekken. Ongeval. Omstreeks half vijf brak gisteren middag aan de werf „Conrad" bij het opzetten van een steiger ecu schalm, met het gevolg, dat een der steigerpalen viel en op het hoofd te rechtkwam van den werkman Ver poorten. V. bekwam een gapende ver wonding aan het hoofd en werd op het kantoor verbonden. STROOMBEUGEL GEBROKEN Hedenmorgen omstreeks 8 uur brak van een extra-tram, die van Haarlem naar Amsterdam vertrok in de Antno- niestraat de stroombeugei. De reizigers moesten overstappen iu j een tweede extra-tram, die dadelijk op de vorige volgde De defecte wogen werd naar de remise teruggebracht. BELANGRIJKE VEILING. De veiling van den inboedel, nage laten door Vrouwe douairière Jhr. j mr. D. van Akerlaken, gob. Van j Doorn, m het verkcoplokaal van den 1 makelaar J. J. G. Sarlet, is afgeloo- pen. Hel verloop der veiling heeft de evrwaoliling niet beschaamd. Er zijn zeer hoogs prijzen voor het blauw, het zilver en de antieke meubelen be taald. De inboedel 'heeft ruiin f 59.000 opgebracht. Van de gister geveilde voorwerpen vermelden we nog: twee chineesoii- porseleinen tafelserviezen, d'e f 2075 en f 1195 opbrachten. Voorts vier A jour bewerkte kommetjes, waarvan één lioht gebarsten voor' f 146; twee spoelkom-uien f 112 en f 107; een kast- kom' f 275; twee bekers f 19; twee lcnobbelflessehen f 275; een trekpot, suikerpot en 6 paar llbeegoed-biauw me<t goud beschilderd f 200; twaalf paar klein theegoed f 250; een copu- cijner gemberpot f 155; een groene bokaal uit de XVIlde eeuw f 107; kristallen kommen en scnalen f 630; een achtkant tafe.tje met geborduurd gobelin f 680; een gesneden 17de eeuwsoh e.kenhouten bank f 640; een Empire-speeltafel f 176; en comaiudo met toilet f 235; mahoniehouten ka binet f 720; een gebogen notenhouten kabinet met snijwerk en koperbeslag f 315; twee djatuhouten dekenkisten f 250 en f 2-15; een gebeeldhouwd ei kenhouten servenperqje f 131. De Big van 't 168e. Men meldt ons Het „Vroolijk Toon eel" zal hier de bekende klucht „Dó Big van 't 168e" in den schouwburg, Jansweg, opvoe ren. Het is een eroct lachsucces en door geheel Nederland is deze klucht met enormen bijval ontvangen. De verschillende hoofdrollen zullen wor den vervuld door de dames Cath. Kinsbergen-Rentrneesier, Mary Beek- üiau, Lena Kley, Greta Buziau-Beok- man, Jeanne Kuys-Hopman, A. Sluy- ters-V. d. Lugt, ea de Jieeren tierrit Pilger, Ad. Verzijl, Jacq. Sluyters Jr., Jacq. Sluyters Sr., C. Kühn, Henri Stroethof, P. Urban, Lours Tun rolt, F. Corel, enz. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SANTPOORT. Naaml. Venn. Zaad- en Bloem- bollenhaudel Linnaeus voorh. Groenewegcn en Co. Blijkens een mededeeling in de Staatscourant is door den heer J. Groenewegen li.z., koopman, Sant poort; mej. A. B. Groenewegen, te Hilversum; den heer A. M. Wentink, boomkweeker, te Boskoop, en mej. M. J. Groenewegen, te Santpoort, opge richt de Naaml. Venn. Zaad- cn Bloembollenhandel Linnaeus voorh. Groenewegen en Co. Zij is gevestigd te Santpoort, gemeente Velsen. Haar doel is de teelt van en de han del in zaden voor tuin- en landbouw, bol-, knol- en wortelgewassen en al wat daarmede in verband staat, spe ciaal lot voortzetting der zaken, dus ver gedreven onder de firma Gi'uene- wegen en Co. Het kapitaal bedraagt f 150 000 en wordt uitgegeven in 3 seriën, elk uiG makende 50 aandeelen van ƒ1000. De eerste serie is bij net verlijden dezer akte geheel geplaatst. HEEMSTEDE. Men schrijft ons Donderdagavond gaf de Harmonie -Eensgezindheid" te Heemstede, di recteur de heer Joh. Th. Betz, weder een goedgeslaagde uitvoering voor hare donateurs en kunstlievende le den in Hó tel „Het Wapen van Heem stede". Het viel ons op, dat er zeer be schaafd geblazen werd, en dat er blijkbaar door de leden ernstig is ge studeerd. Vooral noemen wij de ten gehoore gebrachte nummers „Une nuit d'Eté", ouverture van G. Tack, en de fantaisie „Norma", van BelliuL De scli in deze nummers werden zeer verdienstelijk gespeeld. Ook de Polka voor piston-solo mag genoemd wor den. Een opmerking neg Als bij vol gende uitvoeringen de stemming ook nog wat beter verzorgd wordt, zal het korps onder de bekwame leiding van haren directeur gerust voor den dag kunnen komen. Voor het komische gedeelte van den avond zorgde de heer Elferink, de be kende humorist te Haarlem, en dat zijn leuke voordrachten in den smaak vielen, bewezen wel de lachsalvo's, die door de zaal klonken. Een geanimeerd bal besloot deze goedgeslaagde uitvoering. HAARLEMMERMEER. Op de Nieuwe Meer zijn zeven met zand geladen bakken der Amsterdam- sche Zandlcvcrantie Maatschappij ge. zonken. WITTE KRUIS. In het hotel de Beurs te Hoofddorp werd gisteravond een algemeene ver gadering van de afd. Haarlemmer meer der N.-H. Vereeniging „Het Wit te Kruis" gehouden. Na een kort ir leidend woord van den voorzitter, den heer Nanninga, en na dat de vergadering, na toelichting van de zijde des voorzitters, het bestuurs voorstel had goedgekeurd om het ma gazijn van Het Witte Kruis te Hoofd dorp te vergrooten, werd het woord gegeven aan Dr P. J. Barnouw, van Heemstede, over het onderwerp „Wijk verpleging". Spreker begon met een overzicht te geven van de ontwikkeling der wijk verpleging. die in Engeland, te Liver pool in 1859 begonnen, ok in Neder- j land werd tot stand gebracht. Hij schetste hoe vooral vooroordeel de tot standkoming der wijkverpleging vaak had tegengehouden of doen misluk ken. Langzamerhand is vooroordeel verdwenen eu op dit oogenblik is wijk verpleging in Noord-Holland bijv., I vrij algemeen. Hij hoopte dat ook te Haarlemmer- j meer deze nuttige instelling tot stand zou kunnen worden gebracht. Na-1 tuurlijk kan de verpleging van uit-1 sluitend armlastigen hier geen zin hebben, hetgeen in een stad als Am sterdam wel liet geval is, waar alleen te hunner verpleging 22 mannen en 16 vrouwen werkzaam zijn. I Verder ging spreker na, hoe een verpleegster kan zijn de onmisbare steun voor de:» medicus, hoe zij voor al kan meewerken, om dwaalbegrip pen bij het publiek uit de wereld te helpen, meer nog dan de geneesheer. Deze mag zijn adviezen en wenken geven, hij is niet ir. staat behoorlijk te contxolesren of er ook naar gehan deld wordt. De wijkverpleegster weL W anneer zij vertrouwen weet in te boezemen, dar, kan haar invloed een zegen zijn, niet alleen ter genezing, doch ook ter voorkoming van ziekten. Zal evenwel van een verpleegster die groote en goede invloed uitgaan, dan zal zij aan hoogr eischen moeten vol doen. Zij zal moeten zijn in de aller eerste plaats beschaafd en ontwik keld ze zal de noodiee handigheid i moeten bezitten en een hart hebben, dat voelt voer haar patiënten, een hart vol naasterliefde. De wijkverpleegster zal slechts bij uitzondering bij nachtverpleeing dienst mogen doen, teneinde overdag flink en opgewekt haar arbeid te kun nen verrichten Vervolgens wees spreker op de be strijding der groot: kindersterfte in vele plaatsen er de bestrijding der tu berculose. Hl] schetste hoe wijkverple-, ging hierbij van onwaardeerbaren in vloed kan zijn, vooral wanneer de verpleegster voor haar taak berekend is en het vertrouwen der burgerij be zit. Ook beschreef hij hoe 'een ver pleegster vaak eerder hulp zal kunnen verlecnen bij ongelukken en hoe zij hij verwondingen vooral infectie kan voorkomen. Voor de vraag gesteld, van wie wijk verpleging moet uitgaan, meende spre ker, dat noch het gemeentebestuur, noch de diaconie daarvoor de aange wezen lichamen zijn. Hij vreesde toch, dat dan de ver pleegster zoo heel licht gebruikt zou worden voor diensten, die buiten haar eigenlijken werkkring liggen. Daarom moet wijkverpleging uitgaan van een vereeniging, die zich alleen het alge meen welzijn ten doel stelt, zonder meer. Verder doet het er niet aan toe, wAt de verpleegster is, als ze maar m e n s c h is Komende tot de kosten, die het aan stellen van een verpleegster mee brengt, stelde spreker voorop, dat men een verpleegster goed moet beta len, ten einde haar in staat te stellen rich het leven wat te veraangenamen en van een vacar.tietijd, die haar niet onthouden mag worden, behoorlijk te genieten. Zij moet zich ook een behoor lijk pensioen verzekerd zien. Een en ander maakt, dat men de onkosten voor hel aansteller van een verpleeg ster op minstens f S00 mag rekenen. Voor een geireente als Haarlemmer meer, waar mir stens een drietal ver pleegsters noodic zullen 2ijn, worden die kosten nogal hoog. Spreker zegt. dat het gemeentebestuur er flink wat voor over moet hebben. Wanneer dan de diaconieën wat steunen en bijv. een polderbestuur eer. begrafenisfonds en particulieren ccntrifcneeren voor liet goede doel. dan twijfelt hij niet of wijkverpleging kan ook hier wel tot stand komen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gehrnïk gemaakt door deu burgemeester dezer gemeen te, Mr. A. Slob, di: o. a. mededeelde, hoe vroeger hier wijkverpleging lieeft bestaan, doch weer verdwenen was, hoe een paar jaar geleden een poging is gedaan om ze weer tot stand te bren gen, die evenwel toen mislukte. Toch gelooft hij, dat bij ernstig po gen het doel wel te bereiken is, al zal I de Meer door haar eigenaardige con stellatie, vooral wat groote afstanden betreft, voor invoering van wijkver pleging steeds groote bezwaren mee brengen. De heer Pos wensch te wel, dat staan de de vergadering reeds stappen wer den gedaan tot oprichting eener veree niging voor wijkverpleging. De voorzitter achtte dit niet ge- wenscht en zegde toe, dat het bestuur der afd. overwegen zal wat liet te doen staat en zoo spoedig mogelijk af doening daarvan voor zal staan. Nadat de heer Barnouw nog even eenige zakei. van hygiënisch belang had besproken, werd de vergadering, die met druk bezocht was, met een woord van dank door den voorzitter aan den spreker-, gesloten. SLOTEN. Door de politie is aaugeliouden en ter beschikkuig van de justitie te Am sterdam gesteld zekere J- de H., als dader der verschillende in don laat sten tijd in den IJpolder bedreven diefstallen. Binnenland DE TARIEFWET. Eenige groene importeurs van hout en eigenaren van stoomhoutzagerijen 'te Zaandam, Amsterdam en Middel burg nebben aan de Tweede Kamer ee:i adres gericht met het verzoek het voorgestelde recht ouder No. 302 let ter B der ontwerp-Tariefwet niet aan te nemen, omdat dit zeer nadeelig voor hun bedrijven zou zijn. KAMERVERKIEZING IN 1913. Jhr. mr. dr. E. van Bercsteyn, bur gemeester van Veendam cn een der voorloopige Candida ten voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Veendam, heeft in een politieke ver gadering te Ter Apel Woensdagavond verklaard dat hij zich bij den Yrqz. Dem. Bond zou aansluiten, zoo meldt de „N. R. Ct.". De heer Frans Netscher, gesteld als voorloopig candidaat in het dis trict Veendam voor de Kamerverkie zingen in hel volgend jaar, heeft be richt in dat district geen candidaiuur tegenover zijn partijgenoot lierman Snijder te zullen aannemen, zoo meldt „De Tel.". Pers-Overzicht DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. 't Alg. Handelsblad schrijft o. Het arrest van 't Gerechtshof is nu gevallen en de handelwijze van den burgemeester van Zaandam strafbaar verklaard doch door den rechter met het minimum dat hem vrij stond, gestraft: één dag gevange nis. In zooverre heeft het Hof m'lder geoordeeld dan de Haarlemsche Rechtbank deed, die vijf dagen gevan genisstraf oplegde. Niemand zal natuurlijk van mee- ning zijn, dat de burgemeester van Zaandam een eerlooze, oen misdadi ge handeling heeft bedreven. Ben anibtelijike incorrectheid; eene inder daad verbazingwekkende lichtvaar digheid in eene hooge, officieele po sitie. En nu heeft het ons bijzonder go- troffen dat velen, zelfs iemand als dr. Van Embden, hot als vanzelf spre kend ediiii.eu beschouwd te hebben dat de vraag of de heer Elias burg^ meester van Zaandam kan blijven, er van afhing, of hij deswege een dog in de gevangenis moest doorbrengen of niet. Als 't nu boete kon zijn... Hoe hebben wij het nu? Bezitten ij dan zoo weinig onderscheidings vermogen, dat wij de menschen nvt naar hunne werkelijke gedragingen, maar naar enkele algemeene tenner zouden beoordeelen? Is daarom nu zoo lang opgeko men voor de leer, dat niet de gevan genis. doch alleen de daad onteeren kan? Wordt er daarom nu door me nigeen legen gestreden, dat „gezeten hebben", per se als een persoonlijke smet en een maatschappelijke vloek zou moeten gelden? Dat men toone, dit in het onderha vige geval te beseffen, achten wij van groot gewicht. En daarom moet een over-sentimenteele opvatting van. de zaak-Elias worden ontraden. Ie der weet nu, wAt het is, dat hij gedaan heeft; en hoe die handeling moet op gevat worden. Wanneer de toepas sing der wet daarvoor een gevange nisstraf vordert, dan is het beter dat die met opgeheven hoofde worde on dergaan, dan door een overmatig geweeklaag overspoeld. Er is ook een vorm van genade, waardoor noch hij die zo geeft, noch hij die ze erlangt, wordt geëerd, en die de wettelijke straf, waartegen ze gericht is, ver keerdelijk in discxediet brengt. Het oordeel over de vraag van ge- sohiktheid of ongeebh» ktheid als bur gemeester in het onderhavige geval staat in het geheel met aan ons. Ildfc berust bij de verantwoordelijke auto riteiten: die daarin nodh met toorn, noch met goedertierenheid, te rade mogen gaan, doch enkel met het be lang der zaak, met het geheele ambts- beleid. In dit opzicht mag de heer El as zeker niet het slachtoffer wor den van de aanklacht van den heer Duys; evenmin echter 't Zaandam sche belang van persoonlijke cieineu tie-betuigingen. OMMEN. De uitslag was wat men verwach ten kon, zegt „De Standaard H-.-t blad wijt dit te deele aan het te laat inkomen van he; advies van het hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie. De Coalitie staat dan nu metterdaad voor al het gevaar, dat in dezen af loop voor haar schuilt. Er blijkt, dat we er niets te veel van hebben gezegd. Dit gevaar dreigt voor de Tweede Ka mer, voor de Provinciale Staten en op den koop toe voor de Coalitie als zoodanig. Ommen heeft nu aile kans in 1913 voor de Tweede Kamer liberaul te worden. Zeer waarschijnlijk toch zul len wij, Anti-revolulionnairen in Juni thuis blijven, en de zaak tussehen de Liberalen en Dcrlandianen laten uil- vechten. Maar hierbij blijft hel niet Als Ommen voor goed omgaat, gaat er meer. En heel de uitslag in 1913 zal nu af hangen van het antwoord op deze per tinente vraag Zal t gelukken vóór Juni zulk een accoord aan te gaan. dat men vastelijk overeenkomt, hoe t zal moeien loopen, en zullen de drie par tijbesturen genoegzaam zeggenschap iu hun partij bezitten, om voor het aangaan van een accoord een zedeüj- ken waarborg tc kunnen bieden, die in Ommen, gelijk nu gebleken is, bij een der drie groepen ten eenenmulo ontbrak Uit de (a.-r.) StichtsclicCrt. Het droevig resultaat van deze ver kiezing is, dat d.* anti-revolutionnui- re partij een plaats verliest dat een man is gekozen, die tegen de coalitie en tegen het Kabinet partij kiest en dat het Kabinet door deze verkiezing een votum van wantrouwen ontvan gen hoeft, maar 't meest te betreuren is het, dat daaraan schuld hebben Christelijk-historische kiezers, die te gen het advies vau hun hoofdbestuur hebben gehaideld. liet blijkt, dat de generale staf en dé opperbevelhebbe- dier partij hun eigen troepen niet in de hand hebben, dal deze troepen niet gehoorzamen dc be velen uit het hoofdkwartier gegeven. Waar moet het met een leger heen als het niet goed georganiseerd blijkt en de bevelen van de leiders nie! wor den opgevolgd? Maar hoe is het mogelijk met zulk een leger als bondgenoot op te trek ken Hoe kunnen de andere rechtsche partijen niet de Christelijk-historischo partij in coalitie in 1913 optrekken ala de heden van die partij niet voor hun ne kiesvereet igingeii kunnen instaan'? I Met het oog op 1913 fs de verkiezing 1 te Ommen een bedenkelijk feit.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1